'Kleurig optimisme domineert zomermode' Uitkijkpost - 20 maart 1996 - Mode locale - nasina 1 Collectie Van Osmode Z'xoals u inmiddels van ons gewend benttreft u in deze Uitkijkpost weer de modebijlage Mode Locale aan. De redactie maakte - helaas niet met een voor jaarszonnetje maar met een kille oos tenwind in het gezicht - een hartver warmende rondgang langs de winke liers in Heiloo om de nieuwe voor- jaars- en zomermode te bekijken. Niets sloegen we over. Kledingschoenen, sieradenbrillen, allemaal artikelen die onderhevig zijn aan modetrends. Ga er eens lekker voor zitten, schenk een kop koffie of iets sterkers in en snuffel deze bijlage eens door om u een beeld te vormen van wat er alle maal te koop is. De inspiratie voor de nieuwe voor- jaars- en zomermode moet in de geschiedenis gezocht worden. Dat klinkt ouderwets, maar dat is het niet. De moderne couture-look uit de jaren zestig én zeventig heeft model gestaan. Men brak toen met de traditie van de al te gedistingeerde dame en koos voor een sportieve opvatting van de eigentijdse vrouw. Zomermode vrouwelijk en elegant De vrouwelijkheid is terug in het alge mene modebeeld. Lange zwierige rok ken voor een romantische avond, of korte rechte mouwloze jurkjes die opvallen door hun geraffineerde een voud en belijning. Korte tailleurjasjes (waarvan de taille accent krijgt door zo'n modieus smal riempje) worden samen met jurkje of rokje als set aan geboden. Knopen, klepzakjes en stevi ge ritsen zijn de aandachttrekkende accenten die de nieuwe, cleane vorm van de kleding ondersteunen. Sportief, jong en sexy zijn de korte rechte rokjes en rokjes die naar onde- wat uitlopen. We komen ze deze zomer veelvuldig tegen. Als top worden nos talgische strakke truitjes, twinsets en bloesjes gedragen. Daarnaast is ook het halter-topje in opmars. Nieuw in het modebeeld is de strakke heupbroek, de Capri-broek, een smalle broek met net iets te korte pijpen met zijsplitjes. De nadruk ligt in dit mode beeld op heupen en taille. Broeken en rokken vallen op de heup, zelfs jurken hebben een heupaccent door een naad of een ceintuurtje. Kleuren __i Collectie Dikke Vriendjes Lichte kleuren zijn in. Vooral wit doet het goed. Daarnaast komt wit veel voor in combinatie met zachte zandtin- ten, grijs, pastel en zwart. Ook de wat exotischer tinten geel, oranje en appel groen springen je deze zomer tege moet. Vrolijk, speels en uitdagend. Veel dessins: bloemen, strepen, ruiten, grafische prints, alles kan worden gecombineerd. Inspiratiebron zijn Caraïbische en Afrikaanse invloeden. Naast een grote variatie aan trends en stijlen worden er ook veel verschillen de materialen gebruikt. Katoen en lin nen zijn niet meer uit de zomermode weg te denken, maar ook soepel (imi- tatie-)leer en suede komt veelvuldig voor. Doorschijnende voiles en glan zende stoffen, hier en daar een accent van kant, zijde en lakplastic, kortom een veelheid aan stoffen waardoor een zeer afwisselend modebeeld ontstaat. Belangrijke accessoires zijn veelkleuri ge brede én smalle leren ceintuurs en metalen schakelceintuurs. Helemaal terug is de grote zonnebril, waar je je heerlijk achter verbergen kunt, gecom pleteerd door de nostalgisch aandoen de handtas. Jacky Kennedy is back. Mannenmode vooral sportief -/ Twee thema's domineren de mannenmode van deze zomer. De eerste is survi val, de trend van nu, meV gemakkelijk zittende jasjes en broeken in katoen en linnen, sommige met afritsbare pijpen. Avontuurlijk, stoer en inspe lend op de toegenomen hoeveelheid vrije tijd. Dit thema mikt zowel op de jon gere als de wat oudere man. Sportieve vesten, gemaakt van linnen gecombineerd met breisel in blauw, beige en bruin zijn het helemaal. Het andere thema is nautic, waarin de kleur blauw van zelfsprekend overheerst. Gemakkelijke ruithemden, soepel vallende pullovers met en ook zonder boord zijn bijna eindeloos te com bineren. Opvallend is dat de wat sportievere mannenmode dit jaar veel kleuriger is gewor den. Overheersen bij de kos tuums (nieuw detail: de enkelrij sluiting en een hoog sluitend vest) de wat gedekte- re tinten, in de vrije tijdsmo- de komen steeds meer frisse kleuren voor, zoals graffiti, groen en fris-blauw. Schoenen maken het af Wie helemaal in wil zijn, vertoont zich het komende seizoen met een paar bootschoenen of collegeschoenen, met of zonder veters. Inspelend op het thema vrije tijd, comfortabel en toch modieus. Over het algemeen hebben de schoenen een wat bredere pasvorm. Hoofdkleur is donkerblauw, helemaal terug