Commissie Heroverweging buigt zich over kerntakennota Concert Martinus Cantorij in de sfeervolle Witte Kerk 'Rimboevliegers': nieuw boek van Heilooënaar Jan Hagens Wisseling bij Albert Heijn Wouter Couzijn naar Nobelprijsuitreiking Pauline van der Peet 'Girl of the year' PAGINA 12 UITKIJKPOST - 13 DECEMBER 1995 Cursus 'Omgaan met stress' Koninklijke onderscheiding Foresters D 1 kampioen voor W. Kuin Proefdagen bij bakker Hemmer Veldtoertocht voor ATB-rijders Reünie Indië-veteranen i ff?. 'lmtm Pauline van der Peet was het stralende middelpunt bij de Girl of the year - verkiezing. HEILOO - De 17-jarige Pauline van der Peet uit Heiloo is afgelopen zater dag winnares geworden van de finale van de missverkiezing 'Girl of the year'. Zij was één van de dertien fina- listes. De finale werd gehouden in Oudkarspel, waar in de grote zaal van restaurant Celavie veel publiek aanwe zig was. Met haar overwinning sleepte Pauline ook enkele aantrekkelijke prijzen in de wacht. Daaronder een vijfdaagse reis naar Parijs voor twee personen, inclu sief een bezoek aan Eurodisney. Een fotosessie met vakfotograaf Johan van der Horn behoorde ook tot het prijzen pakket. Tenslotte maakt Pauline kans op een plaats in de selectie voor de Miss Holland-verkiezing. HEILOO - De concept-kerntakennota zal op maandag 18 december bespro ken worden in de commissie Herover weging. Het gaat hier om een zoge naamde 'groen licht'-behandeling: het college van burgemeester en wethou ders vraagt het accoord van de commis sie voor het starten van overleg en inspraak. Daarop zal een politieke ver kenning volgen. Een definitief oordeel zal gevraagd worden na de overleg- en inspraakprocedure. De kerntakennota geeft aan hoe de korting van het rijk, opgelegd aan de gemeente Heiloo in het kader van de herverdeling van gelden in het Ge meentefonds, in de komende jaren kan worden opgevangen. Aanvankelijk zou de korting 2,6 miljoen gulden bedra gen; inmiddels is er sprake van een kor ting met 2,1 miljoen gulden op de jaar lijkse uitkering van het rijk aan de gemeente. Tot het jaar 2000 wordt de ombuiging in fases bereikt. Om tot de ombuigingen te komen is aan de frac ties in de gemeenteraad gevraagd wat zij als kerntaken van de gemeente zien. De verschillende produkten (onderde len) van de begroting zijn daarop door gelopen. Collegeprogramma Bij het collegeprogramma 1994-1998 is aangegeven hoe de taakstelling inge vuld moest worden. Dit is de aanleiding geweest om zoveel mogelijk een drie- sporenbeleid te hanteren. Gelijktijdig en in gelijke mate zijn de mogelijkhe den bekeken van beperking van gemeentelijke subsidie voor voorzie ningen met soms hogere bijdragen van gebruikers, verhoging van effectiviteit en efficiëntie en verhoging van inkom sten. Het onderzoek heeft geleid tot een kerntakennota, waarin ombuigingen worden voorgesteld op vier 'fronten'. Allereerst een bedrag van bijna zes toh door de aanpassing en/of hogere eigen bijdrage bij voorzieningen. De voorzie ningen die het meest door de nota wor den getroffen zijn onder andere het Open Huis (33.000 gulden), de openba re bibliotheek (85.000 gulden), de muziekschool (85.000 gulden), theater De Beun (110.000 gulden) en het gecoördineerd ouderenwerk (30.000 gulden). De ombuiging op groenvoor ziening bedraagt in totaal 96.000 gul den. Bij de bezuinigingen op de voor zieningen zijn de gevolgen door de minst draagkr&chtigen onderkend. Daarom wordt voorgesteld om het budget voor minima en bijzondere bij stand met 50.000 gulden te verhogen. De verbetering van effectiviteit en effi ciëntie moet 800.000 gulden opleveren. Dit bedrag moet met name gereali seerd worden door bezuinigingen op personeel, samenwerking met buurge meenten en uit