Jan Braam: wie kent hem niet? ra Wear Ever /Mascotte fo A.J. VOS 35 jaar bemoeienis met de middenstand in Heiloo C. HACHMANG Nieuw PCC: degelijke dynamiek DRUKKERIJ UITKIJKPOST 59e JAARGANG NO. 13 UWSBLAD VOOR OMSTREKEN MAART 1994 Juliana Welzijn Fonds steunt Wao/Aaw Heiloo Heiloo, Akersloot en Limmen werken samen bij Wet Gehandicapten Zonnebrilactie van start bij Optiek John Moen Activiteiten Anbo/Kbo Gemeente Heiloo vindt korting niet acceptabel HYPOTHEEK? Wk ffe Seizoenstart Boscrossers FALKLAND TONEEL BESTAAT 70 JAAR EN PRESENTEERT: voor kinderen vanaf 4 jaar: 'VREEMDE GOOCHELTRUCS' Een stuk vol show, humor en spanning in theater De Beun. (zie adv. elders in dit blad). |NVM Amels v.d. Ridder Makelaardij o.g. Kennemerstraatweg 129 1851 BC Heiloo Tel. 072-330332 DAKDEKKER - LOODGIETER Holleweg 19 072-335085 Eensgezindheid huldigt de heer W. Koelemaij Lezing over Chagall Bescherming van Merken Makelaars Taxateurs o.g. ^tothe!eRnKCK3pÏ ZELDZAME COLLECTIE BERGENSE SCHOOL Else Berg Arnout Colnot Dirk Filarski Leo Gestel Jan van Herwijnen Germ de Jong Harrie Kuyten Mommie Schwarz Matthieu Wiegman Piet Wiegman Piet van Wijngaerdt RENEE SMITHUIS KUNSTHANDEL Stationsweg 83 - Heiloo vr. za. 1e en 2e paasdag van 14.00 tot 18.00 uur. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 1850 AB Heiloo. Tel 072-330175. Fax 072-335644 Advertentieprijs per mm 75 cent (excl 8TW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen Drukkerij Uitkijkpost BV verzorgt tevens al uw drukwerk van briefpapier tot full-color brochures Vraag offerte Openingstijden: maandag t/m donderdag van 8.30-12.00 en 13.00-16.45 uur vrijdag van 8.30-12.00 en 13.00-15.00 uur. Redactie: De redactie is tijdens kantooruren te bereiken onder nummer 072-330175. Redactie-adressen: Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo (072-331081) Het Brugstuk 115, 1851 WV Heiloo (072-339849) Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072-330175 HEILOO - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stichting Belangen WAO/AAW en overige uitkeringsge rechtigden Heiloo en omstreken te Hei loo een bijdrage gegeven van 7.000,- voor de inrichting van een eigen lokaal. 't Zijn de kleine dingen die we doen", is het motto waaronder het Juli ana Welzijn Fonds per jaar ruim 1000 projecten in Nederland ondersteunt. Het gaat hierbij om zowel kleine als grote projecten op het gebied van het maatschappelijk welzijn. Hoofdterrei nen zijn daarbij "hulp en zorg" en "sociaal-cultureel werk". Jaarlijks gaat het totaal om ruim 20 miljoen. Bij toewijzingen van het Fonds spelen twee sleutelwoordne mee: "dichtbij" en "aanvullend". "Dichtbij" staat voor de opvatting dat het Fonds dichtbij de mensen actief wil zijn. "Aanvullend" geeft het principe aan, dat het Fonds zelden of nooit het totaal benodigde be drag toekent. Pas als is vastgesteld dat een project gebaseerd is op een goed fi nancieel beleid en een goed beheer, kan een aanvraag voor steun in aanmerking komen. Op het gemeentehuis bij u in de buurt ligt de gratis folder "Welk Welzijn". Met deze kennismakingsfolder wil het Juliana Welzijn Fonds verduidelijken wat het doet en welke soorten aanvra gen voor financiële steun in aanmerking komen. HEILOO - Op 1 april 1994 treedt de Wet Voorzieningen Gehandicapten in werking. Vanaf deze datum moeten ge handicapten - waaronder nu ook 65- plussers - voor allerlei voorzieningen