Joop Bosma werkte nog mee aan De Onderduiker en De Nieuwsbode hschuwinu UITKIJKPOST-3 MEI 1995 Damesbridgeclub Sans Atout Oprichting Gilde van Hypnotherapeuten Druk weekend bij Buk Buk HOV huldigt Ada Wittebrood Ander management in het basisonderwijs? Wil tut, de Koningin komt terug LMtm> *4 HEILOO IS «RU! W V.m. halte fcmJW PAGINA 8 HEILOO - Joop Bosma (89) is nog de enige overlevende uit de groep van vier, die zich in de oorlog bezig hield met het drukken van illegale bladen te weten De Onderduiker en De Nieuws bode. Door de illegaliteit was Joop Bosma in contact gekomen met Gerrit Keppel, toen direkteur van drukkerij HEILOO - Uitslagen woensdag 26 april: A lijn 1. ds. Daudey/Middelbeek; 2. ds. Tuinstra/Tuinstra. B lijn 1. ds. Visscher/Van Twuijver; 2. ds. Vijn/Wuijts. C lijn 1. ds. Tomino/Nolta; 2. ds. Toby/Toby. D lijn 1. ds. Nieuweboer/Grüttes; 2. ds. Wassenaar/Hendrikse. E lijn 1. ds. Beentjes/Min; 2. ds. Huiberts/Nielen. Eriks (later werd dit Drukkerij Uitkijkpost), Jan Stuijvenberg en Gijs van Berkum. Toen vanuit de illegaliteit het verzoek kwam of er geen krant kon worden gemaakt, besloten zij deze te gaan maken en gaven die de naam De Onderduiker. De krant bestond uit vier grote pagina's. De machine waarop deze krant gemaakt werd werd nog met de voet bediend en het papier werd met de hand ingelegd. Het blad beoogde twee doelen t.w. zoveel mogelijk afbreuk te doen aan het facisme en de eenheid van het volk zoveel mogelijk te verstevigen. Nederland kende toen al ook veel par tijen, maar daar ging het op dat moment niet om, het ging om het „realistisch denken". De Nieuwsbode In oktober 1944 verscheen De Nieuwsbode, dagblad van Nederland, en zusterorgaan van De Onderduiker, dit blad verscheen elke dag. „Wij kre gen onze informatie uit Egmond, daar kon Gerrit Blokker in een oude schuur een groot aantal zenders ontvangen. Eerst haalde Gerrit Keppel het nieuws elke dag op later heb ik dat gedaan", vertelt Bosma. Het nieuws werd meteen gedrukt. In de winter was het vaak in de zaak zo koud, dat men de letterkasten nog wel in huis heeft gezet, om toch een beetje op temperatuur te blijven. „We hadden het goed met elkaar" aldus Bosma. Vlag Naast de illegale bladen, moest er ook drukwerk voor de gemeenten gemaakt worden, een betere vlag kon men zich voor de illegale lading niet wensen. Het is begin 1945, de bevrijding hing in de lucht en men besloot vast een pro clamatie te maken voor de bevolking. Alleen de datum en de naam van de loco-burgemeester moesten nog wor den ingevuld. Maar ze konden het niet laten, want hoewel de bevrijding nog geen feit was, werd, op oranje papier, een drukproef gemaakt en deze werd boven de pers opgehangen. In die tijd was Swaalf burgemeester van Heiloo, deze had de gewoonte zo nu en dan eens bij de drukkerij binnen te lopen, meestal geflankeerd door een grote hond. Zo ook nu, men had de opdracht o.a. affiches te drukken met tekst als: 'Verboden in het bos te kap pen' want bij gebrek aan brandstof mocht men nog wel eens bomen uit het bos halen. Maar op die bewuste dag dat de procla matie op de pers hing kwam Swaalf binnen stappen. „Hoewel we heel nuchter waren, schrokken we toch, wel even" zegt Bosma. De enige reaktie van Swaalf was: „Dat is wel een beetje voorbarig!" „Voor alle zekerheid had ik toch, heel voorzichtig, een stuk zet- lood naast me gezet, want hoewel ik niet bang was spannend was het wel" aldus Bosma. Gelukkig liep het goed af. Bevrijding Het was 5 mei en Bosma zat op z'n zoveelste onderduikadres nu op het Slimpad en hij zegt: „Ik keek uit het raam en zag de vlaggen hangen en wist, nu is het zover! Snel ging hij naar de drukkerij en daar met de anderen aan gekomen zei Keppel: „En nou een sigaar!!" Gerrit Keppel gaf Bosma twintig gulden om voor elk een sigaar te kopen. Een sigaar va f 5,00 was heel duur en bijzonder. Toen was het tijd om de proclamatie af te maken: alleen 5 mei moest worden ingevuld en de naam van de locoburgemeester F.H. van Kinschot (na 14 dagen werd deze opge volgd door burgmeester J. Vennik). Toch was de bevrijding voor Bosma niet echt een