Y Poppen maken: de grote liefde van Tiny Lapère en Maartje van Veen Op vakantie met het Nederlandse Rode Kruis Ingezonden Concert Caecilia 1994 wordt goed wijn jaar bij Gulle Bottelier Foresters handbal Joop Kerst winnaar van snelschaaktoernooi bij Oppositie Verhalen schrijven Heilooër Bridgeclub Handbal Meervogels Unie Van Vrijwilligers Landenavond Nivon Vele kerstbomen verzameld door jeugd 'Nieuwe' literatuur over (gezond) eten CDA Heiloo Gevonden voorwerpen Goed en lekker eten Nationale rampenfonds Double Stars Heiloo wint pannekoekentoernooi Cursus 'Vrouwen in mythe en geschiedenis' Malta-reis ANBO PAGINA 10 UITKIJKPOST 12 JANUARI 1994 Gladheid in het Loo HEILOO - Voor de tweedemaal in een jaar brak mijn vriendin een arm door gladheid van de vloer in 't Loo. Deze keer zelfs op een zo ongelukkige manier dat zij nog dezelfde avond aan deze breuk moest worden geopereerd. Zowel op de röntgenafdeling als op de EHBO van het Alkmaarse ziekenhuis was het commentaar van een verpleegkundige „O, in 't Loo, ja daar ben ik ook al eens uitgegleden". En ik zou haast vragen: Wie niet? Misschien zegt u Gelukkig is het maar een arm" en zo bekijken wij het in ons optimisme ook. Maar hoeveel oudere mensen komen er niet in het winkelcen trum? Bewoners van De Loet bijvoor beeld. Doorgaans komen oudere men sen er minder „goed" af en breken een heup. Er wordt zoveel gepraat en ge klaagd over de kosten in de gezond heidszorg, maar wat kost dit allemaal niet aan behandeling en opname, nog afgezien van alle pijn en ellende? Dat men met de verbouwing in zicht geen vermogens aan die onmogelijke vloer gaat uitgeven, zal een ieder begrij pen. Men heeft zonder twijfel geleerd en de volgende keuze zal dus wel door- dachter zijn, maar waarom moet daar op nog een jaar worden gewacht? In ziekenhuizen en praktijkruimten (fy siotherapie b.v.) liggen speciale matten (te huren bij Hokatex). Deze matten ne men vuil en vocht op, alleen al bij het eroverheen lopen. Wat kan die (tijdelij ke) oplossing de winkeliersvereniging nu helemaal kosten, vergeleken met de duizenden guldens die het de gezond heidszorg kost? En bovendien, wordt het niet stukken veiliger voor de klan ten? Stel dat het gaat sneeuwen, dan wordt de "inloop" nog veel erger. Welgeteld 7 ingangen heeft 't Loo en als men bij de groenteman, want daar voor de deur gebeurde het, zelfs zegt dat er als het nat is constant mensen uitglij den, dan lijkt ook een tijdelijke oplos sing in de vorm van een huurcontract voor matten bij de ingang toch niet al te veel gevraagd. Met dank aan het perso neel van de Groentebroers voor de vriendelijke hulp en het lenen van de mitella. Anneke Kempers HEILOO - Herken jij dat ook? Een buurvrouw die toetert en een buurman die speelt op klarinet? Ja, dat is nog niet alles. Sinds enige tijd is dochterlief zo groot geworden, dat zij ook al een toe ter heeft. Och, het zijn fijne mensen en zij doen hun uiterste best om het tijdstip zo gunstig mogelijk voor de buren aan te passen. Zo is het niet toevallig, dat wij ons wekelijks beschikbaar hebben gesteld om op te passen voor de kleinste. Op de wekelijkse avond gaat de Harmonie-familie haar wekelijkse toeterplezier elders uitoefenen en kun nen mijn vrouw en ik genieten van een avondje zonder achtergrondgeluiden. Nou was de Harmoniè niet geheel voor mij onbekend. Afgelopen zomer ben ik, op uitnodiging van mijn buurman, mee geweest met een kotter om het zeevissen te beleven. Op dit, door enkele Harmonie-fanaten, georganiseerde trip je werd het mij duidelijk. Naast zeer leuke presentjes, die wij ont vingen voor het oppassen, werden wij ook enkele malen uitgenodigd tot het bijwonen van .een voorjaars- en nieuw jaarsconcert, doch daar kwam van onze kant, steeds toevallig iets tussen. Niet, dat ik het zo heel erg vond hoor, maar in mijn gedachten hoorde ik bij zo'n concert, de mij bekende geluiden van onze studerende buren al verstrekt door vele andere muzikanten. De week voor 9 januari