'Elk jaar is voor ons het Jaar van de Ouderen' Nostalgie op de Egelshoek SCHOON WATER BROODNODIG Stichting Ouderenwerk Heiloo: a Schoon Schip Milieutip 4 Beurs en beleggen Yoga 50-plus Vulkanisme Opening Senioren Info Centrum Bridgeclub Egmond Bridgeclub Sans Atout Holwha-toernooi succesvol voor 't Vennewater Hollands Vocaal Ensemble Ingezonden Zen Shiatsu massage Alliance Fran^aise Zuinig met water en energie in 1993 Uniceffeest Montessorischool TV Heiloo Foresters nieuws Kleine Kapel verzorgt marathonbal Door De Kleine Aarde, postbus 151, 5280 AD Boxtel Mooi Schoon Kaascake Schaken in Limmen DRINGEND VERZOEK PAGINA 6 UITKIJKPOST 6 JANUARI 1993 HEILOO - 1993 is door de Verenig de Naties uitgeroepen tot het 'Inter nationaal Jaar van de Ouderen'. Stichting Ouderenwerk Heiloo is blij om het nieuwe jaar met dit the ma te starten. ,,Het is belangrijk om het spotlicht nu eens op de ou deren te richten. Men moet gaan in zien dat de 50-plussers geen 'zielige' groep is, maar een maatschappelijk belangrijke groep", volgens de he ren Koek en Verheugen. Koek is se cretaris van de Stichting en Verheu gen is voorzitter van de werkgroep informatieverstrekking van de Stichting. Stichting Ouderenwerk Heiloo is een instelling voor gecoördineerd ouderenwerk en stelt zich ten doel de zelfstandigheid en de maatschap pelijke integratie van ouderen te be vorderen. In het bestuur van de Stichting zijn instellingen en organi saties vertegenwoordigd, die in Hei loo werkzaam zijn voor en met ouderen. De ouderen van tegenwoordig, en dan spreken we over een leeftijd van 50 jaar en ouder, staan zelfstandig in de maatschappij. In de jaren '60/'70 waren er door heel Neder land verzorgingshuizen voor oude ren gesticht. Vaak lagen deze afgezonderd en als gevolg daarvan raakten de mensen geïsoleerd. De ouderen van nu hebben de moge lijkheid om, als ze er zelf achter staan, zelfstandig te wonen. Hier door is de groep meer geïnfor meerd; mede dankzij televisie en telefoon. De groep komt uit voor haar mening, dus er moet rekening met ze gehouden worden. Beleid gemeente De gemeente Heiloo is het hier ook mee eens. Het uitgangspunt van haar beleid is samenwerking en be trokkenheid van de ouderen zelf. Ouderen moeten zo lang mogelijk zelfstandig kunnen functioneren. Het uitgangspunt dient afgestemd te zijn op de behoefte van de oudere en niet op het aanbod. Vier be leidsterreinen, die de bouwstenen zijn voor dit beleid, zijn: participa tie, medezeggenschap en emancipa tie van de ouderen; deelname aan het sociaal verkeer; zorgverlening en huisvesting. Terug naar Stichting Ouderenwerk. De Stichting is van mening dat zij minder identiteit bezit dan de Oude renbonden, die in Heiloo aanwezig HEILOO - Op maandag 18 januari zal de Stichting Ouderenwerk we derom een cursus beurs en beleggen van start laten gaan. De cursus wordt gehouden in het Open Huis van 14.00 - 15.30 uur en omvat 8 lessen. Onder deskundige leiding wordt een veelheid van beleggings mogelijkheden belicht onder afwe ging van het daarmee behaalde re sultaat en het gelopen risico. Aandacht zal worden geschonken aan de actualiteit van alle dag. De totale kosten voor deze cursus be draagt 50,00. Voor opgave en in lichtingen: Stichting Ouderenwerk, tel. 331297, tijdens de kantooruren van 9.00 - 12.00 uur. HEILOO - Voor enkele