Via de Stedenband elkaar leren kennen en waar mogelijk helpen m Wat eten vandaa Bakker Borst opent derde vestiging aan de Westerweg Dubbelconcert in Buk Buk Verantwoord kookboek voor kinderen van 2 tot 16 jaar Burgemeesters van Heiloo en Swietochlowice: i'-m Raggende Manne en Bonecrushing in Buk Buk Echte Bakkers steunen nationaal rampenfonds 1 Veel belangstelling voor halve marathon Damclub Heiloo Bijna-doodervaringen Heilooër Bridgeclub PAGINA 8 UITKIJKPOST 12 JANUARI 1994 Poppentheater Dibbes Akersloot In januari zijn er voorstellingen op 15 en 26 januari, aanvang 14.30 uur, en tree 6,00. Zaterdag 29 januari: jeugd film 'Run wild run free' (vanaf 8 jaar), aanvang 19.00 uur, entree 5,00. Zon dag 30 januari: gastvoorstelling pop pentheater Pandora met 'Doenja dra kendoder' (vanaf 5 jaar), aanvang 14.30 uur, entree 6,00. Inlichtingen/reserve ringen: Poppentheater Dibbes, Wilhel- minaplein 3, Akersloot, tel. 02513- 13447. Agenda sporthal 't Vennewater Geen opgave ontvangen. Agenda sporthal d'Enterij Donderdag 13 januari: Volleybal Oranje Wit 19.00-22.00 Handbal 22.00-23.00 Vrijdag 14 januari: Springbokkentoernooi 18.30-24.00 Zaterdag 15 januari: Springbokkentoernooi 17.30-24.00 Zondag 16 januari: Zaalvoetbal VV Limmen 11.30-17.30 Handbal 17.30-20.00 Maandag 17 januari: Zaalvoetbal KNVB 19.00-23.15 Dinsdag 18 januari: Volleybal Nevobo 20.00-23.00 Woensdag 19 januari: Badminton 18.00-22.30 Expositie Fotoclub Akersloot Tot en met eind januari is in de openba re bibliotheek Akersloot een groepsex- positie van de Akerslootse fotoclub te zien tijdens de openingsuren. Katholiek Vrouwengilde Heiloo Woensdag 19 januari: bijeenkomst in 't Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo, met een lezing door plaatsgenoot J. Rood over het verpleeghuiswezen. Aan vang 20.00 uur. Introducées zijn welkom. Vogelvereniging Kleurenpracht Maandag 17 januari: jaarvergadering van vogelvereniging Kleurenpracht Hei loo in het clubgebouw van de postdui venvereniging naast sporthal 't Vennewater; aanvang 20.00 uur. Openbare Bibliotheek Heiloo Deze maand zijn in de bibliotheekafde lingen van De Loet en Overkerck ten toonstellingen over respectievelijk spelletjes en de cello. Kerkbalans Limmen Deze weken komen mensen bij u langs met een enveloppe voor uw bijdrage aan de kerkbalans 1994. Later in de week wordt de enveloppe weer bij u op gehaald. Pakketten voor Polen Donderdag 20 januari: mogelijkheid voor het inleveren van pakketten voor familie of vrienden in Polen bij de fam. Velthuis, Zeeweg 17 te Heiloo, tussen 13.00-20.00 uur. Inlichtingen (o.a. over de kosten): tel. 331802. Kook Kook is blij met alle gebruikte kleding, huishoudelijke artikelen en meubels. Zij verkoopt ze en de opbrengst gaat naar een project in de Derde Wereld. De goe deren kunnen worden afgegeven of neer gezet bij C. de Boer, Schuine Honds- bosschelaan 2. Heiloo, tel. 335314. Op halen: tel. 072-117891 (werkdagen van 9.00-17.00 uur). Amnesty International Iedere vier tot zes weken worden door enkele leden van Amnesty International afdeling Heiloo brieven samengesteld, die overgeschreven en verzonden kun nen worden voor (politieke) gevange nen. Iedereen kan hieraan meedoen. Inlichtingen: Coby Keilman (332343) of Loes Hazewinkel (334937). Gered Gereedschap Gered Gereedschap stelt zich ten doel gebruikte gereedschappen in te zame len, te herstellen en te verzenden naar projecten in de Derde Wereld. Inlevera- dres: Wereldwinkel, Stationsweg 105 te Heiloo, maandag 13.30-17.00 uur, dins dag t/m vrijdag 9.00-12.00 en 13.30- 17.