Z& zeytye/i aab 'AyeJi Vernieuwd kantoor ABN-Amro geopend Westrijd professioneel tekstverwerken Sporthuis Helling 40 jaar dynamisch ondernemerschap Nieuw bij Heiloo Optiek Dierenbescherming heeft tekort aan collectanten Vereniging van Huisvrouwen Kleurenpracht Heiloo Nierstichting-collecte Politieberichten Vlinderexpositie Cursus 'Argumenteren voor vrouwen' door Johan Keijzer PAGINA 8 UITKIJKPOST 14 SEPTEMBER 1994 (c/<ui/i -Wirn t/a/t (/er fflorsi Ze zeggen dat ik gek ben. En daarover schrijven is een aangena me bezigheid geworden. Maar er kleven zowel voordelen als nade len aan vast. Het grootste voor deel is natuurlijk de stroom van reacties op deze column. Bijvoor beeld de brochure van het stunt team uit Limmen, dat z'n diensten aanbiedt voor de Heilooèr Feesten, die wellicht nooit gehou den worden. Of de ingezonden brief van Heiloo Houden Zo- voorzitter Van der Meulen, die begon met een compliment. Laat ik mijn eigen woorden in dit geval nu heel anders begrepen hebben! Het is toch prachtig om te ont dekken, dat ieder uit een tekst haalt wat er volgens hem of haar in zit. Het zijn maar twee voor beelden, er zijn er meer te geven. Het grootste nadeel is natuurlijk ook de stroom van reacties op de ze column. Zo zijn er vrienden en bekenden, die zo af en toe zwij gen, juist wanneer ze een leuk ver haal willen vertellen. 'Dat mag niet in de krant, hoor', zeggen ze dan. Een lollige ambtenaar tijdens het aqua- joggen met collega's: 'Stil! De pers zwemt voorbij!' He laas pindakaas: voor hen of voor mij. Het zijn de dingen van alle dag, de roddels van het dorp, die een bron van inspiratie vormen bij het schrijven. Een gewoon ver jaardagsfeestje, een rondje winke len, een bezoek aan Het Baafje: als je het wilt zien en horen, kan je altijd een belevenis optekenen. In dat opzicht ben ik het eens met de reclame voor de cursus levens verhalen schrijven: iedereen heeft een verhaal. Ze zeggen dat ik gek ben. En dat ik beschik over een grenzeloze fantasie. Welnu, dat valt wel mee. Ik speel gewoon graag leentje buur bij anderenZo ontmoette ik laatst een wat oudere vrouw op het station van Castricum. Zij was - meer dan ik na een zeer geslaagd cultureel en culinair dagje in respectievelijk Amsterdam en Haarlem - om een praatje verle gen. Zij trakteerde me op een uit erst verward verhaal over haarzelf, haar man - 'Hij was chauffeur bij Hoogovens. Hij had een leidende functie' - haar kinde ren en nog zo wat. Af en toe pro beerde ik wat duidelijkheid te verkrijgen, ik bleef zo serieus mo gelijk luisteren. Mijn reisgenoten van het moment moesten hun hoofd afwenden om aanvallen van slappe en schaterlach te verbergen. Een enkel voorbeeld. Zij was als vrijwilliger naar een bingo-avond geweest. Maar die ging niet door. Dus was er een disco-avond. 'En, heeft u nog een dansje gemaakt?' vroeg ik. Nee, want er was geen muziek. Naast me kon ik er twee opvegen, hetgeen volgens die me vrouw in eerste instantie m'n be roep zou zijn. Want nadat ik vertelde, dat ik naar Heiloo moest, koppelde zij dit - na meer dan veertig jaar verpleegkundige te zijn geweest bij o.a. Duin en Bosch - aan psychiatrisch centrum Willibrord. Het beroepenraadspel maakte van mij kok, keukenhulp, schoonmaker en tenslotte niets, maar ook dat bij Willibrord. Met m'n elleboog moest ik m'n andere buren op het bankje tot de orde roepen: gedraag je, ik ben niet gek. Ze zeggen dat ik gek ben. Zo vind ik het leuk om m'n werk zo goed mogelijk te doen. Natuurlijk zijn de meningen over het resultaat wel eens verdeeld, maar door de bank genomen kan ik er zelf wel mee leven. Ik ben er het type niet naar om een foutje al te makke lijk op een ander af te schuiven. Ik probeer dan een oplossing te zoeken, die een ieder tevreden stemt. En zoals de waard is, vertrouwt-ie z'n gasten. Collegiali