I &i De Gemeentebegroting 1995: WAT BETEKENT DAT VOOR ONS DORP Uitbreiding gemeentelijk minimabeleid Ontwerp-bestemmingsplan 'Oost' f Wet milieubeheer PAGINA 4 UITKIJKPOST 30 NOVEMBER 1994 t£ HEILOO Waarom een begroting? De gemeenteraad heeft op 7 november jl. met de vaststelling van de begroting voor 1995 de middelen beschikbaar gesteld voor de in het komende jaar uit te voeren taken. Omdat de omstandigheden vaak wijzigen, de gemeente onder andere in de uitbreidingsge bieden zoals Ypestein er taken bij krijgt en de inkomsten van de gemeente, die groten deels van het rijk komen, blijven dalen, moet er regelmatig worden bekeken wat er met de beschikbare gelden wel of niet gedaan kan worden. Voor 1995 ligt dat nu dus vast in de begro ting. De begroting moet worden gezien als het huishoudboekje van inkomsten en uitga ven. Wijziging is alleen mogelijk als de ge meenteraad dat besluit. Andere opzet De begroting voor 1995 is op een andere leest geschoeid dan voorgaande begrotin gen. In deze begroting zijn alle taken van de gemeente ingedeeld naar produkten. Totaal gaat het om 140 produkten. De begroting heeft dan ook een andere naam gekregen, namelijk produktenbegroting. Met deze pro- duktenbegroting kunnen de uitgaven en in komsten beter aan de diverse produkten toegerekend worden. Hierdoor wordt een reë ler inzicht verkregen in de werkelijke kosten van een gemeentelijke taak (produkt). Daar naast wordt in de produktenbegroting niet al leen aangegeven wat een produkt kost. Ook wat er voor al dat geld gedaan wordt maakt de produktenbegroting beter zichtbaar. Bij voorbeeld door het aangeven van het aantal bezoekers/gebruikers, het aantal kilometers te onderhouden wegen of het aantal hecta ren te onderhouden plantsoenen wordt in zichtelijk gemaakt niet alleen wat een produkt of taak kost, maar ook wat er met al dat geld gedaan wordt. Vooruitzichten op langere termijn Het is vrijwel zeker dat vanaf 1997 de ge meentefondsuitkering die de gemeente van het rijk ontvangt flink zal dalen. Gevreesd wordt dat die zogenaamde herverdeling Hei- loo over enkele jaren wel eens ruim f 2.600.000,- per jaar kan gaan kosten. Die aderlating staat nog los van de echte rijksbezuinigingen die ook in 1995 alweer een flinke tegenvaller betekenen. Die 'slecht nieuwsboodschap' is onder meer aanleiding geweest om een strategie- en kerntakendiscussie te gaan voeren. Kernvraag daarbij is 'doen we de goede din gen en doen we ze wel goed? De resultaten daarvan en eventuele gevol gen, worden in het voorjaar van 1995 ver wacht. Via de pers wordt u op de hoogte gehouden. Ombuigen, moet dat? Het verwachte financieel gezien zwaar weer, heeft dus ook al een stempel gedrukt op de begroting 1995. Al bij de voorjaarsnota en het meerjarenbe- leidsplan voor de komende jaren zijn ombui gingen en bezuinigingen vastgesteld zoals: - Verlaging van de budgetten voor onder houd wegen - Minder subsidie voor bibliotheek en muziek school - Minder uitgaven voor andere accommoda ties van welzijn Eigen inkomsten ook belangrijk De begroting is sober van opzet, maar de onvermijdelijke kostenstijgingen en de lagere rijksuitkeringen zijn aanleiding geweest om ook de gemeentelijke inkomsten te verhogen. Een deel van het geld dat nodig is voor de taakuitvoering komt uit gemeentelijke be lastingopbrengsten en de raad stelt bij de jaarlijkse begroting dan ook altijd de belastin gen en tarieven voor het komende jaar vast. Investeringen In de begroting 1995 is rekening gehouden met een groot aantal investeringen, waarvan enkele belangrijke zijn: - oplossen verkeersknelpunten 210.000 - reconstructie en groot onder houd diverse wegen 565.000 - diverse vervangingen rioleringen 450.000 - reconstructie groenvoorzieningen diverse wegen 47.000 - bomen rond Witte Kerk 60.000 - diverse vervangingen Brandweer 112.000 - achterstallig onderhoud zwembad 20.000 - achterstallig