De Germefa: uniek bedrijf Grote beurs met poppen en beren in Akersloot Ze ze^eeiy c/aP t'Acj/e/t Noodkreet van de Sint F reelance-werken VVD Heiloo Creatieve Kerst Instuif Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleverde kopij voor de Uitkijkpost deze week niet geplaatst is. Indien de ruimte het toelaat, zul len wij de tekst zoveel mogelijk volgende week opnemen. Atlantic Ocean in Bob's Turbo Saloon Heilooër Bridgeclub Rabo poldertrimloop Concert gemengd koor Crescendo Concert in Slotkapel Najaarsmarkt in de Slotkapel Handbal Meervogels HSV laat punten liggen Clubscene in Buk Buk Kort nieuws uit Uitgeest Geslaagd Opnieuw inzamelactie bij Zeeman textielSupers Unicef-artikelen Straffen en belonen van peuters PAGINA 6 UITKIJKPOST 9 NOVEMBER 1994 ffaajb-ffturt oasi c/er fflorst Wanneer ik op de tetevisie een fragment uit een programma van Toon Hermans zie, dan moet ik altijd denken aan mijn vader. Hij kon intens genieten van de woordspelletjes van deze Limburg se 'volkskomiek'. De uitspraak 'Leg neer die bal' is jarenlang een standaardkreet geweest bij ons aan tafel. En over het bezoek van mijn vader met zijn moeder, broer en zussen aan een voorstelling van Toon in het Amsterdamse Carré is vele malen verteld. Ik zie het voor me: mijn oma wat dommelend op haar stoel, mijn vader ernaast, compleet met hoogtevrees in de bovenste ring. Maar als ik Toon Hermans zie of hoor moet ik ook verplicht glimla chen om de Sinterklaas conference, die de komende we ken zonder meer menigmaal in verzoekplatenprogramma's te be luisteren zal zijn. Het treintje dat door de kamer sjokt, het tafel kleed, de opvallende buste van Zwarte Piet, het zich wezenloos zingen en ga zo maar door. On danks alle cliché's toch een fan tastisch nummer. Het is alsof je er zelf bij bent geweest, alsof het je eigen herinnering is. Nu wil het toeval dat ik juist deze week gebeld werd door de enige echte Goedheiligman, die we in Heiloo kennen. En de Sint klaag de een beetje. Wellicht door zijn hoge leeftijd, maar eerder nog door goede herinneringen aan schijnbaar vervlogen tijden. De in tocht van de Sint en zijn gevolg was en is een jaarlijks hoogtepunt voor h$t jongste volkje van Hei loo. De ouderen lopen mee om hun kroost te plezieren, maar wil len zelf niets van de wondere we reld van de Nicolaas-legende weten. Niet meer althans. Vroeger was dat anders, zo vertel de de Sint. Dan stroomde de raadzaal van het gemeentehuis vol, wanneer Sinterklaas voor een uurtje plaatsnam op de burge meesterszetel en vandaar de heren en dames politici eens goed en heilig toesprak en voorlas uit zijn GVD (Goedheilig Veiligheids Dos sier). De waarheid werd onver bloemd uitgesproken, verrassende cadeaus kwamen uit de zak en geen enkel raadslid zat volkomen zeker en in de bilnaad vrij van zweet op zijn of haar stoel. Een beetje het Wim Kan-effect van - ook al - vroeger op Oudejaar savond. Het was niet alleen voor Sint Ni- colaas en de politieke vertegen woordigers een uurtje vol kolder, kwinkslagen, onverwachte wetens waardigheden en ongevraagde raadgevingen, maar ook voor het aanwezige publiek was het 'ter leeringh ende vermaeck'. Want de Goedheiligman was zeer goed geïnformeerd over het wel en wee in de Heilooër politieke wateren, welke telkens weer echt niet zo glad en kalm bleken te zijn als doorgaans werd (en wordt) aange nomen. De woelige baren van de Golf van Biskaje gewoon peddelde de Sint dwars tegen de stroom in en gaf het publiek een verhelde rende blik op de politieke beun van Heiloo en de daarbij horende hoofdrolspelers. De inwoners van de gemeente konden zo nog beter en net even anders hun (schone schijn?) 