Calamintha plant van het jaar bij Ranzijn Gevonden voorwerpen Nivon: wandelen over gras Weg van Heiloo Gebruik uw zeggenschap Stichting Ouderenwerk Engels voor 55-plussers Cursus filosofie voor 55-plus Gered gereedschap aan het werk voor de kinderen van Peru Spreekuur D66 Cursus verhalen schrijven Telefonische Hulpdienst Noordhollands land schap vraagt steun voer 'natuur om de hoek' Ook per FAX bereikbaar: 335644 Praatgroep Vrouwen Tegen Sexueel Geweld Wijziging grenzen gebied grondwaterbescherming Vluchtenlingenwerk zoekt vrijwilligers Natuurwinkel van het Noordhollands landschap Bouw nieuwe vuil verbranding op schema Paddentrek 1994 Heilooërbos Tweede wandelclub van start Bedrijvenviswedstrijd Nieuws van zwembad Loos PAGINA 10 UITKIJKPOST 8 JUNI 1994 HEILOO - Planten die kruidachtig zijn en meerjarig worden tot de "vaste plan ten" gerekend. De ene vaste plant is sterker dan de ander, dat hangt onder andere samen met de grondsoort en de groeiplek. Over het algemeen worden de soorten vaste planten geteeld met een voor ons klimaat goede houdbaarheid. Ze kunnen voldoende vorst verdragen en de meeste zijn bestand tegen natte weersomstandigheden. In elke tuin groeien wel een paar vaste planten, want ze zijn onmisbaar voor aantrekkelijke combinaties. Sommige verdragen schaduw, zoals gele dovene- tel en maagdenpalm. Dit zijn bodembe dekkers die vanwege hun blad worden gebruikt. Vaste planten die om hun bloemen wor den gekweekt, vragen over het algemeen een zonnige plek: voorjaarszonne bloem, margriet, aster en vele andere. Ook de "vaste plant van het jaar" houdt van zon: Calamintha nepeta ssp. nepeta steentijm. Calamintha Is geschikt voor een warme, zonnige plek, op goed drainerende grond. De struikvormige groei en beperkte hoogte (30 cm of iets meer) maakt steentijm ge schikt voor tuin- en potbeplanting. Zo wel de groei als de bloei komen in het voorjaar langzaam op gang. Maar de bloei houdt lang aan, tot eind septem ber. De eerste bloempjes verschijnen in juli, porseleinblauw. Daarna wordt de bloei steeds rijker, mits de plant vol doende zon en warmte krijgt. Aan de vorm van de bloempjes is duidelijk te zien dat het om een lipbloemige plant gaat (labiatae). Tip: geef de steentijm weinig of geen mest. Dan bloeit de plant het rijkst. De calamintha geeft in de border eén goed effect met minimaal drie planten bij elkaar. Vanwege de beperkte hoogte komt de plant vooraan in de border het beste tot z'n recht. Het laat zich goed combineren met zonminnende bodem bedekkers zoals muurpeper (Sedum acre), kruiptijm (Thymus vulgaris) en hoornbloem (Cerastium) en blauwe schapegras (Festuca glauca). Tip: zet een paar planten in een pot van blauw, geglazuurd aardewerk. De kleur van de pot zal de tere bloemtinten goed on dersteunen. Herkomst De soort (Calamintha nepeta) komt in het wild voor in het zuiden van Enge land en in Zuid-Europa, tot in Noord- Afrika toe. Is daar te vinden in kreupel hout en op droge wallen, veelal op kalksteen. Van de in het wild groeiende planten is de bloemkleur variabel, wit tot lila en soms met paarse vlekjes. Het is een aromatische plant, die wel wel lijkt op struiktijm en bonenkruid en on der dezelfde omstandigheden groeit. Dat wil zeggen: warm en zonnig en op goed doorlatende grond. Tncultuur zijn een paar vormen geselec teerd met een wat andere bloemkleur. Het mooist is "Blue Cloud", waarvan de bloempjes een blauwe kleur hebben. Een andere is de witbloeiende vorm, "White Cloud". Voor meer informatie over de Calamintha kunt u altijd terecht op één van de vestigingen van Ranzijn tuin dier. HEILOO - Bij de rijkspolitie te Heiloo werden tussen 26 mei en 2 juni de vol gende gevonden voorwerpen ingeleverd: diverse sleutels, goudkleurig herenhor loge, houten windeend, zilverkleurig armbandje, zilverkleurige halsketting, zilveren kinderring met inscriptie, af- spraakkaart, enveloppen in kadopapier, rode herentrui, sierdop van een Fiat, af standbediening voor een garagedeur en een gouden kettinkje met inscriptie. Meer informatie bij het politiebureau, tel. 337676. HEILOO - Het Nivon-Heiloo viert een lustrum: voor de vijfde maal wordt het seizoen besloten met de inmiddels tradi tionele 'wandeling over gras'. Voor dit jaar is gekozen voor het nieuwe wandel pad langs de Hoevervaart tussen Hei- ioo/Egmond en Alkmaar. De datum is zondag 12 juni. De wandeling begint bij het Maalwater en voert over het nieuwe pad richting Alkmaar en vandaar via de Egmonderhout en i_ or het Heilooër bos terug. Opgeven b Ina Bennen (tel. 336427); of Reina M .uder (tel. 333127). Kosten: geen; zelf zorgen voor wat drin ken e.d. Stevig schoeisel is aan te raden. Tijd van vertrek en plaats van verzame len worden nader aan de deelnemers be kend gemaakt. Bij onverhoopt slecht weer kan op de dag zelf tussen 8.30 en 9.00 uur bij Ina Bennen worden geïn formeerd of de tocht al dan niet doorgaat. HEILOO - Onder deze naam worden gedurende de zomermaanden een serie activiteiten in en rond Heiloo georgani seerd. Iedere donderdag in de zomer maanden wordt er 'iets' gedaan. Het programma voor de maand juni ziet er als volgt uit: 16 juni - de Waterzuivering. Het milieu staat centraal bij deze dia-lezing over de waterzuivering. Bij voldoende be langstelling volgt daarna een excursie naar de waterzuiveringsinstallatie. De lezing wordt gehouden in het Trefpunt aan de Westerweg. 