teit is daarbij de voorwaarde voor een goed produkt. Ik kan nog zo'n mooi stukje schrijven, maar als er geen bezorger is, die de Uit kijkpost rond brengt, dan hebben mijn vrijages met de taal geen en kele zin. Maar lang niet iedereen kan zich losmaken van kritiek op anderen. Midden in de spits verplaatsten de Nederlandse Spoorwegen mij eens van Sloterdijk richting Heiloo. Ik had mijn portie voor die dag wel gehad en zat min of meer uitgeput in het tijdschrift van m'n buur man te staren zonder ook maar een woord te begrijpen. Van een aantal bankjes verderop dringt opeens de klaagzang van een on derhoudsmonteur - denk ik - door tot in mijn geluidskanalen. 'Drie dagen is-ie bezig geweest met het monteren van zes rookmelders', klinkt het vol verwijt. 'Hij vult z'n werkbrief in voor minstens drie dagdelen en er wordt zo voor getekend', blijft de kritiek aan houden. 'Er staat een kwartier voor en hij is zeker zes uur bezig geweest': de bekritiseerde collega is binnen drie minuten vier keer sneller gaan werken. Ik wacht nieuwsgierig de volgende versnel ling af, maar nee: 'Dat kost toch handenvol met geld'. En dat alles op een zeurende toon, zonder zelfkritiek noch kritiek van z'n medeforens, die slechts - ik kan het me ook wel indenken - nu en dan bromt. Ik sluit m 'n ogen en wordt wakker nabij Heiloo. Ze zeggen dat ik gek ben. En dan sta je in het Stedelijk Museum in Amsterdam te kijken naar een zaal vol schilderijen van Lucebert. 'Vorst en huis': dramatische ex pressie in vooral rood. 'Vader en zoonje bent blij als je de vader öf de zoon kan vinden. Het is vooral absurd. Het is vooral schit terend. Net zoals het werk van Baselitz, Wim T. Schippers en zo veel andere bekende of minder be kende moderne schilders. Het directe spel met kleur, vorm en materiaal is aangrijpend. In ande re zalen hangen werken van Van Gogh en andere impressionisten, van Léger, Picasso en Mondriaan. Ook mooi, maar van een andere orde. Moderne kunst: ik kijk er naar en zeg 'Dat durf ik niet!' Ik ben niet goed genoeg, niet gek ge noeg. Maar dat is natuurlijk een ver keerd vertrekpunt. Iedereen is wel eens aangenaam gestoord. En ie dereen is minimaal in één speciaal iets hardstikke goed. Die me vrouw, die ik ontmoette, was vol gens mij een perfecte verpleegster en een lieve moeder. Misschien in gehaald door de gebeurtenissen en zodoende verward, maar toch een zorgzaam mens. Die onder houdsmonteur werd milder en mil der in z'n kritiek. Met een druppeltje stimulans helpt hij z'n collega de volgende keer en leve ren ze een prima produkt. De vrienden en bekenden lezen maar wat graag hun verhaal in de krant, dat ze zo graag en prachtig (en soms vele malen) vertellen. En de lezers, die aan mijn woorden een andere uitleg geven dan ikzelf in eerste instantie, nemen me in ieder geval serieus. En dat doen ze hardstikke goed. Want ik ben niet gek. HEILOO - Vooruitlopend op het 41e vakcongres organiseert Intersteno Groep Nederland op zaterdag 29 okto ber te Eindhoven een wedstrijd Tekst verwerken voor Professionals uit Nederland, België en Duitsland. Deze wedstrijd draagt vooralsnog een experi menteel karakter. Toetsenbordvaardigheid is geen wezen lijk onderdeel van de proef. Aan de hand van een op papier aangeleverde tekst voeren de in totaal vijftien deelne mers (vijf uit ieder land) de tekst in (3 a 4 A4-tjes) om daarmee de verdere han delingen te kunnen verrichten. De deel nemers moeten in staat zijn om een professioneel opgemaakt document dat zij aangeboden krijgen, zo goed moge lijk na te bootsen. De opdrachten die nen binnen drie klokuren te worden uitgewerkt. De kandidaat zorgt zelf voor een com puter, software en afdrukapparatuur en bepaalt dus ook zelf welk(e) pakket(ten) hij of zij wenst te gebruiken. Voor wat de printer betreft geldt, dat deze