wf) MET HET OOG OP MORGEN ED ZIEN VORDERT VEILIGHEID Nelli Cooman: fc/XPZRP ZIEN BFTER PAGINA 14 UITKIJKPOST - 17 MEI 1995 voor de televisieuitzending op maandag 22 mei om 20.00 uur op Nederland 2 bij de TROS NATIONALE OGENTEST TEST 1 Van de acht regels kan ik regel nog lezen TROS TEST 2 De kleur die ik in de test het scherpst zie is TEST 5 De laatste instelling die ik lezen kan is TEST 4 Als ik de getallen die ik heb gezien bij elkaar optel, kom ik op het getal In het TV-programma worden Filmpje 1 drie filmpjes getoond. In elk filmpje zit één fout verborgen. Filmpje 2 Noteer deze fouten in de vakjes hiernaast. Filmpje 3 De geheime boodschap is Het oog is enigszins vergelijkbaar met een fotocamera. Beide hebben een lens. De pupil, voor iedereen wel bekend, is te vergelijken met de lens opening van de camera. Daardoor valt het licht binnen. Het netvlies vervult de rol van de lichtgevoelige film, waarop het beeld dat van buiten komt, wordt afgebeeld. Naam: Adres: Postcode en woonplaats Telefoonnummer:l__ Knip dit ingevulde formulier uit en lever dit voor a.s. zondag 28 mei in bij de dichtst bijzijnde optiekzaak, herkenbaar aan de actieposter. De prijswinnaars worden bekend gemaakt na 15 juni in TROS-ICompas en via alle optiekbedrijven. Ie prijs Sony Video-8 camera ter waarde van ƒ1.699,- 2e prijs Philips CD-I speler ter waarde van 999,- 3e prijs Design zonnebril of Waardebon van f 250.- te besteden bi| het optiekbedriji De bus komt op: 20 mei in de Beekse Bergen, 21 mei in Autotron te Rosmalen, 122 mei in Burgers' Bush in Arnhem, 23 mei in Dolfinarium Harderwijk, 24 mei bij het Bezoekerscentrum Noetselerberg in Nijverdal, 25 mei in het Noorderdierenpark in Emmen, 26 mei in het Otterpark Aqua Lutra bij Leeuwarden, 27 mei bij het Aviodome op Schiphol Centrum en 28 mei bij het Museon in Den Haag. Goed zien op de werkvloer niet alles even goed ziet. Zo kan iemand bij ziend zijn of juist verziend. Ook komen as tigmatisme en ouderdomsverziendheid voor. Van zaterdag 20 mei tot en met zondag 28 mei zal er door de Stichting Beter Zien in ons land campagne worden gevoerd voor een beter gezichtsvermogen. Iedereen kan in die periode deelnemen aan een aantal ak- tiviteiten. We zetten er een paar op een rij: Op maandag 22 mei vindt er tussen 20.00 en 21.00 uur op Nederland 2 een fantastisch televisieprogramma plaats, dat aan onze ogen is gewijd. Ieder dag zal de Beter Zien Bus een groot recreatiepark of een museum aan doen. Hier kunt u gratis alle informatie over uw ogen kijken en uw ogen gratis laten testen. In de meeste bibliotheken in ons land staat een postertentoonstelling over de werking van onze ogen en de belangrijkste gezichts afwijkingen. Er verschijnt een AO-boekje gewijd aan een goed gezichtsvermogen. In de campagneperiode houden de optiek- bedrijven open huis. Men kan er terecht voor informatie en een ogentest. Ook kan men in sommige bedrijven zien hoe brille- glazen en lenzen worden geslepen. Wie meer wil weten over deze en andere ak- tiviteiten kan vanaf 15 mei een folder halen bij alle optiekbedrijven. Ook kan men voor informatie bellen naar het 06-nummer: 06-8998677 Met Nelli Cooman spreken over zien en gezien worden levert een aantal opmerkelijke uitspraken op. De boven staande is er een van. Nelli heeft geen problemen met haar gezichtsvermogen. Door jaarlijks haar ogen te laten testen, weet ze waar over ze spreekt. 'Ik kan tij dens het hardlopen op 500 meter nog iets zien'. 'Grap pig he, dat ik aan het blok, vlak voor het startschot in uiterste concentratie niets zie, maar even later op gro te afstand iemand z'n hand zie opsteken?' 