Nieuwjaarstoespraak door burgemeester N.P.M. Schoof d.d. 2 januari 1995. Inleiding, nieuwjaars wens, Heiloo 1300. Cursus gezond leven met diabetes (type II) Een reisje naar Kreta Kijk op kunst Een oriëntatiecursus op zondagmorgen Wie werkt eens per drie maanden mee aan mededelingenblad? Dinersclub 55 Levenservaring, wat doe je ermee in de toekomst? Het Nivon Cursus schilderen met bijenwas Porcupines terug op de bühne wÊÊrn Eenmalige Mondriaan- lezing in Heiloo Themamiddagen voor kankerpatiënten en hun naasten Tekenmiddag in het Oosthonk Terugblik kerstdiner Mensendieck conditie training PAGINA 6 UITKIJKPOST - 4 JANUARI 1995 Dames en heren, van harte welkom in het monumentale middelpunt van Heiloo: de Witte Kerk die dankzij de welwillende medewerking van het kerkbestuur, door steeds meer gebeurtenissen voor steeds meer mensen een levend middelpunt van de Heilooër gemeenschap gaat betekenen. Dit jaar is het volgens de overlevering 1300 jaar geleden dat Willibrord, Paus der Friezen werd en in die functie voet aan land zette om de op het continent wonende heidenen te kerstenen. Daarvan getuigt behalve de hiernaast gelegen Willibror- dusput toch vooral deze heilige plaats waar onze Witte Kerk staat. Heiloo gaat aan dat historische feit aandacht besteden. Eind april, begin mei start een periode van feestelijkheden en herdenkingen die in de herfst wordt afgesloten met het aanbieden van een naar het zich nu al laat aanzien prachtig en waardevol gedenkboek. Mijn eerste nieuwjaarswens is dat het thema "Heiloo 1300" veel mensen bij elkaar brengt, voor vele ontmoetingen zorgt en vele contacten veroorzaakt. Heiloo 1300 als aanleiding dus om op Heilooër manier de dorpsbinding te ver groten en de gemeenschapsband tussen mensen te verstevigen. Daarvoor is de medewerking van veel mensen nodig, ook van velen van u. Mijn tweede nieuwjaars wens is dan ook dat u zich ook in 1995 weer voor Heiloo wilt inzetten. Aan "Heiloo 1300" werkt achter de schermen al geruime tijd een aantal mensen. Een deel hiervan is hier aanwezig. Ik noem speciaal het bestuur van de Stichting Heiloo 1300, die de coördinatie en waar nodig de organisatie van de feestelijkhe den op zich heeft genomen. Hebt u een idee of een activiteit dat u aan het parel snoer van H1300 wilt rijgen, leg dan a.u.b., desnoods vandaag nog, contact met de bestuursleden van de Stichting. Na deze inleiding waarin al twee nieuw jaarswensen verpakt zaten, haast ik me u allen namens het gemeentebestuur een gezond en gelukkig 1995 toe te wensen en mocht "gezond en gelukkig" niet het hele jaar door uw deel zijn dan wens ik u toe dat u mensen in uw omgeving hebt die u helpen, dat u woont in een gemeenschap van mensen die zorg voor elkaar hebben. Voor zo'n gemeenschap wil het gemeente bestuur staan. Samen met u willen wij daaraan ook in 1995 weer werken. Het thema van de zorggemeenschap werk ik straks nog wat uit als het over kerntaken ting van 44 rrpljoen gulden te verwaarlo zen is. De reservepositie van Heiloo is onveranderd gunstig, terwijl ook het grondbedrijf zich uitstekend ontwikkelt. Heiloo heeft in 1994 flink wat bijgedragen aan de regionale economie: er is voor 6,5 miljoen gulden aan werk verzet in wegen, groen en een meervoud van dit bedrag is door derden verzet via ons toedoen in nieuwbouw van woningen en verbouw van winkelcentra. Wat je doet, goed doen En wat zijn dan de kerntaken van Heiloo? Ik geef u daarvoor een aantal gedachten mee. Op de eerste plaats dit: een kernta kendiscussie is geen negatieve discussie van dingen die eraf moeten. Dat zal ook wel gebeuren, maar de meeste taken van de gemeente liggen in wetten of in ijzeren lokale omstandigheden vast. Anders dan een bedrijf kun je niet zeggen dat je niet meer op een bepaalde markt wilt opereren. Reispapieren blijven we verstrekken. Afval blijft onze zorg en wegen en groen heb je nu eenmaal nodig. De discussie is dan ook veel meer datgene watje doet ook echt goed te doen. De burgers van Heiloo zijn gewend aan hoge service, dat mogen ze ook van de gemeente verwachten. Wat je doet, goed doen is uitdagend. We beginnen dit jaar met een actie grote schoonmaak. Met de beantwoording van brieven, voorstellen, klachten enz. willen we helemaal bij zijn. De komende 14 dagen