In de klas In de bibliotheek Een dierenarts op dierendag De boeken yan Geert yan Diepen £ve«t> wKtnatellett Enquête op straat UITKIJKPOST - 27 SEPTEMBER 1995 PAGINA 17 nieuwe Wat verkoopt Deutekom voor andere din gen dan boeken? - We verkopen ook tijdschriften, kranten, teken- en schilderartikelen, kantoorartike len, wenskaarten en pennen. Wat voor opleiding moet je hebben om boe kenverkoopster te worden? - Je hebt geen speciale opleiding nodig, maar als je het leuk vindt, is er een school •in Amsterdam. Die school duurt 3 jaar, 1 avond in de week. Deze school is speciaal voor de boekhandel. Is Deutekom groter geworden na de ver bouwing van 't Loo? - Nee, Deutekom is niet groter geworden na de verbouwing. Buiten is het al mooi, binnen komt het nog. Geelen. Dat boekje moet je kopen voor f 3,95. - In de kinderboekenweek worden er boe ken bekroond met griffels. Je hebt de gou den griffel, de zilveren griffel en een gou den penseel. Er is ook een kinderjury. De kinderen in deze jury lezen de boeken en kiezen de beste eruit. Nieuw zusje 'Hoe heet je nieuwe zusje, Theo?' 'Dat weten we nog niet, meester. Ze praat nog zo onduidelijk' Jennifer Doet Deutekom nog iets aan de kinderboe kenweek? - Ja, Deutekom doet zeker nog iets aan kin derboekenweek. Het is altijd groot feest. Groep 7 van de Radboudschool knutselt nu allerlei beesten voor Deutekom, want het thema is Beestenbende. De dieren komen in de etalage en de mooiste krijgt een prijs. - Het kinderboekenweekgeschenk is een boek van Els Pelgrom en het heet 'Bombaaj'. Dat krijg je als je tenminste voor f 19,50 aan kinderboeken koopt. Voor de allerkleinsten is er een boekje van 'De kat van Jan' geschreven door Harrie - Als laatste, er is een een hele mooi folder uitgegeven, die heet De Kindermolen en die kun je zo ophalen bij de winkel. Remco en Ramon. 'UEd^Ep U99 \'l pjOOMlUV y[0\y[ U93 :'9 pjooMjuv paiu SuiS f|H -*S pjooMjuy *s Jduai aa "fr pjooMiuy iUIB>ï U93 pJOOMJUV ipuoui U99 }9UI afjUflJEpUEUl U93 \'Z PJOOMJUV •JEBIS >190q 9p LUO 9Ip ^9 JU S9|J U93 :*I pjoomjuv sjaddojL uaddojM uaSuissofdo Vanwege de kinderboekenweek gingen we een kijkje nemen in de bibliotheek. We hadden en gesprek met mevrouw Van Nes. Mevrouw Van Nes is bij de bibliotheek gaan werken omdat ze van lezen houdt en graag met kinderen omgaat. De bibli otheek staat al 17 jaar aan Het Malevoort en er werken 19 mensen. Er staan ruim 65.000 boeken. Er is één keer in de twee maanden op vrijdagmiddag van drie tot half zes een boekenmarkt. Daar kan je boeken kopen. Elke week krijgen ze een pak met ver slagen van boeken. Daarin kijken ze welke boeken ze leuk'vinden en dan bestellen ze het. De kinderboekenschrijvers Carry Slee, Paul van Loon, Roald Dahl en Annie M.G. Schmidt zijn het meest populair bij de kinderen. En tevens zijn griezel boeken populair. Mevrouw Van Nes vindt kinderboeken fantastisch, omdat ze vindt dat schrij vers in hun boeken zoveel vertellen fégën kinderen en volwassenen. Kinderboekenweek Het thema van de kinderboekenweek is 'beestenbende'. Er is een puzzel en er is een kleurwedstrijd. Iedereen die mee doet krijgt een boekenlegger. Op 4 oktober wordt er voorgelezen in de leeskuil en dan begint ook de kinder boekenweek. Die bestaat al meer dan 40 jaar. De kinderboekenweek is ontstaan doordat veel kinderen vonden dat vol wassenen de verkeerde boeken uitko zen. De boeken die bekroond zijn, staan op een speciale tafel in de bibliotheek van 4 tot en met 14 oktober. Veel mensen waren allergisch voor haren dus konden ze geen huisdieren houden. Of mensen waren nooit/te weinig thuis dus is er dan geen tijd over om dieren te verzor gen. Net zoals bij de visboer die soms in Ypestein staat vlak bij de Grosmarkt. Sommige mensen gaven op dierendag iets extra's