RADAR95 Wetenschap en techniek in 'populaire boeken' Hoe gaan we om met wetenschap? Het einde was vier maal zoek bij Falkland Toneel Gré van Halm krijgt lintje voor 40-jarig lidmaatschap van de HOV M Gewenst drukwerk Rommelmarkt en fancy-fair in De Loet Geslaagd C.D.A. - Info-uur Stand van zaken inde etensphap Heilooër Bridgeclub Peulvruchten: ouderwetse lekkernij Cursus Origami Herfstbeelden De Vroegte Wint Damclub Heiloo PAGINA 6 UITKIJKPOST 19 OKTOBER 1994 Op de klep van mijn brievenbus is geen sticker geplakt tegen onge wenst drukwerk. Niet dat ik te lui ben om in het gemeentehuis zo 'n sticker af te halen, maar ik wil ge woon alles ontvangen. Een lege brievenbus geeft me een verlaten gevoel. Maar dat gebeurt zelden: brieven, rekeningen, kranten, fol ders, tijdschriften en weekbladen, dag in dag uit buit in de bus. En bij de tientallen folders, die weke lijks in mijn bus belanden, zitten er altijd wel een paar, die geld kunnen opleveren. Staatsloterij, bingo, Duitse lotto: noem maar op. De organisatoren steken el kaar naar de kroon om zichzelf aan te prijzen. Dankzij al die kansspelen ontdek je hoeveel goe de doelen er zijn. Maar de meeste deelnemers zullen toch aan maar één goed doel denken: hun ban krekening, waarop straks de enor me hoofdprijs gestort zal worden. Zo tegen hei eind van de maand, wanneer de bodem van mijn schatkist in zicht komt, zit ik wel eens over zo'n loterij te dagdro men. Dan win ik bijvoorbeeld ze ven miljoen gulden en bedenk hoe ik dat geld allemaal zal besteden. Natuurlijk geef ik enorme som men weg. Familie en vrienden met zware hypotheeklasten, verenigin gen die leuke dingen willen orga niseren maar het financiële risico niet aandurven. Een paar miljoen is zo opgemaakt, daarvan ben ik overtuigd. Als een weldoener, een moderne Maecenas, stel ik dan gelden beschikbaar. En dat bij voorkeur in volledige anonimiteit. Het opgefokte circus, de belache lijke stoelendans van 'Zie mij nu eens fijn geld gevenstuit me steeds weer tegen de borst. Misschien sticht ik ook wel een speciaal fonds van nog eens een paar miljoen. Uit de jaarlijkse rente daarvan kunnen steeds nieu we initiatieven ondersteund wor den. Een bijzonder concert op de speelweide in het Heilooër Bos lijkt me wel wat: dat gebeurde vroeger ook. De inrichting van een clubhuis of wijkgebouw, de organisatie van een groots sporte venement, een dorpsfeest voor alle en alleen maar kinderen in Hei- loo. Er zijn genoeg dingen te be denken waarvoor de financiële middelen ontbreken of waarvoor de gemeenteraad niet kiest, omdat het onderhoud van wegen en ri ool, het verplaatsen van een boom of de aanschaf van een nieuwe computer van groter belang geacht worden. Maar goed, de schenkingen en het fonds ten spijt, ik hou nog altijd een enorm bedrag over van mijn prijs. Dat kan je wel op de bank zetten en de rest van je leven ren tenieren, maar volgens mij is geld niet iets om zo lang mogelijk te bewaren. Geld moet rollen en wie mij kent, weet dat ik met het uit geven van geld weinig moeite heb, ik vind het heerlijk. Bovendien voel ik er weinig voor om te leven op zo'n smalle basis als die van de rente van het geluk. Je rekent jezelf rijk en bent er de rest van je leven mee bezig om rijk te blij ven. Nee, als ik op die manier de tijd die me gegund wordt moet doorbrengen, dan mogen ze al dat geld houden. Niet oppotten en dus moet ik geld spenderen, uiteindelijk zal ik ook maar iets voor mezelf aanschaf fen. Een huis kopen. En omdat je toch geld genoeg hebt, kan je het huis van je dromen kopen, het la ten verbouwen en inrichten zoals je wilt enzovoort. Je bent in ieder geval niet afhankelijk van de bouwplannen in Ypestein. Daar wordt mondjesmaat gebouwd als je het vergelijkt met de vele wo ningzoekenden die de gemeente