23 juni - Melkunie. Elke dag rijden de melkauto's van de Melkunie door Hei loo. Wat maken ze in de fabriek aan de Kanaalweg 13, waar we om 14.00 uur verzamelen voor een rondleiding. 30 juni - Kruidentuin VSM Alkmaar. Van kruiden tot alternatieve geneesmid delen. We krijgen een rondleiding in de kruidentuin. Vertrek vanaf het Tref punt om 13.30 uur met de auto, dus graag even opgeven of u (tegen vergoe ding) wilt rijden of gereden wilt worden. Al deze activiteiten kosten 5,00 per persoon. Deelnemerskaarten zijn ver krijgbaar bij Stichting Ouderenwerk, Westerweg 294, Heiloo tijdens kantoo ruren van 09.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. HEILOO - Na reeds twee verkiezingen worden donderdag 9 juni alweer verkie zingen gehouden, nu voor het europees parlement. Misschien zult u zeggen, wat moet ik daar nu mee?? De Europese verkiezingen gaan niet alleen over Euro pa. Ze gaan ook gewoon over Neder land. We zijn als Europeanen steeds meer op elkaar aangewezen. Onze pro blemen zijn niet uniek en vaak alleen op europees niveau op te lossen. De vraag is of dat gaat lukken; of we werkgele genheid kunnen stimuleren, de econo mie vernieuwen en de internationale criminaliteit kunnen terug dringen. Over die vragen gaat het bij de komende verkiezingen. En één ding is zeker, als het aan D66 ligt, worden die vragen met een ja beantwoord. We gaan niet met onze rug naar Europa staan, we gaan ons er me bemoeien. Dat geldt natuurlijk ook voor de ge meentepolitiek. In het nieuwe college is D66 weliswaar niet vertegenwoordigd, maar we kunnen onze mening wel goed laten horen. D66 heeft daarbij altijd de belangen van u als burger op het oog, maar daarvoor hebben we wel uw me ning nodig. Hiervoor zijn wij regelma tig bezig, maar vinden ook steeds meer groeperingen hun weg naar onze open bare fractiebijeenkomsteri, waar u ook uw stem kunt laten horen. Donderdag 9 juini kunt u 's avonds (na het sternen) vanaf 7.30 uur in het gemeentehuis onze vergadering bijwonen, waar wij met na me de agendapunten voor de komende commissievergaderingen zullen behan delen, maar waar u ook terecht kunt voor andere politieke zaken die u aan de fractie van D66 wit meedelen. HEILOO - Hoewel de zomer in aan tocht is, willen wij nu al de aandacht vestigen op de cursus Engels voor oude ren. Deze cursus wordt georganiseerd door de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Op een aangename en tevens nuttige wijze wordt overdag Engelse niveaus. U kunt zich opgeven of inlichtingen krigen onder telefoonnummer 333872. HEILOO - "Aktief" centrum voor 55-plussers organiseert op donderdag 28 juli een ééndagscursus filosofie. In deze ééndagscursus filosofie proberen wij een idee te krijgen van waar het in de fi losofie zoal omgaat. We doen dit door een kijkje in de geschiedenis te nemen. Aangezien we slechts één dag ter be schikking hebben, zullen we ons beper ken tot wat er in de filosofie is gezegd over de menselijke vrijheid. Wat onder scheidt bijvoorbeeld mensen van die ren? Is er wel een onderscheid of is de mens slechts een 'onvoltooid dier', zoal Nietsche zei? Bestaat er een vrije wil of is onze levensloop een resultaat van al lerlei factoren die buiten onze macht lig gen? Dit zijn een paar vragen die we kunnen stellen wanneer we gaan naden ken over menselijke vrijheid. Deze cursus start om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Halverwege zul len wij gezamenlijk de lunch gebruiken om nieuwe energie op te doen. De kosten voor deze themadag bedragen 25,00 inclusief lunch, cursusleider is de heer drs. H. Bolten. Voor inlichting en en opgave "Aktief" centrum voor 55-plussers, Westerweg 294, tel. 331297. HEILOO - De vrijwilligers van Gered Gereedschap hebben in de maand mei een hoeveelheid „als nieuw" hersteld gereedschap afgeleverd in Amsterdam voor verscheping naar de plaats van bestemming. Dit gereedschap is bestemd voor een school in Uganda. Het doel van het gevraagde gereedschap is om jonge mensen in de hoofdstad Kampala, die niet in staat zijn om een dure middelbare opleiding te volgen een alternatief te bieden via kleinschalige opleidingen. Door middel van trainin gen krijgen een aantal van deze jonge ren zo toch nog wat toekomstperspec tief en meer mogelijkheden op een baan. De