'heiligen' in de raad leren kennen. Het wüs ongeveer dit verhaal, dat de Sint mij - in andere bewoordin gen natuurlijk: de oude baas is een tacticus van het zuiverste wa ter met de pers in de buurt - door de telefoon vertelde. Tenslotte zijn op- dan wel noodroep: 'Laat de mensen naar de raadzaal komen en ontdekken wie er zoal in 'hun' raad van Heiloo zitten. Want als je er op straat naar vraagt, dan weet niemand de namen van vijf of meer raadsleden te noemen Dit zijn welzeker nagenoeg letter lijk de woorden van Sint Nico- laas, niet de mijne. Maar ik had het kunnen beden ken. Want hoe vaak hoor je de mensen niet. mopperen op de poli tiek: belastingen omhoog, subsi dies omlaag, dure projecten, prestige, carrière, stoplichten en rotondes, waar 'hep dat nou alle maal voor nodig?' Als je dan voorstelt om eens naar het tegen woordig zo populaire maandelijk se spreekuur van een partij in de raad te gaan, dan kijkt men je aan met een blik alsof men het in Limmen hoort donderen. Goed, in politiek opzicht dondert het de laatste tijd inderdaad wel eens bij onze zuiderburen, maar dat is geen reden voor apathie jegens de Heilooër politiek. Het verlanglijstje van Sint Nico- laas: veel kinderen bij de intocht, alle vlaggen in top langs de route, massaal en vooral vrolijk gezang en muziek rondom het bordes van het gemeentehuis en een grote op komst in de raadzaal wanneer - ik mag het hopen - de politiek weer eens ouderwets over de knie gaat bij de Sint. Ach ja, een beetje nostalgie met de feestmaand op komst: dat moet kunnen. Het is bovendien een prachtig opstapje naar de nostalgie, die we in Hei loo volgend jaar hopelijk mogen beleven in het Willibrord-jaar. Ik heb zomaar een vermoeden, dat er nog een aardig historisch feestje gevierd zal worden door jong en oud. Wij ouderen snappen natuurlijk maar al te goed dat de hang naa& vroeger een beetje boel commer cieel aangedikt wordt. De jongste jeugd merkt daar echter weinig of niets van. Dat mocht ik een paar dagen terug nog ervaren. In de buurt van 't Loo was op een win kelruit een levensgrote Zwarte Piet geplakt. Een moeder passeerde met haar dochtertje. Het kind bleef voor de winkelruit staan en wees met haar vingertje. Volledig in de ban van de afbeelding staar de ze met grote ogen en zei zacht jes: 'Zwarte Piet!' Ikzelf had haast, merkte de veran dering in de etalages nauwelijks op en had die Zwarte Piet al hele maal niet gezien. Maar zo'n tafe reeltje ontsnapt niet makkelijk aan de aandacht. Ik vertraagde m 'n pas en herinneringen kwamen boven. Daar zal ik nu niemand mee belasten. Wel werd ik me sterker bewust van het naderende 5-december-feest, dat al vele jaren (bewust, hoor!) aan mijn neus voorbij gaat. En dat voor iemand, die op deze plaats toch menigmaal beweerd heeft geen enkele kans voor een feestje onbenut te willen laten. In hoofdzaak onbewust drukken kinderen je toch maar al te vaak met de neus op de feiten. En dus zat ik vanavond op de bank een verlanglijstje te beden ken. Ik keek in de groen tebak of er wat voer was voor het paard en had geluk: wat wortels en een ap pel. Die heb ik overigens inmid dels zelf opgegeten, want ik zag op de televisie, dat Sint Nicolaas nog moet arriveren in ons land en dat dus ook het paard nog wel in z'n zeewaardige stal zal staan. Bo vendien, ik verrekte bijna van de honger. Maar het verlanglijstje heb ik opgeschreven, dat krijgt de Sint als hij Heiloo aandoet. Het is een liedje geworden zonder melo die, dat ik alvast verklap aan de lezers en lezeressen: Lieve Sinterklaas, Ik ken een heleboel mensen: Ze doen zo ontzettend hun best, Vervullen andermans wensen En zijn tevreden voor de rest Ik ken ook een aantal mensen, Die voelen zich beter dan de rest, Vervuilen andermans wensen En vinden dat kennelijk best Lieve Sint, wat mogen we wensen Anders dan een gulle kinderlach Gespiegeld in een winkelruit? Lieve Sint, wat mogen we wensen Zo eens per jaar, op een mooie dag? Een spiegel? Ja! En liedje uit. HEILOO - Op maandagavond 28 no vember houden de Kamers van Koop handel Alkmaar, Hoorn en Zaandam in Golden Tulip Heiloo