telt. En wat er gebouwd wordt, tja, daarover heb ik al heel wat monden horen spreken en bepaald niet uitgelaten, blij of enthousiast. In mijn dagelijkse *omgeving wil len de meeste lieden toch bij voor keur een normale woning, in een rij, wellicht met de mogelijkheid om er een garage bij te bouwen. Geen appartementen van twee ton of meer, geen herenhuizen voor het dubbele bedrag. Ik hoef me er met mijn loterij-miljoenen niet druk om te maken. Het wordt een huis om in te dwa len. Aparte kamers om te lezen, te schrijven, te schilderen. Een keu ken gelijk die van een luxueus restaurant. Badkamers, slaapka mers, gangen, trappen en een gro te hal voor de (vanzelfsprekend) wekelijkse feesten. Een klein kasteel met rondom een pracht van een tuin en daarin weer een garage, een extra atelier en een tuinhuis als gastenverblijf. En om dat alles heen bouw ik een hoge muur. Want zulke woonpaleizen moet je beschermen tegen onge wenst bezoek. Een vermogen besteed ik aan veiligheidssystemen. Wie bij mij op bezoek wil komen heeft een pasje met een PIN-code nodig om de toegangspoort te openen. Jeminee, wat zal ik ge lukkig zijn in mijn nieuwe huis! Het droombeeld lost gelukkig snel genoeg op, ik knipper eens met m'n ogen en kijk om me heen. Ik zie de kapotte bank, het zelfge maakte bureau, de planten en m'n boeken. Alles onder handbereik. Ik heb geen plattegrond nodig om een keukenmesje te vinden. Ik hoef niet te schrikken van onbe kende geluiden uit de oostelijke vleugel, waar het kleine museum is ingericht. Ik heb geen mensen in dienst om er dag in dag uit voor te zorgen dat het huis glimt en blinkt. Ik bekijk m'n banksal do en zie dat ik nog een paar pot ten verf kan aanschaffen deze Ynaand. Ja, laat ik de slaapkamer maar eens schilderen, dan is de helft van m 'n huis precies zoals ik het hebben wil. Wellicht kan ik over een maand of twee de woon kamer doen. En tussen al die folders in m 'n brievenbus zitten gelukkig ook de krantjes van doe-het-zelf-markten. Ik blader en vind de materialen die ik kan gebruiken. Stel je voor dat ik een sticker op de brieven bus zou hebben om de folders te weren. Dan had ik toch mooi m'n dagdroom gemist en was het besluit om te gaan schilderen niet genomen. 'En hoe zit het dan met het milieu?' zullen de tegenstan ders van door hen niet gewenst drukwerk roepen. Ik heb daar na tuurlijk wel een antwoord op, maar wie zal geloven wat ik be weer? Zolang een groot deel van de dagelijkse boodschappen nog in plastic wordt verpakt en de ge scheiden inzameling van plastic nog niet of nauwelijks bestaat, durf ik te zeggen dat ik het niet slecht doe in m'n kleine huis houden. Ik verdraag de stank van rottend GFT-afval in de doorweekte pa pieren zak in het groene afvalbak- je, gebruik de plastic zakken uit winkels voor mijn grijze bakje in huis. De kast onder de trap is een centrum voor het scheiden van af val. Dözen voor papier, glas en hard plastic. In bescheiden kring heb ik al naam gemaakt als groentepotten-verzamelaar, waarin ik onbespoten produkten uit m'n moes' tuin op azijn zet: vier lege potten brengen, één volle terug; het huis puilt uit, ik kan jaren vooruit. Kleren draag ik helemaal af, waarna de stof als poetsdoek of verf lap z'n laatste dagen slijt. In een la heb ik minstens drie kilo lege batterijen liggen van de afge lopen jaren en op zolder bij bena dering tien paar oude schoenen, die ik maar niet in de grijze bak durf te mieteren. Ik belast het mi lieu buiten de muren van mijn huis minimaal, bezit geen auto of tuin. Mag ik, dit alles overziend, dan alsjeblieft het door anderen ongewenst verklaarde drukwerk blijven ontvangen? HEILOO - Op zaterdag 22 oktober is er van 10.00 tot 16.00 uur in zorgcentrum De Loet weer een grote fancy-fair en rommelmarkt. Honderden