inhoud van dit project bestond uit timmersets, elektromecha- nisch gereedschap en naaimachines. In middels werd onze afdeling Heiloo/ Alkmaar de vraag gesteld of wij voor de st. Kinderen van Lima een volgende hoeveelheid gereedschap wilde herstel len. En of het nog voor de zomervakan tie klaar kan zijn want dan wordt de zee -container verscheept. O! Het bijzonde re aan dit project is dat deze container vanuit Alkmaar wordt verstuurd, wat voor ons een goede reden was om hier dan toch maar pijlsnel op in te spelen. Het gevraagde gereedschap is bestemd voor een groep van 30 kansarme jonge ren in de hoofdstad van Peru, Lima. Deze jongeren worden getraind in het omgaan met het gereedschap zodat zij na de training in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Het gevraagde ge reedschap bestaat uit timmergereed schap, typmachines en een aantal naaimachines. Het betreffende gereed schap is inmiddels in ons bezit en wordt reeds opgeknapt. Aan het opknappen van dit gereedschap zijn nogal wat kosten verbonden die wij nergens kun nen declareren. De kosten bestaan uit o.a. uit de huur van onze werkplaats, herstel materialen en onderdelen voor het gereedschap zoals olie, schuurpapier en verf, maar ook aanvullend gereed schap wat wij voor het onderhoud al daar meezenden zoals zaagvijlen, een slijp- en wetsteen, ijzerzaagbladen en reserve boortjes. Om die reden zijn wij dringend op zoek naar donateurs die onze activiteiten financieel willen en kunnen ondersteunen. Ons bankreke ningnummer is 336435967 bij de Rabo Bank Heiloo. Het giro nummer van de ze bank is 269978, t.n.v. Gered Gereed schap Heiloo/Alkmaar. Als u gereedschap ter beschikking heeft kan dat ingeleverd worden bij de Wereld Winkel Heiloo, Stationsweg 105 en de Wereld Winkel Alkmaar in de He kelstraat. In deze winkels is ook verdere informatie betreffende de activiteiten van Gered Gereedschap verkrijgbaar. HEILOO - Dinsdag 21 juni houdt Stich ting'Ouderenwerk in Heiloo een boek verkoop. Stichting Ouderenwerk is in het bezig gekomen van een paar hon derd boeken, voornamelijk romans, ou den kinderboeken en boeken met uiteenlopende onderwerpen. Bent u geïnteresseerd? Op dinsdag 21 juni bent u van harte welkom aan de Westerweg 294 in Heiloo, tijdens de kantooruren van 10.00 - 12.30 uur en v an 13.30 - 17.00 uur. Tevens bieden wij enkele sta- pelbare pannensets aan. Het geld zal bestemd worden voor de aanschaf van materialen t.b.v. onze clubs. Fietsen Wie fietst nu niet graag? Fietsen is in. Heerlijk erop uit met een aantal leef tijdsgenoten. Actief bezig zijn, van de natuur genieten en met gelijkgestemde een leuk gesprek hebben. Met groot suc ces zijn twee wandelclubs van start ge gaan. Uit deze groep kwam de suggestie naar voren ook een fietsclub op te rich ten. Aan deze wens willen wij graag vol doen. Bedoeling is om op zondagmiddag te gaan fietsen. Als u dit aanspreekt nodigen wij u uit om op woensdag 29 juni aanwezig te zijn om 14.00 uur in het Trefpunt aan de Westerweg 294. Wij zullen dan een fietsclub oprichten. Aan deze aktiviteit zijn geen deelne- merskosten verbonden. Eventuele con sumpties zijn voor eigen rekening. Voor nadere informatie Aktief, Trefpunt voor 55 tel. 331297. Aktief is een on derdeel van de Stichting Ouderenwerk in Heiloo. HEILOO - De D66-gemeenteraads- fractie in Heiloo wil graag weten wat er onder de inwoners/verenigingen en dér- gelijke van Heiloo leeft. Daarom houdt zij maandelijks een spreekuur, waar een ieder die dat wil, zijn/haar mening ken baar kan maken. Het eerstvolgende spreekuur is op donderdag 9 juni 1994 in het gemeentehuis, aanvang: 19.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Aansluitend op dit "spreekuur" verga dert D66-(steun)fractie over de onder werpen, die in de eerstvolgende raadscommissievergaderingen aan de orde komen. Ook deze D66-vergadering is openbaar en uiteraard hebben ook de niet-D66-leden spreekrecht. Wilt u meer informatie over D66? Bel: 334695 (afd. secretariaat) of 335443 (fractiesecre tariaat). HEILOO - Veel mensen schrijven brie ven, dagboeken, en soms zelfs gedich ten en verhalen. Alle mensen schrijven ansichtkaarten, boodschappenlijstjes of mededelingen. En misschien wordt er over sommige verhalen wel eens gezegd: 'Daar moet je meer mee doen!' Voor wie zich in de kunst van het schrij ven wil bekwamen start 23 september een cursus (levens)verhalen schrijven. Schrijven betekent gebruikmaken van de mogelijkheden die woorden bieden, zintuigen en ervaringen benutten en vooral fantasie de vrije hand geven. De cursus is gebaseerd op deze elementen, maar vooral op schrijfplezier en het ontdekkeivvan eigen mogelijk- en vaar digheden. Er wordt uitgegaan van dagelijkse erva ringen, gebeurtenissen en herinnerin gen. Door middel van schrijfopdrach ten wordt geleidelijk toegewerkt naar het