Evenementenagenda Z& zekert/ cAat iA^ (jft'A ^aaft-ffün aa/i c/er Ze zeggen dat ik gek ben. En hoe wel het niet mijn gewoonte is om op een eerder onderwerp terug te komen, wil ik deze keer toch nog iets kwijt over het thema van vori ge week. In Heiloo hebben we sinds 1929 een psychiatrisch cen trum. In de loop der jaren is de naam wel veranderd. Gesticht of stichting werd psychiatrisch cen trum, Willibrord verloor Sint en 'us'. Ook de benadering van de patiënten c.q. bewoners is niet stil blijven staan; nieuwe inzichten in psychiatrie en geneeskunde werden ingevoerd of ontwikkeld. De kern van het werk is onveranderd: mensen helpen, die door een han dicap of ernstige problemen tijde lijk of levenslang niet op een 'normale' manier kunnen mee draaien in het wereldje van alledag. Ik heb bewondering voor de men sen, die dit werk doen. We mogen er best trots op zijn, dat we in Nederland een netwerk van hulp verlening hebben voor mensen, zoals die in PC Willibrord. En dat we hulpverleners hebben, die te gen alle strubbelingen in doorgaan met hetgeen ze het beste kunnen: hulp verlenen. Enkele jaren gele den waren er conflicten over ar beidsplaatsen en salarissen. Verpleegkundigen protesteerden in 't Loo tegen voorgestelde maatre gelen; een buitenlandse delegatie, toevallig op bezoek, werd er keu rig omheen geleid. Natuurlijk kwamen de verpleegkundigen op voor hun eigen belang. Maar ook voor het belang van de patiënten, de mensen, die aangewezen zijn op de hulpverlening. Efficiency, okay. Maar niet tot iedere prijs! Bij dat soort conflicten moet ik altijd denken aan wat Wim Kan ooit zei: 'De mensen die het vuile werk doen, worden schoon het laagst betaald'. Ze zeggen dat ik gek ben, maar dat wil niet zeggen dat ik ook blind en doof ben. Je loopt over straat en ziet de dingen gebeuren, je hoort de mensen praten. Ron dom 't Loo hoor je klagers over te weinig parkeerruimte, zeker nu de verbouwing daar in volle vaart is. Ik begrijp dat niet en niet al leen omdat ik geen auto (meer) heb. (Even praktisch: ga op de fiets.) Maar voor en na de ver bouwing - en in wezen ook tijdens - beschikken we over een pracht van een winkelcentrum. En als dat het enige was: we hebben ook nog een Winkelstraatweg, een Station scentrum, een Hoekstuk, rijdende winkelwagens en tal van andere zaken boordevol artikelen die we van tijd tot tijd kunnen gebrui ken. Weer zo'n netwerk van dienstverlening om trots op te zijn. Zal ik nog even doorgaan? Een groot aanbod van onderwijs en cursussen, een theater, biblio theek, muziekschool en sportvel den, een zwembad en een sporthal, bij wijze van spreken tienduizend vrijwilligers: ik barst bijna uit m'n vel van trots. Dat is nog eens iets anders dan uit je vel springen van woede, omdat je geen parkeerplaats kunt vinden. Dat is nog eens iets anders dan di rect maar een mening hebben over verpleegkundigen die opkomen voor hun rechten. Natuurlijk kost het allemaal geld. En als je dat al te makkelijk uitgeeft, komt de bo dem snel in zicht. Je moet effi ciënt met de middelen omspringen. Maar geen verkeerde zuinigheid. Keuzes maken, noem de ik dat vorige week, rekening houden met ieders belangen. Kleur bekennen dan maar. Be taald parkeren, bijvoorbeeld, mag wat mij betreft ingevoerd worden in heel Heiloo. Even heel grof re kenen: duizend auto 's per dag, een knaak per auto. Da's ruim ne gen ton in een jaar: weg de tekor ten voor zwembad en sporthal, weg de kortingen op het sociaal- cultureel werk. Kwestie van kie zen. Beetje ongenuanceerd en kortzichtig? Het is maar door wel ke bril je kijkt. Per inwoner komt het neer op vijfenveertig gulden extra belasting per jaar. Je kan ook locale parkeer- en wegenbe lasting invoeren: vijftien piek per maand, uitgaande van vijfduizend auto's. Dat lijkt mij als niet- autorijder beter. Ja, ik ben niet gek! Ze