gaat de hele organisatie er extra tegenaan. En vanaf dat moment willen we bij blijven. Ons optreden moet de toets der kritiek kunnen doorstaan. De gedachte van staatssecretaris Kohnstamm van Binnen landse Zaken om een soort Michelinster in te voeren voor gemeenten die kwaliteit leveren op het gebied van bereikbaarheid, korte wachttijden, aanspreekbaarheid en doorverwijzingen prikkelt mij en spreekt mij aan. Wij gaan de mogelijkheden zeker na. Wat we ook gaan doen is de kwaliteit van ons handelen onderwerpen aan het oordeel van de Nationale Ombudsman. Als kop op een eigen klachtenregeling of lie ver burger-service-lijn, zal bij wijze van proef Heiloo met nog enkele gemeenten in Nederland een overeenkomst aangaan met de Nationale Ombudsman. Klachten over ons handelen worden voor de duur van het contract door dit onafhankelijke instituut beoordeeld. En ik geef u daarbij de verze kering dat wij adviezen van de ombuds man niet naast ons neer zullen leggen. Een en ander is nog in een pril stadium. Details van de te sluiten overeenkomst kan ik later deze maand als we die met de heer Oosting hebben besproken, bekend maken. wat bindt onze gesubsidieerde instellin gen? Kan aan essentiële overheidstaken en vraag van de mensen in Heiloo op ver nieuwde wijze inhoud worden gegeven? Is samenwerking tussen deze instellingen of met instellingen in onze omgeving te over wegen? Is deels puur marktgericht werken een antwoord op de kwaliteitsvra gen van de Heilooër bevolking? Deze vra gen voor mijzelf beantwoordend, zie ik niets verkeerds in een perspectief van intensief samenwerkende culturele instel lingen met uitsluitepd overheidssubsidies voor essentiële cultuuroverdrachten. Niet strikt noodzakelijk zijn overheidsbijdragen voor activiteiten die via een aantrekkelijk spel van vraag en aanbod, de markt dus, aan de consumenten worden aangeboden en door hen worden afgenomen tegen prij zen die zij betalen willen. Als wij zeer nadrukkelijk met vele betrok kenen nagaan wat de essentiële rol van de lokale overheid is bij het onderwijs en bereid zijn veel meer afstand te nemen tot het beheer van scholen door ouders en leerkrachten verantwoordelijkheid te gun nen, dan durf ik alle gesubsidieerde instel lingen in Heiloo met de drie genoemde als voorbeelden, essentiële vragen te stellen. Voor de derde grote groep van taken, lig gend in de sfeer van dienstverlening in ruime zin, geldt wat mij betreft dat bij ons in Heiloo goed ook meteen goed genoeg is, omdat wij al heel lang hoge normen stellen waar andere gemeentennaartoe willen werken. Het gras hoeft bij wijze van spreken niet nog groener, de wegen hoe ven niet nog mooier, niet elke drempel maakt de straat veiliger, concentratie van sportactiviteiten kan op sobere wijze. Schaalvergroting? Deze overheidsdiensten moeten wel zo efficiënt mogelijk worden uitgevoerd. U, inwoners van Heiloo, verlangt kwaliteit tegen zo laag mogelijke kosten. Schaalvergroting kan, let wel ik zeg, kén betekenen kwaliteitsverhoging, betere ser vice, meer openingsuren door betere inzet van personeel van meer gemeenten, verla ging van hoge automatiseringskosten of liever gezegd meer profijt trekken uit dezelfde investeringen. Verlaging inkoop- en aanbestedingskosten door grotere volu mes. Een onderzoek of deze voordelen ook feitelijk behaald kunnen worden vind ik zeer wenselijk in onze strategie- en kernta kendiscussie. Daarbij is interessant de mogelijkheden van nieuwe technieken in dat onderzoek te betrekken om de dienst verlening aan de burgers te vergroten. Op paspoorten hoeft u niet meer te wachten, een banenaanbod kunt u in ons gemeentehuis Belangrijke veranderingen Daarmee kom ik op de reden en het thema van deze nieuwjaarstoespraak. In 1995 zal de gemeenteraad zich uitspreken over de vraag waar Heiloo voor moet staan, wat Heiloo wil zijn voor haar burgers en wat ze wil betekenen in de regio. Er is heel wat gaande in onze omgeving, en niet alleen de voortgaande individualisering en het aan zienlijk sterker dan landelijk toenemende aantal ouderen in Heiloo. Ik noem twee belangrijke ontwikkelingen. De rijksin komsten zullen voor Heiloo in korte tijd heel sterk terug lopen. U moet denken aan zeker 3 miljoen gulden per jaar minder. Het is uitgesloten