Buk Buk geeft 'opening van zaken' Raad volgt nieuwe procedures (AyeA PAGINA 6 UITKIJKPOST - 6 SEPTEMBER 1995 Fanmail Seizoenstart Tendenz 'Intelligent systeem' beveiligt 't Loo ikm /tieren Drntr Z& zeguyests c/ats /j esiy. Het is nooit goed of het deugt niet. Maar desondanks ben ik blij dat deze rubriek in de Uitkijkpost toch heel behoorlijk wordt gelezen. Want, lieve mensen (het is zondagochtend tien uur, Willem Duys op Radio 2), wat was het overal druk de afgelo pen dagen. Van heinde en verre kwam men naar het vernieuwde Loo toe om te kijken en te kopen. En om de door mij voorgestelde thuisblijversbelasting te vermijden, zo bleek. Velen spraken mij aan, gaven me visitekaartjes of een brief je met daarop haastig hun naam: gekrabbeld, zodat die op de lijst van actieve dorpelingen zal belanden. Helaas, zo werkt het dus niet. En die lijst bestaat niet. Bij de Uitmarkt in Heiloo-West moest ik blijven lopen om niet door Jan en alleman aangeklampt te wor den. Ik heb die truc eens geleerd van een vriendin.Blijven praten, blijven lopen'fluisterde ze terwijl we op zaterdagochtend door de drukke supermarkt in de wijk liepen. Links en rechts werden oogleden opge trokken, zagen we blikken vol mis plaatste herkenning en brutale nieuwsgierigheid. Maar voordat men ook maar iets kon zeggen of vragen, waren wij al bij het volgende schap om onze aankopen te kiezen. Na twintig minuten stonden we bui ten. Het rondje Uitmarkt duurde iets langer - dank aan de organisatie voor de VIP-consumptiebonnen! - maar toch, ik was op tijd op Het Plein (de meest recente naamsugges- tie, samen met Plein 95) voor de Top 40-herrie aldaar. Overigens, er schijnt een alternatief in voorbereiding te zijn voor de te verwachten verkeerschaos op de sierbestrating bij de winkelhöf. Ik heb het een wethouder horen fluiste ren tijdens de officiële heropening. Kortweg komt het erop neer dat het plein tijdens de weekmarkt woens dag), op vrijdagavond, op zaterdag en de koopzondagen verboden ter rein wordt voor gemotoriseerd ver keer. Als opstapje naar een betere regeling (Dicht dat plein!) geen slecht compromis. Definitiefis de busroute 'achterom', via de Willibrordusweg. Daarvoor is de kruising Heerenweg - Van der Veldenstraat inmiddels aangepast qua voorrangsregeling. Het gaat de goede kant op wat betreft het luiste ren naar de bevolking en het lezen van de Uitkijkpost. Toch ben ik na vorige week wat lezers kwijtgeraakt en dat spijt me zeer. Wellicht had ik het moeten weten, maar het woord kankeren roept nog steeds weerstand op. De door mij bedoelde betekenis knor rig afgeven op toestanden en perso nen') stond echter al in 1976 in de tiende druk van Van Dale. Geen begrip heb ik voor wie - terwijl die nota bene al bijna anderhalf jaar wordt gepubliceerd - de kop 'Ze zeggen dat ik gek ben...' nu nog aan stootgevend noemt. Ik ben niet 'van m'n verstand beroofd', geef geen 'blijk van gemis aan gezond ver stand'. Nee, ik schrijf 'dwaas, mal, zot en onzinnig', ik ben een 'nar, die adelijke lieden er op na hielden om zich met hun dwaasheden te verma ken' (om daarna wijze besluiten te nemen, naar ik hoop). De citaten komen wederom uit Van Dale 1976. Een niet onaanzienlijke plaatsge noot vond mijn stukje vorige week nogal 'zuur'. En hij zei het me met een toch wat te negatieve ondertoon: Hoe kan je toch zo somber, verbit terd zelfs, over ons mooie Heiloo en al die fijne mensen die er wonen schrijven? Gewoon, zoals ik het heb gedaan! Ik had er de pest in, het kwam recht uit m'n hart en uit die van vele anderen. Ik vond Heiloo eventjes helemaal niet mooi en fijn om in te wonen. En al dat groen kon me