dachten wij het concert al di verse malen te hebben gehoord. Tot in de kleine uurtjes werd er, op zacht ni veau, gerepeteerd. Voor de pauze beleefde ik het concert dat harmonie Caecilia op 9 januari in De Beun gaf in een roes. Met open mond luisterde ik naar het gebodene. Al die mensen, al die toeters, dat kan toch niet waar zijn. Het is ongelooflijk. Iede reen speelt maar steeds een stukje mu ziek en toch is het een fantastisch geheel. Na, in de pauze met een kopje koffie te zijn bijgetrokken, was ik een van de eerste, die weer in de zaal had plaatsgenomen. Het koor was leuk, maar wat onze harmonie Caecilia, daar na presteerde was uniek. Ik durf het nu best te zeggen. Wij hebben genoten. P. Houtzager HEILOO - Voor de wijnliefhebbers on der ons maakt de Gulle Bottelier het be gin van dit jaar wel heel aantrekkelijk. Door de stabiele groei die deze organi satie van zelfstandige slijters wijnhandelaren in de loop der jaren doormaakt is het aantal deelnemers in betrekkelijk korte tijd naar 120 ge groeid. Door deze samenbundeling van krach ten zijn de Gulle Botteliers in staat op een zeer scherpe wijze in te kopen. Dit heeft geleid tot een ongelofelijke scherp wijnaanbod. Door bij Henri Etienne, wijnbouwer uit Saint Chinian, een groot deel van zijn voorraad Domaine de la Dournie op te kopen is de Gulle Bottelier in staat u drie flessen Saint Chinian mee te geven voor de prijs van twee flessen! Het is vanzelfsprekend dat de kwaliteit van de wijn uitstekend is. Domaine de la Dournie is een topper uit de Saint Chinian. De eigenaar, Henri Etienne, streeft naar perfectie. Door het aan planten van betere druivesoorten en het beperken van de opbrengst per hectare is de kwaliteit aanzienlijk verbeterd. Hiermee is deze wijn een absolute aan rader in uw wijnkelder. In de vorige eeuw werd de wijn van Saint Chinian in enkele Parijse zieken huizen geschonken om de herstellenden op krachten te krijgen. Overtuigd door de goede kwaliteit van Saint Chinian werd dit gebied dat toen nog deel uit maakte van de Coteaux de Lanquedoc, in 1982 gepromoveerd tot Appelation Controlee. De wijnen uit dit gebied zijn kleurrijk, stevig en zondoorstoofd. Ze hebben een kordate smaak die de mond genereus vult. Uw Gulle Bottelier heeft een ruime voorraad beschikbaar, maar haast u, want op is echt op! U vindt De Gulle Bottelier in Heiloo aan de Heerenweg 242. Een meisje met viool, een pop van Tiny Lapère. HEILOO - Na twee vrije weken werd er zohdag 9 januari weer volop gehand bald. De dames van Foresters moesten uit tegen de dames van Tonegido uit Hippolytushoef. In het begin van de eerste helft was het Tonegido die het spel bepaalde. Mede doordat de verde diging van Foresters, normaal het sterkste punt, niet goed in elkaar zat, kon Tonegido uitlopen naar een 4-1 voorsprong. Door een goede inzet kwam Foresters langszij, en gingen ze de rust in met een 8-7 voorsprong. In de tweede helft werd de verdediging weer als vanouds. Aan vallen werden onderschept, en via break out's werd er gescoord. De dames van Tonegido uit Hippolytushoef. In het be gin van de eerste helft was het Tonegido die het spel bepaalde. Mede doordat de verdediging van Foresters, normaal het sterkste punt, niet goed in elkaar zat, kon Tonegido uitlopen naar een 4-1 voorsprong. Door een goede inzet kwam Foresters langszij, en gingen ze de rust in met een 8-7 voorsprong. In de tweede helft werd de verdediging weer als vanouds. Aan vallen werden onderschept, en via break out's werd er gescoord. De dames van Tonegido wisten niet meer wat scoren was, en maakte in de tweede helft nog maar 1 doelpunt. De eindstand was 15-8 in het voordeel van Fofesters. Door hard werken hebben de dames uit Hei loo de twee punten mee naar huis geno men. Volgend weekend zijn de dames van Foresters vrij, maar 23 januari spe len de dames thuis tegen Montabo/Dy- namo. Aanvang van de wedstrijd is 12.30 uur in sporthal 't Vennewater. Iedereen die graag wil handballen, kan voor