Wijn, een geliefde drank (2) Senioren Info iAyeA Veel belangstelling tijdens open dag Toerkoop Reisburo Zonvaart Z& zagyesv cfab PAGINA 6 UITKIJKPOST - 2 AUGUSTUS 1995 Strijd om het plein Thuiszorg De Spetters actief bij NK langebaanzwemmen Stem in beweging voor tweetallen -Wem aan c/er fZifor&t Ik weet niet of u het heeft gemerkt, maar de strijd om het nieuwe plein bij winkelhof 't Loo is in alle hevig heid losgebrand. Schuchter ver schijnen de eerste terrasjes, zo met het mooie weer de gewoonste zaak van de wereld. De Loocatie en het restaurant van Jos Veldt doen goede zaken. Vanochtend stond in de krant dat door het broeikaseffect nog meer lange hete zomers ver wacht mogen worden, dus wellicht dat ook Hema en de versjongens van 't Loo tafels, stoelen en para sollen zullen aanschaffen. Dat wordt gezellig daar in dat ene hart van Heiloo. Nu nog hopen dat het feest tot 's avonds laat kan door gaan en er is (eindelijk) een nieuw uitgaanscentrum in ons dorp. Maar de horeca-lieden zijn niet de enigen, die zich mengen in het gevecht om de ruimte. De verko pers van rolschaatsen en de eigen tijdse skeelers doen goede zaken. Ik ken iemand, die speciaal vanwege het Loo-plein (offdeel gewoon een stukje Heerenweg, maar daarover later meer) een paar skeelers heeft gekocht van haar spaargeld. En op zomerse avonden trotseert ze klin kerwegen en andere hobbels om naar 't Loo te gaan om daar de blits te maken en rondjes te draai en: 'Da's pas kicken, man!' De mooie overdekte gangen lenen zich er bij slecht natuurlijk ook prima voor, maar enigszins gevaarlijk is het wel. Een skeeler-bel ben ik nog niet tegengekomen. En nog meer sportief geweld op het plein. Het was een stel ambtenaren van vooral de gemeentelijke wel zijhsafde ling, die het heft in handen namen. Wel vaker menen deze lui de gangbare orde - de doorgaans grijze, saaie ambtelijke molen - te moeten verstoren. De twee halve cirkels zijn volgens hen bij uitstek geschikt voor een spelletje jeu de boules in de lunchpauze en afgelo pen vrijdag voegden ze de daad bij het woord. En als een lopend vuur tje gaat het rond. Zaterdag en zon dag werden opnieuw ballengooiers gesignaleerd. Of ze een koelbox met witte wijn en Franse kaas bij zich hadden, is (nog) niet gemeld, maar ik kan me er iets bij voorstel len. De koele witte wijn en de rosé van de 'Cuvee Mille Trois Cent' - de speciale 1300-Jaar-Heiloo-wijn - geef ik graag als tip door. Nog meer partijen mengen zich in de strijd. Natuurlijk zijn de ver trouwde marktkramen inmiddels weer terug op hun oude plek. Maar er wordt al meer dan gefluisterd over een weekmarkt, die zo moge lijk zal groeien tot zestig kramen. Heiloo een eigen markt, stel je eens voor, wat een leven in de brouwerij! Iedere woensdag gezellige drukte nabij het Witte Kerkje, roepende kooplui, die hun waar aanprijzen, snuffelende kopers op zoek naar een voordeeltje en als het dan niet te vinden is de zekerheid dat de winkels van 't Loo ook veel spullen in voorraad hebben. Die markt lijkt me wel wat. De ware confrontatie komt natuur lijk op het moment dat het plein helemaal klaar is. De bankjes en bomen, de fietsenstallingen, de beel den enzovoort. Want als 't Loo z'n plein heeft, dan moet het prijsgege ven worden aan het verkeer. Steile stoepranden en rood-witte paaltjes hinderen nu nog het doorgaand autoverkeer, maar straks, zo heeft de gemeenteraad eens bepaald, mogen de auto's stapvoets dwars door het winkelend publiek heen. Bijvoorbeeld de NZH-bus, een niet