M) M laatste IJit /JJyi landen traint zeven keer In de week? Agenda 'In de greep van de duisternis' van Het Griezelgenootschap Colofon In de klas r 'De 'Uitsmijtertjes' verschijnt eens in de twee weken. Coördinatie: Sandra Verhaaf Fotografie, vormgeving en eindverantwoording: redactie Uitkijkpost Correspondentie adres: y De Uitsmijtertjes p/a Drukkerij Uitkijkpost bv De Hoefsmid 5 1851 PZ Heiloo Tel: 072 5330175 Fax: 072 5335644 Dé jeugdrubriek van de Uitkijkpost, elke drie weken in deze krant We zouden het hart stikke leuk vinden als jij onze pagina De Uitsmijtertjes mee naar school neemt en in de klas laat zien. Misschien wil de juf of meester er wel met de hele klas over praten. Stel het maar eens voor! We horen graag wat jouw klas ervan vindt. Doe maar of je verslaggever bent en stuur een verslagje naar ons toe! Er is veel te doen in een bloemenwinkel Voor het beroep van de week ben ik naar de bloemenwinkel Monique geweest, op de Westerweg tegenover de Willibrorduskerk. Nancy werkt daar en ze is gek van bloemen. 1. Waarom hebt u dit beroep gekozen? Mijn vriend had de bloemenwinkel al en ik stond op de markt. Het werd steeds drukker in de win kel, dus toen ging ik helpen. 2. Is de winkel van u Ja, ik doe het samen met Marcel, dat is mijn vriend. 3. Hoeveel bloemen worden er per dag ver kocht? Heel veel. In het weekend is het het drukste. 4. Hoeveel personeel hebben jullie? We hebben vijf mensen in dienst. 5. Als jullie dicht gaan, waar gaan jullie bloe men dan heen? We zetten ze op een kar en dan gaan ze met die kar de koelcel in. 6. Hoe zijn jullie aan de naam van de winkel gekomen? De winkel bestond al, wij hebben hem 4,5 jaar geleden overgenomen. 7. Jullie hebben ook een winkel in Bakkum, moet u daar ook weieens werken? Meestal niet, alleen als het druk is. 8. Doet u ook nog ander werk? Nee, ik sta alleen in de winkel. 9. Hoeveel keer per week gaat u naar de vei ling? Vier keer naar de veiling in Aalsmeer. 10. Wat zijn de drukste tijden? De feestdagen: Kerstmis, Pasen, moederdag, Valentijnsdag en de weekenden. 11. Hoeveel uur werkt u per dag? We beginnen om 8.00 uur en stoppen om zes uur. 's Avonds werken we vaak nog een paar uurtjes. En om 5.00 uur 's ochtends gaan we naar de veiling. Je moet zeker een keer gaan kijken, want ze hebben de winkel anders gemaakt, met veel bamboe. Mariska. Er waren eens vier jongens, ze heetten Hans, Piet, Rik en Jantje. Ze speelden heel vaak samen. Op een dag gingen ze samen voetballen in het bos. Toen de bal in de bosjes lag, ging Piet hem halen. Opeens zag hij door de strui ken een man bij een boom aan het spitten. Hij riep zijn vriendjes en samen dachten ze alle vier hetzelfde: 'die man is een schat aan het begraven'. Snel renden de jongens naar huis om het aan hun ouders te vertellen. Die geloofden hun niet en dachten dat ze gek waren gewor den of dat ze droomden. De volgende dag gingen ze met z'n vieren weer kijken. Na lang zoeken vonden ze de plek. Heel voorzichtig keken ze door de struiken en daar zagen ze dezelfde man weer staan. Het leek erop of hij kwam kijken of de schat er nog was. Toen de man weg was, gingen ze naar de boom om er een kruis op te zetten. Zo konden ze de boom de volgende keer makkelijker terug vin den. De volgende dag kwam de man weer naar zijn schat kijken. Hij keek ook naar de boom en zag dat er een kruis op getekend was. Hij vroeg zich af wie dat had gedaan. Hij klom in de boom en wachtte rustig af. De jongens kwamen een uurtje later op de plek aan