Afval scheiden als uitdaging Actie tegen autodiefstal Mijlpaal voor Chem-Dry Groen bij 't Loo bijna gereed Een nieuw gezicht, een frisse start WÊÈ Roel Wildeboer, bedrijfsleider bij G.P. Groot B.V., over recycling PAGINA 6 UITKIJKPOST - 24 JANUARI 1996 HEILOO - De naam G.P. Groot is een begrip in Heiloo, dat is duidelijk. Inmiddels 78 jaar is de naam bekend: eerst als melkhandel, vanaf 1932 als brandstoffenhandel. De bekendheid nam snel toe vanaf 1972, toen gestart werd met de containerservice. Honderden containers in alle vormen en maten kunnen worden gesignaleerd in Heiloo en wijde omtrek. Bij het bedrijf wer ken ongeveer 250 mensen, verdeeld over zes bv's: Beheer, Aannemingsbedrijf Grond-, Weg- en Waterbouw, Milieutechniek, Oliemaatschappij, de Containerservice en Recycling. Nieuwe anti-lekband Dierenbescherming Ingezonden Ingezonden Middenstandsdiploma Winkelhof 't Loo genomineerd Standwerkers in 't Loo keurslager Roel Wildeboer is bedrijfsleider van G.R Groot Recycling B.V. aan de Kanaaldijk in Heiloo, waar 40 mensen werkzaam zijn op het terrein van de stortplaats die in 1973 in gebruik werd genomen. Hij houdt van uitdagingen, vertelt hij. En een uitdaging was het: binnen een jaar is een nieuwe sorteer- machine voor bedrijfsafval ontworpen, uitgevoerd en geplaatst. „Van de week dacht ik eraan hoe goed het team werkt, dat dit zo snel gelukt is," vertelt Roel. „Je bent gewoon trots als je merkt dat mensen achter je staan en zo hard meewerken." Een jaar geleden bedacht hij dat het bedrijfsafval eigenlijk wel beter gescheiden zou kunnen worden. „Met een vrachtwagen vol afval reed ik naar een collega in Vrouwenakker die met een nieuwe procedure bezig was. Het afval ging door zijn installatie en ik heb de rest weer meegenomen om te onder zoeken wat er overbleef." Al schetsend ontstond er een ontwerp voor de machine die bedrijfsafval scheidt in karton, papier, hout, glas, plastic, metalen en puin. Begin septem ber werd er gestart met de bouw. Twee weken geleden werd de nieuwe sor- teerinstallatie aan het publiek getoond. Het apparaat is nu volop in werking. De hal er omheen lijkt veel te groot met zijn 6650 m2, maar volgens bereke- HEILOO - Vredestein Fietsbanden introduceert een nieuwe buitenband waarbij lekrijden nagenoeg verleden tijd is. De Perfect is een band met een speciale bescherming tegen lekken, door het zogenaamd PRS anti-leksys- teem. Ook is het een fietsband met lichtlopende eigenschappen. Het Vredestein PRS omvat eei\ bijna ondoordringbare rubberlaag onder het loopvlak van de band, in combinatie met een hoge garendichtheid van het karkas. Silica is een rubberbestanddeel dat ook in de Formule 1-wereld wordt toegepast om een lagere rolweerstand van de band te verkrijgen. Bij aankoop van een Vredestein Perfect fietsband bij Bosman Twee- wielers aan de Westerweg 295 in Heiloo wordt een wedstrijdformulier uitge reikt. Door het bedenken van een slag zin maakt u kans op een nieuwe fiets. Inspectie Heiloo e.o.: 06-53177991. Vermiste en gevonden katten: 072- 5616106. Honden en katten Heiloo en Limmen: 072-5334316. Knaagdieren: 072-5119998. Honden en; katten Akersloot: 0251- 310079. Vakantie-advies: 072-5336180. Asiel: 072-5114861. Dierenambulance Noord- Kennemerland: 072-5644066 (alarm) en 07205622717 (vermissingen). HEILOO - Sinds jaar en dag bieden keurslagerij Kees Burger en Bakkerij Kees Zoon de bezoekers van winkelhof 't Loo heerlijke versprodukten aan. Deze reputatie maken ze wederom waar in hun prachtige nieuwe interieur. Rasondernemers Kees Burger