onbelangrijke schakel in de bereik baarheid van de winkelhof. Dat wordt een probleem, dat beloof ik En ik geloof er niets van, dat dit niet is voorzien. De politiek was nog niet in voor het afsluiten van de Heerenweg, omdat dan elders kosten gemaakt moeten worden voor de ontsluiting van winkelhof 't Loo. Maar met zo'n mooi plein kan het niet anders dan dat de druk op de Van Aostastraat, Raadhuisweg (traject zuid) en Kerkelaan zal toenemen. De Willibrordusweg is daarbij de ver bindende schakel. Misschien moet de Raadhuisw eg-N oord alsnog doorgang bieden naar de Kennemerstraatweg, maar dat zoe ken ze in de gemeenteraad maar uit. Het lijkt me een mooie taak voor de Stichting Heiloo Houden Zo! om het nieuwe plein bij 't Loo 'zo te houden' als het nu is: een vrij plaats voor marktlieden, sportieve recreanten en het winkelend publiek. Waar elders in Heiloo heb ben we zo'n mooie ruimte voor activiteiten midden tussen de bebouwing? Misschien dat het Stationsplein nog eens tot de twee de alun-alun van Heiloo kan uit groeien, maar dat duurt nog wel even. Straks, op Koninginnedag, kan de parkeerplaats van het Raadhuisplein weer volledig benut worden voor het stallen van het rij dend blik. Want op 't Loo-plein vindt de enorme vrijmarkt plaats voor jong en oud. Het beton en de stenen van nu zijn bedekt met aller hande spulletjes en kleden, er staan podia, vanwaar vrolijke muziek klinkt, enzovoort. Dan is het echt een alun-alun, om op dat woord nog even terug te komen. Een Indonesisch woord, bij een aantal 'luitjes' vast bekend. Kom je in een dorp of stad in de Gordel van Smaragd, dan is er midden tussen de bouwwerken een open ruimte, veelal vierkant van vorm. Begroeid met gelig gras, op de hoeken wat bomen en vaak een of ander monumentaal bouwwerk ter meerdere glorie van de plaats of het land. Zo'n alun-alun is de plek waar men samenkomt op nationale feestdagen. Vaak heeft het ook nog een prachtige naam. Van dat laatste is in ons dorp nog geen sprake. Officieel heet 't Loo- plein doodgewoon Heerenweg. Dat vind ik maar niks. Misschien dat de schrijvers van het boek over de geschiedenis van Heiloo wel een prachtige historische figuur of gebeurtenis zijn tegengekomen, waarnaar het plein vernoemd kan worden. Of weet de oude straatna men-bron van de gemeente, de heer Oostendorp, nog een passende naam. Maar waarom louter afgaan op mensen, die er verstand van zouden hebben? Mooie namen kan iedereen bedenken. Dus u en ik net zo goed. Stelt u zich eens voor: de Heerenweg wordt officieel onder broken. We hebben een stukje noord vanaf de Witte Kerk en een groot stuk zuid, zeg maar vanaf de Van Aostastraat. Daartussen is nu nog niemandsland, het domein van skeelers, terrasgangers en andere dagtoeristen. We zeggen dat het - op bevoorrading van de winkels na natuurlijk - verboden gebied is voor elk voertuig met een motor. En voor dat gebiedje, voor de alun- alun van Heiloo, bedenken we een nieuwe naam. Ik ben benieuwd, welke suggesties u kunt aandragen. Wanneer er voldoende mensen reageren, zal ik op deze plek een aanbeveling doen. Laat maar eens iets van u horen! HEILOO - Waar de wijn voor het eerst geproduceerd is, is niet bekend. De meest waarschijnlijke geboortegrond van de wijn ligt ergens in het Midden- Oosten, de bakermat van de menselijke cultuur. Zeker is dat de oude Egyptenaren wijn dronken, evenals de volkeren aan de oostkust van de Middellandse Zee. De Grieken kenden al een uitgebreide wijncultuur, later door de Romeinen