gemeente Begroting 1995 Plannen voor 1995 Bezuinigen, moet dat en zo ja WAT? Wat gaat het kosten? Wet milieubeheer Chemisch afval Afvoeren tuinafval Aangevraagde bouwvergunningen/meldingen Verleende bouwvergunningen/ bouwtoestemmingen Milieukeur EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Spreekuur wethouders Gemeentehuis verleent politieservice Nieuws van B&W Financieel zicht op ons dorp in 1995 Evenals alle andere gemeenten moet ook Limmen de begroting voor het komende jaar opstellen. Openbare orde en veiligheid Verkeer en vervoer Economische zaken en werkgelegenheid nq ra F oa qi Cultuur en recreatie Onroerende zaakbelastingen A fvalstoffen heffing Chemisch afval is nu makkelijk te herkennen Een teken om te onthouden Waar inleveren Informatierubriek van de gemeente Limmen. Inlichtingen en reacties: Zonnedauw 4, Limmen. Telefoon 02205-1456 Milieukeur geeft zekerheid Een produkt met Milieukeur moet aan veel eisen voldoen UITKIJKPOST 16 NOVEMBER 1994 Het college van burgemeester en wethouders heeft zich samen met het ambtelijk apparaat ingespannen om dit zo goed mogelijk te doen. Het eindprodukt, een boekwerk van I66 pagina's, zal op 16 november I994 worden voorgelegd aan de financiële raadscommissie. Op 29 november I994 wordt de Begroting I995 ter vaststelling aangeboden aan de gemeenteraad. De totale inhoud van het 166 pagina's tellende boekwerk kan niet in deze rubriek worden weergegeven. Maar dat is ook niet nodig. Voor de meeste burgers zijn de belangrijkste vragen immers: - welke plannen zijn er voor 1995? - komt de gemeente aan die plannen toe of moeten we bezuinigen en waarop wordt er bezuinigd? - last but not least, misschien wel de meest gestelde vraag, wat gaat het ons kosten? Er zijn vaak vragen en opmerkingen gekomen over de beperkte aanwezigheid en bezoektijden van de politie. In 1994 zijn wij gestart met een proef om, op de momenten dat de politiepost onbezet is, de administratieve politietaken te combineren met het baliewerk in het gemeentehuis. Voor aangiften, vermissingen en andere zaken kunt u nu dus tijdens de openingstijden van het gemeentehuis altijd terecht Nadrukkelijk is overwogen om de veiligheid voor de kwetsbare verkeersdeelnemers, voetgangers en fietsers, te verhogen. Hierbij wordt gedacht aan het invoeren van snelheidsbeperkende maatregelen. Om het sluipverkeer in het dorp terug te dringen zoeken wij een structurele oplossing in een aansluiting op de A9. Deze oplossing zal in samenwerking met andere gemeenten en met medewerking van de provincie tot stand komen. Er wordt gewerkt aan de realisatie van bedrijventerreinen. Hiermee hopen wij werkgelegenheid te behouden of te versterken. Met het verplaatsen van bedrijven uit de bebouwde kom willen wij in 1995 een echt begin maken. De vrijkomende lokaties komen daarna beschik baar voor woningbouw of voor vestiging van minder milieu hinder lijke bedrijven. C3 "1 a O Hier willen wij duidelijk over zijn: het kost veel geld!!! Onder de druk van steeds verder gaande bezuinigingen dreigt dit onderdeel, dat vaak als 'luxe' wordt aangeduid, ten onder te gaan. Wij willen ons inspannen dorpstradities te behouden. Van de plaatselijke verenigingen zal uitdrukkelijk de medewerking worden gevraagd om zich samen met de gemeente te buigen over onder meer: - het doelmatiger gebruik van accommodaties - de besteding van de steeds minder wordende geldelijke middelen. Volksgezondheid en milieu Een schoon dorp is niet alleen een lust voor het oog, maar ook belangrijk voor de gezondheid van haar inwoners. Het schoonhou den is niet alleen de taak van de gemeente maar ook een stukje verantwoordelijkheid van de burger. Het is gebleken dat er in de afgelopen jaren steeds meer afval per huishouding werd aangeleverd. Wij willen trachten de groeiende afvalberg ook in Limmen beter te beheersen en op termijn zelfs te verminderen. Inmiddels is de gemeente begonnen met actievere voorlichtingscampagnes hieromtrent Wij verwachten dat de resul taten reeds in 1995 merkbaar zullen