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Museum Psychiatrisch Centrum Het museum van het Psychiatrisch Cen trum Willibrord aan de Kennemer- straatweg 464 is iedere eerste zaterdag van de maand geopend tussen 14.00- 16.00 uur. De toegang is gratis. Expositie in Ypsalon In wijkgebouw De Ypsalon aan De Hucht te Heiloo (Ypestein) exposeert Hans Rijpma (tekeningen) tijdens de openingsuren/inloopactiviteiten. Sociëteit Alleenstaanden Heiloo Maandag 17 januari: creatieve avond onder leiding van mevrouw W. Jordens in het Open Huis, aanvang 20.00 uur, entree 3,50. Verdere informatie: tel. 333218 of 335652. Galerie Nu Tot en met 13 februari: expositie van het werk van Edith Stoel (grafiek en schilderijen) en Greet Duffels-van Eg- mond (keramische beelden) in Galerie Nu, N. van der Veenstraat te Castri- cum, geopend donderdag t/m zondag 13.00-17.00 uur. Galerie Artique In de maand januari wordt in Galerie Artique, Karei de Grootelaan 4 te Ber gen een Midwinter-expositie gehouden met gevarieerd werk van diverse kunste naars. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 13.30-17.30 uur, zaterdag 10.00-17.00 uur. Expositie Uiiicef-Guatemala Tot en met 24 januari is tijdens een ex positie in do Infowinkel, Canadaplein 2 te Alkmaar te zien wat Unicef via ver schillende projecten doet in het Latijns- amerikaanse land Guatemala. Ope ningstijden: maandag tot en met vrijdag 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Tennisclub Hogedijk Woensdag 12 januari: jaarlijkse alge mene ledenvergadering met aansluitend nieuwjaarsreceptie in café Swart in Egmond-Binnen, aanvang 20.00 uur. Rommelmarkt Zondag 16 januari: rommelmarkt van musicalvereniging Time Square in het Dienstencentrum, Dr. Brugmanplant soen te Uitgeest tussen 10.00-16.00 uur. Heeft u nog spullen beschikbaar? Bel dan 02513-11084. Vrouwengezondheidscentrum Truitje Maandag 17 januari: start cursus 'Leren je woordje te doen', 8 lessen op maan dagmorgen, kosten 80,00. Dinsdag 25 januari: start cursus 'Posi tief ouder worden', 10 bijeenkomsten. Inlichtingen: tel. 624001. Muziekschool Heiloo Woensdag 12 januari: speelavond in de muziekschool aan 't Veld vanaf 19.30 uur door leerlingen van gitaardocent Peter Duinmeijer. Expositie Noordhollands Landschap Tot en met 5 maart is bij het Noordhol lands Landschap een expositie te zien van landschapsfoto's van de Castricum- mer Arjan Meijer in het pand aan Dorpsstraat 65 te Castricum op dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot f7.00 uur. Inlichtingen: 02518-59750. Stambomen Maandag 17 januari: bijeenkomst van de Nederlandse Genealogische Vereni ging in de Hoornsevaart, Hertog Ael- brechtweg 5 te Alkmaar, aanvang 19.00 uur, entree gratis. Inlichtingen: 123029. Galerie Sol y Sombra Tot en met 6 februari is het werk Neline Willems (schilderijen) te zien in Galerie Sol y Sombra, Verdronkenoord 94 te Alkmaar; openingstijden zaterdag en zondag van 12.00-17.00 uur. Katholiek V rouwengilde Limmen Woensdag 19 januari: ledenavond met jaarvergadering en kienen, aanvang 20.00 uur in partycentrum Sint Maar ten. De opbrengst van de avond is voor het spaarproject van het KVG Limmen. Epilepsie Vereniging Dinsdag 25 januari: informatie-avond over 'Epilepsie en medicijnen; een stor machtige ontwikkeling?' in het perso- neelsrestaurant van het Rode Kruis Ziekenhuis, Mozartstraat 91 te Heems kerk. Aanvang 20.00 uur. Toegang gra tis. Inlichtingen: 02518-57870. - n i De nieuwe winkel van Bakker Borst aan de Westerweg. HEILOO - 'Het Mikpunt' zo heet de nieuwe winkel van Bakker Borst aan de Westerweg in het pand waar vroeger de zaak van Wiefix was gevestigd. Het is een mooie zaak geworden, die aan de modernste eisen voldoet. Het is 15 jaar geleden dat Borst zich als warme bakker in het Hoekstuk vestig de, 2 jaar daarna ging de winkel aan de Stationsweg open en nu dan de Wester weg met een totaal van 15 man perso neel. Alle zaken voeren hetzelfde assortiment brood en banket elke dag kersvers gebakken. Voor de afdeling ge bak is een speciale koeling maar wie lie- Bonecrushin': te beluisteren bij Buk Buk. HEILOO - Zaterdag 15 januari treedt voor de tweede maal dit jaar De Rag gende Manne op in de Buk Buk met in het voorprogramma de uit AinRodam (Amsterdam en Rotterdam) afkomstige Bonecrushing. Kaarten voor deze avond zijn 15,- per stuk en de aanvang van dit grote feest is 21.00 uur. Wie had dat ooit gedacht dat De Rag gende Manne twee keer in een jaar in de Buk zouden spelen. En dan te bedenken dat ze gemiddeld maar twee keer per maand een optreden hebben van onge veer 45 minuten. Het kan ook niet an ders want na die tiid is de heer Bob Fosko zijn stem kwijt en heeft ook geen lucht meer om op zijn trompet te bla zen. Deze avond zal ingevuld worden met veel hartstochtelijk gerag, met nummers als "Je lult de Oren Vanme Kop", "Maak Me Blij" en andere num mer van b.v. de CD Weense Pietterij. Behalve huis-, bus-, keuken-, en slaap kamerleed is er ook groot regenwoud verdriet dat Bob Fosko met veel expres sionisme ten gehore zal brengen. Maar daarvoor is eerst de Rapband Bo necrushing aan de beurt om haar op Rap gebaseerde muziek: de on weerstaanbare hiphopbeats, gecombi neerd met raps en melodieuze, gezongen refreinen ten gehore mogen brengen. Een actief avondje dus in de Buk. HEILOO - Onder het motto 'Uw steun is broodnodig' starten de 350 Echte Bakkers in Nederland op donderdag 13 januari een landelijke actie. Van elk volkoren wiekenbrood dat over de toonbank gaat, zal 0,20 afgedragen worden aan het Nationale Rampen fonds. Dit geld is bestemd voor de gedu peerden van de overstroming in het zuiden. De aktie zal duren tot het eind van de maand. De overkoepelende organisatie, Stich ting Echte Bakkersgilde, hoopt op die datum minimaal 125.000 broden te heb ben verkocht. Om het streefaantal te be reiken is het uiterst voedzame en gezonde Volkoren Wiekenbrood inge zet. Het Wiekenbrood is een volkoren variant van het Echte Bakkers Molen brood en gemaakt van volkorenmeel en gekneusde tarwe met zemelen en kie men. Door het ambachtelijk procédé van malen tussen de molenstenen blijft de volle geur- en graansmaak van meel en tafwe intact, terwijl ook de vitami nen en mineralen bewaard blijven. De Echte Bakkers die herkenbaar zijn aan het gele logo, hebben 600 verkooppun ten in geheel Nederland. Gezien de populariteit van het molen brood verwachten de Echte Bakkers een recordopbrengst voor deze aktie. Op de speciaal voor deze aktie gemaakte pa pieren broodzakken met het logo "Help 't Zuiden, 't is een ramp" wordt de con sument erop gewezen dat, door