informatie bellen" met Ingrid Vösf 072-332223. Als je tussen 6 en 10 jaar oud bent, mag je drie maanden gratis meetrainen en spelen! HEILOO - En zo begon het nieuwe schaakjaar met een daverende verras sing; Joop Kerst versloeg in de uiteinde lijke finale de oud-kampioen van vorig jaar Peter Folkertsma en won daarmee de le prijs van het „Henk Reyersen van Buuren snelschaaktoernooi 1994. Niet alleen tegen Peter Folkertsma bleef Kerst in 7 minuten overeind, maar voor al in zijn poule waarin hij alle wedstrij den wist te winnen. De strijd om de 3e en 4e plaats ging tus sen Heeringa en Slob dié door de dhr. Slob werd gewonnen. Dit leuke snel schaaktoernooi voor alle seniorleden werd uitstekend bezocht, want naast 24 snelschakers waren er nog 12 aanhan gers voor de Rapidschaak gekomen. Hierin werd in twee poules, en met een afsluitende finale gestreden om de be ker, ook gesponsord door administra tiekantoor Henk Reyersen van Buuren. De spannende finale ging tussen Kees Jongkind en „good old" Louis van Hoek, en eerstgenoemde won uiteinde lijk andere winnaars dus dit jaar eigen lijk de „jeugd" die zijn kansen pakte dit toernooi. Met een leuke sponsor uit eigen gelederen geen slechte zaak voor dit jubileumjaar voor Oppositie. De 2e helft van de competities is weer begon nen als u dit leest, en h£t zal gaan span nen of dhr. Slob zijn mooie voorsprong kan handhaven om clubkampioen te worden. De nr. 2 Cor van Etten en de nr. 3. Ronald Groot staan op een respectabele achterstand van dhr. Slob. Vanuit de B-poule zijn gepromoveerd; Brink, Kracht, Hassing, Koenders en v.d. Wal. Een stapje terug gaan de he ren; Kleijn, Alleman sr., Sayer en Nie- haus. In de B-poule begroeten we dhr. Tuinstra als nieuw schaaklid. Op vrijdag 14 januari beginnen ook de schaaklessen weer voor de schaakjeugd o.l.v. dhr. Piet Matini en dhr. de Jager. HEILOO - Veel mensen schrijven graag brieven, dagboeken, gedichten en soms zelf verhalen. Alle mensen schrijven an sichtkaarten, boodschappenlijstjes, me dedelingen. Misschien wordt er zelfs wel eens gezegd: 'Je vertelt zo goed, dat moet je opschrijven!' Voor wie zich in de kunst van het schrijven wil bekwa men start 21 januari een cursus verhalen schrijven. De cursus is bedoeld voor iedereen die van taal, vertellen en woorden houdt, maar vooral voor mensen die graag schrijven en interesse hebben delen van hun levenservaring te gebruiken voor teksten en verhalen. De begeleiding is in handen van Margreet Schouwenaar. De cursus wordt gegeven op twaalf vrijdag middagen in Heiloo. Voor opgave en/of inlichtingen kunnen belangstel lenden na 19.30 uur bellen, telefoon 072-332418. HEILOO - Als je in het huis van Tiny Lapère komt zie je onmiddellijk wat de hobby van deze vrouw is. Voor je je jas hebt opgehangen heb je al heel wat pop pen gezien, want dat is de grote passie van deze vrouw. Ze maakt de mooiste poppen. Maartje van Veen was haar buurvrouw, zij had een handwerkwinkel gehad het spreekt dus bijna vanzelf dat deze twee vrouwen het goed met elkaar vinden. Samen hebben zij zich toegelegd op het maken van poppen en deze kennis geven ze weer door aan anderen. Elke poppenliefhebber weet wat Kathe Kruse poppen zijn, de mooie uit Zwit serland afkomstige poppen. Tiny Lapè re en Maartje van Veen leren u poppen maken die daar sprekend op lijken. Zo als gezegd het huis van Tiny Lapère is HEILOO - Uitslagen dinsdag 28 decem ber: A-lijn Brinkhuis-Meuleman 61.50, fam. v.d. Laan 52.50. B-lijn: Noom- Pln 50.00, v.d. Mark-Ribberink 50.00. Donderdag 30 december: A-lijn: Ranzijn-Spruit 63.50, fam. Nieuweboer 59.50. B-lijn: fm. Neefjes 69.00, Plas- Wynbeek 59.00 C-lijn: fm. v. Os 70.00, de Jager-Spruyt 61.00 D-lijn: E. Jansen-Lohr 57.60 fm. Hutten 55.60. HEILOO - Vooral de eerste fase was de Wijker keepster in vorm en voorkwam dat Meervogels direkt afstand kon ne men en kon Wijk aan Zee iets terug doen. Ruststand 8-3. Na rust kon Meervogels voluit handballen en alles uitproberen wat dan ook