koopjes, zo als boeken, kleding, meubels, gordijnen en handwerken, worden aangeboden. Het rad van avontuur draait de hele dag en er zijn allerlei nieuwe spelletjes. Daarnaast wordt natuurlijk gezorgd voor koffie, thee, poffertjes, Hollandse nieuwe en diverse andere hapjes en drankjes. De opbrengst van deze activi teit is bestemd voor de Loet-bus. HEILOO - Onze plaatsgenoot J.H. Rooker is aan de universiteit van Amsterdam afgestudeerd als doctoran dus aan de faculteit voor pedagogiek. HEILOO - Wij hopen dat u, ondanks alle ongemakken vanwege de verbou wing, nog de ingang van het Open Huis kunt vinden. Want daar zitten donder dagavond 20 oktober van 19.30 tot 21.30 uur weer een aantal C.D.A.- raadsleden die u graag te woord willen staan. Wij horen graag van u, als indivi du of als vertegenwoordiger van een of ander georganiseerd verband wat u aan op- en aanmerkingen, ideeën of anders zins te vertellen heeft aan de politiek. U heeft geen boodschap aan de politiek? Wij wel aan u! Inlichtingen: E. Schoutsen-Bolten, tel. 334319. 'Uwmim Kraw» i> Ar mmsrt »*t«« «MMtlijfcv krnwvwm: hij «Swwt «m (mtk vo< «wt Wrikt. lamb»* - «etrowma* t*oar%l - tutkmi wmrit InfetaMW w (MtwxkuiMh- CR <fe fiJjinWt «ttuutlinxUpro M(j 4* kam «ad» W» *r v» ««WW» «h Mwmft ïtoMrir. r« fea«e kmtüwfe kamnen urm mratnHt contact HEILOO - De maand oktober staat in de huizenbranche in de meest ruime zin van het woord al een aantal jaren in het teken van wonen. Maar ook de wereld van de wetenschap en techniek schenkt al heel wat jaren extra aandacht aan hun werkterrein in deze maand van het jaar. Weliswaar was het vorige week de precieze themaweek, nog tot eind okto ber «is er op velerlei terrein extra aan dacht voor wetenschap en techniek. Bijvoorbeeld in de Uitkijkpost, waar een wetenschapper vertelt over zijn werk bij het ECN te Petten. Maar ook bij de boekhandel is het goed toeven bij de speciaal ingerichte tafels met populair-wetenschappelijke uitgaven. Bijvoorbeeld bij Boekhandel Deutekom aan de Heerenweg in Heiloo. Iedereen die zichzelf vragen stelt over de wereld om ons heen, is in feite bezig met het beoefenen van wetenschap. Een we reld zonder wetenschap en techniek is eigenlijk niet denkbaar. Het jaarthema effectenbeurs, de nieuwe democratie, taalgehiemen, de holocaust, oosterse fi losofie, de electronische snelweg, entro pie enzovoort. Lawrence M. Krauss: Het geheim van de natuurkunde. Lawrence Krauss is de meester van een uiterst moeilijke kunst vorm: hij schreef een boek vol met leu ke, makkelijk leesbare en - verrassend genoeg - geheel correcte informatie over natuurkunde en de manier waarop na tuurkundigen werken. Hij geeft de lezer echt inzicht in de diepgang van grote geesten als Galileo, Maxwell, Einstein en Bohr. Een boek van hoge kwaliteit. Deze drie en vele andere populair- wetenschappelijke uitgaven vindt u na tuurlijk bij de boekhandel. HEILOO - Nu de onderlinge competitie van D.C.H. nog in een vroeg stadium verkeert is het nog uitermate drtik bij de bezetting van de felbegeerde eerste plaats. Er is sprake van filevorming en daar kwam ook in de vijfde ronde geen echte verandering in. Ditmaal streden de heren Cor van Lieshout en Frans Schouten voor het lijstaanvoerder schap. Eerstgenoemde, die goede en slechte jaren afwisselt, legde de proble men reeds na een gedegen opening op het bordje bij zijn opponent. Deze, ge pokt en gemazeld in het vak, kreeg via kundig schuifwerk vaak nog een poot tussen de deur. Toch kreeg van Lies hout zijn tegenstander langzaam in een wurggreep en pakte even later knap de volle buit. De regerend kampioen van de tweede groep Martin Houtenbos stond na vier rondes nog droog. Dat was voor deze bloemen- en plantendeskundige om nachtmerries van over te houden. Tot zover kwam het