oS HEILOO Senioren Info Raadhuisplein 1 Postbus 1 1850 AA Heiloo Openingstijden 8.00 tot 12.30 uur Gemeente Heiloo maakt een verkeersplan Veranderingen door invoering Paspoortwet per 1 januari 1992 Inwerkingtreding verordening identiteitskaart Reconstructie omgeving station Heiloo Kerstboom inzameling!!!! Ingediende bouwaanvragen Rijbewijzen Nieuwjaarsreceptie 1993 Expositie PAGINA 4 UITKIJKPOST 23 DECEMBER 1992 W:MÊËmËêMMèMMM\ """"§Mk Inleiding In de afgelopen maanden is via deze rubriek informatie gegeven over het opstellen van een plan voor het verkeer in de gemeente Heiloo. Met name is toen aandacht besteed aan de gegevens over het verkeer in de gemeente op dit moment. In dit artikel zijn ook een aantal punten in het wegennet van de gemeente genoemd die uit een oogpunt van een veilig verkeer eigenlijk aangepast moeten worden. We zijn nu zover dat het verkeersplan in ontwerp gereed is. Dat betekent dat er een plan ligt voor aanpassing en verbetering van ons wegennet om de verkeersveiligheid en verkeersafwikkeling te verbeteren. Wat zijn de belangrijkste wensen die de laatste jaren door de inwoners in brieven en mondeling bij het gemeentebestuur zijn genoemd? 1. Men wil graag dat in de eerste plaats voetgangers en fietsers zo veilig mogelijk aan het verkeer kunnen deelnemen. 2. In de woonwijken moet men veilig kunnen lopen, fietsen en spelen. De auto is hier te gast en zal soms een klein stukje moeten omrijden om de veiligheid van de bewoners zoveel mogelijk te garanderen. Moeten we hiervoor iets veranderen in de gemeente Heiloo? Ja. Uit de inventarisatie en analyse van het verkeersplan is gebleken dat het verkeer op een aantal plaatsen onveilig is en op meestal eenvoudige wijze kan worden verbeterd. In de nieuwere woonwijken is met deze aspecten meer rekening gehouden en daar hoeft niet veel meer te gebeuren. Wat zijn de belangrijkste aanpassingen/veranderingen? 1. Het overgrote deel van de gemeente dat is bebouwd zal worden aangewezen als verblijfsgebied. Dat betekent prioriteit voor het langzaam verkeer en voor de bewoners van de wijk. Dus afremmen en ontmoedigen van het verkeer in de woonwijken. 2. Voor de auto's worden een aantal wegen aangewezen die moeten worden gebruikt om van huis naar het werk of winkels te gaan. De auto's zullen dan niet altijd de kortste route kunnen nemen. Daarenboven rekenen we er ook een beetje op dat we voor de kortere afstanden de fiets meer gaan gebruiken. Dit wordt ook aantrekkelijker omdat we voor de fietser (en voetganger) het verkeer veiliger willen gaan maken. 3. Voor fietsers en voetgangers zullen zo nodig aparte paden worden aangelegd en het oversteken over drukke wegen zal worden verbeterd. Dat wil zeggen het aantal punten waar kan worden overgestoken wordt uitgebreid en veiliger gemaakt. Wat gaan we daarvoor aan de wegen veranderen? Niet zoveel, omdat er al een aantal wegen zijn die zonder meer geschikt zijn voor het autoverkeer. De auto's worden naar deze wegen geleid door middel van de bewegwijzering en soms door het gedeeltelijk afsluiten van een verbinding voor de auto. Alleen op die manier kunnen we de veiligheid van fietser en voetganger verbeteren. Wanneer gaan we dat doen? In de komende jaren is extra geld beschikbaar om maatregelen te nemen die de veiligheid op de wegen kunnen verbeteren. In de eerste plaats kunnen we elk jaar bij het onderhouden van de wegen gelijktijdig deze maatregelen nemen voor het verkeer. De meerkosten zijn darv betrekkelijk gering. Daarnaast zullen we met het extra geld echte knelpunten gaan oplossen. Wat kunnen we de komende jaren zoal verwachten? Onder voorbehoud van de goedkeuring van het verkeersplan en de instemming met de voorgestelde maatregelen door de gemeenteraad is te verwachten dat langs de volgende wegen in 1993 of 1994 iets aan de verbetering van verkeersveiligheid zal worden gedaan, voornamelijk meelopend met het