Wijn, een geliefde drank (4) m Evenementenagenda -■ fU lA yeA E PARDIGl f Z& zegtyens c/al 'Vw Lekker lui liggen lezen j Beaujolais-Villages GIRO De letter A DOMAINE DEUX FONTAINES ys/-tsw/x mt) SAUVIGNON '/us-nf A'at/rus 4V De Uitkijkpost. Hét gratis weekblad voor Heiloo en omstreken. I ft Mi ftREFlf-v# NOUVEAU SAVOIE 'Oxford - Cambridge' op Cursus (levens)verhalen Noordhollands Kanaal schrijven Zonnig voetbalfeest bij HSV Anjer fondsen DRINGEND VERZOEK PAGINA 6 UITKIJKPOST - 1fi AUGUSTUS 1 QQfv door -Wón oarts der dCorsl De afgelopen twee weken stonden wat mij betreft in het teken van de letter A'. Hoewel ik niet naar het programma kijk - u weet vast nog wel dat mijn televisie het begeven heeft - leed ik vooral tijdens droomloze nachten bijna aan een Sesamstraat-complex. Overal de let ter 'A' met prachtigegekke en bij zondere gebeurtenissen; plaatjes en verhaaltjes in m'n hoofd om nooit meer te vergeten. Zo ging ik op een vrijdag naar Alkmaarnaar poppodium Atlantis om naar het Amerikaanse bandje de Brandos te kijken. Tijdens Ypestock '95, waar de Brandos ook optradenhad ik het te druk met andere zaken en mocht slechts twee keer dertig seconden genieten van de mengelmoes van rock, country en folk. De schade werd meer dan goed gemaakt door het viertal met hun laatste optreden in Nederland tijdens een twee maanden durende toernee. Daarna nog naar de Platte Stenenbrug, een broodje shoarma en een beetje meedeinen in Extase. Laat thuis natuurlijk, maar neerlijk geslapen. En op tijd wakker de volgende dag voor de Akersloter kermis bij De Vriendschap. De belangrijkste A' van dit jaarlijkse feest is natuurlijk die van alcohol. Op de door Shoreline voortgebrachte klanken zag ik drie generaties het glas hef fen. De jongsten een beetje erg jong, voor de oudsten een beetje erg druk. Maar de middengroep sloeg zich er aardig doorheen. Diverse keren erg letterlijk: dan had ik twee glazen in m'n hand, maar kon na een wilde armzwaai - sommigen noemen het dansen - terug naar de bar. De gevaarlijkste A' zat driem aal in kanaal: al dat water en de weg is opeens zo smal... Het afgelopen weekend wat minder A', maar wel apart. Zo was ik als gast aanwezig bij Het Laatste Maal'van de formatie The Porcupines. Vertelt zanger Piet toch een verhaal: Tk ben met een nieuwe band begonnen, met z 'n drieën. Wij treden gratis op, maar de eigenaar van de zaal moet iedere bezoeker een rijksdaalder geven. Dat trekt mensen en het aantal toeschouwers bepaalt de prijs'. De omgekeerde wereld, lijkt me zo. De week na het optreden volgt de aankondiging (anti-reclame) in de kranten, stelde ik voor. Iedereen lachte, maar Rolling Stone Piet zag het helemaal zitten en ik ben benieuwd welke kroegbaas er als eerste op reageert. Na dit verhaal verkoos ik, voor het al te melig werd, toch beter het hazenpad en belandde op een ver jaardagsfeest. Nog enigszins in de Porcupine-sfeer van de sixties werd mijn gehoor aanvankelijk zwaar aangetast met house en andere her rie, maar daarna kwam er 'een vriend met een gitaar' (Boudewijn de Groot: 'Noordzeestrand'), die de boel mocht opfleuren. Weinig Dylan of Donovan, maar wel drie 'zingende zussen' (één, twee uit de maat) en drie broers die nog ietsje langer moeten oefenen (of de piano moeten stemmen, dat kan ook wel eens helpen). Of ik met wat extra vet in m'n haar manager wilde worden van