Lamoraal-jaar van start met speciale munt theater de Beun Gered Gereedschap viert jubileum 19 fie. 9 6 Apotheek Heylo heeft nieuwe eigenaar ca BCoembinderij ;t Loo 'de virtuoos' Vos Makelaardij imm la) -1 Amels Makelaardij (072) 533 533 0 Redactieacquisitie en administratiei SSS BS j Drukkerij uitkijk post bv 61e JAARGANG NO. 7 E N M E U WSBLAD VOOR HEILOO 14 FEBRUARI 1996 Natuurexcursie Heilooërbos Zaterdag 17 februari a.s. Waterschade bij Psychiatrisch Centrum SCH0NG SCHILDERWERKEN B.V. 06-52893094/072-5338472 aanvang: 20.15 uur Wereldbekende koren in Akersloot Wereldpremière tijdens Leerlingen Orkesten Festival Week Geen Zo nder Week Joods Leerhuis Heiloo Cursussen voor ouders voor al uw bloemwerk, tel. 072 - 5332308 Jazz-dansant in Open Huis Handtekeningenactie bibliptheek CEES HACHMANG LOODGIETERS Kennemerstraatweg 129 Heiloo De Hoefsmid 5 - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag: 08.30-16.30 uur vrijdag 08.30-15.00 uur. Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072 533 01 75. .55! I® .v.v.v. .\\v.v. Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis jn ©en oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 75 cent (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. - verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! EGMOND - Eind vorig jaar maakte de gemeente Egmond bekend in 1996 samen met het Toeristisch Platform Egmond en het plaatselijke bedrijfsle ven het Lamoraal van Egmont-jaar te vieren. Dit jaar is het namelijk 450 jaar geleden dat graaf Lamoraal van Egmont werd opgenomen in de orde van het Gulden Vlies. In datzelfde jaar maakte hij een begin met het droogma ken van gronden in zijn bezit in Noord- Holland. Deze week vindt een belangrijke gebeurtenis plaats in het kader van het Lamoraal van Egmont-jaar: de speciale munt met de naam Nobel wordt vrijdag 16 februari geslagen door de Neder landse Munt in Utrecht. Burgemeester Brommet zal het eerste exemplaar slaan. De Nobel, naar een ontwerp van de Egmondse historicus Jan Lute, zal de status krijgen van geldig betaalmid del met een waarde van vijf gulden. Verwacht wordt dat de munt vanaf 1 maart een grote rol zal gaan spelen in het Egmondse betalingsverkeer. Op die dag worden tienduizend munten offi cieel aangeboden in het gemeentehuis van Egmond. Frisse Neuzen Project De organisatie van het Lamoraal van Egmont-jaar maakt deel uit van het Frisse Neuzen Project, dat vorig jaar startte met 'Graven in de historie van Egmond'. Dit is een landelijk project met als doel het toeristische produkt van badplaatsen te verruimen en te ver sterken. Dat er in Egmond voor gekozen is om daarbij de geschiedenis van Lamoraal van Egmont onder de aandacht te brengen, is niet zo vreemd. Gerard Mathijsen, abt van de St.-Adelbertabdij in Egmond-Binnen geeft in een bro chure de volgende reden: 'Graaf Lamoraal van Egmont is een histori sche figuur die sterk tot ieders verbeel ding spreekt. Het doodvonnis dat op 5 juni 1568 in Brussel aan hem en Filips de Montmorency, graaf van Hoorne, door onthoofding werd voltrokken, druist in tegen ons rechtsgevoel en maakt hem tot een martelaar voor de vrijheid van ons land.' Lamoraal ging de geschiedenis in als een held in de strijd tegen de onderdrukking door de Spaanse koning Filips II. Geschiedenis In het boek 'Het dubbele beeld van Lamoraal van Egmont', uitgegeven door de Stichting Standbeeld Lamoraal van Egmont, is te lezen dat Lamoraal een telg was uit het oer-Hollandse geslacht Egmont, dat in de tweede helft van de twaalfde eeuw tot aanzien kwam als rentmees ters van de abdij van Egmond. Ze zetel den in het nabijgelegen slot 'op den Hoef. Het geslacht behoorde tot de vier voor naamste adellijke families. Een oud rijmpje getuigt daarvan: 'Brederöo het edelste, Wassenaar het oudste, Egmont het