mm Willem Blakborn zegeviert op Weissensee Platform houdt wensen na Vermist!? Wintervoedering houdt vogels in leven Commissie voor Bezwaarschriften door burgemeester geïnstalleerd BCoembintferij ;t Loo Amels Makelaardij (072) 533 533 0 Tuinder verrast amateur-archeologen w iitu j> u JAC. P.THIJSSE COLLEGE Informatie avond voor ouders woensdag 14 februari 20.00 uur aula van de school. Open dag zaterdag 17 februari 10.00 -13.00 uur. Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5 - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag: 08.30-16.30 uur vrijdag 08.30-15.00 uur. Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072 533 01 75. jj ICJ Drukkerij uitkijkpost bv 61e JAARGANG NO. UWSBLAD VOO FEBRUARI 1996 Dia's over seks bij planten Magda Bakker exposeert De Bloemen 65 1902 GT Castricum Telefoon (0251) 652571 Muziek- en dansschool £)ikke SB ^ricnil/cs KINDERKLEDING Raadhuisweg 9 Heiloo NIEUWE KOLLEKTIE! Kennemerstraatweg 129 Heiloo NVM Vrouwen toetsen leefmilieu Sinds woensdag 8 november, Cindy, klein zwart dwergpoedeltje met rood halsbandje, 10 jaar. voor al uw bloemwerk, tel. 072 - 5332303 CEES HACHMANG LOODGIETERS Expositie PCC druk bezocht VAN DER BORDEN Postume expositie van Paula Gihaux 4|, f 'P* De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 75 cent (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot HEILOO - Op dinsdag 13 februari wordt door Groei en Bloei een diapre sentatie gegeven voor leden van de KMTP, maar ook niet-leden zijn wel kom. Het onderwerp is 'seks bij plan ten'. De aarde is bedekt met een onge looflijke verscheidenheid aan planten, waarvan vooral de bloemen onze aan dacht trekken. Die verscheidenheid danken wij aan de seksuele voortplan ting waarbij bloemen dankbaar gebruik maken van insekten zoals vlinders en bijen. Hoe seks bij planten functioneert wordt duidelijk gemaakt aan de hand van vele vaak unieke dia's. De presentatie vindt plaats in de Gereformeerde Kerk aan de Noorder geeststraat in Heiloo. De toegang is gratis en'de aanvang is om 20.00 uur. HEILOO - In het ontmoetingscentrum De Clinghe op Duin en Bosch in Castricum exposeert Magda Bakker uit Heiloo de komende weken haar aqua rellen. Magda Bakker-Zonneveld groeide in Bakkum tussen de bloemen op als dochter van een bollenkweker. Ze schildert niet alleen bloemen, ze maakt tevens prachtige geprepareerde boeketten met fruit en bloemen en ze geeft cursussen bloemschikken. De expositie wordt zondag 11 februari tussen 11.00 en 12.00 uur feestelijk geo pend en is tot 11 maart dagelijks gratis te bezoeken van 12.30 tot 16.30 uur. Ontmoetingscentrum De Clinghe, Duin pn Bosch in Castricum. Ook in Heiloo zijn werken te zien van Magda. In de coffeeshop van Bakkerij Zoon in winkelhof 't Loo hangen enke le aquarellen die door haar zijn ver vaardigd. Tijdens openingstijden van de winkel zijn ze gratis te bezichtigen. Willem Blakborn hier op kop) beschouwt de Ronde van Oostenrijk op de Weissensee als voorbereiding op een eventuele Elfstedentocht. HEILOO - Plaatsgenoot Willem Blak born (49) is er best een beetje trots op. In de vorige week op de Weissensee verreden Ronde van Oostenrijk, ook wel de alternatieve Elfstedentocht genoemd, werd hij in het eindklasse ment eerste bij de veteranen en derde in de B-klasse. „Dat is wel iets om trots op te zijn, denk ik, dat ik met mijn bijna vijftig jaar zo goed gereden heb," aldus Willem die deze dagen bijna niet zon der zijn schaatsen gezien wordt. „Dit was de derde keer dat ik meedeed op de Weissensee. De weersomstandighe den waren optimaal. Het ging de hele tijd voor de wind en ik draaide lekker voorin mee." Blakborn werkt hard aan zijn conditie, 's Zomers fietst hij veel en 's winters traint hij drie keer in de week op de ijsbaan. Daarnaast rijdt hij dan nog de wedstrijden. De Ronde van Oostenrijk bestónd uit vier onderdelen. Op maandag sloot Blakborn het eerste onderdeel, een