zijn. Volkshuisvesting Ook Limmen heeft te kampen meteen lange lijst van woningzoeken den (circa 600). Om de wachtduur te beperken en doorstroming op deze lange lijst te bereiken wordt het woningbouwprogramma afgestemd op de woningbehoefte. Hoewel vestiging in Limmen nu ook vanuit andere gemeenten mogelijk is trachten wij door middel van een voorrangsbeleid, de eigen inwoners eerder te helpen. Deze vraag zullen we simpel beginnen te beantwoorden met: 'Ja, wij komen er niet onder uit'. Om u een indruk te geven van de noodzaak mogen wij niet verzuimen te melden dat de begroting voor I995 een tekort laat zien van f 560.000,- Dit is zorgwekkend! Reden temeer om onder andere de volgende bezuinigingsmaatrege len voor te stellen aan de gemeenteraad: - Zwembad Dampegheest: dit is een voorziening die zwaar drukt op de gemeentebegroting. Hoewel wij ons beijveren voor het behoud hiervan voor de Limmer bevolking, is privatisering niet uitgesloten. In afwachting van de uiteindelijke besluitvorming hieromtrent, hebben wij besloten om voor 1995 slechts de hoogst noodzakelijke investeringen te doen. De gemeente heeft toestem ming gekregen het groot onderhoud f400.000,-), nog vijfjaar uit te stellen. - Cultureel Centrum Vredeburg: het behoud hiervan ligt erg gevoelig. Een werkgroep is druk bezig deze mogelijkheid te onderzoeken. Eerder in dit artikel is reeds melding gemaakt van doelmatiger gebruik van accommodaties. Voor Vredeburg en de Wollewei zullen wij ons inspannen de exploitatie te dekken door opbrengsten uit verhuur of commerciële activiteiten. - Diverse subsidies: deze zijn gezien de slechte financiële situaties van de gemeente wederom kritisch bekeken. Van alle verenigingen zal de medewerking worden gevraagd om hun steentje bij te dragen aan het tekort. - Legestarieven: ook deze worden nader onderzocht Het is nu nog zo dat voor bepaalde diensten van de gemeente een symbolisch (lees véél te laag) tarief wordt geheven. Denk bijvoorbeeld aan f 3,00 voor een ventvergunning, vergunning voor een kermisattractie f 25,- etc. De gemeente beoogt geen winst maar streeft er wel naar de heffingen zoveel mogelijk kostendekkend te maken. Door de nieuwe tariefstelling hopen wij een meeropbrengst aan leges te realiseren. Wij beperken ons tot het noemen van deze punten omdat de burger van de overige bezuinigingsmaatregelen niet direct iets zal merken. Natuurlijk, de hamvraag van ons allemaal. De financiële positie dwingt ons tot het nemen van vergaande maatregelen. Wij vinden dat de burger daar niet meteen de dupe van mag zijn. Een zeer hoge stijging van de jaarlijks terugkerende gemeen telijke belastingen willen wij daarom vermijden. Hieronder volgt een opsomming van de tarieven voor het komend jaar: De huidige tarieven worden gehanteerd per f 5.000,- van de waarde van de onroerende zaak. Tot nu toe was dat per f 3.000,-. Het totale tarief was in I994 f 8,75 te weten f 4,80 voor het eigenaarsgedeelte en f 3,95 voor het gebruikersgedeelte. De voorgestelde stijging voor 1995 is 4%. Bij de oude waarde van f 3.000,- betekent dit een tarief van f 9,10. Met de nieuwe grondslag (f 5.000,-) betekent dit een tarief van f I5,I9. In eerste instantie lijkt het wat ingewikkeld en vooral véél meer dan 4%, maar dat is absoluut niet het geval. De totale opbrengst gaat niet meer dan 4% omhoog. Bij het opleggen van de aanslagen komen wij uitgebreid hierop terug met praktijkvoorbeelden. Deze heffing moet kostendekkend zijn. De tarieven zijn in de raads vergadering van 15 september reeds vastgesteld. De stijging is hier minimaal gehouden. Wij moeten er c/an wel voor zorgen dat de afvalberg in 1995 aanzienlijk vermindert Dit onderwerp is reeds aan de orde geweest bij de behandeling van de plannen voor I995. De tarieven bedragen bij: - éénpersoonshuishouden f 280,- 1994: f 275,-) - tweepersoonshuishouden f 360,- 1994: f 355,-) - meerpersoonshuishouc/en f 455,- (1994: f435,-) Rioolafvoerrecht Ook deze heffing is vastgesteld in de raadsvergadering van 15 september. Hierbij