cursussen kunnen nog deelnemers worden ge plaatst. Kosten 16 lesuren (2 kwar talen) 27,50. Telefonische inlich tingen 332980 (mevr. Kuiper) of 331825 (mevr. Terol). zijn. Of zoals de heer Verheugen het uitdrukt: ,,Het gezicht van de Stich ting vervaagt in de mist. Het is op dit moment zeer belangrijk om als Stichting meer bekend te raken on der de Heilooër bevolking. Daar waar we mee bezig zijn, moet de doelgroep -de ouderen- meer over geïnformeerd zijn. We hebben soms het idee dat er wat aan schort". Om meer naar voren te treden en haar gezicht meer gestalte te geven, is de Stichting begonnen met het inrich ten van een informatiecentrum. Informatiepunt In maart '92 ontstond het plan hier toe. Het was een pittige opdracht, omdat het personeel van de Stich ting marginaal is. Daarbij was er nog geen kantoor, dus geen infor matiepunt. De oplossing was een stagiaire, die de opdracht kreeg om het informatiecentrum te 'bevrou wen'. Graag gedaan, de vrijwilli- gersdienst die 'helpt bij kleine karweitjes, heeft een ruimte opge knapt en in een nieuw jasje gesto ken. Hiervoor is de Stichting haar zeer dankbaar. Voorheen hield het infocentrum slechts een paar ordners in; nu is er een archiefkast aanwezig met infor matiegidsen, waar actuele informa tie in staat. De gidsen zijn niet alleen geschikt voor de senioren, die vragen hebben, ook voor de profes sionele zorg, zoals de wijkverple ging, gezinszorg en artsen zijn de gidsen toegankelijk. Vragen zullen doelmatig beantwoordig worden, de informatie wordt met een 'men selijk gezicht' verkregen. Er zijn afspraken gemaakt tussen Stichting Ouderenwerk en de Oude renbonden, om te bepalen hoe men in Heiloo het 'Jaar van de Ouderen' vorm kan geven. Definitieve plan nen zijn nog niet gemaakt. ,,Het is niet zo, dat we nu vanwege dit the ma ons extra gaan inspannen. Voor ons is elk jaar 'het Jaar van de Ou dere' aldus de heren Koek en Verheugen. HEILOO - Op donderdag 7 januari organiseert de Culturele Commissie Heiloo weer haar eerste lezing. Lia Vriend toont middels dia's de wis selwerking aan tussen het verschui ven van de continenten en gebergte vorming en vulkanisme. Een inter essante lezing, waarin ook video beelden vertoond zullen worden van enkele spectaculaire uitbarstingen. De aanvang is om 14.00 uur in Het Trefpunt, Westerweg 294, Heiloo. Entree 3,00 (inclusief koffie) HEILOO - Tijdens de Nieuwjaars receptie van de Stichting Ouderen werk Heiloo op donderdag 7 janua ri van 11.00 tot 12.30 uur in het Trefpunt aan de Westerweg 294 zal de wethouder van Welzijn van de gemeente Heiloo om 11.30 uur het Senioren Informatie Centrum offi cieel openen. Het Senioren Infor matie Centrum is een intiatief van de Stichting Ouderenwerk Heiloo en opgezet om de informatie verstrekking aan senioren en instel lingen via één loket te organiseren. Het Senioren Informatie Centrum is gevestigd in het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo, telefoon 331297. Informatrice is Mevr. I. Peitsman-van Deijk. Zij is op werk dagen (behalve dinsdag) van 8.30- 12.30 uur aanwezig. EGMOND - Uitslag 29 december: A- lijn (gem. 84): 1. mw. de Goede- Nienhuis 101, 2. dms. Wolkers- Wittebrood 98, B-lijn (gem. 112): 1. Mevr. Smit-Groot 129 2. Schol-Imming 128, C-lijn (gem. 84) Vi Borburg- Vendel 90, Zi Karels-de Leeuw 90. HEILOO - Uitslagen