Ypestock 1994: Yucah, Sans Johnny, Captain Gumbo en Rancune, A Girl Called The New Adventures 't Loo verbouwt, maar draait gewoon en gezellig door BETWEEN Ze zeqaen c/at iA greA DRINGEND VERZOEK - At oast (Aer JAAorsit Ze zeggen dat ik gek ben. De af gelopen weken ben ik samen met een clubje andere lieden druk in de weer geweest om een feestje te organiseren: het Ypestock Pop festival, dat aanstaande zondag voor de vierde keer wordt gehou den. Uren vergaderen, dingen re gelen en ritselen. En per saldo mis ik alles, want ik ga zelf niet naar het festival toe. Als de eerste band begint te spelen, stap ik aan de andere kant van de wereld m 'n bed in. Misschien is dat ook maar het beste, want als ik terugdenk aan het festival van vorig jaar was het toen nog slechter: ik had een functie achter de schermen en daar ben ik met een paar lotgeno ten niet achter vandaan geweest. Ypestock was zo dichtbij, maar toch onbereikbaar. Het gaat hierboven over een pop festival, maar is het niet bijna al tijd zo, dat wanneer je iets organiseert, je er zelf veel minder of in ieder geval totaal anders ple zier aan beleeft dan de bezoekers? Neem een eenvoudige verjaardag. Je loopt af en aan met koffie, taart, bier of wat dan ook, pro beert het ieder naar de zin te ma ken, behalve jezelf. Je begroet iedere gast en zegt ze weer gedag als ze naar huis gaan. Zij hebben zich uitstekend vermaakt, leuk met elkaar gepraat en jij zit met een berg afwas. Voor je eigen ple zier kan je beter niets organiseren. Of zie ik dat verkeerd? Ze zeggen dat ik gek ben, omdat ik het toch niet nalaat om van tijd tot tijd iets te organiseren. En met mij natuurlijk honderden, duizen den vrijwilligers in clubs en orga nisaties: een toernooitje voor de jeugd, een feestavond aan het eind van het seizoen, een lezing, een excursie, een concert en ga zo maar door. Ik heb wel eens gepro beerd erachter te komen, waarom er kennelijk zoveel 'gekkenzijn, die de organisatie van al die eve nementen op hun nek halen. Voor mij telt dat ik het allereerst leuk vind om iets te organiseren. Wan neer anderen daaraan bovendien nog eens plezier beleven, heb ik mijn doel bereikt. Hun lol wordt de mijne en zo is het goed. En dus vier ik ieder jaar mijn ver jaardag. Meestal doe ik dat om de twee maanden: reuring in de tent, daar gaat het om, niet om de goe de datum. Het is een feest als mensen bij elkaar komen en een genoeglijke dag of avond beleven. En als je zoiets maar vaak genoeg organiseert, krijg je er zoveel han digheid in, dat je op den duur ook zelf wat tijd overhoudt om lol te hebben. Vandaar dat ik mijn verjaardag zo vaak vier. En natuurlijk ga ik ook graag naar de verjaardag van een ander toe. Ze kunnen wel zeggen dat ik gek ben, maar dat ben ik niet: bij een an der ben ik te gast en vrij van or ganisatieplicht. Ze zeggen dat ik gek ben, want ondanks het bovenstaande betrap ik me er toch vaak genoeg op, dat ik me met zaken bemoei waar ik weinig of niets mee te maken heb of hoef te hebben. De aard van het beestje? Op de middelbare school meldde ik me steevast aan voor feestcommissies of het bestuur van de schoolvereni ging. Bij de clubs waarvan ik lid ben, weet men mij te vinden, of ik hen, wanneer er iets te gebeuren staat. Een vinger en ik grijp de hele hand. Ik doe er alles aan om die neiging te onderdrukken. Ik schreef op deze plaats eerder al eens over verslaving. Op de keper beschouwd gaat het hier ook om een vorm van verslaving. En een verslaving is nooit goed. In een dorp als Heiloo, dat in 1995 volgens de bronnen 1300 jaar bestaat, wonen heel wat ver slaafden. Er gebeurt heel erg veel en vooral achter de schermen. Er wordt wat vergaderd en geregeld. En als je eens een rondje over de sportvelden maakt of een kijkje neemt in het Open Huis, dan zie je daar het topje van de ijsberg: een prachtig schouwspel, dat on zichtbaar gedragen wordt door een veel grotere inspanning. Eens per jaar is er een bijeen komst van de gemeente Heiloo voor de vrijwilligers, bedoeld als een hart onder de riem, een