bestedingsvoordeel. Het vergroten van de inkomsten door middel van de belastingen betreft het gedurende vier jaar verhogen van de onroerend zaakbelasting met vier pro cent. Door de ombuigingen op de genoemde drie terreinen wordt een bedrag bereikt van ruim twee miljoen gulden. Daarmee wordt vrijwel aan de taakstel ling voldaan. Door het inzetten van reserves (260.000 gulden) wordt een marge bereikt van twee ton. Dit geld wordt achter de hand gehouden, mede vanwege het open overleg. Na de behandeling van de concept-nota begint op 27 december de inspraakpro cedure; het einde hiervan is voorzien op 27 januari. In verband met de plan nen wordt in de Uitkijkpost van vol gende week (20 december) uitgebreide informatie gegeven op de gemeentelij ke voorlichtingspagina. ALKMAAR - De cursus 'Omgaan met stress' wordt gegeven in het Gezond heidscentrum Daalmeer, Johanna Na- berstraat 43-45, Alkmaar. Elke bijeen komst begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 21.30 uur. De bijeenkomsten vinden plaats op de woensdagen 10,17, 24 en 31 januari, 7,14,21 en 28 februari en 13 maart. De cursus bestaat uit een introductie bijeenkomst (vrijblijvend) en acht cur susbijeenkomsten. In de introductiebij eenkomst krijgt u meer informatie over de inhoud van de cursus en besluit u of u daadwerkelijk mee wilt doen. In de cursus krijgt u informatie over stress en hoe u er mee om kunt gaan en u doet Tijdens de bijeenkomsten, maar ook thuis (ontspannings)oefeningen. Bovendien is er steeds ruimte om erva ringen met andere cursisten uit te wis selen. In de laatste wedstrijd tegen Bergen speelde de spanning natuurlijk een belangrijke rol, evenals de afwezigheid van de zieke goalgetter Brian Stevens. Niettemin wisten de spelers de dertien de achtereenvolgende winstpartij te behalen. Na afloop werden de kam pioenen samen met hun trainer Kees Koppen en leider René Koppen in de bloemen gezet. Twee deskundigen begeleiden de bij eenkomsten. De cursus is geen thera pie. Psychologische behandeling van stress is dus geen onderdeel van de cur sus. De cursus is voor volwassenen die methoden willen leren om beter met dagelijkse stressvolle situaties om te gaan. Voor aanmelden/informatie: Bureau Voorlichting van Regionale Thuiszorg, telefoon 072-5127127. HEILOO - Met een 2-0 overwinning op de pupillen van Bergen werd de Dl het eerste kampioensteam van het dit seizoen jubilerende Foresters. Nadat de eerste competitiewedstrijd nog verlo ren was gegaan tegen de rivalen van Zeevogels, werd daarna alleen nog maar ruim gewonnen. HEILOO - De heer W. Kuin uit Heiloo is vrijdag 8 december benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Kuin kreeg de onderscheiding uitgereikt door de burgemeester van Ootmarsum, de heer J.M.J. Verbeeten. Op 8 december was de heer Kuin voor het laatst in functie als voorzitter van de Stichting Garantiefonds voor Timmerwerk. De heer Kuin zette in 1963 het timmer bedrijf voort dat zijn vader in 1932 was begonnen. Hij bleef daar directeur tot 14 juni 1991. Onder zijn leiding groeide Timmerfabriek Kuin in Schagen uit tot één van de modernste industriële bedrijven in de timmerindustrie. Het aantal medewerkers groeide gestaag: van 16 tot circa 100. Al vroeg zag de heer Kuin de noodzaak tot samenwer king. Dit resulteerde in de verkoop van het bedrijf aan een Engels concern. De heer Kuin bleef aan als directeur. Begin jaren '90 werd het bedrijf overgenomen door de De Vries Groep, waarna de heer Kuin aftrad als directeur. De heer Kuin is een warm voorstander van samenwerking en een zeer actief lid van de Nederlandse Bond voor Timmerfabrikanten (NBvT). De bond behartigt de belangen van de timmerin dustrie op technisch, fiscaal-econo misch en sociaal-juridisch terrein