Agenda Heb jij nog nieuwtjes? Beroep van de week Computers OPROEP Tan Headbang" kabouter tot Mozart nieuwe.** januari 1st de klas Colofon Winnaars kerstkleurplaat le jaargang nummer Dé jeugdrubriek van de Uitkijkpost, elke twee weken in deze krant PAGINA 10 UITKIJKPOST-31 JANUARI 1996 Beste lezers van de Uitsmijtertjes. Helaas, mijn tijd bij de krant zit erop, ik ga weg. He,t afgelo pen half jaar heb ik samen met heel veel men sen die bij de Uitkijkpost werken en alle kinde ren die in de jeugdredactie zitten mijn best gedaan om een jeugdpagina op te zetten. Ik denk dat ik wel kan zeggen dat ons dat gelukt is. Sinds september 1995 heeft de Uitkijkpost er een fantastische pagina voor kinderen bij. Ik heb in het afgelopen half jaar heel wat leuke dingen mee gemaakt. Zo was ik een keèr met Kai en Wim (twee leden van de jeugdredactie) bij burgemeester Schoof op visite. Voordat Kai en Wim het interview gin gen afnemen gingen we eerst een paar leuke foto's maken. Zo ook een foto in de raadzaal. In de raadzaal zitten een paar prachtige glas-in- loodramen. Deze ramen zijn groot, mooi, oud en volgens mij erg duur. Voor deze ramen zouden we een foto maken. Kai, die wat kleiner is dan Wim en de burgemeester, moest op de brede vensterbank voor deze ramen gaan zitten. Met al zijn enthousiasme en kracht sprong hij op de vensterbank. Maar zo hard dat hij bijna met zijn hele lijf door de mooie, grote en dure glas- in-lood ramen ging. De burgemeester werd een klein beetje wit, ik kon wel door de grond zakken, Kai werd rood en Wim schrok zich rot maar alles liep gelukkig goed af en later hebben we er om gelachen. Het resultaat heb je in de kersteditie van 1995 kun nen lezen en zien. Voor mij is dit één van de vele leuke herinneringen van het afgelopen jaar. Ik wil iedereen met wie ik het afgelopen jaar op de één of andere manier heb samenge werkt bedanken voor een prima tijd en wens alle redactieleden nog een hele leuke, gezellige, boeiende en toffe tijd toe. Doei, dag, tot ziens, adieu Anoukh De Bedrijfsarts De laatste tijd was ik erg moe en ik zag erg wit. Mijn vader wilde weten of ik bloedarmoede had. Hij zei toen:,,Ga maar mee naar mijn werk dan wordt er bloed bij je geprikt en dan weten we gelijk of je bloed goed is of niet." Op mijn vaders werk ziet het er heel anders uit dan bij de huisarts of in het ziekenhuis. Want mijn vader is geen huisarts, hij is bedrijfsarts. Op zijn werk zijn allemaal kamers met bureaus. Er werken een heleboel mensen. Er is ook een laborante, die heeft mij geprikt. Gelukkig was mijn bloed goed- Het werk van een bedrijfsarts is natuurlijk meer dan alleen bloed onderzoe ken. Hij maakt geen zieke mensen beter zoals een huisarts dolt, maar hij praat met mensen en onderzoekt ze als ze door hun ziekte niet kunnen werken of door hun werk ziek gewor den zijn. Ik heb mijn vader ook nog geïnter viewd. Dit waren de vragen: -Wat doe je als je bedrijfsarts bent? -Welke klacht komt het meeste voor? -Schrijf je ook medicijnen voor? -Wat voor soorten onderzoek doe je? -Hoeveel mensen zie je per dag? -Geef je ook prikken? Dit waren de antwoorden: -Dan ga je over de gezondheid van de mensen in hun werk. -Rugklachten en overspannenheid. -Nee. -Ik luister goed naar de klachten van de mensen. Vaak doe ik ook een lichamelijk onderzoek. -Tien a vijftien. -Nee. Je begrijpt natuurlijk wel dat je, als je je niet zo lekker voelt, beter naar een huisarts kunt gaan dan naar een bedrijfsarts. Esther De redactie heeft heel veel kleurplaten bin nen gekregen, jullie hebben goed je best gedaan. De een was nog mooier dan de ander. Helaas kunnen niet alle inzenders een prijs ontvangen, dus hebben wij drie win naars uitgezocht. 1 Jorien Voogt, 4 jaar, 2 Noortje Hamer, 9 jaar, 3 Leontine Warmer, 11 jaar. De prijswinnaars worden woensdag 31 januari om 14.00 uur op de redactie van de Uitkijkpost verwacht om hun prijs in ont vangst te nemen. Van Headbangkabouter tot Mozart Computers We zouden het hart stikke leuk vinden als jij onze pagina De Uitsmijtertjes mee naar school neemt en in de klas laat zien. Misschien wil de juf of meester er wel met de hele klas over praten. Stel het maar eens voor! We horen graag wat jouw klas ervan vindt. Doe maar of je verslaggever bent en stuur een verslagje naar ons toe! 