en vergoedingen, die tot nu verstrekt wer den via de bedrijfsverenigingen en ziek- tenkostenverzekeraars op grond van de A.A.W. en A.W.B.Z. zich wenden tot de gemeenten. De colleges van burge meester en wethouders van Heiloo, Akersloot en Limmen hebben besloten tot samenwerking bij de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Hierbij streven zij zowel naar een gelij ke behandeling van de inwoners van hun gemeenten als naar een zo optimaal mogelijke uitvoering van deze wet in het belang van de gehandicapte inwoners. Er is ook een verordening Wet Voorzie ningen Gehandicapten opgesteld op ba sis van het VNG-model. Deze verorde ning is toegespitst op de situatie van de drie gemeenten Heiloo, Akersloot en Limmen en regelt o.a. de voorwaarden op basis waarvan gebruik kan worden gemaakt van deze voorzieningen. Het onlangs ingestelde Platform bestaat uit vertegenwoordigers van belangengroe peringen, de doelgroep. De Stuurgroep en de Werkgroep WVG overleggen met het Platform, brengen hen op de hoogte van nieuwe ontwikkelingen en beant woorden vragen vanuit het Platform. HEILOO - Bij Optiek John Moen in 't Loo is de inmiddels traditionele zomer- actie „Zonnebril op sterkte" van start gegaan. Nu de zomer weer in aantocht is - met dit jaar hopelijk veel zon - wordt het tijd om aandacht te besteden aan een goede bescherming van uw ogen tegen fel licht. Speciaal voor dragers van een bril is het goed te weten dat bij Optiek John Moen de nieuwe '94 collectie „Oogmerk" zonnebrillen inmiddels is binnengeko men. Dit is een kwalitatief uitstekende collectie die beantwoordt aan de laatste trends op het gebied van brilmode. Aantrekkelijk bij deze actie zijn vooral de glazen van het befaamde merk Zeiss. Deze speciale zonnebrilglazen van het type "Skylet-Road" hebben een extra blauwlicht-demper waardoor het kleur contrast wordt verhoogd en het blauwe licht wordt gedempt. De glazen worden perfect en uiterst nauwkeurig geslepen met behulp van de meest moderne glasslijp-apparaat, dat betekent extra zekerheid om comforta bel te zien bij fel zonlicht. Met een mo dieuze zonnebril op sterkte van Optiek John Moen bent u verzekerd van goed, scherp en voordelig zien als het zonlicht te overheersend wordt. HEILOO - Op donderdag 31 maart staat er bij de activiteitencommissie van de Anbo en Kbo een grote paas- klaverjasdrive op het programma. Er zijn tal van mooie prijzen. De aanvang is om 13.30 uur en men kan per koppel inschrijven. De en treeprijs bedraagt f 2,50. Op 21 april wordt er een bustocht gemaakt naar Friesland. Inmiddels is deze geheel volgeboekt, zodat er met twee bussen gereisd kan worden. Bij de opening van de zaak in winkelhof 't Loo trokken de kamelen veel belangstelling. HEILOO - Bijna honderd gemeenten waaronder Heiloo, vinden het voorstel dat de raad voor de gemeentefinanciën doet voor de verdeling uit het gemeente fonds niet acceptabel. Deze gemeenten gaan er volgens het voorstel meer dan 100% op achteruit. Wanneer dit zou worden doorgevoerd, zullen de grote verschillen er onvermijdelijk toe leiden dat zij in grote problemen komen. De gemeenten onderschrijven wel het uit gangspunt om het gemeentefonds niet alleen op basis van gemeentegrootte, maar ook op basis van structuurken merken te verdelen. Er zijn echter vraagtekens te plaatsen bij de manier waarop dit uitgangspunt is uitgewerkt. In de uitwerking zijn bijvoorbeeld