en Kees Zoon grepen de renovatie van winkel hof 't Loo aan om de oude huisstijl aan te passen. Keurslagerij Kees Burger presenteert op deze wijze hét nieuwe logo van de overkoepelende vakorganisatie Keur slagerij Nederland. Hij is hiermee de eerste keurslager met de nieuwe huis stijl. Met trots zegt Kees Burger: „Het is natuurlijk een hele eer uitgekozen te worden om als eerste de nieuwe stijl van de keurslager uit te dragen. Je kunt zien dat het logo is aangepast aan deze tijd. Het is een betere weergave van ons huidige assortiment." Tegenwoordig is er immers niet alleen vraag naar de gewone vleesprodukten, maar er is ook behoefte aan specifieke vleesgerech ten. Kees Burger: „Uiteraard spelen wij in op deze vraag." Ook Bakkerij Kees Zoon heeft de huis stijl aangepast. Het kopje en het brood je in het logo geven aan dat er niet alleen brood te koop is. In de linker hoek van de winkel bevindt zich een ijs- corner die vooral tijdens de zomer in trek is. Aan de rechterkant is er een gezellige lunchroom waar een kopje koffie met een ovenvers broodje genut tigd kan worden. Weliswaar ligt de lunchroom een beet je verscholen maar het is zeker de moeite waard om te genieten van al het lekkers. Kees Zoon: „Al voor de reno vatie hebben we met plezier de klanten van hun versnapering voorzien. Dit ple zier is alleen maar vergroot nu de lun chroom nog mooier is geworden." Beide ondernemers willen met de nieu we uitstraling aangeven dat ze kwaliteit willen combineren met een goede prijs stelling. Vermist: Tenger zwart poesje met wit vlekje op de borst, 2 jr., De Kloosterhof, Heiloo. Grote zwarte ongec. kater met wit drie hoekje op de neus, witte bef en sokjes, 2 jr., Vrieswijk, Heiloo. Cypers katertje met iets wit op de neus, 7 mnd., Rosendaal, Heiloo. Zwart met bruincyperse poes met wit befje, op de buik en aan beide voorpo ten 2 witte tenen, 2 jr., Hogeweg, Limmen. Grijscyperse ongec. kater met wit befje, 1,5 jr., 't Kieftenland, Limmen. Inlichtingen: 072-5616106. Berenleed Hier zijn veel beren om te protesteren en dat is geen wonder want subsidie voor die beren willen ze nu gaan halveren ha, ha, ha, hi, hi, hi en dat pikken wij dus niet. Op vrijdag om 15.30 uur zullen wij, de leidsters van de peuterspeelzalen, handtekeningen aanbieden aan burge meester Schoof. De leidsters van Olleke, Teddybeer, Brammetje en Pippeloentje Welzijn en de bezuinigingen Nadat ik de open brief van het CDA over de bezuinigingen in de Uitkijkpost had gelezen, was ik teleurgesteld dat de andere politieke partijen niet een soortgelijk geluid lieten horen. Ik ben er in ieder geval van overtuigd dat een groot deel van de achterban van de PvdA, Heiloo 2000, Groen Links en D66 het niet eens is met de mate waarin bezuinigd dient te worden. Dat het woord solidariteit voor de VVD een moeilijk begrip is, is mij reeds lang bekend. De huidige voorstellen zijn een slag in het gezicht van de talrijke vrijwilligers die op het gebied van welzijn werk zaam izjn. Het voorzieningenniveau op het gebied van welzijn zal worden aan getast. Veel mensen zullen geen gebruik meer kunnen maken van bepaalde voorzieningen. Het ruime gebruik bepaalt mede de kwaliteit! Ik roep alle politieke partijen op de durf te tonen een groot goed in stand te houden. B.Blank (brief ingekort door de redactie) HEILOO - Wie een bedrijf of winkel wil starten, krijgt met de nieuwe vesti gingswet te maken. De oude midden standsopleiding is vervangen door de AOV-opleiding (Algemene Onder nemersvaardigheden). Deze opleiding bereidt de aankomende