Gebouw Kunst en Sport Workshop tijdens Trekzak Weekend Henk Oostendorp beschrijft historie Heiloo Ze zegujteu c/at tA^eA Óen DE IDEALE HYPOTHEEK BESTAAT! ALPHA HYPOTHEKEN PAGINA 6 UITKIJKPOST 2 NOVEMBER 1994 Voor actuele rentestanden (vanaf 6%) en persoonlijke oplossingen belt u: Alkmaar 072 127325, Schagen 02240 15720. Overige vestigingen: Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam, Schiphol en Utrecht. JOC Conquista Raad Akersloot B.V. 't Treffertje Geslaagden Geslaagd Kaarten in Ypsalon HSV ontmoet AZ CLARK GABLE 'YMLMIIGH LESLIF. IKWARD OLIUUcILWILIAND rLCHMCOLOK ZaU-nUg- n. iuwU|itoad HAL»' WALT DISNEll PROOUCTCS present. domme machine. Mensen, die zich la ten regeren door een computer doen iets echt niet goed. Daar spelen de re ken machinist en, de fabrikanten en hun geestverwanten natuurlijk slim op in. Ik heb me er meer dan eens over verbaasd. In de grafische wereld is de invloed van de computer enorm. Kijk ik naar mezelf: ik werk met drie ver schillende systemen en net zoveel beeldschermen. Meer dan tien jaar ge leden, schreef ik m'n teksten met een pen. En ik durf te zeggen dat m'n teksten van toen niet onderdoen voor wat ik tegenwoordig produceer. Ster ker nog, als ik niet-beroepsmatig aan het schrijven ben, doe ik dat steevast met pen op papier. De computerfabrikanten maken het helemaal bont. Ze manipuleren niet alleen de door henzelf gecreëerde huis-, tuin- en keuken- beeldschermverslaafden, maar ook - en dat is veel interessanter - het be drijfsleven en de overheid. Als volger van de locale politiek zie ik regelmatig voorstellen voor de aanschaf van computers en de bijbehorende pro gramma's. Om de zoveel jaar komen min of meer dezelfde aankoopplannen weer terug. Dan wordt gezegd, dat het systeem niet snel genoeg is, te weinig geheugen heeft of wat dan ook. Zeker op het gebied van automatiseren ben ik een simpele ziel, maar ik snap niet dat er telkens weer tonnen uitgegeven moeten worden aan nieuwe hard- en software. Mijn eerste computertje doet het nog steeds prima, ook al is-ie al drie keer afgeschreven. Er zijn mensen, die de computer en alle toeters en bellen die daar bij schijnen te horen, dragen alsof het een bontjas is, een pronkstuk. Welis waar en vanzelfsprekend imitatie, maar toch een prachtig kledingstuk, waarover gesproken wordt. De jas is het verhaal en verbergt de persoon er onder: een bliksemafleider, een meer dan dubbelzinnige tweedehands jas. Het ergste is dat men het vaak zelf niet in de gaten heeft. Ik vind die hele automatisering dus één grote verkleed partij. 'Sorry, foutje van de compu ter': amehoela! Foutje van de meneer of mevrouw voor het scherm, die er gewoon geen snars van begrijpt en op alle mogelijke manieren probeert de eigen tekortkomingen te verbergen. Een verkleedpartij, jawel: met een spreadsheet van mooie kleren, een megabite make-up en een pracht van een on-line kapsel alles wat eronder zit verbergen. Maar ik ben ook dol op verkleden. Elke dag weer. Een enkele keer doe ik m 'n best om er naar de heersende normen een beetje knap uit te zien: schoenen gepoetst, nette broek en een overhemd met jasje aan; nog net geen stropdas. Als ik in die uitdossing rondloop, dan ben ik me daarvan honderd procent bewust en vis naar een complimentje juist van degenen die er zelf altijd uitzien zoals het vol gens 'de bladenhoort. Net zoals een acteur uit is op het applaus van zijn publiek. Een andere keer loop ik er bij, alsof ik m'n halve huis geschil derd heb. Het hoeft dan niet echt een verkleedpartij te zijn: ik mag graag schilderen. Maar de reacties komen evenzeer. Moet u maar eens uitproberen: ge huld in de oudste vodden, die u kunt vinden of maken, naar een cadeau winkel gaan en een prachtige, dure vaas uitzoeken. Eerst word je nauwe lijks bekeken. Dan komt een permanent-gekapte verkoopster eens informeren. 