Protest tegen uitbreiding Alkmaar 03 College Heiloo komt tegemoet aan inspraakreacties Kerntakennota Tre Fontane in Witte Kerk mmm Heilooër oratoriuuivereniging Heiloo Houden zo! roept inwoners op zoekt nieuwe leden Bloembinderij 't Loo Amels Makelaardij (072) 533 533 0 55:;:%' •■-■-•-•-■■-v.v.v. Drukkerij uitkijkpost bv MAART 1996 I E UWSBLAD VOOR HEILOO EN OAASTR E KEN 61e JAARGANG NO. g?n" Bustocht ANBO-KBO Streekradio Excellence kweekvijver voor commerciële omroep VAN DER BORDEN Heiloo - Zaandam TpH|r voor al uw bloemwerk, tel. 072 - 5552505» Kennemerstraatweg 129 Heiloo CEES HACHMANG LOODGIETERS GeenWBBkZond erGBanWeekZo nder SeBitWeek Tweedehands boeken en platen Brand in treinstel Inloopavond rk basisscholen Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag: 8.30-16.30 uur vrijdag 8.30-15.00 uur Redactie, ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072 533 0175 v.v.v' De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 16.30 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 79 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden i|P|, aanzienlijk lagere mm-prijzen. .y.v.v iii'X'! I verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! Heilooërs maken voettocht langs historische pelgrimsroute HEILOO - Over drie weken is het zover. Dan stappen Paul Monsma (55) en Cees van de Pol (59) in de bus die hen naar Le Puy in Zuid-Frankrijk brengt. Daar is de start van hun voet tocht langs de historische pelgrimsrou te die leidt naar het bedevaartsoord Santiago de Compostela in Spanje. Een tocht waarvoor zij sinds september vorig jaar in training zijn en die zij in ongeveer vijfenzeventig dagen hopen af te leggen. Een oude droom van Paul Monsma gaat hiermee in vervulling: „Ik was nog maar heel jong toen ik van deze pel grimsroute hoorde. Ik was er meteen door gegrepen. Dat wilde ik ook een keer doen. Niet alleen het culturele aspect, maar ook de religieuze achter grond van deze historische voettocht boeit me bijzonder." De pelgrimsroute is ontstaan nadat in het jaar 813 in het verre Galicië, het noordwesten van Spanje, het graf van de heilige Jaco s werd gevonden. Over deze Jacobus, een van de twaalf apostelen, is maar weinig bekend. Wanneer in 951 Godescale, Bisschop van Le Puy, op bedevaart naar Com postela gaat, wordt de tocht pas .echt bekend. Vanaf de elfde eeuw neemt de pelgrimsrage massale vormen aan. Zowel voorname personen als het gewone volk maken de tocht naar het Spaanse bedevaartsoord. Boetedoening „En soms uit heel verschillende beweegredenen." grinniken Monsma en Van de Pol, die zo'n beetje alles gele zen hebben wat er verschenen is over deze tocht. „Sommigen maakten de reis echt als boetedoening, maar er zaten ook avonturiers tussen en lui van min der allooi, waarvan de achterblijvers hoopten dat ze niet meer terug zouden keren." Cees van de Pol is het voornamelijk om de sportieve prestatie te doen. „Toen Paul op een avond over zijn 'droom' begon, dacht ik meteen: dat moet te doen zijn. Paul was helemaal overdon derd en hogelijk verbaasd dat ik onmiddellijk enthousiast werd en plan nen begon te maken. Ons besluit was snel genomen, de tocht moest en zou worden gemaakt." De volgende dag begonnen de beide mannen met de voorbereidingen. „We begonnen met één keer per week te lopen, om dat vervolgens langzaam op te voeren. We lopen nu gemiddeld zo'n vier keer per week twintig tot vijfen twintig kilometer, mét tien kilo bepak king. Dê kou van de afgelopen maan den heeft ons niet in de weg gezeten. We trainen meestal in de duinen. Eigenlijk hebben we maar een keer af moeten haken, toen het echt te koud was om je neus buiten de deur te ste ken," vertelt Van de Pol. Echte pelgrimage „Toen we besloten hadden de 1487 kilometer lange tocht te maken, von den we het een aardig idee om onze reis aan een goed doel te koppelen, om er een echte pelgrimstocht van te maken," vervolgt Monsma. De