een voorlichtings bijeenkomst over freelance-werken. De ervaring leert, dat er nogal wat mis verstanden bestaan over de positie van iemand die zich freelancer noemt. Zo wel bij degenen die zich als freelancer presenteren als bij hen die een freelan cer inhuren. Want, wat is de status van een free-lancer? Is hij als ondernemer aan te merken? Is de freelancer werknemer? Tijdens de bijeenkomst belichten verte genwoordigers van Belastingdienst en Bedrijfsvereniging de haken en ogen van het freelance-werken. Het is voor een ieder van belang zich op de hoogte te stellen van de financiële risico's van het werken als of met een freelancer, al vorens een freelance-overeenkomst te sluiten. Dit om onaangename verrassin gen te voorkomen. De kosten van deelname aan de bijeen komst bedragen ƒ95,00 p.p., waarin begrepen een documentatieset. Geïnte resseerden kunnen zich voor de bijeen komst aanmelden bij de Kamer Alkmaar, mevrouw A. Kerssens, tel. 072 195761. AKERSLOOT - Op zondag 20 novem ber wordt in de motel Akersloot, Geesterweg 1-a te Akersloot een grote poppen- en berenbeurs georganiseerd door Niesje Wolters van Bemmel. Te kijk en te koop zijn er honderden met de hand vervaardigde poppen, zoals ka rakterpoppen, kinderpoppen, sprook jesfiguren, fantasiepoppen, poppen van tricot, poppen van panty's. Stands met oude kant, stofjes, poppenkleertjes, corsages, meubeltjes én teddyberen in allerlei uitvoeringen. Dat poppen- en berenmaken zeer popu lair is blijkt wel uit het feit dat er iedere week door het hele land poppen- en be renbeurzen zijn, honderden poppen- be renmaaksters geven elke week kursussen, speciale poppen- en be renspeciaalzaken en -ateliers zijn ge vestigd. Iedere keer, als je denkt alles gehad te hebben, weet een creatieve poppen- of berenmaakster wel iets nieuws te bedenken. Voor de verzame laars van antieke poppen is er veel van hun gading te vinden. Onder andere poppen van porselein, papiermaché en celluloid uit de 30-er jaren. In Noord-Holland begint er voor de teddyberen, om ze zelf te maken en ook om ze te verzamelen, meer belangstel ling te komen, de één maakt ze nog ori gineler dan de oude beren van vroeger. Men maakt voor de verzamelaars dan ook kleine edities die speciaal ontwor pen zijn voor bijzondere gelegenheden. Voor de „zelfdoeners" zijn er de meest mooie mohair berenstoffen verkrijg baar. De „huid" van de teddybeer, eve nals het vullen van het lichaam, is zeer belangrijk voor de uitstraling. Wat zo'n beurs voor bezoekers naast de vele beren zo interessant maakt zijn de vele contacten met de maaksters (velen hebben hun favoriete ontwerpster) en het contact met de medeverzamelaars die bij een kop koffie elkaar hun aanko pen laten zien en daaruit voortvloeiend bij elkaar thuiskomen om eikaars col lectie te bewonderen, zoals bijv. de le vensechte teddyberen van Edith Luitink uit Amersfoort, haar beren zijn al bij veel verzamelaars vertegenwoordigd. Ook als je zelf beren of poppen wilt gaan maken zijn alle materialen om mee te beginnen aanwezig. Grote keuze aan boeken en tijdschriften uit binnen- en buitenland over poppen en beren. Alle HEILOO - De Fractie van de VVD Hei loo houdt 10 november vanaf 19.00 uur een spreekuur ten behoeve van inwoners van Heiloo. Dat spreekuur zal plaats vinden in het gemeentehuis in de kamer van Wethouder mevrouw Wuijster. Het doel van het spreekuur is vragen, pro blemen, meningen en opmerkingen die leven bij de Heilooër bevolking, te ver nemen. Want niet alleen alleen tijdens verkiezingen wordt naar hen geluisterd! U kunt met uw vragen zonder aankon diging langskomen. Zo goed als moge lijk zullen wij antwoord geven op die vragen. Mochten er echter heel bijzon dere of specialistische vragen bestaan, dan verzoeken wij belangstellenden om eerst even te bellen naar de secretaris van de fractie, Gerrit Jan Stokreef (338445), zodat geprobeerd