Overkerck en De Loet vanaf januari 1997 in één stichting Bij MacTank stopt u een tank! Buk-Buk café Rotary Club schenkt 12 mille aan kliniek in Swietochlowice Wethouder Roelof Bos opent vrijwilligersmarkt in 't Loo Sporthuis tt| bv Met blijdschap geven wij TIJGER in de Jftj Vos Makelaardij Merkbenzine..? de goedkoopste dag-en-nacht pomp van Noord Holland staat in Akersloot...» Redactieacquisitie en administratie De Hoefsmid 5 - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor maandag t/m donderdag: 08.30-16.30 uur vrijdag J>U jj Drukkerij uitkijkpost bv 08.30-15.00 uur. Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072 533 01 75 60e JAARGANG NO. 49 NIEUWSBLAD VOO R 6 DECEMBER 1995 Zaterdag 9 december a.s. 21.00 uur: Pig Meat live VAN DER BORDEN CEES HACHMANG LOODGIETERS Themamiddagen voor kankerpatiënten Nog geen besluit over Wizzl-winkel FITNESS... UW SPORT!! Prijs voor ondernemingsplan Univé. Daar plukt de vruchten van! Univé De Ommering Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oolaae van 15.000 exemplaren in een oplage in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 75 cent (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! HEILOO - De Heilooër zorgcentra Overkerck en De Loet zullen per 1 januari 1997 onder één stichting vallen. De intentie om over te gaan tot een fusie is onlangs vastgelegd en door de besturen van de nu nog bestaande Heilooër Stichting voor Bejaardenzorg 'De Loet' en de R.K. Stichting voor Ouderenzorg Heiloo 'Overkerck' ondertekend. Vorige week is het voor nemen bekend gemaakt aan zowel het personeel als de huidige bewoners van de twee centra. De plannen werden overwegend positief ontvangen. De besturen en directeuren van beide stichtingen zijn al lang in gesprek over intensievere samenwerking. Zij menen namelijk dat de ouderenzorg in het algemeen en die van Heiloo in het bij zonder erg gebaat zijn bij een intensie ve samenwerking tussen de twee cen tra. In Heiloo is het percentage oude ren onder de bevolking hoger dan gemiddeld in de rest van Nederland. In de gemeentelijke politiek zijn hierover veelvuldig opmerkingen geplaatst en er wordt bij het vaststellen van het locale beleid terdege rekening mee gehouden. Bijvoorbeeld de realisering van het nieuwe Trefpunt, het centrum voor met name ook sociaal-culturele activiteiten voor ouderen, aan de Pastoor van Muijenweg. Dit staat overigens geheel los van de ontwikkelingen bij de twee zorgcentra. Huisvesting èn zorg De twee stichtingen voor ouderenzorg richten, zo verklaren de respectievelij ke voorzitters mevrouw A. Meertens- Wiltens (De Loet) en de heer H.G.J. Morshuis (Overkerck), hun aandacht op zowel de huisvesting van ouderen als de zorg voor hen. Van een keuze voor louter huisvesting, een door de provincie Noord-Holland aangedragen mogelijkheid, wil men niet weten. Daarvoor is er ook al een te lange weg bewandeld om de zorg nog buiten het samenwerkingsverband van nu en de fusie in 1997 te houden. Een kort histo risch overzicht is op z'n plaats. In 1993 leidden de contacten tussen De Loet en Overkerck tot het gemeen schappelijke 'woon-zorg-plan'. In dit plan speelden de besturen in op de ont wikkelingen, zoals deze door provinci aal gedeputeerde Berman kenbaar waren gemaakt. Een reductie van het aantal zorgplaatsen in tehuizen voor ouderen - provinciaal zo'n 2.000, in Heiloo 45 - werd voorzien. Achterliggende gedachte was dat oude ren zo lang mogelijk zelfstandig moe ten kunnen blijven wonen en dat er dus minder ouderen in een zorgcentrum zouden belanden. Hoewel het Plan Berman later uit beeld verdween, heb ben de Heilooër stichtingen het princi pe ervan opgepikt. Op vrijwillige basis werden 45 plaatsen in De Loet (noord vleugel) vrijgemaakt via een opname stop vanaf 1993. W.MV- De start van de bouw van 15 koppelwoningen bij zorgcentrum Overkerck in 1994. Bij De Loet zijn eveneens 15 van dergelijke