'Kan ik u helpen, me neer?' zegbze, terwijl ze probeert de kristallen vaas uit je met verf besmeurde handen te pakken. Tijdens zo'n middenstandsgesprek komt vast en zeker de opmerking 'Het huis aan het schilderen?' voorbij. Geef je met een wat bekakt hoog-Haarlems accent (ABN, nietwaar?) als antwoord: 'Nee hoor, m'n vrouw is jarig'. Een gezicht vol ongeloof, afkeuring en spontane kraaiepootjes, waar geen maskara of eye-liner tegen bestand is. De glans komt pas terug als je de vaas noncha lant met een paar briefjes van hon derd afrekent. Heerlijk, zoals je met een verkleedpartij de mensen op het verkeerde been kunt krijgen. Ik sta doorgaans met beide benen op de grond. Ik leef me in in de rol die ik speel - en dat zijn er vele tientallen per dag. De momenten dat je geen rol speelt, maar gewoon jezelf bent, die zijn schaars. Het is ook makkelijker gezegd dan gedaan, dat 'jezelf zijn'. Ben ik op dit moment mezelf? Voor u een vraag, voor mij... Ach, ik speel graag voor Sinterklaas. LIMMEN - Komend weekend is er weer van alles te doen bij Conquista. Zater- dagdagochtend gaan we met de kinde ren van de groepen 1 tot en met 4 van de basisscholen Sint Maarten-zakken ma ken. We beginnen om 10.30 uur en gaan door tot 12.30 uur. De entree is f 1,00. Zaterdagavond is er voor de tieners een beach-survival. Dit alles gebeurt op het strand van Castricum. Conquista is om 19.00 uur het verzamelpunt, vanwaar we met auto's naar Castricum gaan. De eigen bijdrage is f 1,00. Bij slecht weer worden de activiteiten verschoven naar Conquista zelf. Verder zijn we nog open voor de jonge ren vanaf 16 jaar op vrijdag van 20.00 tot 01.00 uur en op zondag van 14.00 tot 18.00 uur. De formatie Di Gojim is één van de toppers tijdens het Trekzak Weekend bij Buk Buk in december. (foto Paul van Goor) HEILOO - Het tweede weeked van de cember - van donderdag 8 tot en met zondag 11 december - staat Heiloo in het algemeen en jongerencentrum Buk Buk aan de Pastoor van Muijenweg in het bijzonder in het teken van de trek zak. Deze wellicht wat volkse benaming staat voor alle voor aan de accordeon verwante instrumenten. Vier dagen lang staan deze instrumenten min of meer centraal. Op donderdag 8 december opent Dou- we Heeringa met een gratis toegankelijk chanson-optreden in het café van Buk Buk, een dag later gevolgd door de for matie Di Gojim in de grote zaal. Deze groep brengt zogeheten klezmer- muziek, heel beperkt te omschrijven als jiddische feestmuziek. Een meeslepend avondje, dat men voor f 12,50 per per soon kan bijwonen. Zaterdag is het aan de formatie Louisiana Radio en La Blu- sa om het met pop verwende Buk-volkje - en vele anderen - te trakteren op on vervalste cajun en zydeco. Deze avond wordt een entree gevraagd van f 15,- per persoon. Op de zondagmiddag tenslotte is er een informatiemiddag, gratis toe gankelijk en vol met stands en klanken van de meest uiteenlopende trekzakken. De kaartverkoop voor de vrijdag en za- AKERSLOOT - De gemeenteraad van Akersloot buigt zich vanaf morgenmid dag 13.00 uur over de algemene be schouwingen en de vaststelling van de begroting voor 1995. Dat gebeurt tij dens een openbare vergadering, die va naf 13.00 