schrijven van teksten. Daarbij komt het trainen van de fantasie, het uitge breider waarnemen van de werkelijk heid, het denken in meerdere oplossin gen en het beter gaan schrijven door oe feningen in verschillende stijlen, genres en perspektieven aan de orde. De teks ten worden met elkaar besproken en be commentarieerd. De cursus is bedoeld voor een ieder die van taal, woorden en vertellen houdt, maar vooral voor mensen die graag schrijven en interesse hebben delen van hun levenservaring te gebruiken voor teksten en verhalen. De cursus wordt gegeven op twaalf vrijdagmiddagen van half twee tot half vier. De begeleiding is in handen van Margreet Schouwenaar. Zij publiceert in literaire bladen, schreef lesmateriaal voor scholen en heeft twee dichtbundels op haar naam staan. Voor opgave en/of inlichtingen kunnen be langstellenden na 19.30 uur bellen, tele foon (072) 332418. ALKMAAR - Ter gelegenheid van het Jaar van het Gezin wil de Telefonische Hulpdienst (THD) haar werk onder de aandacht brengen: ieder die daar be hoefte aan heeft kan 24 uur per dag bel len met de vrijwilligers van de THD, juist ook met kleine en grote zorgen in zijn of haar gezin. Omdat ieder menns ouders heeft (gehad), veel mensen kin deren hebben en de meeste mensen rela ties aangaan en afbreken daarom is een gesprek van mens tot mens op z'n tijd heel welkom. De THD-vrijwilligers hebben een luisterend oor en staan voor alle verhalen open. De telefonisten leven mqe met degene die belt, maar vellen geen oordeel. Eventueel proberen zij samen met de beller de zaken op een rij te zetten. Het geeft wat lucht en men kan er weer te genaan. De THD-mensen zijn geen the rapeuten; zij blijven vrijwilligers die in hun vrijetijd andere mensen een luiste rend oor willen gieden: een gesprek van mens tot mens doet wonderen, want er over praten helpt vaak al. Anonimiteit van de beller en de telefonist(e) is daar bij vanzelfsprekend en een absolute voorwaarde. Soms zijn de problemen van dien aard, dat verwezen kan worden naar instan ties die wellicht beter in staat zijn te hel pen bij het zoeken naar de oplossing van een proleem. Het staat de beller vrij om al of niet contact op te nemen met de betreffende instantie. De THD ver strekt slechts telefoonnummers; zij be schikt dan ook over een zeer uitgebreide 'sociale kaart' (waarin namen en adres sen van hulpverlenenden instanties zijn opgenomen). Wilt u de Telefonische Hulpdienst Noord-Holland-Noord bellen, dan kan dat 24 uur per dag onder telefoonnum mer 072-613614. CASTRICUM - De Stichting Iet Noordhollands Landschap werkt n>- menteel hard aan het vergroten vanie achterban. Door een ledenwerfacie wordt iedere Noordhollander opgere- pen zich actief in te zetten voor de a- tuur om de hoek en begunstiger te worden van Het Noordhollads Landschap. De natuur zit in het nauw. Van alle kn- ten komen de bedreigingen: zure regn, water- en luchtverontreining, oplik kende bebouwing, wegen die natuuge- bieden in kleine stukjes snijden, nz. Gelukkig is er een brede steun vooide nationale en internationale natuube- scherming. Natuurmonumenten, Ve- reld Natuur Fonds en Greenjace hebben een grote aanhang en kunen mede daardoor royaal aan de veg timmeren. Maar regionaal stapelen de problenen zich op. Het zijn de natuurterreiner'bij u om de hoek' die nog de broodndige steun moeten missen; veenweiden,dui nen, oeverlanden, historische natuirter- reinen rond eendenkooien, fortei en lunetten. Ook oude bossen, duindien, veenmoerassen, rijke weidevogelgbie- den en delen van de waddenzee loren daarbij. Het zijn de parels in het N»ord- hollandse landschap waarvoor de Itich- ting Het Noordhollandsch Landchap zich inzet. Door aankoop en eengoed beheer blijven oorspronkelijke n«tuur- waarden behouden. Hier en daai zelfs geeft Het Noordhollands Landchap door natuurontwikkeling de iatuur meer ruimte. Momenteel bezil Het Noordhollands Landschap 40 natiurge- bieden met een oppervlakte van ruim 1500 hectare. In 1996 gaat Het Noordhollands Land schap haar 60 jarig bestaan vierei! Met 60.000 leden? Het zou kunnen. Dt jaar van 27.000 naar 40.000 en dan 50000 in 1995Daarom is er nu een groot scheepse ledenwerfactie gaande. Het gaat om alle Noordhollanders, cie van hun mooie provincie houden, die er wandelen en fietsen. En die wilen dat de natuur en het landschap belouden blijven. Het zijn wellicht die mensen, die eigen lijk al eerder begunstiger vai het Noordhollands Landschap hadcfen wil len zijn (a 25,- per jaar) maai die er gewoon nog niet toe kwamen. Aarzel niet als u de folder in huis krijgt Stuur de bon op of bel even naar telefoon nummer 02518-59750. Het adres is Stichting Het Noordhollands Land schap, Antwoordnummer 263, 1900 VB Castricum (postzegel mag, maar hoeft niet). Alle nieuwe begunstiger ontvan gen het welkomstpakket met