maandag 4 janua ri: A-lijn: 1. J. Armand-de Groot 59,2% 2/3 Fam. v. Diepen/Mw. Cornelissen-Pippel 53,8% B-lijn: 1 Fam. Kaashoek 62,9% 2. Ds. Stark- Bruyckere 57,1% C-lijn: 1 Ds. Pierman-v.d. Pol 59,9% 2. Ds. Tuinsma 56,3% D-lijn: Ds. Krieger- Poley 59,9% 2/3 Fam. Schneider/De R. de Wildt-Theun 56,8% E-lijn: 1. Fam. G. Toby 60,8% 2. Ds. Schooten- Visser 55,8% F-lijn: 1. Folmer-Rootjes 65,8% 2. Ds. Schuiling-Schuyt 62,9%. HEILOO - Het 5e Holwha-jeugdtoer- nooi van 't Vennewater uit Heiloo was het tweede toernooi in het kader van het VSB/Holwha-jeugdcircuit 1993. Het eerste toernooi werd verspeeld in Hoorn. En wéér was het Vennewater- toernooi zeer druk bezet. Op maandag 28 december werden de groepen 4 en 5 verspeeld met 137 partij en en op dinsdag 29 december waren de groepen 2 en 3 aan de beurt met 165 partijen. De organisatie was weer in uit stekende handen. De deelname kwam uit héél Noord- Holland en zelfs van daarbuiten hadden deelnemers ingeschreven. Er werd enorm om de prijzen gestreden en som mige partijen werden pas in de verlen ging beslist. Alle deelnemers krijgen op het volgende Circuittoernooi dat in Heerhugowaard wordt gespeeld op nieuw een kans om punten te verzame len om in april deel te mogen nemen aan het VSB/Masters-toernooi. Grote win naar werd Mark Duinmeyer uit Heiloo. Hij was in alle categoriën de sterkste. Vennewater-badminton nam 12 prijzen mee naar huis. Een ongekend succes. De uitslagen van het Vennewatertoer- nooi zijn: groep 5: HE: 1. Mark Duin meyer, Vennewater; 2. Rick Van Modem, Hoornse BV; DE 1. Leonie Hoeven, Vennewater; 2. Agnes Ran- zijn, Vennewater; HD 1. Mark Duin meyer, Vennewater; Sebastiaan Ploeger, Vennewater; 2. Mark Tromp, Hoornse BV; Rick van Modem, Hoorn- se BV; DD 1. Agnes Ranzijn, Vennewa ter Leonie Hoeben, Vennewater, 2. Linda Mittemyer, Flinters, Roosje de Wildt, Vennewater; GD 1. Mark Duin meyer, Vennewater, Agnes Ranzijn, Vennewater; 2. Sjoerd Admiraal, Ven newater, Ilse van Vooren, Xinix. In groep 4 gingen de prijzen naar deel nemers van buiten Heiloo. In groep 3 waren de volgende Vennewater leden succesvol: DE 1. Nanni de Boer, Venne water: HD 1. Patrick Duinmeyer, Ven newater en Justin Jan Groen, Hoornse BV; GD 2. Brian Sigarlaki, Heemskerk, Nanni de Boer, Vennewater. ALKMAAR - Vanaf 12 januari start het Hollands Vocaal Ensemble o.l.v. Hugo van Veen met een nieuw project onder de naam 'Ratatouille'. In verband met het 10-jarig bestaan van het koor in juni 1993 mochten de koorleden dit keer hun eigen voorkeuren uitspreken. Ieder koorlid mocht een stuk inbrengen van ongeveer 5 minuten. Een groter stuk kon door meerdere koorleden gezamen lijk voorgesteld worden. De werken moeten wel a capella zijn of met begelei ding van piano of orgel. Hieruit is tot nu toe een scala van de meest uiteenlo pende stukken tevoorschijn gekomen. Werken van Buxtehude, Thomas Mor- ley, Dowland, Mozart, Palestrina, Brahms en Delius zijn door de koorle den gevraagd. Voor een aantal tenoren en bassen is er bij dit projekt, dat tot in juni gaat du ren, nog plaats. Zij dienen wel over een goede koorstem te beschikken en rede lijk muzikaal te zijn. Op en omstreeks 18 maart wordt er alvast een kleine se lectie uit het repertoire uitgevoerd en in juni willen wij dan op feestelijke wijze ons tienjarig bestaan vieren met als be langrijk