Raad stemt in met voorjaarsnota Siela polyester materialen in elke hoeveelheid verkrijgbaar PAGINA 12 UITKIJKPOST - 14 JUNI 1995 Timmerdorp '95 m<irnmf^rr(rrrahd rr 5000 Zeeman-blouses voor leger des heils Tintoretto 50 jaar Uitstapje Watergymnastiek Unie van Vrijwilligers (UW) Rozenspecial bij Ranzijn tuin dier Gezond afvallen en bewegen kun je leren Yoga voor 50-plussers D.V.W. T.C. Hogedijk Live muziek in happy times Tennisvereniging Heiloo HEILOO - Afgelopen donderdag en maandag heeft de raad zich gebogen over de voorjaarsnota van het college van B en W. Zoals u vorige week in de Uitkijkpost heeft kunnen lezen is in deze nota de begroting 1995 bijgesteld en wordt op basis van deze nieuwe gegevens een perspectief voor de jaren 1996-1999 gegeven. En om het geheu gen nog even op te frissen, de komende jaren staat Heiloo een korting van f. 2,6 miljoen op de rijksuitkeringen te wach ten. Dat moet door Heiloo zelf worden opgevangen. Algemene beschouwingen worden niet meer bij de vaststelling van de begroting gegeven, maar bij de pre sentatie van de voorjaarsnota. Een goede gelegenheid voor de politieke partijen nu hun zienswijze te geven op de aanpak van kortingsproblematiek. Overigens wordt er binnenkort begon nen met de zogenaamde kerntakendis cussie. Met als hamvraag: wat is nu echt de taak van de gemeente en wat mag dat kosten. De algemene beschouwin gen werden gehouden in volgorde van grootte van de fracties en dus mocht Heiloo 2000 beginnen. Heiloo 2000 (dhr Daas) vindt dat de lasten als gevolg van de bezuinigings operatie niet naar de toekomstige generatie mogen worden geschoven, maar ook niet onevenredig zwaar bij de huidige inwoners van Heiloo terecht mogen komen. Heiloo 2000 vindt dat bezinning op de taakstelling, vergroting van efficiency en toepassing van het profijtbeginsel (je betaalt als je ergens gebruik van maakt) meer dan de helft van de beoogde f. 2,6 miljoen zal moe ten opleveren. Deze op het oog impop ulaire maatregelen zullen vooraf moe ten gaan aan eventuele verhogingen van de OZB (onroerend zakenbelas- ting). Zonder daarvoor een percentage te noemen vindt Heiloo 2000 wel dat die verhoging niet onbegrensd is. In zijn algemene beschouwing geeft de heer Daas een aantal concrete uitgangspun ten voor verdere uitwerking. De muziekschool is er vooral voor de Algemene Muzikale Vorming en het bijbrengen van de eerste beginselen van het bespelen van een instrument. Open Huis en De Beun zouden kunnen worden verkocht, mits garanties dat gebruik voor sociaal culturele doelein den gewaarborgd blijft. Een overdekt zwembad met lager exploitatietekort blijft het streven. Van gebruikers van de bibliotheek wordt een grotere bijdrage in de kosten gevraagd (van 25% naar 40%). Activiteiten van jongeren en ouderen zullen feitelijk kostendekkend moeten zijn. Het onderhoud van sport- accomodaties dient meer voor verant woordelijkheid van de gebruiker te komen. Subsidies voor welzijn moeten lager. Verder wordt een bezuiniging op de groenvoor-ziening voorgesteld (b.v. 5%). Deze maatregelen houden wel in dat het minimabeleid moet worden ver groot. Heiloo 2000 staat positief tegen over het door het college gepresenteer de programma van ruimtevragen en ruimtescheppende maatregelen. Dat de beoogde herverdelingstaakstelling ver der reikt dan de te verwachten tekorten is voor Heiloo 2000 aanvaardbaar. Misschien ontstaat er dan wel enige financiële ruimte, aldus dhr Daas. De VVD (mevr. Cahn) geeft aan dat de samenwerking (binnen het college) met Heiloo 2000 en de PvdA als plezie rig, open en constructief wordt ervaren. De VVD is bang dat in de toekomst nieuwe kortingen van rijkswege zullen worden opgelegd en waar als grondslag dan de hoogte van de OZB zal worden gehanteerd. Om hoge kortingen te voorkomen stelt de VVD voor de OZB extra te verhogen, maar dit bedrag in mindering te brengen op de heffingen. In de voorgestelde gecombineerde aan slag voor gemeentelijke heffingen en OZB moet het bedrag in totaliteit wel hetzelfde blijven. Overigens toont de VVD zich voorstander van differentia tie van de rechten/heffingen. In haar beschouwingen benadrukt mevr. Cahn de VVD-wens van goede communica tie met de bevolking en vergroting van de veiligheid voor de inwoners. Bijvoorbeeld door versneld oplossen van verkeersknelpunten en het tot stand brengen van een hoofdnet auto verkeer en daarvan gescheiden het langzaam verkeer. Ook