vraagtekens te plaatsen bij het verband dat wordt gelegd tussen de onroerende- zaakbelasting en de uitkering uit het ge meentefonds. Dat beperkt de beleids vrijheid van gemeenten op dit gebied. Bovendien kijkt de raad gemeentelijke inkomsten naar een uniform tarief per waarde-eenheid onroerende-zaakbelas- ting. Dat betekent dat inwoners en be drijven in gebieden waar de waarde van onroerende zaken toch al hoog liggen, ook nog eens extra worden belast. Dat leidt tot grote regionale verschillen. Ook is er bezwaar tegen het betrekken van het uitgavenpatroon van de vier grote gemeenten, zonder dat daarbij het gevoerde financiële beleid in die periode in ogenschouw is genomen. HEILOO - Jan Braam is 20 maart gestopt; 35 jaar heeft hij zich bezig ge houden met de Middenstand van Hei loo, met maar één doel voor ogen, dat iedereen er beter van werd. Jan Braam heeft in zijn leven een aantal grote passies, zijn vrouw en twee zoons, zijn hond Ronald zijn angora kat Step- han en het organiseren van evenemen ten. Jan Braam begon in 1957 in Heiloo als kapper, na drie jaar bij Otto Kroon in het Stationscentrum gewerkt te heb ben. Z'n eerste winkel was in de Van Aostastraat, het was een bestaande zaak waar naast het kappersvak annex siga renwinkel ook staatsloten werden ver kocht. Kersvers getrouwd zette het echtpaar Jan en Tine Braam hun schou ders er onder, met maar één doel, er een succes van te maken. Scheren kostte in die tijd een kwartje en knippen zestig cent. Veel klanten had den in een grote kast hun eigen laadje met daarop een nummer. In het laadje zaten hun eigen scheerkwast, zeep en een mes. „Ik had in die tijd zoveel aar dige klanten, dat ik eensiets voor ze wil de doen. Ik organiseerde een bustocht naar de Wieringermeer en daar heb ik ze getrakteerd op een heerlijke Indische maaltijd. Tijdens de busreis deden we spelletjes en werden er allerlei prijsjes verloot zoals aanstekers, sigaren en der gelijke. Men heeft hier nog lang over nagepraat". Bij de herinnering moet Braam nog lachen. Middenstand De Germidza, die zich bezig had gehou den met het belang van de Middenstand werd opgeheven. Toch hadden de win keliers die om het Witte Kerkje zaten zoals o.a. Koel, van de ijzerhandel, Roest, die heel degelijk ondergoed ver kocht, Repko van de horlogewinkel (in een oude boerderij), Reik, de groente boer, Deutekom en Pantekoek, Livera en vele anderen behoefte aan iemand die bepaalde dingen coördineerde. In de Oude Herberg werd een vergade ring belegd en er werd een'bestuur geko zen en de heer Pantekoek werd voorzitter. De eerste aktiviteit, die georganiseerd werd was het Sinterklaasfeest. De win keliers stelden cadeaus beschikbaar en de hoofdprijs was een fiets. „En wat waren ze daar blij mee", zegt Braam. Na een jaar droeg Pantekoek het voor zitterschap over aan de heer de Groot (Livera). In het bestuur zaten toen o.a. Jaap Keppel, makelaar Versteeg, me vrouw Backhuijzen en Jan Braam. In die tijd werd er nog streng onderscheid gemaakt tussen katholiek en protestant, we praten nu over de protestantse kant, want de katholieken zaten grotendeels aan de andere kant van het gemeen tebosje. Hoofdprijs Het ging goed met Jan en Tine Braam. „We hebben zelfs uit de staatsloten een van de hoofdprijzen gehad, 500.000 op een lot dat bij ons gekocht was". De mensen kregen elk 100.000,-, die per soonlijk door Jan Braam werd thuisge bracht. Later werd Braam secretaris van de debitanten van de staatsloterij en aansluitend voorzitter. Intussen was men begonnen aan de bouw van de Winkelhof 't Loo. Toen het eerste gedeelte klaar was veranderde veel. 