SË Geluid en verkeer Algemene Wet bestuursrecht 7 X I HEILOO Vrouwen kiezen in de politiek een vrouw J$L Vrouwen verander de politiek: begin bij jezelf PAGINA 4 UITKIJKPOST 27 APRIL 1994 G G Wanneer is geluid hinderlijk? Dat bepaalt ieder mens voor zichzelf. Want ieder mens ervaart een bepaald geluid op een bepaald moment anders. En de een heeft nu eenmaal andere maatstaven voor wat storend is dan de ander. Ondanks die persoonlijke verschillen in bele ving van geluid is duidelijk, dat wegver keersiawaai een algemeen probleem is. De laatste decennia is de omvang van het milieuprobleem wegverkeerslawaai enorm toegenomen. Dit komt door de steeds groei ende automobiliteit en de verstedelijking in ons land. Wegverkeer wordt door ruim 90 procent van de bevolking regelmatig gehoord en maar liefst 60 procent wordt er door gehinderd. Na burenlawaai is het de belangrijkste bron van geluidhinder. Met de komst van de Wet geluidhinder heeft de overheid een instrument in handen om het wegverkeerslawaai aan te pakken. In de bestrijding hebben maatregelen aan de bron de voorkeur. Onder bron wordt verstaan de voertuigen, het wegdek en de hoeveelheid verkeer. Geluidniveaus in decibels Geluid wordt gekenmerkt door sterkte en toonhoogte. De sterkte wordt uitgedrukt in decibel (dB). Omdat de decibel een logaritmische waarde is mogen we deze niet zomaar optellen en aftrekken. Als twee personenauto's elk een geluidniveau van 80 dB produceren, is hun gezamenlijke geluidniveau geen 160 dB maar 83 dB. Twee even sterke geluidbronnen veroorzaken samen slechts 3 dB meer dan één afzonder lijk. Dit is ook van toepassing op ver keersstromen. Wanneer we de verkeersintensiteit op een weg halveren, wordt een geluidvermindering bereikt van 3 dB. Een verdubbeling van de verkeersintensi teit levert 3 dB meer op. Een verandering van 3 dB is met het mense lijk oor maar net vast te stellen. Pas een ver schil van 5 dB is goed waarneembaar. Geluidbelasting door verkeer op een weg Als gevolg van het passeren van voertuigen varieert het geluidniveau langs een weg voor tdurend. Het is gebruikelijk om bij wegver keer het verloop van het geluidniveau over een langere tijd vast te leggen. Hieruit wordt dan een gemiddelde waarde bepaald, het zo genaamde equivalente geluidniveau L Aeq. Om de nachtwaarde vergelijkbaar te maken met de dagwaarde wordt de nachtwaarde met 10 dB verhoogd. Geluidproduktie door motorvoertuigen Hoeveel geluid een voertuig produceert wordt voornamelijk bepaald door het type voertuig, de rijsnelheid en de soort wegverharding. Naast het motorgeluid draagt ook het 'rolge- luid', veroorzaakt door de banden, bij aan de totale geluidproduktie. In het stadsverkeer overheerst meestal het motorgeluid. Naarma- te de snelheden hoger worden, neemt het banderrgeluid toe. Op autowegen is het ban dengeluid overheersend, ook bij vrachtauto's. Andere factoren die de geluidoverdracht beïnvloeden zijn meteorologische omstandig heden, waarbij wind en temperatuur een be langrijke rol spelen. Tenslotte kan het geluidniveau nog aanzienlijk worden vermin derd door obstakels zoals gebouwen, geluid- schermen en aarden wallen. Wettelijke normen In de Wet geluidhinder zijn voor verschillende situaties grenswaarden voor wegverkeersla waai opgenomen. Dit betekent echter niet automatisch dat er geen sprake zal zijn van hinder, als aan deze grenswaarden wordt voldaan. De in de Wet vermelde voorkeurs grenswaarde van 50 dB is gebaseerd op een aanvaardbaar geacht aantal gehinderden van ca. 10 procent. Bovendien