uur gehouden wordt in de raadzaal van het gemeentehuis. Agen dapunt is tevens de vaststelling van de nieuwe tarieven voor de locale heffin gen en belastingen. Daarbij is het voor stel om de afvalstoffenheffing en het rioolrecht met 4 tot 10 procent te verho gen (afhankelijk van samenstelling huis houden c.q. object) en de onroerende- zaakbelasting met 10 procent. HEILOO - Woensdag 26 oktober ver trokken dertien biljarters naar S.B.O. in Alkmaar, voor de jaarlijkse beker wedstrijd. Ondanks het goede spel van J. Popman (2 overwinningen) ging deze wedstrijd verloren met 19-9. Bij ons thuis zal het zeker beter gaan. Nu de eindstand in de najaarscompetitie 1994: A-klasse: no. 1. J. Wit 30 pnt. 2. J. v. Willigen 29 pnt. 3. T. Broersen 27 pnt. 4. K. Biersteker 25 pnt. 5. F. v. Riet 22 pnt. B-klasse: no. 1. J. Tervoort 32 pnt. 2. A. de Jong 30 pnt. 3. J. Bakker 29 pnt. 4. J. de Graaff 27 pnt. 5. J. v. Die pen 26 pnt. Ook is er weer een uitnodiging binnen gekomen van B.V. Limmen. Deze wedstrijd wordt gehouden op vrijdag 18 november, vertrek vanaf Trefpunt om 12.45 uur. terdag gaat van start in de voorlaatste week van november. Meer informatie over deze activiteiten binnenkort in de Uitkijkpost. Workshop Op de zaterdagmiddag is er nog een bij zondere activiteit. De trekzak-specialist van Louisiana Radio, Onno Kuipers, verzorgt dan namelijk samen met band- genoot Hans de Vries een workshop voor accordeonisten. Van 12.00 tot 17.00 uur wordt er gewerkt aan allerlei aspecten van dit instrument. Uit gangspunt voor de deelnemers is dat zij de basis onder de knie hebben. Naast al lerlei vaardigheden, bijzonderheden en speciale effecten en speelwijzen van het instrument leren kennen en gaan oefe nen, is het ook de bedoeling dat de deel nemers gezamenlijk enkele nummers instuderen. Deze nummers kunnen dan, als alles naar wens verloopt, 's avonds worden gespeeld als opwarmertje voor de concerten van La Blusa en Louisiana Radio. Er is plaats voor twintig deelne mers aan deze workshop, waarvoor een eigen bijdrage van f 25,00 per persoon wordt gevraagd. Men kan zich vanaf heden opgeven voor deelname bij Jan Bellekom, tel. 072-338779. HEILOO - Onze plaatsgenoot Martijn Bakker is aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd'voor het doctoraal examen geneeskunde. Jurriaan Steenaert uit Heiloo is aan de Technische Universiteit Delft afgestu deerd als ingenieur in de fysisch- chemische materiaalkunde. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde onze plaatsgenoot Anton Kep- pel voor het doctoraal examen na tuurkunde. LIMMEN - Onze plaatsgenoot Paul van de Kommer behaalde op 27 oktober zijn doctoraal-titel organisatie en beleid aan de faculteit sociologie van de Universi teit van Amsterdam. HEILOO - Met het oog op de fantasti sche kerstdrive, die in de loop van de cember op het programma staat, is het voor alle klaverjassers raadzaam om aanstaande vrijdag naar wijkgebouw Ypsalon aan De Hucht in Ypestein te gaan. Daar start om 20.00 uur namelijk de november-drive, de laatste kans om in een perfecte ambiance te oefenen voor het kerstspektakel. Inschrijven kan op 4 november vanaf 19.45 uur, waarna aansluitend de kaarten drie ron des lang worden geschud. Doorgaans is inschrijving per koppel gewenst, maar ook individuele kaarters kunnen het er op wagen: meestal is er nog wel een man/vrouw of twee, drie nodig om de tafels goed gevuld te krijgen. Bijdrage per persoon f 2,50. Op een dag trok ik de stoute schoe nen en het pak van Sinterklaas