cri terium van 40 kilometer, af met een derde plaats. Dinsdag werd hij bij de afvalwedstrijd twaalfde, iets waar hij niet helemaal op gerekend had. „Daarna was ik op revanche belust. Bij de duizend meter-tijdrit, ook op dins dag, werd ik tweede. Woensdag deed ik goede zaken. De eindsprint moest de beslissing brengen. Ik eindigde met een tijd van 6 uur en 47 minuten op de zevende plaats." Hoogtepunt „En nu maar hopen dat de Elfsteden tocht doorgaat. Dat is voor mij toch het hoogtepunt. Ik ben eigenlijk marathon schaatser, maar zo'n buitentocht is eigenlijk veel leuker dan rondjes rijden op de kunstijsbaan. Mijn vrije dagen zijn wel bijna op, want ik heb ook al tochten op het Veluwemeer, bij Eernewoude en Ursem gereden, maar gelukkig krijg ik van de baas twee dagen vrij als de 'Tocht der Tochten' wel nog gereden wordt," besluit hij met een hoopvolle blik naar buiten. De Commissie voor Bezwaarschriften, v.l.n.r. FR. van Lang, E. Schoutsen- Bolten, J.Daas, A.J. de Vegt-Ortelee en voorzitter J. Pool. Rechts de heer van der Jagt, medewerker van de gemeente. HEILOO - Afgelopen woensdag heeft burgemeester Schoof de nieuwe Commissie voor Bezwaarschriften geïnstalleerd, die daarna voor het eerst in vergadering bijeen kwam. Deze com missie komt gemiddeld eens per maand bijeen om te adviseren over bezwaar schriften die door burgers zijn inge diend tegen een besluit van de gemeen te waar ze het niet mee eens zijn. Drie leden van de commissie zijn onaf hankelijk, twee zitten er namens de gemeenteraad. De onafhankelijke (externe) leden zijn voorzitter de heer J. Pool uit Broek op Langedijk (specia list op het gebied van sociale wetge ving), mevrouw A.J. de Vegt-Ortelee uit Heerhugowaard (meester in de rechten en als ambtenaar werkzaam in de sec tor ruimtelijke ordening) en de heer ER. van Lang uit Bergen (voorheen gemeentesecretaris van Purmerend en nu actief als secretaris van de Vereni ging van Noordhollandse gemeenten). Het feit dat de drie onafhankelijke leden van buiten Heiloo komen berust op toeval. Namens de gemeenteraad hebben mevrouw E.Th.M. Schoutsen- Bolten en de heer J.G.Daas plaatsgeno men in de commissie. Binnenkort brengt de gemeente een brochure uit over de procedure die gevolgd moet worden bij het indienen van bezwaarschriften. Deze brochure zal verkrijgbaar zijn aan de balie van het gemeentehuis. open bare scholengemeenschap voor \J mavo, havo en vwo HEILOO - Het Platform Gehandicap ten Kleine HAL-gemeenten heeft vori ge week al laten weten dat er sinds het Kabinetsbesluit van november 1995 wat hun betreft al veel ten goede gekeerd is. 'Toch zijn we er nog lang niet,' laat woordvoerder Gré Ris weten. Er zijn nog diverse punten waar het Platform de komende tijd voor gaat pleiten. Allereerst moeten de aangebo den voorzieningen adequaat zijn. Uiteraard kan dat voor iedereen ver schillen en zou er volgens het Platform meer deskundigheid moeten worden aangetrokken om te voorkomen dat mensen de verkeerde voorzieningen krijgen. Het WVG (Wet Voorzieningen Gehan- dicapten)-loket moet worden afge scheiden van de afdeling Sociale Zaken, meent het Platform. De kosten tengevolge van ziekte of handicap moe ten aftrekbaar zijn voordat het besteed baar inkomen wordt vastgesteld. Verder vindt het Platform het van belang dat het zelfstandig functioneren van mensen met een handicap te ailen tijde voorop moet staan. 'Het mag niet gebeuren dat mensen afhaken vanwege alle financiële rompslomp', aldus Ris in een schriftelijke reactie. 