biedt de Wet ge luidhinder onder bepaalde voorwaarden ont heffingsmogelijkheden, waarbij geluidbelastingen tot 70 dB worden toe gestaan. De betekenis van de Wet is dan ook dat geluidhinder zoveel mogelijk wordt beperkt. Zeker bij geluidbelastingen boven de voorkeursgrenswaarde zal de hinder van wegverkeerslawaai nog altijd aanzienlijk kun nen zijn. Maatregelen De gemeente moet bij de bouw van nieuwe woningen en de aanleg of reconstructie van gemeentelijke wegen voor zorgen dat aan de in de Wet gestelde grenswaarden wordt vol daan. Naast akoestisch onderzoek en het volgen van de betreffende procedures, vraagt dit in een aantal gevallen concrete maat regelen. De Wet geluidhinder gaat uit van de volgen de prioriteit: 1. Maatregelen aan de bron b.v. a. Verplichte type goedkeuring voor motor voertuigen. b. Rijsnelheid beperken. c. Goede doorstroming van het verkeer. d. Verplichte routes voor vrachtverkeer. e. Wijziging van de verkeerscirculatie. f. Ander type asfalt. 2. Overdracht beperkende maatregelen: a. Het vergroten van de afstand tussen de weg en woningen. b. Het plaatsen van geluidschermen en wallen. c. Het situeren van minder geluidgevoelige bebouwing als buffer voor de achter gelegen woningen. 3. Geluidwerende maatregelen: a. Aangepaste bouwvorm, waarbij de afscherming in het ontwerp is opgenomen. b. Aangepaste indeling van woningen met minder geluidgevoelige vertrekken aan de wegzijde. c. Geluidisolatie van gevel en dak. Tenslotte Heeft u vragen over de Wet geluidhinder en alles wat er mee safnenhangt, neem dan contact op met de afdeling VROM van de gemeente telefoon 313 224 (de heer Bes- seling). De afgelopen vier weken heeft u in deze rubriek een aantal artikelen kun nen lezen over de Alge mene Wet Bestuursrecht. Er kwamen verschillende facetten van deze nieuwe wet aan de orde: - Wat houdt deze wet in en wat betekent die voor de praktijk? - De behandeling van aanvragen. - Het beslissen op aanvragen. - De behandeling van bezwaar en beroep. Voor alle onderwerpen geldt: Hoe werkt het, wat wordt er van u verwacht en wat kunt u van de gemeente verwachten? Deze artikelenreeks is nu gebundeld in een Informatiebrochure over de Algemene Wet bestuursrecht. Het boekje is gratis verkrijg baar bij de receptie van het gemeentehuis en in de bibliotheek. Hierin kunt u alle nieuwe spelregels van deze wet nog eens rustig nalezen. de AWB-lijn 313 120 313 226 Meer informatie In deze brochure zijn de hoofdlijnen van de Alge mene Wet bestuursrecht weergegeven. Wilt u hierover meer we ten dan kunt u terecht bij de afdeling Bestuursza ken in het gemeentehuis. Ook het ministerie heeft brochures uitgege ven. Deze liggen eveneens bij de gemeente en de bibliotheek. Avondopenstelling gemeentehuis De gemeenteraad heeft op maandag 2 mei a.s. de eerste raadsvergadering in de nieuwe samenstelling. In plaats van op de donderdagavond zal de raad in het vervolg op de eerste maandaga vond van de maand vergaderen. Voorafgaand aan deze raadsvergadering zul len verschillende afdelingen van het gemeen tehuis van 18.00 - 20.00 uur geopend zijn voor de inwoners van Heiloo. Het gaat om de volgende afdelingen: Burgerzaken Sociale Zaken Bouw- en Woningtoezicht Voorlichting De mensen die tijdens de avondopenstelling graag met leden van de raad en/of wethou ders van het college zouden willen spreken, worden verzocht vooraf contact met hen op te nemen. Bouwvergunningen Verleende bouwvergunningen en geaccepteerde meldingen bouwvoornemen Door het college van burgemeester en we thouders zijn