wordt juist de fractiespecialist aanwezig te laten zijn. In principe is er elke maand een spreekuur, plaats en tijd worden steeds van tevoren aangekondigd. HEILOO - Wegens succes wordt op za terdag 10 december in het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo van 10.30 - 16.00 uur opnieuw een Creatieve Kerst Instuif georganiseerd. De gehele dag kan men zelf met van allerlei creatieve technieken, zoals pergamano, kalligra fie, figuurzagen, filligraan, papier ar chitectuur, kaarten borduren, origami, bloemschikken, zandschileren, kaarsen schilderen, beeldhouwen, papiervou- wen e.d. bijvoorbeeld kerststukjes, kerstkaarten, kerststerren of andere kerstkleinoden maken. Iedereen is van harte welkom, de toe gang is gratis, de kerststol en warme chocolademelk staan klaar. Deze dag wordt georganiseerd door Stichting de Hobby farm, Algemene Bond voor Ou deren, Katholieke Bond van Ouderen en Aktief, trefpunt voor 55 Dit belooft weer een ouderwets gezellig en creatief begin van de kerst te worden! materialen zoals klei, pruiken, poppen- lijven, glazen ogen, instruktie-boeken en materiaal om zelf te beren te maken. Prentebriefkaarten, papieren aankleed- poppen, teveel om alles op te noemen. De poppen- en berendokter staat de ge hele dag klaar om oude en nieuwe „zie ke" poppen- en berenkinderen weer beter te maken. Een grote trekpleister op deze beurs, is de taxateur die gratis uw oude poppen en beren taxeert, altijd interessant om te weten wat uw oude pop of beer uit uw kinderjaren tegen woordig waard is, veel of weinig de taxateur spreekt het oordeel uit. Niesje Wolters van Bemmel organiseert deze poppen- en berenbeurs. Geopend 10.30 - 16.30 uur, toegang 6,00, 65 ƒ5,00, kinderen tot 12 jaar 1,00. UITGEEST - Het is Bob's Turbo Sa loon weer gelukt om een giga-act naar Uitgeest te halen op zaterdag 12 novem ber. Op deze avond presenteert Bob's namelijk de superact Atlantic Ocean. Atlantic Ocean is sinds 1992 actief en heeft al verschillende Europese top 10 hits op hun naam staan. Hun meest be kende hit was de plaat 'Waterfall' die wekenlang in de Top 5 van de mega Top 50 heeft gestaan. Ook hun hits 'Body in motion' en hun laatste single 'Music is a Passion' zijn regelrechte knallers. Om de enorme mensen massa's die iede re week naar Bob's komen beter te spreiden heeft het Bob's management besloten om Turbo 2000 al om 21.00 uur open te laten gaan zodat je dan al terecht kunt in het gezellige uitgaan scentrum in Uitgeest. Eenmaal entree betaald kun je zowel in Bob's als in Tur bo 2000 terecht. HEILOO - Uitslagen dinsdag 1 novem ber: A-Lijn Kloots-Kramer 62.10, Moscou-Weehuizen 60.00, B-Lijn Manshanden-v. Veen 59.40, fam. Niele 57.30. Donderdag 3 november: A-Lijn Kat- Smit 63.30, de Bruyckere-Stark 58.30, B-Lijn fam. de Winter 60.40, Evers- Haan 58.30, C-Lijn fam. Romar 60.00, Jonker-Vogel 58.80, D-Lijn v.d. Molen-Staal 65.60, fam. v.d. Steen 55.00. AKERSLOOT - Zondag 13 november is er weer een Rabopoldertrimloop bij de handbalvereniging KH Meervogels '60. Door en om het mooie dorp Akersloot lopen de parcoursen en alles is uitste kend aangegeven en geregeld. Er wor den 3 afstanden gelopen namelijk 4, 8 en 14 km. De inschrijving is vanaf 9.00 uur in de kantine van de handbalvereniging aan de Boschweg waar om 10.00 uur de start is. De lopen gelden voor het trimloop- boekje van de KNAU, deze boekjes zijn verkrijgbaar bij de inschrijving. Kleed- en douchegelegenheid is aanwezig. De eerste drie, de eerste dame, de eerste veteraan en de eerste jeugdige beneden de 14 jaar worden met eremetaal be loond. Inschrijfgeld: tot 17 jaar 2,00; 17 jaar en ouder 3,00. Met aandenken resp. 3,00 en 4,00. Volgende week is er weer een Rabopoldertrimloop. Dus ook op 20 november. EGMOND - Op zaterdag 12 november organiseert het gemengd koor Crescen do onder leiding van dirigent Dennis v.d. Heijden haar jaarlijkse