de VVD pleit voor een beter toepassen van het pro fijtbeginsel, mits een verantwoord minimabeleid wordt gevoerd. Zorgen heeft de VVD ten aanzien van de uit voering van de wet op de algemene bij stand en de wijze waarop de wet voor zieningen gehandicapten wordt uitge voerd. De VVD wil meer betrokken heid met de gehandicapte medemens. Lovende woorden heeft de VVD voor de uitvoering van 't Loo (jammer is echter dat de oorspronkelijk beeldbe scherm Tolweg). Inzake de woning bouw constateert het CDA dat de laat ste serie huizen in Ypestein niet aan sluit bij de werkelijke woningbehoefte. Deze huizen zijn moeilijk te verkopen aan Heilooer woningzoekenden en zo komt er van doorstroming niet zo veel terecht. Het CDA wil een fors deel van de te verwachten uitgaven m.b.t. het verhelpen van wateroverlast verhalen op het waterschap (het Lange Rond). Verder wordt een beter overleg en daarmee een betere afstemming in praktische zaken (b.v. vakanties) bepleit tussen openbaar en byzonder onderwijs. Winkelcentrum 't Loo wordt mooi verbouwd, maar (de bovenverdie ping) is slecht toegankelijk voor oude ren en minder validen. Het CDA doet de suggestie om eenvoudige rolstoelen volgens het statiegeldsysteem beschik baar te stellen. Belangrijk voor het CDA is dat gemeenschapsvoorzienin gen in solidariteit in stand worden gehouden. Forse kortingen op de wel zij ns-voorzieningen worden afgewezen. Slechts geringe tariefsverhogingen zijn bespreekbaar. Er mag geen splitsing plaatsvinden tussen arm en rijk. Het CDA wil daarom 40% van de bezuini gingen vinden in een geleidelijke jaar lijkse toename van de OZB. Voor een eigenaar van een huis van twee ton betekent dat een toename van f. 40.- en bij een waarde van een huis van vier ton een toename van ongeveer f. 100.- per jaar. De overige besparing moet vooral komen uit verbetering van de bedrijfsvoering (samenwerking en uit besteding). Gebruik van reserve's voor strukturele uitgaven wordt door het CDA afgewezen. De PvdA (dhr van IJperen) vindt dat, ondanks alle pogingen de voorlichting te vergroten, er nog veel te doen is om burgers meer bij het bestuur te betrek ken. Met betrekking tot de invulling van de financiële taakstelling is in de coalitie-verklaring een driesporen- beleid afgesproken. Besparen op kos ten van het gemeentelijk apparaat is één daarvan. Mogelijke besparing op termijn f. 700.000. Maar er moet niet alleen gekeken worden naar de directe personeelskosten. Ook bedrijfsmidde len, overige apparaatskosten en de investeringen moeten worden getoetst op mogelijke besparingen. Het tweede spoor betreft de vergroting van eigen inkomsten. Van de PvdA mag de OZB fors hoger. Een verhoging met 20% wordt op voorhand niet afgewezen. Zonder daarmee meteen een dure gemeente te worden, betalen burgers naar draagkracht voor het in stand hou den van voorzieningen. Daarmee wordt uitdrukking gegeven aan het beginsel van solidariteit. In het derde spoor gaat de PvdA uit van handhaving van de sociale en culturele voorzieningen. Dus geen bezuinigingen op de sociale infrastructuur. Overigens is bij een aan tal accommodaties/instellingen wel tot een besparing op de gemeen-telijke bij dragen te komen o.m. door verhoging van de eigen bijdrage van de gebrui kers. Voor de PvdA staat vast dat de voorzieningen in ieder geval voor de jeugd toegankelijk moeten blijven. Besparingen zijn ook mogelijk op het terrein van groen en wegen, maar wel met behoud van kwaliteit. De PvdA volgt het advies van de verkeerscom- missie, waarin is aangegeven dat er in het dorp vrijwel geen sprake meer is van echte knelpungen; wel van aan dachtspunten. Het onttrekken van gel den hiervoor uit de reserves wil de PvdA na deze raadsperiode dan ook niet voortzetten. De PvdA vraagt nog wel aandacht voor een van de weinige niet opgeloste situaties, t.w. de Stationsweg. De PvdA is voorstander verkeer voor Egmond af te leiden via Vennewatersweg en Malevoort. De maatregelen m.b.t. opvang van de rijks korting leiden ertoe dat het bestaande minimabeleid moet worden uitgebreid. Van het college worden op korte ter mijn daartoe voorstellen verwacht. Maar al met al kan de PvdA de voor jaarsnota in grote lijnen ondersteunen. D66 (dhr Van Halem) opent zijn betoog met te stellen dat Heiloo met 21000 inwoners noch vergroot, noch verkleind hoeft te worden. Maar in ver band met overheveling van rijks- en provinciale taken blijft intergemeente lijke