schouderklopje. Leuk idee, goede suggestie. Maar als organisator ge niet je toch meer van het vermoei de, maar lachende gezicht van een voetballertje van acht jaar, die met een druipend waterijsje in de ene hand en een beker in de ande re hand in de zon op het gras zit na een geslaagd toernooi. Dat jo chie is helemaal niet gek. Die or ganisator in de verste verte niet. En ik ben het ook niet en dus vier ik volgende week weer vrolijk mijn verjaardag. De jeugd mag gratis een ritje maken op De Malle Molen. HEILOO - Vrijdag 3 juni zijn de aktivi- teiten rond de verbouw van winkelhof 't Loo in Heiloo officieel van start ge gaan. En dat betekent, zeker de komen de maanden, best het nodige aan rommel en ongemak voor de bezoekers èn de gevestigde ondernemers. De laatste groep heeft de handen ineen geslagen en besloten voor de klanten ook de komende periode diverse leuke aktiviteiten te (blijven) organiseren! De eerste vindt plaats op zaterdag 11 ju ni en heeft het toepasselijke motto "we draaien gewoon en gezellig door" mee gekregen. Tussen elf uur 's morgens en vier uur 's middags wordt de jeugd deze zaterdag in de gelegenheid gesteld gratis ritjes in diverse draaimolentjes te maken. Op de pleintjes in winkelhof 't Loo zijn ze die dag te vinden: de mini- vliegtuigmolen: een grappig draaimo lentje met zes zitplaatsen in mini- vliegtuigjes; het zweefmolentje, dat plaats biedt aan 8 kinderen die in deze molen lekker rond kunnen zwieren; de nostaligische carroussel, luisterend naar de naam "De Malle Molen". Op dit molentje bevinden zich 10 antieke beestjes en 2 antieke sledes. En met na me die laatste 2 zitplaatsen maken dit draaimolentje ook heel geschikt voor de allerkleinsten! Uiteraard staan de molentjes onder des kundige begeleiding en mogen alle kin deren, zoals al gezegd, er helemaal gratis en voor niets gebruik van maken! Winkelhof 't Loo is zaterdag 11 juni beslist een (extra) bezoekje waard! Want daar draaien ze gewoon en gezel lig door! De eerstvolgende aktiviteit in winkelhof 't Loo zal de hobby- vrijetijdsmarkt op zaterdag 16 juli zijn. Alle beschikba re kramen zijn verhuurd, dus inschrij ven is niet meer mogelijk. Maar die zaterdag even komen kijken is ongetwij feld ook heel leuk! De redactie van de Uitkijkpost wil via deze oproep het volgende verzoek doen aan alle schrijvers en schrijfsters van kopij: WILT U DE TEKST BIJ VOOR KEUR GETYPT INLEVEREN BIJ DE BEKENDE ADRESSEN? Dit voorkomt eventuele fouten en bespaart de redactie veel tijd. HEILOO - Op zondag 12 juni 1994 wordt voor de vierde maal het Ypestock Popfestival in Heiloo gehouden. De Stichting Festival Heiloo staat ook dit maal weer aan de basis van het mu ziekspektakel, dat vorig jaar meer dan 5.000 muziekliefhebbers naar Heiloo's jongste wijk Ypestein trok. Met als to pacts The Bob Color en Rowwen Hèze bewees het festival in een behoefte te voorzien. Er was dan ook geen enkele twijfel over de voortgang van het festi val in 1994. De grootste onzekerheid voor het bestuur van de Stichting Festival was echter de locatie. Door de vestiging van enkele bedrijven was het terrein van de eerste drie edities niet langer beschik baar. Gelukkig werd een nieuw terrein gevonden aan de zuidkant van Ypestein en dus kunnen zes formaties op 12 juni vanaf 14.00 uur hun opwachting ma ken: Yucah, Sans Rancune, Captain Gumbo, Between, A Girl Called John ny en The New Adventures. Het heeft letterlijk de nodige voeten in de aarde gehad om alles rond te krijgen voor de vierde editie van het Ypestock Popfestival. In nauw overleg met de ge meente Heiloo moest gezocht worden naar een vervangende locatie voor het prachtige stukje van De Oude Werf, dat in vorige jaren beschikbaar was. Alle reerst werd gekeken naar een nabij gele gen weiland, vervolgens werd een verhuizing naar een locatie buiten de wijk gesuggereerd. Het eerste was op het laatste moment toch niet beschik baar, het tweede was absoluut in tegen spraak met de geschiedenis van het festival. Immers, de eerste editie van het Ypestock