het span! Toch aardig dat er aan mij gedacht werd. Eigenlijk denk ik dat men liever had dat ik me niet in de gezangen mengde met mijn door zomergriep aangetaste stembanden. Ik zag en hoorde het probleem niet: misschien zong ik wel een toontje te laag, maar niemand was in staat de melodie echt zuiver ten gehore te brengen. Met drie dames en drie heren in de aanbieding gingen mijn gedachten naar Bananarama en The Fun Boy Three: 'It ain't what you do, it's the way that you do it' was hun gezamenlijke hit; het werd nog maar eens in de praktijk bewe zen. Ja, een apart weekend was dat. Veel flauwekul, veel antigrippine, veel zon en ondanks m'n beroerde toe stand toch weinig slaap. Je hoort wel eens van mensen dat hun ver kouden partner een nacht lang bomen zaagt en zelf nergens last van hebben. En wie dit vertelt ligt zelf de hele nacht wakker. Ik zou het in het verleden als bomenzager in de duisternis niet slecht gedaan hebben, zo is me vertelt, maar tegenwoordig houd ik ook mezelf uit de slaap. Dan duren nachten lang en ga je allerlei dingen beden ken om toch nog maar even de ogen te kunnen sluiten. Schaapjes tellen, verhaaltjes bedenken. Voor elk verhaal een nieuwe letter. Verder dan de 'A' ben ik (nog) niet geko men. Nota bene: Dank aan Jaap M. Spier voor zijn suggesties: Het Loo (zonder plein erachter) en Willibrordusplein. Met stip op de eerste plaats: 't Groentje, aangedragen door Rie Kamp. Historisch verantwoord èn actueel (fijn wonen in het groen) èn com mercieel (fijn winkelen rond 't Groentje). Nieuwe suggesties blij ven welkom. DES ^«ELLATiCW C/ Mts m bouteüte aux D<smines U'tANCf mwr- pr<x>m£'mfo$ ues \mmv(ïas260 cassis PRODUCE OF FRANCE VAL DE LOIRE Vin de Pays du Jardin de la France m VIN DE TABLE fife MIS EN BOUTEILLE A LA PROPRIÉTÉ LES CAVES DE LA LOIRE - 4» BRISSAC FRANCE mm AAM "W&K BöU?£=lU) A LA P&OPSIETÊ CAVE D£S M Al TRES VsGflgftOW OU SEAUSSs X - FHAtüCF. 11.5% Vol °OLFE DU EA°* MIS EN BOUTEILLE A LA PROPRIÉTÉ BARRAL P PROPRIETAIRERECOLTANT MAS ST PIERRE 30600 MONTCALM p» VAUVERT FRANCE PRODUIT OE FRANCE CHATEAU DE 1980 MARGAUX APPELLATION MARGAUX CONTRÓLÉE L LURTON, PROP", 33460 MARGAUX MIS .BN E3PLITF. 4, jJ' Kook Kook is blij met alle gebruikte kleding, huishoudelijke artikelen en meubels. Zij verkoopt ze en de opbrengst gaat naar een project in de Derde Wereld. De goederen kunnen worden afgege ven of neer gezet bij C. de Boer, Schuine Hondsbosschelaan 2, Heiloo, tel. 335314. Ophalen: tel. 072-117891 (werkdagen van 9.00-17.00 uur). Vaste verkooptijden: maandag en woensdag 10.00-12.30 en 13.30-15.00 uur. Amnesty International Iedere vier tot zes weken worden door enkele leden van Amnesty Internatio nal afdeling Heiloo brieven samenge steld, die overgeschreven en verzonden kunnen worden voor (politieke) gevan genen. Iedereen kan hieraan meedoen. Inlichtingen: Denise Janssen (333094) of Jan Moolhuijsen (334925). Gered Gereedschap Gered Gereedschap stelt zich ten doel gebruikte gereedschappen in te zame len, te herstellen en te verzenden naar projecten in de Derde Wereld. Inleveradres: Wereldwinkel, Stations weg 105 te Heiloo, maandag 13.30- 17.00 uur, dinsdag t/m vrijdag 9.00- 12.00 en 13.30-17.