01 0' c: Limmen in 1994 Dorpspark Verkiezingsjaar Nieuw gemeentehuis Sporthal Enterij XJ Ij l QQCJG Q33 8onEN Kerkweg-Noord Ander groen Nieuwe schooi Verbetering Rijksweg Informatierubriek van de gemeente Limmen. Inlichtingen en reacties: Middenweg 3a, Limmen. Telefoon 02205-1456 6000 in 1994 mmtmrnmrnm Ontwerp Nieuwjaarsbijeenkomst Inloopavond Procedure Intussen Projectontwikkelaar Maquette op 3 januari □□iOOinnirx) KEflWÉG moord Activiteiten B&W-besluit Start in maart i UITKIJKPOST 22 DECEMBER 199* PAGINA 19 LIMMEN Het jaar 1994 staat voor de deur: een belangrijk jaar voor Limmen. Niet alleen omdat er verkiezingen voor de gemeenteraad worden gehouden, maar ook om andere redenen. Het nieuwe gemeentehuis wordt in gebruik genomen; met een projectontwikkelaar moet een nieuw contract voor de woningbouwlocatie Kerkweg- Noord worden afgesloten; het dorpspark wordt aangelegd en -ook heel belangrijk- de Rijksweg wordt verbeterd. Het jaar 1994 wordt wel aangemerkt als het verkiezings jaar. Er worden drie verkiezingen gehouden: voor de gemeenteraden, de Tweede Kamer en het Europees Parlement. De verkiezingen voor de gemeenteraad worden gehouden op 2 maart a.s. en zijn voor de lokale democratie de belangrijkste. De gemeenteraad van Limmen telt op dit moment 11 leden. Dat zal na de verkiezingen niet veranderen. Dat zou wel het geval zijn geweest als het aantal inwoners de 6.000 was gepasseerd. Op dit moment heeft Limmen ruim 5850 inwoners; op I januari van dit jaar waren dat er net 5700. Door(de realisering van de woningbouw is dit aantal toegenomen. Verwacht wordt dat, mede door het gereedkomen van ca. 100 woningen, in I994 de mijl paal van 6.000 inwoners wordt gepasseerd. Wie zullen wij als 6000ste inwoner mogen verwelkomen? Bij de raadsverkiezingen in I998 zal de raad worden uitgebreid tot 13 leden. Eerder is niet mogelijk, omdat er geen tussentijdse verkiezingen worden gehouden. De wet staat dit niet toe. Begin volgend jaar zullen we in deze rubriek uitvoerig aandacht besteden aan de evaluatie van het college programma 1990-1994. Het nieuwe gemeentehuis wordt naar verwachting in april I994 in gebruik genomen. Het is al duidelijk zichtbaar hoe het wordt. De vergaderkamer voor de gemeenteraad is berekend op de toeneming van het aantal raadsleden, zodat er in 1998 voldoende plaats voor hen is. De bibliotheek zal als een van de eersten het gebouw betrekken en krijgt daar een prachtig onderkomen. Het is de bedoeling het nieuwe gemeentehuis en alles wat daarbij hoort nog vóór de zomervakantie te openen. De voorbereidingen daartoe worden al ge troffen. Wie het gebouw mag openen houden we nog even vóór ons. U weet ongetwijfeld, dat in 1994 tegenover de sporthal en het oude gemeentehuis een dorpspark wordt aangelegd. Dit park, in het bestemmingsplan Enterij, is ongeveer 2 ha groot: heel behoorlijk. Er is uitdrukkelijk gekozen voor een parkachtig plan en een concentratie van groen, bóven versnippering van groen tussen de woonbebouwing. Een landschapsdeskundige heeft in opdracht van de gemeente een ontwerp-plan gemaakt. Een plattegrond is in deze rubriek opgenomen. Zo te zien wordt erom het gebied een laanbeplanting met een voetpad tussen de bomen aangelegd. Een deel x van de J. Valkeringlaan -nu aan het doorgaande verkeer onttrokken- met de Middenweg wordt opgebroken. Daarvoor in de plaats komt een kronkelend verbindingspad. Het park wordt hierdoor verdeeld in twee delen. Aan de zijkanten van het dorp worden hagen geplant, die in het park steken. De landschapsdeskundige heeft voor dit idee aansluiting gezocht bij de historie van Limmen. Volgens het eerste parkplan zou het terrein verdiept worden aangelegd. Bij