overgenomen en verder ontwikkeld. In het begin van de jaartelling verspreidde de wijnstok zich met de veroveringen van de Romeinen over het zuidelijk deel van Europa. Met de Europese ontdekkingsreizen uit de 16e en 17e eeuw is de wijnbouw ook naar andere gebieden overge bracht: zoals naar Zuid-Afrika, Latijns- Amerika en Australië. En in onze tijd zien we dat in deze gebieden - 'de nieu we wijnlanden' zoals ze wel worden genoemd - wijnen worden geprodu ceerd, die de traditionele wijnlanden van Europa naar de kroon steken en ernstige concurrentie aandoen. Europa Vooralsnog heeft Europa echter nog veruit de grootste wijnproduktie en wijnconsumptie. Het is dan ook niet verwonderlijk dat men op reis door Europa op vele plaatsen wijngaarden tegenkomt. De Noordelijkste wijnge bieden liggen in Luxemburg en in het Duitse Moezel- en Ahrdal. Hier wor den voornamelijk witte wijnen gepro duceerd (aan de Ahr ook wel heel leuke rode wijnen). Meer naar het zuiden (Frankrijk, Zuid- Duitsland en Zwitserland) treft men naast witte veel rode wijngebieden aan. Denk maar aan de beroemde Bor deaux, de Loire-wijnen en de Bour gognes, maar oók aan de wijnen uit Baden-Würtenberg. Nog meer naar het Zuiden zijn Spanje en Italië de belang rijkste wijnlanden. De wijnbouw strekt zich uit tot het uiterste zuiden van Europa: in Zuid-Spanje (o.a. sherry), Sardinië em Sicilië en Griekenland worden ook nog goede wijnen gepro duceerd. 1 «v Naar het Oosten toe vindt wijnbouw o.a. plaats in Oostenrijk, Hongarije, het voormalige Joegoslavië, Bulgarije (sterk in opmars!) en Rusland. De belangrijkste factoren die bepalen of wijnbouw op een bepaalde plaats mogelijk is en wat de kwaliteit van de eventueel daar geproduceerde wijn zal zijn, zijn het klimaat, de grondsoort, de druif en... het werk van de wijnboer. Klimaat De druif heeft behoefte aan (veel) zon, warmte en water. Een te koud of te droog klimaat sluit wijnbouw uit. Men moet in dit verband onderscheid maken tussen een drietal aspecten. Allereerst is er het gemiddelde klimaat in een bepaalde regio. Dit bepaalt of de rijping van de druiven (en dus de wijn bouw) überhaupt mogelijk is. Ten tweede is er het weer gedurende een bepaald jaar. Dit zal in het alge meen afwijken van het gemiddelde kli maat: het kan kouder of warmer, dro ger of vochtiger dan normaal zijn. Dit weer bepaalt het karakter en de kwali teit van de geoogste druiven. Zijn ze volrijp, dik en zoet of nog wat klein, hard en zuur? Het is duidelijk dat hier van de kwaliteit van de wijn afhangt. Vandaar de grote betekenis van het oogstjaar voor de kwaliteit van de wijn. Als derde factor is er dan het zgn. 'micro-klimaat', dat is de weersgesteld heid op een specifieke plek of in een bepaalde wijngaard. Want als een jaar in het algemeen regenachtig is geweest, hoeft het nog niet overal veel geregend te hebben. Door een speciale ligging of door gewoon toeval - d.i. bij hagelbuien bijvoorbeeld sterk het geval - kunnen de weersomstandigheden in een bepaalde wijngaard afwijken van de rest van het gebied, waardoor de wijn beter (of slechter) is dan het gemiddelde. Deze verschillen kunnen heel groot zijn. Vandaar dat het belangrijk is te weten waar een bepaalde wijn vandaan komt. Hoe meer men van de herkomst weet en hoe specifieker deze is aange geven, hoe meer men weet over de kwaliteit van de wijn. Grondsoort De Romeinse dichter Horatius zei het al: 'Bacchus houdt van heuvelland'. Hij bedoelde hiermee dat wijngaarden op de hellingen van heuvels