voet tocht werd een sponsorloop ten bate van de Stichting Leer Anderen Helpen. Hoofddoel van deze in 1989 opgerichte stichting is de blindheidsbestrijding in Medan (Noord-Sumatra). „In Indone sië is er op één miljoen inwoners slechts één oogarts werkzaam. In Nederland is dat één op 39.000. Blindheid en oog aandoeningen komen veel voor, door vitaminegebrek en infecties. De initia tiefnemer van de stichting is de heer Tjia, een oogarts, die geheel belange loos samen met andere oogartsen patiënten in Indonesië opereert. Hun behandeling is gratis en voorbehouden aan dat deel van de bevolking dat een dergelijke operatie zelf niet kan beta len. De artsen nemen uit Nederland hun eigen instrumentarium mee, dat zij daar voor verder gebruik achterlaten. Ook besteden ze veel tijd aan scholing van artsen en verpleegkundig perso neel ter plaatse. Je kunt het je haast niet voorstellen, maar voor slechts vijfen dertig gulden kan iemand in Indonesië het licht in zijn ogen weer terugkrij- Monsma weet waar hij het over heeft. Tijdens een vakantie naar zijn geboor teplaats Medan werd hij geconfron teerd met het grote aantal blinden, dat hoofdzakelijk al bedelend in hun levensbehoefte voorziet. De voettocht kan op twee manieren gesponsord wor den: door mee te doen met een vast totaalbedrag, of voor tien cent per kilo meter, waarbij de sponsor zelf ^aangeeft hoeveel kilometer hij mee wil lopen. „We hebben nu ruim tachtig sponsors, maar we hopen natuurlijk aat er nog meer bij komen. We hebben zulke leuke reacties en spontane giften gekregen, ongelooflijk," lacht Van de Pol. „Mensen die het heus zo breed niet hebben trekken spontaan de knip als ze van onze pelgrimstocht horen, we staan soms echt versteld van alle hartelijk heid." Inmiddels is er al zoveel geld toegezegd dat er weer een arts heen kan, maar de lopers streven natuurlijk naar méér. Bang voor de hond De dag van vertrek nadert. „Hoe dich terbij het tijdstip van vertrek komt, hoe meer je er mee bezig bent," vertelt Monsma. „Want je weet toch niet hele maal wat er op je pad komt. De echte start is op 29 maart, wanneer we uit Le Puy vertrekken. We willen zo'n dertig kilometer per dag lopen, dan houden we tijd genoeg over voor alle culturele bezienswaardigheden die we tegenko men. We gaan 's morgens vroeg op pad, zodat we voldoende tijd hebben om een slaapplaats te zoeken. Dat kan zijn bij een boer, of bij de talrijke kloosters die op de route liggen. Als het maar een beetje schoon is, dan zijn we gauw tevreden." De moderne pelgrims zijn eigenlijk maar voor één ding, of liever gezegd Paul Monsma en Cees van de Pol op weg naar Santiago de Compostela. dier, bang. „En dat zijn die krengen van waakhonden, die niet alleen blaffen maar ook heel erg hard bijten. Daar zijn we van verschillende kanten voor gewaarschuwd We zullen allebei een stevige stok meenemen, je weet maar nooit." Als alles goed gaat, zullen de lopers half juni in Santiago de Compostela arriveren, in het bezit van een speciaal paspoort dat op diverse plaatsen langs de tocht en in Santiago getekend en gestempeld wordt. Of Paul Monsma en Cees van de Pol na hun terugkeer in Nederland lekker achterover gaan leu nen is nog maar de vraag. „We zijn van plan te blijven trainen. Er liggen zoveel historische paden in Europa. Denk eens aan Ierland, Wales, Frankrijk, noem maar op." Plannen hebben de twee genoeg, maar eerst worden de veters stevig gestrikt voor Santiago de Compostela. Wie zich op wil geven als sponsor van de voettocht van Paul Monsma en Cees van de Pol langs de histo rische pelgrimsroute naar Santiago de Compostela, kan zich tot 27 maart aanmelden bij Cees van de Pol, tel. 072-5335746, daarna bij de Stichting Leer Anderen Helpen, Anton Blankestijn, tel. 023- 5617434. In juni krijgen de spon sors een verslag van de tocht toe gestuurd met de opbrengst van de sponsorloop. HEILOO - Het afgelopen jaar is op grootse wijze