onderdeel verschillende uitvoe ringen van dit projekt. De repetities vinden vanaf 12 januari plaats iedere woensdagavond in de Koo- gerkerk te Zuid-Scharwoude van 20.00 tot 22.15 uur. Vaak is het mogelijk met andere koorleden mee te rijden. Verdere inlichtingen en aanmelding bij de secre taresse, Koks Moerbeek, tel. 072- 330596. Afbraak HEILOO - Eind 1992, begin 1993. Een groot gapend gat in het centrum van ons dorp toont de plek waar tot voor kort een viertal uit 1925 daterende arbeiders woningen stonden. De bewoners moch ten de kerstdagen en nieuwjaar niet meer in hun vertrouwde omgeving doorbrengen. Op bevel van een meerderheid van de gemeenteraad en het College van B en W mochten de slopers hun gang gaan in Heiloo. Het College gebruikte hierbij het artikel 19 om haar zin snel door te drijven. Onjuist en onnodig! De met vakmanschap en zorg in 1925 steen voor steen degelijk gebouwde huizen op een markant punt in onze gemeente waren zeker niet bouwvallig en hadden met 30.000 gulden per stuk geheel gereno veerd kunnen worden. Op 4 augustus tijdens de door de ge meente belegde hoorzitting voor indie ners van bezwaarschriften merkte ik al dat de kaarten geschud waren. De 86 bezwaarschriften van particulieren en o.m. de stichtingen 'Heiloo Houden Zo' en 'Raadhuis 1927 moet blijven' zijn niet serieus genomen. De gemeenterubriek in deze krant van 16 december opende met de kop: 'Hei loo blijft mooi, maar staat niet stil'. Mooi? Op de open plek krijgen we nu produkten van de huidige lelijke, vaak slechte en sfeerloze 'bouwkunst': de be tonbouw. Tien nieuwe woningen die to taal ook niet passen in de naaste omgeving. Welke huizen en haar bewo ners zullen het volgende slachtoffer worden van deze afbraakwoede? Willem Gomes BERGEN - Zen Shiatsu is een eeuwen oude manuele therapie, die hedentenda- ge nog steeds als natuurgeneeswijze in vele oosterse culturen wordt gebruikt. In het westen wordt Shiatsu gezien als een aanvulling en in vele gevallen als een vervanging van de huidige geneeswijze. In de Shiatsu Studio te Bergen, Stroo- merlaan 20 worden cursussen gegeven om deze manuele therapie aan te leren. Eind januari starten er weer enkele basi scursussen en op de dinsdagmorgen. De cursussen worden gegeven door Joop van der Meij. Inlichtingen en aanmel dingen: tel. 02208-97711. ALKMAAR - Naast de septembercur- sussen start het cursuscentrum Alliance Fran^aise Alkmaar medio januari een tweede serie avondcursussen Frans op twee niveau's. De cursus pseudo- beginners is bedoeld voor degenen die vroeger gedurende een aantal jaren Frans op school hebben gehad, maar dit niet in hun vakkenpakket hebben opgenomen. De gevorderdencursus is geschikt voor personen die in het bezit zijn van een HAVO- of VWO-diploma met Frans in het eindexamenpakket of voor hen die anderszins een goede basiskennis van de Franse taal hebben verworven. Elke cursus bestaat uit 13 lessen van elk anderhalf uur op de dinsdag- of don derdagavond. Het cursusgeld bedraagt 200,- inclusief lesmateriaal en lidmaatschap van de Vereniging Alliance Frangaise tot 1 juli 1993. Het lesgeld dient direct bij de inschrijving te worden voldaan. De lessen worden gegeven in het gebouw van scholenge meenschap Jan Arentsz in Alkmaar Noord. Informatie- en inschrijfavond op dinsdag 12 januari van 18.30 tot 20.30 