Popfestival (1991) kwam tot stand als onderdeel van een promotie plan voor de nieuwbouwwijk Ypestein in Heiloo Zuid-Oost. Vele toen nieuwe, nu ingeburgerde Ypesteiners hebben be moeienis met Ypestock. Hoewel het los staat van andere wijkactiviteiten - zoals wijkvereniging Ypestein en wijkcen trum Ypsalon - is de link met Ypestein nadrukkelijk wel aanwezig: nog steeds een groot deel van de medewerkers en medewerksters is woonachtig in Ypestein. Veel medewerking Over medewerkers en medewerking in het algemeen heeft het bestuur, van de Stichting Festival Heiloo overigens wei nig te klagen. Natuurlijk wordt veel creativiteit aangewend om alle posten te bezetten, maar per saldo is het aanbod van menskracht ruim voldoende. Na vier jaar telt de lijst van vrijwilligers al zo'n tachtig namen, waarvan er velen vanaf het eerste uur Ypestocker zijn. Daarnaast prijst men zich gelukkig dat ook diverse organisaties en het be drijfsleven zich positief opstellen tegen over dit wat betreft het bezoekersaantal grootste evenement van de gemeente Heiloo. Er is een goede relatie opgebouwd met het gemeentebestuur en haar medewer kers, als ook met de plaatselijke brand weer en politie. Daarnaast kan men terugvallen op organisaties als wijkvere niging Ypestein, jongerencentrum Buk Buk, de Heilooër afdeling van de EH BO en wijkcentrum Ypsalon. Zeker niet onbelangrijk is ook de goodwill, die is opgebouwd bij het (locale) bedrijfsle ven. Opnieuw is de Stichting Festival Heiloo erin geslaagd een flink aantal sponsors te vinden, die het festival mede mogelijk maken: Drukkerij Uitkijkpost BV, VSB Bank, Dommelsche Bierbrou werij, Drankenhandel Loek Schoorl, Van der Steen Autobedrijf BV en Van der Steen Autoschadebedrijf BV, Taxi Zwart, Volkshuisvesting Heiloo, Ridi- ac, Ricoh, Grosmarkt en Centerdisc. Vervolgens is een aantal bedrijven on misbaar door het verlenen van diensten en beschikbaar stellen van materialen: G.P. Groot, Aannemer Teerenstra, Arend de Winter Combi-Groen, Bouw onderneming Heddes en Van der Ham Assurantiën. De bovenstaande hulp in geld en goede ren is een behoorlijk deel aan de in komstenkant van het Ypestock Festival. Daar de organisatie zonder directe sub sidie van welke instantie dan ook moet rondkomen is er veel aan gelegen zo ef ficiënt mogelijk te werken. De professi onele barinstallatie en de deskundigheid van de medewerkers staan hiervoor ga rant. Onlangs werd onder leiding van Loek Schoorl een tapinstructie en ver volgens een tapwedstrijd gehouden. Overigens was dit niet alleen goed als oefening, maar vooral ook voor het ge voel 'er samen weer de schouders onder te zetten'. Onder de medewerkers heerst alweer het volste vertrouwen in een goed verloop van Ypestock 1994. Het programma Door de langdurige onzekerheid rond de terreinkeuze konden pas laat de kno pen wat betreft het programma van het Ypestock Popfestival 1994 worden doorgehakt. Zonder terrein immers geen plaats om de grote tent (20 bij 50 meter) op te stellen en dus ook geen mo gelijkheid voor het festival. Toch is de Stichting Festival Heiloo erin geslaagd een prima line-up bijeen te krijgen, waarin een mengelmoes van nieuw ta lent, ervaren rockers, swing en folk te beluisteren zal zijn. Yucah De opening van het festival is de forma tie Yucah uit Alkmaar, een vijfkoppige formatie, die met aanstekelijke jungle- funk momenteel furore maakt op de Noordhollandse podia. In maart koos het Festival-bestuur deze formatie uit de finalisten van de Big Buk Buk Band Battle, een voorronde voor de band wedstrijd Noordhollands Glorie. Kort na deze bekendmaking werd Yucah ook tot winnaar van de wedstrijd in Buk Buk uitgeroepen en enkele weken later was Yucah de beste band in de grote fi nale van Noordhollands Glorie. Kor tom, een veelbelovende jonge band, die thuis hoort op het Ypestock-podium. Yucah. Sans Rancune. Sans Rancune Een andere winnaar is Sans Rancune uit het Zuidhollandse, dat in een zesmans- bezetting pop met uitsteeksels speelt. Met ska en reggae, maar ook rock en ballades speelt