altijd lukte. De tegenstander kon na rust slechts een maal scoren en zegt de uitslag 20-4 ook alles over deze niet spannende wedstrijd. De wedstrijd van de dames junioren te gen het onderstaande Lacom werd te ge makkelijk opgenomen vandaar ook de 6-6 ruststand. Na de rust werd er hard gewerkt en eindigde de wedstrijd in een positief resultaat 12-8. De heren startten voortvarend met hal verwege eerste helft een 6-1 voorsprong. Waarna Meervogels het even liet zitten en was het met de rust 9-7. Deze ruststand had voor de heren een signaal moeten zijn om attent te zijn want hoe wel Zandvoortmeeuwen onderaan staat hadden ze kwaliteiten die het Meervo gels de rest van de wedstrijd lastig maakten. Want alleen door taktiek en het hoofd koel houden tegenover de uit dagende houding van de meeuwen werd Meervogels de winnaar (17-15). Het eerste kwartier was geheel voor Meervogels heren junioren waarin Jac- co Kerssens en Ron Out het team op 6-3 bracht, waarna Volendam terug kwam en een minimale voorsprong nam 7-8. Na rust lukte het de junioren niet door te breken en de leiding overnemen. Met steeds een punt achterstand eindigde ook de wedstrijd 13-14., één poppenhuis. Buiten dat ze zelf de mooiste poppen heeft gemaakt zijn er natuurlijk ook vaak hele mooie poppen te koop, mooie antieke poppen, maar ze maakt ook weer replica's van antieke poppen. Twee mickey mouse poppen verraden een bezoek aan Euro Disney, zij zitten samen op een bankje boven aan de trap. „Ik ben tegenwoordig ook vaak bezig met het maken van tafereel tjes. Ik heb een meisje dat viool speelt gemaakt, een schaatser met een slee, en kort geleden zag ik een lessenaar(tje) met een houten fluit er bij dat nodigt natuurlijk weer tot het maken van een fluitspeelster" zegt Tiny Lapère. Ze heeft zo'n honderd poppen en ze zijn haar allemaal even lief. „Er zitten van die lieve koppetjes bij". Het feit dat ze zo veel poppen heeft komt ook omdat HEILOO - Veel medewerkers van de Unie Van Vrijwilligers (UVV)-Heiloo maakten op woensdag 5 januari jl. van de gelegenheid gebruik om het bestuur en elkaar een gelukkig 1994 toe te wen sen. Ook enkele gemeenteraadsleden, vertegenwoordigers van ouderenbon den, verzorgingshuizen, en nog vele an deren waren op de receptie aanwezig. Er was dan ook een gezellige drukte in de nog in kerstsfeer versierde eetzaal van verzorgingshuis De Loet. De voorzitter, de heer E. van Beuse- kom, heette iedereen van harte welkom en memoreerde in zijn speech dat het jaar 1993 het jaar van de ouderen en de solidariteit tussen de generaties was. De ouderen zullen volgens hem zich echter steeds meer manifesteren, vandaar dat ook 1994 het jaar zal zijn van de oude ren, maar dan op weg naar de eeuw van de ouderen. Voorts haalde hij aan, dat de Stichting Landelijke UW vorig jaar officieel ze slecht afstand van een eigengemaakteVereniging Landelijke UW geworden pop kan doen. Als zo'n pop gemaakt is, moet deze natuurlijk ook aangekleed worden. Wie handig is met naald en draad kan de kleertjes zelf maken er zijn zoveel leuke stofjes. Maar het is ook mogelijk om uit een catalogus, uit Zwitserland afkomstige jurkjes, hemd jes, broekjes, maillots schoenen en prui ken te bestellen. Soms stelt Tiny Lapère haar poppen ook tentoon in winkels en laatst had ze nog een expositie in Overkerck en dat was een hele leuke ervaring, de bewo ners (vooral de dames) waren zo en thousiast dat ze de poppen ook wel even vast wilden houden en knuffelden. Met poppen spelen is dus aan geen enkele leeftijd gebonden, het spreekt enorm tot de verbeelding daar weten Tiny Lapère en Maartje van Veen alles van. was en dat het voordeel van deze veran dering is, dat de plaatselijke afdelingen nu meer invloed kunnen uitoefenen op het landelijk beleid. Door de door WVC opgelegde samenwerking met andere vrijwilligersorganisaties (cluster) en de subsidiekorting is de financiële positie van de Landelijke UW slechter gewor den. Door bezuinigingen is er goede hoop, dat