dan én alle sociaal-cul turele voorzieningen en onderhoudsni- veaus van wegen en groen te handhaven én tegelijk de bijdragen van de inwoners van Heiloo via tarieven en belastingen onge moeid te laten. De andere ontwikkeling is die van de bestuurlijke organisatie. Er is een sterke druk tot schaalvergroting van gemeenten. Voor gemeenten zou de minimale omvang moeten liggen afhankelijk van ligging en taak, op 20.000 tot 40.000 inwoners. De schaalvergroting wordt gemotiveerd van uit de wens sterke lokale overheden te heb ben die veel voor de burgers kunnen bete kenen en tegen zo laag mogelijke kosten. Heiloo moet in die discussie zijn positie bepalen, zowel naar de kleinere buurge meenten Limmen, Akersloot en Egmond, die in de ogen van VNG en rijk te klein zijn, als naar de regio en de provincie. De forse inkomstenvermindering en de ontwikkeling in de bestuurlijke organisatie geeft aanleiding tot het stellen van een aantal essentiële vragen: - Wat betekent de lokale overheid voor de burgers? - Welke taken willen we op ons nemen, - wat willen we daarvoor met elkaar beta len. - voor welke taken doen we een beroep op particulier initiatief, op u dus, verenigin gen, instellingen en bedrijven. Een belangrijke strategische discussie wordt dan ook de kerntakendiscussie die de gemeenteraad zich heeft voorgenomen. Een discussie waarvoor ik graag aan het begin van 1995 uw aandacht vraag omdat die ook voor u belang is. Heiloo heeft een sterke uitgangspositie De afspraken over de kerntakendiscussie zijn gemaakt bij de college-onderhandelin gen, die het begin van de nieuwe raadspe riode markeren. Ik kan u verzekeren dat het prettig werken is met de raad en het college in hun nieuwe samenstelling. Er is de oprechte behoefte zich samen met de burgers in te zetten voor Heiloo. Dat wil len we uitstralen. Heiloo kan de strategie- en kerntakendiscussie voeren vanuit een sterke positie. Ik noem wat kerngegevens: we hebben nu 20984 inwoners en 8531 woningen, een sociaal sterke structuur, weinig werkloosheid, een ambtelijke orga nisatie die dankzij reorganisatie en hard werken sterk, klantgericht en verande- ringsgewend is. Uit enquêtes, gespreks rondes en interviews met heel wat mensen in en rond Heiloo komt een beeld naar voren van een kwalitatief hoogstaande gemeente die vaak net iets meer heeft, met een groeiende dynamiek, een moderne organisatie, goed ingericht voor de relatie met de burgerij en in staat de problemen van de toekomst te lijf te gaan. Via pro- duktenbegroting en tussenrapportages kunnen we onze financiën en produkten goed beheersen. Financieel gezien is 1994 goed verlopen. Overeenkomstig de begro ting is voer 1994 een klein tekort te ver wachten van tussen de f. 150.000,= en f. 200.000,=, hetgeen op een totale begro- Veel belangstelling voor de nieuwjaarsreceptie in Heiloo. Burgemeester N. Schoof sprak een nieuwjaarsrede uit welke hierbij in z'n geheel is afgedrukt. Wat zijn essentiële taken? Dat over de kwaliteit van onze taakuitvoe ring. Wat je doet, goed doen. Maar wat gaan we doen? Wat gedachten over de taken zelf. Ik ga uit van drie typen taken, de primaire zorgtaken, taken op sociaal cultureel gebied en taken in de sfeer van dienstverlening. Terugkerend thema is steeds de verschuiving van "zorgen voor" naar "zorgen dat". Oftewel de overheid niet steeds zelf als uitvoerder, maar uitvoering aan anderen overlatend en dat organiseren en regisse ren. Wat daarvan zij, als je het takenpakket van de lokale overheid wilt opbouwen, dan vind ik dat we het woord "zorgen" voorop moeten stellen. Juist daarin onderscheidt een. overheid zich van een bedrijf. De eer ste groep taken van de lokale overheid is dus de zorg voor degenen die op enigerlei wijze minder in de gelegenheid zijn zich zelf te redden. Dus zijn eenzaamheid en armoede ook in Heiloo essentiële over heidstaken. Ik reken daar zelf ook toe internationale solidariteit, vorm te geven via onze relatie met Swietochlowice, en Heilooër instellingen als Wereldwinkel, Gered Gereedschap, Amnesty enz. Sociale woningbouw en veiligheid zijn evenzeer essentiële overheidstaken. Er zijn zoveel sterke schouders in Heiloo dat wij deze solidariteit als ruime plicht moeten opvatten en niet te gauw OZB-ver- hoging moeten