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Museum Psychiatrisch Centrum Het museum van het Psychiatrisch Centrum Willibrord aan de Kennemer- straatweg 464 is iedere eerste zaterdag van de maand geopend tussen 14.00- 16.00 uur. De toegang is gratis. Openbare Bibliotheek Heiloo Tentoonstellingen in de bibliotheek: tot 28 augustus in de afdeling voor volwas senen en in de jeugdafdeling 'VOC en de Gouden Eeuw' en in de kleuterafde ling 'Berend Botje ging uit varen'. In de maand augustus is de bibliotheek op zaterdag gesloten. Tijdens de vakantie van de basisscholen (t/m 20 augustus) is de bibliotheek ook op woensdag geslo ten. In de vitrine van Zorgcentrum De Loet is een tentoonstelling over 'Oud Heiloo' en in de bibliotheekafdeling van Zorgcentrum Overkerck over 'Griekenland, vakantieland'. Boekverkoop Het Trefpunt Permanente boekverkoop in Het Trefpunt, Westerweg 294, tijdens kan tooruren. Ook als u uw oude boeken kwijt wilt, kunt u ons bellen, tel. 331297. Stedelijk Museum Alkmaar Tot en met 10 september is in het Stedelijk Museum, Doelenstraat 5 te Alkmaar, de expositie 'Wie verre reizen doet...' te zien met werk van schilders uit de Bergense School en hun tijdge noten; openingstijden: dinsdag t/m vrij dag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zon dag 13.00-17.00 uur. Orgelzaal Booy Vrijdag 18 augustus: orgelconcert (ver zoekprogramma) door Wybe Kooymans in Orgelzaal Booy, Daalmeerpad 13 te Alkmaar; aanvang 20.00 uur; entree f 6,00. Orgelconcert in Castricum Woensdag 23 augustus: orgelconcert, door Bas Westerhot met zang van Anneke Kraakman in de Hervormde kerk, Kerkpad 1 in Castricum; aanvang 20.00 uur; entree f 7,50, voor houders 65+ en CJP f6,00. Galerie Amber Tot en met 17 augustus is er bij Galerie Amber, Dusseldorperweg 18 te Limmen een expositie met werk van Jan Buys (kleuretsen) en Irene Maas (handgevormde vazen) te zien tijdens de openingsuren op donderdag tot en met zaterdag van 14.00-17.00 uur en op afspraak. Expositie Gemaal 1879 In het Gemaal 1879 aan de Fielkerweg te Akersloot kan men tot en met 27 augustus schilderijen bekijken van Hans ten Broeke op zaterdag van 13.00-17.00 uur en zondag van 11.00- 17.00 uur. Expositie in Merlet In restaurant-hotel Merlet, Duinweg 15 te Schoorl is een expositie te zien met aquarellen van Jacqueline Vermey. Gemeentehuis Heiloo In het gemeentehuis van Heiloo is tot en met 31 augustus een expositie te zien van foto's van Gerben van der Meulen. Bezichtiging is mogelijk tij dens de kantooruren. Zomerexcursie in duinen Alle dinsdagen (19.00-20.30 uur) en zondagen (9.30-11.00 uur) in augustus organiseert de NV PWN wandelexcur sies in het Noordhollands Duinreser vaat. Deelname maximaal 25 personen, f. 2,50 bijdrage per persoon. Aanmelding: bezoekerscentrum De Hoep, tel. 02518 62235. (NB: Geldig toegangsbewijs duingebied verplicht). Rommelmarkt Nic Greeuw Flat Zaterdag 19 augustus: jaarlijkse, voor een groot deel overdekte rommelmarkt van 10.00-16.00 uur op de parkeer plaats aan de noordzijde van de Nic Greeuw Flat in Vrieswijk. Heeft u nog spullen? Bel 339347 en ze worden gra tis bij u opgehaald. Tennisvereniging Heiloo Van 12 tot en met 19 augustus vinden op het sportpark aan De Dors de jaar lijkse jeugdkampioenschappen plaats. Van 26 augustus tot en met 10 septem ber worden de clubkampioenschappen voor senioren gehouden. Zondag 8 oktober: racketdag van 10.30 - 15.30 uur. Pakketten voor Polen Donderdag 17 augustus: gelegenheid voor het inleveren van pakketten voor familie of