gestolen worden. Ik vond de mensen niet lief. Het was als de smaak in m'n mond de ochtend na een avondje stappen: zuur. En dan kan je een kwartier je tanden poetsen, maar het helpt geen snars. Het is een kater, die tijd nodig heeft om te verdwijnen. Maar wees gerust, beste bekende plaatsgenoot, in een week kan er heel wat veran deren. Overigens, de positieve reac ties uit de hoek van d$ actievelingen i - ik ontving zelfs meer fanmail dan op Valentijnsdag - waren overweldi gend, dus de benaming 'zuur' is mis schien niet overeenkomstig de opi nie in het dorp. Dat geeft te den ken... Ik heb eens gezegd dat het niet mijn gewoonte is om over bepaalde onderwerpen meer dan één keer te schrijven. Zeg nooit nooit, zo is me inmiddels duidelijk. Grote projecten en gebeurtenissen blijven langdurig de aandacht trekken, ook de mijne. En pas als alles in kannen en krui ken is - en ik tevreden ben over de gekozen oplossing - dan mag er gezwegen worden. De bouwperike- len rond en in 't Loo zijn zo goed als gedaan, ik kan er wel mee leven, dus mag ik eindelijk andere onder werpen kiezen. Vanaf volgende week dus een ande re toon, misschien vriendelijker, en zeker een reeks nieuwe gebeurtenis sen. Ik moet mijn aandacht maar eens schenken aan het Stationscentrum, waar op het NS- perron een winkelboulevard zal ver rijzen. Daar schijnt niet iedereen even blij mee te zijn. Ik zou het ook kunnen hebben over een avondje klaverjassen, een barbecuefeest in de regen, een reisje naar het buitenland. Want waarover ik ook schrijf, het gaat toch ergens anders over. Cryptisch? Ja zeker! Als u na een dolle avond de volgende ochtend in de spiegel staart, moet u toch ook even puzzelen om de waarheid van het beeld te herkennen? En mijn stukje is toch uw spiegel? Alle gekheid op een stokje, vanaf heden zwijg ik in bijna alle toonaar den over 't Loo en omgeving. Ik zal met de lezers wat hardop nadenken over de bouwplannen op De Egels hoek over een jaar of wat. M'n suggesties hieromtrent van een jaar geleden kregen nauwelijks respons. Maar straks is het serieus en voor mij van belang. Waarom? Daar leest u nog wel over de komende tijd, wanneer het 'afscheid' van ons mooie dorp echt voor de deur staat. Nu heb ik daarvoor nog geen tijd. De actualiteiten claimen mijn pen, oog en oor. Over dat laatste: heeft u al geluisterd naar de 'streekradio' voor Heiloo op 96.5 FM (kabel)? Nee? Foutje! Ja? Excellent! De stoere mannen van 20 Brothers House (hierboven) en Kitsch a Gogo op één avond in de Buk. HEILOO - Ieder z'n meug. Dat moet en kan bij jongerencentrum Buk Buk aan de Pastoor van Muijenweg 12. Het moet, omdat de jongeren vandaag de dag echt niet meer massaal gaan tafel tennissen of plaatjes draaien. Er zijn zoveel wensen en vragen, dat een jonge rencentrum een heel gevarieerd aanbod moet brengen. Het kan, omdat bij Buk Buk een grote groep vrijwilligers met beroepsmatige ondersteuning voor het seizoen 1995-1996 alle registers heeft opengetrokken. Op nagenoeg alle fron ten is er week-in week-uit iets te bele ven. Aanstaande zaterdag (9 september) kunnen de liefhebbers en andere geïnte resseerden een kijkje gaan nemen tij dens de seizoenspresentatie, die om 21.00 uur begint. De toegang is deze avond geheel gratis. Buk Buk is van oudsher natuurlijk bekend vanwege de vele concerten door popgroepen, die er plaatsvinden. De voltallige Nederlandse top kwam in de afgelopen jaren al eens langs en ook in de komende maanden staat er heel wat op het programma. Een greep: Vitalis (16 september), Between (afscheidscon cert, 22 september), Herman Brood (30 september), 20 Brothers (14 oktober), The Bob