de hieronder vermelde bouw vergunningen en positief bevonden meldingen verleend: Westerweg 280, G. Eykel - uitbreiden woonhuis De Omloop 15, N.J.J. van Galen - vergroten woonhuis Zeeweg 51, P. Nolta - vergroten schuur Vrieswijk 25, J.J.C.M. Gotz - vergroten woonhuis Vredenoord 15, B.C.J. Meerman - verande ren en vergroten woonhuis^ Westerweg 315, R.J. Philips - plaatsen dakkapel Harrelaers 47, T. Ram - plaatsen dakkapel De Ronge 21, J. Brokx - plaatsen dakkapel Pijlemeeth 3, G. Kalter - vergroten woonhuis Fontein Verschuirlaan 24, P. Schavemaker - vergroten woonhuis en plaatsen berging/ate lierruimte Koninginnedag 1994: Vrijmarkt in Heiloo Op Koninginnedag 30 april a.s. wordt er een grote vrijmarkt in Heiloo gehouden op het Raadhuisplein. De organisatie is in handen van de Ouder raad van de Sint Radboudschool in samen werking met afdeling Welzijnszaken. De vrijmarkt is op zaterdag 30 april 1994 van 10.00 - 13.00 uur en is bedoeld voor alle kinderen van de basisscholen in Heiloo. De avond van de verkiezingen I Op 3 mei worden de landelijke verkiezingen gehouden. Nadat de stembureau's om 19.00 uur dicht zijn gegaan, zal in de bovenhal van het ge meentehuis omstreeks 19.45 uur de uitslag van Heiloo bekend worden gemaakt. Voor belangstellende inwoners van Heiloo is er de gelegenheid hierbij aanwezig te zijn. De avond van de verkiezingen II In Den Haag wordt op de avond van de ver kiezingen een groots opgezette uitslagena vond georganiseerd. Per kamerzetel zijn er vier inwoners van 150 gemeenten uitgeno digd hierbij aanwezig te zijn. Ook Heiloo hoorde hierbij. Het gemeentebestuur heeft verschillende groeperingen gevraagd of zij hiervoor be langstelling hebben. Gevolg is dat er iemand gaat namens Heiloo Houden Zo, Werkgroep Vrouwen in de Politiek, Werkgroep Vluchtelin gen en iemand van Buk Buk. Zij heeft geze ten in het Forum tijdens de afsluiting Europees Jaar van de Ouderen. Gemeentehuis gesloten! Op donderdag 5 mei is het gemeentehuis in verband met Bevrijdingsdag gesloten. Op vrij dag 6 mei zijn de gemeentelijke diensten eveneens dicht. Wijziging ophaaldag De grijze rolemmers die normaal op donder dag worden geleegd, zullen niet op donder dag 5 mei (Bevrijdingsdag) maar op vrijdag 6 mei worden geleegd. Containers bij bedrijven De containers bij de bedrijven worden op 6 mei a.s. volgens schema wel geleegd. Dus jongens en meisjes: haal de zolder leeg, ruim je kamer op (ook leuk voor je moeder) en verdien op de markt alvast een zakcentje voor de vakantie. Je kunt ook gewoon muziek komen maken of lekkere eetwaren, die je natuurlijk zelf ge maakt hebt, verkopen. Er is,limonade en snoep voor iedereen en koffie voor de ouders. Natuurlijk is er ook muziek. Het Heilooër Harmonie-orkest Caecilia zal van 10.00 - 12.00 uur zorgen voor een goed stuk muziek. Het belooft een gezellig feest te worden. Kom dus allemaal, al is het maar eventjes, kijken op het Raadhuisplein. Tot zaterdag, 30 april 1994. Dodenherdenking 1994 De Dodenherdenking op woensdag 4 mei 1994 wordt gehouden bij het monument de Man van Vught. De Stille Tocht vertrekt om 19.40 uur vanaf de Bergeonstraat richting monument (Frederi- ca's Hof). Aankomst 19.50 uur. De plechtig heid wordt om ongeveer 20.10 uur afgesloten. Werken aan de weg Wegwerkzaamheden Kennemerstraatweg Zoals eerder bekendgemaakt, wordt aan de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Spo- kenboschlaan (Blockhovepark) een over- steekvoorziening gemaakt voor fietsers, met een vluchtheuvel in het midden van de weg. Voor het