met beperkte middelen de Landelijke UW toch in stand gehou den kan worden. Verder deelde de voorzitter o.a. nog mee, dat er uitbreiding van het afde lingsbestuur had plaatsgevonden met twee nieuwe leden, de heren D. Guyt en T. Sikkema. Na nog enkele zaken ge noemd te hebben, waarmee het bestuur in 1994 druk doende zal zijn, dankte hij tot slot De Loet voor de gastvrijheid en alle vrijwilligers voor hun bijdrage aan de zorgverlening in Heiloo. HEILOO - Vakantie zijn belangrijk voor iedereen. Lekker uitrusten, een paar dagen er tussen uit, alle dagelijkse zorgen kunnen vergeten. Dat kan ook als u een handicap heeft of een chroni sche ziekte. Het Rode Kruis organiseert vakanties in Nederland en in het buiten land, vakanties waarvan u onbezorgd kunt genieten, omdat u goed verzorgd wordt door tientallen vrijwilligers, waa ronder verschillende verpleegkundigen. De lokaties waar de vakanties worden georganiseerd, zijn prachtig gelegen en de accommodaties goed aangepast. U kunt er elke dag genieten van tal van aantrekkelijke uitstapjes. Heeft u er zin in, of wilt u eerst nog méér weten, dan kunt u, liefst zo vlug mogelijk, contact opnemen met de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis in uw woonplaats. Daar kan men u alles vertellen over de Rode Kruis vakanties. Bovendien kunt u er een brochure aan vragen met informatie over alle moge lijkheden. Contactadressen zijn: Akersloot: Mevr. Kaandorp, Binnengeest 3, 1921 CM Akersloot, tel.: 02513-10240. De Egmonden: hdgvr. M.P. Moes- Maquiné, Dennenlaan 10, 1931 BZ Eg- mond aan Zee, tel.: 02206-5068. Limmen: Mevr. A. Meijer-Kors, Bartig- non 7, 1906 BT Limmen, tel.: 02205-1566. Heiloo: Mevr. A.G. Vonk-van Steenis, De Laghe Weijdt 62, 1851 SM Heiloo, tel.: 072-332620. HEILOO - Op zaterdagavond 15 janua ri zullen Reina en Fred Muller voor de afdeling Heiloo van het Nivon verslag doen van hun reizen naar en door Zwit serland per openbaar vervoer. In de eerste plaats zullen zij iets vertellen over het regelen van de reis en het gebruik van de verschillende kaartsoorten in het Zwitserse openbaar-vervoersysteem. Ook veel van de Natuurvriendenhuizen aldaar kunnen per openbaar vervoer worden bereikt. Verder zullen zij aan de hand van dia's wat laten zien van de omgeving van de natuurvriendenhuizen en andere verblijfplaatsen waar zij zijn geweest. Opnamen van landschappen en flora in dit mooie vakantieland ma ken de diaserie extra de moeite waard. De avond vindt plaats in het Open Huis: aanvang: 20.00 irbr. Kosten: leden 2,00; niet-leden 4,00; jeugd 1,00 p.p. Ook algemene inlichtingen over de Natuurvriendenhuizen, zowel in binnen- als buitenland, zijn op bovenge noemde avond te verkrijgen. HEILOO - Op een drietal locaties werden afgelopen vrijdag kerstbo men ingezameld door de medewer kers van de gemeente Heiloo. De bomen, die door de jeugd van hein de en verre werden aangesleept, werden terplekke versnipperd. Door de beloning voor de verzame laars van de bomen, hadden sommi gen van hen meer dan honderd kerstbomen bijeen gebracht. HEILOO - Ze zijn weer voorbij: de de- cemberfeesten met al dat lekkers op ta fel. En onherroepelijk volgden daarop weer talloze goede voornemens voor het nieuwe jaar om de in korte tijd verwor ven pondjes of kilo's weer kwijt te ra ken. Het is een jaarlijks terugkerende cyclus voor velen. Op deze gewoontes wordt door tal van bedrijven en hande laars ingespeeld. Allerlei produkten ver schijnen op de markt en natuurlijk zijn er tal van boeken te koop over enerzijds eten en drinken en anderzijds over ge zondheid en afvallen. Drie boekjes, die wij willen noemen zijn de aktuele voedingstabel, cholesterolta- bel en vettabel van uitgeverij Elmar. Op het eerste gezicht handige boekjes voor wie precies wil weten welke voedings stoffen en dergelijke in bepaalde voe ding zitten. Het accent hierbij ligt op ta bellen. Bijvoorbeeld zijn er in de Aktuele Voedingstabel wel enkele korte inleidende hoofdstukjes opgenomen, maar