Color (11 november), Van Dik HEILOO - Om de raadsvergadering wat sneller te laten verlopen heeft bur gemeester Schoof als voorzitter van de gemeenteraad met de fractievoorzitters nieuwe procedure-afspraken gemaakt. In het vervolg zullen agendapunten, waarover in de commissies unanieme éénstemmigheid heerst, niet meer uitge breid in de gemeenteraad worden behandeld. Zodoende bleven er afgelopen maandag nog maar vier bespreekpunten over. Schattingen over de aflooptijd varieer den van 9 uur tot half tien. Het werd toch nog 10 uur. De raad moest kenne lijk nog even wennen aan de nieuwe afspraken. Zo kreeg het onderwerp "kredietverle ning ten behoeve van diverse aanpassin gen Open Huis", vermeld op de lijst van agendapunten waarover éénstemmig werd gedacht, toch nog ruime aandacht van de raad. Niet zozeer het krediet zelf alswel de relatie tussen gemeente en stichtingsbestuur van het Open Huis was punt van discussie. Feitelijke situatie is dat er geen huurovereenkomst tussen gemeente en stichting is. Diverse partij en vinden dat een ongewenste situatie. D66 (dhr van Halem) vindt dat met het vaststellen van de relatie niet gewacht moet worden op de uitkomsten van de "Heroverwegings-operatie" (zoeken naar bezuinigingsmogelijkheden). Ook het CDA (mevr. Worm) vindt de relatie maar schimmig. Daarom is het CDA voorstander van een contract op basis van duidelijke afspraken. Het CDA vindt het onjuist de lasten van de aange brachte automatische brandblus-instal- latie bij het bestuur te leggen. Dat moet dan weer worden doorberekend in de huren aan de verenigingen. De heer Bos (Heiloo 2000) is eveneens tegen doorbe rekening van de voorinvestering. De heer Daas (Heiloo 2000) vindt dat op korte termijn helderheid moet worden geboden en wil het opstellen van een huurcontract naar voren halen. Het college (wethouder Bos) stelt dat het vaststellen van de relatie niet even in een paar maanden te regelen is. De lopende onderzoeksopdracht moet wor den afgewacht. Niet alleen verhuur, maar ook verkoop is denkbaar. Zodra dit onderzoek is afgerond zal het college haar mening hierover geven en zullen snel gesprekken worden gevoerd. Burgemeester Schoof voegt daar nog aan toe dat de relatie nu bepaald wordt door de voorwaarden genoemd in het Burgerlijk Wetboek, hetgeen toch een duidelijke relatie waarborgt. Mevrouw Cahn (WD) ging deze discussie wat te ver. „Het gaat in dit voorstel om krediet en niet om de vaststelling van de relatie. Dat is een punt van behandeling voor de kerntakendiscussie en daarom nu niet aan de orde," aldus mevrouw Cahn. En vervolgens werd de kredietverstrekking door de raad geaccepteerd, waarbij het CDA bezwaren hield tegen de doorbe- reking aan het stichtingsbestuur. Heiloo krijgt een bezwaarschriftencom missie. Om de burger meer vertrouwen te geven in de besluitvorming rond bezwaarschriften wil het college - zoals aangegeven in het collegeprogramma 1994-1998 - een aparte commissie voor het behandelen van bezwaarschriften in het leven roepén. Deze commissie hoort en adviseert. Het bestuur (college c.q. raad) beslist en kan desgewenst gemoti veerd afwijken van het advies van de commissie. De commisie zal zich niet buigen over bezwaren met betrekking tot belastingen en personeelsaangele genheden. Het college denkt aan een commissie van vijf leden, waarvan twee uit de gemeenteraad afkomstig. De overige drie leden dienen specifieke (juridische) kennis te hebben. Het secretariaat wordt door de gemeente geleverd, maar zal onafhankelijk kunnen opereren. Alle fracties in de raad zijn blij met deze commissie en stemmen dan ook gaarne in met het voorstel. Wel