het ko pen van het Volkoren Wiekenbrood, een goed doel wordt gesteund. Het vol koren wiekenbrood is verkrijgbaar bij Echte Bakker Hemmer, Heerenweg 162 en Kennemerstraatweg 402 te Heiloo. HEILOO - Het één na laatste weekend van 1993 werd in de Poolse stad Swie tochlowice de overeenkomst getekend tussen de gemeentebesturen van Swie tochlowice en Heiloo, waarin de officië le Stedenband tussen de beide plaatsen een feit werd. Natuurlijk kwam dit niet zomaar uit de hemel vallen. Al een aan tal jaren is er op vele fronten contact tussen de besturen èn inwoners van bei de gemeenten. Een aantal uitwisselingen vond plaats, terwijl na verloop van tijd ook steeds meer particuliere contacten ontstonden. De stichtingen 'Stedenband Heiloo-Swietochlowice' (in Heiloo) en 'Gezelschap Vrienden van Heiloo' (in Swietochlowice) werden opgericht. In middels is de voorbereiding van een gro te uitwisseling in mei van dit jaar, welke in Heiloo zal plaatsvinden, in volle gang. De redactie van de Uitkijkpost in formeerde bij de burgemeesters van de betrokken gemeenten, Krystyna Raws- ka en Nico Schoof, naar hun gedachten omtrent de Stedenband. 1Vat betekent de Stedenband voor uw gemeente? Is de Stedenband belangrijk? Krystyna Rawska: De Stichting Steden band is opgericht door de inwoners van Heiloo met het doel vriendschappen aan te knopen met de inwoners van Swie tochlowice. Hun initiatief, werk en de tijd die wordt besteed aan dit doel staan voor altijd beschreven in de geschiede nis van onze stad. Dat is voor mij het belangrijkste. Nico Schoof: De Stedenband is het ge volg van particulier initiatief (IKV, Hart voor Polen, Heiloo 2000). De be tekenis ligt vooral op het terrein van steun geven aan jonge democratieën, meehelpen aan de opbouw van vrijhe den o.a. van meningsuiting, zelf rege ren, zelf kiezen. Daarnaast de uitwisseling van kennis over geheel ver schillende culturen, leefgewoonten, er varingen, geschiedenis, (kunst)uitingen enzovoort. Tenslotte biedt de Steden band ook iets van verbroedering tussen volken die heel lang aan verschillende zijden van het IJzeren Gordijn leefden. Belangrijk is dus dat de Stedenband iets wordt van de mensen in de beide ge meenten en niet iets van alleen besturen. mms ÏÏËfc ver een warm saucijzenbroodje wil dat is er ook. De croissantjes zijn een lust voor het oog, goudgeel gebakken lachen ze je toe. Wie ze liever zelf wil afbakken kan bij Borst diepvries croissantjes verkrij gen. Ook aan de Westerweg is een hoek je ingeruimd voor die heerlijke Leoni- das bonbons waarin Borst goed gesor teerd is. Het Mikpunt gaat om 9 uur open en blijft dat tussen de middag, de andere zaken gaan om 8 uur open maar zijn tussen de middag gesloten. Alle za ken sluiten om 6 uur. HEILOO - 'Wat eten we vandaag?' is een veel gestelde vraag in gezinnen met opgroeiende kinderer. In het gelijkna mige basiskookboek (een uitgave van Christofoor), geschreven door Vreni de Jong, vindt men vele recepten waarmee op deze betrekkelijk eenvoudige vraag antwoord gegeven kan worden. Diëtiste R. Penders uit Heiloo bekeek het boek op verzoek van de redactie van de Uit kijkpost en concludeerde dat de uitgave ,,een goed verzorgd en overzichtelijk kookboek is, dat heel goed aansluit bij de ideeën die ik heb over gezonde (kin dervoeding". 