het tijd schrift (verschijnt elk kwartaal) en de onvolprezen Natuurgids met een be schrijving van alle natuurgebieden van Noord-Holland. Doen! ALKMAAR - In september start de Stichting Vrouwen Tegen Sexueel Ge weld weer praatgroepen voor vrouwen met een ervaring van incest of ander sexueel misbruik. De VSTG streeft er naar om per jaar vier praatgroepen te starten. Zo'n groep bestaat uit mini maal vijf en maximaal negen vrouwen. Het aanbod is vijftien bijeenkomsten, die elk twee en een half uur duren. On geveer halverwege het programma wordt er een hele dag besteed aan een REGIO - Gedeputeerde Staten hebben besloten de begrenzing en zonering van de grondwaterbeschermingsgebieden Noord- en Zuid Kennemerland te wijzi gen en het gebied Moksloot op Texel ge heel op te heffen. Deze wijzigingen zijn het gevolg van het feit dat de hoeveelhe den drinkwater die uit de bodem ter plaatse worden gewonnen sterk zijn ver minderd, in het kader van maatregelen tegen verdroging. Voorts maakt een nieuwe rekenmethodiek m.b.t. het ge drag van grondwater een nauwkeuriger begrenzing van beschermingszones mo gelijk. Binnen de nieuw begrensde en alle over ige gebieden hebben GS algemene voor schriften voor private riolering en het oprichten van gebouwen van toepassing verklaard. Zo kunnen GS de burger een onnodige heffing van leges besparen en de arbeidsintensieve administratie van individuele ontheffingsaanvragen voor komen. Zo'n onthef fint is ten aanzien van algemene voorschriften niet nodig. Grondwaterbeschermingsgebieden wor den door de provincie aangewezen. Bin nen zo'n gebied zijn verschillende zones aangewezen waarin verbodsbepalingen gelden, die mogelijke vervuiling van bo dem en grondwater moeten voorkomen. Hoe dichter bij het winpunt, hoe stren ger de regels. De provincie bepaalt de hoeveelheid te winnen grondwater in het provinciaal waterhuishoudingplan. In de huidige editie van dit plan staat beschreven dat de winning van grondwater vooral in de gebieden Noord- en Zuid-Kennemer- land bijdraagt aan verdroging in het ge bied. Om dat tegen te gaan, werd beslo ten om de hoeveelheid op te pompen grondwater te verminderen. Daarop kunnen ook de grenzen van het gebied en de zones daarbinnen, die de kwaliteit van het grondwater beschermen, wor den aangepast. Het gebied Zuid- Kennemerland wordt iets kleiner. Ge heel buiten het beschermingsgebied ko men te liggen: vrijwel de gehele woonbebouwing in IJmuiden, een deel van Santpoort-Noord, een stukje Bloe- mendaal ten westen van de spoortlijn Haarlem-Beverwijk inclusief de ge- meentewerf (dit gebied wordt als poten tieel grondwaterbeschermingsgebied aangewezen) en een strook duingebied aan de zeezijde. De zonering binnen het gebied ondergaat een drastische wijzi ging: aanzienlijke delen van het strenge regime van zone 1worden omgezet tot zone 2. Dit houdt onder fneer in dat een totaal verbod op woningbouw komt te vervallen. - Ook de grenzen van het grondwaterbe schermingsgebied Noord-Kennemer- land zijn gewijzigd, met name in het zuidelijk deel boven het Hoogoventer rein. De winning van grondwater in de Moksloot op Texel was al eerder stopge zet. De bijzondere bescherming van grondwater, t.b.v. de drinkwatervoor ziening kan hierdoor vervallen. Het besluit treedt in werking één maand na publicatie in het Provinciaal Blad. De verwachting is dat dat rond 1 juli 1994 zal zijn. De provincie zal betrok ken bewoners binnen genoemde recht streeks schriftelijk informeren over de genoemde wijzigingen. HEILOO - Uit angst voor vervolging ontvluchten grote groepen mensen over de hele wereld hun vaderland. Op dit moment zijn er wereldwijd minstens 15 miljoen vluchtelingen. Slechts een klein deel daarvan komt naar Nederland. Voor deze mensen zoekt Vluchtelingen werk vrijwilligers, die willen werken in het Asielzoekerscentrum (AZC) te Eg- mond aan Zee. Vluchtelingenwerk, de landelijke orga nisatie die zich inzet voor de opvang en begeleiding van vluchtelingen in Neder land, vindt dat mensen die in ons land asiel vragen recht hebben op een huma ne opvang en een faire juridische proce dure. Er zijn vluchtelingenwerkgroepen actief in de opvangcentra én in de ge meenten waar asielzoekers opgevangen worden na uitplaatsing uit de opvang centra. Hoewel er talloze mensen zijn die zich vrijwillig voor asielzoekers in zetten, hebben we nog veel nieuwe vrij willigers nodig. Boeiend werk Vluchtelngenwerkers houden zich op di verse terreinen bezig met begeleiding en ondersteuning van asielzoekers. In een opvangcentrum ligt de nadruk op juri dische begeleiding. Bij de opvang in de gemeenten ligt de nadruk op begeleiding bij het zelfredzaam worden in de Neder landse samenleving en op begeleiding CASTRICUM - De Winkel van Het Noordhollands Landschap in Castri cum is vanaf 1 juni vaker open. Voor taan kan men