feest, teveel honger, geen eten, geen kleren en moffemeiden die werden kaal geschoren, niet iets om echt blij van te worden. In de Nieuwsbode van 5 mei stond de volgende tekst geschreven: „Een onbe schaafde dwingeland heeft onze gren zen verlaten en ons land weer prijs gegeven na vijf lange jaren van macht- sterreur en despotisme. Dit is pas geluk, dat elke ander geluksmoment te boven gaat". Maar er was ook verdriet, om hen die gevallen waren. De bevrijding op zich was fantastisch, maar wel met heel veel bijgevoelens. Heiloo mei 1945: de intocht van de geallieerden in de gemeente. Op de foto rechtsboven kijkt de menigte, samengekomen nabij het raadhuis (rechts) naar het zuiden, vanwaar over de Kennemerstraatweg de voertuigen zullen arriveren. Op de twee foto 's links is het moment daar en trekken de bevrij ders handen schuddend en zwaaiend door Heiloo. De beide foto's hierbo ven zijn versperringen op de weg naar Alkmaar, waarbij op de onderste de singel en brug nabij de huidige Molen van Piet duidelijk zichtbaar zijn. Linksboven tenslotte een compositiefoto, zoals die momenteel te zien is in De Oude Pastorij bij de tentoonstelling over Heiloo in oorlogstijd. Op de foto enkele exemplaren van De Nieuwsbode en de proclomatie, welke mede door Joop Bosma werden gedrukt. HEILOO - Gelet op de overtuigende resultaten wordt hypnotherapie, waar bij hypnose therapeutisch wordt toege past, ook in de medische wereld steeds meer geaccepteerd als een effectieve therapie om cliënten te helpen bij uit eenlopende klachten. Hypnotherapeuten maken gebruik van een hypnotische trance om de effecten van een verbale therapie te verdiepen, waardoor zelfgenezende processen in werking worden gezet. Door gebruik te maken van spontaan ontstane of opgewekte hypnotische trance kunnen cliënten inzicht krijgen in onbewuste reacties, waardoor eigen mogelijheden beter benut kunnen wor den. Hierbij kan men denken aan het stimuleren van zelfgenezende proces sen, anders omgaan met emoties, beter benutten van lichamelijke en geestelij ke capaciteiten. Dergelijke veranderin gen worden ingezet op onbewust niveau. Omdat het geactiveerde onder bewuste proces dag en nacht door werkt, kan men vaak snel resultaat bereiken. Hypnotherapie is als een op zich staan de therapie toe te passen of in combi natie met een andere therapie of met medicijnen om de effecten daarvan te versterken. Zelfs bij bepaald onder drukkend medicijngebruik kunnen de zelfgenezende processen worden gesti muleerd. Het bijzondere van deze vorm van hypnotherapie is, dat op een zoda nige wijze gebruik gemaakt wordt van de trance dat de cliënt zich tegelijker tijd bewust is van deze trancetoestand. Men kan dus volgen wat de hypnothe- rapeut zegt. Onder begeleiding van de hypnothera- peut leren cliënten de hypnotische toe stand te gebruiken om de gestelde doe len te bereiken. Met leert beter met zichzelf omgaan; klachten verminderen of verdwijnen. De meeste mensen heb ben voldoende talent om in hypnose te gaan, zeker als ze dit echt willen leren. Gedurende enkele opeenvolgende ses sies zijn steeds makkelijker en sneller resultaten te boeken, doordat men de trance beter leert benutten. Gekwalificeerde therapeuten Om het professionele karakter van de hypnotherapie verder gestaltQ te geven, hebben gedegen opgeleide therapeuten van HBO-niveau en hoger zich ver enigd in het Nederlandse Gilde van Hypnotherapeuten (NGVH). Alle leden van het gilde zijn bovendien opgenomen in het Landelijk Thera- peutenregister. Dit register vervult in Nederland een belangrijke taak waar het gaat om toegankelijkheid, doelma tigheid, kwaliteit, controle en presenta tie van de zorg bij de natuurlijke geneeswijzen als onderdeel van de volksgezondheidszorg. Hypnotherapie wordt inmiddels door een aantal ziektekostenverzekeringen vergoed. Wanneer men voor behande ling kiest voor een bij het NGVH aan gesloten hypnotherapeut biedt dit de zekerheid bij een gekwalificeerde the rapeut onder behandeling te zijn. Voor meer informatie kan men in in deze regio ondermeer terecht bij Ben Dudink (Akersloot, tel. 02513-11602), Frans