ondernemer optimaal en modern voor op de toe komstige taken. Het AOV-diploma is dan ook een must voor iedereen die succes wil hebben in de wereld van' ondernemend Nederland. Iedereen, ongeacht leeftijd of voorop leiding, kan aan deze cursus meedoen. De Middenstandsavondschool Heiloo, al meer dan dertig jaar actief met ondernemersopleidingen, start op maandag 5 januari met de nieuwe AOV-cursus. De lesstof is verdeeld in vier lesblok- ken. In juni wordt over de eerste twee blokken examen gedaan. Het tweede examen vindt plaats in januari. De les sen worden gegeven in het PCC, de Dors 2 in Heiloo, op maandagavond van 19.00 tot 21.45 uur. Voor informa tie: telefoon 072-5332768 of 0251- 314756. Roel Wildeboer. ningen zal deze ruimte zeker nodig zijn om de 40.000 ton afval per jaar af- en aan te voeren. De opvallende gele wagens rijden de Lansink Hal geduren de de hele dag in en uit. Consequenties „Uitdagingen zijn voor mij heel belang rijk. Ik werk hier wel al tien jaar, maar er gebeurt zoveel. Toen ik net begon hadden we niet kunnen bedenken dat storten duur zou worden en dat schei ding nodig zou kunnen worden. Nu is het algemeen geaccepteerd," vertelt Roel. „Er is meer zicht op de gevolgen van onbeperkt storten: het milieu raakt verontreinigd, er is steeds minder ruim te voor en het is natuurlijk zonde om bruikbare grondstoffen zomaar te laten liggen." Als voorbeeld noemt hij glas. „Dat kun je eindeloos recyclen. Wanneer het allemaal weggegooid wordt, moet er weer enorm veel zand en soda gewonnen worden. Daarmee vernietig je dan wel een stuk natuur." Toch is het vooral het kostenaspect dat ervoor zorgt dat bedrijven het afval aanleveren voor scheiding. „Wanneer het duurder is om afval aan te bieden voor verbranding, wordt recyclen aan trekkelijker," zegt Roel. Toen in 1988 over werd gegaan op het wegen van afval in plaats van het berekenen van de omvang, was dat direct merkbaar. Roel: „Binnen een maand veranderde de samenstelling van het afval dat door bedrijven werd aangeboden. Door puin apart te houden, werd het gewicht en daarmee de prijs lager." Bouw- en sloopafval Ongeveer 99% van het afvalaanbod komt van bedrijven. Een groot deel daarvan is bouw- en sloopafval, dat in een installatie verwerkt wordt die sinds 1989 in gebruik is bij G.P. Groot Recycling B.V. Enthousiast nodigt Wildeboer me uit de installatie te gaan bekijken. In de bekende gele kleur ziet het gevaarte er toch vriendelijk uit. Eenmaal bovenin denk ik daar anders over: door de roos ters waarop we lopen is enkele meters lager een snel voorbijtrekkende stroom puin te zien. Geen prettig idee om daar recht boven te staan. Wanneer het gehele apparaat begint te trillen en schudden, lacht Wildeboer: „Niets aan de hand hoor! Dat doet hij om te zor gen dat er geen vuil vastplakt aan de ondergrond." Toch maar even bij de railing blijven, neem ik me voor. Via lopende banden legt het afval een traject af langs diverse 'windzifters', tunnels waarin het lichte vuil van het zware wordt gescheiden. Roosters scheiden de grote en kleine stukken, magneten zorgen ervoor dat diverse metalen eruit getild worden. Aan het einde van de rondgang blijft ongeveer 25% afval over. De rest ligt in diverse containers om verwerkt te wor den voor hergebruik. Het puin wordt bewerkt tot grindvervangend materi aal. Het zand wordt gezuivefd en gespoeld en dient voor een groot deel als afdekking, van de stortplaat^. Van het hout wordt het basismateriaal voor spaanplaten gemaakt, die in Duitsland vervaardigd worden. Zelfs het stof dat