vaak de beste resultaten geven. Dat is ook nu nog waar. De reden hiervan is allereerst dat de afwatering op deze plaats in het algemeen het beste is. Maar ook betreft het hier vaak arme, maar mineraalkrij- ke gronden. En dat is voor de wijn het beste. Vruchtbare grond in de vlakte geeft wel een hoge opbrengst aan druiven, maar mist kwaliteit. De wijnstok moet als het ware diep in de grond worstelen om zijn voeding te bereiken, om tot de beste restultaten te komen. Men moet met betrekking tot de grond een onderscheid maken tussen de 'boven-grond' en de 'onder-grond'. De boven-grond, zeg maar de oppervakte van de wijngaard, is van belang in ver band met haar capciteit water door te laten en warmte vast te houden. Een boven-grond van keien en kiezel, die deze eigenschappen in sterke mate heeft, is daarom gunstig. Dit is bijvoor beeld het geval in de beroemde wijn gaarden van de Médoc in de Bordeaux streek en in die van Chateauneuf de HEILOO - Thuis: de plaats waar men woont en zich op zijn 'gemak' voelt. Zorg: de pogingen, die men aanwendt, de moeite, die men doet om iets in stand of goede conditie te houden. Als door leeftijd of gezondheid 'onge makken' zich aandienen en toenemen en het niet of onvoldoende meer lukt jezelf of je huis en haard in goede con ditie te houden, dan zal assistentie van buiten nodig zijn om je opgebouwde 'thuis' zo lang mogelijk te handhaven. Dan komt 'thuiszorg' om de hoek kij ken. Een woord als een kapstok waar aan niet alleen bijvoorbeeld 'mantel zorg' kan worden opgehangen, maar waaraan elke 'pet, hoed, jack of jas' van enigerlei zorg een plaats heeft. Dan zijn het niet meer alleen de eerste vormen van thuiszorg door middel van huisarts, wijkverpleging en gezinszorg, maar dienen zich steeds meer mogelijk heden aan om zo lang mogelijk 'thuis' zelfstandig te blijven. Een warme maal tijd, telefoonalarmsystemen, vervoer voor 'soos' of ander bezoek, enige hulp voor technische beslommeringen, het aanmoedigen van aktiviteiten en vele andere vormen van meer of minder intensieve begeleiding en tenslotte zo nodig hulpverlening in de voor ons allen zich eens aandienende terminale fase. De toenemende vergrijzing, en de -toch vooral- om financiële redenen terugtre dende overheid, maken het voor ver enigingen, stichtingen en andere 'zorg'- organisaties noodzakelijk zich te her oriënteren en nieuwe samenwerkings verbanden te ontwikkelen. Particuliere ondernemingen sluiten zich hierbij aan of ontwikkelen bijzon dere specialismen. Juist in Heiloo met een 'vergrijzings percentage' duidelijk boven het lande lijk gemiddelde zijn deze ontwikkelin gen extra merkbaar. Vanaf 1 april van dit jaar werken de vanuit Alkmaar ope rerende Stichting Regionale Thuiszorg, de Stichting Kruiswerk Kop van Noord-Holland en het particuliere buro Thuisverpleging Noord-Holland zeer nauw samen op het gebied van verpleging en verzorging. De vanouds reguliere zorg hoopt in het particuliere bureau de aanvullende mogelijkheid te vinden om nog meer zorghulp op maat te leveren. Zoals in deze krant uitvoerig gemeld, is tussen genoemde stichting Regionale Thuiszorg en de plaatselijke federatie Seniorenzorg een samenwerkingsver band gesloten met als resultaat daarvan de opening van een 'zorgloket' en een plaats voor dagverzorging in het nieu we gedeelte van 'Overkerck'. Bij dit 'zorgloket' in 'de Schalm', zoals het nieuwe gedeelte van Overkerck genoemd is, kunnen ouderen telefo nisch (telefoon 33 87 04) of mondeling terecht voor