onderhoudswerk. - Kennemerstraatweg-Ypesteinerlaan- noord: aanbrengen oversteekvoorziening langzaam verkeer; - Kennemerstraatweg-Ypesteinerlaan- zuid/Vennewatersweg: aanleg en verbe teren kruispunt en beperking snelheid autoverkeer; - Bayershoffweg: afremmen snelheid verkeer en weren sluipverkeer; - Kanaalweg tussen Kennemerstraatweg en het Rosendaal: aanpassing om de snelheid van het verkeer te beperken; - Laarmanstraat e.o.: weren van sluipverkeer; - Bergeonstraat: in verband met herstraten zal worden bezien of maatregelen nodig zijn eventueel in combinatie met Schuine Hondsbosschelaan; - Ewislaan: afremmen snelheid verkeer en weren sluipverkeer; - Kennemerstraatweg: opstellen van een plan voor aanpak van de verkeersveiligheid langs deze weg. Wat nog meer? Er is nog geen beslissing genomen over de besteding van het geld dat in de komende jaren beschikbaar is voor de bevordering van de verkeersveiligheid. Ook is het programma voor onderhoud van wegen en riolering in 1993 en volgende jaren nog niet gereed. Naar verwachting zullen hierover in het 2e kwartaal van 1993 beslissingen kunnen worden genomen. Dan kan de lijst die hierboven is genoemd nog worden uitgebreid. Wat moet er nu eerst nog gebeuren? Op 6 januari 1993 's avonds om 20.00 uur in het gemeentehuis wordt de afronding van het verkeersplan besproken in de openbare vergadering van de raadscommissie Milieu, Verkeer en Educatie. Inwoners hebben het recht om aan het begin van die vergadering het woord te voeren. Nadere informatie bij de secretaris van de commissie de heer C. Besseling tel.313 224. Na bespreking in deze commissie krijgen de inwoners van de gemeente in februari de gelegenheid in de vorm van een informatieavond hun mening te geven over het verkeersplan of schriftelijk te reageren. Na verwerking van de opmerkingen zal het verkeersplan door de gemeenteraad in april of mei 1993 officieel worden vastgesteld. Kunnen we het verkeersplan nu al inzien? Ja, op 5 en 6 januari 1993 kunnen in de hal op de eerste verdieping van het gemeentehuis op informatieborden de plannen nader worden bekeken. Er is dan ook gelegenheid om vragen te stellen. Nadere informatie kunt u verkrijgen bij de heren P. Aalders 313 206 en W.J. Tieleman tel. 313 202 van de afdeling Civiel en Reiniging. Attentie: Per 1 januari 1993 vervalt de bijzondere regeling voor jongeren onder de 16 jaar. Tot deze datum kunnen jongeren onder de 16 jaar in Heiloo nog een paspoort tegen verlaagd tarief aanvragen. Vanaf 1 januari vervalt deze regeling. Burgemeester en wethouders van Heiloo maken bekend, dat op grond van artikel 203 van de gemeentewet met ingang van heden gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie, afdeling Burgerzaken, voor een ieder ter lezing is neergelegd het besluit van de gemeenteraad van 3 december 1992 tot vaststelling van de verordening op de gemeentelijke identiteitskaart. Deze verordening treedt in werking op 1 januari 1993. In de Alkmaarsche Courant van maandag 14 december 1992 heeft een artikel gestaan, dat correctie behoeft. De tekst is onvoldoende kort gesloten met de gemeente Heiloo, waardoor er ten onrechte namen van bedrijven naar buiten zijn gekomen. In het hoofdstuk "Bedrijven" wordt gesproken over de sanering van twee bedrijven, de Fa. Klaasse Bouw en Firma Morsch. Dit heeft de indruk gewekt of er discussie is over de continuïteit. Deze indruk willen wij persé bestrijden. Men is in het algemeen gauw geneigd het woord saneren direct te koppelen aan de veronderstelling dat de continuïteit van de bedrijven in het geding zou zijn. Als die indruk is gewekt -zeker ten aanzien van deze degelijke oude Heilooër bedrijven- dan is dat zeer zeker ten onrechte gebeurd. Hiervoor biedt het gemeentebestuur haar excuses aan. Voor het zesde jaar nu alweer wordt er in Heiloo een kerstboominzameling gehouden. Er is gelegenheid de kerstbomen in te leveren op woensdag 6 januari 1993 tussen 's morgens 