deze zijn te beknopt om als uit gangspunt te dienen voor het opstellen van een dieet. Arts of diëtist Het is dan ook, voor wie op een verant woorde manier z'n menu wil samenstel len of wat gewicht wil verliezen, wijzer om eerst eens met een arts of diëtist te gaan praten. Zij kunnen een medisch verantwoord advies geven en accenten leggen op welke voedingsstoffen juist wel of juist niet in het eten moeten voor komen. Met de drie Elmar-publicaties in de hand ging de Uitkijkpost-redactie naar mevrouw R. Penders, diëtiste in Heiloo. In de hierna volgende bespre king van de boekjes zijn haar (kritische) kanttekeningen opgenomen. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk om gebruik te maken van de Voedingstabel. Van zo'n 300 eetwaren en dranken wordt een zo volledig mogelijke opsom ming van mineralen, vitaminen, vet, ei witten enzovoort gegeven. De tabel is alfabetisch, zeg maar van aalbes tot zwarte bes. Soms is het even zoeken: voor brood moet je naar volkorenbrood of witbrood, maar eenmaal gewend aan de werkwijze lukt het wel. Ook zijn er voorin het boekje tabellen met betrek king tot bijvoorbeeld calorieën, vet, koolhydraten, vitaminen en mineralen. Per soort wordt een opsomming gege ven welke produkten hiervan het meeste bevatten. Bij een specifiek dieet kan dit handig zijn. Makkelijk onduidelijkheid Maar: niet alle informatie is bij nader onderzoek correct. De opgegeven vita mine A-waarden bijvoorbeeld kloppen niet, met name wat betreft de diverse groenten, die geen vitamine A, maar al leen caroteen bevatten. Voorts is de ge suggereerde relatie tussen fosfor, calcium en vitamine D onduidelijk. We liswaar is fosfor bijvoorbeeld goed voor het tegengaan van botontkalking, maar een overdaad aan fosfor werkt daaren tegen botontkalking in de hand. Tenslotte is er in de inleiding enige aan dacht voor zuren en basen. Op zich een waardevol gegeven, maar het vergt wel enige kennis om met deze informatie je voordeel te doen. De zonder bronver melding opgegeven getallen in dit ver band lijken afkomstig uit zeer oude tabellen, zodat er makkelijk onduide lijkheid kan ontstaan. Deels identiek Uitgebreider wat betreft de hoeveelheid opgenomen voedingsmiddelen zijn de Aktuele Vettabel en de Aktuele Cho- lesteroltabel. Deze evenzeer handzame boekjes hebben een iéts uitgebreidere inleiding en zijn niet gerangschikt in één groot alfabeet, maar in groepen van voedingsmiddelen (vlees, granen, melk- produkten, enzovoort). De boekjes zijn De presentatie van het CD A-verkiezingsprogramma door voorzitter J. Visser aan fractie- en bestuursleden. HEILOO - Onder de titel "Actief op Pad" publiceert CDA Heiloo zijn voor nemens voor het beleid van de gemeente in 1994-1998. Dit gebeurde door over handiging van het verkiezingsprogram ma door de voorzitter van het bestuur van CDA Heiloo de heer J. Visser aan de lijsttrekker Anne-Marie Worm-de Moei in aanwezigheid van enkele bestuursleden en de (kandidaat) frac tieleden. Het CDA geeft hierin aan dat het ge meentelijk beleid samen met de inwo ners gemaakt moet worden. De fractie leden zijn immers in de afgelopen vier jaar actief op pad gegaan om te luiste ren naar de inbreng van bewoners, in verenigingen, in clubverband of in de wijken. Daarbij kwam naar voren dat grote waarde wordt gehecht aan het be houd van het karakter van Heiloo. Daar zal het CDA zich dan ook voor inzetten, niet alleen door het monumentenbeleid maar ook op beleidsterreinen als ver keer, ruimtelijke ordening, woning bouw en welzijn. Bij de contacten met inwoners bleek ook dat nog veel mensen een eigen huis zoeken. Dat senioren zo lang mogelijk zelfstandig willen blijven wonen. Het CDA wil dan ook het beleid voortzetten om met zorg te bouwen, op maat en met oog voor afgewogen ruimtelijke in vulling. Het bestuur heeft gekozen voor een beknopt programma; niet alle beleids- wensen zijn in punten en komma's ge definieerd. Zo is een overzichtelijk en leesbaar stuk ontstaan. In het