diverse lettertypen in verschillende groottes moet kunnen afdrukken. Het printen is ook een onderdeel van de proef. Uiteraard vindt de wedstrijd plaats on- de leiding van een deskundige jury. De bekendmaking van de uitslagen en de uitreiking van de medailles aan de drie besten, vindt nog dezelfde dag plaats. Iedere deelnemer die binnen de gestelde tijd aan de normen voldoet, ontvangt een getuigschrift. Het voert te ver om hier te vermelden in welke mate je met je favoriete (tekstver- werkings)-pakket moet kunnen toveren om met succes deel te kunnen nemen. Het is zonder meer erg leuk om colle ga's uit binnen- en buitenland te ont moeten. Deelname aan deze wedstrijd is zeer interessant voor degenen die deel- Vame overwegen aan de professionele international tekstverwerkingswedstrijd die wordt georganiseerd in het kader van het congres 1995. Deelname aan het Intersteno Congres staat, in tegenstelling tot deze proef- wedstrijd, open voor iedereen! Gemid deld komen er op zo'n happening ruim 500 vakgenoten bijeen. Het inschrijf geld is 25,00. Bel voor meer informa tie naar de wedstrijdcommissie. Joeke Spierings staat je graag te woord en stuurt je op verzoek het wedstrijdregle ment en een inschrijfformulier toe. Te lefoonnummer 072-332458. Het vernieuwde interieur van ABN-AMRO in de voormalige Oude Her berg aan de Kennemerstraatweg in Heiloo. HEILOO - Door het samengaan van ABN en AMRO moest het gebouw aan de Kennemerstraatweg (waar vroeger de Oude Herberg stond) worden aange past. Dinsdag 6 september vond 's avonds de officiële heropeningsreceptie plaats, welke druk bezocht werd. Direk- teur R.P. Takkenberg stond even stil bij de verbouwing en gaf een uiteenzetting over de vele voordelen die het nieuwe kantoor biedt. Er is veel veranderd. Zo beschikt men nu over zes spreekkamers en de automa tiseringsapparatuur voldoet aan de mo dernste eisen. Er is een kantine die tevens gebruikt kan worden voor infor matieve bijeenkomsten. De gehele aan kleding is bijzonder mooi van kleur en wie beneden soms even moet wachten, kan, aan de hand van een aantal foto's, de geschiedenis van deze historische plek bekijken. HEILOO - Sporthuis Helling met filia len in Zaandam en Heiloo bestaat per 23 oktober 1994 40 jaar. Eigenlijk bestaat de naam Helling in de zakenwe reld veel langer, daar Piet Helling, oprichter van het sporthuis, direkt na de oorlog met een eigen zaak begon in leder- en schoenfortuinen in Zaandam. De terugloop van de Nederlandse schoe nindustrie door de export vanuit de goedkopere landen, was reden een alter natief aan te boren. De toenmalige win kel werd verbouwd tot een sportwinkel en gedeeltelijk nog voor leder- en schoenfournituren in gebruik genomen. Na een paar jaar werd de aktiviteit van de groothandel stopgezet en Piet Hel ling concentreerde zich op het winkelge- beuren. De sport evalueerde zich snel en vooral de campingsektor. Inmiddels was er ook een filiaal in Hei loo geopend aan de Kennemerstraatweg 360. Dit pandje moest worden gesloopt wegen reconstructie van de Kenne merstraatweg. Piet Helling kocht toen het winkelpand aan de Raadhuisweg van de familie Veenis, de sparkruide- nier. In twee fasen werd dit pand ge bouwd tot wat het nu is - imposant. Inmiddels was Bunny Helling in het be drijf gekomen. Na werkervaring in het buitenland te hebben opgedaan. Hij op zijn beurt volgde zijn vader in de voetsporen en startte een groothan- del/importbedrijf, nu circa 30 jaar geleden. Het importbedrijf groeide gestaag en belangrijke exclusiviteiten werden ver worven, zoals onder andere Salomon en descente. Bekende merken in de skiwe reld. Het importbedrijf groeide uit tot één van de belangrijkste op het gebied van wintersport in Nederland. De distri butie van onder andere de merken Salo mon en Descente vindt plaats door