vrienden in Polen bij de fami lie Velthuis, Zeeweg 17 te Heiloo, tus sen 13.00 - 20.00 uur. Voor nadere informatie (afmetingen, kosten en der gelijke): tel. 331802. SV De Vrijheid Zaterdag 2 september: open dag bij schietsportvereniging De Vrijheid in het teken van '1300 jaar Heiloo' en het eigen verenigingsjubileum van 10.00- 17.00 uur in het onderkomen op sport park Het Zevenhuizen (naast/achter de badmintonhal). De Doorstroom Zaterdag 19 augustus: verkoop van tweedehands spullen ten behoeve van een waterproject in Uganda door de Stichting Doorstroom, Koningsweg 36 te Akersloot, tussen 9.30 uur en 15.00 uur. Inlichtingen: 02513-12778 of 14957. HEILOO - In dit artikel wordt het belangrijkste onderwerp van alles wat met wijn te maken heeft behandeld. Nu staat namelijk de consument, de wijn drinker waar het toch allemaal om gaat en voor wie de wijn tenslotte gemaakt wordt, centraal. Wie heeft het niet mee gemaakt: je drinkt ergens een glas witte of rode wijn en die blijkt verrassend lekker te zijn. Maar waar vind je die wijn? Bij een andere gelegenheid koop je een fles waar je veel van verwacht, maar de wijn valt tegen. Wat ik hiermee zeggen wil is: velen hebben het gevoel dat je er niet zeker van kunt zijn wat je krijgt als je wijn koopt of bestelt. En ten dele is dat waar. Je kunt nu eenmaal niet van buiten zien hoe de wijn zal smaken. Dat hoort ook bij een zo geschakeerd product als wijn: er blijft altijd een element van verrassing, van het onverwachte. Maar er zijn wel een aantal tips te geven, om te zorgen dat je teleurstellingen zoveel mogelijk uit sluit. Wat is lekker? Allereerst is het van belang voor jezelf te bepalen wat je lekker vindt. Houd je van licht, fruitig, elegant en fris of heb je liever een stevige volle, alcoholrijke en krachtige wijn? Dit is uiteraard een kwestie van puur persoonlijke smaak. Veel mensen, waaronder ikzelf, hebben niet zo'n uitgesproken voorkeur. Daar is het meer een kwestie van alles op z'n tijd. Bij een winterse maaltijd bijvoor beeld drink je meestal wat krachtiger wijnen dan wanneer je zomers lekker op zondagmiddag in de tuin zit. En soms ben je in de stemming voor een feestelijke mousserende wijn, terwijl een ander moment vraagt om een aris tocratische, wat gereserveerde Bor deaux. Er is maar één manier om die grote verscheidenheid die er tussen de vele wijnsoorten bestaat, te leren ken nen en dat is proeven. Om goed te proeven is de geestelijke instelling heel belangrijk. Allereerst: laat de wijn tot u spreken. Benader de wijn niet met vooropgezette ideeën, maar wacht af welke impressies de wijn bij u oproept. Toon respect voor de wijn, elke goed gemaakte wijn verdient dat. Wantrouw mensen die na amper hun neus in een glas te hebben gesto ken al roepen dat ze het karakter van een wijn kennen. Goed proeven vergt geduld en aandacht. Ten tweede is zelfvertrouwen belang rijk: proef zelf en praat nooit anderen na. Uw eigen indrukken zijn onver vreemdbaar de uwe en zijn bepalend voor uw oordeel. Uiteraard is het goed met anderen te praten over wat de wijn bij hen losmaakt, maar altijd op basis van respect voor eikaars mening. Tenslotte, proeven doet men door te letten op (1) de kleur van de wijn, (2) de geur (het 'bouquet'), (3) de smaak en, als belangrijkste, (4) de harmonie van de totaalindruk. Dit laatste moet aangenaam zijn. Wijn is een