met een grote schep. Ze wilden de schat gaan opgraven. Eerst keken ze of er niemand in de buurt was, en toen begonnen ze met graven. Ze hadden niet omhoog gekeken in de boom. Ze waren lang aan het graven. Opeens voelde Rik iets hards in de grond. Hij gooide de schep neer en ze gingen verder met hun handen. Ze pakten een grote kist uit het zand en toen... sprong de man uit de boom en greep ze alle vier vast met een groot touw. Piet kon nog net ontsnappen en hij rende weg, het bos in. De man bond de andere jongens vast en nam ze mee in zijn auto die helemaal in de prak lag. Ondertussen had Piet zijn fiets gehaald en hij trapte zo hard hij kon achter de auto aan, om te zien waar zijn vriendjes heen gebracht wer den. Toen ze bij een groot huis aan kwamen, nam de man de jongens mee naar binnen en sloot ze op in de kelder. Piet sloop om het huis heen en bedacht een plan om zijn vriendjes vrij te krijgen. Opeens keek hij omhoog en zag een raam open staan. Hij klom via het dak en ging naar binnen. Hij kwam in een kamer waar hij de man zag staan. Die zag hem gelukkig niet, want hij stond met zijn rug naar het raam toe. Piet gaf de man een duw en die viel in een grote kast. Piet deed de kast gauw op slot. Daarna ging hij snel zijn vriendjes zoeken en na een half uur vond hij ze. Hij maakte de kelder open en samen renden ze weg, naar de politie. Die geloofden de jongens eerst niet, maar voor de zekerheid gingen ze toch maar met de jongens mee. Toen ze bij het huis kwamen, liep Piet naar de kast. Hij maakte die open en de man rolde eruit. De politie pakte hem op en nam hem mee naar het poli tiebureau. Hij moest de cel in. De jongens mochten van de politie de schat verdelen. Dus ze leefden nog lang en gelukkig. Een tijdje geleden ben ik bij de apotheek in Ypestein geweest om een stukje over te schrij ven. Ik kreeg eerst thee en daarna mocht ik mijn vragen stellen aan meneer Long. Vraag 1 was: heeft u hiervoor een opleiding moeten volgen? Het antwoord: ,,Ja, maar ik was in Vietnam ook al apotheker." 2. Maakt u de medicijnen zelf? Meneer Long: ,,Af en toe moeten we ze zelf maken." 3. Doet u veel met computers? Meneer Long: „We controleren ermee of allerlei dingen klop pen." 4. Wat doet u voor hobby's? Meneer Long: „Ik doe aan tennis." Wij, Esther en Nanne, zijn naar de wereldwinkel in het Stationscentrum geweest, vanwege de Afrika-week. De wereldwinkel verkoopt spullen uit alle Derde Wereldlanden en nu dus extra veel uit Afrika. Ze meeste spullen in de winkel komen uit Zuidamerikaanse landen: instrumen ten, kleding, vlechtwerken en sieraden. Verder verkopen ze veel uit Sri Lanka, India en Indonesië. We kennen de wereldwinkel goed omdat ze ieder jaar op de kerstmarkt staan. We hielden een interview met mevrouw Groenland. Zij vertelde ons dat de eerste wereldwinkel in 1960 in Breukelen is opgericht door een stel jongeren, want die vonden dat de mensen in de Derde Wereldlanden veel leuke dingen doen en maken, terwijl wij vaak alleen maar horen over ziekte en armoede in die landen. De Derde Wereld heet zo omdat Europa de eer ste wereld heet, die heeft de langste geschiede nis vinden de Europeanen, toen ontdekten zij Amerika en noemden dat de tweede wereld. De arme landen noemden ze de derde wereld en dat is nog steeds zo. Ze maken geen reclame De organisatie van de wereldwinkel maakt geen reclame. Als je wel reclame maakt komen er meer klanten en dan kan je dingen zoals koffie en thee goedkoper maken, maar dan gaat er ondertussen steeds