en is deelnemer bij CAO-onderhandelingen. In 1979 werd de heer Kuin lid van het hoofdbestuur van de NBvT en in 1981 werd hij vice-voorzitter van het dage lijks bestuur. Per 8 december beëindig de de heer Kuin zijn voorzitterschap. Bij die gelegenheid kreeg de heer Kuin zijn koninklijke onderscheiding uitge reikt. Voorts is nog vermeldenswaardig dat de heer Kuin zich heeft ingezet voor het vervaardigen van milieuvriendelij ke houten kozijnen. Naast al zijn bestuurlijke activiteiten is de heer Kuin sinds 1974 lid van de Rotary-club te Schagen, waarvan hij van 1988 tot 1991 voorzitter was. De Martinus Cantorij tijdens een repetitie eerder dit jaar. HEILOO - Op zaterdagavond 16 december begint om 20.15 uur in de Witte Kerk het optreden van de Martinus Cantorij uit Schellinkhout onder leiding van Egbert Wassink. In het uit te voeren programma vinden we veel elementen terug van een 'Cere mony of Carols and Anthems', hetgeen tot uiting komt in het ruim vertegen woordigde Engelse kerstrepertoire. De De heer Orlandini ontvangt het eerste boek uit handen van de heer Hagens. Rechts op de foto ziet u de heer Van Wessel. HEILOO - Plaatsgenoot Jan Hagens heeft er nog lang geen genoeg van. Na het omvangrijke 'Kemajoran' van twee jaar geleden is onlangs de uitgave 'Rimboevliegers; de luchtvaarthistorie van Nederlands Nieuw-Guinea 1935- 1962' op de markt gebracht door Uit geverij Bonneville. Het boek is geschre ven op grond van een jarenlange en gedegen studie. Afgezet tegen de poli tieke achtergrond van het Nieuw- Guinea-drama en gestaafd door gege vens uit de archieven komt de geschie denis van de KLM en haar dochteron derneming Kroonduif vooral tot leven door de ervaringen en belevenissen van het gedetacheerde personeel. Jan Hagens nam hiervoor tachtig inter views af. 'Rimboevliegers' sluit aan op het in de inleiding genoemde boek 'Kemajoran'. In de voorgeschiedenis van de Kroonduif wordt uitgebreid aandacht besteed aan het pionierswerk van de Marineluchtvaartdienst en de KNIL- luchtkartering, aan de luchtoorlog in de jaren 1941 tot 1945 en het aandeel daarin van de Nederlandse squadrons, de verovering van Hollandia en Biak met zijn grottenstelsel, de geheime ope raties van Nederlandse inlichtingen- groepen (Jungle Pimpernel) alsmede hun bevoorrading vanuit de lucht. Parallel met de geschiedenis van de Kroonduif worden de activiteiten van de MLD, de Koninklijke Luchtmacht, Aerocarto en van de vliegdiensten van de Nederlands Nieuw-Guinea Petroleummaatschappij, de missie en de zending beschreven. Voor het eerst krijgt ook de in 1962 door de KLM in het geheun uitgevoerde luchtbrug via Lima en Tahiti naar Biak de volle aan dacht. Het boek wordt gecompleteerd door bijlagen van vliegtuigen, die op Nieuw- Guinea gestationeerd zijn geweest (1935-1962) en personeelsoverzichten van de KLM-vestiging, de Kroonduif en de Tahiti-crews. Samengevat geeft 'Rimboevliegers' een compleet beeld van de luchtvaart op het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea. Een boek vol nostalgische herinneringen en ach tergrondinformatie, waaraan luchtvaar tenthousiastelingen en luchtvaarthisto rici hun hart kunnen ophalen. Deze vierde publicatie van Jan Hagens werd onlangs gepresenteerd. Het eerste exemplaar was voor drs. S. Orlandini, de oud-president-directeur van de KLM. Orlandini verzorgde het voor woord voor 'Rimboevliegers', waarin hij onder andere schrijft: 'Jan Hagens heeft op boeiende wijze verslag gedaan van de grote moeilijkheden waarmee een kleine groep Nederlanders met het luchtvaarthart op de juiste plaats werd geconfronteerd. Door hun grote impro visatievermogen en hun enthousiasme hebben zij die problemen overwonnen en de luchtvaart in Nieuw-Guinea van de grond geholpen. Jan Hagens heeft zijn grote- deskundigheid naast vele schrijversuren in dit werk gestopt. U zult er ongetwijfeld vele boeiende uren mee doorbrengen.' Het tweede exemplaar werd overhan digd aan de heer G. van Messel, de oud ste (93) nog in leven zijnde gezagsvoer der van Nederland. 