rijkste, Arkel het stoutste.' Lamoraal werd geboren op 18 novem ber 1522 in Henegouwen. Hij erfde na het sneuvelen van zijn broer Karei in 1541 tal van bezittingen, zodat hij op dat moment de rijkste en machtigste heer der Nederlanden was. Na de dood van zijn moeder in 1557 had Lamoraal eigendommen, verspreid over het hui dige Nederland, België en Noord- Frankrijk. Het boekje meldt tevens dat zowel het Belgische als het Nederlandse konings huis van Lamoraal van Egmont afstamt. HEILOO - Vorig jaar rond deze tijd schoten vogelmelk, speenkruid en andere voorjaarsbloeiers de grond uit, profiterend van de temperatuur en het licht, dat nog niet getemperd wordt door boombladeren. Weinig nog daar van dit jaar, al dragen diverse bomen al weer katjes. Zonder dat is er ook in de winter genoeg te zien in het bos. Gidsen van het IVN maken u op van alles attent tijdens een zondagmorgenwan deling die om 10.00 uur start op 18 februari bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg in Heiloo. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur en is zeker de moeite waard. Er wordt een (vrijwillige) bijdrage ver wacht van f 2,50 voor volwassenen en van f 1,00 voor kinderen. Nadere inlich tingen kunt u krijgen op 072-5337736. HEILOO - Zondag 12 februari om 9.00 uur werd de brandweer van Heiloo ingeschakeld vanwege waterschade onder Psychiatrisch^ Centrum Willi- brord. In de opslag was een leiding gesprongen. Aangezien deze ruimtes niet zo vaak gebruikt worden, werd de overlast pas na enkele dagen ontdekt. Er bleek naar schatting 100.000 liter water te staan in onder andere de magazijnen. Na ruim vier uur pompen met drie wagens en een losse pomp was het grootste deel van het water eruit. De toegebrachte schade wordt geschat op 100.000 gulden. Erkend schilder - Wandafwerkingsbedrijt. Bel voor vrijblijvend offerte aankondiging aangeboden door: MAKELAARS TAXATEURS ONROEREND GOED Portret van Lamoraal van Egmont door Th. A. Key (archief Jan Lute). ■JL\ De voor- en achterzijde van de Nobel. Op de muntzijde ziet u rechtsboven het merkteken van ontwerper Jan Lute. Vele schrijvers en beeldend kunste naars hebben zich in de eeuwen na de dood van Lamoraal laten inspireren door diens geschiedenis. De tragedie van Goethe en de ouverture van Beethoven worden daarbij hoogtepun ten genoemd. De verering bereikte in de negentiende eeuw haar hoogtepunt. In Zottegem, waar zich het kasteel van Lamoraal bevindt, werd in 1819 een nationale intekenlijst vóór een monument opge steld. Als eerste tekende koning Willem I der Nederlanden. Pas in 1872 werd het standbeeld naar het Ontwerp van beeldhouwer Jan-Robert Calloigne geplaatst. In de twintigste eeuw is het tamelijk rustig gebleven op het Egmont-front. Zottegem onthulde in 1968 een bron zen kopie van het gietijzeren beeld uit 1872. In de noordelijke Nederlanden bleven uiterlijke tekenen van deze his torische figuur tot dusverre minimaal. Standbeeld In Egmond wordt door de Stichting Standbeeld Lamoraal van Egmont gewerkt aan het plaatsen van een kopie van het beeld. De initiatiefnemers heb ben Hanswijk als standplaats voor het beeld op het oog. "Verder wordt er gedacht aan een plaats bij de funda menten van het voormalige slot of bij de Slotkapel. De voorbereidingen voor de plaatsing zijn al enige tijd in gang, maar volgens woordvoerders van de Stichting ver loopt de politieke procedure enigszins moeizaam. Momenteel wordt afge wacht hoe het bezoek van de gemeente Zottegem aan Egmond zal verlopen, gepland in april van dit jaar. Het boekje 'Het dubbele beeld van Lamoraal van Egmont' is voor f 20,00 verkrijgbaar bij boekhandel Dekker in Egmond aan Zee. Voor meer informa tie over de oprichting van het stand beeld kunt u terecht bij Gert en Hilde Belleman, 072-5064692. HEILOO - De Stichting Gered Gereedschap