zorgbemiddeling (in het bijzonder gezins- en bejaardenzorg, dagverzorging en wijkverpleging) en informatie daarover. Voor andere vragen of informatie kan iedereen, - als vanouds - terecht bij het Senioren Info Centrum (in het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo, telefoon 33 12 97): Wie weet iets meer over...; krijg ik str aks vanzelf AOW of moet ik dat aan vragen; wat voor clubs zijn er in Heiloo overdag waar ik mij bij kan aansluiten; zijn er (buitenlandse) vakanties voor minder validen; wat is het adres van Graag Gedaan; bestaat de belbus nog; kan ik Tafeltje Dekje krijgen; kan ik eens vrijblijvend informatie krijgen over...; is er een instelling die...; waar vind ik de Alzheimerstichting; waar kan ik zelf een personenalarm aanschaffen; wanneer heeft de Vrijwilligers Vacaturebank Heiloo spreekuur; bij wie moet ik zijn voor een klacht over...; bestaat er een gezondheidstelefoon; heb ik nu ook recht op de Wet Voorzieningen Gehandicapten (ja!); ik ben alleen komen te staan en kan mijn eigen levensdraad weer steeds beter oppakken, toch zou ik...; bestaat er...; wie komt op voor mijn belangen als oudere; enzovoort. Het Senioren Info Centrum geeft ook (gratis) schriftelijke informatie uit: de zogenaamde 'gele gidsjes'. Deze bieden door hun bondige en actuele informa tie een kapstok voor ouderen om zich zo lang mogelijk thuis zelfstandig te handhaven. Kook Kook is blij met alle gebruikte kleding, huishoudelijke artikelen en meubels. Zij verkoopt ze en de opbrengst gaat naar een project in de Derde Wereld. De goederen kunnen worden afgege ven of neer gezet bij C. de Boer, Schuine Hondsbosschelaan 2, Heiloo, tel. 335314. Ophalen: tel. 072-117891 (werkdagen van 9.00-17.00 uur). Vaste verkooptijden: maandag en woensdag 10.00-12.30 en 13.30-15.00 uur. Zaterdag 5 augustus: maandelijkse ver koop van 10.00-14.00 uur in het pand aan het Victoriepark 2 te Alkmaar. De opbrengst is bestemd voor projecten in resp. Malawi en Nigeria. Amnesty International Iedere vier tot zes weken worden door enkele leden van Amnesty International afdeling Heiloo brieven samengesteld, die overgeschreven en verzonden kunnen worden voor (poli tieke) gevangenen. Iedereen kan hier aan meedoen. Inlichtingen: Denise Janssen (333094) of Jan Moolhuijsen (334925). Gered Gereedschap Gered Gereedschap stelt zich ten doel gebruikte gereedschappen in te zame len, te herstellen en te verzenden naar projecten in de Derde Wereld. Inlevëradres: Wereldwinkel, Stations weg 105 te Heiloo, maandag 13.30- 17.00 uur, dinsdag t/m vrijdag 9.00- 12.00 en 13.30-17.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Museum Psychiatrisch Centrum Het museum van het Psychiatrisch Centrum Willibrord aan de Ken nemerstraatweg 464 is iedere eerste zaterdag van de maand geopend tussen 14.00-16.00 uur. De toegang is gratis. Openbare Bibliotheek Heiloo Op de thematoren staan materialen over 'Insekten en andere kleine dieren'. In de maand augustus is de bibliotheek op zaterdag gesloten. Tijdens de vakan tie van de basisscholen (t/m 20 augus tus) is de bibliotheek ook op woensdag gesloten. Boekverkoop Het Trefpunt Permanente boekverkoop in Het Trefpunt, Westerweg 294, tijdens kan tooruren. Ook als u uw oude boeken kwijt wilt, kunt u ons bellen, tel. 331297. Stedelijk Museum Alkmaar Tot en met 10 september is in het Stedelijk Museum, Doelenstraat 5 te Alkmaar, de expositie 'Wie verre reizen doet...' te zien met werk van schilders uit de Bergense School en hun tijdge