w Zomermode wordt gekenmerkt door sierlijke jurken, zomerse kleuren en draperen. Wat is nu eigenlijk mode? Wat het ene jaar een absolute topper is, blijft een jaar later ongebruikt in de kast hangen omdat het niet meer voldoet aan het huidige modebeeld. Wie be paalt nu eigenlijk wat wel kan en wat niet en is het nu echt zo dat een be paald modebeeld na verloop van tijd weer terugkomt? Modeontwerpers grijpen wel vaker naar het verleden, maar zo bont als dit jaar hebben ze het nog nooit ge maakt. In de zomer van 1994 gaat een avondjurk uit de jaren '30 hand in hand met gezondheidssandalen uit de zestiger jarerk. Ook landengrenzen lijken niet meer te bestaan, een India se sari wordt bedrukt met Egyptische dessins en vervolgens gecombineerd met een mannenblazer van bijvoor beeld Savile Row. Met de kleuren heeft men het iets rustiger gehouden. Veel fresco-achtige pastels en veel wit, voor stoffen die flinterdun en uit erst soepel zijn. Vrouwelijk, representatief en noncha lance gaan hand in hand. Sluike jurken van soepel vallende stof als zijde, satijn en mousseline. Erover of eronder nog zo'n transparante jurk, een ragfijn rokje of een hemdje. Dit alles in rustige tinten. Zo kun je een modebeeld schetsen dat het komende jaar in veel kleding terug te vinden zal zijn. We spreken hier met opzet van een en niet hét modebeeld omdat er vele uitgangspunten zijn van waa ruit de verschillende ontwerpers zijn gestart. Zo wordt de oeroude kunst van het draperen weer nieuw leven in geblazen waarbij de ontwerpers zich hebben laten inspireren door sarongs, sari's en pareo's. Ook de Griekse, Egyptische en Romeinse gewaden van eeuwen terug hebben model gestaan voor de mode van komend seizoen. Opnieuw een flinke stap terug in de tijd Hoe simpel het soms is om een nieuw modebeeld te ontwikkelen zien we aan de zogenaamde pyamissiomo. De naam zegt het eigenlijk al: Je gaat uit van de klassieke herenpyama, maakt hem een paar maten kleiner en je hebt de allercomfortabelste mo de van dit seizoen voor de vrouw. Je kunt legio combinaties maken en ei genlijk is alles mogelijk. Het noncha lante jasje of wapperbroek kun je combineren met een vrouwelijke over- slagrok maar ook met een manneno- verhemd met stropdas. Voor mannen ligt een vergelijkbaar modebeeld in het verschiet. Uitgaande van linnen is er een collectie voorradig in de ver trouwde kleuren bruin, beige, ecru en licht- en donkerblauw. Zelfs de krijtstreep is in deze luchtige mode terug te vinden. Misschien dat de kreukelhaters dit keer overstag gaan. Laagjes-silhouet Uit het voorafgaande heeft de oplet tende lezer kunnen opmaken dat de wikkelrok, het jasje en het laagjes- silhout het modebeeld gaan bepalen. Stoffen, dessins, kleuren en materia len worden gemixed tot creaties die heel draagbaar en exotisch zijn. Men is er in Parijs heel duidelijk over: Het laagjes-silhouet is het meest populai re mode-item van dit seizoen. De vor men zijn zeer uiteenlopend en bieden daardoor een overvloed aan mogelijk heden, vooral bij de wat meer trans parante materialen. Het jasje zien we klassiek in de vorm van een blazer en colbert en hoogst modern als jasje, jakje of cardigan. Er is door de ontwerpers goed ge bruik gemaakt van de vele verschij ningsvormen van dit kledingsstuk. Ook wikkelrokken zijn dé grote mode van "het komend lente- en zomersei zoen. Ze zijn Verkrijgbaar in allerlei modellen en dessins en wie het draagt voelt zich elegant en ont spannen. De donkere, sombere kleuren zijn uit de gratie en dus rijst de vraag wat daar voor in de plaats is gekomen. Er zijn ontwerpers die gebruik maken van een bepaald thema. Kennen we in de verf tegenwoordig de term Col- lorado Rood om een bepaalde lijn aan te geven, in de mode komt on dermeer de woestijn wat meer tot uit ing. De betovering van de woestijn, de warmte van de zon en de vloeien de lijnen in het landschap dienden als inspiratiebron voor onder andere de collectie van Gispa. De bruine tinten zien we ook l5ij de andere ontwerpers veelvuldig terugkeren, gecombineerd met wit, rood en blauw. Saffraan, kerrie, paprika en peper, kaneel en nootmuskaat wordt opgesierd met gouddraad en borduursels. Toch zijn ook de kleuren zwart en wit nog steeds in deze combinatie te vin den. Sober van lijn, maar met extra vagante accenten zijn er zeer boeiende en de veertjes, romantische ruches en mooie dessins geven de strakke, so bere lijnen van jurk en pak het raffi nement dat ze vrouwelijk en boeiend maakt. De combinatie zwart-wit wordt voorzien van een opwindend vleugje mysterie. Vakantie en vrije tijd Wie van de zomer naar warmer oor den vertrekt kan ook goed uit de voe ten met de nieuwe mode. Een ruime pyamabroek, een ruim jasje, lange witte blouses en de nieuwe wikkelrok met sarongaccenten zijn bij uitstek geschikt om In een warm klimaat ge dragen te worden. Linnen draagt erg koel en is goed te combineren met andere stofsoorten. Zo draagt een topje van een bikini op een klassieke short, met daarover een linnen open- geweven blouse uitermate prettig en dergelijke variaties zijn vrij gemakke lijk zelf samen te stellen. Het bijwonen van concerten, opera's en theatervoorstellingen vragen eve nals elegante diners en luisterrijke feesten om gepaste avondkleding. De nieuwe collectie is een tikkeltje thea traal maar tegelijkertijd adembene mend. Lang, getailleerd, soms ingetogen maar toch opvallend ge noeg om mee voor de dag te komen. Hier uiteraard wel veel donkere kleuren. binaties gecreeërd. Het geheim zit hem in de kokette, zelfs nuffige details. Wuiven- Het is gedaan met de mannelijke snit en de sombere tinten

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 15