zoals: een stukje vis, een bot, een eetbare schoen voor honden en er was zelfs een mevrouw die haar salamander gedroogde muizenoortjes te eten gaf. Er was een jong stel die een woestijnrat hadden. Een mevrouw zei dat ze héél graag een hond wilde hebben maar, als ze de hond moest uitlaten kon ze dit niet, we begrepen van haar dat ze niet meer. zo goed kon lopen. Ze kon ook geen afscheid nemen als ze weg moest of als ze er niet meer was. Dat vonden wij heel zielig. Sommige mensen hadden zulke leuke namen voor hun dieren verzonnen dat we er een aantal noemen die we tegen zijn gekomen: Astor, Kees, Noortje, Kitty, Mobeydik, Bleckey, Muppet, Gonzo, Rambo, Blub, Blab, Drabber, Lotje, Monster, Boemer, Boy, Snoepy, Piet, Noekie, Pukky, Karei, Tarzan, Gizmo, Kazan, Toska, Twiky, Felix, Louie, Aron, Banjer, Tibert, Sam, Rubis, Wampie, Otje, Does, Jet, Juul, Totte, Deus, JonaÉ, Fina, Bella, Siem, Mike, Bex, Rex, Bruno, Whik/, Vikie, Tijger, Stampertje, Poekie, Droppy, Tweety, Sylvester, Knorretje, Punkie, Blobby, Bobby, Pimmetje, Mira, Piepo, Goudje, Tasja, Marijn, Amber, Kar el, Zwartsnoetje, Donsje, Gijs, Ravie, Banjer, Tessa, Sindy, Vicky, Blesy, Tamara, Flompy en nog 80 namen meer. Wij willen alle mensen bedanken die tijd hebben genomen voor het interview. Nu nog speciaal tegen de mensen die geen huisdieren (meer) hebben maar, dat toch graag nog willen: 'Hou de moed erin en koop/neem nog eens een dier, liefst uit het asiel.' Annemiek en Hilde. Vrijdag 15 september zijn wij bij Dierenkliniek Schaap en De Jong geweest voor een interview over dierendag. We werden ontvangen door de assistente. Zij bood ons een kopje thee aan en stelde voor een rondleiding door het gebouw te maken. Dat deden we en we gingen eerst naar de operatiekamer en toen naar de medicijnen en de dierenhokken. We waren net klaar toen de fotograaf samen met de dierenarts binnenkwam. We maakten een paar foto's en toen stelden we de dierenarts de vol gende vragen. - Wat betekent dierendag voor u? „Dierendag betekent voor mij net zoiets als je eigen verjaardag. Jij staat die dag in de belangstelling en zo is het met dieren dag ook. Maar niet alleen huisdieren, óók de dieren in de vrije natuur", aldus dieren arts De Jong. - Welke ziektes komen het meest voor? „Griep, diarreeproblemen, slecht lopen, zieke nieren. Het komt vaak voor bij hon den, poezen, konijnen en andere grote en kleine huisdieren". - Wij wilden ook graag weten wat het lieve lingsdier van deze dierenarts is. „Alle dieren. Elk dier heeft iets bijzon ders!" - Hoeveel dieren helpt u ohgeveer per dag? „In totaal, operaties en nakijken (röntgen foto's maken), 30 tot 40 dieren, groot en klein". - Maar wat was nou eigenlijk het grootste dier dat u ooit geholpen heeft? „Voor mij een paard, maar mijn collega, dierenarts Schaap, heeft wel eens een kameel uit een circus geholpen!" Jennifer vroeg zich ook af of dierenartsen ook slangen en hagedissen hielpen en... ja hoor! Ook dat is wel eens gebeurd. Met deze informatie hebben we afscheid geno men en zijn we naar huis gefietst om dit verslag in elkaar te zetten. En als u een huisdier heeft, verwen hem of haar dan maar eens op dierendag. Is hij of zij ziek, dan kunt u altijd bij de dierenartsen Schaap en De Jong aankloppen. Jennifer en Marije. Op zaterdag 16 september zaten we bij Boekhandel Deutekom. We hielden een interview met Petra Veen. Hoe lang bestaat Deutekom al? - Deutekom bestaat al 40 jaar. Wat betekent Deutekom? - Deutekom is de achternaam van een familie. Werkt u hier en wat doet u dan precies? - Ja, ik werk hier. Ik help dé klanten, ik verkoop boeken, pennen en enveloppen. Als de boeken binnen zijn dan prijs ik ze en zet ze neer en ik maak elke maand de etalage in orde. Hoeveel boeken hebben jullie