is besloten het tarief van 1994 ongewijzigd te handhaven. Ook in I995 zal deze heffing f 160,- bedragen. Wilt u nog meer weten of heeft u nog vragen? Dat kan, dat mag. De begroting ligt vanaf 16 november a.s. ter inzage op de gemeente secretarie. Voor belangstellenden is deze ook verkrijgbaar tegen een vergoeding van f I60,-. (art. I3.I jo art. 3.44 AWB) Burgemeester en wethouders hebben (met een aantal te verbinden voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu) op 15 november 1994 vergunningen ingevolge de Wet milieubeheer verleend, naar aanleiding van de aanvragen voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting tb.v.: 1. L.C.P. Meijland - een tuinbouwbedrijf met open en gesloten teelt, Hogeweg I44 te Limmen 2. Gemeente Limmen - een sportzaal, Hogeweg 61 te Limmen 3. Gemeente Limmen - een zwembad (Dampegheest) met gebruik van licht- en geluidinstallatie t.b.v. ijsbaan, Vaartkant achter nr. 44 te Limmen 4. J R. Bijl van Duyvenbode - een bloembollen-veredelingsbedrijf, Hoge weg 98 te Limmen 5. Zijlstra Meubelstoffering B.V. - een meubelstoffeerderij/atelier, Uit- geesterweg 7a te Limmen. In de beschikkingen zijn geen wijzigingen aangebracht ten opzichte van de ontwerpen. Ter inzage De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen op de gemeentesecretarie ter inzage en wel van 16 november tot 30 december 1994, elke werkdag van 9.00-12.00 uur; na telefonische afspraak (telef- Beschikkingen oon 02205 2. 3. 4. 1456) van 14.00-16.00 uur en iedere woensdagavond van 17.00-20.00 uur. Beroep Beroep tegen deze beschikkingen kan worden ingesteld door: I. hen, die bedenkingen tegen de ontwerp-beschikking hebben ingebracht de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over de ontwerp-beschikking hen, die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van de beschikking ten opzicht van het ontwerp daarvan zijn aangebracht enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij of zij redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp beschikking. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en (met toepassing van artikel 36 van de Wet op de Raad van State, jo 8.81 Algemene wet bestuurs recht) een verzoek wordt gedaan tot tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Raad van State, Afdeling bestuursrechtspraak, postbus 20019,2500 EA Den Haag, vóór 30 december 1994. Het verzoek om een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van genoemde Afdeling, met gelijk postadres. De beschik kingen worden niet van kracht, vóórdat op dat verzoek is beslist. Afval scheiden doen we allemaal. Of het nu om papier en karton, groente-, fruit- en tuinafval of om textiel gaat. We zijn zelfs wereldkam pioen glasbakgooien. Soms is het apart houden van afval toch nog lastig. Neem nou huishoudelijk chemisch.afval. Van die lege batterijen en dat restje verf of olie weten we wel dat het chemisch afval is. Maar hoe zit het bijvoorbeeld met verf op waterbasis, spaarlampen en nagellak? Veel mensen worstelen nog met de vraag wat nu huishoudelijk che misch afval is en wat niet En dat is belangrijk om te weten. Want hoe meer chemisch afval we apart inzamelen en verwerken, hoe minder schadelijke stoffen er uiteindelijk in bodem, water en lucht terechtkomen. Chemisch afval is voortaan veel makkelijker te onderscheiden. Op huishoudelijke produkten die na het gebruik bij het chemisch afval horen, staat namelijk een teken. Als u dit teken op een produkt ziet, dan wil dat zeggen: dit produkt hoort bij het huishoudelijk chemisch afval, houd het apart. Het teken kan op het produkt of op de verpakking staan. Op sommige produkten die wel wij het huishoudelijke chemisch afval horen, ont breekt het misschien nog. Dat komt omdat het invoeren ervan tijd kost. Maar in de zomer van I995 staat het teken op alle produkten die daarvoor in aanmerking komen. Dat is een wettelijke verplichting. Overigens, het gaat om het apart houden van produkten of produktresten die schadelijk zijn voor het milieu. Een lege