woningen en zullen er nog 12 gerealiseerd worden. (Archief-foto Uitkijkpost). Koppelwoningen Minder plaatsen in zorgcentra is één aspect, Het bevorderen dat ouderen langer zelfstandig kunnen wonen een ander. Daarvoor is het ondermeer nodig dat er koppelwoningen gereali seerd worden: woningen die letterlijk en figuurlijk zijn gekoppeld aan een zorgcentrum. De bewoners daarvan kunnen terugvallen op de zorg en de sociale zekerheid, het 'beschermd wonen', van het centrum. Zowel bij De Loet als bij Overkerck zijn vijftien van dergelijke woningen gebouwd in de vleugels De Horn en De Schalm. In de nieuwbouwplannen rond De Loet, zoals vorige week beschreven in de Uitkijkpost, is voorzien in de bouw van nog eens twaalf koppelwoningen. Bovendien wordt een aantal woningen zodanig ontworpen dat ze snel, makke lijk en met een minimum aan kosten aangepast kunnen worden aan de wooneisen voor ouderen. Daarnaast is er het voornemen om in de noordvleu gel van De Loet - vrijgekomen wegens het inleveren van 45 plaatsen èn van wege het niet meer voldoen van de woningen aan de wooneisen van deze tijd - een psycho-geriatrische afdeling in te richten voor licht dementerende ouderen. Voortrekkersrol Zoals gezegd lopen de Heilooër stich tingen voorop. Kreeg men voor het 'woon-zorg-plan' al veel steun en sym pathie van de ouderengroeperingen en van de locale en provinciale overheid, nog steeds worden de initiatieven in onze gemeente nauwlettend gevolgd. Het uit beeld raken van het Plan Berman (vernietigd door de Raad van State) zorgde niet voor een wezenlijke koerswijziging. De opvattingen van Berman's opvolgster Wildekamp sloten nauw aan bij de ideeën van De Loet en Overkerck. De reductie van het aantal plaatsen bleef, de verplichte keuze voor of huisvesting sec of huisvesting en zorg voor 1 februari volgend jaar was in Heiloo al gemaakt. Het zorgaspeqt in de plannen van de nu nog aparte stichtingen zal gestalte krij gen in het zorgloket, ofwel het centrum voor wijkgerichte functies, dat inmid dels van start is gegaan in een aparte ruimte in De Schaün bij Overkerck. Daar komen vraag en aanbod op het terrein van ouderenzorg bij elkaar, vindt coördinatie plaats met zorgleve- ranciers, zoals de Regionale Thuiszorg, een belangrijke gesprekspartner. Voor de duidelijkheid: het zorgloket in De Schalm is wezenlijk anders dan het informatiepunt in Het Trefpunt bij de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Bij dit laatste ligt het accent op sociaal-cultu rele activiteiten, bij het eerste gaat het zuiver om zorgverlening. Het zorgloket en de coördinatie van de zorg moeten nog verder worden uitgebouwd. Overigens gaat het hierbij niet alleen om zorg voor ouderen in de beide zorg centra of de koppelwoningen, maar ook voor ouderen die elders wonen: „Zorg voor alle ouderen in Heiloo," zo zeggen de beide voorzitters. Koepelorganisatie De samenwerking tussen de beide stichtingen heeft in 1994 geleid tot het oprichten van de Stichting Federatie Seniorenzorg Heiloo en Omstreken. Deze stichting moet gezien worden als koepelorganisatie, waarbinnen zowel huisvesting als zorg een plaats krijgen. Een bundeling van krachten, die ook op andere terreinen in Heiloo al zicht baar is, bijvoorbeeld bij de Woning stichting Heiloo en de Stichting Jeugd en Jongeren Heiloo. Wat betreft de huisvesting menen de besturen dat nu het moment is geko men om van beide stichtingen, met de bijbehorende werkorganisaties (de zorgcentra), één organisatie te maken. Daartoe is inmiddels de genoemde intentieverklaring getekend. Per 1 januari 1997 zal één nieuwe stichting, gericht op de huisvesting van ouderen, deelnemen in de federatie. Op het gebied van zorg is het niet ondenkbaar dat de federatie de activi teiten zal uitbreiden, zoals een actieve opstelling bij de maaltijdvoorziening voor ouderen en de al genoemde psy- cho-geriatrie. Dat andere organisaties straks ook een