zeggen dat ik gek ben. Doe het gerust, maar niet zondermeer. Blijf wakker, blijf denken. Joop den Uyl maakte mij indertijd tot zijn fan door het principe 'Eerlijk delen'. Rood was toen nog rood. Met al dat paars, groen en geel kan ik het tegenwoordig niet zo goed meer volgen. In ons hart wil len we volgens mij niets anders dan eerlijk delen. Het is alleen zo troebel: wie wat meer heeft dan een ander, verwijt die ander af gunst; wie wat minder heeft dan een ander, verwijt die ander mis bruik of valsheid. Maar eerlijk de len betekent niet dat alles gelijk moet zijn. Wie een auto heeft, belast de sa menleving meer dan wie geen auto heeft. Die belasting drukken we uit in geld. En dat geld moet be taald worden. Wie een hond heeft, betaalt toch ook belasting voor de overlast, veroorzaakt door zijn dier? Wie een bedrijf heeft, moet aan eisen voldoen op het gebied van het milieu, moet betalen voor de vergunning en in vesteren in aanpassingen en voor zieningen. Dat vinden we allemaal eerlijk en rechtvaardig, al kunnen we het niet nalaten om op z'n Hollands te knorren over de hoogte van het bedrag en de leng te van de te volgen procedures. Alles heeft tijd nodig, alles heeft z'n prijs. Ze zéggen dat ik gek ben. Ik voel me 'verplicht' om m'n werkgever te 'belastenvoor de arbeid die ik verricht. Dat is eerlijk, ook al heb ik van m'n hobby m'n werk kun nen maken. Ik begrijp al te goed dat niet iedereen in de gelegenheid is om het zelfde te zeggen. Voor sommigen is werken voor een baas net zo goed een verplichting als het uitbetalen van salaris dit voor zijn baas is. Dienst en we derdienst, een afspraak tussen mensen, gebaseerd op eerlijk delen. En dan kom ik weer terecht bij de verpleegkundigen en de gezond heidszorg. Eerlijk delen, met oog voor verschil in capaciteiten en verantwoordelijkheid. Ik weet niet of u wel eens korte of langere tijd aangewezen bent geweest op ver pleging, maar op dat moment zijn de hulpverleners goud waard. Zij zijn het op wie u kunt rekenen. Verplaatst u zich nu even in de bewoners van Willibrord, dage lijks, misschien een leven lang aangewezen op de hulpverleners. Zij kunnen het goud, dat de zorg voor hen waard is, niet zelf verza melen. Wij kunnen dat met z'n al len wel. Wat zou het toch heerlijk zijn om in een eerlijk land te le ven, in een zorgzame samenleving met respect voor verschillen en de wil die te overbruggen. Dan is de benaming 'de stichting met de groene koepel' niet een veroorde ling van de mensen die er wonen, maar spreken we over een psychi atrisch centrum, waar hulp wordt verleend. Je kan ook net doen als of je gek bent en je kop in het zand steken. Dat vind ik bodem vervuiling en mag flink belast worden. Ingezonden Stationsplan Heiloo Het gemeentebestuur van Heiloo heeft onlangs het door haar huisbureau Kui pers Compagnons gemaakte concept bestemmingsplan Stationsomgeving Heiloo" laten verschijnen, die voor burgers te koop was voor 70,-! De op 20 juli belegde informatieavond in het theater De Beun kwam een confrontatie met het boekwerk niet aan de orde. Uit het concept blijkt duidelijk, dat het doel is een concentratie van winkels en wo ningbouw een z.g. "dichtere bebouwing en intensiver benutting". De Stichting Heiloo Houden zo! heeft vanaf het begin van de structuurvisie al gewaarschuwd tegen de verstedelijking die bij uitvoering zou gaan ontstaan en wat indertijd door het college van B W als onjuist werd afgedaan. Het wordt nu echter bevestigd. Zo vermeldde de Structuurvisie, dat het karakter van Heiloo "ruim, dorps en groen" zou blijven. In het concept wordt echter onder het hoofdstuk 'voorschriften' het tegendeel naar voren gebracht, want er staat onder het hoofdstuk 'ruimtelijk beleid' "door nieuwe bebouwing en parkeerruimte minder tuinen en openbaar groen" en "de groene voortuinen vervallen bij het