ongeveer? - Deutekom heeft 20.000 tot 30.000 boe ken. Worden er ook veel kinderboeken verkocht? - Ja, er worden veel kinderboeken ver kocht. Zijn de boeken duur bij Deutekom? - Er zijn dure boeken maar ook goedkope boeken. Boeken hebben overal dezelfde prijs, behalve aanbiedingen. Wij gingen naar Geert van Diepen voor een interview. Hij is kinderboekenschrijver, hij speelt poppentheater, hij schrijft liedjes en hij is meester op de Freinetschool in Heiloo in groep 5/6. Hij schrijft boeken omdat zijn hoofd vol verhaaltjes zit en hij begon al met schrijven toen hij 8 jaar was. Toen hij 34 was schreef hij een echt boek. Hij heeft 4 boeken geschreven: Koos Jan Hènk en de containerman', 'Toontje K', bok cadeau' en 'De muizen'. 'Een Hij is nu weer bezig. Dat boek heet 'Teentje Knoflook'. Geert vindt dat zijn leukste boek. Geert heeft met 'Toontje K' al een keer een eerste prijs van de kinderjury verdiend. Als hij ergens iets leuks ziet, gaat hij erover schrijven, bijvoorbeeld een konijn. De kinderen van de klas helpen vaak bij 'Teentje Knoflook', want Geert leest stukjes voor en dan geven de kinderen hun mening. De tekeningen in zijn boek zijn gemaakt door Annet Schaap in 'Koos Jan Henk', door Lisa Bon sin 'Een bok cadeau', door Alex de Wolf in 'De muizen' en door Lisa Gouwenberg in 'Toontje K'. In 'Teentje Knoflook' maakt Geert de tekenin gen zelf. De boeken van Geert zijn voor kinderen van 8 jaar en ouder. De naam van de uitgever is Fontein. Zijn boeken kun je gewoon lenen in de bibliotheek of kopen in de winkel en ze staan natuurlijk ook in de Freinetschool. Esther en Nanne. 2. Oranje Het is oranje en roept: 'Ik ben een sinaasappel!' Rara wat is dat? 3. Niet bijten Wat heeft tanden en kan niet bijten? 4. Groot en klein Wat is groot in Schiedam en klein in Parijs? 5. Wat een mop! Ken je de mop van Pietje die naar Parijs ging? 6. Loop-raadsel Wat loopt en komt nooit bij de deur? 1. Wit en weg Het is wit en je kunt het niet zien. Rara wat is dat? 7. Niet bakken In welke pan kun je niet bakken? Wij zijn op donderdag 7 september begon nen met een enquête op straat. Het ging over dierendag. Deze vragen hadden wij verzonnen: - Of mensen een huisdier hadden en wat voor een huisdier. - Of mensen iets extra's geven en wat ze dan geven. Zaterdagochtend 26 augustus kwamen de jeugdredactieleden voor het eerst bij elkaar om kennis te maken. Het waren: Jennifer Zentveld (9), Ramon Tromp (9), Johan Zandbergen (9), Rian van der Meer (11), Alain Mogge (11), Wim Amels (11), Remco Morsch (11), Jouke Piepenbrink (11), Esther van der Gugten (8), Nanne Blom (10), Hilde van der Werff (11), Marije Borgman (12), Annemiek Heijne (10), Kai Koppen (10) en Sebastiaan Bolweg (10). Eerst even voorstellen en daarna kregen we instructies van de coördinator Anoukh Stins. Toen mochten de kinderen wat fris halen en kregen de ouders koffie en cake. Daarna werd de groep in tweeën gesplitst en maakten we een rondleiding door het gebouw. Na afloop kreeg ieder kind een map met daarin alle materiaal wat een journalist(e) nodig heeft. Ik wens de redactie een gezellige periode toe! Marije. Op school zullen jullie wel geen Uitkijkpost krijgen. Maar bij jullie thuis komt-ie natuurlijk wel in de brievenbus. We zouden het hartstikke leuk vinden als jij onze pagina De Uitsmijtertjes mee naar school neemt en in de klas laat zien. Misschien wil de juf of meester er wel met de hele klas over praten. Stel het maar eens voor! Vanzelfsprekend horen we graag wat jouw klas er van vindt. Doe maar of je verslaggever bent en stuur een verslagje naar ons toe! s| Dé jeugdrubriek van de Uitkijkpost, elke twee weken tn deze krant te jaargang nummer l 27 september '95 Op bezoek bij Deutekom

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 17