'De 'Uitsmijtertjes' verschijnt eens in de twee weken. Coördinatie: Sandra Fotografie, vormgeving en eindverantwoording: redactie Uitkijkpost Correspondentie adres: De Uitsmijtertjes p/a Drukkerij Uitkijkpost bv De Hoefsmid 5 1851 PZ Heiloo Tel: 072 5330175 Fax: 072 5335644 Wij hebben een interview gemaakt over 'pesten'. Onze klasgenoten hebben wij het hemd van het lijf gevraagd. Wij vroegen of <Je kinderen zelf pesten, of ze wel eens gepest worden, waarom pest je, vind je het leuk om te pesten? De meeste kinderen vinden de kinderen die Wat vindt een meester? Wij hebben een meester geïnterviewd, en die doet, denkt, vindt het volgende: cils er een kind naar een meester komt en die zegt dat hij of zij gepest wordt dan kan de meester of juf goed luisteren en het kind geloven, dan uitzoeken wie Wij gaan een stuk schrijven over computers. Wij willen vertellen wat je met een computer kan doen. Een computer is heel handig, om mee te schrijven, te tekenen, spelletjes te doen en plaatjes uit te printen. Printen doe je met een printer, dat is een apparaat waarmee je tekenin gen en teksten op een blaadje kunt zetten. Op de meeste scholen in Heiloo mogen kinderen ook mef computers werken. Wij vinden het heel goed dat kinderen over computers leren want dat is heel belangrijk voor later als ze met com puters moeten werken. tè iossen. Als een kind naar de meester komt en zegt dat zijn ouders hem mishandelen kan de leerkracht een vertrouwensarts inschakelen. Het gebeurt ook weieens dat een kind «zo gepest wordt, dat hij of zij naar een andere school wil. De leerkrachten zullen dan a,ltijd proberen het Een computer is veel makkelijker dan een type machine want er zitten veel meer mogelijkhe den op.. Als je een tekst hebt geschreven kan je die bewaren, dat heet 'opslaan'. De tekst die je hebt geschreven kan je ook een naam geven, als je de computer hebt uitgezet dan kan je anderen pesten maar stom. Anderen vinden he* de pesfëfs zijn en het dan in de groep bespre- Qp schooj kunnen kinderen er teksten op stoer om te pesten, en 3e vinden de reactie van ken. Dan een manier vinden om het probleem ópmaken Een computer is ook voor je plezier, het kind dat gepes|wordt leuk. i"1""' A1 1 De kindertelefoon Ook hebben wij de kindertelefoon gebeld voor wat informatie. Er zijn heel veel kinderen die riaar de kinderte lefoon bellen omdat ze gepest worden. Als je niet durft te bellen naar de kindertelefoon, bel dan naar je oma of naar iemand anders die je kan vertrouwen. Wat moet je doen als je door je ouders gepest wordt? Volgens de mevrouw van de kindertelefoon zou je dan naar de ouders van je vriendje kunnen gaan. De meeste kinderen die bellen zijn tussen de acht en achttien jaar oud. De kinderen die bel len vertellen hoelang ze gepest worden, hoe ze gepest worden en door .wie ze gepest worden. Kinderen pesten door te slaan, te dreigen, te schoppen, uit te lokken en te schelden. Als jij gepest wordt en je durft het aan niemand te vertellen, bel dan naar de kindertelefoon: 072- 5155528. kind over te halen om toch te blijven, en met de kem later gewoon weer opzoeken. Je kan een groep het probleem op te lossen. tekst ook laten printen. Als je een tekst schrijft Helaas zijn er nog veel kinderen die niet aan hunen je wjjj. een keiangrijk woord of letter groter familie of aan iemand anders durven te vertellen maken 0f er een hoofdletter van maken dan dat ze gepest worden. j1QU je je shift-toets ingedrukt als je de letter typt en de letter is vergroot. Vetgedrukte letters kan je ook maken en die dan uitprinten. Een 'muis' is een rolding dat bij de computer hoort, die ligt op een mat. Een muis is handig bij een schrijfprogramma, want Oproep aan alle pesters van Heiloo Stop met dat stomme gedoe, wat bereik je ermee, je kan toch