ook zaterdagochtend en maandagmiddag terecht in het winkeltje vol natuurartikelen. Het Noordhollands Landschap wil daarmee de service aan het publiek vergroten. Vooral de openstelling op zaterdagochtend voor ziet in die behoefte. Immers veel men sen uit de provincie komen in de Castricumse duinen wandelen. Ze kun nen nu eerst een bezoek brengen aan de Winkel van het Landschap voor het ko pen van kaartmateriaal of determinatie- gidsen. De Winkel van het Landschap mag zich verheugen op een steeds groter worden de groep klanten. En dat zijn niet alleen leden Het Noordhollands Landschap! De vraag naar informatie over de na tuur neemt steeds toe. Ook het aanbod breidt zich verder uit. Een opvallende uitgave van de laatste weken is bijvoor beeld de gids 'Vogels van Europa' van Lars Johnsson. Deze door iedere recen sent geprezen vogelgids is bij Het Noordhollands Landschap verkrijg baar. Net als deel 5 van de Ecologische Flora. Dit laatste deel vormt de kroon op een standaardwerk over alle planten die in Nederland voorkomen. De openingstijden van de Winkel van het Noordhollands Landschap zijn per 1 juni als volgt: maandag t/m vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. De winkel is ge vestigd in het kantoor van Het Noord hollands Landschap (het oude Raadhuis) aan de Dorpsstraat 65 te Castricum. Het Noordhollands Land schap is tijdens kantoortijden te berei ken via telefoonnummer 02518-59750. Op 18 juni wordt de jaarlijkse Open dag van Het Noordhollands Landschap ge houden. Op het pleintje naast het kan toor van Het Noordhollands Landschap vindt dan een natuurmarkt plaats. Di verse organisaties zijn daar aanwezig om informatie te geven en om natuurar tikelen te verkopen. Bovendien zijn er vele tweedehands natuurboeken te koop. Dit wordt de kans om uw boe kenkast aan te vullen voor een niet al te hoge prijs. bepaald thema. Elke groep staat onder bij het te volgen traject taai-onderwijs begeleiding van twee vrouwen. Aanmelding voor de praatgroep ge schiedt telefonisch, waarna een intake gesprek volgt met beide begeleidsters. Blijkt tijdens het gesprek dat de vrouw het programma niet kan volgen (bij voorbeeld vanwege verslaving of psy chiatrische problematiek) dan wordt zij verwezen naar specifieke hulpverlening. Het programma van de praatgroep be vat in ieder geval de volgende onderde len: kennismaking, opstelling individu ele doelstelling, opbouwen positief zelf beeld, lijfwerk en een thematische bena dering van angst-agressie, macht - onmacht, schuld-schaamte, zelfvertrou wen, sexualiteit en grenzen afbakenen. Het doel hiervan is om in de bijeen komsten een wederzijdse ervaring van herkenning, erkenning en begrip te creëren. Het VTSG vindt dat vrouwen zelf het vermogen hebben om hun gevoelens te hanteren en verandering in hun leven aan te kunnen brengen. Uitgangspunt is de kracht van vrouwen zelf. Vrouwen die sexueel misbruik/geweld hebben er varen, willen niet worden afgeschilderd als slachtoffer. Zij hebben er veel meer aan als hun verhaal serieus wordt geno men en zij voldoende gelegenheid krij gen dit te vertellen. In het kader van nazorg wordt de vrou wen de mogelijkheid geboden, indien de behoefte daaraan bestaat, op een van de begeleidsters terug te vallen voor indivi duele ondersteuning. Tijdens de laatste bijeenkomst wordt ook gekeken of de vrouwen na de praatgroep nog hulpver lening nodig hebben; tevens wordt een terugkomdag afgesproken na ongeveer drie maanden. Voor meer informatie en/of opgave kan men bellen met de Stichting Vrouwen Tegen Sexüeel Ge weld, tel. 072-621986. werk. Werken bij Vluchtelingenwerk vraagt inzet, betrokkenheid en tijd, va riërend van één tot enkele dagdelen per week. Enige kennis van een vreemde taal, bij voorkeur Engels of Frans is ge wenst. Werken als vrijwilliger in de cen trale opvang betekent werken met mensen. Mensen die zijn gevlucht uit de Hoorn van Afrika of het Midden- Oosten. Allemaal hebben ze hun eigen levensverhaal, vaak hebben ze veel mee gemaakt. Boeiend werk, niet altijd even gemakkelijk, maar het biedt ook de mo gelijkheid om in contact te komen met andere culturen. Vluchtelingenwerk heeft behoefte aan vrijwilligers voor het AZC te Egmond aan Zee. Vrijwilligers krijgen de volgen de taken: - ze geven algemene informatie (schrif telijk en mondeling) aan asielzoekers over hun rechten en plichten tijdens hun verblijf in Nederland; - ze houden een spreekuur waar asiel zoekers met allerlei vragen over hun asielverzoek terecht kunnen; - ze geven voorlichting over de asielpro cedure en de rechtspositie van asiel zoekers; - ze bieden begeleiding tijdens de asiel procedure. Vluchtelingenwerk ondersteunt de vrij willigers hierbij door hen intensieve scholing en training, regelmatige bege leiding, reis- en onkostenvergoeding te geven. Ze hoeven geen jurist