Oud-raadslid Ger Helder druk met kerk, muziek, wijn en jeugdw Uitkijkpost Kerstbijlage - 22 december 1993 PAGINA 17 HEILOO - Je zal je leven lang postzegels verzamelen en je krijgt een baan als di recteur van de Dienst Zegel waarden van de PTT. Of je bent dol op muziek en in ie dere plaats waar je korter of langer woonde is een vereniging die aansluit bij je favoriete genre. Of je kan genieten van een goed glas wijn en je ontmoet iemand, waarmee je een eigen wijn- koperij kan opstarten. Het klinkt als een gespreid bed je en in de praktijk gaat het natuurlijk allemaal net even anders. Maar Heilooënaar Ger Helder heeft het min of meer zo meegemaakt. De redactie van de Uitkijkpost sprak met hem en ontdekte - als zo vaak - dat genieten van de Vut eerder een ge brek aan tijd dan verveling oplevert. Bijna vijf jaar geleden stopte Ger Helder met werken. Hij was inderdaad directeur van de Dienst Zegelwaarden van de PTT, maar een doorgewinterde filatelist kan je hem niet noe men. „Ik heb voor mijn klein kinderen wat verzameld vanaf hun geboortejaar, maar niet voor mezelf', zegt hij. „Wel heb ik geleerd de betekenis van postzegels te waarderen. Het vaststellen van de onderwerpen, het maken van het ontwerp, de productie en tenslotte het ge reedkomen. De Dienst Zegel waarden is van begin tot eind bij de vervaardiging betrokken, tot en met de uitlevering van de zegels en het vernietigen van niet verkochte partijen". Tabaksaccijns De PTT geeft ongeveer tien keer per jaar (series van) nieuwe postzegels uit, welke bij Johan Enschedé te Haarlem gedrukt worden. Het zijn officiële waar depapieren en er is derhalve veel aandacht voor kwaliteit en veiligheid. Dat zelfde gaat op voor postzegels van enkele an dere landen, waarvoor de Ne derlandse Dienst Zegelwaarden de productie begeleidt. Een an der product vormen de stroken voor de tabaksaccijns, die onder de supervisie van de dienst staan. Meer dan 2.000 soorten, vooral veroorzaakt door de enorme diversiteit van het aan bod van sigaren. Nog even terug naar de postze gels. De strenge beveiliging van het productieproces is natuurlijk te begrijpen. Niet alleen verte genwoordigen de uitgeleverde zegels enorfne bedragen aan frankeerwaarde (de decemberze- gels al meer dan 100 miljoen gulden), maar ook misdrukken kunnen op de filatelistische markt forse bedragen opleveren. De Dienst Zegelwaarden heeft daarom maatregelen getroffen zodat alle misdrukken vernietigd worden. „De Dienst Zegelwaarden is een prachtige organisatie", ze<jt Ger Helder. „Ik heb getracht ér een eigen gezicht aan te geven, iets commerciëler dan het was, waardoor het ook een totaalpro duct aan derden kan leveren". Het past in het beeld van de verzelfstandiging van de PTT, die Helder in 1989 nog net mee maakte. Ook het betrekken van een nieuw gebouw, in november 1988, viel nog net binnen de diensttijd van de Heilooënaar. Gemeentepolitiek Bijna gelijktijdig met het beëin digen van zijn werk voor de PTT stapte Ger Helder ook uit de ge meenteraad van Heiloo. Als ver tegenwoordiger van Links Heiloo (nu Groen Links) was hij acht jaar raadslid. „Het was heel wat voor Heiloo om ie mand van Links Heiloo in de raad te hebben. Als eenling had ik het natuurlijk niet voor het zeggen, maar ik kon wel een bepaald geluid, een politieke vi sie, laten horen. Het effect kwam vooral op wat langere termijn", zegt Helder» Als voor beelden noemt hij ondermeer het bezwaar tegen jachtrecht, de extra openstelling van het gemeentehuis, een rechtvaardi ger verdeling van de lasten en de komst van een weekmarkt. Niet alles is overgenomen en gerealiseerd, maar wel zijn er meer medestanders in de raad voor de opvattingen van Groen Links. „De acht jaren in de raad bete kenden voor mij een leuke, boeiende tijd. Maar je moet voorkomen dat je het nieuwe elan verliest. Zo van 'Ik weet het allemaal wel'. Dan is het tijd om de know-how over te dragen en een stapje terug te doen", aldus Ger Helder. Zijn betrokkenheid is er overigens niet minder door geworden. Als afdelingsvoorzitter van Groen Links en lid van de steunfractie investeert hij nog steeds veel tijd