afwijzen als middel om solidair te zijn, als we aan de andere kant ons voorzieningenniveau op een hoog peil willen houden. Dan is er een tweede groep taken op soci aal en cultureel gebied waarvan we de essentie van overheidsbemoeienis moeten nagaan. Essentieel in bij- voorbeeld het werk van bibliotheek, muziekschool en theater is het uitdragen van cultuur, te beginnen met de jeugd, en het verschaffen van culturele uitingen aan mensen die door ouderdom of anderszins minder mobiel zijn en niet op "de markt" terecht kunnen. Het is voor mij de vraag waarin bijvoor beeld de bibliotheek zich in het grote aan bod van lectuur via boekhandels, boeken clubs, leesclubs, leesportefeuilles enz. onderscheidt Een aanbod dat door de con sument kennelijk wordt gewaardeerd en op grote schaal afgenomen, en dat vervolgens de vraag oproept of in die vorm van lees- voorziening er nog voldoende aanleiding voor overheids subsidiëring is te vinden. Datzelfde geldt voor muzieklessen die ook op allerlei commerciële manieren worden aangebo den en afgenomen. Een gelijke discussie geldt theaters. Wat onderscheidt, maar ook bekijken, daar staat een terminal die recht streeks op het bestand van het arbeidsbu reau is aangesloten. Er is wel een zekere schaal nodig om die kwaliteit dienstverlening te kunnen leve ren. Daarom zoeken we op sommige ter reinen samenwerking. In de kleine HAL (Heiloo, Akersloot en Limmen) doen we de uitvoering van de Wet Voorziening Gehandicapten samen. Al langer bestond er samenwerking met kleine HAL en Egmond in de sfeer van de werkloosheids wetgeving. Die samenwerking is positief, maar tegelijk valt op dat heel wat energie gestoken wordt in overleg en afstemming. Ook andere onderwerpen in de kleine HAL vergen veel overleg en afstemming, naar mijn smaak te veel. Het kleine HAL- overleg moet effectiever worden. Ik kies voor intensivering van die samenwerking. Die geluiden zijn ook in onze buurge meenten te horen. Maar daar hoort bij de winst pakken van de samenwerking door ook bevoegdheden gezamenlijk te willen uitoefenen. Dat kan door de kleine Hal te voorzien van een uitvoerend orgaan dat een aantal bevoegdheden voor ons uitoe fent. Ook Egmond kan wat mij betreft aan sluiten bij zo'n geïntensiveerde samenwer king. We zouden bijvoorbeeld kunnen beginnen op het grote terrein van laat ik maar zeggen sociale dienstverlening en arbeidsvoorziening de burgers van onze 4 gemeenten samen een heel goed aanbod te doen. En als er meer van dit soort samen werkingen gaan komen die beter uitpak ken voor de inwoners dan moet op termijn verdere samenwerking en zelfs fusie niet bij voorbaat als een taboe worden beschouwd. In mijn gedachten is er dus reden om over schaalgrootte na te denken om zowel hier als in onze buurgemeenten aan onze bur gers een blijvend goede kwaliteit dienst verlening te leveren. Schaalvergroting alleen om de vergroting is een lege huls die weggegooid moet worden. Er is nog een reden om over schaalvergro ting na te denken. In onze regio gaat de grote HAL, Heerhugowaard, Alkmaar en Langedijk, zich onvermijdelijk tot een sterke en dominante bestuursvorm voor zo'n 150.000 inwoners ontwikkelen. En dat is ook goed, gelet op hun grote regio nale taken op het gebied van wonen en werken. Het gebied tussen de grote HAL en de IJmond is van een heel andere karakteristiek. Dat heeft van oudsher specifieke kwaliteiten voor wonen, recreatie en andere groene functies. Die ontwikkeling voor grote HAL en het gebied ten zuiden daarvan, moet bij ons de vraag oproepen hoeveel invloed wij in de regio willen uitoefenen. Als wij in betekenende mate mee willen besturen is het op zijn minst nodig een soort strategische alliantie met onze klei nere buren af te sluiten om gezamenlijk op te treden. Zelfs zou daar Castricum van deel kunnen uitmaken. Die gemeente treedt immers toe tot het SNK en heeft ongeveer dezelfde belangen te dienen als Heiloo. Dit is geen vorm van defensief optreden tegen de grote stad, maar een positieve daad om wat meer op basis van gelijk waardigheid partners te zijn in een regio die waard is om in te leven en te werken, en waarin gebieden met verschillende kwaliteiten zijn te onderscheiden. Samen sterk voor onze inwoners Het motto bij al deze gedachten is