vinden enkele fracties (Heiloo 2000 en D66) het uittrekken van een halve dagtaak voor het secretariaat aan de royale kant. Dhr Daas (Heiloo 2000) wil liever beginnen met 10 uur per week. Dat kan zonodig altijd nog uitbreiden. Dhr van Halem (D66) vindt dat de kos ten van deze halve formatieplaats elders in het apparaat zouden moeten worden teruggevonden. GroenLinks (dhr Pleizier) vindt de hoogte van de presentiegelden absurd, maar is vooral felle tegenstander van het bekostigen van deze commissie uit onder meer WVG-gelden. Een algeme ne commissie behoort uit de algemene middelen te worden bekostigd, aldus dhr Pleizier. Burgemeester Schoof bena drukt nogmaals het nut van de voorge stelde commissie. De kosten zullen nauwkeurig worden gevolgd. Hij ver wacht dat, nadat oproep en selectie heeft plaatsgevonden, de commissie per 1 januari van start kan gaan. Met de aan tekening dat sommige fracties proble men blijven houden met bepaalde onderdelen van het voorstel, werd toch ingestemd met het voorstel. Heiloo zal dus weer een nieuwe commissie rijker worden, maar dan wel een commissie waar de burger met zijn bezwaren terecht kan. Onderhoud aan wegen Het college heeft een plan opgesteld om met de daarvoor beschikbaar gestelde geldmiddelen een aantal voorzieningen aan wegen te treffen en daarmee even tuele verkeersknelpunten aan te pak ken. Voor 1995 staat op de lijst: - Herinrichting Stationsweg/rotonde - Herinrichting Tuindorp/Slimpad - Reconstructie Westerweg incl. fiets pad (gedeelte Slootenslaan- Vennewatersweg) - Reconstructie Belieslaan (gedeelte Het Maalwater/nabij Trias) - Herinrichting Pastoor van Muijenweg-West Rekening houdend met diverse prio riteiten staan voor 1996 op het pro gramma: - Herinrichting Schuine Hondsbosschelaan. Uitvoering wordt onder meer gege ven aan het verkeersplan, waarin ver meld staat dat deze weg verkeersluw moet worden gemaakt. - Herinrichting Stationsweg-West - Aanleg fietspad Vennewatersweg - Aanleg parkeervoorzieningen Vennewatersweg - Aanleg fietspad Belieslaan - Reconstructie fietspad noordzijde Kanaalweg - Uitbreiding 30 km-gebied Pastoor van Muijenweg - Verkeersmaatregelen Westerweg incl. Het uit Amerika afkomstige Bright Blue Gorilla (foto: Ellen van Kooten). Hout (25 november) en Pigmeat (9 december). Bij de keuze van de bands wordt gewerkt met een soort raamwerk: grote re en kleine bands (met name wat betreft de bekendheid) worden ver spreid over het hele seizoen aangebo den. Een werkgroep van vijf vrijwilligers selecteren en onderhandelen, waarbij ieder zich met een specifieke taak dan wel een bepaalde muzikale richting bezighoudt. Financieel gesteund door de provincie en de Stichting Popmuziek Nederland kan Buk Buk enig risico nemen bij het boeken. Dat betekent dat ook aankomend talent de kans krijgt zich op het Buk-podium te presenteren. De vrijwilligers zoeken in overleg met de beroepskracht naar een balans tussen populariteit enerzijds en kwaliteit en vernieuwing anderzijds. Waar deze twee uitgangspunten hand in hand gaan, is er sprake van een schot in de roos. Kijkend naar het programma voor de komende maanden hebben de liefhebbers in dit opzicht absoluut geen reden tot klagen. Vaste activiteiten Behalve de vrijwel wekelijkse concerten is er ook een groot aantal min of meer thematische activiteiten, waarbij de muziek natuurlijk een voorname rol speelt. Eens per maand op zondagmid dag het Hardrockcafé bijvoorbeeld, voor de echte liefhebbers voor het eerst op 17 september. Bekend zijn ook de BukEnd-concerten. Kleine concertjes in het café op de laatste zondag van de maand waar een band uit Heiloo of directe