Stationscentrum, het zal een stedelijke uitstraling krijgen. Wij vragen ons af hoe de politiek in Heiloo nu gaat reage ren, vooral ook omdat alle verkie zingsprogramma's wezen in de richting het dorpse karakter te willen handha ven. Of wordt het kiezersbedrog? Stichting Heiloo Houden zo! A. v.d. Meulen Uitslag waterpolo- toernooi De Spetters HEILOO - Afgelopen zondag 28 au gustus werd het waterpolotoernooi van Zwem- en Poloclub De Spetters gehou den. Ondanks het mooie weer slaagden de teams uit Heiloo er niet in het toer nooi te winnen. Poulewinnaar bij de Heren I werd VZV 3 uit Velsen en bij de Heren II mocht de Ham 7 uit Kromme nie met de beker huiswaarts keren. Kook Kook is blij met alle gebruikte kleding, huishoudelijke artikelen en meubels. Zij verkoopt ze en de opbrengst gaat naar een project in de Derde Wereld. De goe deren kunnen worden afgegeven of neer gezet bij C. de Boer, Schuine Honds- bosschelaan 2, Heiloo, tel. 335314. Op halen: tel. 072-117891 (werkdagen van 9.00-17.00 uur). Vaste verkooptijden: maandag en woensdag 10.00-12.30 en 13.30-15.00 uur. Amnesty International Iedere vier tot zes weken worden door enkele leden van Amnesty International afdeling Heiloo brieven samengesteld, die overgeschreven en verzonden kun nen worden voor (politieke) gevange nen. Iedereen kan hieraan meedoen. Inlichtingen: Coby Keilman (332343) of Loes Hazewinkel (334937). Gered Gereedschap Gered Gereedschap stelt zich ten doel gebruikte gereedschappen in te zame len, te herstellen en te verzenden naar projecten in de Derde Wereld. Inlevera- dres: Wereldwinkel, Stationsweg 105 te Heiloo, maandag 13.30-17.00 uur, dins dag t/m vrijdag 9.00-12.00 en 13.30-17.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Museum Psychiatrisch Centrum Het museum van het Psychiatrisch Cen trum Willibrord aan de Kenne- merstraatweg 464 is iedere eerste zaterdag van de maand geopend tussen 14.00-16.00 uur. De toegang is gratis. Nederlands Kachelmuseum Permanente tentoonstelling van onge veer 80 kachels van vroeger en nu. Bier kade 10, Alkmaar. Openingstijden: zondag en vrijdag (tot 1 oktober) 12.00-16.00 uur. Zondag 10 september (monumentendag): open van 12.00 tot 17.00 uur, gratis entree. Openbare Bibliotheek Heiloo Gedurende de maand september een presentatie van materialen in huize De Loet (in de vitrine van de recreatiezaal) met als onderwerp 'waaiers' en in huize Overkerck (in de uitleenpost) met als onderwerp 'hoedjes'. Stedelijk Museum Alkmaar Tot en met 18 september: een expositie van schilderijen uit de 16de en 17de eeuw uit de eigen collectie van en in het Stedelijk Museum, Doelenstraat 5 te Alkmaar tijdens de openingsuren: dins dag tot en met vrijdag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur. Beeldentuin Akermare Tot en met 11 september is in galerie beeldentuin Akermare, Uiterdijk 2 te Akersloot een expositie te zien van beel den en schilderijen van diverse kunste naars tijdens de openingsuren: vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Speciale aandacht daarbij voor het 75-jarig bestaan van de Kring van Ne derlandse Beeldhouwers. Programma Radio 80 Maandag: Radio 80 Musicbox 00.00 Ingezonden Verhogingen (1) Het is opvallend dat het gemeente bestuur in deze tijden van matiging op velerlei gebied niet schroomt de ge meentelijke tarieven van jaar tot jaar exorbitant te verhogen. Een voorbeeld hiervan is de aanslag rioolrecht en af valstoffen, die dezer dagen in de bus viel. Voor een gezin is dit in 1994 f 564,00, terwijl dat in 1990 nog maar f 249,00 bedroeg; dus thans circa 2 1/4 keer zoveel. Heeft dat soms te maken met al die overdreven plannen van het gemeente bestuur, zoals de onnodige uitbreiding van winkelcentra met alles wat daarbij komt? Heiloo moet zonodig omhoog in de vaart der volkeren. En de burgers moeten het betalen. Diezelfde