voor mij steeds "Samen sterk voor onze inwoners". Want als schaalvergroting de burgers niets te bieden heeft is het onzin de uiterst korte lijnen die we nu in kleine Hal en Egmond tussen bestuur en burgers kennen, op te rekken. Dames en heren, ik heb mijn toespraak opgebouwd vaijuit de taken van het gemeentebestuur van Heiloo om vervol gens na te gaan hoe wij onze bestuurlijke organisatie zo moeten inrichten dat wij die taken zo goed mogelijk uitvoeren. Ik hecht er sterk aan in 1995 de discussie ook in déze volgorde te voeren. Eerst nagaan wat wij voor onze inwoners willen en kunnen betekenen en dan, zon der taboes, nagaan hoe wij dat het beste kunnen organiseren. Burgers van vandaag zijn mondig en in staat veel zelf te regelen. Burgers van van daag hebben ook zorg voor de eigen loka le gemeenschap, alleen niet altijd meer op een manier dat zij zich automatisch ver eenzelvigen met het bestuur van de lokale gemeenschap. Kwaliteitsbewustzijn en een kritische houding zijn dominanter geworden, de hang naar het eigen gemeen tebestuur wat minder. Een belangrijk punt voor het lokale bestuur is omgekeerd niet een strikte vereenzelviging met de lokale gemeenschap, maar de zorg dat leefge meenschappen van mondige en verant woordelijke burgers kunnen functioneren, desnoods onder een overkoepelend lokaal bestuur. Als voorbeeld kijk ik naar onze buren. De woongemeenschappen van Egmond zijn ook na de herindeling spring levend gebleven. Dat geeft andere perspec tieven in de discussie over taken en bestuurlijke organisatie. Tot slot Dames en heren. Ik dank u dat u naar mijn toespraak hebt willen luisteren. Voor dege nen die het nog eens rustig willen lezen, is de tekst bij de uitgang verkrijgbaar. Voor diegenen die willen volstaan met een beeld van wat ik gezegd heb, vat ik samen dat mijn rode draad de dienstverlening aan de burger was. Die moet goed zijn en tegen zo laag mogelijke kosten. Die moet zich beperken tot die terreinen waar de burger echt iets van de overheid verwacht. De overheid mag verwachten dat burgers zelf ook veel mans zijn. Als je die takendiscus sie goed voert kijkje ook naar wat anderen beter kunnen en wat je beter samen kunt. Ik ben daarbij niet uit op schaalvergroting zonder meer, maar constateer tegelijk dat wij die discussie niet moeten ontlopen. Er kunnen voordelen voor de burgers in zit ten. Niet alleen voor de burgers in Heiloo, maar ook voor die van ons omringende kleinere gemeenten. Hun zorgen moeten ook onze zorgen zijn. Buurproblemen kunnen gezamenlijke problemen worden. Motto is, ik herhaal het nog maar eens "Samen sterk voor onze inwoners". Dames en heren, het ga u goed in 1995. HEILOO - Regionale Thuiszorg organi seert een cursus voor mensen die meer dan één jaar diabetes mellitus II (ouder- domsdiabetes) hebben en die tabletten gebruiken en/of een dieet volgen. In de cursus leert men meer over diabe tes. Wat nog belangrijker is: men leert vaardigheden en krijgt tips, waardoor men beter in staat is om met diabetes een gezond leven te leiden. Aan deskun dige begeleiding kan men vragen stellen. De deelnemers zijn bovendien in de ge legenheid om hun ervaringen met ande re cursisten uit te wisselen. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten van twee en een half uur. De cursus vindt plaats op donderdagmiddagen van 14.00 tot 16.30 uur, 26 janauri en 2, 9, 16 en 23 februari. Na drie maanden is er een 'terugkom' bijeenkomst (18 mei). De cursus wordt gegeven door een wijkverpleegkundige en een diëtist. Een arts en een vertegenwoordiger van de Diabetes Vereniging Nederland zijn aanwezig tijdens enkele bijeenkomsten. De cursus vindt plaats in het wijkge- bouw van Regionale Thuiszorg. Het adres is Holleweg 94, Heiloo. De curus kost 30,00 voor leden van Regionale Thuiszorg en 60,00 voor niet-leden. Bij deze kosten zijn het cursusboek en de consumpties inbegrepen. De partner of iemand uit de directe omgeving kan gratis mee naar de cursus. Informatie en aanmelden Bureau Voorlichting van Regionale Thuiszorg, tel. 072 199222. HEILOO - De Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde wil u graag meenemen op een reisje naar Kre ta. De heer Den Houter zal een dia lezing voor ons verzorgen, waarin hij o.a. de plantenrijkdom van dit