't Loo kreeg ook een eigen bestuur, zo had elke groep Middenstan ders een vereniging. Om toch een beetje op één lijn te komen opperde Braam om een overkoepelend orgaan te stichten en zo ontstond de Middenstandsvereniging Heiloo, M.V.H. 't Loo Op 24 sjgiember 1979 maakte de fami lie BraaW'de overstap naar het winkel centrum 't Loo en kreeg de zaak er een postagentschap bij. Jan Braam zou Jan Braam niet zijn als de opening van zijn zaak daar niet op spectaculaire wijze zou gebeuren. Twee kamelen stonden voor zijn zaak en trokken uiteraard veel belangstelling. Nu werd het tijd.om voor 't Loo de no dige aktiviteiten te ontwikkelen. Er kwam nu een gemeenschappelijke Sint Nikolaasaktie met als hoofdprijs 1000,-, die persoonlijk door Jan Braam en uw verslaggeefster werden uitgereikt. Hieraan zijn leuke herinne ringen verbonden. Om in de nieuwbouw wijken in het donker de juiste huisnum mers te vinden, was geen eenvoudige zaak. Moest je b.v. op nr. 73 zijn en had je, na heel veel zoeken nr. 65 gevonden dan was je blij dat je in de buurt zat (dacht je): 67, 69, 71 en dan hield het weer op en begon het gezoek weer op nieuw. Braam zei: „Weet je wat, ik loop voor de auto uit en volg me maar". In weer en wind gingen we dan verder op zoek. Waren we eenmaal op het juiste adres aangekomen dan wachtte ons meestal een warm onthaal. De mensen waren zo blij, dat er op koffie met gebak getrak teerd werd en soms volgde er nog wel eens een „neutje" op. Evenementen Nadat de tweede fase van 't Loo gereed was kon Jan Braam vanwege zijn ge zondheid de kapperszaak niet langer Vader en zoon Braam in de winkel in 't Loo. volhouden. Het Postagentschap, de grote sortering in kaarten, tijdschriften e.d. en de sigaren en sigarettenhandel waren nu de peilers waar de zaak op rustte. Het toenmalige Trompetter korps (nu Fanfare en Showband) open de de zaak terwijl het publiek zich te goed kon doen aan haring. Braam be gon met het organiseren van de mini- marktjes, binnen en op het plein. Later is dat uitgegroeid tot o.a. de geranium- markt en de kunstmarkt. Andere evene menten zijn geweest: de oude auto's waar tochtjes mee gemaakt konden worden. De stoomtrein uit de duinen van Scheveningen. Voor deze gelegen heid waren speciaal spoorkaartjes ge maakt. Oude sjesen ritjes door en om Heiloo. Tochtjes met paard en wagen, waar je gratis een kaartje voor kreeg als je een bepaald bedrag aan boodschap pen besteed had. Acht jaar heeft Braam zich voor 100% ingezet voor de M.V.H.nu is Jan Ran- zijn voorzitter. Jan Braam is er heilig van overtuigd, dat, als 't Loo er niet ge weest zou zijn, menig ondernemer min der verdiend zou hebben. Verbouwing „Nu krijgen we één van de mooiste win kelcentra in Noord-Holland". Het af scheid deed Jan Braam best zeer, maar nu moeten de jongeren het maar doen. De plaats van Braam wordt nu ingeno men door Frans Zonneveld en Marjan Volgers. Maar niets doen is niets voor Jan Braam en je inzetten voor de Stede band met Polen is ook leuk. Als je als Zeeuw geboren bent, in West-Friesland woont en ook nog een Leeuw bent, dan kun je niet anders. INTERIEURVERZORGING tapijten - gordijnen - zonweringen - meubelstoften - laminaat v Aostastraat 28 tel. 072-339400 