samenwerking noodzakelijk (SNK en buurgemeenten). Maar voor elk samenwerkingsverband geldt dat de uitkomsten getoetst moeten worden op efficiencywinst. Volgens D66 is toena me van de jaarlasten t.b.v. areaaluit breidingen van groenvoorziening niet nodig indien het groen meer ecologisch beheerd gaat worden. Minder intensief beheer spaart arbeids- en machine uren. D66 wil niet meegaan met de reeds geplande 2% OZB verhoging. Met betrekking tot de voorzieningen meegenomen. Voor GroenLinks ligt het zwaartepunt bij het behoud van de leefbaarheid en daar mag niet aan wor den getornd. Dat is het hart van de samenleving en dat moet je er niet uit snijden, aldus dhr Pleizier. Daarom zul len voorzieningen in principe moeten worden ontzien. Bij de lastenverdeling zullen de kriteria rechtvaardigheid en solidariteit moeten worden gehanteerd. GroenLinks bepleit eerdere inschake ling van burgers in de voorbereidende fase van planvorming. Maatregelen op verkeersgebied blijven volgens Groen Links hopeloos achter. Bepleit wordt om van hoofdroute's, ook in de wijken, voorrangswegen te maken. Met uiter aard ook voorrang voor de fietsers. Verder bepleit GroenLinks het verbie den van doorgaand verkeer in de wij ken gedurende de spitsuren. Dat de inzameling van plasticflessen is gestopt vindt GroenLinks niet juist. Een pluim krijgt het college voor de wijze waarop zij het karakter van Heiloo voortzet in allerlei nieuwbouw. Meer sociale woningbouw is wenselijk. Voor wat betreft de ^heroverweging wil GroenLinks met uitspraken wachten tot na de discussie hierover in de com missie. Stijging van apparaatskosten (telefoon, abonnementen e.d.) wil GroenLinks niet zonder meer overne men. Het college dient uit te gaan van de begrotingsruimte. Ten aanzien van autonome loonkostenstijgingen vindt GroenLinks dat deze eerst moeten worden gevonden binnen de eigen mid delen. Ook andere ruimtevragende maatregelen kunnen naar de mening van dhr Pleizier worden teruggebracht. GroenLinks is het niet eens met de ver hoging van de jaarlijkse grafrechten. Zij wil dit onderdeel bekostigen op dezelfde wijze als het bankje in het bos. Dus uit de algemene middelen. Volgens GroenLinks ligt de grote sleutel om te besparen in de mogelijkheid de uitga ven van zowel personele- als materiele kosten (uiteraard met inachtneming van de personele belangen) te vermin deren. Dit kan worden bereikt door op allerlei terreinen vergaande samenwer king met andere gemeenten aan te gaan. Tot slot is GroenLinks verheugd dat nu eindelijk raadsbreed positief gedacht wordt over differentiatie van tarieven en juicht voorstellen over mogelijke maandbetaling van harte toe. En met de vraag van dhr Pleizier of dit misschien ook kan worden gecom bineerd met regionale heffingen^ zoals die van het waterschap, worden de algemene beschouwingen in eerste ter mijn besloten. palende bomen nu de Witte Kerk aan vraagt D66 meer aandacht voor kinder het gezicht onttrekken) en de plannen opvang. Via een gedifferentieerd tarief voor de Pastoor van Muijenweg. Om de zaj meer inkomsten moeten worden rijkskorting op te vangen wil de VVD verkregen. Het beheren van sportacco- dat de gemeente eerst 'de hand in eigen modaties ziet D66 niet als een kern- In de beantwoording dankt de burge meester de fracties voor de constructie ve bijdragen. Het college wil niet ingaan/vooruitlopen op vraagstukken inzake de herverdeling. De openbare commissievergadering van 4 juli a.s is daartoe de eerste stap. Gezien de door de fracties ingebrachte ombuigingssug gesties, variërend van forse personeels inkrimping tot idem OZB-verhoging en versterking van het profijtbeginsel, belooft het een interessante discussie te worden. Een referendum over com plexe vraagstukken ziet het college niet zitten. Verbetering van overleg met bewoners is daarentegen een belang rijk aandachtspunt van het college. De verhoging van de apparaatskosten is noodzakelijk om niet tot service-ver mindering te komen. Het college wil niet meer bezuinigen dan nodig is, maar wil wel een ruimer kader om daarbin nen keuze's te kunnen maken. In inten sivering van samenwerking met andere gemeenten ligt volgens het college niet de grote sleutel tot besparing. Het col lege wil overigens wel de samenwer king met kracht bevorderen. Het colle ge neemt kennis van de verrassende wending van de WD inzake OZB. De koppeling van de heffingen in één reke ning en de mogelijkheid