donateur sconcert in het Wapen van Egmond te Egmond-Binnen. Het concert begint om 20.15 uur, alle donkteurs en belangstel lenden zijn hartelijk welkom. Dennis v.d. Heijden, die sinds januari 1993 dirigent van ons koor is, heeft sinds januari 1994 tevens de leiding over het Wormers mannenkoor, en is orga nist/dirigent van het Latijns gemengd koor van de St. Jozefkerk te Alkmaar. Hij studeert momenteel koordirectie aan het conservatorium te Alkmaar. De pianobegeleiding is in handen van Ym- ke Opdam, zij is 3e jaars student aan het Alkmaars conservatorium. Naast het begeleiden zal zij ook een solo ten gehore brengen. Het programma voor deze avond is uit eenlopend van aard. Er worden vrolij ke, romantische en gedragen liederen ten gehore gebracht. Werken van onder andere Vivaldi, Orlando dilasso, Arthur Sullivan, L. Cherubini en vele anderen. Medewerking aan deze avond wordt verleend door het vocaal kwartet Piace- re, bestaande uit Ymke Opdam, Christel van Boxmeer, Harry Doode- man en Dennis v.d. Heijden. Dit kwar tet is opgericht in juni 1993. "Piacere" betekent in het Italiaans plezier. Het re pertoire loopt uiteen van 16e eeuwse tot hedendaagse muziek, en alles wat daar tussen ligt. Het concert biedt u een ple zierig luisterprogramma dat voor een ieder aan te bevelen is. EGMOND - Op zondag 13 november treedt op in de Slotkapel te Egmond aan den Hoef, The Sunday Brass, The Sun- day Brass bestaat uit tien jonge en en thousiaste amateur- en professionelé muzikanten, die u zullen laten horen dat muziekmaken hun grootste hobby is. The Sunday Brass is sinds januari 1991 een zelfstandig ensemble. De oorsprong ligt bij de Hoogoven-harmonie, alwaar groepsrepetities al gauw uitmondden in uitbreiding met andere instrumenta listen. Sinds die tijd zijn veel gastcon- certen gegeven bij harmonieën en fanfares in Noord-Holland naast een ei gen jaarlijks concert in Wormerveer. Humor is één van de eigenschappen die The Sunday Brass niet vreemd is. De basis van muziekwerken voor deze bezetting is gelegd door het Philip Jones Brass Ensemble, dat gedurende een pe riode van zo'n 35 jaar tot het uit elkaar gaan in 1991 een grote hoeveelheid ar rangementen en speciaal voor hen ge componeerde werken heeft laten uitgeven. The Sunday Brass heeft uite raard dankbaar gebruik gemaakt van de geschapen mogelijkheden. Onder ande re werken als "Music for the Royal Fi reworks" en "Schilderijén op een tentoonstelling" hebben op hun pro gramma gestaan. Vandaag horen wij onder meer een be werking van het 3e Brandenburgs Con cert van J.S. Bach, das Liebesmahl der Apostel van R. Wagner en composities van Arthur Bliss en Dave Brubeck. Diri gent Ruud Pletting staat vanaf het begin van de eerste groepsrepetities aan de ba sis van dit ensemble. Hij is afgestudeerd trombonist van het Sweelinck- Conservatorium te Amsterdam Het concert begint om 15.00 uur; de en treeprijs bedraagt 10,00, waarbij in begrepen de koffie en koek in de pauze. Reserveren is mogelijk vooraf via tele foon 02206-2033 en 02206-2387. De Ka pel is zoals altijd heerlijk verwarmd. EGMOND - Op zaterdag 12 november van 10.00 tot 18.00-uur vindt in de slot kapel te Egmond aan den Hoef, de gro te najaarsmarkt plaats met vele koopjes voor de komende feestdagen. Binnen het doophek hebben we leuke kinder boeken. Voor de kinderen is er een te kenwedstrijd en spelletjes. Er zijn weer huisvlijtartikelen, jams en chutney's, gebak, kaarsen, wijn, kande laars, wenskaarten, zaden, speculaas, enz. We draaien met het rad van avon tuur met mooie prijzen en ér is ook de bekende verloting. U kunt raden naar het gewicht van de pompoen en u kunt pompoenensoep proeven. Er is teveel om op te noemen. Kom dus zaterdag 12 november vanaf 10.00 uur naar de Slotkapel. AKERSLOOT - Een goed gespeelde wedstrijd van de dames die eindigde met een overwinnig wat de verdienste van het gehele