het vijftigjarig bestaan gevierd van de Heilooër oratoriumver eniging Nieuw Leven. Deze vereniging heeft ongeveer tachtig leden en is op zoek naar nog meer enthousiaste zan gers en zangeressen. Een woordvoer ster van Nieuw Leven vertelt het leuk te vinden wanneer mensen die nu bij voorbeeld in omliggende dorpen zin gen, eens een kijkje zouden komen nemen bij de repetities die iedere dins dag van 20.00 tot 22.00 uur plaatsvin den in het Open Huis. Van de meeste koorwerken worden door dirigent Marcel Joosen stemban den per partij gemaakt. Wanneer u dus niet zo goed noten kunt lezen, kunt u uw partij met deze banden instuderen. De oratoriumvereniging is gevraagd om op 4 mei ter gelegenheid van de nationale dodenherdenking in de Witte Kerk in Heiloo te zingen. Daarvoor is het Requiem van Gabriël Fauré uitge kozen, waarvoor druk wordt geoefend. Vanwege de korte studietijd is er op 20 april een koorstudiedag ingelast. Op 26 november zal het jaarlijks con cert plaatsvinden in de Moeder Gods- kerk aan de Holleweg. Op het pro gramma staat de Judas Maccabaeus van Haendel, een prachtig werk voor solisten, koor en orkest. Er is voor dit - inmiddels 250 jaar oude - werk gekozen omdat het. niet zo vaak wordt uitge voerd; de oratoriumvereniging wijkt graag af van de platgetreden paden. Wanneer u enthousiast bent geworden, kunt u eens gaan kijken en vrijblijvend meezingen tijdens de repetities. Voor inlichtingen: Lies van den Bos, tel. 072- 5332810 en Mieke» ter Avest, tel. 5334777.. De oratoriumvereniging tijdens een optreden vorig jaar. HEILOO - Deze week worden de inwoners van Heiloo door Stichting Heiloo Houden zo! opgeroepen te pro testeren tegen de uitbreidingsplannen van Alkmaar, waarbij grondgebied van Heiloo en Limmen zal worden bebouwd ten gunste van de groei van Alkmaar. Door het invullen en insturen van de adhesiebon die u elders in deze krant aantreft kunt u aangeven tegen de plannen van burgemeester Bandell te zijn. Voorzitter van Heiloo Houden zo! de heer van der Meulen rekent op een grote respons: zeker vijftig procent van de Heilooër bevolking zal reage ren, verwacht hij. „Er waren natuurlijk wel al eerder plannen, maar het begint nu dreigend te worden. We moeten niet wachten, zoals in veel andere gemeenten gebeurd is, want dan is het te laat," aldus Van der Meülen. Hij vindt het logisch dat Heiloo Houden zo! de voor trekkersrol neemt in deze protestactie. „We heten natuurlijk' niet voor niets zo." Het wachten op de politiek gaat te lang duren, meent Van der Meulen. „Wanneer het gemeentebestuur en masse 'Wij zijn tegen' roept, dan staan we daar natuurlijk achter. De vraag is echter of het zo ver komt, gezien de belangen van de partijen wanneer er gestemd gaat worden." In dit stadium is er volgens de voorzit ter niet veel meer te doen dan protest aantekenen en daarmee aangeven dat een groot deel van de inwoners van Heiloo en Limmen betrokken is bij de voorgenomen plannen. Na 20 maart A. van der Meulen zullen de bonnen aangeboden worden aan Van Kemenade, commissaris van de koningin. Naar aanleiding van de respons zal een manifestatie georgani seerd worden. HEILOO - Op 13 maart, tijdens de sjoelmiddag, is om 13.30 uur de kaart verkoop voor de bustocht van 4 april naar de Vechtstreek. Ook zal een bezoek worden gebracht aan een neon- glasblazerij. De kosten zijn f 50,00 per persoon, inclusief koffie met gebak en een diner. HEILOO - Het hoge kwaliteitsniveau van de programma's van Streekradio Excellence werpt niet alleen zijn vruch ten af voor de luisteraars, maar ook voor de discjockey's, want sinds afgelo pen week is één van de medewerkers van Streekradio Excellence, Wouter van der Goes, tevens werkzaam als dis- cjockey bij Radio 538. Wouter is één van de medewerkers van het eerste uur van het Heilooër radiostation en was nauw betrokken bij de bepaling van het muzikale gezicht van Excellence. Overigens zal hij ondanks