deze in 12 ter mijnen te betalen geldt voorlopig alleen voor de gemeentelijke heffingen. Over de weekmarkt zijn onderhande lingen gaande met de standsorganisa tie. Voorlopig moet gedacht worden aan zo'n 20 marktkramen. Voor wat de toegankelijkheid van 't Loo betreft vindt het college dat zij er alles aan h.eeft gedaan om dit winkelcentrum ook voor mindervaliden uitstekend toegankelijk te maken. Afdwingen van een lift voor de winkel op de bovenver dieping was niet mogelijk. Wethouder mevr. Wuijster-Schudde- boom stelt dat m.b.t. het onderwijs de handhaving van de 5 schoolgebouwen voor openbaar basisonderwijs uit gangspunt blijft. Nieuwe formatieregels uit Den Haag dwongen ons tot keuzes. In overleg met de Medezeggen schapsraden is gekozen voor de vrije vrijdagmiddag voor de onderbouw. Vakanties worden in SNK-verband op basis van het Amsterdamse model vast gesteld. Voor wat betreft ruimtelijke ordening en volkshuisvesting deelt mevr. Wuijster mee dat de bouwactivi- van collectief vervoer in de regio, de individuele autokostenvergoeding te handhaven voor mensen met een han dicap. Uitbreiding van het minimabe leid is aan regels gebonden. Mogelijkheden om de regeling ook uit te breiden tot mensen die net boven het minimum zitten zijn er eigenlijk niet. Mogelijk een reden om te zoeken naar een goede balans tussen profijtbeginsel en draagkracht-beginsel. In tweede termijn, op maandagavond j.L, hadden de fracties nogmaals de gelegenheid te reageren. Heiloo 2000 onderstreepte nogmaals de gedachte van het profijtbeginsel, maar dat mag niet leiden tot opheffing van verenigin gen/instellingen. De VVD had als belangrijkste punt het terugkomen op het voorstel de verdeling tussen rech ten en OZB te wijzigen. Nadere infor matie leerde dat niet de hoogte van de OZB, maar de waarde van het totale onroerend goed de wegingsfactor zal zijn. Reden voor de WD om op haar eerdere uitspraken terug te komen. Het CDA wijst nog eens op de reële moge lijkheid kosten voor afhandeling van wateroverlast mede te laten betalen door het waterschap. De PvdA wijst erop dat er ook grenzen zijn aan het profijtbeginsel. Met een uiteindelijke verhoging van de OZB van zo'n 40 a 45% behoort Heiloo nog steeds tot de gemeenten met lagere OZB. D66 vindt dat de OZB-keuze bij referendum moet plaatsvinden. Volgens D66 kun nen - met een verwijzing naar de refe renda in Amsterdam en Rotterdam - burgers wel degelijk complexe keuze's maken. GroenLinks benadrukt nog maals de samenwerking met andere gemeenten met de opmerking dat supermarkten kennelijk veel doelmati ger kunnen werken dan de vroegere buurtwinkeltjes. Als laatste in de procedure krijgt het college nogmaals de kans te reageren. Op verzoek van de WD is het college bereid de komende extra verhoging a 2% van de OZB in het fonds herover weging te storten. En met betrekking tot de verkeersafwikkeling naar Eg- mond wordt gesteld dat er momenteel een onderzoek gaande is, waarbij alle hoofdroutes worden betrokken. Het college wil echter niet op dit onderzoek vooruitlopen. Vervolgens kwam een motie van Hei loo 2000 aan de orde, waarin de door het college voorgestelde samenvoeging van twee reservefondsen aan voor waarden werd gekoppeld, o.m. dat het oorspronkelijke deel van de algemene reserve van ca. 16 miljoen gulden niet inzetbaar is voor algemene doeleinden. Met de stemmen van Heiloo 2000, VVD en PvdA voor werd deze motie aangenomen. Een bijna eensgezinde raad, alleen GroenLinks had een afwijkende mening, gaf tot slot zijn goedkeuring aan het meerjarephsleidsplan. boezem steekt'. Terugdringen van representatiekosten en vermindering van het aantal formatieplaatsen (als gevolg van privatisering of samenwer king) zijn middelen daartoe. De VVD vindt ook dat gekeken moet worden naar de begrote bedrijfsmiddelen en vervangingsinvesteringen. En vooral niet het automatisme waarmee subsi dies worden verleend. Daarnaast wordt een andere invulling van bibliotheek, muziekschool, Open Huis en de Beun bepleit. En voor wat het groen betreft: het is ons visitekaartje, maar misschien moet het toch wat eenvoudiger. Het CDA (mevr. Worm-de Moei) start met complimenten over de verbeterde voorlichting en houding tegenover de burger, maar vraagt wel aandacht voor communicatiefouten bij bouwaanvra- gen en toekening van WVG-gelden. Daarnaast is het contact met de wijk- verenigingen nog verre van optimaal en bepleit het CDA betere