vrijkomt bij het versnipperen van hout wordt gebruikt: het gaat naar slibbe- drijven waar het stof ervoor zorgt dat het slib indikt. De installatie die zorgt voor deze schei ding van bouw- en sloopafval gaat begin februari in revisie. Na 12.000 uur gedraaid te hebben is dat wel nodig. De windzifters worden vervangen door vernieuwde exemplaren en diverse onderdelen worden opnieuw afgesteld. De installatie zal dan minder storings- gevoelig zijn, zodat efficiënter gewerkt kan worden. Naar schatting zal de verwerking van bouw- en sloopafval drie maanden stil liggen. Indien nodig wordt gebruik gemaakt van een tijdelijke mobiele installatie. Met de ombouw is naar ver wachting een bedrag van enkele miljoe nen gemoeid. „En dan is het wel weer even mooi geweest," lacht Wildeboer. „Ik moet voorlopig maar geen nieuwe plannen bedenken. Eerst weer wat ver dienen." Afgraven van de stortplaats De komende vijftien jaar wordt er in ieder geval nog door gegaan met het afgraven van afval dat sinds 1973 gestort is. In die tijd belandde alles zon der onderscheid op de 'vuilnisbelt'. Uit onderzoek bleek dat maar liefst 75 van het afval recyclebaar is. Een groot deel daarvan is puin en zand, dat via de installatie voor bouw- en sloopafval gescheiden kan worden. Sinds 1989 wordt er gewerkt aan het afgraven van deze stortplaats met een oppervlakte van zo'n twintig hectare, tweederde van het totale terrein. Het is een groot voordeel dat er nooit huisvuil gestort is, vertelt Roel Wildeboer. Ook het ontbreken van chemisch afval is een pre. „We zitten hier in een omge ving waar weinig zware industrie bedreven wordt. Dat is absoluut posi tief voor dit project. Het is mazzel, dat zou je kunnen zeggen." Uitkijkend over de stortlocatie licht hij toe hoe hetgrondwater beschermd wordt tegen vervuiling. Een tien centi meter dikke laag gel wordt afgedekt door folie, waarop een halve meter drainagezand ligt. Het perculaat, het regenwater dat door het vuil heen zakt, wordt opgevangen, gezuiverd en biolo gisch gereinigd door bacteriën. Volgens Roel zijn bacteriën uitstekende werk nemers. „Ze zijn altijd actief, dag en nacht. En zodra er iets aan de hand is, geven ze dat meteen aan. Dan ontstaat er een bacterie-explosie of ze nemen ineens in aantal af. Heel handig." Dagelijks worden er monsters geno men die door een laborant worden De bouw- en sloopafvalinstallatie die binnenkort gereviseerd wordt. De heer Veen (rechts) en een medewerker van Chem-Dry (foto: Arnold Bartman). HEILOO - Afgelopen maand werd door Chem-Dry de vijf miljoenste vier kante meter tapijt in Nederland en België gereinigd. Dit is een belangrijke mijlpaal voor deze specialist op het gebied van tapijt- en meubelreiniging. De plaatselijke vestiging van dit bedrijf is sinds 1994 in handen van de heer Veen. „De consument krijgt steeds meer vertrouwen in ons produkt en onze professionele dienstverlening. Onze methode van schoonmaken trekt zelfs de meest sceptische consument over de streep," aldus Veen. Chem-Dry werkt zonder zeep, zodat er geen kleve rige resten achterblijven, waardoor minder snel hervervuiling optreedt. „Voordat wij een tapijt reinigen komen we altijd langs om dat te bekijken en geheel vrijblijvend een prijsopgave te doen. En desgewenst een kleine demonstratie," besluit de heer Veen. HEILOO - Ieder jaar stijgt het aantal autodiefstallen explosief. In 1993 verd wenen er ruim 36.000 auto's. In 1994 steeg dit aantal naar 48.000, een stijging van maar liefst 30%. Van deze auto's wordt slechts 40% weer opgespoord mede doordat