te zijn, er wordt geen grote juridische achtergrond gevraagd. Een ieder die belangstelling heeft voor vrijwilligerswerk bij Vluchtelingenwerk in Egmond aan Zee kan informatie in winnen door het opvragen van een in formatiepakket via het Bureau Centrale Opvang, Antwoordnummer 9641, 3500 ZG Utrecht. ALKMAAR - Uit het jaarverslag van 1993 van de NV Huisvuilcentrale N-H blijkt dat de bouw van de nieuwe afval verbrandingsinstallatie op schema ligt: de nieuwe installatie zal naar verwach ting in de loop van maart 1995 in ge bruik worden genomen. Verder heeft de NV Huisvuilcentrale N-H in 1993 zorg gedragen voor de overslag en verwer king van afvalstoffen uit de meeste ge meenten en regio's in Noord-Holland- Noord. Van het totale aanbod huishou delijk afval is 56% verwerkt door de bestaande installatie, de VVI Alkmaar e.o., die door een voortdurende verbe tering van het verbrandingsproces reeds voldoet aan de strenge emissie-eisen van de overheid voor 1995. In de eindrap portage Blomonitoring 1992-1993 staat dan ook dat de aanwezigheid van de VVI geen nadelige gevolgen heeft voor de kwaliteit van de landbouwprodukten in de omgeving. Voortgang en planning bouw Aangezien de verbrandingscapaciteit in het verzorgingsgebied van de NV Huis vuilcentrale N-H niet voldoende is, is de planning van de bouw erop gericht de nieuwe installatie zo snel mogelijk in ge bruik te nemen. In 1993 zijn de bouw kundige constructies en staalconstruc ties opgericht en is begonnen met de montage van de verschillende compo nenten, zoals de verbrandingsroosters, de stoomketels en delen van de rookgas reinigingsinstallatie. In juni 1994 zal naar verwachting de stoomturbine met generator worden geplaatst en een begin worden gemaakt met de bouw van de schoorsteen. In november 1994 zal de eerste verbrandingslijn gereed zijn voor de "koude inbedrijfstelling", in maart 1995 geldt hetzelfde voor de "warme in bedrijfstelling". In september 1995 vindt waarschijnlijk de start van het proefbedrijf plaats, alsmede de voorlo pige overname, waarna in de loop van december de definitieve overname van de nieuwe installatie kan volgen. De NV Huisvuilcentrale N-H beschikt inmiddels over alle benodigde vergun ningen voor de bouw en het beheer van de nieuwe installatie. In januari 1994 werd het beroep, tegen de bouwvergun ning door de Afdeling Rechtsspraak van de Raad van State afgewezen; het beroep tegen de vergunningen in het ka der van de Afvalstoffenwet en de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren zal naar verwachting in de loop van 1994 worden behandeld. De vergunnin gen zijn al wel van kracht omdat de schorsingsverzoeken hiertegen door de Raad van State zijn afgewezen. Dë stichtingskosten van de bouw bedra gen ca. 839 miljoen. De NV huisvui- lentrale N-H is daardoor steeds uitgegaan van een afvalverwerkingsta rief van maximaal 250,- per ton in 1995 (in 1994: 202,50). Het definitie ve verwerkingstarief zal in de loop van deze maand bekend worden gemaakt. VVI Alkmaar e.o. Üe NV Husvuilcentrale N-H heeft in 1993 in totaal 298.742 ton afvalstoffen verwerkt, waarvan 178.431 ton huis houdelijk afval. Van het totale aanbod aan huishoudelijk afval in de regio is 56% verwerkt in de VVI Alkmaar e.o., dat wil zeggen 99.902 ton. Dit is 5.098 ton minder dan begroot, waardoor de verbrandingsprijs steeg van 186,54 tot 194,44. De tariefstijging bleef be perkt doordat met name de onder houdskosten aanzienlijk onder de begroting bleven. Met het Landbouwschap Noord- Holland is destijd een biomonitoring- programma overeengekomen om te on derzoeken of de aanwezigheid van de VVI Alkmaar e.o., en in de toekomst de nieuwe installatie, van (nadelige) in vloed is op de kwaliteit van de land bouwprodukten. De in de periode maart 1992 - december 1993 gevonden waarden komen meestal overeen met het landelijk achtergrondniveau en zijn in een aantal gevallen zelfs lager. Alle onderzoekswaarden liggen ver onder de maxima die in de Warenwet zijn vastge legd. In 1994 wordt het biomonitoring- programma voortgezet. HEILOO - Ondanks de te lage tempera turen in maart en april en een daardoor vaak stagnerende trek, kan desondanks toch gesproken worden van een zeer geslaagde paddentrek. Met de amfi- bieënbescherming begonnen op 5 maart, de week van 26 maart tot 1 april was dé week van de massale trek. De pa den en kikkers trokken toen met hon derden tegelijk van hun overwinterings- gebied naar het voortplantingsgebied, de Zandersloot. In totaal zijn 3371 levende amfibieën geteld, waaronder gewone pad 3026, bruine kikker 177, kleine watersalaman der 163, rugstreeppad 5. Het aantal do de dieren was zeer laag, bij elkaar 87 amfibieën (2,5%). Waarschijnlijk ligt dit aantal wel hoger, maar dode amfi bieën vormen ook smakelijk voedsel voor vogels en menig dood amfibie wordt 's