program ma is impliciet aansluiting gezocht bij de thema's van het landelijk CDA- programma te weten de veilige gemeen te, de sterke gemeente, de schone ge meente, en de activerende gemeente. Daarmee weet CDA Heiloo zich ge sterkt in de koers die het bestuur voor de gemeenteraadsverkiezingen heeft ge kozen. Vanaf 14 januari zal het pro gramma voor belangstellenden beschikbaar zijn bij leden van het bestuur en fractie. HEILOO - Bij de rijkspolitie in Heiloo zijn tussen 17 december en 6 januari de volgende gevonden voorwerpen ingele verd: diverse sleutels, paar rode hand schoenen, zilveren armband, calculator, enkele geldbedragen, gele poncho, zwart jack met capuchon en twee sleu telbossen, zwart Casio-horloge, leesbril in bruine hoes, rode sjaal, shag met aansteker in zwart etui, grijs-rood gestreepte fietstas, paar zwarte kinder handschoenen, snoep en speelgoed, groen-blauwe sjaal en een groene kin derfiets. Voor inlichtingen kan men te recht bij het politiebureau aan de Kennemerstraatweg. HEILOO - Alle Nederlandse organisa ties, werkend voor humanitaire hulpac ties, verenigden huirkrachten voor het Nationale Rampenfonds, om de Zuid- Limburgers te helpen na de watersnood. De Albert Heijn filialen openden hun deuren voor deze collecte op 6, 7 en 8 januari, gehouden door vrijwilligers van het Rode Kruis; ook in Heiloo! Het Rode Kruis dankt u allen voor de vele spontane reacties en de gulle gaven, waarmee u uw solidariteit hebt getoond. De fantastische opbrengst van 5.902,80 is reeds overgemaakt naar het bekende gironummer 777. Voor hen, die de collecte hebben gemist staat dit gironummer t.n.v. het Natio naal Rampenfonds, onder vermelding Help Zuid Limburg, nog steeds open. Hartelijk dank! voor een deel identiek, beide aanschaf fen is ook niet echt nodig. De Aktuele Vettabel bevat dan net iets meer infor matie en geniet wat ons betreft de voorkeur. Bovendien hangt het cholesterolgehalte van het bloed zeker niet in de eerste plaats af van het cholesterolgehalte van het voedsel. Het heeft met vele andere factoren te maken, zoals lichaamsge wicht, vetgebruik, suikergebruik, ve zels, vitamines, mineralen, alcohol, roken, lichaamsbeweging en stress. In beide boekjes wordt overigens het cho lesterolgehalte aangegeven in mg per 100 ml bloed. In Nederland wordt met een andere aanduiding (mmol per liter) gewerkt, zodat verwarring kan ontstaan. Werd hiervoor al het gebruik van oude tabellen genoemd, ook voor de bereke ning van het ideaalgewicht wordt een in middels wat verouderde methode gebruikt. Tenslotte is het jammer dat bij de opsomming geen ruimte is gege ven voor de opgave van enkelvoudig on verzadigde vetzuren, welke een niet onbelangrijke rol spelen. Onjuist is de vermelding dat deze vetzuren een neu trale rol spelen. Globale indicatie Wie snel een globale indicatie wil heb ben over de door hem of haar gebruikte voeding, kan gebruik maken van de drie vermelde gidsjes; voor de prijs hoeft men het niet direct te laten. Maar wie ze als richtlijn voor een verantwoord dieet wil gebruiken, kan beter een andere aanpak kiezen. Natuurlijk zijn er veel meer publicaties over (gezond) eten. In de boekwinkel kan men u zeker verder helpen. Maar bedenk wel, dat desnoods een hele stapel boeken alleen zinvol is ter ondersteuning. Gezond(er) eten be gint met een goed advies en heeft alleen zin met voldoende doorzettings vermogen. Ria Penders (diëtiste), Jaap-Wim van der Horst. De heer Van Duin overhandigde de de eerste prijs bij het Pannekoeken- toernooi aan Double Stars Heiloo. HEILOO - Het jaarlijkse pannekoeken toernooi van Double Stars Heiloo is dit jaar door de organiseerde vereniging ge wonnen. Aanvankelijk ging het jongste team van Double Stars Heiloo ontspan nen van start, maar toen men in de ga ten kreeg dat er mogelijkheden waren het toernooi in winst om te zetten, kre gen de zenuwen even de overhand en moest de winst in de voorlaatste wedstrijd aan Rangers gelaten worden. In de laatste