omgeving z'n kunnen mag laten horen en zien. Nog enigszins geheimzinnig is Buk Buk over de jamsessie, de middagen of avon den, waarop iedere muzikant terecht kan om een deuntje mee te spelen. Al heel wat jaren staan deze sessies op het programma en in het verleden werden dit ware happenings. Inmiddels zijn er contacten gelegd met bekende (Heilooër) muzikanten om de jamsessie weer te doen herleven. De eerste datum is nog niet vastgesteld, maar waarschijn lijk zullen de kranten er in oktober vol van staan. Ook op het gebied van dance heeft het Heilooër jongerencentrum een naam opgebouwd. In het aanstaande seizoen zijn er wat aanpassingen in het program ma. Clubscene met een portie dance en trance blijft bestaan. Een gast-deejay en iemand uit de eigen gelederen zorgen voor de nieuwste muziek. Vanuit Tendenz - het tienercentrum in hetzelf de gebouw - is het initiatief gekomen voor Dancity, een Buk-avond voor jon geren van 16 tot 18 ja^r, waar muziek uit de Top 100 (met een accentje op house) wordt gedraaid. Veel theater Na de succesvolle programmering vorig jaar is er ook het komend seizoen weer een boeiend aanbod van theateractivi- oversteek spoorlijn. - Aanpassing Groenelaan e.o. (maatre gelen voor het weren van vrachtver keer uit de Groenelaan) - Aanpassing Kerkelaan Vóór de uitvoering zullen uitgewerkte plannen en kosten nog aan de commis sie en raad worden voorgelegd. De gemeenteraad kon zich afgelopen maandag in principe met het voorstel verenigen. HEILOO - Het ontmoetingspunt voor tieners in Heiloo is Tendenz. Deze club heeft haar onderkomen in het vroegere Brunogebouw aan de Pastoor van Muijenweg: een eigen ruimte, die de afgelopen maanden natuurlijk weer is aangepast aan de nieuwste trends en wensen. Het is nu even puzzelen hoe je het snelste bij Tendenz kunt komen: er wordt volop gebouwd rondom. Maar als je eenmaal de weg 'achterom' hebt gevonden zit je goed. Vrijdag 8 september gaat het nieuwe seizoen van start met een houseparty voor de 12- tot 16-jarigen. De muziek wordt gedraaid door deejay Weirdo. Het begint om 20.00 uur en voor één gulden entree ben je binnen. Verder staan er op de vrijdagen in september ondermeer video en dance op het programma. Tendenz sluit om 23.00 uur. Maar ook overdag kunnen tieners terecht bij Tendenz Club. Natuurlijk op de zondagmiddag, maar ook op dinsdag en donderdag, steeds van 14.30 tot 17.00 uur. De toegang voor Tendenz is dan gratis, evenals de koffie en thee. Voorts werkt Tendenz actief mee aan het radio programma Halte 107, de uitzending voor en door tieners en jongeren bij de Egmondse locale zender Radio 80. Halte 107 is op de donderdagavond tus sen 20.00 en 22.00 uur te beluisteren op 107 FM. Zelfverdediging voor meisjes Op donderdag 21 september gaat er een cursus zelfverdediging voor meisjes van start bij Tendenz. Een cursus van acht keer. Het doel is om in vervelende situ aties zo te reageren dat je (sexueel) geweld kan voorkomen. Dit kan bereikt worden door je zelfvertrouwen te ver groten, waarvoor speciale oefeningen in de cursus zijn opgenomen. Verder leer je de meest kwetsbare plekken van de aan valler kennen en je lichaamswapens (traptechnieken, speciale stoten, enzo voort) in te zetten. De cursus is bestemd voor meisjes van ongeveer 14 tot 18 jaar en wordt op de donderdag van 19.30 tot 21.00 uur gege ven. De docente is Caroline Dikkent- man. De kosten bedragen vijftig gulden voor de hele cursus. Dit bedrag moet bij inschrijving betaald worden. Voor inschrijving en/of meer informatie kan je terecht in Tendenz bij Margreth Rosloot. teiten bij Buk Buk. Hans Teeuwen was eind augustus al te