eiland zal laten zien. De regenachtige zachte winter, de warme droge zomer en de wisselende waterhoogten in de zee heb ben de bodem een rijke variatie gege ven. Hoge bergen, vruchtbare vlakten, grotten en kloven, dat alles kunt u be wonderen. Kreta is ongeveer zo groot als een kwart van Nedeland en er zijn meer dan 1600 plantesoorten te vinden. Niet alleen planten, ook de cultuurhistorie zal wor den belicht, waaronder natuurlijk de opgravingen van Knossos, het gerestau reerde hoogtepunt van Minoïsche cul tuur en de bakermat van de Griekse beschaving. Wij nodigen u uit voor deze dia-lezing op dinsdag 10 januari in de grote zaal van de Gereformeerde Kerk aan de Noordergeeststraat te Heiloo. Aanvang 20.00 uur toegang gratis. ,Aktief trefpunt voor 55 -I-organiseert in het nieuwe jaar een cursus kunstge schiedenis waarbij schilder- en beeld houwkunst en architectuur aan de orde komen. Gedurende 9 bijeenkomsten maakt u kennis met zowel oude als mo derne kunst. Op het programma staan o.a. stijlkenmerken, kunstbeschouwin gen (kijken naar kunst) en een voorbe reiding op een excursie naar Alkmaar. Een belangrijk punt is dat u een rijkere beleving van de beeldhouw- schilder- en bouwkunst krijgt. Na iedere les krijgt u een informatieblad uitgereikt waarin u de behandelde stijlen termen en litera tuur nog eens op een rijtje ziet staan. Als cursusdag is gekozen voor de zon dagochtend van 10.00 tot 12.00 uur en wij zijn blij dat mevrouw Thea Keijzer als docente bereid is gevonden op de zondagochtend deze cursus te willen verzorgen. De cursus start op zondag 22 januari om 10.00 uur en wordt gehouden in het Trefpunt, Westerweg 294, Heiloo. De kosten bedragen 85,00 voor opga ven/inlichtingen ,Aktief 55-f', tel. 331297 op werkdagen van 9.00-12.00 uur. HEILOO - ,Aktief, trefpunt voor 55 organiseert een dertigtal creatieve, edu catieve en sportieve activiteiten overdag. Middels het driemaandelijks verschij nend interne mededelingenblad ,de Treffer' worden de ongeveer 1250 deel nemers regelmatig op de hoogte gehou den van relevante ontwikkelingen en gebeurtenissen. Voor de redactie van ,De Treffer' zoeken wij iemand met type-ervaring, die - na een inwerkperio- de - op vrijwillige basis met een grote mate van zelfstandigheid mee wil wer ken aan de totstandkoming van deze uitgave. Het blad wordt op een PC on der Wordperfect (ervaring hiermee is niet vereist) vervaardigd en de soms reeds uitgewerkte onderwerpen worden door medewerkers van ,Aktief' aange dragen. Voor nadere informatie en/of opgave: ,Aktief, trefpunt voor 55 Westerweg 294 1852 AS Heiloo, tel. 331297. HEILOO - Een leuk etentje met voorge recht en dessert klaarmaken voor jezelf alleen, dat doe je niet zo gauw, "is de moeite niet waard" zeg je jezelf. Maar stel dat je dit nu eens samen met ande ren eens per 14 dagen of eens per maand zou doen, met andere alleenstaanden die net zoals jij dit wel erg leuk vinden, die huiselijke etentjes, maar dit eve neens niet doen om bovenstaande rede nen. En dan wisselend bij de een of de ander en ook de kok(kin) wisselt, terwijl je gezamenlijk de kosten draagt. Alleenstaanden van 55 jaar en ouder, ontzeg je die gezelligheid niet langer ga weer eens lekker in de keuken staan om nu iets anders klaar te maken als de ge bruikelijke pot, voeg er weer een leuk voorgerecht en een dessert aan toe net als vroeger, misschien ook een goed wijntje erbij, je ziet maar en dit dan in het prettige gezelschap van drie andere leeftijdsgenoten die daar ook zin in heb ben, mannen zowel als vrouwen. De Stichting Ouderenwerk Heiloo fun geert vooralsnog als aanmeldadres. Bent u geïnteresseerd dan kunt u con tact opnemen (elke werkdag van 9.00-12.30 uur). Stichting Ouderenwerk Heiloo, tel. 072 331297. Ieder ouder wordend mens bezit een schat aan herinneringen, verhalen en er varingen die veelal onbekend zijn. Je jeugd, je eerste verliefdheid, je eerste baan, zoveel dingen die voor een ander weinig waarde hebben maar voor jezelf wél veel betekenen. Hiermee gaat u in deze cursus aan het werk. Het is mis schien een grote ontdekking welk ple zier u beleeft aan het op papier zetten van deze herinneringen, misschien wel in de vorm van een gedichtje of een ver haal. Het resultaat zal u verbazen. De cursus