'Op het gebied van het vervoer is nog weinig geregeld: door gemeenten wordt veel te snel gegrepen naar het Collectief vervoer. Men verkijkt zich op de bruikbaarheid van een dergelijk systeem voor mensen met een zware handicap. Er is pas sprake van een Algemeen Vervoersnetwerk wanneer ervoor wordt gezorgd dat het collectie ve vervoer aansluit op treinen en er een informatiepunt wordt geopend voor reizigers. Wij vinden overigens dat dit een overheidstaak is,' schrijft Ris namens het Platform. Verder is het bestuur van mening dat het collectieve vervoer nooit duurder, mag zijn dan gewoon openbaar vervoer. HEILOO - Vanavond is er een voor speelavond door leerlingen van de gitaar-docenten Peter Duinmeijer en Peter Broersen. Het aardige van een speelavond door gitaristen is de ver scheidenheid aan muziek. Zowel klas siek gitaarspel als lichte muziek vullen het programma. De kenners weten het: in de lichte muziek wordt dit instru ment versterkt. En dat is erg aantrek kelijk voor heel veel muzikanten-in- spé. De aanvang is om 19.30 uur. De toegang is gratis. Zaterdag 24 februari is geheel gereser veerd voor de studiedag van trombo nisten. Uw aktieve partners bij: aan- en verkoop onroerend goed, hypotheekanalyse, huur en verhuur, taxatie HEILOO - In Heiloo start binnenkort het project 'Vrouwen toetsen het leef milieu'. De Milieufederatie Noord- Holland zoekt nog enkele vrouwen die aan dit project willen meewerken. Wat houdt 'Vrouwen toetsen het leef milieu' in? Zorg voor het milieu begint in de straat, de wijk, de buurt en het dorp. Het blijkt dat vrouwen een eigen inbreng en eigen ideeën hebben als het om milieuzaken gaat. In het project worden die ideeën in kaart gebracht met behulp van het invullen van zoge naamde 'leefmilieukaarten'. Het invul len van deze kaarten geeft inzicht in de milieukwaliteit en de leefbaarheid van de directe woon- en leefomgeving. Positieve en negatieve punten worden zichtbaar en op basis daarvan kunnen vrouwen aanbevelingen formuleren om de leefkwaliteit te verbeteren. Deze aanbevelingen zijn bedoeld om het beleid van de gemeente te beïnvloeden. De ingevulde taken worden uiteinde lijk verzameld door het Landelijk Milieu Overleg die de uitkomsten onder de aandacht zal brengen van de landelijke overheid. Het idee voor 'Vrouwen toetsen het leefmilieu' is geboren tijdens een wereldwijd congres in Miami in 1991. Ook in andere landen is het idee verder uitgewerkt. In totaal zijn er in Heiloo minimaal vijf deelneemsters nodig. Zij komen gedu rende ongeveer acht maanden eens per maand bijeen om een vragenlijst in te vullen en te bespreken wat er gedaan moet worden. Het project wordt ver volgens afgesloten met een rapportage waarin de deelneemsters een beoorde ling geven van de kwaliteit van de leef omgeving. Deze wordt aan de lokale politiek aangeboden. Er zijn geen kos ten aan verbonden. Deelneemsters worden tijdens het project ondersteund door het Landelijk Milieuoverleg en de Milieufederatie Noord-Holland. Wanneer u interesse heeft in deelname of meer informatie wilt hebben, dan kunt u contact opnemen met Edith Velema bij de Milieufederatie (tel. 075- 6351598) of met Els Swart die vanuit Heiloo iil de projectgroep deelneemt (tel. 072-5330324). Heeft u Cindy gezien of weet u waar hij is? bel ons dan, wij missen hem zo. Fam. Twisk (0251 653560) fcURQjï Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. Een ander punt waarvoor het Platform zich inzet is extra aandacht voor men sen met gehandicapte kinderen die thuis worden verzorgd. Daarvoor zou den meer aftrekposten gehonoreerd moeten worden'om de ouders te steu nen in hun zware taak. Het bestuur van het Platform laat weten optimistisch te zijn ten opzichte van de samenwerking met de gemeen ten. Volgens het bestuur zijn de gemeenten gaan inzien dat er ruimhar tiger en met meer gevoel gehandeld moet worden. Dit wordt gezien als een gunstige ontwikkeling. De samenwer king zal wat het Platform betreft in ieder geval voortgezet worden. HEILOO - De geschiedenisexposite in het PCC is, ondanks het minder goede weer, goed bezocht. „Ruim 600 mensen - leerlingen en docenten meegerekend - hebben de tentoonstelling bezocht," vertelt een opgetogen Van Os. „Ik heb heel veel positieve reacties gehad en heb dan ook veel vertrouwen in de komst van het 