veel beter spelen, dat is veel leuker voor jou en voor de ander. Oproep aan alle kinderen die gepest worden ^an je mej. een pijpje op het scherm zelf Ga naar een bekende, leg het probleem uit en volg hun oplossing op. Als dat niet helpt, vertel het dan aan je meester. Die legt het probleem dan in de groep voor en zo kom je vast tot een oplossing. Wim en Nanne Voor de volgende editie van de Uitsmijtertjes zijn we op zoek naar verhalen over wintersport en voorjaarvakanties. Heb je een leuk verhaal of avontuur beleeft stuur deze dan in vóór 7 februari naar Postbus 63 1350 A3 Heiloo t.n.v De Uitsmijtertjes weten waar je wilt beginnen met schrijven. Tekenen kan ook op de computer, maar dan heb je wel een tekenprogramma nodig. Een tekening kan je ook uitprinten, dus laten afdrukken. Als je een zwart/wit beeld hebt dan moet je een zwart/wit printer hebben, want aan een kleurenprinter heb je dan niks. Je kan ook muziek draaien maar daar heb je een c-d rom voor nodig. Een c-d rom is bijna hetzelfde als een c-d spe ler. Op een c-d rom kan je ook spelletjes doen en dat kan niet op een c-d speler. Als je een c-d rom hebt moet je ook een cound-card hebben, dat is een soort kaart die je in een computer moet doen, dan moet je wel boxen hebben, anders heb je geen geluid. De leukste spelletjes vinden wij: Mortal combat 3, dat is een grof vechtspelletje. Commandercom is een vecht spelletje met taks, Alladin is een avonturenspel en het vliegtuigspelletje Simulator. Ramon en Sebastiaan Natuurlijk kunnen wij van de jeugdredactie een heleboel dingen verzinnen om over te j schrijven. Maar wij weten ook niet alles. Of er een leuke uitvoering is op school. Of een J spannende sportwedstrijd. Misschien heb jij j wel de leukste hobby van de hele wereld. Of j de aardigste oma en opa van Heiloo. j Ook willen we iedere keer een agenda maken. Daarin komen allemaal leuke activi- teiten voor kinderen te staan. Heb jij een tip voor de agenda? Weet jij een j leuk onderwerp? Schrijf dan even een brief- j je naar ons. Dan kunnen we misschien j langskomen voor een interview of een ver slag. Ons adres is: De Uitsmijtertjes Postbus 68 1850 AB Heiloo Ik ga mijn stukje deze keer over muziek schrijven want dat vind ik leuk. Ik hou erg van punk en rock enzo. Je weet wel, van die 'coole', te gekke, heftige, onwijze muziek. Ik ben naar Disc 't Loo geweest daar heb ik een gesprekje met de man achter de balie gehad. Hij vertelde enthousiast over Osdorp Posse (Nederlandstalige rap). Ik heb daar ook een cd van Live beluisterd en dat was cool. Ik heb een lijst gemaakt met de tien bands/groepen die ik het coolst vind: 1 Rancid 2 Radiohead 3 Live 4 Greenday 5 Nofix 6 Nirvana 7 The Doors 8 Red Hot Chili Peppers 9 Silverchair 10 Beatles Nu nog een paar vragen met antwoorden! Welke muziek gaat het in 1996 maken? Ik denk: punk. Het Veronica-blad denkt: punk. De man in de platenzaak denkt: rave. Wat voor soort muziek kopen de kinderen het meest? Dance. Dus als je er helemaal bij wilt horen moet je Dance kopen,maar dat wisten jullie natuurlijk al. Spraakwater lest de dorst punt. Jouke Tendenz Op 17 februari is er weer een Base Dance- avond in tienercentrum Tendenz. Als van ouds is de entree gratis en mag er niet gerookt worden. De drankjes zijn goedkoop. De avond is speciaal voor de groepen 8 van de basisscholen en begint om 19.30 uur en eindigt om 22.00 uur. Hanswijckers spelen Pinokkio Vrijdagavond 9 februari, aanvang 20.15uur. Zaterdag 10 februari om 12.30 uur en 16.00 uur in theater De Beun te Heiloo. Bloemenzee in Egmond Donderdag 1 tot en met 5 februari houdt de Stichting Egmondse bloemenzee een Bloembollenshow.Het thema van dit jaar is het 'circus'.De Egmonds Bloemenshow vindt plaats in sporthal De Schulp aan de Visweg 4 in Egmond-Binnen. Toegang f 7,00(volwas- senen), f 5,00 (65+) en f 3,00 (kinderen tot 12jaar) Stuur je agenda naar: De Uitsmijtertjes Postbus 68 1850 AB Heiloo Pesten is geen spelletje Pesten is geen spelletje

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 10