programme ring van de commissie-agenda's. Het CDA vraagt van het college daadkracht ten aanzien van het verbeteren van de verkeersstromen. Beloofde oplossin gen voor Stationsweg en Kerkelaan blijven uit. En dat geldt ook voor de beperking van geluidsoverlast (geluids- taak. Op termijn dient overdracht aan gebruikers plaats te vinden. Voor de andere grote voorzieningen dienen de aanzetten tot verlaging van subsidies en mogelijk vergroten van opbrengsten te worden voortgezet. Op het jaarlijkse subsidiebedrag van ca. f. 2,6 miljoen wil D66 en korting van 2% per jaar. In 1999 wordt hierdoor een besparing van f. 212.000 bereikt. Verder moeten inter ne efficiencymaatregelen leiden tot een vermindering van het personeelsbe stand met 10 personen in de periode tot 1999. De besparing hierdoor loopt op tot f. 700.000 in 1999. Een verdere ver mindering van het personeelsbestand sluit D66 niet uit. Als alle maatregelen onvoldoende blijken om het bestaans recht van de diverse voorzieningen te waarborgen dan wil D66 via een refe rendum aan de bevolking vragen of deze voorzieningen moeten blijven of dat deze voorzieningen dan via een forse OZB-verhogingen in stand moe ten worden gehouden. GroenLinks (dhr Pleizier) vindt dat ondanks de bezuiniging van f. 2,6 mil joen de toekomst met een gematigd optimisme kan worden tegemoet getre den. Het college heeft namelijk niet alle ruimtescheppende maatregelen kinderen in tehuizen blij gemaakt met de blouses. Kindertehuizen krijgen veel teiten na Ypestein op de inbreilocaties hulp van het Leger-des Heils via het komt te liggen. Pas in begin volgende project 'Zending en Ontwikkeling'. Op eeuw komt het Zuiderloo aan de orde. het hoofdkantoor van Zeeman in Aangezien de markt voor de duurdere Alphen aan den Rijn verzamelde men woningen enigszins verzadigd lijkt, zal <je blouses uit filialen in Nederland, Jan Laurens Siemons in zijn zaak. HEILOO - Op de Schrijnwerker 5 (achter Karwei) vindt u het bedrijf van Jan Laurens Siemons. Hij verkoopt polyester, een produkt dat voor veel doeleinden te gebruiken valt en in elke gewenste hoeveelheid te verkrijgen is. Polyester kan voor de particulier een oplossing geven voor veel problemen zoals! het repareren van dak, goten, surfplanken, reparaties aan boten, cara vans, glijbanen, enz. Polyester kan op een afdoende manier scheuren en gaten repareren. De polyester is in elke gewenste kleur te krijgen, de zoge naamde gelcoat is voorzien van een UV stabilisator, zodat verkleuren wordt tegengegaan. Tevens zijn epoxy harsen, harders, versnellers, en bewapenings materialen zoals grasmatten, roving- weefsels en diverse glasweefsels ver krijgbaar vanaf 225 gram per m2 tot 800 gram per m2. Het is ook mogelijk zelf vijvers en zwembaden te maken. Ook reparaties van betonnen vijvers is hiermee mogelijk. Voor miniatuur bouw biedt dit materiaal zeer veel mogelijkheden. Simons heeft een ruime ervaring in het toepassen van deze materialen. Bent u in dit materiaal geïnteresseerd dan kunt u telefonisch een afspraak maken, telefoon 072 331335 of 06-52808091. Zaterdags kunt u van 11.00-13.00 uur op de Schrijnwerker 5 terecht. Vanwege de relatief korte verwerkingstijd, dient Siemons u het liefst persoonlijk van advies. HEILOO- Deze zomer wordt in Heiloo voor de 19e keer het Timmerdorp georganiseerd. Timmerdorp '95 wordt gehouden van dinsdag 15 t/m vrijdag 18 augustus. De kaartverkoop vindt plaats op zaterdag 24 juni van 10.00 tot 12.00 uur in de Hobby-Farm. De Hobby-Farm zit in de Hofdijk, Mariënstein 178. U kunt beter niet met de auto komen want er is wei nig parkeergelegenheid. De kaarten kosten f 10,00 per stuk. Vanwege de grote toeloop worden er maximaal 4 kaarten per persoon verkocht en op op. Timmerdorp is bedoeld voor kinde ren van 6 t/m 12 jaar. De heer Hoogeweg (l) overhandigt symbolisch een blouse aan de heer Sprokkereef van het Leger des Heils. Vorige week mocht de heer Sprokkereef, rayonmanager en soldaat van het Leger des Heils, 5000 bedrijfs- bloüses van Zeeman textielSupers in ontvangst nemen. Blouses, slechts één jaar gedragen door de medewerksters, maar door de komst van nieuwe bedrijfsblouses overbodig geworden. 'Jammer', vindt de heer Hoogweg, fili aalchef van een Amersfoorts Zeeman filiaal en initiatiefnemer van de actie. 'Ik vond het jammer dat er niets werd gedaan met de oude bedrijfsblouses van Zeeman. Daarom zocht ik een goede bestemming voor de blouses. 