Colofon Uitkijkpost Kerstbijlage - 22 december 1993 PAGINA 15 1994: het jaar van de tulpl LIMMEN - Het nieuwe jaar zal bestempeld worden als het jaar van de tulp. Het is dan precies 400 jaar gele den dat Carolus Clusius de ze bolbloem naar Nederland bracht. Hoewel Nederland er de belangrijkste rol in speelt, zullen er in heel Eu ropa evenementen rondom het vierde eeuwfeest van de tulp in Holland worden ge houden. Musea, horeca, bo tanische tuinen enzovoort zullen de vierhonderdste verjaardag tot een groot feest maken. Vier eeuwen geleden, in 1594, bloeide in Nederland de eerste tulp, en wel in de Hortus Bota nicus te Leiden. Sindsdien is er met de tulp in Nederland heel wat gebeurd. Het is niet alleen een goed product voor de ex port, maar het is ook een echt Hollands product: spreekt men over Nederland, dan spreekt men over tulpen, kaas, klompen en molens. Ook de gemeente Limmen is maar moeilijk voor te stellen zonder tulpen. Daarbij heeft Limmen de zeer bijzondere verzameling oude tulpenrassen bijeen gebracht in de Hortus Bulborum. Turkije De tulp is afkomstig uit Turkije en werd door Carolus Clusius naar Nederland gehaald. Als Prefect van de Hortus Botanicus in Leiden plantte Clusius in 1593 een tulpebol in deze nog steeds bestaande stadstuin. Hij was toen 67 jaar oud en zijn ge zondheid liet te wensen over. De tulpen werden Clusius vanuit Turkije toegestuurd. In dat land waren het toen zeer geliefde planten. Clusius deelde de tul pen in twee groepen in: de vroeg bloeiende en de laat bloei ende. Hij ontdekte dat de bollen die in de herfst geplant waren in het voorjaar als kleine plantjes opkwamen; de bloei van deze groep liet echter nog vijf jaar op zich wachten. Pas toen kwamen er witte, gele, rode of paarse bloemen aan. Een bol was in die tijd duizenden guldens waard. Ze werden, toen al, meestal uit het zicht geplant, want sommige lieden hadden moeite met het verschil tussen het mijn en dijn. Momenteel beslaat de tulpen productie in Nederland zo'n 7.500 hectare land, waarop grofweg 80 procent van de we reldproductie aan tulpen groeit. Per jaar worden in Nederland ruim 2,8 miljard tulpen geteeld, die in zo'n 80 landen worden verkocht. Afgevaardigden van grote bollenkwekers reizen door Europa, Canada en Amerika om hun waar aan de man te brengen. Ze zijn soms weken van huis. Hun klandizie vinden ze meestal bij grote tuincentra en grootverbruikers. Een enor me klus. En dan te bedenken dat er zo'n 3.000 soorten zijn. Kunst Door de eeuwen heen, tot van daag de dag, is de tulp een ge liefd onderwerp geweest in kunstuitingen: schilderijen, glas, aardewerk, enzovoort. Het Frans Hals Museum in Haarlem zal een tentoonstelling inrichten, die geheel gewijd is aan oude en moderne tulpvazen. In de Sint Bavo zullen 'Bloemenmelo- dieën' worden gespeeld. Ook de houdt veel van z'n eigen product. Het bollen kweken is er de laatste jaren niet eenvoudiger op geworden. De milieu-eisen" zijn streng. Toch doen de vak mensen er alles aan om een op alle fronten schone bollenteelt te realiseren. Maar het is nog al tijd één van de beste exportarti kelen, die Nederland heeft. Vermenigvuldiging Hoe vermenigvuldigt men nu zo'n bol? Vrij snel na de bloei worden de bollen gekopt. Dit vaak tot groot verdriet van de toerist, maar ja, het gaat de kwekers om de bollen, en niet om de bloemen. Twee tot drie maanden na het koppen worden de bollen gerooid, daarna ge peld, gedroogd, schoongemaakt en gesorteerd (grote en kleine bollen worden gescheiden). In de ruimte, waarin de leverbare bollen worden bewaard, stelt men deze bloot aan bepaalde temperaturen, afhankelijk van het gewenste bloeitijdstip. Veel bollen worden in kassen in. blöei getrokken, een ander deel, wat voor tuinbeplanting is be doeld, krijgt