niet want Houtenbos smaakte eindelijk het zoet der overwin ning tegenover de taaie Piet Heyne, die ondanks heldhaftig tegenspèl in de zeer spannende tijdnoodfase het verlies van twee schijven niet meer te boven kwam. De uitslagen waren: C. v. Lieshout-F. Schouten 2-0, N. Ursem-R. Koch 1-1, R. de Boer-C. Bijwaard 1-1, M. Out-L. Koersen 2-0, P. Heijne-M. Houtenbos 0-2, J. Kraakman-N. Ligthart 0-2. HEILOO - Uitslagen dinsdag 11 okto ber: A lijn Boelhouwer-Frugte 61.50, Moscou-Weehuizen 55.70. B-lijn: fam. v.d. Laan 60.40, Muller 58.90. Donderdag 13 oktober: A-lijn: fm. Neefjes 60.00, Ranzijn-Spruit 56.70 B- •lijn: Fam. Schreiber 58.90, Jonker- Vogel 57.30 C-lijn: Koster-Visser 59.40, v. Haperen-Hurkmans 57.80 D-lijn: Fam. Moscou 66.10, fam. G. Dijkstra 65.10. HEILOO - Met peulvruchten kan einde loos worden gevarieerd. Vooral in ou derwetse gerechten wordt van deze erwten en bonen veelvuldig gebruik ge maakt. Maar ook in gerechten en zuide lijker oorden laten peulvruchten zich goed verwerken, bijvoorbeeld in de in middels bekende chili concarne. In het authentieke winkeltje Grutterij de Ko renbloem in Heiloo is een groot en uniek assortiment van peulvruchten aanwezig. Hier kunt u uw peulvruchten op ieder gewenst gewicht laten uitschep pen. Zelf gekweekte peulvruchten over treffen qua smaak ruimschoots de in blik of glas verwerkte soorten. Al ver voor onze jaartelling werden er verschillende peulvruchten verbouwd en gegeten. Dat blijkt uit archeologische vondsten. Zo ontdekte men niet alleen in een neolitisch dorp in Zwitserland (ca. 45oo voor Christus), maar ook in Burgemeester Nico Schoof feliciteert Gré van Halm met haar koninklijke onderscheiding. HEILOO - De Heilooër Operettevereni ging repeteerde als altijd op donderdag avond, tot de pauze verliep alles heel ge woon. Gré van Halm repeteerde samen met Wim Nooteboom voor de eerst ko mende uitvoering. Maar in de pauze veranderde er wat. Eerst kwamen de kinderen allemaal bin nen vallen en last but not least de burge meester met zijn vrouw. In de verbou wereerdheid van het ogenblik was dat de jubilaris nog niet zo opgevallen. Van al die kussen en bloemen van de kinde ren raak je best een beetje ontroerd. Veertig jaar lid zijn van een vereniging is ook niet niks. Maat; dit alles was nog maar het begin. Burgemeester Schoof schetste haar lange loopbaan en prees haar grote inzet, ook toen het allemaal niet zo goed ging met de HOV. Gré van Halm stond haar mannetje en maakte de Operette Vereniging uit Heiloo tot een van de beste boven het Noordzeeka naal. Deze prestatie werd beloond met Egyptische graftomben uit de twaalfde dynastie (ca. 2400-2200 voor Christus) en in de ruïnes van Troje resten van ge cultiveerde peulvruchten. Lange tijd at men erwten alleen maar in droge vorm. Verse erwten werden pas in de zeven tiende eeuw aan het hof van koning Lo- dewijk XIV als delicatesse gebruikt. "Peulvruchten" is een algemene bena ming voor een gewas dat tot de familie van de vlinderbloemigen behoort. De zaden groeien in het omhulsel, de zoge naamde peul. Van sommige verse (on rijpe) peulvruchten worden zowel de zaden als de peulen gegeten, (sperzie- en snijbonen, peultjes) van andere alleen de zaden (doperwten, tuinbonen). Van gedroogde (rijpe) peulvruchten gebruikt men alleen de zaden (bruine en witte bo nen, spliterwten, linzen en sojabonen). Kapucijners eet men zowel vers als ge droogd. Peulvruchten leveren zetmeel, eiwit, B- vitamines'en ijzer. Bovendien zijn ze rijk aan voedingsvezel. De verschillende soorten leveren ongeveer dezelfde hoe een Koninklijke Onderscheiding de ere medaille in zilver verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. Namens de Boog, bond van Opera en Operette ge zelschappen ontving van Halm een oor konde, en