plek vinden binnen de koepelorganisatie is zeker denkbaar, zelfs gewenst. Thuiszorg is op dit moment al een gesprekspartner. Afschaffing WBO In de toekomst zal nadrukkelijk gesproken worden met Univé, de ziek tekostenverzekeraar. De afschaffing van de Wet Bejaardenoorden (WBO) en de financiering op basis van de AWBZ, uitgevoerd door onder andere Univé, wijzen zonder meer in die rich ting. Het bestuur van de federatie heeft ook nadrukkelijk gekozen voor de aan duiding 'Heiloo en Omstreken'. Men denkt bijvoorbeeld in het Kleine HAL- verband partners te kunnen vinden voor de zorg voor ouderen. Voor de bewoners van De Loet en Overkerck verandert er in principe weinig. Hun reacties op de ontwikke lingen waren positief, zeker nadat gezegd was dat de aandacht gericht blijft op de doelgroep en dat het stre ven is de zorg naar een waar mogelijk nog beter niveau te brengen: „Goede lichamelijke en geestelijke verzorging, daar gaat het om," aldus mevrouw Meertens en de heer Morshuis. Voor het personeel kan er mogelijk wel iets veranderen. Uitgangspunt is dat er geen arbeidsplaatsen verloren gaan. Gewijzigde activiteiten ten behoeve van de ouderen kunnen mogelijk om en bijscholing tot gevolg hebben. Bij de verdere uitwerking van de fusieplan nen zal er door het bestuur intensief overlegd worden met zowel de bewo nerscommissies van beide centra als met de ondernemingsraden. aankondiging aangeboden door: MAKELAARS ^TAXATEURS ONROEREND GOED MAK6LAAROII VERZEKERINGEN - HYPOTHEKEN Al meer dan 60 jaar uw makelaar en taxateur onroerende goederen. Ook specialist in verzekeringen en hypotheken. Privé: 072 (5)330550, Kennemerstraatweg 63 Kantoor: 072 (5)111141, Kennemerstraatweg 33 Aanleq - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreimging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. The Dutch Swing College Band tijdens het concert in de Moeder Godskerk. HEILOO - Elk jaar op 7 december wordt aan het werk van vrijwilligers extra aandacht besteed. Het is die dag Internationale Vrijwilligersdag en in vele Nederlandse gemeenten worden bijeenkomsten georganiseerd. Zo ook in Heiloo. Overdag is er van 10.00 tot 17.00 uur een vrijwilligersmarkt op twee pleinen in winkelhof 't Loo, geor ganiseerd door de Vrijwilligers Vaca turebank Heiloo. 's Avonds is er in jon gerencentrum Buk Buk een bijeen komst voor vrijwilligers, die zich in het kader van 'Heiloo 1300 Jaar' ingezet hebben bij diverse activiteiten. In Nederland zijn momenteel zo'n 150 vrijwilligers vacaturebanken actief. Een deel daarvan als onderdeel van een vrijwilligerscentrale. In Heiloo is dit niet het geval. De eerste aanzet werd hier gegeven bij de Stichting Ouderen werk Heiloo. In 1994 werd min of meer een nieuwe start gemaakt, door een groep van vijf vrouwen. Zij wilden de activiteiten van de vacaturebank nadrukkelijk losmaken van de band met louter het ouderenwerk en meer openstellen voor iedereen. Steun en advies Bij de start werd eerst een inventarisa tie gehouden onder organisaties die gebruik maken van de diensten van vrijwilligers. Hierop kwam een vrij grote respons. Tevens was er overleg met de Vrijwilligers Vacaturebank in Castricum, die al zo'n acht jaar draait. Met steun en advies, de inventarisatie en de opgedane ervaringen werd een map samengesteld met daarin alle vrij willigersorganisaties. De meesten daar van konden in meerdere of mindere mate nieuwe vrijwilligers plaatsen. De mensen van de vacaturebank hou den scherp in de gaten dat er geen vrij willigers op plaatsen terecht komen, waar betaalde krachten thuishoren. Tot dusver is een dertigtal vacatures met succes ingevuld. In dit opzicht zijn de activiteiten van de medewerksters van de vacaturebank vergelijkbaar met die ALKMAAR - Het Medisch Centrum Alkmaar en de Regionale Thuiszorg houden een serie van acht themamid dagen voor kankerpatiënten en hun naasten. De derde bijeenkomst is op