zien voor een uitver kochte zaal. Eens per maand op de vrij dag wordt er een voorstelling gegeven. Bekende namen? Wat dacht u van Valk Koch (15 september), Lebbis en Jansen (13 oktober). Maarten van Roozendaal (15 december), André Manuel (12 januari) en Midas Dekkers (8 maart). Het complete theateraanbod is te lezen in de zogeheten Theater Uitfo, die tijdens de seizoenpresentatie op 9 september verkrijgbaar is. Ook is het mogelijk om nu al voor de verschil lende theateruitvoeringen kaarten te kopen. Een eigen plaats bij Buk Buk hebben de festivals. Zo is er van oudsher het Amnesty Festival in het najaar, evenals het (dit keer) 27 Jaar Buk Buk Festival, gestart naar aanleiding van het 25-jarig bestaansfeest twee jaar geleden. De Rap Metal Battle heeft een eigen publiek, net als de Heilooër Slag na de jaarwisse ling. In het voorjaar staat ook '5 x B' op het muzikale menu: de Big Buk Buk Band Battle, een talentenjacht voor beginnende popgroepen met als moge lijke prijs de deelname aan Noordhollands Glorie en een plaatsje op het podium van het Ypsetock Popfestival. Naam en faam hebben ten slotte de Oud Nieuw Party en de Luilakviering. Cursussen en workshops Buk Buk is er niet alleen voor het 'ver- maeck', maar ook 'ter leeringh'. In het najaar gaan diverse cursussen van start, waarover aanstaande zaterdag informa tie ingewonnen kan worden. Zo start eind september een theatercursus, waar een combinatie van toneel en fantasie wordt aangeboden onder leiding van docent Rob van Eijck. Op tien maan dagavonden wordt er gewerkt naar een eindpresentatie, waarvan de inhoud en vorm in grote mate door de deelnemers wordt bepaald. Voor vrijwilligers van de Éuk en ande ren zal er een PA-workshop gegeven worden door Pielage, het verhuurbedrijf van de geluidsinstallatie bij Buk Buk. Leren omgaan met de apparatuur, maar ook hoe deze te bedienen. Bijvoorbeeld om na een concert in de zaal nog een uurtje muziek te kunnen laten horen aan het publiek. Deze workshop zal (hoogstwaarschijnlijk) gehouden wor den in de herfstvakantie, van 16 tot 20 oktober. Voor Buk Buk is het echt zaak dat de medewerkers terzake nog kundiger worden. Dankzij een subsidie van het Juliana Welzijnsfonds en een bijdrage van het bouwbedrijf, dat momenteel actief is bij het 'Plan Pastoor van Muijenweg', is een flink bedrag beschik baar voor de aankoop van apparatuur; het gaat om respectievelijk 25.000 en 5.000 gulden. Een laatste leerzame en leuke activiteit wordt de bandworkshop, waarvoor Buk Buk samenwerkt met het Alkmaarse conservatorium. Afhankelijk van de belangstelling zullen er mogelijk twee groepen met muzikanten komen, die tij dens zes bijeenkomsten zullen proberen als band te opereren. Per groep zal gestreefd worden naar een vergelijkbaar muzikaal niveau bij de deelnemers. Voorop staat dat iedereen moet kunnen meedoen, dus ook absolute beginners. Deze workshop start in oktober en meer informatie is, evenals over alle andere activiteiten, zaterdag verkrijgbaar. Presentatie Het is voor Buk Buk de eerste keer dat men zich aan het begin van het seizoen Herman Brood and His Wild Romance: inmiddels oude bekenden voor Bukkers (foto: Alex de Groot). presenteert voor een breed publiek. Het idee werd een maand of wat terug gelanceerd door de vrijwilligers: 'Laten Maarten van Roozendaal met Kim Soepnel op de achtergrond (foto: Meijnard Scheers). we een officieel startsein geven voor het nieuwe Buk-jaar'. En hoe kan dit beter dan op één avond te laten zien wat je van plan bent. De presentatie is bedoeld voor iedere belangstellende: jongeren natuurlijk, maar ook hun ouders, omwonenden en relaties van