'Rimboevliegers' kost f 79,90 en is verkrijgbaar/te bestel len bij de boekhandel. toegangsprijs voor het concert bedraagt f 12,50, voor 65+, CJP en kin deren tot en met 12 jaar kost een kaart je f 10,00. Onze eeuwgenoot Ralph Vaughan Williams is in dat verband de naam die het meest vertrouwd is. Maar u zult ervaren dat ook minder bekenden prachtige kerstmuziek hebben nagela ten. Praetorius vertegenwoordigt met Handl en Johann Sebastian Bach het bescheiden Duitse aandeel in het geheel. Bescheiden, maar niet minder waardevol. Van Bach vormt het lieflijke 'Schafe können sicher weiden', voor sopraansolo met begeleiding van twee fluiten en basso continuo (clavecimbel en cello) een intermezzo. Puur instrumentale intermezzi zijn er ook; één in het eerste deel van het pro gramma en één tussen het vocale werk dat na de pauze nog te genieten valt. Daarin en afwisselend in een begelei dende rol treden op de organist Gertjan Schalkoord, de celliste Berna van der Hulst en de fluitiste Nicolette Langedijk. Vocale ^>li zijn er te belui steren van de bariton Pieter Stam, die zich tevens als fluitist doet horen, en van de sopraan Hillegonda van der Rol. De in 1979 opgerichte Martinus Cantorij begon haar bestaan als canto rij van de NH Martinuskerk in Schellinkhout. Het kerstconcert illus treert welke prominente plaats de Anglicaanse kerkmuziek onder leiding van de huidige dirigent, Egbert Wassink, in het repertoire heeft gekre gen. Geleid door deze 'Master of the Music' kan het koor dan ook bogen op vele optredens in Engelse kathedralen en abdijkerken. In eigen land heeft de Martinus Cantorij veelvuldig gevolg gegeven aan uitnodigingen om 'Choral Evensongs' te verzorgen in de Anglicaanse traditie. Dirigent Egbert Wassink is onder meer organist geweest van de Waalse kerk in Amsterdam, cantor/organist van de Schellinkhouter Martinuskerk en can tor van de Grote of Sint Bavokerk in Haarlem. Tegenwoordig is hij organist van de NH kerk te Zwaag en wijdt zich als cantor nog uitsluitend aan 'zijn' Martinus Cantorij. Als componist heeft hij veel weken voor koor op zijn naam staan, naast muziek voor orgel, ensem ble en piano. HEILOO - Voor het derde achtereen volgende jaar doet Echte Bakker Jan Hemmer, als lid van het Echte Bakkersgilde, mee aan de Nationale Proefdagen op vrijdag 15 en zaterdag 16 december. Er wordt op een gezellige en ongedwongen wijze een voorproefje gegeven van diverse traditionele kerst lekkernijen. Bovendien kan een ieder kennismaken met een nieuwe creatie: de Kerstboomstol. Hemmer presen teert een eigen assortiment, variërend van stollen, timpjes, kransen tot feeste lijke taarten en gebak. De Nationale Proefdagen bieden u de gelegenheid om ideeën op te doen voor een aangeklede lunch, brunch en tus sendoortjes voor de kerstdagen. U kunt gratis komen proeven. De basis van de Kerstboomstol is een deee van echte roomboter, bloem. eieren, krenten en rozijnen. Hieraan is kaneel toegevoegd en een melange van fijne noten en stukjes fruit. De stol is afgewerkt met zuiver amandelspijs in de vorm van een kerstboom. De stol is al lange tijd bekend. De éér ste stollen werden namelijk al in de veertiende eeuw gemaakt. Bekend is dat in het plaatsje Naumburg in Duitsland de stol als ruilobject diende voor bakkers. In ruil voor extra privile ges moest men de bisschop twee gevul de krentenbroden aanbieden. Daaruit is de kerststol geboren, die sindsdien een ware zegetocht