bestaat uit 8 bijeenkomsten, van 10.00 tot 12.00 uur en start vrijdagmor gen, 10 februari in het Trefpunt, Westerweg 294 Heiloo, de kosten be dragen 75,00. Voor nadere opga ve/inlichtingen Aktief Trefpunt voor 55 Westerweg 294 Heiloo, tel. 072 331297, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. HEILOO - Het Nivon Heiloo biedt dit seizoen een nieuwe cursus aan: schilde ren met bijenwas en warmte. Vier veer tiendaagse lessen op donderdagmiddag o.l.v. Irene Dicke, start 26 januari. Wilt u weten wat deze kursus inhoudt, dan bent u welkom op onze gratis proefles in het Open Huis (zaal 2) waar Irene Dicke deze techniek zal demonstreren en zal uitleggen wat er in de cursus aan bod komt. Schilderen met bijenwas stamt al uit de oudheid. Voordat olieverf was uitge vonden, schilderde men met bijenwas. Michael Bossom uit Engeland heeft mo derne methoden ontwikkeld om met gif- vrije, gekleurde bijenwas en een (lauwwarme reis-) strijkbout prachtige schilderingen te maken. Het zijn zeer boeiende technieken, die steeds direct resultaat opleveren. Gebruik de juiste gereedschappen en materialen en u leert in vier lessen een bijzondere techniek. Voor inlichtingen en opgave gratis proefles/demonstratie' bij Reina Mul der, tel. 072 333127, Lineke Muller, tel. 072 334576. Voor meer informatie be treffende de inhoud van de cursus kunt u de cursusleidster bellen 072 335350. De Porcupines treden op bij Buk Buk HEILOO - Na een periode van betrek kelijke rust zijn de Porcupines er weer helemaal klaar voor. Onder de tour- naam Six(ties), Malt and Regular Cole (ice not allowed!) gaat de band in het jaar 1995 er flink tegenaan. Er staan in Heiloo en directe omgeving verschillen de optredens in 't verschiet. Voor iede reen zal er een datum bij zijn, waarop men kan genieten van en vooral mee doen met die lekkere oude jaren zestig hits. Op zaterdag 7 januari a.s. wordt in Buk Buk het startschot van de Tour ge geven (aanvang 22.00 uur). Omdat het publiek altijd in grote getale naar de Porcupines komen, wil de band dit jaar hun publiek wat extra's bieden. Zo is er hard gerepeteerd aan de hits van de mega-ster Joe Lecker. Songs van hem fantastisch gezongen door Jan Groot hebben een enorme uitstraling naar de band en het publiek. De toch al zo goede sfeer wordt er zeker door ver-Groot'. De band heeft dit jaar nog meer in petto voor het publiek. Zo zijn er voorberei dingen getroffen om halverwege dit jaar de band uit te breiden met een echte blazers-sectie. Ook zal er in 1995 een optreden zijn, waarbij niemand bij een deur zal zeggen: Sorry, het is vol'. Ook al speelt de Dijk na de Porcupines. Mochten er toch nog mensen zijn die de Porcupines in het nieuwe jaar niet te genkomen, niet getreurd. Tegen Kerst '95 gewoon even naar de platenzaak voor de sfeervolle Kerst-cédé van jawel de Porcupines. De leden van de band wensen een ieder een gezond mu ziek jaar 1995. Tot ziens op 7 januari bij Buk Buk! Kunsthistorica Chistianne Niesten voor een late Mondriaan. HEILOO - Ondersteund door de Open bare Bibliotheek Heiloo organiseert de Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs een eenmalige Mondriaan- lezing. Deze lezing vormt de start van het nieuwe cursus-semester en vindt plaats op woensdag 18 januari van 10.00 tot 11.30 uur in 't Open Huis 't Loo 19 Heiloo. In het Haags Gemeentemuseum is mo menteel de unieke tentoonstelling Piet Mondriaan: 1872-1944 te zien. Mondri aan wordt internationaal beschouwd als de pionier van de abstracte kunst. Hij is naast Rembrandt en Van Gogh de meest bekende en geroemde Nederlandse kunstenaar. Wie kent niet de lijnencom- posities met rood, blauw en geel? Deze composities zijn zo algemeen geaccep teerd dat ze inmiddels worden gebruikt voor place-mats, keukenschorten en dergelijke. Toch zijn de vroege jaren van Mondri aan voor het grote publiek onbekend gebleven. Hij schilderde bijvoorbeeld prachtige landschappen. In de lezing ziet u de ontwikkeling van Mondriaan langzaam richting de abstracte kunt gaan. U leert ook de abstracte werken van Mondriaan te 'lezen' en de inhou delijke achtergronden te begrijpen. In Heiloo wordt de Mondriaan-lezing gegeven door de enthousiaste kunst- historice drs. Christianne Niesten. Deze openbare lezing is voor iedereen