Van Beers, alias" Klaas Klinkhamer" sprak haar in het West Fries toe en overhandigde de zilveren speld met robijn. Ook de broer van Gré van Halm voorzitter van de HOV Frits Hogerheijde sprak zijn zuster liefdevol toe. Jij weet het beste uit mensen te halen". Ook hij prees haar, grote door zettingsvermogen, met een gezin met vijf kinderen en een man met wissel diensten was er altijd tijd voor de HOV. Namens de HOV overhandigde hij haar een compleet arrangement voor de Phantom of the Opera. Van alle koorle den kreeg Gré van Halm een rode roos met een ieder persoonlijk een geschre ven kaartje erbij. Tot slot werd er een lied gezongen en dat klonk, hoe kan dat anders, als een klok. veelheid voedingsstoffen, met uitzonde ring van sojabonen. Deze leveren meer eiwit en meer vet dan welke andere peul vrucht dan ook. Peulvruchten kunnen zowel in plaats van aardappelen als van vlees worden gegeten. Ze zijn echter geen goede vervanging van groente om dat ze geen vitamine C bevatten. Los uitgewogen gedroogde peulvruch ten (verpakt in papieren of katoenen zak) blijven bij afgesloten, koel, droog en donker bewaren ongeveer een jaar goed. Wel moeten ze af en toe worden omgeschud. Na ruim een jaar wordt de schil wat harder. Deze "overjarige" peulvruchten moeten langer weken en koken. Bent u nieuwsgierig geworden naar de ouderwetse smaak van de zelf gekweek te peulvruchten, kom dan naar de "Grutterij de Korenbloem" aan de Sta tionsweg in Heiloo. In dit authentieke winkeltje wordt u nog op ouderwetse wijze geholpen. Ook kunt u deze week gratis recepten krijgen van gerechten waar peulvruchten in verwerkt zijn. HEILOO - De maand oktober staat voor een groot gedeelte in het teken van de wetenschap. We spraken met iemand die een groot deel van zijn leven in dienst stelde van die wetenschap en al 34 jaar verbonden is aan het ECN in Pet ten, de heer Bert Ordelman. ,,Als ik m'n leven over kon doen zou ik voor dezelfde studierichting kiezen", zegt Ordelman. Hij wilde eigenlijk vliegtuigbouw gaan studeren maar daar was toen geen geld voor. Toen deed zich de gelegenheid voor, als stagière, op het analystisch laboratorium van de univer siteit in Amsterdam te gaan werken. Weliswaar in het chemiemagazijn, maar het was een begin. In die tijd werd een opleiding gevolgd voor wetenschappe lijk chemisch analyst. Toen er een plaats vrij kwam op het la boratorium als leerling analyst, kreeg Ordelman de kans als assistent van een promovendus aan een proefschrift mee te werken. Na de militaire dienst werd meegewerkt aan een tweede proef schrift. Toen het experimentele gedeelte was afgelopen waren er geen promotie kansen meer en na nog een maand bij Philips gewerkt te hebben werd hem ge vraagd vanwege zijn specialisatie te sol liciteren bij het E.C.N. Het is 1960. ,,Het aantrekkelijke van het werk bij het E.C.N. was toen dat je aan het front werkte, steeds nieuwe projekten onder zoeken: materialen die geanaliseerd moesten worden (soms in het geheim). Er was weinig over bekend en met vijf man met ieder z'n eigen specialiteit werkten we daar. Het andere aantrekke lijke was dat je werkte met de nieuwste apparatuur om snellere betere en gevoe liger metingen te kunnen doen", aldus Ordelman. Ook hier moesten wepr cursussen voor gevolgd worden hoe deze materie te ge bruiken. Het moeilijke was dat je steeds moest bepalen of hetgene wat je had be paald ook inderdaad juist was. Andere laboratoria, in het buitenland waren met eenzelfde onderzoek bezig. Zo ont stond een netwerk van samenwerkende laboratoria. Milieuonderzoek Dit heeft bij het ECN natuurlijk een grote prioriteit. Er is onderzoek gedaan naar hoe chemische processen verlopen waardoor je zure regen krijgt. Dit is een hele wijde discipline geworden. Men houdt zich druk bezig