de gehele Benelux en een aparte groep voor Engeland en Schotland. Door een inter ne reorganisatie besloten Bunny en Lies Helling om de winkel in Heiloo ingrij pend te verbouwen. Dit is tevens een mooie gelegenheid het 40 jarig bestaan hierin te betrekken. Een winkel opgezet voor de toekomst, met een ambiance van "the right feeling" gecombineerd met dynamisch ondernemerschap. Aan staande zaterdag wordt het gerenoveer de sporthuis Helling is gebruik geno men. HEILOO - Na vele jaren is er nu een es sentieel onderdeel van het montuur ver anderd. Honderden jaren verwerkte men een scharnier aan de bril om de ve ren te laten funktioneren. Dit is een van de zwakste punten van een montuur. (Breuk, loslopen, schroef. De nieuwe toepassing van een spiraal vormig ele ment, dat hol gemonteerd is aan het voorstuk, waarin de veer gedraaid wordt, wat een geheel vormt, is sterk en zeer decoratief. Deze Zwitserse vinding is te zien en te koop bij Heiloo Optiek. Heiloo Optiek heeft deze maand nog meer te bieden. In de laatste week van september is er een kinderbrillenweek. Vele fabrikanten werken hieraan mee. Dat ebtekent dat er in die week alle ma ten, kleuren en prijzen kinderbrillen zijn. De nieuwe Ollily collectie, de stoeisterke bril van Essilor, de mooie modieuze Hip/Hopper van Fashion Frames, de degelijke bril van Zeiss en nog vele meer. Mevr. S. Bijlsma en de Hr. R. Labruyere (optometrist en con tactlensspecialist) heten u welkom bij Heiloo Optiek. HEILOO - Van maandag 3 tot en met zaterdag 8 oktober vindt de jaarlijkse collecte van de Dierenbescherming plaats. Het geld van de collecte is hard nodig om de dieren in nood te kunnen helpen. Alleen al de opvang van zwerf dieren kost handen vol geld. Kort geleden hebben inspecteurs van de Nederlandse Dierenscherming Europees onderzoek verricht naar het transport van slachtpaarden vanuit de voormalige Oostbloklanden naar Italië. Misschien hebt u vorige week op de tv de schok kende beelden van deze gruwelijke transporten wel gezien. In Europees verband probeert de Dierenbescherming ook daar wat aan te doen. Veel mensen zijn bereid een gift in de collectebus te doen, maar dat kan alleen als er iemand bij hen aan de deur komt. Als u nog een uurtje kunt missen om te collecteren, zouden we daar heel erg mee geholpen zijn. Wilt u meedoen, aan kunt u zich opgeven bij mw. H. Dekker, tel. 072 332879. HEILOO - De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Heiloo opent het seizoen op dinsdag 20 september met een instuif. Dat wil zeggen dat alle clubs zich die middag presenteren en men ook kan kennisnemen van het ver dere programma, waaronder excursies, cursussen, lezingen enzovoort. Dit jaar staan ondermeer op het pro gramma: bridge lessen, Engels voor be ginners en gevorderden, een knipcursus, een reanimatiecursus en een poppencur- sus. Er zijn ook diverse workshops; dit zijn cursussen van ten hoogste een dag. De instuif is gekoppeld aan een 'English Tea'. De entree is gratis, voor deelname aan de 'tea' wordt een kleine bijdrage gevraagd. De instuif is voor iedereen toegankelijk en wordt gehouden in het Open Huis, aanvang 13.45 uur. HEILOO - In de week van 26 september t/m 1 oktober vindt de jaarlijkse collec te plaats t.b.v. chronische nierpatiën ten. Ook dit jaar heeft de collecteleiding besloten géén gebruik te maken van col lectezakjes. Zoals inmiddels bekend, worden elk jaar weer nieuwe collectanten gezocht doordat altijd wel afberichten voor een tekort zorgen. Bovendien breidt Heiloo zich nog steeds uit (op dit moment voor namelijk Ypestein) en neemt het aantal collectanten met de voorkeur voor een kleine wijk nog steeds toe. Dus: Hoe meer collectanten, hoe kleiner de wij ken. En zegt u nu zelf: één keer per jaar een paar uurtjes collecteren in het be lang van een medemens