HEILOO - Met de eerste afdelingskam- pioenwedstrijd te Baarn is voor Fietsc- rossclub De Boscrossers het seizoen '94 begonnen. Nog vele wedstrijden zullen volgen om zich te klasseren voor de Eu ropese kampioenschappen (in Oosten rijk) en de W.K. (in Amerika). Ook voor de jeugd van Heiloo gaat de fietscrossbaan van De Boscrossers, gele gen in het sportcomplex 't Vennewater, weer open. Vanaf woensdag 6 april kan er elke woensdagmiddag van half twee tot drie uur gefietst worden. Crossfiet- sen (10 stuks) en helmen zijn beschik baar. Tegen een kleine vergoeding van 1 gulden kan iedereen gebruik maken van de crossbaan. Ook tijdens de officiële trainingen van De Boscrossers kan de jeugd gerust een keer komen kijken, om te zien hoe onze wedstrijdrijders trainen en zich voorbe reiden voor een N.K. of A.K. wedstrijd. Trainingsuren zijn dinsdag van 18.45 tot 20.30 uur en donderdag van 19.00 tot 20.15 uur. Wil je nog wat meer we ten over het fietscrossen bel dan gerust met het secreatariaat, mevr. E. de Groot, tel. 072-334661. FALKLANDTONEEL _AjU» AM Stationsweg 85 Heiloo 072-335465 HEILOO - Afgelopen zaterdag was het zover. Het echtpaar Koelemaij-van Dort vierde samen met kinderen en kleinkinderen hun 40-jarig huwelijks feest. Vele gasten werden uitgenodigd om naar het restaurant van Klein Var- nebroek te komen om het echtpaar te feliciteren. Muziekvereniging Eensge zindheid Heiloo gaf het echtpaar niet al leen een muzikale hulde, maar huldigde de heer W. Koelemaij bovendien tot er elid van de vereniging, een hulde die maar zelden door de muziekvereniging gegeven wordt. De heer Koelemaij is een echt vereni gingsmens. Hij heeft al heel wat jaren zijn diensten bewezen voor vele vereni gingen. Toch is er voor hem maar één vereniging die een heel speciaal plekje in z'n hart heeft, namelijk Muziekvereni ging Eensgezindheid Heiloo. Al vele ja ren bewijst hij zijn diensten voor de vereniging, variërend van het ophalen van oud papier tot het rondbrengen van donateurskaartcn. „Als ik de dona- teurskaarten van Eensgezindheid rond breng bij de oude mensen van Heiloo, moet ik meestal binnenkomen en wor den er vaak oude koeien uit de sloot ge haald. Nog steeds wordt er met ontzettend veel plezier gepraat over het concours dat Eensgezindheid in het ka der van haar 50-jarig jubileum in 1948 organiseerde in Heiloo, waardoor ik maar een paar donateurskaarten per middag kan rondbrengen," aldus de heer Koelemaij tijdens één van de voor jaarsconcerten van de vereniging. Ook de muziek die de vereniging speelt is hem niet vreemd, en hij weet er tijdens de concerten van Eensgezindheid mooie verhalen over te vertellen, iets waarvoor de vereniging hem zeer dankbaar is. Redenen genoeg voor het bestuur om de heer W. Koelemaij te huldigen met een oorkonde als blijk van waardering voor zijn "buitengewone verdiensten" voor de vereniging. Natuurlijk werd zijn vrouw die hem altijd ter zijde stond, en die bovendien een trouw bezoekster is van de voorjaarsconcerten van Eensge zindheid óók gehuldigd in de vorm van een bos bloemen en feestelijke muziek. HEILOO - Op donderdag 7 april zal drs. W. Sonnefeld uit Amsterdam een lezing met dia's verzorgen over de schil der Chagall. Titel van de lezing is 'Cha gall als joods schilder en hoe zijn joods zijn in zijn werken tot uiting komt'. Plaats van handeling is de grote zaal van de gereformeerde kerk aan de Noordergeeststraat