aan. Een middagje lol maken met zwart geschilderde soortgenoten, doldwaze teksten, de nodige vochtige versnape ringen via een rietje en nog zo wat. Ik had na dit heiligman-debuut de smaak goed te pakken. Een week of drie la ter ging ik als Kerstman op herhaling. Mijn verkleedpartij kostte me een gloednieuwe leren jas, die uit m'n kleedruimte verdween, maar dat ont dekte ik pas na afloop. De pret was reeds geschied en de winkels hingen nog vol met leren jassen. Op het moment zelf natuurlijk wel even lastig, want het was toevallig hartje winter en dus koud buiten. Vervelend ook voor anderen, die zich door de diefstal van hun lolbroeken humeur lieten beroven. Maar tenslotte echt niet onoverkomelijk: voor elk probleem is er een oplossing. Waar het mij in dit verband om gaat, is dat als je je in bepaalde kledij hult, het geoorloofd is om even compleet an ders te zijn. De benaming 'gek', die mij de laatste maanden zo makkelijk toegedicht wordt, is eigenlijk net zoi ets. Je bent het niet en toch ben je het wel. Van vroeger herinner ik mij dat 'ver kleden een leuk spelletje was. Op school een grote kist in de hoek van het lokaal en wanneer de weeksluiting eraan kwam, was het graaien en grij pen. Een liedje zingen met een nepgi- taar en een rare hoed op. En dan niet playbacken, maar zelf zingen, begeleid door de muziek uit krakende boxen vanaf een krassende plaat. En als het meezat, speelde één van de leerkrach ten op piano. Achterin de aula was er niets meer van de hoge kinderstem metjes te horen, maar dat deerde nie mand. De weeksluiting was een feestje van, voor en door de school. Het liep altijd uit, er ging altijd wel iets mis. Als je ouder wordt, wil je dat alles steeds maar beter en op schema gaat. Eigenlijk is dat jammer. Ze zeggen dat ik altijd op tijd voor m 'n afspraken kom. Zes uur is zes uur, afspraak is afspraak. Om met Youp van 't Hek te spreken: 'Je bestelt een kopje koffie bij de ober en het kopje koffie komt!' Met begintij den heb ik dus geen moeite. Eindtij den zorgen voor een ander verhaal. Na feestjes bijvoorbeeld mag ik zo nu en dan graag even helpen om op te ruimen. Nog een kopje koffie? Graag! En het kopje koffie komt. Flexibel omgaan met werktijden is zo vanzelfsprekend, dat ik er niet eens meer over nadenk. Soms is dat wel eens lastig. Zit een ander al te pope len om na een drukke dag werken naar huis te gaan, wil ik het gesprek nog even afmaken. Kan gebeuren. En het gebeurt ook! Het heeft soms voordelen: hoe later op de dag de afspraak, hoe sneller je tot zaken kunt komen. Men wil im mers naar huis en stemt eerder in. Als voorzitter van een bepaalde vergade ring kan je daar slim mee omgaan. Uitgebreide discussie- en gesprekspun ten met weinig ingrijpende gevolgen aan het begin van de agenda, de be langrijke zaken aan het eind. Krijg je eerder je zin. Na verloop van tijd gaat het natuurlijk wel opvallen en komt er kritiek. Gelukkig ben ik die meestal voor geweest. Maar blijft overeind, dat manipuleren (woordenboek: han dig bewerken, beïnvloeden, slinks te werk gaan) zo nu en dan een heel nuttig hulpmiddel kan zijn. Zolang het niet de overhand krijgt, ten koste gaat van anderen of een doel op zich wordt. Het is eigenlijk net zoals bij een com puter: in wezen niet meer dan een in genieus in elkaar gezette, maar HEILOO - Steunden de E-junioren van HSV drie weken geleden Ajax in hun thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles, vorige week kon AZ in de in Alkmaar gespeelde wedstrijd tegen Den Bosch re kenen