in de Heilooër politiek. Over twaalf jaar bekeken ziet hij dat het nodige is veranderd: „WD en CDA zitten in Heiloo niet meer op de zelfde golflengte. Het CDA neemt het vaker op voor de minst draagkrachtigen, heeft een socialer gezicht ge kregen". Exploitatie Witte Kerk Nadat het raadslidmaatschap over was, nam Ger Helder een vrijwilligerstaak binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk in Heiloo op zich. Met name de exploitatie van de beide kerkge bouwen (Witte Kerk en Kruis kerk). Het gebruik van de gebouwen is de laatste jaren ge wijzigd. De Kruiskerk aan de Maas Geesteranusweg werd 't Kruispunt, meer ontmoeting scentrum dan kerk. De Witte Kerk wordt primair voor de we kelijkse diensten gebruikt, maar daarnaast ook voor de voltrek king van huwelijken en voor bij voorbeeld concerten in de zomermaanden. Afdelingsvoorzitter van Groen Links en lid van het College van Kerkvoogden, dat lijkt tegen strijdig. „In de kerk zie je een pluriform bijeenraapsel van ge loofsovertuigingen. De scherpe tegenstellingen van vroeger zijn tegenwoordig verdwenen. Een grote groep mensen is het op hoofdlijnen met elkaar eens. Ik heb lang geleden de switch van CHU naar PSP (nu resp. CDA en Groen Links, red.) gemaakt. Dat heeft als voordeel dat ik kan begrijpen wat mensen be weegt om er conservatieve op vattingen op na te houden. Voor mij geldt dat de idealen van het geloof uitstekend zijn, zolang het maar geen dogma's wor den", zegt Ger Helder. Overal in de muziek Overigens niet alleen in Heiloo heeft Ger Helder zich ingezet voor kerk en politiek. In Amsterdam, Den Haag, Zwolle (raadslid PSP) en Katwijk waren Ger en zijn echtgenote Dora in vele gevallen samen te vinden in diverse organisaties. Vooral was dat het geval als er muziek bij te pas kwam. In elke woon plaats beoefenden zij de zang kunst, waarvoor als het niet anders kon nieuwe koren in het leven werden geroepen. Ger was daarnaast ook muzikant in bij voorbeeld de PTT Fanfare (later harmonie) in Zwolle. „Ik heb saxofoon, althoorn en klarinet gespeeld. Een soort allrounder: nooit een meester op één instru ment, maar van alles wat". In Heiloo zingen Ger en Dora Hel der hun partijen in de Cantorij van de Witte Kerk en bij orato riumvereniging Nieuw Leven. Het vrijwilligerswerk voor de kerk en de liefde voor muziek werden in de zomer van 1993 gecombineerd in een reeks van zes zomeravondconcerten in de Witte Kerk. „Het is een combi natie van factoren. De Witte Kerk is meer dan een kerkge bouw, het is een monument, met een centrale functie voor de bevolking van Heiloo. Daar naast is er in de zomermaanden weinig te beleven in Heiloo. Na een aantal gesprekken werd besloten de concerten te organi seren. Weliswaar low budget, maar het is een uitstekende reeks geworden", vertelt Ger Helder enthousiast. Volgend jaar komt er dan ook zeker een vervolg. Mede-organisator Hel der hoopt met (financiële) hulp van de bevolking nog eens een vleugel aan te kunnen schaffen, zodat de mogelijkheden verder toenemen. Wijnkoperij Behalve de reeds genoemde ac tiviteiten is Ger Helder ook nog bestuurslid van de Stichting Jeugd en Jongeren Heiloo (Buk Buk en Tendenz, red.), een fa natiek zwemmer en deelnemer aan de sportinstuif van de Stich ting Ouderenwerk, enthousiast bereider van vegetarische maal tijden en houdt hij er, tezamen met vrienden, een wijnkoperij op na. Dat laatste is min of meer toevallig ontstaan. Tijdens zijn politieke werk leerde hij plaatsgenoot Haack kennen. Niet alleen deelden zij hun be zwaren tegen de komst van de (verlengde) Vennewatersweg, maar ook konden beiden genie ten van een goed glas wijn. De oprichting van de Wijnkope rij Haack en Helder was het ge volg. Het is een hobby, die ten dele de vakantiebestemmingen bepaalt. „We proeven de wijn zelf en kopen alleen bij wijnboe ren, die zelf bottelen. Zo'n zes keer per jaar organiseren we een wijnproeverij voor particu lieren. Het is en blijft voor ons een liefhebberij", zegt Ger Hel der. „We kunnen het ons daar om permitteren om kritisch te zijn en te blijven". JWH

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 37