11.30 uur en 's middags 17.00 uur op de volgende plaatsen: 1. PARKEERPLAATS ZWEMBAD 'T BAAFJE 2. PARKEERTERREIN AAN DE LOET 3. CENTRUM YPESTEIN (ter hoogte van de Grosmarkt) Het zal dit jaar voor de vijfde achtereenvolgende keer zijn, dat de kerstbomen niet meer worden verbrand, maar zullen worden versnipperd. Dit met het oog op het voorkomen van luchtverontreiniging. De belasting voor het milieu is hierdoor minder groot. De ervaringen uit voorgaande jaren heeft geleerd, dat ondanks de kerstboominzameling, vele kerstbomen later toch nog via het huisvuil worden meegegeven. Daarom is dan ook nu gekozen voor een datum op Driekoningen, zodat alle kerstbomen via deze inzameling kunnen worden aangeboden. Wij verzoeken u dan ook dringend uw boom op genoemde datum en plaats aan te bieden. Voor iedere ingeleverde kerstboom wordt een bon verstrekt. Een bon geeft recht op een versnapering, 10 bonnen kunnen worden ingewisseld tegen een boekenbon ter waarde van f 5,00. Burgemeester en wethouders maken bekend op grond van het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet, dat de hieronder vermelde bouwaanvragen zijn ingediend. Stationsweg 70, C.Th. Langedijk - plaatsen garage/berging Kennemerstr.weg 146, A.B.W. Mintjes - plaatsen dakkapel Warmoezierslaan 26, B.W. Tervoort - vergroten woonhuis Ewislaan 24, P. van Leuveren - plaatsen dakkapel Rechte Hondsbosschelaan 24A, Stichting Nicolaas Beetsschool - rijwieloverkapping In tegenstelling tot eerdere berichten zullen per 1 januari 1993 oude modellen - linnen - rijbewijzen hun geldigheid verliezen (het gaat hier om rijbewijzen afgegeven tussen 1 juli 1985 en 1 oktober 1986 met zogenaamde ringetjes door de pasfoto's). Het is dus noodzakelijk, dat u vóór 1 januari 1993 dat rijbewijs laat ver-nieuwen. Ook als u niet - meer - rijdt, adviseren wij u toch hiertoe over te gaan. Deze datum is onverbiddelijk. Wie later komt, dient opnieuw rij-examen te doen. Tevens verzoeken wij u de familieleden in het buitenland hiervan op de hoogte te stellen, aangezien zij de voorlichting hieromtrent waarschijnlijk niet onder ogen krijgen. Mocht u vragen hebben over reisdocumenten en rijbewijzen, dan kunt u die voorleggen aan de afdeling Burgerzaken van de gemeente Heiloo, telefoonnummer 313 113. Op 4 januari 1993 houdt het gemeentebestuur van Heiloo de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie. Dit jaar is de bijeenkomst op het gemeentehuis (ingang Raadhuisplein) van 19.30 - 21.00 uur. U bent hierbij van harte welkom. In het gemeentehuis hangen werken (schilderijen, aquarellen en-naaldwerk) van Vrouwkje de Wit en in de vitrines vindt u keramiek van Nella van Os. De expositie is iedere werkdag te bezichtigen van 08.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 16.30 uur. De tentoonstelling duurt tot eind december 1992. Baas over de woorden HEILOO - 'De directie is de baas over het bedrijf, de journalisten zijn de baas over de woorden'. Daarmee kenschetste adjunct-hoofdredacteur Ben Klaassen van het Noordhol lands Dagblad de verhoudingen in de dagbladwereld. Zijn collega Lars Andersson, redacteur van de tv- rubriek NOVA, noemde een soort gelijk verschil tussen de NOS als in stelling en als doorgever van nieuws en meningen. Zij vertelden dat aan een groep 55-plussers op de maan delijkse bijeenkomst van de voor lichtingscommissie van de Stichting Ouderenwerk, ANBO en KBO. Het bleef niet bij woorden. Een vi deoband toonde de aanwezigen hoe het toegaat dn. de NOS-studio's, waar het nieuws 'gemaakt' wordt. Op het beeldscherm leidden Joop van Zijl van het Journaal en Char les Groenhuysen van NOVA de zaal rond door de redactielokalen. De heer Klaassen had kranten van vele jaren geleden en van de dag tevoren meegenomen. Verrassend was te ontdekken, hoe verouderd kranten van 25 jaar geleden nu aan doen. Er werd niet alleen over de vorm en de kleur van de krant en de nieuws uitzendingen op de