Buk Buk, raadsleden en overige geïnteresseerden. Waar moge lijk worden vragen beantwoord en er zijn folders beschikbaar: een overzicht van de activiteiten in september en die in oktober, de jaarplanning wat betreft het theateraanbod en diverse andere zaken, zoals de genoemde cursussen en workshops. Maar er is meer op zaterdag 9 septem ber. De bezoekers krijgen ook een voor proefje van wat er de komende maan den staat te gebeuren. Het duo Valk Koch laat wat fragmenten van hun pro gramma zien (een week later de com plete uitvoering in Buk Buk). Korte optredens zijn er voorts van Kitsch a Gogo (funk), rasmuzikant Herman Jager en Vitalis. Een speciaal plaatsje is ingeruimd voor de deejays van Clubscene en Dancity, die de avond tot sluitingstijd volmaken met hun keuze uit de nieuwste dance-muziek. Alles bij elkaar een totaalprogramma 'ter leeringh ende vermaeck' het komend weekend bij Buk Buk. Zoals eerder vermeld is de toegang gratis. Voor meer informatie (bijvoorbeeld over de cursussen), kan men ook telefo nisch contact opnemen: 072-335242. Lebbis en Jansen maken er een zootje van in 'Lange halen gauw thuis' (foto: Chris de Jongh). HEILOO - Met de algehele verbouwing van Winkelhof 't Loo werd het tijd om het beveiligingssysteem onder de loep te nemen. Tot de verbouwing was er een conventioneel systeem aanwezig, dat als vervelende eigenschap had dat er regel matig vals alarm werd doorgegeven aan de meldkamer. Sinds de verbouwing is dit veranderd: met het nieuwe, zoge naamde 'intelligente systeem' kan vals van echt alarm onderscheiden worden. De ontwikkelaar van dit systeem is het bedrijf EBC (Electronisch Beveiligings Centrum) uit Alkmaar. Met meer dan twintig jaar ervaring zijn de medewer kers van dit bedrijf in staat om voor elk gebouw een passende beveiliging te vin den. In het geval van 't Loo is gekozen voor het in 1990 ontwikkelde intelligen te systeem. Het intelligente is dat het systeem zelf verbanden kan leggen tussen verschil lende waarnemingen. Wanneer er een signaal komt van een contact aan de bui tendeuren, wordt dit gemeld op het kan toor in Alkmaar. Wanneer verdere sig nalen uitblijven, wordt geen alarm gesla gen bij de meldkamer. Is er echter bewe ging achter de deuren, in het gebouw dus, dan wordt dit geregistreerd door sensoren. Op dat moment legt het sys teem de verbinding tussen beide signa len en stelt vast dat iemand het gebouw heeft betreden. Direct daarop komt het alarm binnen in de meldkamer en zijn de politie en de sleutelhouders van het beveiligingsbedrijf onderweg. Op het kantoor aan de Bever koog in Alkmaar is ondertussen op de computer te volgen waar de indringers zich bevin den. Dit gebeuft in de vorm van grafi sche beelden en tekst. Een uitdraai van de printer maakt duidelijk wat er gebeurt in het gebouw. Dat laatste gaat de hele dag door. Iedere handeling met betrekking tot de beveiliging wordt geregistreerd. Zo weet men in Alkmaar precies welke winkeliers een uur na slui tingstijd nog aan het werk zijn in de win kel. Als er bijvoorbeeld een foutje wordt gemaakt bij het afsluiten, wordt daar direct op gereageerd vanuit Alkmaar. EBC doet meer dan alleen een beveili gingssysteem installeren: systemen wor den door het bedrijf ontwikkeld, gemaakt, aangepast, geïnstalleerd, onderhouden en bewaakt. Bovendien is er dus toezicht op het gebruik van het systeem. Dit alles verlaagt de kans op inbraken en het aantal keren dat de politie voor niets komt vanwege een vals alarm. Zowel voor de winkeliers als voor de politie is dit dus een vooruit gang. -Wür? tma c/er fflorst

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 6