zijn drukke werkzaamheden bij Radio 538 wel re gelmatig te horen blijven bij Streek radio Excellence. Inmiddels zijn er ook nieuwe medewer kers aangetrokken om de nieuwsvoor ziening uit te breiden en de program mering verder te verstevigen, wat de kwaliteit van de programma's nog eens verder zal bevorderen. De program ma's van Streekradio Excellence wor den elk uur onderbroken door het lan delijke nieuws, het Streekradio Nieuws en de Excellence Info. Voor meer infor matie kan je bellen naar 5333106 of faxen naai; 5338740. Radio Excellence is overal te ontvangen op FM 106.3 en op de Heilooër kabel in stereo op FM 96.5 MAKEI AARr-HJ VFR ZEKER INCiEN HYPOTHEKEN Al meer dan 60 jaar uw makelaar en taxateur onroerende goederen. Ook specialist in verzekeringen en hypotheken. Privé: 072 5330550, Kennemerstraatweg 63 Kantoor: 072 5141000, Kennemerstraatweg 33 rsuR Uw aktieve partners bij: aan- en verkoop onroerend goed, hypotheekanalyse, huur en verhuur, taxatie. NVM Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. HEILOO - Het college van burgemees ter en wethouders van Heiloo heeft de reacties op de Kerntakennota serieus genomen. Dit blijkt onder meer uit het voorstel de beoogde bezuiniging van 42.000 gulden op de subsidie peuter speelzalen terug te draaien. Ook de bibliotheek, de muziekschool, De Beun, het gecoördineerd ouderenwerk en sport worden met lagere bezuinigin gen geconfronteerd. Daarnaast stelt het college de raad voor de onroerend zaakbelasting min der te verhogen dan oorspronkelijk de bedoeling was. De gemeenteraad neemt 1 april een besluit over de te nemen bezuinigingsmaatregelen. Eerst zal de commissie Heroverweging zich 18 maart nog buigen over de voorstel len van het college. Voorstellen De geplande bezuiniging op welzijns-, groen-, en algemene voorzieningen wordt teruggebracht van ruim 686.000 gulden naar 471.150 gulden. Het amb telijk apparaat moest oorspronkelijk 804.500 gulden inleveren door de effec tiviteit en efficiency te verhogen. De bezuiniging zal 100.000 gulden lager uitvallen. Het eerder voorgestelde bezuinigingsbedrag voor de biblio theek van 85.000 gulden wil het college met 35.000 gulden verlagen. Voor de muziekschool wordt voorgesteld het bedrag te verlagen met 45.000 gulden tot 40.000 gulden, waarbij gesteld is dat het Algemeen Vormend Muziekonder wijs wordt geïntegreerd in het basison derwijs, zodat het ten goede komt aan alle kinderen van Heiloo. De nieuwe taakstelling voor het gecoördineerd ouderenwerk bedraagt 15.000 gulden in plaats van 30.000 gul den. Zoals het voorstel er nu uit ziet, zal de dagverzorging voor ouderen niet met een bezuiniging worden gecon fronteerd. Het oorspronkelijk voorge stelde bezuinigingsbedrag voor De Beun wordt, als het aan het college ligt, teruggebracht van 110.000 gulden naar 80.000 gulden. Het bezuinigingsbedrag betreffende subsidie sportstimulering komt in het geheel te vervallen. Tot slot stelt het college voor de verho ging van onroerend zaakbelasting te verlagen tot een jaarlijkse verhoging van 2,75 procent voor een periode van vier jaar in plaats van 3 procent. Doordat de korting uit het Gemeente fonds vier ton minder is dan voorzien, kreeg het college de mogelijkheid om op een aantal voorstellen terug te komen. Burgemeester en wethouders willen deze gelden voornamelijk ten goede laten komen aan de welzijns voorzieningen, omdat gevreesd wordt voor leegloop. De eerder voorgestelde bezuinigingsbedragen zouden zo zwaar kunnen zijn, dat de voorzieningen daar mee in gevaar komen. Daarnaast is, het college gebleken dat veel mensen met lagere inkomens gebruik maken van deze voorzienin gen. Om de voorzieningen bereikbaar te houden voor alle inwoners van Heiloo, zal een verhoging van de gel den voor minimabeleid en bijzondere bijstand plaats vinden. Aanleiding voor het opstellen van de Kerntakennota vormde de korting van 2,6 miljoen gulden uit het