afdeling Heiloo vierde deze week het elfjarig jubileum. In 1985 was René Veldt het actievoeren tegen kernbewapening en kerncentrales zat en besloot zijn energie op een positieve manier aan te wenden om de wereld enigszins te verbeteren. Hij legde con tact met Gered Gereedschap en begon deze organisatie te promoten in Heiloo. Na een half jaar kreeg hij assistentie van Dick Rozing en samen wisten ze heel wat gereedschap bij elkaar te brengen. In Amsterdam, waar dit oude materiaal ingeleverd werd, rees de vraag of Heiloo geen eigen werkplaats zou kunnen gebruiken. De Hobbyfarm bood de accommodatie aan en een klei ne groep vrijwilligers kon aan de slag. Nu, elf jaar later, worden er gemiddeld drie projecten per jaar afgerond. René vertelt dat het er vorig jaar niet van kwam om het tweede lustrum op gepaste wijze te vieren, zodat er nu een klein feestje georganiseerd werd. Twaalf van de veertien vrijwilligers van deze werkgroep aten een gebakje alvo rens aan de slag te gaan voor het nieu we project. Zaïre Het project waar de komende maanden voor gewerkt wordt is bestemd voor Zaïre, in het hart van Afrika. In Zuid- Zaïre ligt in de provincie Shaba de stad Kamina. In deze plaats is in 1989 de organisatie Bia Kisaka Muteke in het leven geroepen. Het algemene doel van de organisatie is om de leefomstandig heden te verbeteren van de bevolking in de streek rondom Kamina. De pro blemen liggen op het gebied van een gebrek aan medicijnen en ziekenhui- Twee vrijwilligers van Gered Gereedschap geconcentreerd aan het werk. zen, een gebrekkige infrastructuur en tekort aan informatie en scholing. De organisatie leidt jonge mensen op tot bijvoorbeeld timmerman, chauffeur, electricien, mecanicien, kleermaker en gezondheidsagent. Deze activiteiten dragen bij tot verbetering van de alge mene leefomstandigheden. De opgelei de mensen richten meestal een eigen werkplaats op; de gezondheidsagenten trekken van dorp naar dorp om voor lichting te geven over gezonde voeding en het voorkomen van ziekte (diarree, tuberculose, cholera). Het gereedschap dat door de organisa tie gevraagd is aan de afdeling van Gered Gereedschap in Heiloo bestaat uit naaimachines, een breimachine, tim mergereedschap, electrotechnisch gereedschap, twee handzaagmachines, electrische handboormachines en een handschaafmachine. Verder is er behoefte aan andere electrische boor-, schuur- en zaagmachines. Wie eens nader wil kennismaken met het werk van Gered Gereedschap kan tot en met 4 maart een kleine expositie bezichtigen in de etalage van de Wereldwinkel aan de Stationsweg 7 in Heiloo. Gebruikt gereedschap kan op dit adres ingeleverd worden. Belangstellenden kunnen daar ook meer informatie krijgen omtrent het werk van deze stichting. U kunt ook bellen met Corrie v$n Laarschot, tel. 072-5336539. Het Utrechts Byzantijns koor. AKERSLOOT - Dinsdag 12 maart komen twee wereldbekende koren naar de RK kerk van Akersloot in het kader van het nieuwe jaarprogramma van Stichting Akersloot Promotie. Voor het Utrechts Byzantijns koor is het niet de eerste keer dat zij een optreden in Akersloot verzorgen. Immers twee jaar- geleden verzorgen zij een concert in een bomvolle kerk met een enthousiast publiek, een concert waar nog lang over nagepraat werd. Zij brachten toen Slavisch/Byzantijnse liturgieën en Oekraïense volksmuziek ten gehore. Naast de uitvoering van het Utrechts Byzantijns koor deze avond een optre den van het wereldvermaarde Cana dese Byzantijns dameskoor Vesnivka Choir, dat voor een toernee naar Nederland is gekomen, waar zij een viertal optredens zullen verzorgen. Akersloot heeft de eer om als enige plaats in Noord-Holland dit vermaarde dameskoor met de grote reputatie te mogen ontvangen. Dit Canadese dameskoor is dertig jaar geleden opge richt in Toronto en bestaat uit leden