team was. Vooral verdedi gend zat de zaak potdicht. Kwiek is toch één van de betere teams met jarenlange ervaring in de tweede divisie. Er werd hard maar sportief gespeeld en tot de rust bleven de teams in evenwicht, 6-6. Na rust een overwicht van Meervogels en halverwege de tweede helft een 8-11 voorsprong. Kwiek kwam terug tot 10-11, toen waren het Mirjam Stuifber gen en Silvia Overpelt die Meervogels uit de gevarenzone haalden en werd de tweede overwinning een feit (11-14). Heren sen.l Schagen- KH Meervogels 14-14. Naar Schagen is altijd een lastige opgave voor de Meervogels-heren. Het is de laatste drie jaren niet gelukt ook maar één punt van Schagen te pakken. De teams zijn nog altijd aan elkaar ge waagd. De ruststand werd 6-7. Na de thee had Meervogels een flitsende start en nam snel een 6-9 voorsprong. Hierna werden enige opgelegde kansen gemist. Schagen profiteerde en kwam op gelijke hoogte, 9-9. Tot in de laatste minuut was Schagen in het voordeel (14-13), maar vijf seconden voor het eind scoor de Jacco Kerssens en kon Meervogels toch één punt pakken (14-14). Klaverjassen Vrijdag 11 november wordt er wederom geklaverjast in de handbalkantine aan de Boschweg te Akersloot. Om 19.30 uur is de kantine open en tot 20.30 uur kan men inschrijven. De prijsuitreiking en verloting om mooie prijzen zijn om 22.45 uur afgelopen. HEILOO - De eerste wedstrijd in de tweede periode is voor HSV geëindigd in een nederlaag. Vooral gedragen door een sterk spelende achterhoede wisten de rood-gelen lang stand te houden. In de aanvalsformatie van HSV werden Fons van Haastrecht en Rocco van Vel- zen gemist. Het verschil tussen veldspelers en kee pers is dat eerstgenoemden zich foutjes kunnen permiteren, terwijl bij de doel- verdediger ook al is hij van grote klasse, één fout kan fataal zijn. Mede hierdoor liep HSV tegen Ripperda een nederlaag öp. Tijd om daar lang bij stil te staan is gr echter niet want voor aanstaande zon dag staat de uiterst belangrijke wed strijd voor de eerste periodetitel op het programma. Tegenstander is Z.A.P. uit Anna Paulowna. De wedstrijd wordt gespeeld op het HSV-sportpark aan de Bayershoffweg. Aanvang 14.00 uur. HEILOO - 'Megadance' in een noten dop. Mellow, dance en een perfect tran ce zijn het enige houvast voor deze activiteit, want Clubscene pakt altijd weer anders verrassend uit. Het cafe staat ook deze keer gratis tot jouw be schikking. By the way, ditmaal zal er een wel heel speciale lichtshow zijn! Vrijdag 11 november om 21.00 uur kun je dit alles gratis bewonderen. UITGEEST - Vrijdag 18 november ver zorgt musicalvereniging Time Square een extra concert in de RK-kerk aan de Langebuurt 37 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Actiegroep Mis sie en Ontwikkeling. De opbrengst van het concert komt ten goede aan de op vang van dakloze kinderen in de gebie den waar uit Uitgeest afkomstige missionarissen momenteel werkzaam zijn (Zuid-Afrika, Brazilië en Zaïre). Tevens is het mogelijk voor en in de pauze van het concert produkten te ko pen bij de stand van de wereldwinkel. Het concert begint om 20.15 uur, kerk open vanaf 19.30 uur. Het programma biedt een internationaal repertoire. Kaarten a f 10,00 zijn verkrijgbaar bij Sigarenmagazijn Van der Eng, Slijperij De Twee Gebroeders, Kunstschildersva- kwinkel Schuijt en Kadoshop De Goe de, alle in Uitgeest. Kerkdiensten Ter gelegenheid van het hiervoor ge noemde jubileum van de AMO wordt er ook tijdens de eucharistievieringen op 19 en 20 november aandacht besteed aan het werk van Uitgeester missiona rissen. Allereerst op zaterdag om 19.00 uur, wanneer zuster Dekker tijdens de kindernevendienst zal vertellen over haar werk in Indonesië. Er is tevens een eucharistieviering. Zondagmorgen is er om 10.00 een hoogmis. De opbrengst van de collectes tijdens de diensten is voor de AMO. Wie een jubileumbijdra- ge