noten; openingstijden: dinsdag t/m vrij dag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zon dag 13.00-17.00 uur. Orgelzaal Booy Vrijdag 4 augustus: orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart Berg in Orgelzaal Booy, Daalmeerpad 13 te Alkmaar; aanvang 20.00 uur; entree f 6,00. Galerie Amber Tot en met 13 augustus is er bij Galerie Amber, Dusseldorperweg 18 te Limmen een expositie met werk van Jan Leeuwenburgh (keramiek) en Agus Karna Loedin (kunstfoto's), te zien tij dens de openingsuren op donderdag tot en met zaterdag van 14.00-17.00 uur. Kasteel Marquette Om het vijfjarig bestaan van de Limmer galerie te vieren, exposeren twee kunstenaars van Galerie Amber in het hotel van Kasteel Marquette, Marquettelaan 34 in Heemskerk, gedu rende de hele maand juli. Er zijn schil derijen te zien van Floor de Bruyn Kops en Ed Dekker. Openingstijden: dagelijks van 10.00-22.00 uur. Expositie Gemaal 1879 In het Gemaal 1879 aan de Fielkerweg te Akersloot kan men tot en met 27 augustus schilderijen bekijken van Hans ten Broeke uit Akersloot op zaterdag van 13.00-17.00 uur en zondag van 11.00-17.00 uur. Gemeentehuis Heiloo In het gemeentehuis van Heiloo is tot en met 31 augustus een expositie te zien van foto's van Gerben van der Meulen. Bezichtiging is mogelijk tij dens de kantooruren. De Doorstroom Zaterdag 5 augustus: verkoop van tweedehands spullen ten behoeve van een waterproject in Uganda door de Stichting Doorstroom, Koningsweg 36 te Akersloot tussen 9.30 en 15.00 uur. Wanneer u spullen beschikbaar heeft, kunt u bellen met: 02513 12778 of 14957. Zomerexcursie in duinen Alle'dinsdagen (19.00-20.30 uur) en zondagen (9.30-11.00 uur) in augustus organiseert de NV PWN wandelexcur sies in het Noordhollands Duinreser vaat. Deelname maximaal 25 personen, f. 2,50 bijdrage per persoon. Aanmelding: bezoekerscentrum De Hoep, tel. 02518 62235. (NB: Geldig toegangsbewijs duingebied verplicht). TC Hogedijk Vrijdag 4 augustus: racketavond vanaf 19.00 uur. Zondag 6 augustus: racketochtend vanaf 10.00 uur voor alle speelsterkten en de oudere jeugd. Rommelmarkt Nic Greeuw Flat Zaterdag 19 augustus: jaarlijkse rom melmarkt van 10.00-16.00 uur aan de noordzijde van de Nic Greeuw Flat in Vrieswijk. Een groot deel van de markt wordt overdekt. Wie nog spullen heeft voor deze markt kan bellen met nr. 339347, waarna ze gratis worden afge haald. Hotel Merlet Tot en met zondag 24 september is in hotel Merlet, Duinweg 15 te Schoorl Het interieur van Toerkoop Reisburo Zoonvaart in 't Loo. HEILOO - Maandagochtend 24 juli om 10.00 uur is er nog geen spoor van iemand te ontdekken in het betonnen gat tussen Vishandel Schong en Re staurant Loocatie in het prachtig ver bouwde winkelhof 't Loo. Toch werd het bericht ontvangen dat Toerkoop Reisburo Zonvaart er op 29 juli een 'open dag' zal houden in het nieuwe reisburo in Winkelhof 't Loo 19. In de loop van de ochtend kwamen er op het ruime plein voor winkelhof 't Loo wat bestelbusjes aanrijden en par keerden voor de lege unit waar Toerkoop Reisburo Zonvaart zou moe ten komen. Allereerst werd er door de heren inrichters een kopje koffie genut tigd, maar daarna openbaarde zich al snel een klein wonder. In enkele uren waren de wanden met folderrekken geplaatst, de volgende dag werden de deuren geplaatst, het electra aangelegd en werd ook de magazijnruimte op de eerste verdieping ingericht. Woensdag en donderdag werd er met man en macht gewerKt aan de stoffering, het plafond, de verlichting, de