een normale tuin- behandeling. De telers willen hun tulpen graag tussen decem ber en april in bloei hebben, voordat de bloei buiten begint. Temperatuurbehandeling bij bol len is vaak moeilijk, langdurig en ook kostbaar. Om zeker te zijn van een goed product worden de bollen ge toetst aan kwaliteitsnormen. Het keuren en classificeren gebeurt door de Bloembollenkeurings dienst. De keuring vindt plaats op het veld. De keurmeesters bekijken de bollen steekproefs gewijs en kijken of de partijen raszuiver en vrij van ziektes en virussen zijn. Voor dit laatste worden de modernste technie ken gebruikt. Bollen die voor de export bedoeld zijn, worden be oordeeld door de Planteziektekun- dige Dienst van het Ministerie van Landbouw. Wensen Nederland heeft een naam hoog te houden op het gehietj van Jaarlijks komen er in het bloembollenseizoen ruim ander half miljoen buitenlandse toe risten naar ons land. Grote trekker in deze is natuurlijk de Keukenhof. Holland heeft in het voorjaar dan ook, vooral bij mooi weer, een sprookjesachti ge sfeer, zodat de buitenlandse gasten hun ogen uitkijken. Veel export De bloembollensector exporteert jaarlijks zo'n 6,5 miljard bollen ter waarde van ruim een miljard gulden. Ook exporteert ons land zo'n 1,8 miljard bolbloemen (bloemen van bollen); daarvan zijn er zo'n 740 miljoen tulpen. Duitsland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn de belangrijkste afnemers. In Nederland worden nog eens meer dan 2 miljard bollen ver kocht, want ook de Hollander bloembollen. Er wordt rekening gehouden met de wensen van de consument voor zover dat mo gelijk is. Zo ziet men nieuwe mogelijkheden in de 'jaarrond- teelF, waardoor bloembollen in ieder seizoen te koop zijn, en in de pot- en balkoncultuur. De computer zorgt bij deze hele ontwikkeling voor de verwerking van alle gegevens. We mogen dan in 1994 Tulp 400 vieren, maar wist u dat er in ongeveer het jaar 1100 in een Italiaanse bijbel de initialen van tulpen verwerkt zijn? In de twaalfde eeuw Omar Khayam een gedicht over tulpen schreef? Een in 1557 gedateerde teke ning van een tulp in West- Europa werd gevonden? In 1561 het eerste boek verscheen waar in een tulp stond? In 1581 Mat thias de l'Obel in zijn 'Cruijdt- boek' al 41 verschillende tulpen beschreef? In de periode van 1610 tot 1637 een levendige handel in tulpebollen bestond, die uitmondde in een windhan del? Met name tussen 1623 en 1637 liepen de prijzen zeer sterk op: drie bollen voor 30.000 gul den, terwijl een Amsterdams grachtenpand toen 10.000 gul den kostte. Het was een gekke tijd en nooit meer heeft er in' Nederland een dergelijke wind handel plaatsgevonden. In 1928 werd de Hortus Bulbo rum opgericht. Vorig jaar ver huisde de hortus van Heiloo weer terug naar z'n eigen stek, in Limmen. Naast het Hervorm de Kerkje vindt u daar een keur aan oude tulpesoorten, die een bezoek alleszins de moeite waard maakt. Misschien staat u bij dit alles even stil als u straks tegen de bloemenman zegt: ,,Doe mij maar een bosje van die rode tulpen!" GBF gemeente Egmond organiseert evenementen in het kader van Tulp 400. Zeker Limmen zal tij dens de bloemendagen aan dit onderwerp niet voorbij gaan. Er zal ook een boek uitgegeven worden over Tulp 400. Deze Kerstbijlage ver schijnt bij het weekblad Uitkijkpost op woensdag 22 december 1993. Samenstelling en redactie: Gwen Bos-Fiolet Jaap-Wim van der Horst Voorpagina: Opmaak kerststuk: Henk Scholten te Heiloo Fotografie: Fotostudio Gerard Min te Limmen Fotografie: Ruud Freriks René Alphenaar en anderen Vormgeving: Jos Kraakman Drukkerij Uitkijkpost BV R. Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 1850 AB Heiloo Telefoon 072-330175 Fax 072-335644

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 35