wil storten, kan dit doen op bank nummer 15.21.01.950 t.n.v. AMO Uitgeest. Lezing in De Valbrug Zondag 13 november wordt vanaf 14.30 uur in Boerderij De Valbrug aan de Geesterweg 24 te Uitgeest een lezing ge houden met als titel 'Vrijheid en gebon denheid in relaties'. Spreekster is drs. Renée Behrtel, werkzaam als stafmede werkster bij een vrijwilligersorganisatie op het gebied van de geestelijke gezond heid. Vanaf 14.00 uur en in de pauze is er muziek door Wil Ebbelaar (piano, leerling van Regina Albrink). De entree bedraagt tien gulden. Kaarten reserve ren kan via tel. 02513-12166 of 12098. De in 1961 in gebruik genomen nieuwe bedrijfshal met de kostbare machi nes van de afdeling stanstechniek. HEILOO - Alhoewel Heiloo een woon- gemeente is en er eigenlijk geen plaats is voor grote industrieën, is de gemeente toch een uniek bedrijf rijk, namelijk de Germefa. De basis voor dit bedrijf is in de bezettingsjaren ontstaan in Amster dam. De oprichter, de heer J.H. J. Kem- me, was tijdens de oorlogsjaren commandant van het vliegveld Noord- wijk. Tijdens de bezettingsjaren (1940-1945) ging de heer Kemme, die van beroep leraar bij het technisch on derwijs was, wapens repareren, die in het verzet dringend nodig waren. Er ontstond een bedrijfje, dat onder de naam 'Nationale Industrie' precisiege- reedschappen ging vervaardigen. Toen men na de bevrijding het bedrijf een le gale basis wilde geven, was men door gebruik aan uitbreidingsmogelijkheden genoodzaakt naar elders te verhuizen. De keuze viel op een bescheiden gebouw in Heiloo, een oud hotel nabij Kapel, waar de heer Kemme zich in 1947 vestig de en zich met 25 personeelsleden speci aliseerde in de vervaardiging van ondermeer hardmetalen stempels. Het bedrijf had al heel gauw een grote vlucht genomen en in 1953 verhuisde men naar een noodschool aan de Westerweg. Vrijwel iedere Heilooënaar kende in die jaren het witte fabriekje, dat heeft gestaan op een open stuk ter rein naast de boerderij Maat. Men vindt hier nu het appartementengebouw D. Bakkershof. In 1961 werd een nieuwe bedrijfshal, waarin de aanzienlijk uitgebreide afde ling stanstechniek werd ondergebracht, in gebruik genomen. In 1962 werd door de Germefa, in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis te Leiden, een ingenieus instrumentje ontwikkeld en geconstrueerd, dat in staat is een darm schilfertje van een micron (een dui zendste milimeter) binnen uit de dunne darm weg te snijden. De Germefa kon in die jaren al, met on der andere zijn stanstechniek, precisie- en profielslijperij, fijnbankwerkerij, perserij en instrumentenmakerij, apart en uniek in den lande genoemd worden. Men beschikt in deze gespecialiseerde onderneming over merendeels zeer ge schoold personeel. In 1963 begon men, met medewerking van de Technische Hogeschool te Delft, aan de ontwikke ling van een hypermodern nieuwbouw- 'plan op een terrein van 10.000 vierkante meter aan de Oosterzijweg. Dit plan was alleen daarom al uniek, omdat het zelfs een onderdeel van een eindexa menproject van een aanstaand inge nieur is geweest. Maar ook andere architecten werd de opdracht voor een nieuw gebouw ver leend. Eerst in 1967 was de nieuwe fa briek gerealiseerd. De Volendamse aannemer H. Schilder bouwde het pand volgens de plannen van architect Smit. Het was voor de heer Kemme een bij zonder grote eer dat Z.K.H. Prins Bern- hard bereid was gevonden het nieuwe Germefa-bedrijf te willen openen. Doordat de heer Kemme in het verzet zat, kreeg hij een nauw contact met de prins. In zijn ter gelegenheid van deze opening gehouden toespraak releveerde de heer Kemme aan het gevecht dat hij met en kele verzetsmensen nog op de dag van de bevrijding met Duitse soldaten had. 