keuken, het sanitair en natuurlijk het meubilair. Jongstleden vrijdag was het voor de klanten van Toerkoop Reisburo Zonvaart een beetje rommelige dag in de zaak aan de Raadhuisweg. De hele dag werd er heen en weer gelopen met een expositie van aquarellen te zien, gemaakt door Jacqueline Vermey uit Bergen. stapels brochures, papieren en dossiers omdat er verhuisd werd naar de 'over kant': Tussen de medewekers van PTT Telecom en de schoonmakers door werd het hele nieuwe reisburo in 't Loo en het magazijn gevuld met alle dingen die men in een reisburo nodig heeft. Om 21.00 uur trokken de medewerkers van Toerkoop Reisburo Zonvaart moe maar tevreden de deur dicht want de volgende morgen zou een gezellige dag worden, open dag voor iedereen die het nieuwe onderkomen wilde zien. Over belangstelling hadden ze bij Toerkoop Reisburo Zonvaart niet te klagen. Ruim driehonderd mensen zijn even een kijkje wezen nemen. Zij kon den onder het genot van een mediter raan hapje en een exotische alcohol vrije cocktail de zaak inspecteren. Iedereen was vol lof over de stijlvolle inrichting. Beukenhouten meubilair met zwarte accenten en een lichte wandbekleding maken samen met de vele kleurige reisbrochures een smaak vol geheel. De medewerkers, Marlies, Mirjam, Iris, Anouska en Esther zijn dan ook zo trots als een pauw over hun reisburo waar de privacy wat meer gegaran deerd kan worden dan op de oude stek in Sporthuis Helling en waar zij twee maal zoveel ruimte hebben om alle klanten naar tevredenheid te kunnen helpen bij het maken van de vakantie keuze of het regelen van een zakelijke- reis. Toerkoop Reisburo Zonvaart is voor taan ook zes dagen in de week geopend Pape aan de Rhone. De onder-grond is van groot belang voor de smaak van de wijn. Juist omdat de wijnstok zo diep wortelt en dus zijn voedingsstoffen diep uit de grond haalt, bespeur je in de wijn vaak het karakter van de onder-grond. Voorbeelden hier van zijn bijv. het bekende vuurstenen neusje van de betere St.Emilion-wijnen en het ijzer in de wijn van Fronsac. De betere Riesling wijnen van Moezel (en Rijn) komen van een steile helling met een leistenen onder-grond. Kalkgrond geeft weer een andere indruk aan de wijn mee (bijvoorbeeld Saumur, maar ook in andere Loire-wijnen tref je dit karakter aan). Druivesoort Niet alleen de grondsoort heeft een grote invloed op de smaak van de wijn. Nog belangrijker is de druif. Er bestaan duizenden verschillende soorten drui ven, waarvan wijn gemaakt wordt. Elk van die soorten heeft zijn eigen karak ter en smaak. Voeg daarbij nog eens dat al die druiven groeien op verschillende typen grond en dat ze heel verschillend verwerkt kunnen worden en je krijgt een enorm scala van typen en soorten wijn. Toch valt echter vaak het karakter van de gebruikte druivesoort(en) in een wijn goed te herkennen. Er zijn wijnen die uit één druivesoort worden vervaardigd (de zgn. cepage- of varietal-wijnen). Voor andere wijnen worden meer soorten gebruikt. Een voorbeeld van een witte cepage-wijn is de Sauvignon de Touraine, die zoals de naam al zegt van de zeer populaire druivesoort Sauvignon wordt gemaakt. Deze druif heeft een heel typerende geur en smaak (doet denken aan zwar- te-bessenstruiken, groente en vers gemaaid gras). Dezelfde druif geeft op een andere grondsoort en in andere weersomstandigheden een andere wijn, maar vaak zijn er toch elementen van deze typerende geur en smaak in de wijn aan te treffen. De betere Bourgognes zijn uitsluitend gemaakt van