'Wat eten we vandaag' is vooral be doeld voor mensen die 'lekker en ge zond willen eten met kinderen van twee tot zestien jaar'. Ruim 750 recepten zijn erin opgenomen. Maar ook is er aan dacht voor allerlei aspecten, die met het eten door en voor kinderen verbonden zijn, zoals veel of weinig eten, gezond eten, eten in geval van ziekte van het kind etcetera. ,,De inleiding en de teksten tussen de re cepten zijn duidelijk, zorgvuldig op gesteld en prettig om te lezen", aldus mevrouw Penders. ,,Dat zelfde geldt ook voor de recepten.' Vreni de Jong geeft bij de meeste recepten variaties aan. Niet alleen in smaak, maar ook aanpassingen voor verschillende leef- tijdsgroepert". Veel aandacht is er voor het glutenvrije dieet. Gluten is een eiwitachtige kleefstof, die in brood voorkomen. Het belang van granen voor de dagelijkse voeding wordt in dit verband on derstreept. Vlees en vis daarentegen krijgen betrekkelijk weinig aandacht: ,,Deze behoren niet tot de dagelijkse kinderkost", zo zegt ook mevrouw Pen ders, die de argumenten van Vreni de Jong heel duidelijk noemt en achter de menusuggesties staat voor volwaardige maaltijden zonder vlees of vis. Groenten worden in het kookboek niet alleen volgens het seizoen gerangschikt, maar ook naar de verschillende delen van de plant. De wortels, stengels, bloe men en zaden van een plant hebben im mers van elkaar verschillende eigenschappen. „Een voeding is echt harmonisch, wanneer we van alle delen van de plant iets in het menu opne men", aldus de Heilooër diëtiste. „Een combinatie van graan, groente, kruid en vrucht". Er wordt in de recepten, die eenvoudig en stap voor stap worden beschreven, geen gebruik gemaakt van chemische stoffen en kant-en-klaarprodukten. „Dit boek is hierdoor heel goed bruik baar voor kinderen met een allergische aanleg. Voor hen dus zeker een aanra der", zegt mevrouw Penders tenslotte. Het boek is zo ingedeeld, dat duidelijk zichtbaar wordt welke recepten het meest geschikt zijn voor kinderen van een bepaalde leeftijd. Deze en vele an dere praktische tips completeren samen met een theoretisch deel over ondermeer de verschillende ontwikkelingsfases van het kind en een uitvoerige produktinfor- matielijst de uitgave, die in de boekhan del verkrijgbaar is. EGMOND - Bij het startschot gin gen zondag zo'n 8.000 lopers en loopsters van start voor 'de 22ste halve marathon van Egmond. Het was een drukte van belang in het an ders toch zo rustige Egmond aan Zee. Het weer liet zich van zijn beste kant zien en mede door het grote aantal deelnemers en de grote belangstelling van het publiek wa ren de wegen daar naartoe overvol. De 21 kilometer lange tocht ging door duinen en over het strand. Bij dat laatste werden nogal wat natte voeten gehaald door de opkomende vloed. Winnaar werd de Keniaan John Kiprono. HEILOO - Uitslagen onderlinge compe titie: M. Out - R. de Boer 0 - 2; J. Kraakman - R. Koch 0 - 2; L. Koersen - M. Houtenbos 2 - 0; A. Valkering - N. Ligthart 1 - 1; P. Heyne - N. Ursem 0 - 2. De bekerwedstrijden zullen worden gespeeld op de eerste donderdag van de maand. De eerste partijen zullen wor den gespeeld op 3 februari. HEILOO - Op uitnodiging van de stich ting voor natuurgeneeskunde Arbor Vi- tae, verzorgt Ina Vonk op maandag 17 januari in de Gereformeerde Kerk, Noordergeeststraat 9 te Heiloo, een avond over Bijna-dood ervaringen. De aanvang is om 20.00 uur en de en treeprijs bedraagt 10,-. Ina Vonk is voorzitter van de stichting