'Die vond hij bij Het Nederlandse Leger des Heils. Het idee voor deze actie kreeg hij na geslaagde inzamelin gen voor Roemenië en Polen in de Zeeman-filialen Nu worden Braziliaanse en Haïtiaanse voor de volgende delen van Ypestein getracht worden zoveel mogelijk koop woningen tot f. 225.000 te bouwen. Wethouder dhr. ten Hoope is het niet eens met de stelling dat er grote afstand is tussen inwoners en collegeleden. Uit eigenervaring concludeert hij het tegengestelde. Met betrekking tot het verkeer blijft het college zich inzetten de doelstellingen van het verkeersplan te halen. Maar dat zal stap voor stap moeten geschieden. Voorts is het colle ge bezig met een onderzoek om vracht wagens vaste aan- en afrijroutes te laten volgen, met als doel een gelijkma tiger spreiding. Daarnaast wordt gewerkt aan een verkeerscirculatieplan (behandeling september/oktober). Aansluiting bij de Lage Laan op de A9 is niet aan de orde, tenzij het oplos- sendvermogen voor Heiloo voldoende vruchten afwerpt. Dat is nu niet het geval. Volgens wethouder ten Hoope is ecologisch beheer niet gelijk aan kos tenbesparing. Er komt een groenstruc tuurplan met een visie op deze materie. Wethouder Bos wijst erop dat Heiloo de nek heeft uitgestoken inzake uitvoe ring van WVG door, ondanks de komst België, Frankrijk en Duitsland. Nu lig gen de blouses tijdelijk opgeslagen in het depot van het Leger, maar binnen kort zal er een boot richting Rio de Janeiro vertrekken. 'De medewerking vanuit de filialen was hartverwarmend', meldt Hoogweg nog. 'Ik wil langs deze weg al onze medewerksters hartelijk danken voor hun medewerking!' HEILOO - Vanwege haar 50-jarig jubi leum organiseert de amateur teken- en schildersvereniging Tintoretto een dag je schilderen in het Heilooërbos en omgeving. Deze schilderdag staat open voor amateurschilders en wordt gehou den op donderdag 6 juli. Deelnemers worden tussen 9 en 10 uur verwelkomd met koffie in de kantine van de ijsbaan, Zanderslootweg 39 te Heiloo. Rond het middaguur is er een lunchpakket met drinken en om plm. 16.00 uur wordt de dag afgerond met een prijsuitreiking. De kosten bedragen f 10,00 en deelna me is voor eigen risico. W. Korthouwer 072 119070. Kook Kook is blij met alle gebruikte kleding, huishoudelijke artikelen en meubels. Zij verkoopt ze en de opbrengst gaat naar een project in de Derde Wereld. De goederen kunnen worden afgege ven of neer gezet bij C. de Boer, Schuine Hondsbosschelaan 2, Heiloo, tel. 335314. Ophalen: tel. 072-117891 (werkdagen van 9.00-17.00 uur). Vaste verkooptijden: maandag en woensdag 10.00-12.30 en 13.30-15.00 uur. Amnesty International Iedere vier tot zes weken worden door enkele leden van Amnesty International afdeling Heiloo brieven samengesteld, die overgeschreven en verzonden kunnen worden voor (poli tieke) gevangenen. Iedereen kan hier aan meedoen. Inlichtingen: Denise Janssen (333094) of Jan Moolhuijrfen (334925). Gered Gereedschap Gered Gereedschap stelt zich ten doel gebruikte gereedschappen in te zame len, te herstellen en te verzenden naar projecten in de Derde Wereld. Inleveradres: Wereldwinkel, Stationsweg 105 te Heiloo, maandag 13.30-17.00 uur, dinsdag t/m vrijdag 9.00-12.00 en 13.30-17.00 uur en zater dag 10.00-16.00 uur. Museum Psychiatrisch Centrum Het museum van het Psychiatrisch Centrum Willibrord aan de Kennemerstraatweg 464 is iedere eer ste zaterdag van de maand geopend tussen 14.00-16.00 uur. De toegang is gratis. Openbare Bibliotheek Heiloo Tentoonstellingen in de bibliotheek: in de afdeling voor volwassenen tot en met 28 juni een foto-expositie van de mediamieke scjiilder Jozef Rulof (1898-1952); in de jeugdafdeling over 'Het heelal'. In de maanden juni, juli en augustus is de bibliotheek op zaterdag gesloten. Boekverkoop Het Trefpunt Permanente boekverkoop in Het Trefpunt, Westerweg 294, tijdens kan tooruren. Ook als u uw oude boeken kwijt wilt, kunt u ons bellen, tel. 331297. Poppentheater Dibbes Poppenvoorstelling op 17,21 en 24 juni, aanvang 14.30 uur. Inlichtingen en/of reserveringen: Poppentheater Dibbes Jeugdfilmhuis Akersloot, Wilhelminaplein 3, Akersloot, tel. 02513 13447. Op leven en dood Tot eind juli in bezoekerscentrum De Hoep de expositie 'Op leven en dood' over verschillende doodsoorzaken bij dieren. Openingsuren: dinsdag tot en met zondag 10.00-17.00 uur. Inlichtingen: 02518 62235. Stedelijk Museum Alkmaar Tot en met 10 september