Peeters (Egmond aan den Hoef, tel. 02206-2573) of Gerta Sombroek - (Heiloo, tel. 072-332858). Ook kan men bellen met de informatielijn van het Landelijke Therapeuten Register: 070- 3250977. HEILOO - Vrijdag 5 mei gaat een druk weekend van strat bij Buk Buk, 's Avonds is er weer een gezellige Clubscene, die om 21.00 üur van start gaat. Speciaal voor deze avond, waarbij de toegang gratis is, is er een gast-dj uit genodigd. Zaterdag 6 mei doet de Helmondse for matie Tupelo Honey opnieuw Buk Buk aan met de typische jaren '70 psychede lische muziek. Vanaf 21.00 uur zijn de liefhebbers welkom in het Buk-café. De entree voor deze avond is f 7,50. De oprichting van deze band vond plaats in 1992. Inmiddels zijn een e.p. en drie cd's uitgebracht en werd er opge treden tijdens de meest recente editie van Noorderslag. De reacties zijn, zowel op het plaatwerk als op de optre dens, zeer enthousiast. Buk Buk is blij dat de band naar Heiloo komt, zeker nu de meest recente single 'Frozen rain' veel gedraaid wordt in het Hilversumse omroepland. Zondag 7 mei is het de eerste zondag van de maand en dus staat er een jam session op het programma. Vanaf 15.30 uur zijn muzikanten welkom om onder leiding van Herman de Jager en zijn huisband mee te spelen en natuurlijk kan iedere liefhebber komen luisteren. Op zondag 4 juni wordt de laatste ses sie van dit seizoen gehouden bij Buk Buk aan de Pastoor van Muijenweg. Tupelo Honey is zaterdag de muzikale gast in Buk Buk. Ada Wittebrood ontvangt een groot boeket bloemen uit handen van HOV- voorzitter Frits Hogerheyde. HEILOO - Voor de Heilooër Operette Vereniging en Ada Wittebrood kreeg de wekelijkse repetitie van 'The Mika do' vorige week donderdag in het Open Huis wel een heel bijzonder tintje. Vijfentwintig jaar geleden trad Ada Wittebrood, toen nog als Ada Ursem, toe tot de gelederen van de plaatselijke operettevereniging. Reden genoeg voor een feestelijke hul diging dus. Namens de Bond van Opera- en Operette Gezelschappen (BOOG) ontving zij uit handen van Nan Beers en Simone Roemer een oor konde en een fraai zilveren halsketting met het BOOG-insigne. Voorzitter Frits Hoogerheyde memo reerde aan de grote verdienste van Ada Wittebrood voor de HOV als kostuum ontwerpster en -naaister. Een cadeau bon en een prachtig boeket onder streepten zijn woorden, waarna de jubi- laresse - hoe kan het ook anders - door het koor werd toegezongen in een spe ciaal voor haar bewerkt fragment uit 'Der Zigeunerbaron'. De laatste tijd wordt in het onderwijs, behalve over de schaalvergroting op schoolniveau, ook veel gesproken over nieuwe of in ieder geval andere be stuursvormen voor het openbaar onderwijs. Dat gaat dan al of niet gepaard met bestuurlijke schaalvergro ting, samenwerking met andere gemeenten op het terrein van de admi nistratieve en bestuursondersteunende taken en (voor het basisonderwijs) cen traal management. Ook in Castricum en Heiloo zijn ontwikkelingen in deze richting gaande. De wethouder van onderwijs van Castricum, J. Postma, zal op persoonlij ke titel zijn visie over deze onderwer pen geven, mede in relatie tot de Castricumse situatie. Een lid van het provinciaal bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, H. Aapkes, zal zijn ideeën hierover, los van een locale situatie, geven. Beide sprekers gaan uit van een aantal stellingen, dat hun door plaatselijke afdeling is voor gelegd en natuurlijk wordt het publiek in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. HEILOO - De afdeling Castricum- Limmen-Heiloo van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs houdt haar jaarvergadering op maandag 8 mei in de openbare basisschool Juliana van Stolberg, Juliana van Stolbergstrat 3 te Castricum. Het inhoudelijke deel van de vergadering dat voor iedereen vrij toegankelijk is, begint om 20.30 uur. Dan komen de ontwikkelingen op het gebied van het centraal management voor het basisonderwijs aan de orde. aan to A"** fx***» irVE HETJ PW#»*#»». ■V. '4m wityw», im* Uk **«*-. ■'Mm. mm JU» s». m Wr tt Km**** fr«f>

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 8