op de steun van de C-junioren van de Heilooër voetbalvereniging. Ruim 50 spelers en begeleiders hebben op uitnodiging van AZ deze wedstrijd bijgewoond. Met de aanmoedigingen van de HSV-jeugd behaalde AZ een ver diende overwinning op Den Bosch. In de pauze van deze wedstrijd streden drie junioren mee om de ITT-Gouden Gids-Penalty Bokaal. Michel Houten- bos, Max van de Kolk en Ferdinand de Waard schoten HSV met zes uit de ne gen te benutten strafschoppen naar een gedeelde tweede plaats in deze competi tie. HEILOO - Op donderdag 1 december ligt het boek 'Heiloo door de jaren heenin de boekhandel. Schrij ver van deze uitgave is Henk Oostendorp, auteur van het zeer succesvolle 'Straatnamenboek' van Heiloo, waarvan momenteel de definitief laatste exemplaren worden verkocht bij Boekhandel Deutekom. Vele ja ren werkte Heilooënaar Oostendorp aan de voorberei ding van zijn nieuwe publicatie. De tekst is inmiddels voltooid en momenteel wordt volop gewerkt aan de vervaardiging. Dit laatste geschiedt bij Drukkerij Uit kijkpost BV, het bedrijf dat ook het eerder genoemde 'Straatnamenboek' drukte. Voor de uitgave 'Heiloo door de jaren heenis gekozen voor een andere uitvoe ring. Het formaat wordt 17 cm breed en 24 cm hoog, in totaal zijn er 240 pagina 's (rijkelijk voorzien van nu en dan unieke foto's en illustraties), welke gebonden worden in een linnen kaft met stofomslag. Een luxe, degelijke uitvoering derhalve, die de aanschaf meer dan waard is. De prijs van het boek zal in de boekhan del f 47,50 bedragen. Vanwege het 60-jarig bestaan van Drukkerij Uitkijkpost BV en de start van de bouw van het nieuwe pand op woensdag 2 november kunt u 'Heiloo door de jaren heentot 1 december a.s. echter voor nog geen veertig gulden bestellen. Hoe? Zie daar voor de informatie in de advertentie op de voorpagina van de Uitkijkpost van deze week. Natuurlijk wilt u ook wel enigszins weten wat u koopt. Daarom publice ren wij vanaf deze week vier maal een artikel van de heer Oostendorp op deze plek in de krant. Verhalen, die niet in het boek komen, maar die wel de stijl 'en strekking daarvan weergeven. Het eerste artikel gaat over het voormalige Asta Theater. Wat betreft de in houd van 'Heiloo door de jaren heenkunnen wij mel den dat er hoofdstukken zijn over het locaal bestuur, openbaar vervoer, onderwijs, de Witte Kerk en omge ving, de Kerkbuurt (Willibrordkerk), het Heilooër Bos, bijzondere gebouwen en nog veel meer. Het boek is voorzien van een voorwoord van burgemeester Nico Schoof, bevat bijlagen met o.a. alle raadsleden van Heiloo sinds 1851 en een uitgebreide literatuuropgave. Een boek derhalve voor iedere Heilooënaar met een beetje gevoel voor locale geschiedenis. (faaf) -fVun aan der jdÓarst rendheid door het aannemersbedrijf gebrs. Kaandorp verbouwd tot een mo dern bioscooptheater met 300 stoelen. De officiële opening vond begin 1958 plaats met het doorknippen van een filmstrook door burgemeester Kalff. De Uitkijkpost schreef daarover in zijn editie van 10 juli 1958 onder meer: De officiële opening van Heiloos eerste bioscooptheater "Asta", don derdagavond, trok vele belangstel lenden en er werden vele waarderen de woorden gesproken. Naast het college van B. en W. was praktisch de gehele raad vertegen woordigd. Aanwezig waren tevens de hoofden yan de gemeentelijke diensten, de geestelijkheid, zij die gewerkt hebben aan de bouw van "Asta", directeuren van "Gemefa" en "Melco", vertegenwoordigers van enkele uitgenodigde verenigin gen, commandanten van brandweer