'Goed zien is belangrijk in de sport', zegt onze kam pioene op de atletiekbaan. Vooral op de korte afstand, is het belangrijk om tijdens het lopen de kleinste de tails tijdig te zien. Ze kun nen van grote invloed zijn op je uiteindelijke presta tie. Wie zo goed ziet, heeft ui teraard geen hulpmiddelen nodig om dichtbij of veraf m'n zonnelenzen in te doen. Maar nu is het op de atletiekbaan in een wip ge beurd. Ik gebruik er meest al een spiegeltje bij' Dat gebruik van lenzen blijft voor Nelli niet be perkt tot de sport. Ze vindt net heerlijk om als een ech te vrouw zich voor een feestje op de doffen en dan haar gekleurde lenzen in te doen. Ze vertrouwt mij toe een paar groene en een paar hazelkleurige te bezit ten. 'Ze passen goed bi j mijn huidskleuren mijn persoon'. 'Ik vind, dat je daar wel op moet letten. Daarom heb ik er indertijd een middag voor uitgetrok ken om er een paar uit te zoeken. Het is duidelijk, dat voor Nelli Cooman ogen te belangrijk zijn om ze te verwaarlozen. Ze zou haar contactlenzen niet graag meer willen missen. Zowel tijdens het sporten als in haar vrije tijd. Nelli is een opgewekt en gelukkig mens! Mensen die bijziend zijn, kunnen dichtbij prima zien, maar in de verte niet scherp. Zulke mensen zie je vaak met de ogen knijpen. Of ze gaan dichter bij de tv zit ten. We hebben hier te maken met IJl een fout in het optisch systeem, m Het brekend vermogen, waarover JBl we eerder spraken is van hoorn- v^es en °°glens samen te sterk. jF Daadoor valt het snijpunt, - we D# "f spreken ook wel over brand punt- van de lichtstralen voor het netvlies. Daardoor ontstaat een on scherp beeld. Negatieve brilleglazen of con tactlenzen verleggen dat beeld wat naar ach teren, zodat men toch weer scherp kan zien. Bij verziendheid is net het omgekeerde het geval. Nu is het brekend vermogen te zwak, waardoor het snijpunt van de lichts tralen achter het netvlies terecht komt. Er onstaat nu een wazig beeld. Door gebruik te maken van positieve brilleglazen of contact lenzen kan zo iemand worden de lichtstra len sterker gebroken en komt het beeld weer op het netvlies terecht. Verzienden krijgen vaak last bij het lezen van een boek. Ook zijn er regelmatige hoofdpijnlachten. Bij astigmatisme wordt er helemaal geen brandpunt gevormd. Daardoor vervormen beelden zodat een vierkant bijvoorbeeld een rechthoek wordt. Met behulp van cylindri- sche brilleglazen of contactlenzen kan men astigmatisme corrigeren. Vrijwel iedereen tussen 40 en 50 jaar krijgt problemen met lezen. De krant moet steeds verder van de ogen vandaan gehou den worden om nog goed te lezen. Dit is een typisch geval van ouderdomsver ziendheid. Veroorzaakt door het feit dat de lens met het klimmen der jaren niet vol doende bol meer kan maken om te accomo- deren. Met een leesbril voorzien van plus- lenzen is het probleem zo opgelost. Men moet er wel rekening mee houden dat het accomodatievermogen van de lens tot onge veer 65 jaar terug blijft lopen. Daarom is bij stelling van de glazen noodzakelijk. scherp te kunnen zien. En toch maakt Nelli gebruik van contactlenzen. Het gaat om zonnelenzen. Waarom eigenlijk? vraag ik. Dat krijg ik snel uitge legd. 'Wanneer je tijdens het trainen of tijdens de wedstrijd in de zon moet Wanneer een lichtstraal in het oog valt, wordt deze door het lenzensysteem (het hoornvlies en de lens) afgebogen. Juist daar door valt de lichtstraal op het netvlies. Het beeld dat daarop terechtkomt is sterk ver kleind en staat ondersteboven. Pas wanneer dit beeld via de oogzenuw in de gezichtscen tra van de hersenen terechtkomt, krijgt dat beeld voor ons betekehis. Hier worden de beelden van de beide ogen gecombineerd. We kunnen daardoor ook diepte zien en af standen schatten. Het netvlies is lichtgevoelig Het netvlies bevat lichtgevoelige cellen. Wanneer zo'n cel door een lichtstraal wordt getroffen, ontstaat een prikkel die door de oogzenuw aan de hersenen wordt doorgege- Uit onderzoek is gebleken dat 5% van alle Nederlanders 'on der de maat' ziet. Deze mensen zijn vaak zo gewend aan de beelden die ze zien, dat het niet in ze opkomt, dat hun gezichtsvermogen