verpakking, ook al staat het teken voor chemisch afval erop, hoeft ;u niet apart te houden. Toch blijft het opletten geblazen. Of het teken voor huishoudelijk chemisch afval op een produkt staat, hangt af van de hoeveelheid schadelijke stoffen die erin zitten. Zo zal het teken altijd op aceton of op petroleum staan. Maar het teken staat bijvoorbeeld niet altijd op alle lijmen. Er zijn minder schadelijke lijmen, zoals plaksel, plakstiften en behanglijm. Daar hoeft geen teken op. Uw huishoudelijk chemisch afval (KCA) kunt u zes keer per jaar afgeven bij de chemocar. In I994 kan dat nog op 16 december. De chemocar staat dan tussen 12.35 en 15.30 uur bij het Parochiehuis en tussen 15.35 en 17.00 uur op het Achtkant bij de kruising met de Hogeweg. De ophaaldagen voor I995 staan in de nieuwe gemeentegids. Daarin staan ook de winkels waar u KCA kunt inleveren. Bij de dienst Openbare Werken aan de Hogeweg 123 kunt alleen na telefonische afspraak, nummer I630, tussen 10.00 en 10.30 uur uw KCA afgeven. De volgende produktgroepen krijgen het teken voor huishoudelijk chemisch afval: nagellakremover oliefilters olie (rijwielolie, naaimachineolie, remolie) petroleum plamuur smeervetten spaarlampen (TL, PL, SL) spuitbussen (afhankelijk van de in houd) terpentine thinner TL buizen verf (ook op waterbasis) verfafbijmiddelen verfverdunners vlekkenwaters (niet op waterbasis) vlooienbanden wasbenzine zoutzuur aceton accu's accuzuur batterijen bestrijdingsmiddelen correctievloeistoffen (foto)fixeer (foto)ontwikkelaar houtverduurzamingsmiddelen inkten insecticiden kitten kwastreinigers kwastontharders kwikthermometers lampolie lijmen meubelolie motorolie nagellak Het is herfst. Voor u is dit misschien de tijd om op een mooie dag in de tuin te gaan werken. Daarbij ontstaat natuurlijk tuinafval en waar moet u nou met dit afval heen? Het afvoeren van tuinafval is in Limmen aan regels gebonden. Gras, stro en bladeren, klein snoeiafval, kortgemaakte takken en resten van tuinplanten kunt u gewoon deponeren in de groene container die om de week geleegd wordt. Takken en groot snoeiafval mogen niet in de groene container! Dit grof tuinafval wordt elke laatste donderdag van de maand bij u opgehaald, maar uitsluitend na telefonische melding bij G.P. Groot, telefoon 072 4I3533. U mag maximaal 2 m3 groot snoeiafval aanbieden en het pakket moet door een persoon te tillen zijn (max. 12 kg). De gebundelde takken dienen netjes in een richting te liggen en de bundels mogen niet langer zijn dan 2 meter. Stronken en wortels kunnen door hun dikte niet versnipperd worden: u dient deze zo klein mogelijk te zagen. De volgende bouwaanvragen/c.q. meldingen zijn ingediend: - Zomerschoon 95 - vergroten garage/berging - Keizerskroon 16 - bouwen garage - Rijksweg 15 - bouwen tuinhuisje. De aanvragen liggen niet ter inzage. Op dit moment kan tegen de aanvragen geen bezwaarschrift worden ingediend. Burgemeester en wethouders hebben besloten bouwvergunning/bouw- toestemming te verlenen aan: - 't Kieftenland 16 - vergroten woning - Westerweg 50 - bouwen aanbouw - Hogeweg 86 - bouwen dakkapel. Kattebakvulling Goed nieuws voor het milieu: er is nu kattebakvulling met Milieukeur op de markt die na gebruik gewoon bij het groente-, fruit- en tuinafval (GFT) mag. Deze kattebakvullingen zijn uitstekend voor de kat en bovendien na gebruik prima composteerbaar. De Milieukeur geeft wat dit betreft alle zekerheid. De kattebakvullingen WoodyCat, Bogro Bio+, Ecloset en HUDIVO houtkorrels hebben als eerste de Milieukeur gekregen en sinds kort ook de merken Kat in 't Bakkie, Cat's Choice, Linda, Top Fresh, O'Nelli, Puik Fris, Re-celin en Unicat. Ze zijn verkrijgbaar bij dierenspeciaalzaken en supermarkten en gemaakt van bij- of afvalprodukten zoals geperste houtvezels, reststof van papierfabricage of kernen van maiskolen. Hier door worden deze reststoffen nuttig gebruikt en zijn er geen nieuwe grondstoffen nodig. De verpakking bestaat voor minstens 80% uit gerecycled oud papier of uit tenminste 