uur in het Jan Arentsz (eerste gebouwtje rechts), Mandenmakerstraat 11, Alkmaar. Voor algemene informatie over de cursussen en andere activiteiten van de Alliance Frangaise kan men contact opnemen met het secretariaat: mevrouw Versteegh-Glatiny, tel. 072-121687. HEILOO - Energiebesparen is belang rijk voor iedereen. Ook in 1993. Beken de Noordhollanders onderschrijven dit. Immers het milieu en de eigen porte monnee zijn erbij gebaat. In het nieuwe jaar vragen de energie- en waterleiding bedrijven in het kader van het project Water Energie' onverminderd aan dacht voor energiebesparing. Zuinig aan met water en energie. Voor vele, ook bekende Noordhollanders', is het inmiddels onderdeel van de dage lijkse routine. Bij voorbeeld voor de Zandvoortse autocoureur Jan Lam- mers, die het afgelopen jaar zijn rentree maakte in de Formule 1 racerij. „Mijn oude cv-ketel vervang ik in januari of februari door een HR-ketel. Of ik ver der goede voornemens heb? Ik geloof dat ik verder niets in overdreven mate doe. Ik bedoel: ik laat geen water onno dig lopen. De meeste mensen beseffen inmiddels dat water en energie kostbare zaken zijn. Het gaat niet om een bo demloze put. Dit besef is een goede zaak'. Televisie- en revue-ster Frans van Dus- schoten uit Castricum geeft ruiterlijk toe voor het nieuwe jaar (nog) geen goe de voornemens te hebben. „Immers, met goede voornemens kun je het hele jaar door beginnen, niet alleen als het jaartal wisselt". Maar, zuinig zijn met water en energie, d at spreekt Van Dus- schoten wél aan. „We proberen er echt op te letten. Zo nemen we de laatste tijd bewust wat minder een bad, en gebrui ken we wat vaker de douche. Dat be spaart veel water". Verder zegt de familie Van Dusschoten wat meer op het gasverbruik te letten. „Als we een paar uur van huis zijn, dan stellen we de thermostaat daar op in". Op elektriciteitsgebied moet het volgend jaar beslist beter kunnen, vindt Van Dusschoten. „Op dit moment hebben we maar één spaarlamp in gebruik. Een beetje schameltjes, moet ik zeggen. Als er een gloeilamp sneuvelt, zal ik daar zeker een spaarlamp voor in de plaats aanbrengen. En verder: laat verlichting niet'onnodig branden. Knip het uit, als je weg gaat. Goed voor milieu èn porte monnee. Sjoukje Smit uit Warmenhuizen (ooit internationaal gevierd met Mouth McNeal', nu populair van de Tros- televisie met Karaoke-TV) is eveneens alert op water- en energieverbruik. „Dat is ooit uit nood begonnen", be kent ze. „Vroeger woonden we in een boerderij in Krabbendam. Alles kon. Overal lieten we de lichten branden. En we hadden een gasrekening van 450,00 per maand. We maalden er niet om. Maar ja, op een gegeven mo ment ging het wat minder goed en ver huisden we naar een hoekhuis. Goed geïsoleerd, met dubbele ramen en nieu we apparatuur. We merkten het direct aan de gasrekening. Die is een stuk la ger. En het licht? Dat doen we netjes uit, als we weg gaan. Het is toch hartstikke zonde om al die lampen voor niets te laten branden". Nu de carrière van Sjoukje weer in de lift zit, is niet zo zeer de portemonnee maar juist het milieu-aspect voor haar een belangrijke drijfveer. „Zuinig aan met water en energie. We moeten er met z'n allen in '93 gewoon een beetje extra op letten. Het is helemaal niet moeilijk. Zet de thermostaat 's nachts een of twee graden