Merkawah. Een stichting voor mensen die bijna dood ervaringen hebben gehad en waar binnen onderzoek, voorlichting en be geleiding plaatsvindt. Voor de pauze vertelt ze over bijna-dood ervaringen en hun verstrekkende invloed op het verde re leven van de betrokkenen. Na de pau ze zal ze ingaan op vragen. Voor inlich tingen kunt u bellen met 072-330523. Zijn er veel verschillen tussen de mensen uit Swietochlowice en Heiloo en wat is uw mening daarover? Denkt u dat de Stedenband de verschil len kan verkleinen? Krystyna Rawska: Dat spreekt voor zich. Wij komen uit landen met een heel andere geschiedenis en traditie. De be langrijkste bron van die verschillen ligt in het feit, dat er 45 jaar lang een totali tair systeem heerste in Polen, dat het de Polen onmogelijk maakte om over hun eigen leven te beslissen. Vandaag, na het terugwinnen van die vrijheid, bouwen wij aan onze jonge de mocratie. Wij zijn nu in staat om ons ei gen leven te organiseren. De Nederlanders kennen deze kunst al. On ze Nederlandse vrienden uit Heiloo heb ben ons al activiteiten van vele organisaties laten zien. Zij zijn erg ac tief in de reali sering van hun waarden en interesses. Bij ons is het idee van zelf bestuur pas ontkiemd. Het voorbeeld van de inwoners van Hei loo om een Stedenband te organiseren heeft zijn vruchten afgeworpen in Swie tochlowice. Dankzij de Stichting Ste denband is bij ons het Gezelschap Vrienden van Heiloo ontstaan. De door beide stichtingen georganiseerde activi teiten hebben er toe geleid dat er vele vriendschappen tussen inwoners van onze gemeenten zijn ontstaan. Nico Schoof: De verschillen liggen in arm en rijk, traditie van vrijheid en tole rantie, ervaring in omgaan met elkaar op basis van gelijkwaardigheid. Of dat ook betekent dat er wezenlijk verschil is tussen de mensen zelf waag ik te betwij felen. De Poolse mensen, die wij ont moet hebben, zijn enorm vriendelijk en uiterst gastvrij. Omgang gaat, afgezien van taalproblemen, heel gemakkelijk. Een Stedenband kan zeker leiden tot be ter begrip en versteviging van de banden tussen mensen. Welk thema is het belangrijkste voor de Stedenband tussen Heiloo en Swietoch lowice? Krystyna Rawska: Zoals ik het zie is het hoofddoel van de Stedenband het be vorderen van contacten tussen de inwo ners van Heiloo en Swietochlowice. Dat leidt tot wederzijdse kennismaking van ieders cultuur, traditie, gewoontes en ook een gezonde rivaliteit op het gebied van de sport. Nico Schoof: Veel thema's zijn belang rijk. Daarom moet je prioriteiten stel len. De huidige gedragslijn van de stichting is goed: in eerste instantie via grote verenigingen en de muziek zorgen voor vele contacten. De verdieping komt daarna wel. Vervolgens vind ik belangrijk het opzetten van een of enke le projecten, waarvoor de mensen van Swietochlowice onze steun, financieel of metterdaad, vragen. Daarnaast is het goed om te onderzoeken of bedrijfscon- tacten tot wederzijds voordeel kunnen strekken. De eerste gesprekken duiden op een flinke bereidwilligheid van Hei looër bedrijven om in ieder geval kenni soverdracht, stages en eventueel ook financiële steun aan te bieden. Wat doet het bestuur van uw gemeente om haar inwoners te informeren over de Stedenband? Krystyna Rawska: Het bestuur van de stad schept de goede voorwaarden voor samenwerking. Er zijn heel veel artike len geschreven over de ontwikkeling