maakte. Dankzij de kruistochten kwam men in aanraking met nieuwe ingrediënten, zoals aman delen en sinaasappelsnippers. De hoge en rijke veredeling van het deeg ligt ten grondslag aan de uitzon derlijke houdbaarheid. Dit is een voor deel voor de bakker: hij kan de stollen enige tijd vóór de kerst maken, wat de smaak zelfs ten goede kan komen. Bedrijfsleider Hans Greve (rechts) wenst zijn opvolger Cees Stengs succes bij het besturen van het Albert Heijn-filiaal in 't Loo. HEILOO - Sinds maandag 4 december is er een wisseling van de wacht in de bedrijfsleiding van de vestiging van Albert Heijn in 't Loo. Filiaalmanager Hans Greve begon die dag in de AH- supermarkt in Zaandam. Zijn functie is overgenomen door Cees Stengs. Laatstgenoemde heeft in de drukke decembermaand twee filialen onder zijn beheer: in De Mare (Alkmaar) en in 't Loo. Vanaf januari is Stengs alleen in Heiloo actief. Voor beide Albert Heijn-managers kwam de verandering niet onverwacht, maar wel sneller dan gedacht. Wat een kwestie van maanden zou zijn, werd er één van dagen. Op vrijdag 1 december werd de wijziging bekend gemaakt. Cees Stengs: „Ik ambieerde de plek in Heiloo zeer zeker. Ik heb eerder gewerkt in Heemstede. Het publiek en de sfeer in de winkel in 't Loo zijn daar mee vergelijkbaar." Hans Greve verlaat Heiloo na een periode van vijftien maanden. In die tijd maakte hij de verbouwing van de winkel mee. Ondanks het korte verblijf in 't Loo heeft hij zeer plezierig ge werkt en veel contacten gelegd met de klanten. Voor hen is de snelle wisseling wellicht even wennen. Greve is zeer verheugd met zijn benoeming in Zaandam. Hij krijgt de leiding over een twee keer zo groot filiaal, vlakbij het hoofdkantoor van Albert Heijn. Hij beschouwt dit in het gebied boven het Noordzeekanaal als 'het hoogst haalba re'. ALKMAAR - Men ziet op de wegen in en rond Heiloo steeds meer mensen op ATB fietsen rijden. Toerclub Alcmaria Victrix organiseert voor deze mensen zondag 17 december een veldtoertocht. Er is een zeer gevarieerd parcours uit gezet over verharde en onverharde wegen. Er is bij het uitzetten rekening gehouden met de steeds groter worden de groep ATB-ers, dus gaat de route minder vaak door het veld en meer over verharde en onverharde wegenl Er wordt om 10.00 uur gestart vanaf de Alkmaarse wielerbaan, gelegen tegên- over ijsbaan De Meent. De tocht voert vanaf de wielerbaan naar het Noordhollands kanaal bij Koedijk, dan via Bergen en Schoorl naar Groet en Camperduin, een klein stukje over het strand, via de duinen naar Bergen aan Zee en weer terug naar de wielerbaan. De route is circa 40 kilometer lang. Er is goede parkeergelegenheid en dou che- en kleedruimte. Voor inlichtingen: F. van Riemsdijk, tel 072-540516. HEILOO - De jaarlijkse reünie voor oud-Indië-militairen uit de jaren 1946* 1950 in het Open Huis te Heilqo mag weer geslaagd genoemd worden. Na ontvangst van de reünisten werd de bij eenkomst geopend door voorzitter Joop Smeets, die in zijn speech nog eens wees op de verwarring die is ont staan door twee data: 17 augustus 1945 (uitroepen van de onafhankelijkheid van Indonesië) en 27 december 1949 (overdracht van Nederlands-Indië aan de Republiek Indonesië). Dat juist in die voor de militairen gevaarlijke, tus senliggende jaren sterke vriendschaps banden zijn ontstaan, bewijst het na ongeveer vijftig jaar weer bijeenko men. Burgemeester Schoof van Heiloo sprak in zijn toespraak de hoop uit dat juist de vele discussies die er ook dit jaar weer zijn gevoerd ten aanzien van de „door u uitgevoerde plicht aanleiding mogen zijn u meer te kunnen uiten," aldus de burgemeester. Hierna liet de heer Ortelee uit Heiloo de door hem vervaardigde dia-docu mentaire zien over de militairen in