burgers, die van regeringswege de pen op de neus krijgen te matigen met lonen en uitke ringen. Voor de gemeente geldt zulks kennelijk niet. Is er nu niemand die aan dergelijke buitensporige verhogingen een halt kan toeroepen? H. Brouwer Verhogingen (2) Er wordt door onze gemeente heel wei nig rekening gehouden met onze AOw- ers, gezien de elk jaar weer forse verho gingen van riool- en afvalstoffenbe- lasting: nu weer zo'n 160 gulden erbij. En verder uitwaterende sluizen, onroe rend goedbelasting en de steeds duurder wordende leefomstandigheden. Daarom vraag ik mij af, waarom wij, gezinnen van twee personen in een flat of seniorenwoning, hetzelfde moeten betalen als gezinnen met vier of meer personen, met grote voor- en achtertui nen. Ook beschikken wij niet over een eigen grijze en groene afvalbak, maar moeten met 20 gezinnen 5 grijze en 2 groene bakken delen. Dat komt neer op 1/4 grijze en 1/10 groen bak per gezin en dus minder kosten voor de gemeente. Het wordt toch eens tijd dat men bij de gemeente wakker wordt en bovenge noemde gevallen drastisch gaat herzien. Wij komen anders in grote financiële moeilijkheden. Nog even en wij kunnen dat kleine beetje vakantiegeld binnen kort bij de gemeente inleveren voor de belastingen. Waar blijft onze 'rustige ouwe dag'? Vergeet het maar! C.A. van Dooren Paars Ook de nieuwe, zogenaamde paarse re gering kon het niet nalaten opnieuw een pirana-achtige aanval te openen op de AOW en bijkomende pensioenen van de gepensioneerden. Minstens tien procent inleveren, per jaar zo'n 6.000 gulden. Dat heet socialisme en democratie. Ho pelijk zijn er in de Tweede Kamer nog werkelijk rechtvaardige en democra tisch denkende politici, die deze hartelo ze aanslag kunnen voorkomen. De AOW-aanval kostte de heer Brinkman zijn goedbetaalde baan. Is er geen leer geld betaald? Zo kan dit kabinet wel eens voortijdig een doortrekkabinet worden. Ouderen: verweert u tegen het onrecht! G.S. Jellema Dinsdag: Radio 80 Musicbox 00.00 De Horoscopen 18.00 Baksteen 20.00 Radio 80 Musicbox 22.00 Woensdag: Radio 80 Musicbox 00.00 No Nonsens 20.00 Easy to listen 22.00 Donderdag: Radio 80 Musicbox 00.00 May-Day 19.00 Alle remmen los 21.00 Vrijdag: Radio 80 Musicbox 00.00 Zaterdag: Radio 80 Musicbox 00.00 Rob in de morgen 7.00 Te vroeg voor woorden 8.00 Ochtendhumeur 10.00 De boer is troef 12.00 Radio 80 Musicbox 14.00 Lukraak 16.00 Weekje 80 18.00 Kroniek der muziek 20.00 Radio 80 Musicbox 22.00 Zondag: Radio 80 Musicbox 00.00 De Vroege start 8.00 Ronde van Egmond 10.00 Zeg je zegje 12.00 Zondagsport 80 14.00 Happy Hour 17.00 P.S. 18.00 Classics 20.00 Nighttime 22.00 Radio 80 is in de ether te ontvangen op 107 FM en op de Egmondse kabel op 96.5 FM. Boekverkoop Het Trefpunt Permanente boekverkoop in Het Tref punt, Westerweg 294, tijdens kantooru ren. Ook als u uw oude boeken kwijt wilt, kunt u ons bellen, tel. 331297. Pakketten voor Polen Donderdag 8 september: gelegenheid voor het inleveren van pakketten voor vrienden of familie in Polen bij de Fam. Velthuis, Zeeweg 17 te Heiloo tussen 13.00 - 20.00 uur. Voor inlichtingen (o.a. over de kosten): tel. 331802. Expositie Kees Heesterbeek Van 24 september t/m 5 november ex poseert Kees Heesterbeek schilderijen en tekeningen in het pand van het Gas bedrijf Midden Kennemerland, Jan Lig- thartstraat 2 te Heemskerk; open op donderdag en vrijdag van 10.00 - 16.00 uur. Galerie Nu Tot en met 2 oktober is in Galerie Nu, N. van de Veenstraat 48 te Castricum werk te zien van Elisabeth Walstra (olie verfschilderijen) en Marianne Hol (sculpturen) tijdens de openingsuren: donderdag t/m zondag van 13.00 - 17.00 uur. Expositie Frank Gude Tot en met de maand oktober zijn de (sport-)schilderijen van Frank Gude te zien op de afdeling Design Collection van Klercq Woonwereld, Noorderkade 27 te Alkmaar, tijdens