morgens vroeg dus niet meer op de weg aangetroffen. De groene kikker komt eveneens in het actiegebied voor, maar is tijdens de be schermingsactiviteiten (maart/april) ei genlijk nog niet aanwezig. Bij de voortplanting van amfibieën verschijnt de groene kikker als laatste, eind april, begin mei. Ondanks de goede paddentrek, en de niet aflatende inzet van de vrijwilligers, maakt de werkgroep zich zorgen over de toekomst van de beschermingsmaatre gelen. Twee rampen kunnen de amfi bieën in het Heilooërbos treffen. Het bos kan qua biotoop sterk teruglopen, en de huidige bescherming kan wegval len. Voor het slagen van paddenacties wordt een groot beroep gedaan op vrij willigers. Gezien de moeite die het kost ieder jaar over voldoende vrijwilligers te beschikken, kan de vraag worden gesteld of de bescherming in de huidige vorm voor de toekomst gewaarborgd blijft. Om de amfibieënbescherming te waarborgen is een structurele oplossing noodzakelijk. De Kuillaan dé trekroute, werkt nu als een dodelijke val. Immers het verkeer kan als er geen bescherming plaats vindt hier rustig zijn gang gaan en vormt zo een reëele bedreiging in het voortbestaan van de duizenden amfi bieën. De gemeente Heiloo dient vol gens de werkgroep nu het voortouw te nemen en de Kuillaan, tijdelijk geduren de twee maanden in de avond- en nach telijke uren af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer. Het is de werk groep gebleken dat de omwonenden daar alle begrip voor hebben. In het ka der van veilige trekroutes kan de werk groep niet onvermeld laten dat men regelmatig met de auto vanaf de Kenne- merstraatweg de Kuillaan inrijft, men regelmatig met de auto op het fietspad Zanderslootweg rijdt, men in kwetsbare bermen parkeert, de toegestane snelheid regelmatig overschreden wordt en regel matig 's avonds honden zonder eigenaar los in het bos lopen. Gevolg is dat in de Zandersloot, waar zich dan ook veel padden en kikkers bevinden, wilde ach tervolgingen ontstaan op allerlei (broe dende) watervogels. De werkgroep wil tenslotte iedereen hartelijk bedanken die financiële steun heeft gegeven, of op andere wijze direct of indirect, de padden-actie heeft gesteund. HEILOO - Een niet te lange route en een niet te hoog tempo, dat zijn de ken merken van de tweede wandelclub voor 55-plussers die op 31 mei werd opge richt. Besloten is om, -evenals de eerste wandelclub- iedere donderdag te gaan wandelen maar één uur later te starten namelijk van 14.30 uur (half drie) tot 15.30 uur. Vertrekpunt is tennispark De Dors (hoek Belieslaan en De Dors). Na afloop van iedere wandeling is er in de kantine van het tennispark nog gelegen heid -samen met de eerste wandelgroep, die een wat langere route in hoger tem po loopt- te drinken. Voor eventuele na dere informatie: mevr. van Gans, tel. 340281, dhr. B. van Unnik, tel. 157830 of mevr. F. Bos, tel. 334762. HEILOO - De wedstrijdcommissie, die al vele jaren de jaarlijkse bedrijvenvis wedstrijd organiseert, zal graag zien dat de deelnemers van dit visfestijn, dat op zondag 26 juni wordt gehouden, zich zo snel mogelijk inschrijven. Dan kan de hoeveelheid voorbereidend werk im mers zo goed en tijdig mogelijk geschie den. Opgeven kan bij J. van Willegen, Holleweg 59, Heiloo, tel. 334104, of bij J. Oosterling, Patrijsakkers 28, Heiloo, tel. 330934. HEILOO - Op dinsdag 31 mei was er weer een afzwemfeest voor het A- en B- diploma in sportcentrum de Beeck. Er gingen 25 kinderen op voor hun A- diploma en voor één van hen was het wel een heel bijzondere dag: Rozema rijn Lont was jarig. Daar heben we na tuurlijk met z'n allen voor gezongen. De kinderen deden hun uiterste best en ook was de spanning af te lezen van de gezichten van de ouders en belangstel lenden. Er deden 14 kinderen hun best om hun B-diploma te halen. Je zag een duidelijk verschil tussen de kinderen die opgingen voor hun A-diploma en zij die opgingen voor hun B-diploma. Er werd uitstekend gezwommen en na afloop deelde Bijkerk, de official van de Natio nale Raad Zwemdiploma's, de kinderen mee dat iedereen geslaagd waren. De geslaagden zijn: Diploma A: Jimmy Bakkum, Joost van den Berg, Remco Bloksma, Pauline Bruin, Jerrie Bruins, Simon Collins, Kim van Dijk, Jill van Ettinger, Bram Hilgerson, Merel Jegen, Robert Jong, Manon Klijbroek, Anne- marie Kozijn, Robert Kraakman, Roze marijn Lont, Deborah Nanne, Vincent den Nooijer, Iris Palfenier, Tanja Pal- fenier, Rosalie Pronk, Remy Tesselaar, Barry de Vries, Frank van Vught, Niels de Waard, Fleur de Wit. Diploma B Joeri Adrichem, Kimberly Biesboer, Rosanne van der Busse, Step hen Collins, Eveline Corbet, Robbert Kolles, Adriana Kolijn, Bianca Lodder, Judith Nannes, Kim Morsch, Jacob Piet van der Perk, Jesper Smith, Brechtje Verhagen en Jelle Verhagen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 10