niet goed genoeg is. Hoewel daarover geen cijfers uit onder zoek bekend zijn, moet aangenomen worden, dat veel onge lukken mede veroorzaakt zijn doordat een of meerdere van de betrokkenen minder goed kon zien. Gevaarlijk in het verkeer Bijziende mensen die zich zonder gezichtshulpmiddel in het verkeer bewegen, lopen het gevaar dat ze te laat reageren op naderend verkeer. Wie binnen de bebouwing op zoek is naar een bepaalde straat, moet te ver het kruispunt oprijden, om zo'n naambord te kunnen lezen. Daardoor ontstaan onveili ge situaties. Natuurlijk zal iemand die bijziend is, proberen toch op afstand goed waar te nemen. Vaak zien we dan, dat met geknepen ogen achter het stuur wordt gezeten. Een ver moeiende bezigheid, die bovendien leidt tot concentratie verlies. ste vereiste. Hier gaat het vaak om problemen die met bij ziendheid te maken hebben. Iemand zal dan juist dichtbij niet scherp kunnen zien. Bij werkzaamheden waarbij details moeten worden waargenomen, kunnen onveilige situaties ontstaan of worden er fouten gemaakt. Ook horen we vaak klachten over hoofdpijn of kramp in de nek. Geen wonder dat zo iemand sneller vermoeid zal zijn, met weer extra kans op fouten of gevaren. In het kader van de arbeidsomstandig hedenwet zou meer aandacht besteed moeten worden aan het gezichtsvermogen. Een kwart van de sporters ziet onvoldoende Alweer uit onderzoek blijkt dat een op de vier sporters een oogafwijking heeft. Dat leidt tot verminderde prestaties. Of er is sprake van zoveel energieverlies door (onnodige) extra attentie om het gemis aan voldoende gezichtsvermogen te compenseren. Jammer dat daardoor minder energie in de sport zelf kan worden gestopt. Bijleen enkele sport kan ver minderd gezichtsvermogen echt ongelukken veroorzaken. Dit is met name het geval in de autosport en bij jagen. In feite zouden zowel verkeersdeelnemers als sporters jaar lijks een ogentest moeten ondergaan. Dat zou een voor schrift kunnen worden, maar iedereen zou ook vanuit eigen verantwoordelijkheid regelmatig even de ogen kunnen laten testen. Dat kost weinig tijd en er kan veel onheil door voorkomen worden. ven. Er zijn twee soorten lichtgevoelige cel len: kegeltjes en staafjes. De eerstgenoemde vangen met name sterk licht op en kunnen kleuren onderscheiden. De staafjes reageren meer op zwak licht, waardoor het mogelijk is om in de schemering of 's nachts te zien. Op het netvlies, recht achter de pupil, be vindt zicjh een plek met een hoge concentra tie kegeltjes, die de gele vlek genoemd wordt. Hier is het gezichtsvermogen heel sterk. Vanaf de gele vlek naar de randen van het oog toe, nemen de kegeltjes in aantal af en de staafjes toe. Om intensief te kijken en details te wil len zien, gebruiken we het gebied van de ge le vlek. Maar wie 's avonds naar een zwakke ster wil kijken, doet er goed aan ernaast te kijken. Dan valt dat beeld meer naast de gele vlek, waar meer staafjes zijn. Door hun lichtgevoeliger zijn, ziet men zo'n zwakke ster toch beter. Soms komen ej- 'bouwfouteri voor in ogen. Het komt regelmatig voor dat er bij een of beide ogen bepaalde fouten in het sys teem optreden, waardoor de betrokkene Ook op de werkvloer is een goed gezichtsvermogen een eer lopen, ga je al gauw met je ogen knijpen. Dat veroor zaakt extra spanning in de gezichtsspieren. Op den duur krijg je daar hoofdpijn van en dat bete kent onherroepelijk presta- tieverlies.' De atlete is zeer te spreken over de zonne lenzen. 'Ze zijn ideaal. Ik heb ze nu al sinds 1988'. Je hoort nog al eens van mensen, die vinden dat een bril of lenzen tij dens het sporten maar lastig is. Dat is Nelli met de ze mensen oneens. 'Natuurlijk moest ik er even aan wennen. De eerste week was ik zelfs wel een paar uur aan net stuntelen om rechts 'Volgens mijn trainer heb ik bionische ogen' ■i

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 14