met de af valstoffen van de kernenergie. De ken nis die men hier opdoet wordt weer gebruikt voor het milieuonderzoek. Een eerste vereiste hierbij is goed materiaal (reactor) en goed personeel. Reactoren afbreken zijn projekten van jaren. Men is nu bezig dit te onderzoeken. „Energie winnen is altijd een aanslag op het milieu", zegt Ordelman. Windener gie maakt veel lawaai, met de zonne- energie worden goede vorderingen ge maakt. Maar al die onderzoeken kosten veel geld, de industrie krijgt pas be langstelling als het onderzoek is vol tooid. De overheid zou die periode moeten overbruggen, maar er komt steeds minder geld en zo wordt het een te lange looptijd voor de industrie. Maar uit elke negatieve ontwikkeling komen ook veel positieve dingen voort. Uit één gram uraan wordt meer energie gehaald dan uit steenkool (ook slecht voor milieu). De reactor positief gebrui ken, in het onderzoek met onder andere hersentumoren heeft men hiermee al goede resultaten behaald. Als werknemer van het ECN is Ordel man betrokken bij het coating-centre, dit is een samenwerkingsprojekt tussen het ECN en GCO (gemeenschappelijke onderzoekcentrum te Pettten van de Europese gemeenschap). Het coaten van verschillende materialen is een groeiende markt. Hele dunne lagen van een paar micron voorzien, een materiaal van een keramische deklaag. Door een chemische reaktie zet het in gasvorm ge brachte materiaal zich vast en vormt dan een keiharde beschermende laag. Dit wordt onder andere toegepast op vliegtuigmotoren, gereedschap en onder andere ook op het plaatje waar de streepjescode overgehaald wordt. De laag is zo dun, een duizendste milime- ter, maar heel sterk. Computers Na de aanschaf van een computer gestuurde röntgenanalysator werd mijn belangstelling voor computers gewekt, wat resulteerde in een grote betrokken heid bij de laboratoriumautomatise ring. Ik ben daarna software gaan ontwikkelen voor onder andere isotho- pen bepalingen en onder andere het be palen van de ouderdom van gesteente. Daarna kwam een periode van het op zetten van een netwerk in het laborato rium en het vertrouwd maken van col lega's met hard en software", aldus Or delman. Met dit verhaal hebben wij u willen la ten zien hoe iemand in een bedrijf kan groeien. Wetenschap saai? Het is altijd vernieuwend werk, creatief en het staat aan de wieg van de nieuwste ontwikke lingen. HEILOO - Het Nivon Heiloo organi seert ook dit seizoen weer een cursus Origami, die start op 9 november. In 10 lessen op de woensdagmorgen, éénmaal in de veertien dagen in het Open Huis o.l.v. Joke Mooij, erkend docente aan gesloten bij de landelijke Origamivere- niging, wordt u deze vaardigheden geleerd. Voor de kerstdagen en natuur lijk verjaardagen alsmede geboorte en andere gebeurtenissen leert u schitteren de kaarten maken. Maar ook doosjes, mobiles zullen in deze cursus onder de aandacht gebracht worden. Bij deze cursus hoort een materiaalpak ket bestaande uit een speciaal lesboek en een kennismakingspakketje papier ad 30,00. Kosten cursus: Nivon leden betalen 66,00; anderen 91,00. U kunt informatie inwinnen of zich opge ven bij: Reina Mulder, tel. 072-333127, of Lineke Muller, tel. 072-334576. Je ziet ze bijna overal: in het bos, langs de weg, in de tuin. De pad destoelen schieten de grond uit en het zijn niet altijd de grootste exem plaren, die de aandacht trekken. Bijvoorbeeld deze plukjes: mis schien een paar centimeter groot, kijk maar naar het blad, de grassprietjes en het kleine besje. Mooie witte exemplaren, zomaar ergens bij een woning nabij de Noor derneg, een lust voor het oog. HEILOO - Afgelopen zondag vervisten de heren hun laatste baarswedstrijd van het jaar om de competitie. De uitslag was als volgt: 1) H. Haanraads 1450 gram, 2) C. Welp 1200 gram, 