de normale win keltijden. Vrouwencentrum Truitje Donderdag 15 september: start van de cursus 'Gezond heid en uiterlijk' voor vrouwen van 18 tot 26 jaar. Donderdag 15 september: start van de cursus 'Opkomen voor jezelf'. Maandag 19 september: start van de cursus 'Spreken in het openbaar'. Vrouwengezondheidscentrum Truitje, Wielingenweg 235 te Alkmaar. Inlich tingen: tel. 624001 (9.30 -12.30 uur op werkdagen). Orgelconcert Woensdag 7 september: orgelconcert door Rols Wolfensberger uit Amster dam in de Hervormde Kerk te Castri cum, aanvang 20.00 uur; entree f 6,00 f 4,50. Sociëteit Alleenstaanden Heiloo Maandag 19 september: creatieve avond; onder leiding van mw. Jordens parapluutjes maken. Aanvang 20.00 uur in het Open Huis. Inlichtingen: tel. 333218 of 335652. Rommelmarkt Zondag 11 september: rommelmarkt in De Blinkerd, Heerenweg in Schoorl, van 9.30 tot 16.30 uur. Inlichtingen: 072 643711 of 02207 46305. Sportcentrum De Enterij Donderdag 8 september: Volleybal Oranje Wit 19.30-22.30 Vrijdag 9 tot en met maandag 12 september: Kermis. Dinsdag 13 september: Sporthal gesloten. Woensdag 14 september: Zaalvoetbal KNVB 19.00-23.15 Toonkunstkoor Alkmaar Donderdag 8 september: start repetities voor het Weihnachts Oratorium bij het Toonkunstkoor Alkmaar in het Odeon- gebouw, Jan Steenstraat 1 te Alkmaar (Hoefplan), aanvang 20.00 uur. Inlich tingen: 072 120019 of 072 117831. Kleurenpracht Heiloo Maandag 12 september: contactavond van vogelvereniging Kleurenpracht Hei loo in het clubgebouw van de postdui venvereniging naast sporthal Het Vennewater, aanvang 20.00 uur. Voor de leden is er een zgn. tafelkeuring door ervaren bondskeurmeesters. Leden en belangstellenden zijn welkom; toegang gratis. Avond voor alleengaanden Maandag 12 september: avond met buf fet en film voor alleengaanden, ver zorgd door de interkerkelijke werkgroep voor alleengaanden, in De Kennemer Prins aan de Kenne- merstraatweg te Alkmaar, aanvang 19.30 uur. Eigen bijdrage f 25,-. Inlich tingen: 072 337282. Vrouwen Solidair Dinsdag 13 september: start van de cur sus 'Vrouwen in de bijstand; wat zijn uw rechten en plichten?' in het gebouw van Vrouwen Solidair, Dr. Schaepman- kade 1 te Alkmaar, aanvang 9.15 uur. Deelname gratis; kinderopvang tot 4 jaar aanwezig. Inlichtingen: 072 116211 (Adriana van Helvoirt). Computer ruilbeurs Zaterdag 10 september: ruilbeurs van de Regionale Computerclub Noord- Holland in het buurthuis Anton Bakker aan de P.C. Hooftlaan 13 te Heerhugo- waard van 10.00 - 16.00 uur. Inbreng van spullen: vrijdag 9 september tussen 14.00 - 22.00 uur. Toegang beurs twee gulden. Inlichtingen: 02207 46934 (na 18.00 uur). Spreekuur VVD Heiloo Donderdag 8 september: spreekuur van de VVD Heiloo vanaf 19.30 uur. Wie vragen wil stellen is welkom. Neem voor plaats en onderwerp even contact op met de fractiesecretaris, tel. 338445. Nivon: nieuw seizoen, een nieuw programma HEILOO - Voor het seizoen 1994/1995 heeft de afdeling Heiloo van het Nivon weer een veelzijdig en boeiend program ma samengesteld. Het 'Gele Boekje' met een overzicht van alle lezingen, ex cursies, cursussen en andere activiteiten is inmiddels aan de leden toegezonden. Voor andere belangstellenden is het ver krijgbaar bij de hieronder vermelde adressen. Er zijn dialezingen over uilen en vossen in de duinen, over reizen naar Israel, Finland, en Indonesië; lezingen met daarop aansluitende excursies naar De Hondsbosse Zeewering (De Dijk te Kijk) en het IJsseldal; er wordt gewan deld en gefietst (o.a. de Pontjesroute rond het Alkmaardermeer). Naast de handvaardigheidscursussen van de Krea-werkgroep (zie de adver tentie elders in dit nummer), organiseert ook de Geologiegroep weer een aantal cursussen en lezingen, o.a. over algeme ne geologie en het determineren van gesteenten. Kortom, een gevariëerd aanbod, waar mee het