lager. En laat de kraan niet on nodig hard lopen bij het handenwassen of tandenpoetsen. Ik probeer het mijn dochter ook bij te brengen. Het scheelt écht". CASTRICUM - Het jaarlijkse Unicef feest van de Montessorischool dat op 17 december is gevierd, was wederom een groot succes. Er is door de kinderen 2.366 gulden voor Unicef opgehaald een recordbedrag vergeleken met voorgaan de jaren. Thema van het Uniceffeest was dit keer .Vriendschap', vriendschap tussen Ne derlandse kinderen onderling en met kinderen uit andere werelddelen met een andere huidskleur of een ander geloof. Het onderwerp sprak de kinderen ken nelijk bijzonder aan, getuige het grote aantal muzikale bijdragen, volksdans jes, liedjes, hapjes, zelfgebakken koek jes en andere uitingen van creativiteit zoals zelfgemaakte kerstversieringen, kerstkaarten en tekeningen. Heel leuk waren ook de diverse spelletjes en wedstrijdjes die gedaan konden wor den, zoals het werpen van een geldstuk in een klein bakje in een teil met water, het traditionele grabbelen, balgooien, sjoelen, enzovoort. Het feest werd voor de kinderen op 18 december besloten door een kerstmaal tijd waarop allerlei door de ouders klaargemaakte buitenlandse hapjes te proeven waren, afkomstig uit verschil- -lende Europese landen en uit landen als Peru, Mexico, Israël, Indonesië. De Montessorischool is een Openbare school voor basisonderwijs gelegen aan de Koekoeksbloem 55, 1902 GK Castri cum, telefoon 02518-54888. HEILOO - In het jaar 1993 beginnen we met de nieuwjaarsreceptie op zondag 10 januari om 14.30 uur voor de nieuwe le den. Er zal het een en ander verteld wor den over het reilen en zeilen van de club, over de speeltijden, competitie, diverse toernooien, racketavond en racketmor gen, de technische commissie en ten- nisleraar. Daarna vindt de nieuwjaars bijeenkomst plaats voor alle leden van 15.30-17.30 uur. Een paar dagen later zal de algemene ledenvergadering zijn op dinsdag 12 ja nuari, aanvang 20.15 uur in het clubge bouw. Aftredend uit het bestuur zijn: Pim de Vries (secretaris) en Bob Spren- ger (lid van het bestuur). Hiervoor staan respectievelijk kandidaat Ank Stok- dreef en Pieter Stroomer. Het elftal van Foresters-medewerkers. De Al junioren van Foresters uit 1975. HEILOO - Op de Egelshoek vond op nieuwjaarsdag een wedstrijd plaats tus sen de junioren I van 1975 en een elftal van Foresters medewerkers. Op het on danks de vorst, goed bespeelbare veld tastten de ploegen eerst voorzichtig el- kaars krachten af. Halverwege de eerste helft kopte Michel Stok een voorzet van Dick Ooms keurig naar de geheel vrij staande Henk van Rijnsoever, die de sterk keepende Cees v.d. Molen met een droge knal kansloos liet. Na deze ach terstand trokken de oude Junioren fel ten aanval, geleid door de uitblinkers Han Bes en Michel Slok. Uit één van de ze aanvallen ontstond een strafschop, die koel door spits Paul Meij achter de legendarische doelman Cees Vos werd gedeponeerd. Na rust een sterk aanval lend junioren-team, de medewerkers gokten op de counter via de bliksem snelle Jan Visser. Gescoord werd er ech ter niet meer, eindstand dus 1-1. Na af loop was er een goed bezochte, zeer gezellige nieuwjaarsreceptie in de Foresters-kantine. De Kleine Kapel neemt het marathonbal muzikaal voor z'n rekening. EGMOND - Op 10 januari wordt de 