van de Oekraïense gemeenschap in Canada. Onder leiding van dirigente Halyna Kvita Kondracki hethet koor optredens gehad over de gehele wereld, waaronder concerten in The Royal Albert Hall in Londen en de St. Pieter Kathedraal in het Vaticaan te Rome. Verschillende prijzen werden in de loop der jaren door Vesnivka Choir in bijna alle werelddelen gewonnen. Het aantal LP's en CD's welke dit fameuze koor heeft uitgebracht is bijna niet meer te tellen. Stichting Akersloot Promotie is gewel- dig trots dat zij deze twee wereldbe roemde koren naar Akersloot heeft kunnen halen. Hun vrees is alleen dat gezien de enorme vraag naar kaarten van het eerdere concert van het Utrechts Byzantijns Koor veel mensen teleurgesteld zullen worden als zij te lang wachten met het verkrijgen van de toegangskaarten. De voorverkoop van dit unieke optreden start op maandag 12 februari bij de volgende adressen: Kapsalon Stuifbergen in Limmen, Veldt's Toko, bar 't Achterom en café De Vriendschap in Akersloot. De toe gangsprijs bedraagt f 22,50 inclusief een programmaboekje. HEILOO - Tijdens het Leerlingen Orkest Festival (LOF) dat in het week end van 13 en 14 april gehouden wordt in Heiloo, zal een gloednieuw werk voor kinderkoor en jeugdharmonie- orkest van componist en dirigent Cees Vlak worden uitgevoerd. Het betreft hier een gezamenlijk initiatief van Stichting De Kunst, het Centrum voor Amateurkunst Noord-Holland en de organisatie van het LOF, een van de meest succesvolle festivals voor jeugd- blaasorkesten. Aan dit festival, dat dit jaar voor de twaalfde keer wordt geor ganiseerd door Harmonie Caecilia in Heil'oo, nemen 23 orkesten deel uit de provincie Noord-Holland. Repertoire De muziekconsulenten van De Kunst hebben repertoirevernieuwing en ont moeting van de verschillende muziek soorten tot thema van dit jaar gekozen. De organisatie van het LOF besloot hieraan mee te werken. Aan goede stukken voor de combinatie kinderkoor en harmonie-orkest heeft het tot dusver ontbroken. Met dit ini tiatief hopen de organisatoren bij te dragen aan een goede uitbreiding van het repertoire. De muziekconsulenten van De Kunst hebben onlangs tevens een compositie wedstrijd uitgeschreven voor stukken met twee of meer gecom bineerde ensembles. De inschrijving is inmiddels gesloten, maar wie belang stelling heeft voor het Leerlingen Orkesten Festival kan contact opne men met mevrouw Van Veldhuizen, 072-5335159 of met Hilbrand Adema, 072-5159209. Lees het elhe uieeh in de Uithijhpost. Hét ptis weekblad voor Heiloc en omstreken. HEILOO - Het Joods Leerhuis Heiloo bestaat binnenkort 25 jaar. Dat wordt gevierd door twee avonden te verzor gen met Peter Tomson, hoogleraar Nieuwe Testament in Brussel. Voor velen in Heiloo is hij een oude beken de. Hij zal spreken over de inhoud van de Dode-Zeerollen in relatie tot het •Nieuwe Testament. De bijeenkomsten zijn op donderdag 7 en 21 maart van 20.00 tot 22.00 uur in de zaal van de Gereformeerde Kerk van Heiloo (Noordergeeststraat). Kosten voor twee avonden: f 10,00. Vanwege de ver wachte belangstelling bestaaj de moge lijkheid tot reserveren. Dat kan bij Bert van Engen, tel. 072-5334948 en bij Ellie Verplanke, tel. 072-5332726. ALKMAAR - De Regionale Thuiszorg organiseert in maart een aantal korte cursussen voor ouders van baby's en van peuters. De bijeenkomsten vinden plaats in Alkmaar, Egmond aan Zee en Heerhugowaard. Voor informatie kunt contact opnemen met het Bureeau Voorlichting, 072-5127127. HEILOO - Op de zondagen 18 en 25 februari kunt u tijdens het dansant-ape- ritive weer swingen in de foyer van het Open Huis. De All Of Me Band van Klaas Venneker en vrienden zorgt tus sen 15.30 en 17.30 uur voor de muziek. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Bruna- boekhandel Avis op het Stationsplein, aan de bar van het Open Huis en aan de zaal. HEILOO - Inmiddels is ook de tweede lijst met handtekeningen tegen de ver hoging van abonnementsgelden van de bibliotheek aangeboden aan wethou der Bos van Heiloo. Naar schatting hebben in totaal 2.000 van de 4.000 leden die de verhoging betreft gete kend. De heer Van Gent, organisator van deze actie, gaf in een reactie aan zelf niet gerekend te hebben op zo'n grote deelname. HEILOO - Gaande man is apotheker J. Keppels, 52 jaar oud en sedert 1976 het gezicht van apotheek Heylo aan de Stationsweg 53. Hij houdt er mee op. Voorlopig althans. „Ik heb de zaak met veel plezier gerund, 22 jaar lang. Maar nu is het mooi geweest. Ik heb besloten de apotheek over te dragen." Dat bete kent echter niet dat Keppels uitgewerkt is. De apotheker gaat zich bezighouden met de distributiepost in Limmen en heeft de drogisterij van Zijp aan de Kerkweg in Limmen overgenomen. Er zijn plannen om daar een nieuwe apo theek te openen, maar wanneer en hoe staat nog niet vast. De heer Keppels kijkt met plezier terug op zijn tijd aan de Stationsweg. „Er is inmiddels wel heel wat veran derd. Er kwam steeds meer personeel bij, de computer deed haar intrede en is nu bijna niet meer weg te denken. En ook het aanzicht van de zaak zelf is ver anderd. Vroeger werkte je in alle beslo tenheid, nu is de apotheek meer 'open'." Na de laatste verbouwing, vorig jaar mei, kreeg apotheek Heylo een geheel nieuw aanzien. „De klanten kunnen nu zien wat we aan het doen zijn, en daardoor lijkt het wachten ook minder lang," glimlacht hij fijntjes. Moderne farmacie Komende man is apotheker T. van den Berg (35), hiervoor werkzaam in een apotheek in Heerhugowaard en al jaren woonachtig in Heiloo. „Ik ben heel erg blij dat ik de kans heb gekre gen een apotheek in Heiloo over te nemen. Meestal 'verdwijn' je naar de andere kant van het land als je je zelf standig wilt vestigen, het ligt er maar net aan waar wat vrijkomt.''' Van den Berg houdt van zijn vak. „In de loop der jaren zijn de behoeften van mensen sterk veranderd. De middelen die tegenwoordig over de toonbank gaan vergen veel meer uitleg," betuigt hij geestdriftig. De apotheker van nu is volgens hem ook veel meer 'raadgever'. „De mensen zelf zijn veranderd. Vroeger was alles wat de dokter zei waar, tegenwoordig wil men een tweede opinie. Niet alleen het aantal produkten, ook het aantal verstrekkingen is sterk toegenomen. De toenemende vergrijzing is hier zeker debet aan." De nieuwe apotheker T. van den Berg (links) en J. Keppels voor de apotheek aan de Stationsweg. Dankzij de computer heeft een moder ne apotheek weinig administratieve rompslomp. Doordat alle verstrekkin gen geregistreerd staan kan eventueel verkeerd gebruik of zelfs misbruik van medicijnen bijtijds gesignaleerd wor den. De toenemende belangstelling van de media voor medische zaken werkt vol gens Van de Berg ook door in de apo theek. „Je merkt het meteen als er weer een nieuw middel is uitgevonden. Wat denk je van die wonderpil tegen een jetlag? Daar komen meteen klanten voor. Soms gaat een middel aan succes ten onder. De nicotinepleisters, die eerst alleen op recept verkrijgbaar waren, werden uit de vergoeding gehaald toen ze te veel werden voorge schreven." Het vak van apotheker omschrijft Van den Berg als veelomvattend en veelei send. „Het is geen 'negen tot vijf baan. Je moet de ontwikkelingen in de gezondheidszorg bijhouden en je vak kennis geregeld bijscholen. Daarnaast run je een eigen zaak en moet je met personeel kunnen omgaan," besluit de nieuwe eigenaar van apotheek Heylo enthousiast. .Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. Uw aktieve partners bij: aan- en verkoop onroerend goed, hypotheekanalyse, huur en verhuur, taxatie. NVM MAKELAAR

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 1