maken van deze vluchtheuvel moet de weg verbreed worden. Daaraan wordt vandaag begonnen. Op donderdag 28 en vrijdag 29 april zal geasfalteerd worden ter hoogte van de Spokenboschlaan en op het kruispunt met de Laan van Zeeman, mits de weersomstandigheden het toelaten. Dit brengt uiteraard overlast met zich mee voor het verkeer, en enige filevorming is niet te vermijden. Houdt u hier rekening mee en kies zo mogelijk een andere route. Voor na dere informatie kunt u contact opnemen met mw. Overweg, tel. 313 209, of de heer De Groot, tel. 334008. Deze bouwvergunningen/meldingen met de bijbehorende tekeningen en overige stukken liggen ter inzage bij de afdeling VROM, Raadhuisplein 1maandag t/m vrijdag tus sen 8.00 en 12.30 uur (op andere tijden al leen na telefonische afspraak, nummer 313 217 of 313 216). Degene, die de bouwvergunning/melding bouwvoornemen heeft aangevraagd, krijgt bericht van de afdeling VROM, wanneer de bouwvergunning gereed is en wat de kosten zijn. Pas nadat de bouwleges zijn betaald en de vergunning is ontvangen, mag met de bouw worden begonnen. Het begin van de bouwwerkzaamheden moet nog wel tevoren bij de afdeling VROM worden gemeld; dit kan telefonisch onder de nummers 313 217 of 313 216. Ingediende bouwaanvragen Burgemeester en wethouders maken bekend op grond van het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet, dat de hieronder vermelde bouwaanvragen zijn ingediend. Opgemerkt wordt, dat in dit stadium nog niet bekend is of aan de verzoeken meegewerkt kan wor den. Eventuele bouwvergunningen alsmede voornemens om vrijstelling te verlenen zul len te zijner tijd wo.rden gepubliceerd, waar na de mogelijkheid bestaat de bouwplannen in te zien en eventuele bezwaren in te dienen. Groeneweg 8, H. Reyersen van Buuren - plaatsen schuur/garage De Kleine Kanne 15, J.N. de Zeeuw - plaat sen garage Burgerzaken Informatie tot en met 21 april 1994 Rhino A.J., zoon van Dirk-Jan Beets en Eva H.C. Zoon. Sophia, dochter van Hein Schwagermann en Klazina C. Kager. Evi N., dochter van Paulus L. Boekei, en Linda Houtkooper. Anouk, dochter van Johannes J.M. Rietveld en Yvonne M. van Dijk'. Anouk M.M., dochter van Johannus C. van Gijsen en Elisabeth A.M. Dorresteijn. Alissa M.S., dochter van Jeroen C.J.M. Pa- nis en Suzanna M. Zoon. Nina R., dochter van Andries Vaerewijck en Aafke M. Boerhorst. Dorith, dochter van Aart J. de Jong en Joze- fa A.E. Versteege. Dennis, zoon van Marinus L. Houtenbos en Jacqueline E.M. Vriesman. Charlotte M., dochter van Hermanus N. Maas en Agatha M. van Wonderen. Elders geboren Lianne, dochter van Johannes Barnhoorn en Johanna F. Jongejan. Fenna, dochter van Timon Ytsma en Catha- rina M. Mak. Robin, zoon van Erik Berkman en Marleen Groot. Maarten, zoon van Johannes P. de Haan en Shirley Hunneman. Bart A., zoon van Jacobus C.A. Molenaar en Afra J.E. Zoon. Olen, zoon van Ward J.R. Rosier en Marjo lein van de Pol. Onno H., zoon van Kier van Gijssel en Mari anne A. Hanewald. Yvonne A.C.M., dochter van Petrus A.M. Kleef en Wilhelmina C.M. Stet. Mariska, dochter van Eduard R. Nieuwland en Hendrika G. Bredewout. Huwelijksaangiften Paulus F.J. Boerlage en Sandra Vos. Huwelijken Ronny van der Zee en Sandra Zeegers. Eric Braam en Andrea Broersen. Petrus W.M. Langedijk en Karin B. Zwart. Overleden Guurtje de Bakker, echtegenote van Stoop. Raadhuisplein I Postbus I 1850 AA Telefoon Afdeling Voorlichting 3 13289 Open van 8.00 tot 12.30 uur mm Informatierubriek AWB WEGWIJZER v

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 4