3) C. Bak ker 800 gram, 4) D. Sanches 725 gram. Zondagmorgen 23 oktober wordt de jaarlijkse wedstrijd om de W. Mooijbe- ker vervist in het Noordhollands Kanaal bij 't Zand. Verzameld wordt zoals ge bruikelijk bij de brandweerkazerne en wel om 7.00 uur. Nogmaals willen wij hierbij een dringende oproep doen aan de jongere vissers, zo vanaf 18 jaar, om ook eens gezellig aan zo'n baars wedstrijd mee te doen met een vaste hengel. Meerijden is mogelijk, het inleg- geld bedraagt 5,00. Voor nadere in formatie en opgave kun je je wenden tot de heer S. Blokker, tel. 332411, of de heer P. Welp, tel. 02518 54867. is 'kleur'. Kleur in onze omgeving is zo vanzelfsprekend, dat we er bijna nooit meer bij stilstaan. Toch roept het feno meen interessante vragen op zoals 'Wat is kleur nu precies?', 'Zie jij eigenlijk wel wat ik zie?' en 'Beïnvloedt kleur ons gedrag?' Over het thema kleur en tal van onder werpen uit de wereld van wetenschap én techniek zijn interessante boeken ver schenen. We noemen er hier in het kort een paar. Herman Pleij: Kleuren van de midde leeuwen. In dit boekje laat de schrijver iets zien van de bezetenheid van kleur in de middeleeuwen. Kleur als teken van macht en status, als drager van emotie, als duivels instrument, als bron voor schildertechnieken en teken van god. Radar 95: Stand van zaken in de weten schap. Radar is het nieuwe jaarboek voor de wetenschap, waarin taal van za ken op-heldere wijze beschreven wor den. Enkele onderwerpen: de HEILOO - Zaterdag 15 en zondag 16 oktober was het genieten voor de jeugd in theater De Beun. Falkland Toneel speelde voor vier maal een goed gevulde zaal een leuk en spannend toneelstuk voor kinderen: 'Het einde is zoek', ge schreven door Hetty Kranenburg. Het idee om de kijkertjes mee te nemen naar de fantasiewereld van Joyce (Annet Stam), die zij zelf beleeft tijdens het le zen van een spannend boek, sloeg enorm aan. Er zijn twee vriendinnen Marie Louise (Caroline Sprenger) en Willemijn (Ans Popall), de bekakte ouders van Marie Louise die het veel te veel op prijs stel len dat hun dochter zich in dure merk kleding steekt, de heks Kippevel (Nelly de Boer) die graag met kleine heksjes werkt, en een tovenaar (Cor Veen) die niet van een goed eind houdt en de laatste pagina uit het boek van Joyce pikt. De schrijfster van het stuk laat de jeugd - en hun ouders! - zien dat dure kleding niet prettig is om eens lekker te ravot ten. Marie Louise heeft daar schoon ge noeg van en loopt weg van huis samen met Willemijn, die wel een paar dagen mee wil. Zij komen in een groot donker bos, waar de heks en de tovenaar elkaar het leven zuur maken. Als de bekakte, maar nu toch ook ge schrokken ouders van Marie Louise (Anneke Keysper en Edo Postma), die op zoek zijn gegaan naar hun dochter, ook in het bos verschijnen, wordt het een heksentoer om de boze tovenaar en de ouders op andere gedachten te bren gen. Dat lukt heel verrassend met hulp uit de zaal. Met zeven kleine hulpheksen, getooid met puntmutsen en een echte heksen- pruik, zorgde heks Kippevel ervoor dat de tovenaar de vermiste bladzijde weer tevoorschijn haalde. Daardoor was het einde niet langer zoek en Joyce kon haar verhaal uitlezen. Het eindb kreeg een verrassende wending. De ouders za gen in dat een kind gewoon wil spelen en stoeien in kleding die lekker zit en niet duur is. De ruzie makende Merlinus en Kippevel sloten vrede en knuffelden elkaar, tot ieders verrassing, eens stevig. Dit alles speelde zich af in een prachtig decor met een pak heuse herfstbladeren op de grond. De rollen werden stuk voor stuk goed gespeeld. De regie van Maarren Schols en Wob de Vries zorgde voor een spannende voorstelling, waar jong en oud van genoten heeft.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 6