Indië in de jaren 1947-1950. De mooie produktie zorgde bij menigeen voqr emotionele herinneringen. Hier sloot goed op aan de serie Nederlandse dag bladen van bijna een halve eeuw gele den, welke door de heer Smeets waren bewaard en waarin verslagen van de destijds gevoerde actie te lezen waren. Een voortreffelijke maaltijd, een spel letje bingo en gezellige muzikale klan ken maakten de reünie compleet. HEILOO - Deze week verbleef Wouter Couzijn uit Heiloo in Stockholm, om de uitreiking van de Nobelprijzen bij te wonen. Hij kreeg hiervoor de mogelijk heid nadat hij de landelijke wedstrijd van De Jonge Ontwerpers had gewon nen in februari van dit jaar, met zijn WBoard, een zelf ontworpen computer ter grootte van twee op elkaar gesta pelde 3.5" drives. Wouter heeft drie jaar gewerkt aan de gebruikersvriendelijke computer, met meer mogelijkheden dan de huidige PC's. Hij heeft het besturingssysteem veranderd, zodat er minder snel fout meldingen voorkomen - situaties waar mee de gemiddelde computergebruiker vaak niet uit de voeten kan. Om de computer meer mogelijkheden te laten bieden, wist Wouter 12 processoren te schakelen. Daardoor kunnen twaalf programma's tegelijkertijd worden uit gevoerd. Wouter was wel enigszins ver baast toen hij tijdens de open dagen van de Technische Universiteit in Delft bemerkte dat twee studenten willen promoveren.op het schakelen van twee processoren. Energiebesparend en supersnel Bij het ontwerpen van het WBoard heeft Wouter terdege rekening gehou den met het milieu. Om energie te besparen heeft hij in de computer een Power Management System gemaakt, waardoor de computer zo zuinig met energie omgaat dat hij op één accula ding 120 uur continu kan werken. Ter vergelijking: voor de huidige lab-tops (draagbare computers) geldt een werk tijd van circa twee uur per lading. De computer heeft, door de 'eigenaar dige structuur' zoals Wouter het noemt, een snelheid van 192 Mhz. De meeste snelle PC's hebben een snelheid van lOOMhz, waarbij ongeveer 250 Watt gebruikt wordt. De computer van Wouter verbruikt slechts 0,05 Watt, evenveel als een rekenmachine. Wouter Couzijn, de jonge onderzoeker die computer die u geheel links op de foto ziet. een reis won met de kleine Bovendien schakelt de computer na tien seconden niet-gebruiken automa tisch uit en start hij dankzij een specia le beveiliging bij opnieuw aanzetten daar waar de gebruiker is gestopt. Omdat Wouter soms zijn hoofd stootte aan zijn bureau wanneer hij stekkers aan moest sluiten, besloot hij dit bij het WBoard anders aan te pakken. Hij heeft speciaal hiervoor een infrarode interface ontwikkeld en ingebouwd, zodat zonder kabel kan worden gecom municeerd met andere computers en met audio-video-apparatuur. Seminars en galadiners Een handige computer dus, die in zijn compactheid een schat aan mogelijkhe den herbergt, zowel voor de beginnen de als de vergevorderde computerfre ak. Hij begint te lachen na de vraag wanneer zijn computer op de markt komt. „Ik was hem eigenlijk alweer een beetje uit elkaar aan het halen," vertelt hij. „Hij lag in de kast en ik kon een aantal onderdelen wel gebruiken." Zowel Wouter als zijn broertje Erik werken gewoon door aan nieuwe uit vindingen. Deze week zal Wouter daar waarschijnlijk niet aan toegekomen zijn: in Stockholm nam hij deel aan een seminar voor jonge onderzoekers. Daarnaast had hij meerdere galadiners, bracht hij een bezoek aan de koninklij ke familie en werd hij, met prijswin naars uit andere landen, geïnterviewd door CNN. Helaas was Wouter bij het schrijven van de krant nog niet terug in Nederland. Zeker is echter dat hij op zeventienjarige leeftijd een droom heeft zien uitkomen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 12