is in het 'Stedelijk Museum, Doelenstraat 5 te Alkmaar, de expositie 'Wie verre reizen doet...' te zien met werk van schilders uit de Bergense School en hun tijdge noten; openingstijden: dinsdag t/m vrij dag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zon dag 13.00-17.00 uur. Orgelzaal Booy Vrijdag 16 juni: orgelconcert door Wybe Kooymans in Orgelzaal Booy, Daalmeerpad 13 te Alkmaar; aanvang 20.00 uur; entree f 6,00. Galerie Dijk 1 HEILOO - Op woensdagochtend 31 mei maakten veel deelnemers en vrij willigers van het UVV-projekt 'de Watergymnastiek' het jaarlijkse uit stapje met de bus. Met onze chauffeur gingen we dit keer richting Wieringen. Onderweg vertelde hij van alles over de omgeving, zoals de flora en fauna en het ontstaan van de Wieringerwaard. Via 't Veld, Nieuwe Niedorp (de zoge naamde Lintdorpen) en het Robben- oordbos gingen we naar den Oever, waar we verrast werden met een heer lijke kop koffie en gebak. Daarna konden we nog even de benen strekken en de haven van den Oever bewonderen. Via het eiland Wieringen, het Balgzand, St. Maartenszee en de Hondsbossche Zeewering vertrokken we richting Heiloo waar we om 13.00 uur aankwa men. Dit uitstapje werd mede mogelijk gemaakt door de bijdragen van de vol gende sponsors: Anema Trucks, Karwei Bouwmarkt, G. Blomberg Zoon, Hofstede, orthopedie techniek Heiloo b.v., Autobedrijf Bleeker b.v., van der Steen autoschade b.v. en niet te verge ten de E.H.B.O. die op onze reis aan wezig was. HEILOO - De roos is zonder twijfel de meest geliefde tuinheester. Het gebied, van toepassing is enorm, u kunt het zo gek niet bedenken, of er is wel een roos, die gebruikt kan worden. Perken, bodembedekking, gevelbekleding, ha gen, onderbeplanting, solitairs, onder deel van gemengde beplantingen, de roos wil het allemaal graag zijn. Komende week staat de roos centraal bij Ranzijn tuin dier, in een rozen- special worden de verschillende soor ten aan het publiek getoond. Grootbloemige rozen Een van de eerste rozenculturen waren de theehybriden. Dit zijn grootbloemi ge rozen die zich onderscheiden met opvallend grote, mooi gevulde, alleen staande bloemen. De theehybriden geven hun eerste en rijkste bloei in juni, hierna bloeien ze iets minder. Deze doorbloei is' voor iedere theehy- bridesoort verschillend, ook de hoogte van de roos varieert van 60 cm tot 1,5 meter. Op de rozenpresentatie bij Ranzijn zijn verschillende theehybri den te zien. Trosrozen Rozen zijn al eeuwen in cultuur en nieuwe soorten zijn gemakkelijk te kweken. Zodoende zijn er veel ver schillende soorten en is de keus groot. Met name de grote groep trosrozen is bijzonder aantrekkelijk, dit omdat de moderne trosrozen rijk en langdurig bloeien. Klimrozen Bij de klimrozen, of leirozen, onder scheidt men vormen met grote gevulde bloemen (de klimmende theehybriden) en andere rassen 'met enkele of halfge- vulde bloemen. Sommige rassen kun nen wel een hoogte bereiken van 6 meter. Klimrozen worden gebruikt voor pergola's en tegen gaashekken. Miniatuur- of dwergrozen Dit zijn zeer lage (15-30 cm) rozens truikjes waaraan uiterst kleine roosjes groeien. Deze soort is momenteel nog weinig te zien in onze tuinen, maar in het buitenland pronken ze in bijna iedere tuin. De meeste dwergroosjes bloeien lang door. Ze zijn volkomen winterhard en kunnen ook in potten of bloembakken op een zonnig balkon worden gehouden. Stamrozen Deze soort vormt geen apart ras, de bij zonderheid is alleen dat hier de geko zen roos op een hoge onderstam is ver edeld, zodat de roos het aanzien van een klein boompje krijgt. De stam- hoogte varieert van 60 cm tot 1,5 meter, al naar gelang het doel waarvoor men de stamroos wil gebruiken. Als u meer informatie wilt over plantingsadvies of de verzorging van rozen kunt u altijd terecht bij één van de medewerkers van Ranzijn tuin dier. HEILOO - De Mensendieck oefenthe rapeuten en de diëtisten van Heiloo slaan de handen ineen en gaan samen een kursus geven. Een kursus voor iedereen, die op een leuke en verant woorde manier wil afvallen en een goed gewicht wil houden. Een uur konditietraining volgens de Mensendieck methode en een uur begeleiding in het gezond vermageren. Meer beweging en anders eten zijn beide nodig voor succesvol afslanken. De Mensendieck-training bestaat uit oefeningen die bewust worden uitge voerd en als doel hebben het aanleren van een goed houdings- en bewegings patroon met