21ste Egmondse Halve marathon gelo pen. Net zoals vorig jaar zal in het O.K. gebouw in de Julianastraat te Egmond aan Zee, vanaf 14.00 uur, het 2e Mara thonbal van start gaan. De voor velen reeds vertrouwde klanken van de Kleine Kapel staan garant voor een gezellige muzikale middag. O.l.v. Rinus Druiven worden bekende en nieuwe nummers ten gehore gebracht. Het wordt weer een middag om nooit te vergeten, dus kom op tijd. Vanaf 13.30 uur is de zaal open en de laatste noten worden gespeeld rond 18.00 uur. HEILOO - Ach, ijdel zijn we allemaal. Wie graag eens mooi is, hoeft zich dus niet te schamen. Maar de vraag is wel: wie betaalt de prijs voor ons wufte ge- flaneer? Nee, we hebben het nu even niet over uw portemonnee, maar over de zogeheten .verborgen kosten'. Cosmetica-grondstoffen komen veelal uit de natuur. Winning van plantaardi ge stoffen in het wild kan het voort bestaan van zeldzame planten bedrei gen. Verder worden dieren nogal eens de dupe van ons gesmeer, gepoezel en gespray. Denk maar aan de 50.000 proefdieren die Europa er jaarlijks aan 'opoffert'. Tot slot zit tussen alle mooimaak-chemicaliën ook minder ge zond spul. Wilt u behalve uw mede-mens ook uw mede-soorten bekoren? Dat kan als volgt. Allereerst - maar dat wist u al - cosmeti- ce is klein chemisch afval. Naar de che- mocar ermee.Ten tweede geldt, net als bij alle aankopen: hoe minder ver pakking, hoe beter. En herbruikbare verpakking gaat boven weggooi-troep. Spuitbussen bevatten geen cfk's meer, maar de meeste vervangers zijn nog al tijd schadelijk. Gelukkig zijn nogal wat produkten in verstuivers te koop. Heel wat middeltjes worden als 'plant aardig' aangeprezen om de indruk te ge ven, dat ze zacht zijn voor de huid. Of plant-aardig ook aardig-voor-planten is, daarover weten we nog weinig. Met extracten van tropische planten is het oppassen geblazen: in tropische wouden sterven ettelijke soorten per dag uit. Diervriendelijke cosmetica zijn er te over. Dierenbeschermers hebben er voor hun aktie Proefkoneen een lijst van opgesteld. Bekende merken zijn Weleda en BWC. Merken als Body Shop en Montagne Jeunesse proberen daarnaast ook op andere manieren het milieu te ontzien. Milieucharmeurs gebruiken liefst toilet zeep zonder (moeilijk afbreekbare) des- infectiemiddelen. Wat crèmes betreft: vooral vaseline of olie in water-emulsie mogen zich groen noemen. Gels eb gel sprays (onder meer van Albert Heijn, Fant en Taft) scoren op de milieumeter het hoogst onder de haarverstevigers. En bij de haarverven is een kleurspoe- ling schoner, dan middeltjes vol zware metalen (veel gebruikt om grijs haar te verdoezelen). Leuk als hobby en meestal heel milieu sparend is het zelf maken van 'groene' cosmetica. Recepten gewenst? De Klei ne Aarde heeft een boekje, getiteld 'Na tuurlijke cosmetica zelf maken'! Bij Van Gennep in Amsterdam is 'Mooi' verschemen van de hand van L. Reijn- ders en W. Klootwijk. 