'verwijsmuseum'." De komende maanden gaan vijf studenten van de Hogeschool Alkmaar een marktonderzoek houden en een onder nemingsplan opstellen. Van Os wacht met spanning op de resultaten van dit onderzoek. „Op basis daarvan kunnen we sponsors, overheidsinstellingen en banken gaan benaderen voor een ver dere realisatie." Tijdens de expositie hebben veel kinde ren de puzzel gemaakt. Uit de goede oplossingen zijn de volgende prijswin naars getrokken: 1. Liesbeth Bruin, 2. Jeroen Schotten en 3. Jan Verhagen. Zij hebben alle drie een boekenbon ver diend. MAKELAARDIJ VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN Al meer dan 60 jaar uw makelaar en taxateur onroerende goederen. Ook specialist in verzekeringen en hypotheken. Privé: 072 5330550, Kennemerstraatweg 63 Kantoor: 072 5141000, Kennemerstraatweg 33 HEILOO - Op zondagavond 21 januari was Paula Gihaux bezig met het inlijs ten van een aantal door haar naar model geschilderde en getekende por tretten, die in de foyer van het Open Huis zouden worden geëxposeerd, toen zij plotseling door een hersenbloeding werd getroffen. Aan de gevolgen hier van overleed zij op maandagochtend. Haar echtgenoot en familie hebben gemeend dat haar expositie toch moest doorgaan. De portretten zullen tot het einde van de maand februari in de foyer te zien zijn. Paula was lid van de Alkmaarse schildersvereniging Door werken. HEILOO - De heer Elzinga had een aangename verrassing voor de ama teur-archeologen in Heiloo. In zijn volkstuin aan de Vlooiendijk heeft hij bijna twintig jaar geleden een stuk steen gevonden, die hij al die tijd zorg vuldig heeft bewaard. Op zaterdag 27 januari toog hij met de vondst naar de Oude Pastory waarop dat moment een tentoonstelling werd gehouden over archeologische bodemvondsten. De aanwezige deskundigen herkenden in de steen direct een sikkelfragment. Vuurstenen sikkels waren in gebruik in de periode van 1400 tot 500 voor Christus. Het sikkelfragment dat de heer Elzinga vond,.is de tiende sikkel die bekend is uit Heiloo. Vrijwel ner gens zijn er zoveel gevonden in een betrekkelijk klein gebied als in Heiloo. De heer Elzinga heeft het sikkelfrag ment reeds in 1977 gevonden bij het schoffelen van zijn volkstuin aan de Vlooiendijk. Aanvankelijk dacht hij te doen te hebben met een speerpunt, maar nadat hij het archeologische ver haal in het prachtige boek 'Heiloo voor en na Willibrord' dat in november vorig jaar is uitgekomen, had gelezen, wist hij wel beter. In het archeologische hoofd stuk worden namelijk prehistorische werktuigen beschreven en afgebeeld van ver voor de jaartelling die verge lijkbaar waren met de voudst van de heer Elzinga. Met deze kennis stapte de vinder naar de archeologische tentoonstelling in de Oude Pastory, waar op dat moment twee leden aanwezig waren van de Archeologische Werkgroep. De heer Elzinga haalde het bewuste stuk vuur steen uit zijn jaszak en liet het aan de deskundigen, Marit Boulonois en Tim de Ridder, zien. Deze waren blij verrast met de vondst, want zij herkenden in het stuk steen direct een sikkel. Vroeger nam men aan dat deze werk tuigen voor het oogsten van graange wassen werden gebruikt. Experimenteel onderzoek door het Instituut van Prehistorie te Leiden, waarbij ook sikkels uit Heiloo zijn onderzocht, heeft aangetoond dat de sikkels zijn gebruikt voor het snijden van zoden. Bij dat snijden ontstaat de bekende sikkelglans. Vaak lijkt het zelfs alsof ze zijn gelakt. Sikkeldepot Enige jaren geleden heeft een tuinder ook op het volkstuinencomplex aan de Vlooiendijk een sikkel gevonden die zelfs compleet was. In de straal van amper een kilometer zijn in de loop der tijd in totaal acht sikkels of fragmenten daarvan gevonden, waaronder ook het bekende sikkeldepot van Heiloo. Deze laatste vondst werd ruim zestig jaar geléden door een arbeider gedaan bij het afzanden van een binnenduin. Op ongeveer 3,5 meter diepte trof