de druif 'Pinot Noir'. Deze geeft een prachtige, geparfumeerde, wat weelderige geur aan de wijn en een zeer verfijnde smaak vol met nuances. In andere gebieden geeft dezelfde druif soms wijnen die een stuk in dezelfde richting gaan (Californië, Zuid-Afrika), maar soms ook sterk afwijken. Naast andere weersomstandigheden en grondsoort is in deze gevallen de invloed van de mens, i.e. de wijnberei- der, vaak een belangrijke oorzaak van het verschil. In wijnen die uit verschillende druive- soorten worden bereid, is het karakter van de afzonderlijke soorten in het algemeen wat minder herkenbaar. Elke soort draagt iets bij aan het totaal karakter. De ene geeft kracht, de ande re souplesse en de derde soort geeft geur. Wel is het vaak zo dat één druive soort het karakter overheerst. De meeste Bordeaux-wijnen, de Chateau neuf du Pape (max. 13 druivesoorten), de Chianti en de Rioja zijn wijnen van diverse druivesoorten. Het is een aan gename speurtocht uit te zoeken welke druivesoort in deze wijnen het meest karakter-bepalend is. In de wijngaard Reizend door Europa ontmoet men in veel streken kleine of grote wijngaarden. Vaak op heuvels, soms in licht glooiend of zelfs vrij vlak landschap. Elk jaargetij de bieden de stokken een andere aan blik: kaal in de winter, groen in lente en zomer en goudbruin in het najaar. Soms zie je mensen in de wijngaard, de mensen die de stokken verzorgen. Ze bemesten de grond, ze snoeien overtollige ranken af of ze bestrijden ziektes en ongedierte, die bedreigend zijn voor de druif. En in september of oktober, afhankelijk van het verloop van de zomer, vindt de oogst plaats. Dan worden door groepjes mensen met de hand of met een machi ne de druiven geplukt en kan het won derlijke, jaarlijks in de herfst terugkeren de proces van wijnmaken beginnen. G. Haack HEILOO - In Anna Paulowna werd vrijdag 28 juli het NK langebaanzwem men gehouden. Zwem en Poloclub De Spetters had drie man ingezet op de 5 km schoolslag heren. In het veld van 21 deelnemers moest hard gewerkt worden voor de plaatsen. Het in Alkmaar woonachtige Spetters lid Hans Schoenmakers wist de 10e plaats te bemachtigen in een tijd van 1.22.46.1, onze plaatsgenoot Frans van Westerop werd 15e met een tijd van 1.27.37.0 en de eveneens in Heiloo woonachtige Dennis Kaandorp, de ben jamin van het trio, werd 20e in 1.30.59.9. Ook zaterdag werd er gezwommen in Anna Paulowna nu op de 3 km school slag en de 2 km vrije slag. In het lande lijk verenigingspunten klassementneemt De Spetters de 6e plaats in bij de school slag heren. ALKMAAR - Deze cursus is voor elk tweetal zoals: vader-zoon; vriendin vriend; zus-zus; vriend-vriend; man vrouw etc. om elkaar op een persoonlij ke manier te leren kennen, met spreken en zingen gebruiken we maar een klein deel van onze stem. Omdat dit deel zoveel accent krijgt in onze cultuur, worden de persoonlijke klanken vergeten. We werken aan: de stemopbouw vanuit de grond, het loslaten van controle, de expressie van de vocale mogelijkheden en het lichaam als ontvanger en als zen der. Deze cursus start op donderdag 7 september van 20.30-22.30 uur. Plaats: centrum Gré Braaksma, Verdoesstraat 2a te Alkmaar. Informatie en opgave: Gré Braaksma, tel. 072 124014. van 9.00 tot 18.00 uur, vrijdag is er de bekende koopavond en op zaterdag sluiten ze een uurtje eerder. De tele foon-, fax- en postbusnummers zijn ongewijzigd meeverhuisd naar Winkel hof't Loo 19 in Heiloo.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 6