dinsdagmiddag 12 december van 14.00 tot 16.00 uur in het gebouw van Regio nale Thuiszorg, Gasthuistraat 2, Alk maar. Bij iedere bijeenkomst is een deskundige aanwezig. Het thema van de middag is: leven met kanker. Aan het bijwonen van deze middag zijn geen kosten verbonden. Het maximale aantal deelnemers is zeventien. Voor informatie of aanmelding: Informatie centrum van het MCA, tel. 072- 5483500. HEILOO - De CDA-fractie heeft zich in een brief tot het college gewend met het verzoek in de raadsvergadering van 4 december opening van zaken te geven omtrent het ingewonnen juri disch advies en de invloed van dit advies op de uiteindelijk te nemen beslissing. In de raadsvergadering deel de burgemeester Schoof mee dat het advies net binnen was en in de college vergadering van 5 december zal wor den besproken. Het is voor omwonen den en winkeliers nog even wachten op de uitslag. Het kan dus een Sinterklaas surprise worden. HEILOO - Op dinsdag 7 november werd in een tot de nok toe gevulde Moedergodskerk aan de Holleweg het jaarlijkse benefietconcert van de Rotary Club Heiloo gehouden. Bijna traditioneel gaven de leden van The Dutch Swing College Band hierbij acte de présence. Maar niet alleen zijn bezorgden de vele bezoekers een swin gende avond. Ook de belangeloze medewerking door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht leverde muzi kale topprestaties op. Het doel van het jaarlijkse Rotary-con cert is gelden bijeen brengen voor zorg vuldig gekozen goede doelen. Dit jaar was, op voorspraak van pastor Hel sloot, gekozen voor een bijdrage aan een gynaecologische kliniek in de Poolse zusterstad van Heiloo, Swie tochlowice. Na een bezoek aan de stad werd bij pastor Helsloot en anderen duidelijk dat er zich een groot pro bleem voordoet bij jonge en toekomsti- Vier van de vijf medewerksters van de Vrijwilligers Vacaturebank Heiloo in winkelhof 't Loo, waar morgen de vrijwilligersmarkt wordt gehouden. van een uitzendorganisatie: vraag en aanbod bij elkaar brengen, bemiddelen tussen de partijen. De voordelen van vrijwilligerswerk staan wat betreft de vacaturebank bui ten kijf. Het is een nuttige invulling van de vrije tijd, het is nuttig voor de samenleving en het is een mogelijkheid om ervaring en kennis over te dragen. En nagenoeg iedereen kan een vorm van vrijwilligerswerk doen. Via de vrij willigersmarkt morgen in 't Loo wil de Vrijwilligers Vacaturebank Heiloo meer bekendheid geven aan zowel de eigen activiteiten als aan het vrijwilli gerswerk in het algemeen. Andere verenigingen Naast de WH zijn er ook een aantal andere verenigingen en organisaties aanwezig op de markt. Zij laten zien wat zij zoal doen en op welke punten er versterking gewenst is. De kramen zijn te vinden op de pleinen bij de Hema en bij Albert Heijn. De vrijwilligersmarkt wordt geopend door PvdA-wethouder Roelof Bos. Over de functie van de markt en het belang van de vrijwilligersdag heeft hij een duidelijke mening. „Het is feeste lijk om mensen in het zonnetje te zet ten. Tijdens zo'n dag kan je mensen verrassen, iets doen wat hen toekomt." Daarbij zinspeelt hij duidelijk op het gegeven dat de meeste vrijwilligers 'het doen van goede werken' niet van de daken schreeuwen. „Maar de betekenis van vrijwilligers voor de samenleving kan niet hoog genoeg geschat worden," aldus Bos. „En dit hoefje ook niet uit te leggen, iedereen weet het wel." Discussie De wethouder voor ondermeer sociale en welzijnszaken deelt de zorg van de vacaturebank of er wel voldoende vrij willigers te vinden zijn. De verschuivin gen in de samenleving, zoals gezinnen met twee werkende partners, zorgen voor een discussie, die wat betreft Roelof Bos gevoerd moet blijven wor den. Het vrijwilligerswerk kan natuur lijk in het gedrang komen, maar in Nederland zijn door de overheid be paalde veranderingen in gang gezet, zoals de inzet van onderwijsassistenten en de inschakeling