en Rijkspolitie en ontelbare ande ren, waaronder vele collega 's van de exploitant, de heer Spanjaart. De ceremoniemeester van deze ope ningsplechtigheid, de heer Eckhardt, In 1928 besloot de gemeente'samen te werken met de vereniging Heiloo Voor uit (de latere V.V.V.) bij de stichting van een gebouw voor kunst en sport. Hierdoor zou het ook mogelijk worden om de kinderen van de nabij gelegen Eerste Gemeenteschool aan de vroegere Willibrordusweg gymnastieklessen te geven. Een katholiek raadslid voelde daar evenwel niet zo veel voor. "Heiloo Vooruit dringt ons als het ware het gym nastiekonderwijs op". In maart 1929 besloot de gemeenteraad aan genoemde vereniging een perceel grond ter grootte van 288 m2, gelegen aan de Hólleweg, hoek Schoollaan, af te staan, onder het beding dat de ge meente, tot wederopzegging, tenminste 8 uur per week de beschikking over het gebouw kreeg tegen een jaarlijkse ver goeding van ten hoogste 250,00. Op 21 augustus 1929 werd door burge meester Jhr. N. van Foreest de eerste steen voor het "sportgebouw" gelegd. Naast de functie van gymnastieklokaal werd Kunst en Sport jarenlang door al lerlei verenigingen gebruikt, zoals door de toenmalige gymnastiekvereniging DOVES o.l.v. Jaap Heinis en mej. Lan- genberg, de tafeltennisvereniging LU- TO en de muziekvereniging Eensgezindheid. Ook werden er fancy fairs, bazaars, bruiloften en partijen ge houden. Tijdens de tweede wereldoorlog, toen de bezetters in de Eerste Gemeente school waren gelegerd, werd het sport gebouw gebruikt als opslagplaats en het fietsenhok voor de ingang deed dienst als keuken. Na 1945 werd het weer door verschillen de verenigingen in gebruik genomen, totdat het inmiddels eigendom van de gemeente geworden gebouw in januari 1958 door de heer S. Spanjaart werd ge kocht om er een bioscoop in te vestigen. Het verenigingsleven kon toch gebruik maken van het uit 1897 daterende ge bouw van de Ned. Herv. Egangelisatie- vereniging aan de Kerkelaan. Deze vereniging van afgescheiden lidmaten van de Ned. Herv. Gemeente had in middels de Kruiskerk in plan Oost laten bouwen, die op 28 augustus 1958 werd ingewijd. Kunst en Sport werd met grote voortva- Het gebouw van de Nederlands Hervormde Evangelisatievereniging toen het inmiddels in gebruik was als schoolgebouw voor de jongste jeugd. Het Asta Theater, aan de achterzijde grenzend aan het schoolplein van de toenmalige Nicolaas Beetsschool. Een advertentie voor het Asta Thea ter in de Uitkijkpost. merkte bij die gelegenheid op, dat de Alkmaarders 400 jaar geleden de Span jaarden uit hun stad hadden verdreven en hij hoopte dat de Heilooënaars dit niet met de heer Spanjaart zouden doen. In het begin van de zeventiger jaren werd het Asta-theater gesloten. Men heeft toen plannen gemaakt om de bio scoop tesamen met de inmiddels verla ten openbare school (de eerste Nic. Beetsschool) tot een "Open Huis" of cultureel centrum te creëren. Het zou een ontmoetingscentrum voor jong en oud moeten zijn. Maar het bestemmingsplan winkelcentrum 't Loo heeft de ontwikkeling van dit plan ver hinderd. Een wijziging van genoemd bestemmingsplan, zoals het stichtings bestuur dit wilde, zag de gemeente niet zitten; anderzijds kon men twee gebou wen, door een weg van elkaar geschei den, nauwelijks als een ontmoetings centrum betitelen. Uiteindelijk werden bioscoop en school afgebroken om plaats te maken voor een parkeerterrein met op iets verdere afstand het theater De Beun.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 6