de uitvoering wordt het opgehoogd en komt het op straatniveau. Daarom is de dwarsdoorsnee niet juist. Dit wordt nog aangepast. In het park -met grasvelden- worden ook klim- en klauterwerktuigen aangebracht. Om de overlast van hondenuitwerpselen te beperken wordt eraan gedacht een honden-uitlaatplaats in het park aan te leggen. Wij roepen u op aanwezig te zijn op de Nieuwjaarsbijeenkomst op maandag 3 januari 1994 vanaf 19.30 uur in Vredeburg. Tijdens deze bijeenkomst kunt u kennisnemen van diverse plannen van de gemeente. Aan het geheel wordt wederom muzikale luister bijgezet door Limbonbardei Het gemeentebestuur hoopt u dan te mogen begroeten. Desporthal Enterij wordt op I januari 1994 geprivati seerd. De grond, waarop nu nog het oude gemeente huis staat, wordt in gebruik gegeven aan de heer Van Rees te Limmen. Het ligt in de bedoeling op de vrijkomende plek een multi-functioneel centrum te bouwen, in combinatie met de sporthal. Het ondernemersplan gaat ervan uit, dat door deze combinatie een financieel beter draaiend geheel wordt verkregen. Dat is maar goed ook, want anders is de privatisering niet nódig. Die privatisering betekent voor de gemeente een verlichting voor haar budget. De kosten van de over dekte sportaccommodaties worden lager. De effecten daarvan zijn al in de begroting verwerkt. 1 GEMEENTE- PARK d'ENTERIJ VÊs' SPEELVELD lienoor:^ Inwiimii - HAGEN Er is nog veel meer te vertellen. Daarom zal begin volgend jaar een inloopavond worden georgani seerd, tijdens welke belangstellenden van het plan kennis kunnen nemen. De landschapsdeskundige zal op die inloopavond aan wezig zijn om vragen e.d. te beantwoorden. In deze rubriek zullen wij de datum bekend maken. Daarna wordt het plan besproken in de raadscommissie. Het laatste woord is tenslotte aan de gemeenteraad. De kosten van de aanleg worden betaald door de projectontwikkelaar van het plan Enterij: de firma Middenduin. Met de aanleg zal in maart 1994 worden begonnen. We zullen dan een fraai park rijker zijn. Het aanbrengen van groenvoorzieningen is vaak het sluitstuk van de woningbouw in een bepaald gebied. Het duurt dan ook meestal wel even voor een woon wijk in het groen staat. Om hieraan iets te veranderen hebben we bij de voorbereiding van het plan Kerkweg-Noord reke ning gehouden met de aanleg van geconcentreerde groenvoorzieningen. Vooruitlopend op de woning bouw willen wij, dat deze groenplekken in 1995 wor den aangelegd. In dat jaar gaat ook de eerste woning bouw in Kerkweg-Noord van start. Het groen kan zich dan alvast gaan ontwikkelen. Via de groenvoorziening komen we dan toch op het plan Kerkweg-Noord. Op dit moment is het plan Enterij aan de zuidkant van de Kerkweg in uitvoering. Dit plan is eind 1994/1995 volgebouwd. Daarna dus de woningbouw ten noorden van de Kerkweg: Kerkweg-Noord. Dit plan voorziet in de bouw van ca. 200 woningen en de bouw van een nieuwe school. Ook het nieuwe gemeentehuis met bibliotheek en de politiepost zijn erin opgenomen. De aanloop tot de realisering Kerkweg-Noord is lang. In 1990/1991 zijn wij begonnen met de gedachtenvorming. Er kwamen twee varianten op tafel. De gemeenteraad koos voor een variant, waarin de achtertuinen van de aan het plan grenzende bestaan de woningen zo weinig mogelijk werden aangetast. Vervolgens is het plan nader uitgebracht en doorgerekend. Bovendien is het ontwerp naar diverse advies-instanties gestuurd. Die hebben commentaar geleverd en onze reactie daarop wordt nu verwerkt in een definitief plan. Begin 1994 wordt dat definitieve plan voor advies voorgelegd aan de Provinciale Plano logische Commissie (PPC). Na ontvangst zal de raad het plan vaststellen. Daaraan gaat