wedstrijd tegen Cromtigers werd alles echter rechtgezet en mocht Olivier Burgering de beker van Nico van Duin van Buro van Duin, dat het toer nooi financieel mogelijk gemaakt had, in ontvangst nemen. Hoogtepunt was, zoals gebruikelijk, bet verorberen van de honderden panne koeken in de pauze, die door de ouders van de peanuts van Double Stars Heiloo gebakken waren. Eindstand: Double Stars Heiloo 8 pun ten, Cromtigers 6 punten (op run ge middelde), Bears 6 punten, Rangers 4 punten, Flying Petrels 3 punten (op run gemiddelde), Koedijk 3 punten. HEILOO - Op 26 januari zal voedsel deskundige Anja Terol-v.d. Berge voojr de 55-plussers vertellen hoe dagelijkse maaltijden goed, maar toch lekker kun nen worden toebereid. Ook voor oude ren, die geen dieet hoeven te volgen, is het belangrijk om eens te horen en te zien, hoe de gezondheid met goede voe ding kan worden behouden en bevor derd. Het blijft niet bij luisteren naar wat ze zegt, er is ook de mogelijkheid om te proeven hoe smakelijk gezonde voeding kan zijn. Voorts zal de openba re leeszaal van Heiloo aanwezig zijn met boeken over voeding en het bereiden van maaltijden. Deze voorlichtingsmiddag van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Heiloo (ANBO), Katholieke Bond van Ouderen afdeling Heiloo (KBO) en de Stichting Ouderenwerk Heiloo wordt gehouden in het Tref punt, Westerweg 294, telefoon 331297. De toegangsprijs is 3,50, waarvoor koffie en enkele hapjes worden verzorgd. HEILOO - 'Beelden van vrouwen in mythe en geschiedenis' is de titel van de nieuwe cursus van de Federatieve Vrou wenraad Heiloo die op donderdagoch tend 20 januari in het Open Huis van start gaat. In zes bijeenkomsten komen oude en moderne teksten aan de orde over Medea, Antigone, Judit en Deir- dre; vrouwen die tot op de dag van van daag schrijvers en beeldend kunstenaars hebben geïnspireerd. De cursus wordt gegeven door mevrouw Marianne Willems-Hendrix uit Amster dam, die al eerder met succes cursussen voor de Vrouwenraad Heiloo heeft ver zorgd. Zij is gespecialiseerd in vor mingswerk met vrouwen. Daarbij maakt zij gebruik van vrouwelijke per sonages uit de bijbel en de (volkslitera tuur. Samen met de deelneemsters leest .en bespreekt ze verhalen, herschrijvin gen en commentaren over de vier vrou wenfiguren om het antwoord te vinden op de vraag: 'Vrouw, wie ben jij voor ons?' De cursus 'Beelden van vrouwen in my the en geschiedenis' wordt vanaf 20 ja nuari op zes achtereenvolgende donderdagochtenden gegeven. De bij eenkomsten duren van 9.30 tot 11.45 uur. Van de deelneemsters wordt ver wacht dat ze thuis wat leeswerk doen. De cursus is toegankelijk voor alle vrou wen uit Heiloo en omgeving. Dankzij subsidie van de gemeente bedragen de totale kosten, inclusief studiemap met de te bestuderen teksten, slechts 30,-. Voor opgave en lichtingen kunt u bellen met mevrouw C.K. Overwater (tel. 072- 335212) of mevrouw J. Broens (072- 336016). De Federatieve Vrouwenraad is een sa menwerkingsverband waarin alle vrou wenorganisaties van Heiloo vertegen woordigd zijn. Doelstelling is het bevor deren van de deelname van vrouwen aan de maatschappij. HEILOO - In samenwerking met de Heilooër afdelingen van de ouderenor- ganisaties Anbo, Kbo en Pcob organi seert de afdeling Alkmaar-Noord van de Anbo in het voorjaar een reis naar Malta. Zowel leden als niet-leden kun nen deelnemen aan deze groepsreis naar het vriendelijke eiland in de Middel landse Zee even ten zuiden van het Itali aanse Sicilië. Op dinsdag 18 januari wordt een voor lichtingsmiddag gehouden over deze reis, waar dia's vertoond zullen worden alsmede een voorlichtingsfilm, gemaakt door tv-presentator Hans van Wilgen burg. De middag wordt gehouden in wijkgebouw 't Ambacht, Glaze nierstraat 2 te Alkmaar. De aanvang is 14.00 uur. Men kan gebruik maken van de stadsbuslijnen 20 en 21, die nabij stoppen. Voor verdere informatie: Rienk Veen, tel. 405866.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 14