hij vijf sikkels aan. Deze stonden op een rij met in het midden een bronzen sikkel met aan weerszijden twee vuurstenen exemplaren. Men neemt aan dat het hier een godenoffer betreft. Binnenkort hopen de amateur-archeo logen een kort archeologisch onder zoek in de volkstuin van de heer Elzinga te mogen verrichten. De tuin der heeft daar geen bezwaar tegen, mits er natuurlijk geen groente op staat. De amateur-archeologen zijn zeer ver rast met de vondst. Nog meer verheugd zijn zij met het feit dat de heer Elzinga de vondst heeft geschonken aan de archeologische werkgroep van Heiloo. Want er mogen dan wel vele sikkels in de loop der tijd zijn gevonden in Heiloo, de meeste sikkels zijn in eigen dom van instellingen of particulieren. Het sikkelfragment zal dan ook zeker een plaatsje krijgen in de vast opstel ling die in het komende jaar gereed zal komen op de eerste verdieping van de Oude Pastory. Marit Boulonois noem de de vondst een ware uitsmijter. En terecht, want een week later zou de tentoonstelling beeïndigd worden. Een fraaiere afsluiting van de tentoonstel ling is voor de amateur-archeologen niet denkbaar. De tentoonstelling zelf is overigens ook zeer succesvol verlo pen. Een schatting valt moeilijk te maken, maar er zijn zeker meer dan vijfhonderd bezoekers geweest, meldt Tim de Ridder. HEILOO - De Dierenbescherming Castricum-Heiloo e.o. doet een drin gend beroep op de dierenvrienden om in deze barre wintertijden de vogels in bijvoorbeeld tuinen, parken en vijvers bij te voeren. Nu de vorstperiode zolang aanhoudt komen steeds meer vogels in de problemen, omddt hun natuurlijke voedsel voor hen onbereik baar wordt en hun reserves opraken. De vogels hebben bij deze extreme en langdurige kou extra voedsel nodig om op temperatuur te blijven en de lange nachten goed door te komen. Onder normale omstandigheden eet een vogel dagelijks meer dan zijn eigen lichaamsgewicht aan voedsel en onder koude omstandigheden hebben zij nog meer nodig. Het bijvoeren in wintertijd is een van de taken van de Dieren bescherming, maar onder de huidige omstandigheden kan de Dierenbe scherming dit werk, zowel wat man kracht betreft als financieel, niet meer alleen aan. Zelf voeren U kunt de vogels in uw omgeving bij voeren met allerlei soorten voer, zoals droge tafelrestje in de vorm van brood, granen, zaden, rozijnen; met diverse soorten strooivoer, die in winkels voor dierbenodigdheden te verkrijgen zijn voor bijvoorbeeld ganzen, eenden, zwa nen; voor de insekten- en besseneters, zoals lijsters en merels en voor de klei ne zaadeters zoals mussen, vinken en roodborstjes. De viseters onder de vogels, zoals de reigers, kunnen met allerlei dierlijk materiaal worden bijge voerd. Geef kleine vogels eten op een In Plan Oost hebben de eenden vrede gesloten met de meerkoeten en delen samen een 'windwak'. beschutte plek: een gesloten voertafel of onder struiken. In deze periode van droogte is drinken ook belangrijk voor de vogels. Drinkwater kan het beste gegeven wor den in een ondiepe schaal, waarin omgekeerd een kleinere schaal is geplaatst. Aldus wordt een kleine ring van water gevormd waarin de vogels zich niqt kunnen baden. Doe wat suiker in het drinkwater voor de nodige voeding, dat voorkomt dat het water snel bevriest. Verder nog een paar tips: houd uw kat tijdens het voe ren binnen voor de nodige rust onder de vogels, geef geen zoute etensresten en geen margarine en geef boterham men in stukken om te voorkomen dat een vogel met een korst om z'n nek vliegt. De Dierenbescherming bedankt na mens de vogels alle gulle gevers en indien u de Wintervoedering financieel wilt steunen is elke bijdrage welkom op postgironummer: 2692510 ten name van Dierenbescherming Castricum- Heiloo e.o. Voor meer informatie over bijvoedering en andere zaken kunt u contact opnemen: telefoonnummer 072-5330324.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 1