is toch wel te doen? U kunt zich aanmelden bij de wijkhoof- den: Fam. Affourtit (wijkcentrum): tel. 332815; Mw. Ouderkerken (omg. Oud- burgerlaan): 335757. Mw. Brouwer (omg. Vrieswijk/Boswijk): 334058; Mw. Bakker (wijk west): 333521; Mw. Bakker (wijk zuid-west) 331315; Mw. Laan (omg. Mariënstein) 335024; Mw. Polen (Blockhove e.o.) 151938; Mw. v.d. Werff (Ypestein) 336803; Mw. Van Dijk (wijk Oost) 337829; Mw. Peters (wijk Zuid) 333788. Voor algemen in formatie kunt u zich wenden-tot: fam. Affourtit, Torenlaan 37, tel. 332815. HEILOO - Ter hoogte van het politie bureau verloor een automobilist de macht over het stuur en raakte daarbij een lichtmast. Er was alleen materiële schade. Op de kruising Kennemerstraat- weg/Stationsweg werd een verkeerslicht aangereden. De dader, vermoedelijk een vrachtwagen, is doorgereden. Op de kruising van de Bayershoffweg met de Ringweg vond een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een personenauto. De bromfietser gaf geen voorrang aan een personenauto. Et was alleen materiële schade. Op de kruising van de Westerweg met de Zeeweg vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een van de bestuurders negeerde een stopverbod. Er was alleen materiële schade. Op een erf aan de Boekelermeerweg werden hout en diverse afvalstoffen ver brand. De dader krijgt een proces verbaal voor het vervuilen van het milieu. Vanuit een winkel in 't Loo werden voornamelijk vesten en colberts ont vreemd. Toegang werd verschaft door een steen door de etalageruit te gooien. Vanuit een vrachtwagen die geparkeerd stond op het terrein van de Melkunie werd een tas ontvreemd. In de tas zaten diverse bescheiden en een korte broek. De bescheiden zijn later teruggevonden nabij de Loet. Alleen de korte broek wordt nog vermist. Werknemers van een sloopbedrijf wa ren bezig met het verwijderen van de lei en dakbedekking van 't Loo. Plotseling viel de goot waarin zij stonden naar be neden. Eén persoon kon zich redden via een ladder. De ander viel naar beneden. Hij klaagde over pijn aan de ribben en de schouders. Van een personenauto die geparkeerd stond op de Vierakkers werd de linker buitenspiegel afgebroken. Van een personenauto die geparkeerd stond op de Wentholtlaan werden de ra dioantenne en een ruitenwisser vernield. Door een NZH-chauffeur werd gemeld dat er een vreemd donker pakket in het kanaal dreef. Met behulp van de brand weer werd het pakket uit het water ge haald. Het bleek gelukkig alleen te gaan om een oud stuk landbouwplastic. Getracht werd in te breken in een bouw keet aan de Ypersteinerlaan. Uit een bestelbus die geparkeerd stond op de Kapellaan werd voor een groot bedrag aan gereedschap weggenomen. Uit één van de noodcabines nabij 't Loo werd de brandkast ontvreemd. In de brandkast bevonden zich alleen enkele waardepapieren. Vanuit een winkel aan de Heerenweg werden uit het kantoor een portemon nee en drie sleutels ontvreemd. Uit een kleedkamer van een sportcom plex aan de Bayershoffweg werden een portemonnee en een horloge ont vreemd. Vanaf een parkeerplaats aan de Kloosterhof werd een personenauto ontvreemd. Op de Lagelaan vond een aanrijding plaats tussen een tractor en een perso nenauto. Er was alleen materiële schade. Op de A9 ter hoogte van het Kooimeer- plein vond een eenzijdige aanrijding plaats. De aanrijding werd veroorzaakt omdat een 33-jarige automobilist geen voldoende afstand hield. Op de Pastoor van Muijenweg werd een personenauto aangetroffen die in Castricum gestolen bleek te zijn. Op de Heerenweg bij't Loo werd een parkeercontrole gehouden. Er werd 8 maal een proces verbaal opgemaakt. Tussen donderdag 6 september en vrij dagochtend 7 september is schade ont staan aan een anthraciet grijze Peugeot 309 die geparkeerd stond op de Kleine Olven. Het linkervoorportier werd