bij de politie autodiefstal onder kleine criminaliteit valt en dus geen hoge prioriteit heeft. Ook voor 1995 zijn er alleen nog maar negatieve berichten. Uit een rapport van de CRI (Centrale Recherche Informatiedienst) blijkt dat niet alleen de duurdere en luxere auto's worden gestolen, maar ook de midden klassers en de wat oudere auto's. Deze zijn namelijk makkelijker verhandel baar omdat de meeste gestolen auto's in Oost-Europa worden verkocht waar men minder kapitaalkrachtig is. Favoriet bij autodieven zijn: Opel, Volkswagen, Fiat, Ford, Toyota en Mazda. Om uw auto onaantrekkelijk te maken voor diefstal adviseren politie, verzeke ringsmaatschappijen, de consumenten bond en de ANWB autobezitters het kenteken in alle autoruiten te laten gra veren. Een professionele autodief kan binnen enkele minuten de meest dure en geavanceerde autoalarmen onge daan maken. Wanneer het kenteken in de ruiten is gegraveerd maakt dat een gestolen auto echter onverkoopbaar en bemoeilijkt dit het passeren bij de grens. Voordat deze auto, eventueel met valse papieren, doorverkocht kan worden moeten namelijk alle ruiten worden vervangen. Een opvallende, tijdrovende en kostbare bezigheid voor een autodief. Door het graveren van het landenteken 'NL' naast het kenteken blijft de auto in het buitenland herkenbaar als een gestolen Nederlandse auto. Over de gravure kunt u een reflectielaag aan laten brengen waardoor deze ook bij regen en 's avonds bij weinig licht goed zichtbaar blijft. In deze situaties, wan neer weinig mensen op straat zijn, ver kleint de speciale coating de kans op diefstal. De firma B&P Autoruitgravures houdt een speciale actie op zaterdag 27 janu ari in Heiloo op de parkeerplaats ten noorden van Winkelhof 't Loo. U kunt van 10.00 tot 16.00 uur terecht. Het aanbrengen van de gravures duurt slechts enkele minuten waardoor er geen wachttijden zullen zijn. Uw auto wordt gegraveerd voor de aktieprijs van f 25,00. Voor f 10,00 extra wordt de reflectielaag aangebracht. HEILOO - De Nederlandse Raad van winkelcentra (N.R.W.) heeft in het kader van renovatie projecten 1995 twee Nederlandse winkelcentra geno mineerd om in aanmerking te komen voor de titel mooist gerenoveerde win kelcentrum van Nederland. Samen met het winkelcentrum De Passage in Schiedam dingt winkelhof 't Loo mee naar deze eervolle titel. Tijdens de jaarlijkse N.R.W. bijeen komst van 15 februari welke wordt gehouden in Utrecht zal architect Kees van de Goes middels een diapresenta tie en twee panelen met tekeningen en tekst de jury ervan proberen te overtui gen dat winkelhof 't Loo als geen ander recht heeft op deze titel. De uitslag wordt tijdens diezelfde bijeenkomst bekend gemaakt. Bulldozers worden regelmatig heen om het in te laten zakken. gecontroleerd, zocrat de kwaliteit gega randeerd is. Mooie versnipperde kerstbomen Tijdens een ritje over het terrein wijst Roel op een aantal groene en zwarte bergen. „Mooi hè, versnipperde kerst bomen. Deze zijn nog koel, maar die daarachter hebben een temperatuur van zo'n 60 tot 70 graden Celsius." Een bulldozer schept een stuk van de berg af en een flinke wolk stoom komt vrij. „Het is een natuurlijk proces," vertelt de bedrijfsleider. „Ook dit materiaal wordt afgebroken door bacteriën. We en weer gereden over de bergen afval hoeven niets toe te voegen. Alleen het vocht- en zuurstofgehalte moet in de gaten worden gehouden. Dit proces levert een prachtig schone compost op." Even verder staat een - naar verhou ding - kleine hal met zogenaamd grof vuil. Roel wijst