'Aan onze zijde lagen vijf mensen op straat. Vier waren dood, de vijfde staat voor u. Als door een wonder ontsprong ik de dans. Zo eindigde voor mij de oor log; rouw om vier van mijn metge zellen'. Prins Bernhard, getooid met snor, was voor deze opening per helicopter naar Heiloo gekomen, waar hij op 7 septem ber 1967 op een weiland aan de Ooster zijweg landde. Bij de onthulling van een gedenkplaat zei Prins Bernhard onder andere: 'Wat hier vandaag in gebruik is genomen, toont aan dat kerels van het verzet ook in de burgermaatschappij veel kunnen presteren. Het is uw ver dienste dat u na de oorlogstijd met be scheiden hulp heeft opgebouwd wat hier staat'. En nog steeds staat aan de Oosterzijweg een zowel nationaal als in ternationaal uniek bedrijf, genaamd Germefa BV. Dit artikel is geschreven door Henk Oostendorp, schrijver van het boek over de verklaring van de straatnamen van Heiloo en van het binnenkort te verschijnen boek 'Heiloo door de jaren heen'. Dit laatste boek wordt uitgege ven door Drukkerij Uitkijkpst BV en is tot 1 december a.s. voor een aantrekke lijke jubileumprijs te bestellen. Zie hier voor de advertentie op de voorpagina van de Uitkijkpost van deze week. Ook de volgende twee weken zullen wij nog enkele korte artikelen van de heer Oostendorp publiceren. Deze geven goed aan, wat u kunt verwachten in 'Heiloo door de jaren heen'. De in de Uitkijkpost gepubliceerde verhalen staan niet in het boek, dat vanaf 1 de cember a.s. ook in de reguliere boek handel verkrijgbaar zal zijn. Prins Bernhard arriveert per helikopter in Heiloo. Links van de prins bur gemeester Pesman. Aan de andere zijde waarnemend commissaris der ko- ninging in Noord-Holland, De Jong. Geheel rechts de heer Kemme. HEILOO - Onze oud-plaatsgenote Ma deion Spruijt, leerlinge van de Adelbert- school en het PCC, is aan de Rijksuniversiteit-in Groningen geslaagd voor het doctoraal examen be drijfskunde. HEILOO - Onlangs hielden alle Zee man textielSupers een grote inzamelac tie voor Polen, waarbij meer dan 100.000 haddoeken werden ingezameld. Gezien het succes van de actie wil Zee man zich opnieuw inzetten voor een goed doel. Ditmaal is de bestemming Roemenië. Voor Roemeense kinder- en ziekenhuizen wil Zeeman bedtextiel in zamelen. De actie loopt via het Rode Kruis en de Stichting Help Roemenië, in het bijzon der de afdelingen hiervan in Alphen aan den Rijn. Naar schatting zijn er zo'n 500 kindertehuizen in Roemenië, waar de omstandigheden erbarmelijk zijn. Via de inzameling van bedtextiel bij alle vestigingen van Zeeman textielSupers wil men enigszins de nood lenigen. U kunt uw oude maar nog goed (hoes)lakens en slopen tot en met 19 no vember inleveren bij alle Zeeman vestigingen. Ter ondersteuning van deze actie geeft Zeeman een korting van vijf gulden bij de aanschaf van nieuwe la kens en hoeslakens. HEILOO - De nieuwe collectie wens kaarten, kalenders, agenda's, spelletjes, puzzels en andere geschenken van Uni cef zijn ook dit jaar weer verkrijgbaar op onderstaande adressen in Heiloo: mw. Ramler, Spoorlaan 13 (tel. 338625), mw. Keiler, De Waard 33 (tel. 338396) en fam. De Vries, Kruijsakker 13 (tel. 332471). Tevens staan wij met een stand in de Grosmarkt in Ypestein op vrijdag 18 novemeber en in Albert Heijn in 't Loo op vrijdag 16 en zater dag 17 december. HEILOO - Peuters leren door de gevol gen van wat ze doen. Bij een prettig ge volg zullen ze het gedrag sneller herhalen, bij straf is de kans groot dat ze het niet meer doen. Maar, straffen en belonen, hoe kun je dat als ouder het beste doen? Over dit onderwerp organi seren de wijkverpleegkundigen van de Regionale Thuiszorg een themabijeen komst. De bijeenkomst wordt gehouden op vrijdag 25 november van 14.00 tot 16.00 uur in het wijkgebouw aan de Holleweg 94 te Heiloo. Er is géén oppas aanwezig! Er wordt een bijdrage ge vraagd van 5,00. Voor aanmelding en informatie kunt u tussen 8.30 en 9.00 uur of tussen 12.30 en 13.30 uur bellen met 331073.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 6