minder geld naar de boeren die de koffie en thee gemaakt hebben. De meeste gewone winkels willen alles van andere landen meteen kopen. De wereldwinkel betaalt vooruit de helft van het geld aan de mensen in de ontwikkelingslanden, zodat ze materialen kunnen kopen waarvan ze spullen kunnen maken. Als dat klaar is, geeft de wereldwinkel de andere helft van het geld. Mevrouw Groenland doet dit werk omdat ze de mensen in de ontwikkelingslanden wil helpen. Ze is vrijwilliger. Alle mensen die in de wereld winkel werken doen dat voor niets, ze krijgen geen salaris. Esther en Nanne. 5. Heeft u ook weieens spoedgevallen? Meneer Long: „Ja, vooral 's nachts. Dan ben ik ook open." Dus ouders, als er wat is, dan kunt u daar altijd terecht. Daarna kreeg ik een rondleiding. Meneer Long liet alle medicijnen zien die ze hebben. Toen we bij de zalfjes kwamen, mocht ik zelf een tube vullen met een zalf. Dat gaat als volgt: ze pakken een tube waar 60 milliliter in past, dan neem je de fles met zalf en haalt daar 50 milli liter uit. Nou hoeft het ook weer niet precies 50 milliliter te zijn, het mag ook 48, 49, 51 of 52 zijn. Bij medicijnen moet alles wel heel precies. Toen we dat gedaan hadden, was het interview voorbij. Ik wil meneer Long bedanken voor de leuke middag. Daan van de Laarschot. Tot de volgende keer, Ramon Wij gingen een interview houden met Heilooënaar Henk van Rijnsoever, de commer cieel manager bij AZ'67. Bij het AZ-stadion moesten we eerst even zoeken naar de afdeling waar Henk van Rijnsoever werkt. Toen we dat gevonden hadden gingen we naar binnen en kregen een glaasje fris. Toen gingen we het interview houden. Hier kan je de antwoorden lezen. Henk kent de spelers van AZ allemaal heel goed. We hebben ook gevraagd wat AZ bete kent, dit staat voor Alkmaar Zaanstreek. Vroeger zijn de voetbalclubs Alkmaar 54 en Zaanstreek samen gegaan. Ze werden het niet eens over de naam en daarom is er AZ van gemaakt. De Hout (zo heet het AZ stadion) heeft 5500 zitplaatsen. PSV heeft volgens Henk een heel goede kans om landskampioen te worden. De AZ-spelers verdienen allemaal verschillend. De voorbereiding voor een wedstrijd is als volgt, om 17.00 uur (zaterdag) wat drinken, om 17.30 uur bespreking, 18.30 uur naar de kleedkamer, 18.45 uur de warming up, 19.15 uur in de kleedkamer benen invetten, 19.25 uur komt de scheidsrechter de kleding en de voetbalschoenen controleren, 19.30 uur spelen. In een week traint AZ wel 7 keer! AZ heeft ook een jeugdopleiding, die training is op woens dag van 17.00 tot 18.30 uur. AZ heeft volgend seizoen dezelfde shirts, alleen wat kleinighe den zijn veranderd. Technisch sterk voetbal Henk van Rijnsoever is commercieel manager bij AZ, dat betekent dat hij allemaal dingen met geld moet regelen. Hij werkt al 2,5 jaar bij AZ als Commercieel manager. Hij verwacht dat AZ volgend seizoen tussen de zevende en tiende plaats zal eindigen. Henk van Rijnsoever vindt Ajax een superclub maar Juventus was beter. Hij heeft zelf ook bij AZ gevoetbald, dat was meestal als rechtsback. Hij heeft met deze beroemde spelers gespeeld: Theo Vonk, Hugo Hovenkamp, Jan Peters en Kees Kist. Het sterk ste punt van AZ is dat ze technisch sterk voet bal spelen. Maar het minder sterke punt is dat ze een te laag tempo hebben. Er zijn nog geen nieuwe spelers aangekocht maar ze zijn wel aan het onderhandelen. Er zijn nog geen spelers weggegaan. Als je als jongen bij AZ wilt voetballen, moet je allereerst goed Stuur je agenda naar: De Uitsmijtertjes