toegan kelijk en begint precies om 10.00 uur. De toegangsprijs is slechts 7,50. Re serveren is niet mogelijk en bezoekers wordt aangeraden om tijdig aanwezig te zijn zodat u niet het risico loopt dat de zaal vol is. De Mondriaan-lezing vormt tevens de introductie van het nieuwe cursus semester in Heiloo, dat vanaf 23 januari begint. De Vrije Academie voor Kunst historisch Onderwijs organiseert dit voorjaar drie cursussen: de Overzicht scursus Kunstgeschiedenis, de cursus Impressionisme en de cursus Hollands Gouden Eeuw. Er zijn voor deze cursus sen nog plaatsen beschikbaar. Het gra tis programmaboekje met het volledige cursus-en excursie-aanbod is telefonisch aan te vragen bij de Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs, 020 6655050. Het boekje is tevens af te ha len bij de Openbare Bibliotheek. ALKMAAR - Het Medisch Centrum Alkmaar en de Regionale Thuiszorg houden een serie van acht themamidda gen voor kankerpatiënten en hun fami lie. De vierde bijeenkomst is op dinsdagmiddag 10 januari van 14.00 - 16.00 uur in het gebouw van de Regio nale Thuiszorg, Gasthuisstraat 2, Alk maar (Centrum). Bij iedere bijeenkomst is een deskundige aanwezig. Thema van de bijeenkomst is: omgaan met spanning. Gastspreker deze middag is mevrouw F. J. Van der Vijver, bewe- gingspsychotherapeute en fysiotheta- peute. Veel mensen met kanker en hun familie voelen zich gespannen door on der andere de angst en onzekerheid die de ziekte met zich meebrengt. Na de in leiding kan men door praktische oefe ningen zelf ervaren waar spanning in het lichaam aanwezig is, wat spanning is en hoe er mee om te gaan. Er is ruim schoots gelegenheid om vragen te stellen. Aan het bijwonen van deze middag zijn geen kosten verbonden. Als u meer in formatie wilt of als u deze middag wilt bijwonen, dan kunt u zich aanmelden bij het Informatiecentrum van het Me disch Centrum Alkmaar, tel. 072 483500. HEILOO - Op 8 januari is het weer ge nieten in het Oosthonk. Dan staat er weer een geweldige tekenfilm op het programma. Deze keer gaan we Sneeuwwitje bekijken en natuurlijk ook de zeven dwergen. Neem allemaal ge rust je ouders mee, maar met vriendjes of vriendinnetjes is het ook gezellig. De film begint 's middags om 14.00 uur en de entree is 1,00 en je krijgt in de pau ze een glas limonade kado. Allemaal tot ziens in het Oosthonk, Oostkanter 14, Plan Oost Heiloo. HEILOO - Het jaarlijkse kerstdiner ligt weer achter ons en deze keer waren we te gast in restaurant Klein Varne- broek'. De ontvangst was geweldig. Bo venop de daken pronkten vier prachtige kerstbomen en rondom honderden ver lichte lampjes. Je voelde meteen de kerstsfeer en het samenzijn. Binnenge komen werden we verwelkomd door de dames van de UW, het Rode Kruis en de Zonnebloem. Heerlijk die samenwer king, was dat maar ,all over' de wereld. De achtergrondmuziek was ook geheel in stijl van het kerstgebeuren. Het voor treffelijke eten en de vlotte, bediening zal nog dagenlang op ons doorwerken. Men zegt altijd: wat je van verre haalt is lekker, maar ik zeg: blijf dicht bij huis en je zult er geen spijt van hebben. De Schakelsingers gaven ook verschillende kerstliederen ten hore. Al met al zéér geslaagde kerstavond. Bedankt namens alle gasten van Heiloo en natuurlijk geldt dit ook voor alle chauffeurs die stipt op tijd heen en weer pendelen, want ook zonder u kwamen we niet ver. Bedankt! HEILOO - Donderdag 12 januari be gint de conditie-training volgens de Mensendieck-methode weer. Deze trai ning bestaat uit oefeningen die bewust worden uitgevoerd en als doel hebben het aanleren van een goede houdings-, en bewegingspatroon met daarbij de juiste ademhaling. Tegelijkertijd wordt er aan verbetering van de algehele spier- conditie gewerkt, zonder dat daarbij het lichaam te zwaar belast wordt. De trai ning wordt gegeven door een oefentherapeut-Mensendieck in de Ou de Hofdijkschool, Mariënstein 178 op woensdagavond 19.00 - 20.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Open Huis, 't Loo op donderdagochtend 9.00 - 10.00 uur. Alkmaar Sporthal de Meent (DoJo- zaal) donderdagavond 20.00 - 21.00 uur. Voor inlichtingen praktijk voor Oefentherapie-MensendieckHeiloo tel. 072 - 338114.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 6