Nivon opnieuw blijk geeft te zijn een 'Vereniging van vrijwilligers met belangstelling voor cultuur, natuur, recreatie en creativiteit'. Wie het nieuwe programma nog niet heeft ontvangen en méér wil weten, kan zich wenden tot een van de volgende contactadressen: Algemene informatie: J. Klunder, San- decamplaan 1, tel. 333255. Werkgroep Geologie: P. Postma, De Moestuin 8, tel. 330721. Werkgroep Krea: R. Mulder, Het Veld 12, tel. 333127, of L. Muller, Poort- weijdt 4, tel. 334576. Aktiviteitenwerkgroep(Natuuraktivi- teiten). J. Koorn, Groot Barlaken 57, tel. 334001. Op de in de advertentie in dit nummer aangekondigde informatieavond op 15 september zijn behalve gegevens over de cursussen ook het bovengenoemde Gele Boekje en algemene bijzonderheden over het Nivon en de activiteiten van de afdeling verkrijgbaar. Aanvang 20 uur. Alle belangstellenden zijn welkom; toe gang gratis. Cursus Oudhollandse dansen HEILOO -Aktief, trefpunt voor 55 organiseert vanaf maandag 3 oktober van 14.00-15.30 uur in 'de Hofdijk', Mariënstein te Heiloo een cursus Oud hollandse dansen. Bestemd voor iede reen die het leuk vind om op de tonen van muziek Oudhollandse dansen te leren. De Hollandse volksdansen, wie geniet er niet van, tijdens braderieën, op markten of andere manifestaties? De mannen in stijlvol zwart, de vrouwen op hun fleurigst in lange rok dansend on der begeleiding van een enkele violist en harmonicaspeler die bekende Oudhol landse liedjes als de Drickusman, de Ve- leta of een 'Spaanse' wals ten gehore brengen. Je zou zo mee willen doen! Dat kan nu iedereen! En het is beslist niet van be lang of u reeds eerder gedanst hebt (maar natuurlijk wel een pré), ook hoeft u niet te beschikken over 'passende kle ding' of een vaste danspartner. De bedoeling is te zijner tijd met be langstellende deelnemers van de cursus een dansgroep te vormen. De kosten be dragen 50,00 (10 lessen). Docente is mevr. Marjan Knip-Sevenhuysen. Aan melding en/of nadere informatie: 'Ak tief, trefpunt voor 55 Westerweg 294, 1852 AS Heiloo, telefoon 072 331297. Donderdag 8 september De Duif, Mariënstein 180. Tussen 8.30 - 16.30 uur. Vrijdag tot en met maandag Hockeyvereniging De Terriërs, kantine sportcomplex Het Vennewater. Zater dag en zondag van 11.00 - 17.00 uur; vrijdag en maandag van 20.00 - 22.00 uur. Elke zaterdag Atletiekvereniging Trias, kantine bij de atletiekbaan, Het Maalwater 1. Tussen 9.00-11.00 uur. Gymnastiek- en turnvereniging Heiloo, container op parkeerterrein achter de Moeder Godskerk. Tussen 10.30-11.30 uur. En container bij flatgebouw in De Kandelaar nabij nr. 12. Tussen 13.00-14.00 uur. Zaterdag 10 september Radboudschool, Slimpad 18. Tussen 9.00 - 12.00 uur. De Springschans (J.P. Hasebroek- school), Sluijsweijdt 9. Tussen 9.00 - 11.00 uur. Iedere woensdag Gymnastiek- en turnvereniging Heiloo, container bij flatgebouw in de Kande laar nabij nr. 12. Tussen 18.00-19.00 uur. Woensdag 7 september Fanfare Showband Heiloo, huis-aan- huis actie Ypestein Dompvloetlaan. Dozen en/of bundels gereed zetten langs de kant van de weg voor 18.00 uur. Maandag t/m vrijdag WAO/AAW Belangenbehartiging Hei loo, container nabij 't Trefpunt, Westerweg 292. Tussen 9.00-17.00 uur. Halen op verzoek: 331 840 of 02206 3525. Muziekvereniging Eensgezindheid, Laan van Muijs 1. Tussen 8.00-16.00 uur. Geen plastic zakken. De Springschans, Breedelaan 6. Bren gen tijdens de schooluren, tussen 8.45 - 15.30 uur (in de schuur). De Zuidwester, Boekenstein 43. Bren gen tijdens de schooluren. Ook gebruik te kleding. Muziekschool Heiloo, Het Veld 1. Tus sen 9.00 - 12.00 uur en 14.00 - 19.30 uur. Alle dagen Victorie-groep Scouting Heiloo, contai ner nabij clubgebouw De Bolder, hoek Kerkelaan/Westerweg. Ook gebruikte kleding, mits in plastic zakken. Willibrordschool, container naast de Grosmarkt, hoek