Postbus 68 18S0 AB Heiloo trainen bij je eigen club en goed voetballen, dan een kaartje sturen naar AZ voor een proef- training en misschien word je dan uitgenodigd voor de proeftraining. Als je goed genoeg bent mag je iedere woensdag komen. Wij willen Henk van Rijnsoever bedanken voor dit fijne interview. Daan H. en Kai (Uitgeverij Elzenga. Leeftijd: 10 jaar en ouder.) Kijk jij 's avonds, voor het slapen gaan, onder je bed, bang voor enge monsters die op de loer liggen? Schrik je van schaduwen op het behang? Lees dan niet verder. Leg deze krant onmiddellijk opzij, want het volgende is niets voor jou. Toch doen? Dan moet je het zelf weten. Je bent in ieder geval gewaarschuwd! Het verhaal Het boek In de greep van de duisternis ver scheen in de serie Duisterlingen. In dit griezel verhaal spelen drie kinderen - twee meisjes en een jongen - de hoofdrollen. Kim, Tosca en Bas zijn op het oog heel nor maal. Ze weten nauwelijks van eikaars bestaan. Toch heeft het lot ze op een speciale manier aan elkaar verbonden. De drie zijn geboren in Walpurgisnacht, de nacht van dertig april. In deze nacht gaat de donkere winter over in de lente. Volgens de oude legenden deden die nacht de krachten van de duisternis een laatste, wanhopige poging het oprukkende licht te ver slaan. Kim, Tosca en Bas werden precies om 0.00 uur geboren. Ieder op een andere plek in dezelfde stad. Elk kind beschikt over machtige gaven, die pas na jaren duidelijk worden. Bas kan een afschuwelijk dinosaurusachtig monster oproepen. Het scheelde weinig of hij was zelf ten prooi gevallen aan dit bloeddorstig wezen. Kim, de 'kleine Dame van de Duisternis', is de meesteres van alle insecten. Kevers, spinnen, kakkerlakken, vliegen, ja zelfs duizendpoten gehoorzamen haar onvoorwaardelijk. De man die haar naar zijn huis lokt om 'spelletjes' te doen, moet dat met zijn leven betalen. Duizenden insecten komen Kim te hulp en laten niets van de kinderlokker over. Tosca bezit de gave om mensen te zegenen. Wanneer haar grootmoeder op sterven ligt, zegent ze de doodzieke vrouw. Oma knapt zienderogen op, maar de ziekte slaat over op Tosca en ze is ten dode opgeschreven. Totdat Tosca zichzelf zegent en de ziekte overspringt op een verpleegster, die al snel overlijdt. Samen hebben de Walpurgiskinderen een gemeenschappelijke kennis: de Mentor, de zwarte griezel. Hoe de kinderen uiteindelijk met elkaar in con tact komen en hun krachten bundelen in een gezamenlijke strijd tegen de Mentor, moet je zelf maar lezen. Je moet echter wel over stalen zenuwen beschikken om het verhaal helemaal uit te lezen! Het Griezelgenootschap (GG) Het Griezelgenootschap is een geheime club van verschillende schrijvers die zich specialise ren in het schrijven van griezelverhalen. Voorzitter Paul van Loon (bekend van onder meer Vampier in de school) stelt nadrukkelijk dat zijn vereniging zich niet aansprakelijk stelt voor nachtmerries. In de greep van de duister nis werd geschreven door drie leden van het GG: Tais Teng, Bies van Ede en Eddy C. Bertin. De Griezelclub Achterin het boek vind je informatie over de Griezelclub. Voor een klein bedrag kun je lid worden en ontvang je vier keer per jaar de Griezelclub-krant. Griezelfans komen echt aan hun trekken met dit huiveringwekkende verhaal. Het is dan ook een absolute aanrader. Al eerder verschenen van het Griezelgenootschap: Griezellige feestda gen en Griezellige beesten. Rob van Veen E e S c I

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 14