genotmiddel. Men drinkt wijn niet omdat het nodig is, maar voor zijn plezier. Wijn moet daarom gewoon lekker en aangenaam zijn. Maar tegelij kertijd is het een heel gecompliceerde drank met zeer specifieke smaakpatro- nen. Wat men aanvankelijk niet erg kan waarderen, gaat men soms pas later lekker vinden. Er is sprake van een ont wikkelingsproces. Wijn moet je daarom 'leren' drinken, zegt men wel. En heb je dat eenmaal geleerd, dan gaat een fas cinerende wereld vol smaakrijkdom- men voor je open. Wat is goed? Nu we hebben gezien dat wat je een lekkere wijn vindt een puur persoonlijk subjektief oordeel is, kun je je afvragen wat een goede wijn is. Want het kan best zijn dat een wijn volgens min of meer objektieve criteria goed is, terwijl je hem persoonlijk niet lekker vindt. Het omgekeerde is uiteraard ook mogelijk. Wat is goed? Soms wordt onder een goede wijn ver staan een wijn die tot de betere in zijn soort behoort. Elke streek brengt namelijk een scala van kwaliteiten voort. Neem als voorbeeld de Elzas. De wijnen, voornamelijk wit, worden in het algemeen genoemd naar de druive- soorten waarvan ze gemaakt zijn. Het zijn dus cepage-wijnen. Eén zo'n wijn is bijvoorbeeld de Pinot blanc (de beste begeleider van asperges, zegt men). Maar niet elke Pinot blanc uit de Elzas heeft dezelfde kwaliteit. Je hebt produ- centen die vrij neutrale, karakterloze Pinot blanc maken en je hebt ook top producten die wonderen van smaak mogen heten. Dat verschil hangt af van de wijngaard èn de zorg die aan de wijnbouw en -bereiding wordt besteed. Een goed criterium is de prijs (af wijn gaard!). De markt werkt in wijngebie den zodanig dat topkwaliteiten de hoogste prijzen opleveren en mindere kwaliteiten goedkoper zijn. Dit prijs verschil 'af wijngaard' werkt ook wel in de Nederlandse consumentenprijzen door, maar niet altijd even duidelijk. Van belang is bijvoorbeeld hoeveel tus senschakels iets op de wijn moeten ver dienen en wat zij aan marge hanteren. Daardoor kan het voorkomen dat - bij veel tussenschakels en hoge marges - een betrekkelijk eenvoudige kwaliteit soms wordt aangeboden tegen dezelfde prijs waarvoor men elders (weinig tus senschakels, lagere marges) een veel betere kwaliteit kan kopen. Maar in het algemeen geldt binnen één wijnsoort: hoe hoger de kwaliteit, hoe hoger de prijs. Deze regel geldt niet bij vergelijking van verschillende wijnsoorten. Aan gezien de prijs een kwestie van vraag en aanbod is, spelen bij wijnen uit ver schillende gebieden veel meer faktoren een rol. Het prijsverschil tussen Bordeaux en Bourgogne bijvoorbeeld kan zeker niet door verschil in kwaliteit worden verklaard. Het is een gevolg van het feit dat het Bourgogne-gebied veel kleiner is (geringer aanbod) en de vraag toch redelijk groot. De prijs heeft dus grote beperkingen om vast te stel len wat een goede wijn is. Een beter cri terium vormt het feit of een wijn goed gemaakt is en typerend is voor de streek van herkomst. Of een wijn goed gemaakt is hangt af van de producent. Het is dus van belang zoveel mogelijk te weten omtrent de herkomst van de wijn: waar komt de wijn vandaan en wie heeft de wijn gemaakt. 