één maand vooraf, waarbinnen bezwaren tegen het plan kunnen worden ingebracht. De vaststelling is gepland kort vóór of kort na de zomervakantie. Vervolgens moeten Gedepu teerde Staten van Noord-Holland het goed keuren. Wij streven ernaar vóór 1995 over een goedgekeurd bestemmingsplan te beschikken. In de tussentijd zijn wij begonnen met degrondaankopen in het plangebied. In 1991 hebben we op het totale gebied de Wet Voorkeursrecht Gemeenten van toepas sing verklaard. Dit betekent -in het kort- dat de eigenaren van gronden in het gebied, vóórdat ze de gronden willen verkopen, éérst contact moeten opne men met de gemeente. Op dit moment hebben we ongeveer 90% van de gronden in eigendom. De resterende gronden en enkele bedrijven moeten nog worden aangekocht. Het tot ontwikkeling brengen van een bestemmings plan is een complexe zaak, waarbij veel om de hoek komt kijken. Om diverse redenen is ervoor gekozen het plan Kerkweg-Noord niet zelf te ontwikkelen, maar dit te laten doen door een projectontwikkelaar. Na een hele procedure hebben vier projectontwikke laars een presentatie gemaakt van Kerkweg-Noord. Al die plannen liggen op een kwalitatief hoog niveau. Een moeilijke keuze! Burgemeester en wethouders hébben een keuze ge maakt en zich daarbij laten bijstaan door een selectiecommissie. Op 7 december jl. heeft het college het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Haarlem geselecteerd. Het is de bedoeling in 1994 verder te onderhandelen met het Bouwfondsprojectburo. Daarna volgt een intentie-overeenkomst en vervolgens een contract, waarin van alles zal moeten worden geregeld: de aankoop van bedrijven en gronden, de overname van gronden door de gemeente, het bouw- en woonrijpmaken, de aanleg van groenstructuren en het verbeteren van de aan het plan grenzende wegen, zoals Visweg en Dusseldorperweg. Ook een afdracht door de projectontwikkelaar in het Fonds Dorpsuitleg, voor de bekostiging van bovenwijkse voorzieningen moet plaatsvinden. Een heel traject, dat nog moet worden afgelegd! Het Bouwfonds heeft een maquette gemaakt van het gebied Kerkweg-Noord. Deze maquette en de andere stukken zullen wij tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst op 3 januari 1994 tentoonstellen in Vredeburg. U kunt hem dan bekijken. Onderdeel van het bestemmingsplan Kerkweg-Noord is de bouw van een nieu we school van de Stichting Katholiek On derwijs LimmenEnige tijd geleden ging de raad daarmee akkoord, maar wil over de plaats en het aantal lokalen nog een beslissing nemen. Wij overleggen met het Ministerie van Onderwijs over de bouw van de nieuwe school, die de Cornelius-en de Dusselhoekschool gaat vervangen. Bij de bouw van de nieuwe school worden deze gesloopt In nauw overleg met het Bouwfonds zal een herbestemming van de vrijkomende locaties worden geregeld. In de presenta tie van het plan Kerkweg-Noord vindt u daar niets van terug. Er moet nog over onderhandeld worden. Uitgangspunt bij de bouw en de herbe stemming van de vrijkomende terreinen is, dat dit project budgettair neutraal behoort te verlopen. Financiële vingeroefeningen laten zien, dat dit lijkt te lukken. Er zal nog naar enkele oplossingen worden gezocht De verbetering van de Rijksweg vanaf het benzinestation Texaco tot motel Heiloo is al jaren onderwerp van gesprek. Verkeersonveilige situaties doen zich voor en er moeten eerst ongelukken gebeuren voordat er wat gebeurt. Actiegroepen en protesten van bewoners hebben ons ertoe gebracht in deze zaak actiever te worden. fg L[) HELT"u HhM ULTW De problematiek van de Rijksweg is bij alle inwoners bekend. Het gaat om een drukke weg: een asfaltvlakte van 10 tot 20 meter met hier en daar