de band zich leeg voor veelal een enthousiast publiek. Muziek- krant Oor was lovend, de jury's van het Pleinfestival '92 en Koninginneslag '93 gingen nog verder: Sans Rancune werd zondermeer tot winnaar gekroond. De stijl van de formatie wordt wel eens ver geleken met Gruppo Sportivo, The Diz zy Man's Band, enzovoort, maar dan net even anders. Captain Gumbo De derde formatie, aan het eind van de middag op de Ypestock-vloer, is Cap tain Gumbo, één van de meest optre dende bands van Nederland met haar aanstekelijke cajun en zydeco. Mede dankzij de hitsingel 'Allons a Lafayette' vestigde Captain Gumbo haar uitste kende naam in het Nederlandse popmuziek- en danscircuit. Van het eerste album '1 more 2 step' werden meer dan 15.000 exemplaren verkocht. Dat kunnen niet veel vaderlandse groe pen - en dan nog wel met een niet alle daags genre - verklaren. De laatste week van mei is inmiddels een nieuw album verschenen, dat mag rekenen op veel aandacht in de media. Between Between was al eerder te beluisteren tij dens Ypestock. Dat was in 1992, een op treden waarbij letterlijk de stoppen doorsloegen. Ditmaal is Between, met stevige wortels in Heiloo, de vierde act van het festival. Na de folk-achtige in breng van Captain Gumbo staat Bet- ween voor rock. Met nummers van Brian Adams. Spin Doctors, Bon Jovi en andere kopstukken uit de rock 'n roll gaat Between ervoor de tent vanaf het eerste nummer plat te spelen. Een ener giek optreden, vol zweet, swing en her kenning. A Girl Called Johnny Enigszins trots zijn de Ypestock- programmeurs op de komst van A Girl Called Johhny. Met frontvrouw Frédé- derique Spigt, bekend van voorheen I've Got The Bullets, zorgt de formatie voor een set recht-uit-het-hart rythm 'n bluessongs, waaronder natuurlijk de single 'I've been waiting', afkomstig van het alom geprezen debuutalbum 'Cry for the moon'. Maar niet alleen Spigt mag tot de bekende namen in de band gerekend worden. A Girl Called Johnny bestaat uit louter gerenommeer- den: Rudie Englebert (ex-Vitesse, ex- Brood), Christan Muiser (ex-Orkater), Erwin van Ligten (ex-Julia Lo'Ko Band, ex-Bertus Borgers Groove Ex press) en slideguitar-specialist Wil Sophie. The New Adventures Spraken we zoëven over routine, dan kunnen we wel doorgaan als het om de slotact van Ypestock Popfestival 1994 gaat: The New Adventures. Opgericht eind zeventiger jaren bombardeerde het drietal Peter Bootsman, Harry de Win ter en Henk Torpedo zichzelf direct tot legende met de enorme hit 'Come on', dat nog steeds regelmatig opduikt in bij voorbeeld De Avondspits van Frits Spits. Na een succesvolle New Adventures-periode werd er vervolgens veelvuldig en langdurig in het buiten land getoerd. Sinds vorig jaar zijn ze weer volop terug op de Nederlandse po dia, waar ze hun oude en nieuwe reper toire op een niet te stuiten wijze op het publiek loslaten. Het Festival-terrein Zoals eerder opgemerkt wordt Ypestock dit jaar op een nieuwe locatie gehouden. Het festival-terrein ligt aan de zuidzijde van de wijk Ypestein in Heiloo. In de nabijheid van de tent is voldoende gele genheid om fietsen te stallen. Het wordt afgeraden om zelf met de auto te ko men. Wie van buiten Heiloo komt, kan uitstekend bediend worden door het openbaar vervoer. Vanaf het NS-station is de Ypestock-tent in een kwartiertje te bereiken. Bovendien is Taxi Zwart met een standplaats bij zowel het station als het Ypestock-terrein een uitstekend ver voerder. Op de dag van het festival wor den op de Kennemerstraatweg en de Kanaalweg duidelijk zichtbare pijlen ge plaatst in de richting van het festival terrein. Vanaf 14.00 uur is het terrein toegankelijk, om 14.30 begint het pro gramma. Om uiterlijk 22.30 uur klinken de laatste tonen en om 23.00 uur wordt het terrein weer afgesloten. De toegang is geheel gratis. Op het terrein is ook ge legenheid om iets te eten, dus: 12 juni een dagje uit naar Ypestock 1994. The New Adventures. A Girl Called Johnny. Between. Captain Gumbo. 4

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 6