be schadigd. Niet bekend is hoe de schade is ontstaan. De politie verzoekt eventue le getuige zich te melden, tel. "072 337676. Op de Heerenweg werd een personenau to vernield door een bromfietser. Aan leiding hiertoe was dat de bromfietser bijna onder de personenauto kwam. Hierdoor werd de bromfietser waar schijnlijk zo kwaad dat hij de rechter richtingaanwijzer stukschopte. De bromfietser is weggereden. Uit een boodschappentas bij een super markt aan de Stationsweg werd een por temonnee ontvreemd. Er was sprake van twee daders, waarvan één de aan dacht afleidde en de ander de diefstal pleegde. De daders zijn weggerend. Op de Ringweg vond een eenzijdige aanrijding plaats. De bestuurder van een personenauto werd verblind door een tegemoetkomende personenauto. Hij week naar rechts uit en reed tegen een geparkeerde auto aan. Bij controle bleek de bestuurder gedronken te heb ben. Proces verbaal is opgemaakt. In een in aanbouw zijnde woning aan de Ronde Laan werd een gipsplatenwand vernield. De aandacht werd gevestigd op een per sonenauto die tijdens de controle van een andere personenauto zich vreemd gedroeg. Na een korte achtervolging werd de auto abrupt op de Kenne merstraatweg aan de kant gezet. De bestuurster trachte hard rennend weg te komen, echter zonder resultaat. Zij bleek gedronken te hebben. Proces ver baal werd opgemaakt. In de periode van 5 tot en met 11 sep tember werden 5 fietsen ontvreemd. BERGEN - Op zondag 18 september or ganiseert de Stichting Damland aan de Nesdijk in Bergen een themamiddag over vlinders en andere insekten onder het motto .Allemaal Beestjes'. Een en ander gebeurt in samenwerking met het bureau natuur- en milieu-educatie van de gemeente Alkmaar. De middag begint om 14.00 uur met de opening van een twee weken durende vlindertentoonstelling. Dit is tevens het startsein voor de aanleg van een zoge naamde vlindertuin bij Damland. Het programma omvat voorts een lezing over vlinders door Ron van het Veer, het lopen van een bijenpad voor kinde ren en informatie over bijen door een imker. Om 17.00 uur besluit de Noord hollandse groep .Jadenk' de middag met natuurliedjes en muziek. Donateurs van Stichting Damland heb ben op vertoon van hun pasje gratis toe gang tot deze middag. Overige geïnter esseerden betalen 5,00 en kinderen zijn onder begeleiding gratis welkom. Aanmelding is mogelijk bij Stichting Damland edukatie (tel. 02208 97053) of bij de gemeente Alkmaar bureau natuur- en milieu-eduaktie (tel. 072 142561). HEILOO - Zondag 18 september, van 10.00 tot 14.00 uur, houdt vogelvereni ging Kleurenpracht Heiloo, voor jong en oud een vogelbeurs/rommelmarkt vogelaccessoires. In het clubgebouw van de postduivenvereniging naast spor thal 't Vennewater. De toegangsprijs is 1,00 per persoon. HEILOO - De Federatieve Vrouwen raad start het nieuwe seizoen deze maand met een cursus Argumenteren. Deze is in het bijzonder gericht op vrou wen die al enige verader-ervaring heb ben en die zich willen oefenen in het hanteren van argumenten. Om ook bui tenshuis werkende vrouwen in de gele genheid te stellen de cursus te volgen, wordt deze in de avonduren gegeven. De eerste bijeenkomst is op donderdag 22 september; aanmelden is mogelijk tot 20 september. Leidster is mevrouw Tineke Brons, die eerder voor de Federatieve Vrouwen raad al met succes een training in gespreks- en discussietechnieken heeft verzorgd. In de cursus Argumenteren gaat het onder meer om het ordenen van argumenten, de vraag wanneer je een argument op tafel legt, het overtuigen van de ander, het reageren op verwijten en het wegen van eikaars argumenten. Daarbij komen verschillende vergader situaties aan de orde. De cursus omvat zowel de theorie als de praktijk. De cursus wordt op zes achtereenvol gende donderdagavonden gegeven. De bijeenkomsten