van weggeweest. De kinderschoenen en -sandalen zijn over het geheel genomen wat kleuri ger, het zonnige brique, graffiti en ter racotta komt veel voor. De wat luxere damesschoenen, waar vaak elastisch materiaal in is verwerkt, zijn openge werkt (doet denken aan kant) of hebben smalle bandjes ovpr de wreef. Brons- en goudkleur komt veel vuldig voor, naast de slang- en kro- koprints, die ook in de kleding terug komt. Verrukkelijke badmode Ook voor de badmode geldt dat een klassiek thema tot ongekend veel vro lijke variaties kan leiden. De laatste jaren heeft de badkleding zich ontwik keld tot een waar mode-item. Wie dacht dat we het daarmee allemaal wel gezien zouden hebben, zal deze zomer nog versteld staan. De nieuwe badmo de is bijzonder fantasierijk. Supervrouwelijk, speels, kleurig, welis waar vol referenties aan de jaren veer tig en vijftig, maar vooral verrassend nieuw. Het bikinibroekje, vaak met rechte pijpjes, reikt tot aan de heupen, soms zelfs bijna tot in de taille. Bij sommige exemplaren biedt de heupband dan ook plaats aan een speels ceintuurtje, net als in de jaren veertig. Maar, was in die tijd zo'n tailleriempje nog echt functioneel om het natte en daardoor uit model geraakte badpak op de juis te plaats te houden, nu is het slechts decoratief. De nieuwste materialen zijn supersnel weer droog zonder vorm te verliezen. Er wordt trouwens opmerkelijk meer materiaal ingezet om het modieuze tweedelige badpak vorm te geven. Niet alleen het slankaansluitende broekje is ruimer bemeten, ook in de bikinitop is meer stof verwerkt. Fraaie brede schouderbanden zijn geplooid of gedrapeerd of laten zich riant strikken. Hierdoor komen de speelse dessins zoals kleurige strepen, geometrische patronen en ruitjes uit de vijftiger jaren en de vele verschillende bloemen opti maal tot hun recht. Naast exotische florale dessins sieren nu ook frivole, geborduurde margrieten de badmode op. Veel meer bloot De badmode biedt volop keus: naast de modellen in de jaren veertig vijftig stijl, zijn er ook biki- Collectie Livera en sporthuis Helling ni's en badpakken in een hoger opge sneden lijn die veel meer bloot geven. Maar ook hierbij kan het spel van bedekken en onthullen gespeeld wor den. Nieuw is namelijk het leuke kleine omslagrokje in hetzelfde materiaal als badpak of bikini, dat bijvoorbeeld bij het flaneren in de zon omgeknoopt kan worden. De nieuwe badtrend is er in allerlei kleurtonen, zachte bloementinten of juiste felle neonkleuren. Variatie is het belangrijkste kenmerk. Vrolijke kindermode In de kindermode heeft tegenwoordig elke leeftijd een eigen collectie. Voor de één lieflijk, voor de ander lekker stoer en sportief. Maar een ding heb ben ze gemeen: kleur, heel veel kleur. Frisse voorjaarskleuren. zachte maar ook felle pasteltinten, sterke vlagkleu- ren als rood, wit en blauw, maar ook donkere tonen als marine en zwart en opvallende accentkleuren als oranje, geel en turquoise maken deel uit van het uitgebreide voorjaars- en zomerpa- let. Opmerkelijk zijn de onverwachte combinaties van kleuren in één outfit en soms ook in één kledingstuk. Zo zijn er voor meisjes jurkjes, overgooi- ers, A-lijn bloesjes en schortjurkjes in een mix van uiteenlopende kleuren. Romantische bloemen, leuke ruitjes, zacht gekleurde dessins en felgekleur de applicaties en borduursels maken de kleding vrolijk en kleurig. Ook hier zien we een gevarieerd aan bod van stoffen, glanzende, syntheti sche materialen, stretchstoffen, stevige katoenen canvas, reliëfweefsels en rib- breisels. Voor de jongens komt de inspiratie voornamelijk uit de sport. Slogans, teksten, logo's en vignetten in sterke kleurcontrasten en andere grafi sche prints uit de race- en wielrenwe- reld vonden hun weg naar shirts, ber muda's en jacks, allemaal afbeeldingen uit de eigentijdse jeugdcultuur. Plaatjes van roller-skating, technische compu terbeelden en comic-strips vallen daar bij op. Stevige kleurcontrasten, sterke kreten in forse letters en slankaanslui tende stretchmaterialen maken ook hier op voortreffelijke wijze mode. De strakke tops, fietsbroeken en rokjes zijn goed te combineren. Een eigenzin nige mode, waarbij solide kleuren als rood, zwart, blauw en wit een actieve rol spelen. Mode Locale Voorjaar/zomer 1996 Redactie: Vormgeving: Acquisitie: Suzanne Buis Marian Lutgerink Jos Kraakman Nico Admiraal Wil van der Horst Een uitgave van Drukkerij Uitkijkpost BV De zon wordt uitgedaagd deze zomer öASicri

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 17