'f: f s$1- i*- wÊfhétvau ■pefleur- mi C ChMi..:. RÉN»»**.» .y - "j APPELLATION CONTRÓLÉE Mis en bouleille par THORIN F7I570 PONTANEVNJX 12,5% Vol 70 Cl Etiket Gelukkig geeft het etiket in veel geval len behoorlijk wat informatie over de wijn. Ook door wat er soms niet op staat! Om redenen van ruimte beperk ik me in het volgende tot de etikettering van Franse wijnen, dit is ongeveer de helft van alle wijn die in Nederland gedron ken wordt. Er zijn met name drie samenhangende dingen waarop men bij het lezen van het etiket moet letten. Allereerst is dat de wettelijke kwaliteitsgroep waartoe de wijn behoort. In opklimmende volg orde zijn dat "vin de table" (tafelwijn), "vin de pays" (streekwijn), "vin déli- mité de qualité supérieur" (kwaliteits wijn) en "vin d'appellation controlée" (wijn met gecontroleerde herkomstbe- naming). Pe Franse wet (en de regelgeving van de Europese Unie) geeft voor de pro ducten van wijn bepaalde voorschrif ten, die strenger zijn naarmate men in een hogere kwaliteitsklasse komt. Helaas is het desondanks niet zo dat bijvoorbeeld een vin de pays altijd van mindere kwaliteit is dan een appella tion controlée wijn. Alles hangt af van de producent! Het tweede element waarop men moet letten is de vermelding van het gebied van herkomst van de wijn. Hier zijn de verschillen zeer groot. Er kan bijvoor beeld staan 'vin de France', waaruit alleen maar blijkt dat het Franse wijn is. Maar er kan ook staan "Romanée- Conti", hetgeen wil zeggen dat de wijn komt van een beroemde wijngaard in de Bourgogne van nog geen 2 ha. In het algemeen geldt, hoe nauwkeuriger de aanduiding van de herkomst, hoe beter de wijn waarschijnlijk is. Maar het meest beslissende is toch een derde vermelding op het etiket, nl. die van de producent. Want het is al vele malen in de artikelen naar voren geko men dat de wijze van produceren van een wijn, vanaf de ligging van de wijn gaard tot de botteling en opslag, bepa lend is voor de kwaliteit en het karak ter. Men kan drie groepen producenten onderscheiden: de handelshuizen, de coöperaties en de particuliere wijnboe ren. De eerste groep, de handelshuizen, worden op het etiket in het algemeen aangeduid als 'négociant-eleveur'. Zij kopen druiven of jonge wijn van wijn boeren en vervaardigen hieruit hun wijnen. De handelshuizen hanteren soms fan tastische namen, maar soms ook alleen een nummer. Maar weinig handelshui zen - en dat zijn dan ook zeer bekende - maken echt goede wijnen. Met wijnen van handelshuizen moet men dus erg oppassen. Als men ze al wil aanschaf fen, dan bij voorkeur van de goed bekend staande. Een algemeen nadeel VIN DÉLIMITÉ DE QUALITE SUPÉRIEURE vin esi issu de cépiges introduin au Xle siècle par les moines de Conqurs CAVE DES VIQNERONS DU VALLON, VALApv (Aveyron) FRANCE van deze wijnen is overigens wel dat ze vaak niet erg persoonlijk overkomen. Een tweede groep producenten - thans van grote betekenis - zijn de coöpera ties. Sommigen zijn uitgerust met eerste klas technisch materiaal, anderen zijn nog erg ouderwets. Zij verwerken de druiven van soms duizenden individu ele boeren. Hun producten variëren van matig tot behoorlijk góed. Ook hier ontbreken vaak persoonlijke wijnen met een individueel karakter. De coö peraties - met name de technisch geavanceerde - zijn met name goed in het produceren van eenvoudige doch correcte wijnen voor een aantrekkelij ke prijs. De derde groep producenten zijn de particuliere wijnboeren (vaak aangeduid als propriétaire-récoltant). Het is in deze groep dat men de beste wijnen aantreft. Maar ook