duren van 19.30 tot 22.00 uur en vinden plaats in gebouw 't Kruispunt aan de Maas Geesteranusweg in Heiloo. De cursus is toegankelijk voor alle vrouwen uit Heiloo en omge ving. Dankzij subsidie van de gemeente bedragen de totale kosten slechts 30,- Voor opgave en inlichtingen kunt u bel len met mevrouw C.K. Overwater (tel. 072-335212) of mévrouw J. Broens (072 336016). HOOFDSTUK III De dag brak aan dat ik voor het eerst naar school moest, een grote verandering in mijn leventje. Aan de hand van moeder ging ik er heen. Nog zie ik grote deuren, met daarachter vrouwen met witte gezichten en grote kappen. Later hoorde ik dat het zusters waren. Ik leerde er met klei spelen, op het laatst kwam de klei je de oren uit! Als de bel rinkelde mocht je naar huis. Die eerste dagen heb ik gehold om maar zo snel mogelijk thuis te zijn. Toen ik vriendjes kreeg veranderde dat en ging ik spelenderwijs naar huis. Nog steeds ging ik elke dag naar opie. Als ik thuis kwam uit school zei moeder soms al dat ik iets naar opie mocht brengen. Zo leer de je al vroeg boodschappen te halen en te brengen. Een enkele keer nam ik wel eens een vriendje mee naar huis. Toen ik wat groter werd mocht ik ook naar vriendjes toe. Dit deed ik dan ook vaak. De vader van één van hen had een boerderij met grote weilanden. Wat hebben we daar fijn gespeeld. Mijn vriendje had zelfs een bok met een wagentje, dat was een heel bezit in die tijd. Het in- en uitspannen ervan was een hele be zigheid. Maar daarna reden we er dan prinsheerlijk mee door het dorp om boodschappen te halen voor zijn moeder. We mochten maar met z'n tweeën op dat wa gentje zitten en er werd om de beurt gestuurd, vanzelf. Naast ons huis was een groot bol lenland. De bezittende kweker woonde echter elder. In een hoek was een opslagplaats voor lege bollenkisten, die bij het rooien werden gebruikt. Wij hadden daar een hut van gebouwd. Het gebeu ren rond de hut was altijd wel een beetje geheimzinnig. Daar er wei nig jongens en veel meisjes op de buurt waren, lag het voor de hand dat ik bij het favoriete spel 'dok tertje spelen' altijd de dokter was. Mijn zusjes mochten nooit mee doen. Op een keer, toen we daar zo speelden, kwam één van mijn zusjes om de hoek kijken. Ze ren de schreeuwend naar moeder en riep: ,,Jan doet vies!". De meisjes stoven weg en Jan bleef alleen achter, zich van geen kwaad bewust. De herfst deed weer zijn intrede. Vader kocht dit jaar geen koe. De vorige twee hadden teveel geld ge kost, vader zei dat het een schip van bijleg was geweest. Moeder vond het jammer vanwege de melk. Vers is wel het lekkerst. Ook had ik geen konijn, mis schien van het voorjaar wel weer. De fruitbomen werden alsmaar groter en het was een goed fruit- jaar. Je begrijpt dat ik het weer heel druk had met fruit opzoeken. Moeder zei weieens dat we het wel uit konden venten, nu maakte ze er vooral moes van. Het werd weer een hele strenge winter met weinig sneeuw maar prachtig ijs. Ik ging meer met vriendjes mee het ijs op dan met vader. Die nam nu m'n twee jon gere broertjes mee op de slede. Ook deze winter vermaakten wij ons goed en als we dan thuiskwa men trakteerde moeder ons. Half maart begon ik alweer kievietseie ren te zoeken, samen met vader. Ik had er reuze succes mee. In april ging ik naar de eerste klas, dat was een hele overgang. We kregen een zuster, die wel heel aardig was, maar slechts één hand had. Nee, dat heb ik nooit prettig gevonden. Het was altijd wat grie zelig als zij naast mij stond met die ene arm in dat zwarte mofje. Ze legde alles wel goed uit. We hadden ook een heel rustige klas, met alleen maar jongens. In het speelkwartier was het na tuurlijk wel een gejoel en gekrijs. Voetballen had wel de boventoon, ieder had zijn eigen clubje. En zo brachten we dat schooljaar heer lijk