50% gerecycled polyetheen/ polypropeen. In Nederland zijn er zo'n 2 miljoen katten. Per jaar zijn deze goed voor ongeveer 120 miljoen kilo kattebakafval. Gewone kattebakkorrels horen thuis bij het gewone huishoudelijke afval. In de steden vormt gebruikteJcattebakvulling ongeveer 8% van het huisvuil. Er valt dus heel wat milieuwinst te behalen door over te stappen op kattebakvulling die gegaranderd composteerbaar is. Er zijn de afgelopen jaren steeds meer symbolen gekomen die aangeven dat een produkt 'groen' is of 'beter voor het milieu'. Maar erg betrouw baar zijn die aanduidingen vaak niet. Het Milieu is 'in' en daar spelen leveranciers graag op in. De consument blijkt immers gevoelig voor het milieu-argument. Want wie draagt het milieu geen warm hart toe? Om aan die verwarring een einde te maken, heeft de Stichting Milieukeur samen met milieu-organisaties, consumentenverenigingen, producen ten, detailhandel en de overheid de Milieukeur ingevoerd. Een be schermd en zorgvuldig gecontroleerd keurmerk. Het geeft de consu ment de zekerheid dat een produkt werkelijk vriendelijker is voor het milieu dan vergelijkbare produkten. U herkent deze produkten aan de Milieukeur die duidelijk op de verpakking is afgedrukt. Voordat een produkt de Milieukeur krijgt, stellen consumentenvereni gingen, milieuorganisatie, producenten en detailhandel en de overheid samen een reeks eisen op. Daarbij wordt er niet alleen gekeken naar het produkt zelf, maar ook naar het produktieproces en naar wijze waarop het produkt en de verpakking na gebruik kunnen worden hergebruikt of als afval worden verwerkt. Daarbij moet het milieu zo weinig mogelijk worden belast. Vanzelfsprekend moet het produkt ook voldoen aan hoge kwaliteitsei sen, zodat het in het gebruik geen problemen geeft. Als alle eisen duidelijk zijn vastgelegd, kunnen de producenten voor hun produkt de Milieukeur aanvragen. Pas als een onafhankelijke instelling heeft vastgesteld dat het produkt aan alle eisen voldoet, mag de producent de Milieukeur op de verpakking afdrukken. Naast de Milieukeur voor kattebakvulling bestaat er al een Milieukeur voor schrijfblokken en schriften; binnenkort zal de Milieukeur worden toegekend aan onder andere kopieerpapier, toiletpapier en stoelen. En er zullen steeds meer produkten volgen. Wilt u meer informatie over de Milieukeur? Vraag deze dan schriftelijk aan bij de Stichting Milieukeur, Eisenhowerlaan 150, 2517 KP Den Haag. Met ingang van I november a.s. wijzigt het spreekuur van de wethouders. Het spreekuur blijft op dinsdagavond, maar duurt in het vervolg van 19.00 tot 20.30 uur. Wie het spreekuur van de wethouders wil bezoeken, wordt verzocht tijdens kantooruren telefonisch of persoonlijk bij de receptionist van het gemeentehuis een afspraak te maken. Hiermee hopen wij de wachttijd voor de bezoekers van het spreek uur te bekorten. De politiepost Limmen is geopend op maandag van 9-12 uur en op donderdag van 14-17 uur. Buiten deze uren is de politie voor afspraken telefonisch bereikbaar op 072 337676. Vanaf I oktober 1994 verleent ook het gemeentehuis politieservice. Op de tijden dat de politiepost gesloten is, kunt u voor een aantal politiezaken terecht bij de receptie van het gemeentehuis. Aangifte doen van verloren en gevonden voorwerpen, of van diefstal van uw fiets. Of een afspraak maken met de politie, dat kan nu allemaal tijdens kantooruren in de hal van het gemeentehuis. Nieuws over de gemeente Limmen kunt u elke woensdag van 18.30 tot 19.00 uur beluisteren in het radioprogramma van de OSU: 'Gemeentevoorlichting Limmen'. In dit live-programma bespreekt telkens één lid van het Limmer college de belangrijkste agendapunten van de laatste college vergadering. Tijdens de uitzending kunt u belien (02513 14519) voor een nadere toelichting over een van de onderwerpen. De OSU zendt uit op de FM; via de kabel op 89.0 Mhz en via de ether op 106.7 Mhz. 16 november 1994, Burgemeester en wethouders van Limmen

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 23