Ewislaan/Westerweg. HSV, container op parkeerterrein sportpark Bayershoffweg. Handbalvereniging De Foresters, con tainer op sportpark De Egelshoek, Laan van Muijs. door Johan Keijzer HOOFDSTUK II Op een dag kreeg ik van vader een jong konijntje. Het moest nog met een flesje groot gebracht wor den. De melk hiervoor kreeg ik van moeder. Het beestje groeide als kool en werd een zeer groot konijn. Mijn zusjes hadden er veel belangstelling voor. Op zekere dag liepen er zomaar zeven jonge ko nijntjes in mijn hok. Waar kwa men ze vandaan? En wat heb ik een voer moeten zoeken die hele zomer lang. In de daaropvolgende herfst kwam vader met een grote koe thuis, wat een beest was dat. Het werd ondergebracht in een soort boet. Ik mocht er niet bij komen voordat vader het had afge schermd. Mijn zusjes waren er bang van en kwamen er nooit bij. Later mocht ik mijn konijntjes er in plaatsen. Vader had een hoekje ingeruimd voor mijn hok met in houd. Het was er lekker warm en het rook naar koeiepoep. Voor het eerst zag ik toen waar de melk uit een koe kwam. Moeder maak te heerlijke griesmeelpudding van de melk. Naast ons huis was een boom gaard. Vader had daar veel mee op. Vaak heb ik hem daar aan het snoeien gezien. Ook heeft vader me het enten voorgedaan, met was en afbinden met raffia. Vader had een appelboom met vijf soor ten appels eraan. Die herfst kreeg ik als taak de afgewaaide appels en peren op te zoeken. Er volgde een hele strenge winter met veel vorst en ijs. Het werd voor mij een hele toer om groen voer te zoeken voor mijn konij nen. Ze waren zo groot geworden. Vader besloot ze toen maar te ver kopen. Ze werden verkocht aan ene Mors, die achter onze tuin woonde. Er lag toen zoveel sneeuw dat Mors ze met een slee moest halen. Die winter zou ik ook voor het eerst meegaan op het ijs. Vader had de slee van zolder gehaald en dat op zich was al een belevenis. Eerst hadden wij die o.chtend Sint Nicolaas gevierd. Voor mij had dit nog niet zoveel te betekenen, ik kreeg een ijsmuts, een mondor- geltje en wat snoep. Bij opie had ik een rooie zakdoek en snoep op mijn stoeltje. Opie vroeg nog: ,,Ben je daar niet blij mee?" Ik zei: ,,Nou en of". Maar er ging nog meer gebeuren. Vlak achter ons huis lag de pol der. Toen we daar aankwamen was het er al een drukte van be lang. Wat een mensen, ik had er nog nooit zoveel bij elkaar gezien. Ook stond er een tentje met kof fie en snoep, maar moeder had vader al wat meegegeven voor on derweg. Het werd een fijne tocht op de slee. We gingen heel naar het Overdie via een lange vaart. Vader zei: „Het ijs is bikkel hard". Het was prachtig, al de sneeuw en het ijs met de zon die er op scheen. Toen we bij het Overdie aankwamen krioelde het ook daar van de mensen. t Dit tochtje vergeet ik niet gauw. Jongens en meisjes waren hand in hand aan het schaatsen, vader noemde het 'schoonrijden'. Er waren ook jongens om het hardst aan het rijden, 'wedstrijdrijden' noemden ze dit en het ging met veel geschreeuw gepaard. Toen we daar zo een uurtje gezeten hadden vond vader het tijd om weer op huis aan te gaan. Vader trakteerde op een snoepje en daar gingen wij weer, rechtsomkeert. De tocht te rug leek wel minder lang. Thuis had moeder de chocolademelk al warm staan en het smaakte over heerlijk. Wat had ik genoten van die dag met vader. In die jaren had ik er twee broert jes bij gekregen. Ze waren er zo maar, daar stond je gewoon niet bij stil. Je merkte het wel met het slapen. We hadden toen nog een onder- en een bovenkooi in de bedstee, jongens onder, meisjes boven. Daar sliep je dan, met z'n zessen in een bedstee. Het is haast niet te geloven, ieder had zijn vaste plekje en daar werd nooit over gekibbeld. Het was in die tijd heel gewoon. Kleine huisjes, grote gezinnen, tot in alles toe grote armoede. Ze konden ook niet anders leven in die