zeer slechte wijnen komen hier voor. Het is maar net wat de producent nastreeft en wat hij kan. De goed gemotiveerde wijn boer zal er alles aan doen om zowel in de wijngaard als in de kelder alles zo goed mogelijk te laten verlopen. Hij zal werken in de tradities van de streek, maar ook investeren in nieuwe appara tuur. Hij zal een zo goed mogelijke wijn afleveren, gezond, eerlijk gemaakt en met een individueel karakter. Een wijn die niet verveelt, maar door zijn per soonlijkheid glas na glas blijft boeien. Maar hoe weet je nu dat je wijn afkom stig is van een "dergelijke, enthousiaste wijnboer en niet van zijn buurman, die maar een knoeier is? De enige zeker heid daarover krijg je door er naar toe te gaan, met de wijnboer - of de wijn boerin, want die komen er gelukkig steeds meer - te praten en de wijn te proeven. Pas dan weet je zeker dat de wijn goed gemaakt is, een voor de prijs goede kwaliteit biedt en een karakter heeft dat je aanspreekt. De meeste mensen kunnen of willen dat niet zelf doen. Maar een goede wijnimporteur/wijnkoperij doet dat wel. Hij weet precies waar de wijn van daan komt; hij kent de mensen die de wijn maken. Een goede wijnleverancier laat u graag zijn wijnen proeven. Voor de consument, de wijnliefhebber, is dat de beste garantie! G. Haack Appellation Vin de Savoie Controlée 12,5% vol HEILOO - Ieder mens schrijft zijn eigen boek. Ervaringen, gebeurtenis sen, gedachten voegen zich hoofdstuk na hoofdstuk toe aan zijn levensver haal. De bladzijden zijn dicht bedrukt en herschrijven zich met de tijd. Maar hoe ga je open als een boek? Hoeveel bladzijden tel je? Ben je een sprookje of meer een studieboek? Zou je je kopen, lenen in de bibliotheek, of alleen stiekem lezen en zachtjes terug zetten in de kast? De cursus (levens)verhalen schrijven laat zien hoe je dat wat in je levensver haal geschreven staat kunt gebruiken voor verhalen. In de cursus wordt uit gegaan van dagelijkse ervaringen, KOEDIJK - Op zaterdag 19 augustus vindt in Koedijk de- jaarlijkse Gondelvaart plaats. Voorafgaande aan dit evenement zal op het Noord-Hol lands Kanaal een roeiwedstrijd plaats vinden tussen de achten van de ARZV (Alkmaar) en OSSA (Heerhugo- waard). Om 20.00 uur wordt het start schot gegeven voor de dames die de 2,5 km zullen afleggen tussen de graan- maalderij in Koedijk-Zuid en bushalte de Witte Winkel. Daarna zullen de herenploegen het traject in omgekeer de richting varen. De organisatoren hopen van de Noord-Hollandse versie van Oxford-Cambridge een jaarlijks terugkerende happening te maken en hebben twee wisselbekers beschikbaar gebeurtenissen en herinneringen. Door Mis en bouteille la propriété par ^^LLIEN Jean, Récoltant - 73250 FRÉTERIVE - Tél. 79.2S.61.58. HEILOO - Afgelopen zondag was er het eerste HSV bedrijvenkring voetbal toernooi. Het weer was prachtig, de opkomst overweldigend en de sfeer fantastisch. Vanaf 13.00 uur stroomden de sponsors met hun teams het com plex binnen. De vele vrijwilligers had den er toen al een aantal uurtjes opzit ten en dat was goed te zien. Buiten op het Jan Bakkerplein stond een feeste lijk terras met vrolijke parasols uitnodi gend te wachten. De barbeque werd opgebouwd en zomerse muziek klonk uit de boxen. Tegen half twee was iedereen op de hoogte van het wedstrijdgebeuren en om kwart voor twee floten de scheids rechters voor de eerste