door met spelen en leren. Je kreeg een leuk vriendenkringetje om je heen. Uit school moest ik vader steeds meer helpen in de tuin, want vader had gezegd: „Dat moet je vroeg leren!". Toch was er ook genoeg tijd om in de avonduren met mijn vriendjes te spelen. We moesten om zes uur eten, daar hield moeder streng de hand in. Het eten smaakte altijd heer lijk. Moeder kon zo fijn koken, ze had dit geleerd in het restau rant van opa Ruiter. Dit restau rant stond in Runxputte en er werd veel gebruik van gemaakt door bezoekers van de bedevaar ten in de Kapel ter intentie van Onze Lieve Vrouw Ter Nood. La ter kwam ik hier vaak. Dat jaar gebeurde er iets heel er gs. Mijn jongste broertje Japie was onder de tram geraakt en do delijk verongelukt. Nog zie ik de buurvrouw met mijn broer in haar armen. Ze droeg hem naar haar eigen huis, ik mocht niet mee naar binnen. Een paar dagen later kwam er een meneer met een kap- wagen en het kistje met Japie werd ingeladen, ik mocht weer niet mee. We begrepen er toen ook te wei nig van om mee te kunnen. Het was wel heel erg voor mijn vader en moeder, ik had ze nog nooit zien huilen. Maar wij speelden ge woon weer verder, gingen weer naar de boerderij en deden allerlei spelletjes tot etenstijd. Als de boe ren gemolken hadden ging ik op een draf naar huis om te eten, dat miste nooit! De dagelijkse gang naar opie bleef onveranderd. Ik geloof dat zij dat wel fijn vond, want als ik daar aankwam zij opie altijd: "Ik zat al op je te wachten". Maar daar kwam plotseling een eind aan. Opie raakte aan de sukkel, ze had een beroerte gehad. Dagen achter een was tante Zuster bij haar. Tante Zuster was een zus van va der, ze woonde in het klooster en werkte in een sanatorium in Dek- kersveld bij Nijmegen. Opie knapte wel weer een beetje op, maar genas niet helemaal. Dat duurde zo een paar maanden en toen moest er een oplossing wor den gezocht. Opie had nog een zoon, Dorus. Er zou een kamertje aan Ome Dorus zijn huis worden gebouwd en opie kon daar in. Ome Jaap zou trouwen en in opies huis komen. Dat was dan maar de oplossing voor opie. Voor haar was het geen juiste beslissing, want ze kon het hele maal niet hebben met haar schoondochter, de vrouw van Ome Dorus. Ook ik vond dit al tijd een onaangenaam mens. Een enkel keertje kwam ik daar alleen met vader, ik was gewoon bang van haar. Op een dag vertelde moeder mij dat er een dochter van Ome Do rus ging trouwen en dat ik onder de middag gauw even naar opie kon, omdat er nu een andere tan te op haar paste. Zodra ik uit school m'n eten op had, ging ik op een draf naar haar toe. Daar stond ik bij opie, ze huilde er van. Ik hield haar hand vast en toen huilden we allebei, want door die beroerte die haar was overkomen kon opie niet meer praten. Ik had een beroerde mid dag, steeds zag ik weer die tranen over haar wangen glijden. Opie was niet gelukkig bij haar zoon Dorus. Vader en Ome Jaap hebben haar toen weer terugge bracht naar haar eigen huisje en opie werd verder verzorgd door haar andere schoondochter. Nu was het wel in goede handen en kon ik weer vaker naar haar toe. Mijn leventje ging weer verder, in de eerste klas kon ik goed meeko men. Ik ging met meerdere vriendjes om, ze waren altijd heel aardig voor mij. Het werk in de tuin ging ook door, vader zocht steeds leuke werkjes voor mij op. Er was altijd wel wat te doen. Die fnaan^l werd opie weer zo ziek, dat er bij haar gewaakt moest worden. Een week later is opie gestorven. Ik mocht niet mee naar de begravenis. Toen ik in de klas zat, hoorde ik dat eentonige sombere geluid van die twee klok ken. Ik had geen prettige dag. Da gen heb ik er verdriet van gehad. Ik miste dat loopje naar de Vis- weg heel erg. Maar toch, ook kin derleed is gauw weer over.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 8