t.v. gesproken. Ook de inhoud kwam aan de orde. Dagelijks moeten journalisten een keuze maken uit duizenden berich ten, die bij de redacties binnenstro men. Een onafhankelijke opstelling van de journalisten tegenover dat nieuws moet waarborgen, dat de le zer een krant en de kijker een t.v. rubriek ontvangt, die betrouwbaar is. Diabetes Vereniging HEILOO - Op 57 jarige leeftijd ging Dhr. van der Hoeven naar de huisarts omdat hij last had van dui zeligheid. De dokter schreef eerst tabletjes voor, maar die hielpen niet. Na een bloedonderzoek werd suikerziekte of ook wel diabetes ge constateerd. Op deze toevallige ma nier wordt bij veel ouderen diabetes ontdekt. Dit type suikerziekte wordt ook wel Diabetes Type II genoemd. Bij het ouder worden kan de functie van de alvleesklier toch achteruit gaan. Met behulp van tabletten is de alvleesklier nog wel 'op te jutten' tot betere prestaties. Als tabletten niet meer helpen komt men terecht bij de noodzaak om insuline injec ties toe te passen. 'Je hebt diabetes maar het leven gaat door'. De heer van der Hoeven is nu 69 jaar. Hij heeft zich in zijn aandoening verdiept en doet er alles aan om zo goed mogelijk te leven. Van der Hoeven: 'Ik ben zelf veel met mijn diabetes bezig, maar ik vind ook dat je normaal moet leven. Je moet er geen drama van maken. Het leven gaat door en je aandoe ning moet daar niet al te veel in vloed op hebben'. De Diabetes Vereniging Nederland (DVN) heeft een Werkgroep Senio ren. Voor insuline-afhankelijke en niet-insuline-afhankelij ke diabeten van ongeveer 50 jaar en ouder. Voor meer informatie en het ver krijgen van adressen in de regio kunt u contact opnemen met het Se nioren Info centrum, Westerweg 294, 1852 AS Heiloo, tel. 331297. Het info centrum is open op ma. wo. do. en vrijdagochtend van' 9.00-12.00 uur. Unie van vrijwilligers HEILOO - Het ziekenhuis-begelei dingsproject van de UW is er niet alleen voor de verzorgingshuizen de Loet en Overkerck maar ook voor dorpsgenoten. Als u naar het ziekenhuis moet voor bezoek aan Röntgen of specialist en u wilt graag dat iemand met u mee gaat dan kunt u de ziekenhuis begeleiding daarom vragen. Voor waarde is wel dat u zelf vervoer per taxi regelt en het liefst een week van te voren uw aanvraag doet. Wilt u van de ziekenhuisbegeleiding gebruik maken dan kunt u bellen met mevr. J. van Beijsterveld, Mun- nickenhof 22, Heiloo, tel. 332097. b.g.g. Dhr. H. Vijn, Comman deurslaan 16, tel. 337412. Seniorenvakantie in Luykgestel HEILOO/LIMMEN - Wat is pretti- ger dan tijdens de kerstdagen eens rustig na te denken over de vakantie in 1993? De Diakonale Reiskom- missie (D.I.R.K.) Castricum- Heiloo-Ljmmen reikt u een geheel verzorgde vakantieweek aan, toe gespitst op en aangepast aan oude ren, die niet zo vlot meer uit de voeten kunnen. Daarom is er vol doende begeleiding aanwezig, w.o. verpleegkundigen. Het vakantiecen trum De Postelhoef in Luykgestel N.Br., tegen de Belgische grens aan, staat geheel te onzer beschikking van 14 t/m 21 augustus 1993. De kosten bedragen 675,-, inclusief volpension, koffie en thee, heen- en terugreis per bus, 3 halve dagtoch ten, avondprogramma's, reis bagage- en annuleringsverzekering. Naast de groepsactiviteiten, kan men desgewenst ook individueel er op uit. Voor informatie en opgave: Mevr. B. Boerstoel, Castricum, tel. 02518-53960 of dhr. B.T. van den Berge, Heiloo, tel. 072-331721. Materialen voor contactlenzen HEILOO - Contactlezen bestaan al meer dan honderd jaar. Een glasblazer uit Duitsland maakte, in samenwerking met een oogarts de eerste contactlens in 1885. Het materiaal waarvan deze eerste contactlens werd gemaakt, was daarom uiteraard glas. Tot de tweede wereld oorlog bleef dat ook zo. Na de oorlog werd echter massaal overgegaan op plexiglas". Tijdens de oorlog werd dat materiaal voor het eerst toegepast in de vliegtuigindustrie. Een oogarts ontdekte dat een splinter plexiglas in