maal. Het bestuur had bij monde van het organi serende Team de Haas laten weten dat het toch vooral een vriendschappelijk toernooi was en dat de gezelligheid voorop stond. Dit was niet tegen dove mans oren gezegd. De vele bekende Heilooër gezichten straalden van ple zier. Al snel werd er hard gelopen en nog harder gelachen. Langs de lijn ver maakten de bezoekers en supporters zich opperbest. Alle spelers hadden van het HSV bestuur een aantal consump tiebonnen gekregen waar dankbaar gesteld Infomarkt Belangstellenden voor de roeisport kunnen diezelfde avond tussen 19.00 en 22.00 uur een kijkje nemen in de Sportlaan te Koedijk waar beide roei verenigingen met een promotiestand te vinden zijn. Naast het bekijken van roeimateriaal en foto's en het vragen van informatie is het ook mogelijk daar mee te doen aan een roei-ergometer- wedstrijd. De roei-ergometer is een 'droogroei-apparaat' dat velen uit de sportschool zullen kennen. Voor meer informatie: M. Kind: 072-646012. gebruik van werd gemaakt. De zon en de inspanning maakten dorstig. Tegen vijf uur had slager Jan Kraakman van Chateau Briand de eerste satétjes gaar. Samen met het brood van Bakker Borst was het prima smullen. Spanning bij de dames en gemixte teams ging de eerste prijs naar het team van Zandbergen, op de voet gevolgd door Buro van Duin. Bij de heren bleef het lang spannend maar het sterkste team werd uiteindelijk terecht kam pioen. Jongeneel uit Alkmaar met aan voerder Frank de Waard kreeg de eer en een ovatie van het publiek. Tweede werd team de Haas dat als pleister op de wonde wel de topscoorder van het toernooi, Rogier Nolta met 16 treffers, in het team had. Voorzitter Piet Leek zag vol tevreden heid terug op een geslaagd toernooi en een heerlijke dag. 'Het is een goed gevoel om op deze manier een dag met onze sponsors te kunnen beleven. Vrolijke, vriendelijke gezichten en heel, heel veel ple^ Iedereen bedankt'. middel van schrijfopdrachten wordt toegewerkt naar het schrijven van tek sten. Daarbij komt het trainen van de fantasie, het uitgebreider waarnemen van de werkelijkheid, het denken in meerdere oplossingen en het beter gaan schrijven door oefeningen in ver schillende stijlen, genres en perspektie- ven aan de orde. De teksten worden met elkaar besproken en becommenta rieerd. Het resultaat? De ene keer drie regels, de andere keer een beschrijving van de juffrouw uit de eerste klas, een imitatie van een geliefd schrijver, een kort verhaal, een tekst over je eerste dansschoenen... De cursus is bedoeld voor iedereen die van taal, vertellen en woorden houdt, maar vooral voor mensen die graag schrijven en het leuk vinden delen van hun levensverhaal te gebruiken voor teksten en verhalen. De cursus wordt gegeven op twaalf vrij dagochtenden van 9.30-11.30 en start 22 september. De begeleiding is in han den van Margreet Schouwenaar, do cente en schrijfster. Voor opgave en/of inlichtingen kunnen belangstellenden na 19.30 uur bellen (072) 332418. Prins Bernhard Fonds Culti Oeven om cultuur die je lief is. De redaktie van de Uitkijkpost wil via deze oproep het volgende ver zoek doen aan alle schrijvers en schrijfsters van kopij: WILT U DE TEKST BIJ VOOR KEUR GETYPT INLEVEREN BIJ DE BEKENDE ADRESSEN? Dit voorkomt eventuele fouten en bespaart de redaktie veel tijd

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 6