daarbij de juiste ademha ling. Tegelijkertijd wordt er aan verbe tering van de algehele spierkonditie gewerkt zonder dat daarbij het lichaam te zwaar belast wordt. De voedingsbegeleiding bestaat uit informatie over anders eten en gaat in op de vele aspekten, die rond voeding en vermagering spelen. Voor het afval len kun je kiezen uit verschillende methodes. Je leert omgaan met moeilij ke situaties, inkopen doen etc. Daarnaast krijg je informatie over o.a. vetten, calcium en botten,#obstipatie. De kursus start in september in het Open Huis, 't Loo op dinsdagavond 19.30-21.30 uur en woensdagochtend van 9.00-11.00 uur. De kosten bedragen f 16,00 per keer. Dit komt voor de HEILOO - In de week van 12 septem ber a.s. beginnen we weer met de yoga- lessen. De totale cursus bestaat uit 30 lessen en kost f 130,00. Om aan yoga te doen hoeft u niet lenig te zijn. Yoga leert u juist dit begrip los te laten en te ervaren wat uw mogelijkheden zijn. Dit kan soms heel verrassend zijn. Zonder dwang, maar vanuit gewaarzijn beoefe nen we ademhaljngs-, concentratie-, evenwichts- en ontspanningsoefenin gen. Er wordt les gegeven in ruimten van het Trefpunt, Westerweg 294, en het Open Huis, in 't Loo, te Heiloo. De les sen worden begeleid door deskundige yoga-docenten. Heeft u interesse? Belt u dan voor informatie en opgave mevr. Koster, telefoon 334458 of mevr. Bruijn, tele foon 333921. Yoga voor 50+ mannen Al 12 jaar wordt er vanuit de Stichting Ouderenwerk yoga les gegeven aan 50+ers. Zo'n 12Ö mensen doen daar aan mee: voor het merendeel vrouwen. Dit terwijl yoga van oudsher door mannen werd beoefend. Nog steeds zijn belang rijke leermeesters vaak mannen. Yoga leertje ontspannend bezig te zijn, dat willen mannen toch ook?! Misschien is er 'gêne' om voor jezelf te werken, want yoga is immers geen teamsport. Maar omdat je in een groep werkt kan er toch een gevoel van ver bondenheid ontstaan. Om mannen van boven de 50 de gelegenheid te geven om met yoga kennis te maken, geven wij op woensdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur 'yoga voor mannen' in het Trefpunt, Westerweg 294, te Heiloo o.l.v. yoga-docente Anet Zootjes. Als u geïnteresseerd bent (ook al kunt u niet op de genoemde tijd), belt u dan voor informatie, mevr. Koster, telefoon 334458 of mevr. Bruijn, telefoon: 333921. HEILOO Hengelsportvereniging periode september t/m december neer p> v.W. houdt donderdag 15 juni a.s. een op f 260,00. Voor inlichtingen en aan- k0ppelwedstrijd in plan Oost. Ver melding kunt u terecht bij diëtist R. zameien 18.45 uur op de parkeerplaats Penders, telefoon 336673. ^ij de Loet. Opgeven bij: Henny Beentjes, telefoon 336762. Hannie de Jong, telefoon 337239. HEILOO - A.s. vrijdag 16 juni en zon dag 18 juni racketavond-ochtend. Vrijdag, aanvang 19.00 uur. Zondag aanvang 10.00 t/m 13.00 uur. Voor alle speelsterkte. HEILOO - VoQr alleenstaanden die op zoek zijn naar een nieuwe partner, iemand om mee op vakantie te gaan, of er gewoon eens uit willen zijn is happy times de ontmoetingsplaats. Elke zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Zondag 18 juni is er weer swingende live muziek. Wij zorgen voor de hapjes en een gezel- T lige sfeer. De entree is f 7,50 incl. het Tot 10 juli is in de galerie aan de Dijk I eerste drankje. Wie weet u op de dans te Alkmaar werk te zien van Marieke vioer de man of vrouw van uw dromen. Koudstaal (objecten) en Co van ^us ZOndag 18 juni an 14.00 tot 17.00 Assema (schilderijen) tijdens de ope- uur Happy Time in Het Binnenhof, ningsuren: donderdag, vrijdag en zater- Veerstraat 1 in Alkmaar (achterkant dag 12.00-17.00 uur, zondag 14.00-17.00 van son0oy). Toegang vanaf 26 uur. jaar. Info 072-129092 b.g.g. 072-618871. Dames distrikt competitie van 30 mei 1995. Heiloo dames 1-Vennewater 1 4-2, Heiloo dames 2-Egmond 1 4-2, Heiloo dames 3-Balletuin 1 6-0, Heiloo dames 4-Poelstars 1 2-4, Heiloo dames 5- Oudorp 1 3-3. Door de overwinning van dames 2 op Egmond 1 met 4-2 is dit team kam pioen geworden in de 2e klasse en pro- mofeert naar de le klasse. Dames kring competitie Heiloo dames 2 - H.S.V. 5 4-0. Door deze overwinning promoveren de dames van dit team naar de 3e klasse. De toernooiagenda voor de komende maanden ziet er als volgt uit: 17 juni 18+ toernooi; 18 juni: ouder/kind toer nooi. 24 en 25 juni 25+ toernooi. 1 t/m 9 juli Open Dors Toernooi.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 12