in Heiloo, de aan vang is 20.00 uur. Kaarten voor deze lezing kosten aan de zaal tien gulden. In de voorverkoop is de prijs zeven gulden vijftig. Hiervoor kan men terecht bij het Joods Leerhuis: Elly Verplanke, Bestevaerslaan 11, tel. 332726; Bert van Engen. Goodeslaan 29, tel. 334948. Het nieuwe logo van het PCC. ALKMAAR - Over de mogelijkheden tot bescherming van merken en model len bereiken de Kamer van Koophandel regelmatig vragen. Aanleiding voor de Kamer om in samenwerking met dé des kundigen op dit terrein een informatie bijeenkomst over dit onderwerp te organiseren. De informatiebijeenkomst is bestemd voor iedere ondernemer die uit is op bescherming van zijn bedrijfs belangen. Ook voor startende onderne mers is het van belang zich over dit onderwerp te informeren. De bijeen komst vindt plaats op maandag 18 april en begint om 19.00 uur. De kosten van deelname bedragen 75,00 per per soon. Voor meer informatie en aanmel ding kan men contact opnemen met de Kamer van Koophandel; tel. 072- 195761, mevrouw A. KersSens. Het vroegere winkeltje aan de Van Aostastraat van Jan en Tine Braam. Op de voorgrond loopt schilder Klaver. Postbus95.1850 AB Heiloo.Tel.072-331895 ASSURANTIËN I Kantoor: Zeeweg 20,1852 CR Heiloo TAXATIES l ALKMAAR/HEILOO - Vrijdag 25 maart werd in de lts Sin^ Wilübrord te Alkmaar het logo van het nieuwe Petrus Canisius College onthuld. Het logo zal gevoerd worden door zes middelbare scholen uit Alkmaar, Bergen en Heiloo. Mevrouw H. van der Linden, directeur- generaal Voortgezet Onderwijs, had de eer het doek, samen met de jongste leer linge Carolien Smorenberg uit Egmond, met een sierlijk gebaar te verwijderen. Het nieuwe PCC, dat na een fusie ont staat uit zes scholen waaronder de Sint Jan Mavo in Heiloo, telt zo'n 3.500 leerlingen en biedt verschillende soorten voortgezet onderwijs: VBO, techniek en dienstverlening, Mavo, Havo en VWO. Voor de Sint Jan Mavo en dus voor de leerlingen uit Heiloo en omgeving bete kent dit voor het nieuwe schooljaar een geweldige uitbreiding van het onderwij saanbod en van de faciliteiten. Geza menlijk voeren de scholen hetzelfde nieuwe logo, dat een snel voortbewe gend figuur te zien geeft die een hinder nis neemt. Team De Haas uit Heiloo maakte het ontwerp, dat in de gehele huisstijl van de school zal worden doorgetrokken. De opdracht was om een huisstijl en lo go te ontwerpen dat een 'degelijke dy namiek' uitstraalt. De hordenloopster, met penseelstreken geplaatst boven de letters PCC, maakt een wilskrachtige sprong-naar de toekomst. De filosofie hierachter is dat iedere leer ling tijdens de studie hindernissen te ne men heeft, net als de individuele atleet. De docent zal hierbij de leerling coa chen op weg naar de finish: een vervol gopleiding of baan. De school, het PCC, vormt en geeft al het mogelijke mee. De gebruikte kleuren donkerblauw en groen staan voor betrouwbaarheid en geven cachet aan de huisstijl. Het reclamebureau Team De Haas dat, in samenwerking met de werkgroep PR van het PCC, de nieuwe huisstijl ont worpen heeft, herbergt maar liefst zes voormalige 'PCC-leerlingen'. De eige naren van Team De Haas, Matthijs Beentjes en Willem de Eiaas, beiden voormalig 'PCC-er', zijn erg trots op het uiteindelijk resultaat: het feit voor malig leerling te zijn heeft een extra di mensie gegevenaan deze opdracht.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 1