onderhoud sporthal 25.000 Totaal 1.489.000 Gemeentelijke belastingen (8%) Rioolrechten (3%) Algemene uitkering (32%) Afvalstoffenheffing (7%) Huren en pachten (3%) Rente (6%) Overige inkomsten (3%) Overige rijksbijdragen (13%) Rijksbijdrage onderwijs (10%) Rijksbijdrage sociale voorzieningen (15%) Resultaat begroting De begroting sluit na de verwerking van de ombuigingen en vaststelling van de belasting tarieven voor 1995 met een voordelig saldo van afgerond f 100.000,-. De raad heeft besloten dit voorlopige voorde lige saldo te reserveren voor de komende slechte tijden. De pijn kan dan iets worden verzacht in de komende jaren. Reservepositie en grondbedrijf De gemeente heeft gelukkig nog steeds een gunstige reservepositie en een financieel ge zond grondbedrijf. De reserves waarvan de rente-inkomsten ten gunste komen van de gemeentebegroting, zijn groot rond f 19.000.000. De zogenaamde bespaarde rente hierover die in de begroting als inkomsten worden verantwoord is rond f 1.500.000. Zonder die reserves zou Heiloo dus een veel groter fi nancieel gat moeten dichten. Naast de meer algemene reserves heeft het grondbedrijf ook nog een aparte reserve van rond f 1.900.000. In het grondbedrijf wordt de grondverkoop in bestemmingsplannen zoals Ypestein en De Oude Werf financieel verantwoord. Dankzij de financieel gunstige ontwikkeling van het grondbedrijf is het mogelijk om voor andere plekken in het dorp, bij Heiloo pas sende oplossingen te realiseren, zoals de on langs gepresenteerde plannen voor de Pastoor van Muijenweg. Zo wordt het huishoudboekje van Heiloo en daarmee ons dorp, gunstig beïnvloed, direct door de rente van de algemene reserves en indirect door de financieel gunstige ontwikke ling van het grondbedrijf. Grafiek 2 Waar komt het geld vandaan? Tabel 1 Uitgaven en inkomsten in geld en procenten per beleidsterrein Overzicht van de belangrijkste tarieven en belastingen 1994 1995 Onroerend zaakbelasting eigenaarsdeel 3,20 3,30 gebruikersdeel 2,60 2,70 per f 3.000,- economische waarde) fej? K Afvalstoffenheffing eenpersoonshuishouden meerpersoonshuishouden Rioolafvoerrecht Paspoort Rijbewijs Hondenbelasting (per hond) 277,20 280,80 435,60 445,20 128,40 178,80 95,00 115,00 42,50 55,00 94,20 111,00 (8%) Grafiek 1 Uitgaven per beleidsterrein Naast normale kostenstijgingen en het gevolg van een betere kostprijsberekening in de pro duktenbegroting zijn de volgende verhogin gen noodzakelijk: Rioolafvoerrecht rond f 50,- per jaar verho ging, ook voor de komende jaren, als gevolg van het in goede staat houden van de riole ring (milieu-eisen) zoals vastgelegd in het ri- oolbeheerplan. Paspoort en rijbewijs worden duurder als ge volg van andere kostprijsberekening van het rijk, te betalen door de gemeente. De mogelijkheden van het gemeentelijk mini mabeleid worden met ingang van 1 januari 1995 uitgebreid. De gemeenteraad heeft besloten dat met in gang van genoemde datum een bijdrage kan worden gevraagd in de kosten van het zwembadabonnement èn van het lidmaat schap van een sport- of culturele vereniging. De extra uitkering is bedoeld voor personen van 6 tot 18 jaar waarvan de verzorgende(n) een netto besteedbaar inkomen heeft (heb ben) dat gelijk is aan het minimum of dat iets daarboven ligt. Een bijdrage kan worden verkregen voor: a. kosten zwembadabonnement bijdrage 70 van de abonnementskosten tot maximaal f 126,- (persoonlijk abonne ment, of bij meerdere personen in één gezin het gezinsabonnement), en b. lidmaatschap sportvereniging bijdrage tot maximaal f 105,-- per persoon per jaar of c. lidmaatschap culturele vereniging bijdrage tot maximaal f 70,- per persoon per jaar De overige vergoedingen ingevolge het mini mabeleid zullen in 1995 worden voortgezet. Over de hoogte van de uitkeringsbedragen zal nog een nader besluit worden genomen. Deze vergoedingen kunnen worden aange vraagd voor de gemeentelijke belastin gaanslagen 1995: hondenbelasting, onroerende-zaakbelastingen en rioolrecht afvalstoffenheffing. Voorts kan één keer per jaar een bijdrage voor de kosten van maat schappelijk verkeer worden verkregen tele foonkosten, reiskosten, cursussen enz.). De uitkeringen minimabeleid zijn bedoeld voor personen met een netto besteedbaar in komen dat op het minimumniveau ligt. Bij de berekening van dit inkomen kan reke ning worden gehouden met periodieke bijzon dere kosten zoals dieet, huishoudelijke hulp enz. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de afdeling sociale zaken, de heer G. van Holk, telefoon 313 195. Burgemeester en wethouders van Heiloo ma ken ingevolge het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 3:12 van de Algemene wet bestuursrecht be kend dat vanaf 1 december 1994 gedurende vier weken voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-bestemmingsplan 'Oost' en wel op de afdeling VROM tussen 8.00 en 12.30 uur of anders na een telefonische afspraak. Dit ontwerp-bestemmingsplan, globaal gele gen tussen de Kennemerstraatweg en de Rijksweg A9 en de landgoederen Ter Coulster en Nijenburg, heeft grotendeels een behoudend karakter, waarbij de bestaande bebouwing en het bestaande gebruik de be langrijkste uitgangspunten vormen voor de in het plan opgenomen bestemmingen. In de westelijke helft van het plangebied zijn enkele lokaties opgenomen, die voor herin richting dan wel bebouwing in aanmerking komen. Burgemeester en wethouders van Heiloo de len mee dat zij op de hieronder vermelde aanvraag voor een vergunning ingevolge de Wet milieubeheer hebben besloten vergun ning te verlenen aan; Bouw- en Aannemersbedrijf J.A.A. Kroo- nenburg, Nicolaas Beetsweg 27, 1851 CA HEILOO, voor het inwerking hebben van een bouw- en aannemersbedrijf, gelegen op het perceel Nicolaas Beetsweg 27, 1851 CA te HEILOO Het besluit en de daarop betrekking hebben de stukken liggen op het gemeentehuis van Heiloo, Raadhuisplein 1, afdeling VROM, ka mer 110, ter inzage en wel van 30 november 1994 t/m 11 januari 1995 iedere werkdag va naf 08.00 tot 12.30 uur alsmede op het bu reau van de Rijkspolitie aan de Kennemerstraatweg 356, alhier, op vrijdaga vonden van 2 december 1994 t/m 6 januari 1995 van 18.00 tot 21.00 uur. Desgewenst kan er op de Afdeling VROM kosteloos een toelichting op de stukken wor den verkregen. Afschriften van de stukken kunnen tegen kostprijs worden verkregen. Het besluit is ten opzichte van het ter inzage gelegde ontwerpbesluit niet gewijzigd. Beroepstermijn: De beroepstermijn bedraagt zes weken en vangt aan na datum van deze kennisgeving. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA DEN HAAG. Tegen een besluit staat, volgens art 20.6 lid 2 Wet milieubeheer, beroep open bij de Afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State voor: a. degenen die bedenkingen hebben inge bracht tegen het ontwerp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; d. belanghebbenden, aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. Het besluit wordt na afloop van de be roepstermijn van kracht. Het beroep schortst de werking van het besluit niet. Wel is het mogelijk om, als u beroep instelt, de Voorzitter van de Afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State te ver zoeken om een voorlopige voorziening te treffen. Aan het verzoek om voorlopige voorziening en het instellen van beroep zijn kosten ver bonden. Natuurlijk persoon: f. 200,-- verzoek voorlopige voorziening f. 200,-- instellen beroep Rechtspersoon: f. 400,- verzoek voorlopige voorziening f. 400,- instellen beroep Belangstellenden kunnen een folder inzake 'Bezwaar en beroep tegen een beslissing van de overheid' kosteloos afhalen bij het ge meentehuis. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder schriftelijk zijn zienswijze omtrent dit ontwerp-plan kenbaar maken aan de raad van de gemeente Heiloo, Postbus 1, 1850 AA Heiloo. Burgerzaken Burgerlijke stand Informatie tot en met 24 november 1994 Geboorten Floris B., zoon van B. Sombroek en Y.A. Bleeker. Rebecca, dochter van P.J. Winnips en S.B. Vlieland. Charlotte, dochter van D. Kaal en I. Blokker. Lisa A.R., dochter van C.G.H. Mol en M.C. van Schagen. Marijne, dochter van J.P.M. Laan en A.M. Leijenaar. Joeri, zoon van S.Y. Latychev en G. van Leijen. Elders geboren Shirley, dochter van G. Meijer en C.J.N. van Wonderen. Nicolaas H., zoon van H.J. Post en C.A.J. Schouten. Julia M.C., dochter H.J. Post en C.A.J. Schouten. David H., zoon van H. Hiemstra en J.N. Boxman. Ferry, zoon van N. Outhoff en M. Hink. Casper L., zoon van J.P. Witting en-C.G.A. Kroon. Jerre B., zoon van E.M. van Anholt en W.J.M. Bart. Huwelijksaangiften H.J.R. Keijer en O. Houtkoop. A.E.J. Tendijck en G.M.J. Kraakman. M.J. Buijs en J. Groenewegen. F. Velseboer en I. Kaandorp. R.F. Zwerver en J. van Loenen. P.J. Peetoom en N.K. Dekker. Huwelijken E.B.B.M. van Linden en M. Reitsma. J.A. Vliet en M.A.J. de Wit. Overleden Jansen, Cornelia, weduwe van Kosters. Willemse, Geertruida, weduwe van Tuinman. Gijzelaar, Wilhelmina, weduwe van Graas. Molenaar, Christiaan. Kalimeris, Jan C. de Wilde, Johanna A. Elders overleden van Opzeeland, C.A. Jensch, A.W. Schmersal, H.E. van Trik Vrijwilligersdag 1994 'Voor iedereen die zich voor anderen of andere doelen wil inzetten' Dat is het motto van de viering van de inter nationale vrijwilligersdag in Heiloo op woens dag 7 december a.s. Deze vrijwilligersdag is inmiddels in Heiloo een niet meer weg te denken traditie geworden. Een traditie, om dat vrijwilligers in Heiloo een belangrijke en onmisbare plaats innemen om het vereni gingsleven draaiende te houden. Niet alleen is vrijwilligerswerk voor het verenigingsleven belangrijk. Ook het individuele vrijwilligers werk is belangrijk: voor de mensen voor wie op vrijwillige basis hulp wordt geboden en voor de vrijwilligers zelf. Hoe wordt de vrijwilligersdag gevierd? Om de inwoners van Heiloo te informeren over de mogelijkheden van vrijwilligerswerk wordt er dit jaar in het gemeentehuis van 14.00 - 18.00 uur een vrijwilligersmarkt ge houden in samenwerking met de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Een vrijwilligersmarkt waar organisaties en verenigingen die zich bezig houden met vrijwilligerswerk zich aan de bevolking presenteren. Naast het houden van de vrijwilligersmarkt worden dit jaar de vrijwilligers in de sport centraal gesteld. Zoals wellicht bekend vormt het deelnemen aan sport en sportieve activiteiten een belangrijke vrijetijdsbeste ding in Heiloo. Al de sportverenigingen die in Heiloo actief zijn, draaien voornamelijk op vrijwilligers. Deze vrijwilligers staan op 7 de cember 1994 centraal. Leest u de Uitkijkpost van 7 december en u zult zien hoe. Raadhuisplein I Postbus I 1850 AA Telefoon Afdeling Voorlichting 3 13289 Open van 8.00 tot 12.30 uur Informatierubriek Uitgaven Inkomsten BELEIDSTERREINEN (x ƒ1.000) In X (x ƒ1.000) in X Algemeen bestuur 2.770 6 368 1 Openbare orde en veiligheid 843 2 25 0 Verkeer, vervoer en waterstaat 3.840 8 306 1 Economische zaken 7 0 317 1 Onderwijs 5.484 11 4.852 10 Cultuur en recreatie 8.413 17 1.482 3 Sociale voorzieningen en 15.845 32 11.359 23 maatschappelijke dienstverlening Volksgezondheid 6.688 13 5.260 10 Ruimtelijke ordening en 4.076 8 3.501 7 volkshuisvesting Financiering en algemene 1.581 3 22.077 44 dekkingsmiddelen TOTAAL 49.547 100 49.547 100 Ruimtelijk* ordening en volkshuUveeUng Sociale voorzieningen en rneaöcfiappetik* dienstverlening Openbereort. (2%) en veMgheid Verkeer, vervoer en weterWaat (80/o) Onflerwtja (11%) Algemeen beetuur (6%) HI? VoftagezondheM (13%) Financiering en algemene detddngamkldelen Cultuur en recreatie (17%) (30/o)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 4