een zieltogende boom. De verkeerslichteninstallatie op de kruising Kerkweg/ Burg. Nieuwenhuijsenstraat is verouderd. De fiets paden zijn onbegaanbaar. De problematiek wordt nog ernstiger als het Rijk -in casu de minister van Verkeer en Waterstaat- besluit om rijkswegen over te dragen aan de gemeenten. De eigendomsoverdracht en het beheer zijn per I januari 1993 bij de gemeente Limmen gekomen. Met deze weg zitten wij dus behoorlijk in de maag. Een projectgroep, onder leiding van de gemeentese cretaris, is gestart met de voorbereiding van de verbe tering van de Rijksweg. Een afvaardiging van de bewo ners langs de weg is betrokken bij de voorbereiding en de uitwerking van de plannen. Deze aanpak heeft ertoe geleid, dat er nu een compleet plan is. Rijkswaterstaat heeft het verbeteringsplan becijferd en zal het bestek maken. In het onderhandelingsproces met het Rijk over de overdracht van de Rijksweg is de afspraak gemaakt, dat ook het Rijk een belangrijk deel van de kosten zal betalen. De totale kosten worden becijferd op ruim f. 3,2 miljoen. De gemeente Limmen zal het grootste aandeel moeten betalen, namelijk f. 2,1 miljoen. De Rijksweg wordt visueel versmald. Er worden parkeervakken aangelegd. De fietspaden worden opgeknapt en er worden voetpaden aangelegd. Di verse kruisingen worden gemaakt. De kruising weg Enterij en Middenweg wordt verbeterd. De verkeerslichteninstallatie bij de Kerkweg wordt vernieuwd. De fietsers en voetgangers krijgen bij deze kruising een voorrangspositie. De aanwezige bomen worden verwijderd en er komen 310 bomen voor terug. De verlichting wordt verbeterd. Er worden nieuwe bushalten geplaatst en op diverse plekken bij kruisingen worden zogeheten midden geleiders aangebracht Rijkswaterstaat heeft ons laten weten zijn aandeel in de werkzaamheden in 1994'te zullen uitvoeren, omdat er anders geen geld meer is. De gemeente Limmen kan niet achterblijven, omdat het gezamenlijk uitvoeren van het totale werk -in een keer- financieel voordeel moet opleveren. Er wordt overlegd over het verkrijgen van subsidies, omdat er in de Rijksweg enkele onveilige plekken zitten. Op 14 december jl. heeft het college van burgemeester en wethouders een historisch besluit genomen. De raad zal worden voorgesteld om het bedrag van f. 2,1 miljoen beschikbaar te stellen. Natuurlijk wordt een dergelijke zaak eerst in de raadscommissie besproken Het college zal voorstellen het genoemde bedrag te bekostigen volgens het nieuwe financieringssysteem van onderhoud van wegen. Dit nieuwe systeem loopt via het Onderhoudsfonds voor wegen. De raad heeft aan dit systeem zijn fiat gegeven. Het college heeft bij deze beslissing overwogen, dat deze wijze van financieren voor de burgers van Limmen geen verhoging van de lasten tot gevolg mag hebben. Het gaat te ver om u op deze plaats duidelijk te maken hoe dat werkt In het commissievoorstel zal het sys teem uit de doeken worden gedaan. Op 18 januari 1994 zal de raadscommissie zich buigen over het voorstel. De aan besteding van de verbeteringvan de Rijksweg zal in maart 1994 plaatsvinden. Het eigenlijke werk gaat nog voor de zomer van start; het zal voor het einde van het jaar zijn afgerond. Limmen gaat in 1994 voor vele zaken op de schop. Tot slot in januari 1994 zal er een avond worden georganiseerd, tijdens welke u kennis kunt nemen van dit Rijksweg-plan. Beide voorbereidingen zullen daar bij aanwezig zijn om informatie te verstrekken. In de voorlichtingsrubriek komen we daar nog op terug. Het verbeteringsplan is na de info-bijeenkomsten met de omwonenden van de Rijksweg op onderdelen aangepast. 22, december 1993

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 19