van de wederzijdse contacten. Het Gezel schap Vrienden van Heiloo is de ambas sadeur van de Stedenband. Ik denk dat iedereen in Swietochlowice van de Stichting uit Heiloo weet. Nico Schoof: Het gemeentebestuur zelf heeft primair de rol van steunen en sti muleren van het particulier intiatief. Daarom is de oprichting Stichting Ste denband gestimuleerd en laat de ge meente graag de publieksinformatie en het betrekken van het publiek aan de stichting over. Dat doet de stichting goed, o.a. door op gezette tijden in de plaatselijke media te verschijnen, in winkelcentra tentoonstellingen te orga niseren, de bibliotheek erbij te betrek ken enzovoort. De gemeente subsidieert daartoe de stichting met f 5000,- per jaar en geeft administratieve ondersteu ning. Ik denk dat langzamerhand, dankzij de activiteiten van de stichting, heel wat mensen in Heiloo enige notie hebben van de Stedenband. De rol van de gemeente zelf ligt vooral op het vlak van de uitwisseling van bestuurlijke en politieke kennis en be kwaamheid. Verder denkt de gemeente een goede rol te kunnen spelen in het be vorderen van bedrijfscontacten. De belangrijkste rol is echter voor de Stichting Stedenband, die los staat van het gemeentebestuur. Die zorgt immers voor een veelheid aan contacten tussen de inwoners van beide plaatsen! Wat wordt verwacht van Heiloo resp. Swietochlowice of van haar inwoners wat betreft de ontwikkeling van de Ste denband? Krystyna Rawska: Vooral wederzijdse vriendschap, het uitwisselen van erva ringen en daardoor het werken aan een goede gezamenlijke toekomst. HEILOO - Uitslagen 4 januari: A Lijn Brinkhuis - Meuleman 58.50, Admiraal - Vendel 57.00; B Lijn v.d. Mark - Rib- berink 58.00, Noom - Pin 55.50. Donderdag 6 januari: A Lijn fam. de Winter 61.00, Ranzijn - Spruit 59.00; B Lijn Arnold - Huting 61.50, Hopman - Klerk 57.00; C Lijn v.Dijk - v. Ursem 60.00, v. Dijk 55.50; D Lijn fam. G. Dijkstra 59.00, Brand - Hendrikse 57.60. Nico Schoof: Vooral het stimuleren van de eigen bevolking om kennis te nemen van de eikaars culturen, gewoonten en leefwijze. Ik besef dat de mogelijkheden daartoe in beide plaatsen nogal verschil lend zijn. Ik zou het plezierig vinden als de mensen uit de Stedenband stimulans halen om in eigen land mee te helpen aan de opbouw van de stad, ieder bin nen de grenzen van het eigen kunnen. Geen eenrichtingsverkeer. Wij leren ook elke keer weer van de mensen in Swietochlowice, hun kunst, cultuur en geschiedenis is zeer boeiend. Heel boei end is het ook om met elkaar te praten over democratie, de relatie tussen bur gers en bestuur. Je realiseert je dan dat veel dingen die voor ons vanzelfspre kend lijken dat niet altijd zijn, dat er in ons democratisch stelsel ook fouten zitten. Het is de moeite waard om daar over na te denken. Wat kunnen de gemeente en de inwo ners nu en in de toekomst doen voor de ontwikkeling van de Stedenband? Zijn er obstakels die hierbij in de weg staan? Krystyna Rawska: De ontwikkeling van de Stedenband is naar mijn mening af hankelijk van de leden van de weder zijdse stichtingen en hun initiatieven die zij in aanzienlijke hoeveelheden aan ons hebben gepresenteerd. De inwoners van Swietochlowice zullen goede partners zijn, zoals ze inmiddels al hebben laten zien. Het hoort bij het leven dat er problemen zijn. Maar met goede wil van beide kan ten zijn ze op te lossen. Ik twijfel