Gemeente fonds, een belangrijke inkomstenbron voor de gemeente. Heiloo werd daar vorig jaar, evenals vele andere gemeen ten, mee geconfronteerd. De korting uit het fpnds viel echter vier ton lager uit dan geraamd. Het gemeentebestuur staat nu voor de taak om aan te geven hoe de korting de komende jaren kan worden opgevan gen. Bij het invullen van de bezuiniging is gekeken naar de mogelijkheden om welzijns-, groen- en algemene voorzie ningen te beperken, de effectiviteit en efficiency van het ambtelijk apparaat te verhogen, de inkomsten te verhogen en de reserves beperkt in te zetten. Procedure Maandag 11 maart komt de commissie Heroverweging (die bestaat uit de frac tievoorzitters van de politieke partijen) om 20.00 uur in het gemeentehuis bij elkaar. Organisaties, instellingen en individuele burgers die gereageerd hebben op de Kerntakennota, krijgen dan de gelegenheid te reageren op het Inspraakverslag Kerntakennota en het herziene standpunt van het college. Maandag 18 maart komt de commissie om 14.30 uur bij elkaar om een advies uit te brengen over de voorstellen van het college. De behandeling van de aangepaste Kerntakennota wordt uit eindelijk afgerond in de raadsvergade ring van maandag 1 april om 20.00 uur. Alle vergaderingen zijn openbaar. Ensemble Tre Fontane. Lets hit elke uetk in de UlChlihpost. lét gratis nietkllad voor Heiloo en omstrehen. HEILOO - De Stichting Ouderenwerk Heiloo heeft voor komende zaterdag weer een tweedehands boeken- en pla- tenmarkt georganiseerd in winkelcen trum 't Hoekstuk. Alle boeken worden voor f 1,00 verkocht, de platen zijn geprijsd vanaf f 1,00. Ook zijn er casset tebandjes, kinderboeken en spelletjes te koop. De tweedehands boeken- en platenmarkt is een maandelijks terug kerende activiteit. De volgende markt wordt gehouden op 13 april. Wie boe ken of platen weg wil doen, kan ze laten ophalen door een medewerker van het ouderenwerk. U kunt daarvoor bellen met telefoon 072-5331297. HEILOO - De lopende serie winter- concerten in de Witte Kerk wordt zon dag 10 maart afgerond met een optre den van het Ensemble Tre Fontane. Dit trio bestaat uit Jan Jaap Langereis, blokfluit, Peter Onnes, hobo en Marjan Deiman, harp. Op het programma staan werken van Bononcini, Cesare, HEILOO - In de nacht van vrijdag op zaterdag raakte het treinverkeer op het baanvak Den Helder - Amsterdam korte tijd ontregeld toen een passagier aan de noodrem trok na het waarne men van brand. Op de spoorwegover gang tussen de Westerweg en de Zevenhuizerlaan wist de brandweer het vuur snel te doven. Er was alleen materiële schade. Vermoed wordt dat de brand is aange stoken toen de trein zich tussen Anna Paulowna en Schagen bevond. De con ducteur wist een klein brandje, dat in Schagen in het achterste treinstel gesig naleerd werd, zelf te blussen. Later bleek er echter nog een brandhaard te zijii, die pas in Heiloo opgemerkt werd. De spoorwegpolitie heeft de zaak in onderzoek. van Eyck, Fontana, Frescobaïdi, Raphael, Rossi, Tailleferre en van een anonieme componist uit de 14e eeuw. Al met al een gevarieerd en zeer inte ressant programma. Het concert begint om 15.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 12,50 (65+, CJP'ers en kinderen tot en met 12 jaar f 10,00). Telefonisch kaarten reserveren is mogelijk: 072-5331721 (V.d.Berge) en 5331536 (Boomsma). HEILOO - Het kiezen van een basis school voor uw kind wordt als een belangrijke en serieuze zaak gezien. Toch past daar best een kopje koffie bij, een gezellig praatje met de leer krachten en ouderraadsleden, een kwartiertje videokijken en snuffelen in kleuterhoeken of leerboeken. U bent van harte welkom op donderdag 14 maart tussen 19.30 en 20.30 uur bij de Willibrordschool in Boekenstein, de Radboudschool aan het Slimpad, de Paulusschool aan De Hucht en de Benedictusschool aan de J.P. Hase- broekweg.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 1