van banenpoolers of mensen uit het Jeugd Werk Garantie plan. Op gemeentelijk niveau is er niet een groots vrijwilligersbeleid, maar wel speelt de gemeente een stimulerende rol. „Dat mag toch niet onderschat worden," aldus Roelof Bos. „Daarbij heeft de gemeente ook nog een potje waaruit de scholing van vrijwilligers kan worden vergoed. Van die mogelijk heid wordt nog onvoldoende gebruik gemaakt." Een grotere rol zal de locale overheid gaan spelen wanneer de nieuwe alge mene bijstandswet per 1 januari 1996 in werking treedt. De gemeente zal dan een veel actievere rol spelen om men sen buiten de bijstand te houden. 'Streng bij de poort, actief bij de uit gang' geldt hierbij als slogan. Het aan bod van vrijwilligerswerk kan daarbij zeker een rol spelen. Het 'werken met behoud van uitkering' kan, zo menen zeker de medewerksters van de Vrijwilliger Vacaturebank Heiloo, lei den tot werken in een betaalde functie. Sporthuis Helling, uw specialist voor al uw fitnesskle- ding en sportschoenen. Merken als Reebok, Nike, Danskin, Adidas staan borg voor een uitstekende pas vorm en kwaliteit. En om uw lichaam in perfekte con ditie te houden voeren we het uitgebreide Kettler fit nessprogram. Onze mensen adviseren u graag. get' the RIGHT FEELING Raadhuisweg 14, Heiloo, tel. 072 - 533 21 44 ge moeders dat veroorzaakt wordt door de zware verontreinigingen. 'Gynaecologisch gezien zal veel onder zoek gedaan moeten worden. Preventief en curatief (genezend) ligt er een urgent probleem. De medische wetenschap maakt het mogelijk gynae cologische problematieken te voorko men dan wel te behandelen. Artsen hebben de deskundigheid, maar kun nen de praktische behandeling nauwe lijks toepassen door gebrek aan ade quaat onderzoek en behandelappara- tuur.' Zo staat in de brochure, die ter gelegenheid van het concert werd uit gereikt. Om de medici in Swietochlowice enigs zins tegemoet te komen heeft de Rotary Club Heiloo uit de opbrengst van het benefietconcert 1995, waarvan het totaal nagenoeg vaststaat, een bedrag van 12.000 gulden bestemd voor een gynaecologische kliniek. Het reste rend deel van de opbrengst is gestort in een dit jaar gesticht sociaal fonds. Vanuit dit fonds wil de Rotary Club in de nabije toekomst (kleinere) projec ten in de regio ondersteunen. De leden van de Rotary Club Heiloo kijken met veel genoegen terug op het concert van 7 november. Niet alleen muzikaal, maar zeker ook (weer) finan cieel is het een groot succes geweest. Dit dankt men mede aan de talrijke subsponsors en aan de hoofdsponsor, Rabobank Heiloo-Limmen. Ook het parochiebestuur droeg haar steentje bij door het beschikbaar stellen van de kerk, terwijl Rotaract, de jongerenor ganisatie van de Rotary Club, voor extra inkomsten zorgde door de ver koop van consumpties. ALKMAAR/HEILOO - Op de sector Economie van Hogeschool Alkmaar zijn woensdag 29 november de Rabo- zuivelbank-prijs en de Coltex-prijs uit gereikt voor de beste ondernemings plannen die door tweedejaarstudenten van de sector zijn gepiaakt. De eerste prijs werd door directeur C. Ippel van Rabobank-Zuivelbank ALkmaar uit gereikt aan Margriet van der Oord, Chris van Rietschoten, Marco Rozen berg, André Voskuil en Chantal Westerhoven voor hun plan voor het Buro voor Tuinkunst en Plantcompo- sities uit Heiloo. De jury waardeerde met name de realiteitszin en creativiteit van het plan waarmee het bedrijf uit Heiloo succesvol aan de slag is gegaan. Univé Schermeer van 1813 en Univé Verze keringen OVTB gaan samen. We hebben ook een nieuwe naam: Univé De Ommering. Wat zeker niet verandert, is ons motto. Dat blijft gewoon: Univé, daar plukt de vruchten van! Trouwens, ook ons adres blijft hetzelfde: Dusseldorperweg 65 in Limmen. Kom eens langs op ons kantoor. U bent van harte welkom. VERZEKERINGEN Dusseldorperweg 65 1906 AJ Limmen Telefoon (072) 505 35 81

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 1