er niet aaïl, dat het ons zal lukken om eventue le nieuwe problemen, die opduiken, ge zamenlijk op tg lossen. Nico Schoof: Allereerst ons inzetten voor verbetering van leefomstandigehe- den van de mensen in Swietochlowice. Helpen met kennis en ervaring die wij hebben op allerlei gebied, voor zover daar om wordt gevraagd. Dat zelfde geldt met betrekking 'tot financiële steun, de uitwisseling van kennis in on dernemen, managen, werkmethoden, besturen, opzetten van verenigingen en stimuleren van verenigingsleven. Na tuurlijk doorgaan met het bieden een beetje vakantievreugde aan Poolse kinderen. Maar dat alles wel binnen de beperkte mogelijkheden die een relatief kleine ge meenschap als Heiloo heeft. Wonderen mag en zal men niet verwachten. Er zijn vooral praktische obstakels, zoals taal, geld en afstand. Met goede wil van ve len zijn die obstakels te verkleinen. Wat is uw privé-mening over contacten met mensen uit Heiloo resp. Swietoch lowice? Krystyna Rawska: Ze zijn geweldig. Nico Schoof: Het is zeer de moeite waard. De mensen zijn heel hartelijk en warm. Hoe omschrijft u Heiloo resp. Swie tochlowice in een paar woorden? Krystyna Rawska: Heiloo is de meest groene en meest sympathieke gemeente in Nederland. Nico Schoof: Swietochlowice is een stad waar veel gebeuren moet. Milieu en ge zondheid vragen grote aandacht. Tege lijk een stad waarin heel veel gastvrije, vriendelijke mensen wonen. Een stad van tegenstellingen, zowel arm als rijk, behoorlijke sportaccommodaties en vuile lucht, op korte afstand mooie ber gen maar in de stad industrie bovenop de huizen. Is er nog iets wat u zou willen zeggen over de Stedenband? Krystyna Rawska: Daar waar tijd en af stand scheiden, daar verbindt vriend schap de inwoners van Heiloo en Swietochlowice. Nico Schoof: Taal is een probleem in de contacten tussen de mensen. In de uit wisseling zou ik voor studie en training in bijvoorbeeld het Engels mogelijkhe den willen maken. Ook de grote afstand maakt contact niet eenvoudig. Gelukkig zijn er fax en telefoon. Natuurlijk gaat de Stedenband op basis van gelijkwaardigheid van de mensen. De omstandigheden zijn echter niet ge lijkwaardig. Wij moeten ons inzetten om iets, een klein beetje, te doen aan verbetering van de omstandigheden in Swietochlowice. Op langere termijn is het belangrijk ons te realiseren, dat milieuproblemen in Polen uiteindelijk ook onze problemen kunnen worden: 1200 kilometer lijkt veel, maar is dat niet als het over lucht vervuiling gaat. Een Stedenband is een bescheiden instrument, maar alle beet jes helpen. Wat zou u persoonlijks willen zeggen te gen de mensen in Heiloo resp. Swie tochlowice? Krystyna Rawska: Wij zijn trots op de vriendschap met jullie en wensen jullie het allerbeste. Nico Schoof: Dank voor het gastvrije onthaal dat de mensen uit Heiloo steeds bij u krijgen. We doen ons best iets voor u te betekenen. Ik hoop dat velen van u in de gelegenheid zijn Heiloo te bezoe ken of met ons te spreken als wij in Swieto chlowice. zijn. Ik realiseer me dat het leven in Swietochlowice niet makkelijk is. U zult vast wel eens ja loers zijn op ons. Wees ervan overtuigd dat elke keer als mensen uit Swietochlo wice en Heiloo elkaar ontmoeten u weer meer plaats in onze harten inneemt. Jaap-Wim van der Horst Met dank aan mevrouw R. Hardeveld Kleuver.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 12