tijd. Vader nam mij vaak mee naar oma Keijzer. Zij woonde aan de Visweg, waar in het midden nog een paardepadje liep. Het laantje waar we zelf aan woonden was helemaal van zand en in de winter erg modderig. Het kwam uit op de Rijksweg. Langs deze weg lie pen rails voor de tram van Alk maar naar Haarlem. Moeder waarschuwde ons er steeds voor als we van huis gingen. Nu kan ik mij dit wel voorstellen. Oma Keijzer speelde een grote rol in mijn kinderleven. Ik noemde haar 'opie' en dat is altijd zo ge bleven. Van opie kreeg ik choco lademelk, net als bij moeder. Heerlijk vond ik dat. Ik had bij opie altijd een eigen bekertje. Vaak gingen we samen haar tuint je wieden. Opie moest dit allemaal zelf doen, want opa was al jong gestorven. Het is reuze jammer dat ik die niet heb gekend. Opie woonde samen met ome Jaap. Ome Jaap was een hele goeie oom. Op een dag haalde opie me op. Later vertelde ze me dat er een verrassing bij ons thuis was, een nieuw broertje. Ik weet niet meer of ik daar blij mee was. Ooms en tantes kwamen wel feliciteren, maar voor de rest ging alles langs je heen. Het was een steeds terug kerende gebeurtenis. En vader en moeder, het leek achteraf gezien wel alsof ze blij waren met nog eens de zorg voor een kind. De eenvoud van mensen in die klasse stond toen op een hoog peil. Dat lag aan het godsdienstige leven van die jaren. Maar we hadden er weer een broertje bij en waren nu met zes kinderen. Alle kinderen konden het goed vinden met elkaar, je speelde toen nog veel samen. La ter kreeg ieder zijn eigen vriendjes en vriendinnetjes. Zo ging ik veel naar de buur vrouw. Er liep een klein paadje dwars door de moestuin naar buurmans huis. Ik kon zo bij de buren binnenlopen. Ik noemde de buurvrouw 'buuf'. Bijna dagelijks mocht ik om een snoepje komen. Ik heb veel liefde van haar gehad, dat heb je op die leeftijd ook zo nodig. We woonden met drie ge zinnen in het laantje. De buren gingen goed met elkaar om, al het lief en leed werd gedeeld. Ook nu ging ik nog elke dag met vader mee de tuin in. Ik speelde er de hele dag. Inmiddels had ik een ander konijntje gekregen, maar vader zei dat het beestje geen jonkies kon krijgen. Ook dit werd weer een groot konijn en la ter is het wederom verkocht aan Mors. Deze herfst kocht vader twéé koeien op de markt in Alkmaar. Ze waren niet zo groot als de vo rige. In de boet had vader de stal weer in orde gemaakt. Ze gaven nu veel meer warmte omdat ze met z'n tweeën stonden. Moeder was weer wat blij met de melk, daar had vader het hoofdzakelijk voor gedaan. Ikzelf had het heel druk met fruit opzoeken in de boomgaard, want het was een zeer winderige herfst. Vader liet de appelbomen nu op hoogte groeien en daardoor waren er dit jaar veel meer appelen en peren. De winter die volgde was er weer één met veel sneeuw en ijs. Ook nu maakte ik weer tochten met vader op de slee, zoals naar de Noordermolen. Wat een gevaarte was dat met die grote wieken. La ter ben ik er dikwijls geweest. Het is nu nog even mooi, een heel rustig plekje. Zo heeft vader mij de hele polder leren kennen en ontdekken, met al wat er in leefde. In het voorjaar leerde hij me vissen, stekjes zetten voor paling en natuurlijk kieviet seieren zoeken. Het was een leuke bezigheid. Ik hoor hem nog zeg gen: „Denk hierom, kijk daar eens en wees voorzichtig". Het is echt de grondlegger van mijn le ven. Ik ben nu ruim zeventig en het is nog zo... DRINGEND VERZOEK De redactie van de Uitkijkpost wil via deze oproep het volgende ver zoek doen aan alle schrijvers en schrijfsters van kopij: Bij voorbaat dank! De redactie. PAGINA 8 UITKIJKPOST 7 SEPTEMBER 1994 V* 'i - .---v WILT U DE TEKST BIJ VOOR KEUR GETYPT INLEVEREN BIJ DE BEKENDE ADRESSEN? Dit voorkomt eventuele fouten en bespaart de redactie veel tijd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 8