'Natuurlijke cosmetica zelf maken' (E.A. nr. 21) is te bestellen door 8,50 over te maken op giro 52730 t.n.v. De Kleine Aarde, Boxtel. Informatiefolder over diervriendelijke cosmetica: Ned. Bond tot Bestrijding v/d Vivisectie: 070-3248683. Heeft u al geschaatst? Op wintersport geweest en gezond teruggekomen? Ste vig snacken is zalig in winterse tijden. Kaascake, gewoon proberen. U zult u er geen spijt van hebben. Benodigdheden: Vi prei 1 ui 200 g oude kaas 100 g boter 3 eieren (scharrel, dank u) 200 g tarwefijnmeel of uitgezeefd vol- korenmeel 4 theel. bakpoeder 2 theel. paprikapoeder peper, (kruiden-) zout cakevorm Va a 1 liter Snijd de prei in smalle halve ringen. Snipper de ui fijn en rasp de kaas. Roer de boter zacht. Splits de eieren. Voeg de dooiers één voor één toe aan de boter en roer het mengsel schuimig. Voeg tarwe- fijnmeel en bakpoeder toe. Meng tot een gelijkmatige deegmassa. Klop het eiwit stijf en meng het door het deeg. Meng het deeg nu met de prei, ui en kaas en met het paprikapoeder. Op smaak brengen met peper en zout. Schep het deeg in de zorgvuldig bebo terde cakevorm en laat de cake geduren de een uur gaar en bruin worden in het midden van een voorverwarmde oven bij 175 Graden (stand 3). Snijd de cake in plakken. GROENE LIPPENOTlFT... IK MOET 6£ EVEN AAN WENNEN/, HEILOO - Nog juist voordat 1992 met vuurwerk werd afgesloten was er in Be verwijk in de zalen van Pat Mat het jaarlijkse toernooi voor de jeugd tot 16 jaar, waar de titels van Kennemerland- Noord te behalen zijn. Op dit tweedaag se schaakfestijn heeft SV Vredeburg zich goed geweerd. In de leeftijdsgroep tot 10 jaar bleef Koen Kramer tot lang kansheber. Na op de eerste dag de tweede plaats te hebben bezet, moest hij tenslotte met nipt ver schil met een goede derde plaats genoe gen nemen. Onder zijn twee voorgan gers bevond zich degene die vorig jaar bij de Nederlandse Kampioenschappen als tweede was geëindigd. Kees Pepping werd in Beverwijk een goede midden moter. In de leeftijd tot 12 jaar was Vredeburg met zes deelnemers vertegenwoordigd. Van de 26 schakertjes werd Cristine Out vijfde en eindigden Daan Velseboer, Wouter Pepping, Jacco Kramer en Lars v.d. Eng achter haar in de middenmoot. In de groep tot 14 jaar waar eveneens een 25-tal inschrijvers achter de borden zaten leverde Bram de Waard met een fraaie vierde plaats een goede prestatie. Maarten Out die lang uitzicht op brons behield, viel in de slotpartijen terug naar het midden. De gastheren van Pat Mat die de organisatie prima in handen hadden, zorgden bovendien voor de oliebollen! De redactie van de Uitkijkpost wil via deze oproep het volgende ver zoek doen aan alle schrijvers en schrijfsters van kopij: WILT U DE TEKST BIJ VOOR KEUR GETYPT INLEVEREN BIJ DE BEKENDE ADRESSEN? Dit voorkomt eventuele fouten en bespaart de redactie veel tijd. Bij voorbaat dank! De redactie. Al eens bij een pinguin in het water gedoken? Ook dan is: Even ernstig. Zonder schoon water kan geen mens leven: slecht water veroorzaakt 80% van alle ziekten in ontwikkelingslanden; in India en Afrika dreigen miljoenen mensen door watergebrek te sterven; jaarlijks sterven 4 miljoen kinderen onder de vijf jaar aan een diarree- besmetting; Simavi heeft daar direct mee te maken. Uw hulp en belangstelling is Reageer. Vraag het noodzakelijk. Wereld Water-boekje Graag sturen wij u ons 'Wereld Water-boekje. Over wat water betekent in ontwikkelingslanden, water in Nederland, de vele raadsels rond om water etc. Bel, zend een kaartje of brief naar ons adres. U*!M V VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN Telefoon: (023) 31 80 55. Giro 300100. Spruitenbosstraat 6,2012 LK Haarlem

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 6