op de bontgekleurde berg. „Er ligt daar van alles, niet alleen kapotte dingen. Het is voor de liefheb ber vast interessant om erin te struinen, maar dat is gewoon te gevaarlijk. De bestuurders van die grote wagens kun nen dat niet steeds in de gaten houden, en dan lig je er wel onder." Hij schudt zijn hoofd. „Ik hou er ook niet van, dat struinen. De dingen die nog heel zijn, zijn hier toch met een reden terecht gekomen. Het is huisraad van mensen die naar een bejaardenhuis gegaan zijn, of zijn overleden. Dat moet je niet mee naar huis nemen, dat moet vernietigd worden als daarvoor gekozen is." HEILOO - Vrijdag 26 en zaterdag 27 januari zullen in 't Loo voor de vierde maal in successie standwerkers hun waren op originele wijze aan de man of vrouwen proberen te brengen. Standwerkers die hun sporen in hun vak al dik verdiend hebben, komen naar Heiloo. Mevrouw van de Nat met haar vlekkenzeep is meerdere malen kampioen van Nederland geweest en nu zelfs Europees kampioen. De heer Breevoort heeft met zijn tapijtreiniger pasgeleden het Nederlands kampioen schap behaald. Verder worden er vele artikelen aangeprijsd zoals gezondheis- kussens, industrielijm waarmee auto- onderdelen aan elkaar worden gelijmd, een brillenbad, ledercreme, een dweil- mop waarmee je in één beweging dweilt, spoelt en droogt, kortom genoeg om even een kijkje te gaan nemen. De platanen op het plein voor 't Loo moeten in het voorjaar zorgen voor een mooie groene uitstraling. HEILOO - Het aanbrengen van groen rondom winkelhof 't Loo is bijna gereed, meldt de gemeente. Het is gelukt om de elf dakplatanen met hun constructies te planten in de halve cir kel op het plein. De bolsierkersen zijn geplaatst op de Vinkenbaan. Snel wer ken was noodzakelijk, want de volgen de vorstperiode meldde zich aan. Snelheid was niet alleen geboden wegens de vorst, maar ook omdat de .buiteninrichting van 't Loo meedingt naar de 'Omgevingsarchitectuurprijs'. De voorbereidingen voor die wedstrijd zijn inmiddels gestart. Dat houdt onder meer in dat er foto's gemaakt moesten worden van het plein, dat uiteraard niet compleet was zonder bomen. De grote groenelementen zijn inmid dels klaar. Nu komt het nog aan op een paar details. Enkele heesters en haagjes moeten nog worden geplant en de bloembakken zullen weer worden teruggeplaatst en ingeplant. Wanneer het voorjaar zich aandient en het groen gaat uitlopen, zal het plein voltooid zijn. „Weet je, we hebben in Nederland gewoon een overdadige periode achter de rug. Er is enorm veel geproduceerd, veel geld uitgegeven. Dat kan niet ein deloos doorgaan. Afval is duur, dus moet je er bij de produktie al op letten dat er voor recyclebare materialen gekozen wordt. Gelukkig gebeurt dat ook al," vertelt Roel. Gek op z'n werk Aan het einde van de ronde over het terrein aan de Kanaaldijk rijden we langs de berg GFT (groente-, fruit- en tuinafval). Tientallen meeuwen vliegen op. „Nog even, dan zijn ze weg," zegt Roel. „In februari gaat de overslag plaatsvinden in de huisvuilcentrale. Dan hebben de meeuwen hier niets meer te zoeken." Roel Wildeboer is gek op zijn werk, hij raakt er niet over uitgepraat. In sep tember is hij 25 jaar in dienst bij G.P. Groot B.V., waar hij in eerste instantie werkte bij weg- en waterbouw. Bij recy cling zit hij nu duidelijk op een goede plaats. „Kijk, iedereen moet werken. Dan is het gewoon prettig om werk te doen dat je leuk vindt. Ik ben blij dat ik dit kan doen," besluit hij zijn verhaal. Suzanne Buis.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 6