het oog van een piloot het oog weliswaar beschadigde,, maar dat het materiaal op zich geen nadelige in vloed op het oog had. Dat was aanlei ding voor een aantal onderzoekers in Amerika om dat plexiglas eens nader te bekijken. Al snel bleek dat het uitste kend te bewerken was en er relatief een voudig contactlezen van te maken wa ren. Deze ontwikkeling heeft de con tactlens ernorm aan populariteit doen winnen. In de vijftiger jaren werden contactlenzen eerst in Amerika en later ook Europa steeds sneller populair. In 1970 werd het eerste materiaal voor zachte contactlenzen onwikkeld. Dat betekende opnieuw een enorme vooruit gang en lenzen dragen werd steeds „ge woner". De zachte lenzen bleken na verloop van tijd toch ook wel enige na delen te hebben en er werden weer nieu we materialen onwikkeld. Dit keer weer harde kunststoffen, maar door deze nieuwe stoffen kon zuurstof zich een weg banen. Een goede zuurstofvoorzie ning naar het hoornvlies toe, is een voorwaarde om contactlenzen te kun nen dragen. De nieuwe materialen ble ken een enorme verbetering ten opzichte van de klassieke harde contactlenzen op te leveren. Daarom werden er steeds meer van dit soort materialen ontwik keld. De meest recente harde zuurstof- doorlatende materialen laten meer zuur stof door dan de zachte lenzen er kun nen veel beter „vochtig" worden dan de oude harde lenzen. Dat laatste is ook erg belangrijk. Als een lens niet goed vochtig kan worden door de traanlaag, komen er druppeltjes op de lens en kan de drager er niet door zien. De traanlaag zorgt ook voor een pro bleem bij de beste materialen van tegen woordig. Er zitten stoffen in de traan die zich vasthechten aan het materiaal. Na verloop van tijd gaat de lens als het ware „dichtslibben". De mate waarin er zuurstof doorheen kan neemt af en de lens kan steeds moeilijker vochtig worden. Weliswaar treedt dit verschijn sel veel minder snel op dan bij zachte lenzen, maar toch gebeurt het. Na ver loop van een jaar of iets langer gaat de contactlens zich langzaamaan gedragen als een "gewone" harde contactlens. Met het Prolite systeem is dat probleem volledig ondervangen. Deze lenzen wor den namelijk elk jaar automatisch ver vangen. Dus voordat er zich problemen kunnen voordoen, krijgt u nieuwe len zen. Meer informatie over dit nieuwe unieke systeem kunt u krijgen bij: Zon neveld Optiek aan de Heerenweg te Heiloo. Opbrengst Rotaryconcert Swietochlowice 18000 gulden HEILOO - Veel meer dan verwacht. Dat was de netto-opbrengst van het hartverwarmende benefietconcert waar voor de fameuze Dutch Swing College Band in samenwerking met Pia Beek enige weken geleden tekende in een bomvolle Moeder Godskerk. In totaal 18.000 gulden kon het trotse Rotary- bestuur onder voorzitterschap van Hans Vos, overhandigen aan de stichting Hart voor Polen en dat was bijna zestig procent meer dan het gemiddelde van de afgelopen jaren. Opnieuw werd met dit grandioze succes aangetoond dat dit traditionele initiatief van de Rotary Club Heiloo door de burgers van ons dorp bijzonder wordt# gewaardeerd. Aan dit succes leverde ook de Rotaract- club Alkmaar e.o. een bijzonder groot en prijzenwaardig aandeel, te weten 3300 gulden. Dit bedrag zal door de stichting Hart voor Polen worden aan gewend om Poolse kinderen in Heiloo vakantie te kunnen laten vieren en even te kunnen ontsnappen aan de bittere, armoedige levensomstandigheden in en rond Swietochlowice de stad waarmee Heiloo dit jaar een vriendschapsband aanknoopte. Het andere deel van de concert opbrengst, rond 15.000 gulden zal in Swietochlowice worden besteed aan de verniewing van het zorghuis, waaraan grote behoefte bestond. Geslaagd HEILOO - Onze oud dorpsgenoot An ne T. Landstra, is aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor het Doc toraal examen Bestuurskunde. v/A Informatierubriek van de gemeente Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1992 | | pagina 4