Zelfstandig wonen met ondersteuning Vijftien cliënten van De Stolp krijgen eigen huurappartement f>RÜ'M/yy Nu nog voordeliger azssf"""" Marjolijn de Bruin en Magda Bakker Beach volleybal in 't Baafje BCoembinderij 't Loo I Redactieacquisitie en administratie 17 JULI 1996 Drukkerij uitkijkpost bv NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN QAASTREKEN 61e JAARGANG NO. 29 ;1S «P Vrijwilligers gezocht Oud papieractie Paulusschool Exclusieve Collecties JOHN MOEN GOED GEZIEN Geslaagd 39,- 49,- 59,- 69,- enz. Alle zomerartikelen voor opnieuw sterk verlaagde prijzen! SerTb'udget Dat is eenPnieuw*systeem ^(ÜIlICll 111 i3lfcCrVollo duLKolpYn AClf IP Tweede zomeravondconcert in teken van blazers Gevonden voorwerpen ^Geslaagd voor al uw bloemwerk, tel. 072 - 5332606 CEES HACHMANG LOODGIETERS De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag: 8.30-16.30 uur vrijdag 8.30-15.00 uur Redactie, ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0251 657350 (Argus Reclamediensten en Distributiecentrum bv) vX-^K*X-X De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 16.30 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 79 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens af uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! HEILOO - Vorige week dinsdag ont vingen de eerste vier cliënten van De Stolp, woonvoorziening voor mensen met een verstandelijke handicap in Heiloo, de sleutel van hun eigen huur appartement. In het nieuwbouwproject aan de Pastoor van Muijenweg zijn 16 van de 83 woningen bestemd voor men sen met een verstandelijke handicap die zelfstandig willen wonen met ondersteuning vanuit De Stolp. In de dienstverlening aan mensen met een verstandelijke handicap is de afge lopen jaren heel wat veranderd. Praatte men twintig jaar geleden nog over zwakzinnigen of geestelijk gehandicap ten die in groepen van twintig bij elkaar in een gezinsvervangend tehuis werden ondergebracht, nu gaat het erom men sen met een verstandelijke handicap een zo gewoon mogelijk leven te laten leiden omdat zij dezelfde wensen en vooral dezelfde rechten hebben als ieder ander. Tien jaar geleden was de uitbreiding van De Stolp aan de Pastoor van Muijenweg 2 - door aankoop van het woonhuis ernaast en de realisering van een dependance in De Kloosterhof - een grote vooruitgang omdat daarmee iedere bewoner zijn of haar eigen kamer kreeg. Vandaag de dag is het uitgangspunt van Esdégé (Stichting Dienstverlening Gehandicapten Noordhollands Noor den, waar De Stolp deel van uitmaakt) dat mensen met een handicap de moge lijkheid moeten krijgen zo gewoon mogelijk te wonen en dat zij moeten kunnen beschikken over voldoende privé-ruimte, als dat kan in een eigen (huur)woning met zoveel ondersteu ning als nodig is. Het wonen in een groep met andere mensen met een handicap is geen gewone en vaak ook geen wenselijke situatie. Zeker als je de mensen met wie je woont niet zelf kunt uitkiezen. Het wonen in groepen blijft tot de moge lijkheden behoren, maar alleen als dat de uitdrukkelijke wens is van de cliënt. Veel te krap Annelies Scholten (43) heeft na tien jaar wonen in een groep besloten op zichzelf te gaan wonen: „Ik ben er al een tijdje mee bezig dat ik alleen wil wonen. Ik heb jaren op de wachtlijst gestaan. Het was "soms best wel moei lijk om in zo'n grote groep te wonen. Daarom zat ik ook vaak alleen op mijn kamer te puzzelen. Ik ging ook vaak weg, naar vrienden." Herman van der Wal (64) zet dezelfde stap na 27 jaar: „Het gaat niet meer, daar op mijn kamer. Veel te weinig ruimte in de kasten. En het huis is ook te oud. De muren gaan scheuren, we WwlvIV'V'V HEILOO - Veel Heilooër organisaties zoeken ook in deze tijd vrijwillig(st)ers voor allerlei functies en hebben daar om de medewerking van de Vrijwilli gers Vacaturebank Heiloo gevraagd om belangstellenden te interesseren voor hun activiteiten. Op dit moment heeft de Vacaturebank weer veel vacatures. Een greep uit de bak: het Timmerdorp kan tussen 6 en 9 augustus hulp gebruiken; de Hobby farm vraagt vrijwilligers voor de jeugd groepen op de woensdagmiddagen; de Uitmarkt doet op zaterdag 31 augustus een beroep op mensen die willen assi steren met de op- en afbouw, de geluidsinstallatie en bij de kinderactivi teiten. Verder wijzen we nu al op de Vrijwilli- gersdag voor de Zorgsector op 7 sep tember, waarover nadere gegevens nog bekend worden gemaakt. Gedurende de vakantieperiode is de Vacaturebank doorlopend bereikbaar onder tel. 072- 5331883. HEILOO - Sinds een aantal jaren is een grote groep ouders en leerkrachten van de Paulusschool iedere maand bereid om huis aan huis oud papier op te halen in de wijk tussen Pastoor van Muijenweg, Ewisweg, Het Zevenhuizen en de Westerweg. Dit vindt elke derde zaterdag van de maand plaats. De opbrengst wordt onder andere besteed aan podiumdelen voor uitvoerin gen in de aula, bijdragen aan schoolfeest, schoolreisje en schoolkamp, muziekins trumenten en voorleesboeken. Tijdens de schoolvakantie gaat deze actie gewoon door. Woont u in deze wijk, zet dan komende zaterdag uw oud papier op de gele stip van de container. Als u buiten deze wijk woont kunt u uw oud papier kwijt bij de container op het Wielemakersland tussen 9.00-12.00 uur. STATIONSWEG 61 - HEILOO - TEL 072 330068 T c Geesterduin 37, Castricum. 0251-656695 Winkelhof 't Loo 49, Heiloo. 072-5332595 Timo Jonker (r) krijgt als eerste cliënt de sleutel van zijn appartement HEILOO - Onze plaatsgenoot Marcel Levering is aan de Hogeschool Alkmaar, sector techniek,en chemie, afgestudeerd als ingenieur in de stu dierichting milieuhygië/ie en zorg. BERGEN HEILOO HOORN moeten de boel gewoon verlaten." Maar alleen wonen is natuurlijk wel wat anders. ,-,Daar krijgen we ook bege leiding. Alleen 's nachts niet. Er is geen nachtwaker. Maar ik krijg wel een tele foon. Dan kan ik bellen als er wat is en dan komt er iemand." Aan de Pastoor van Muijenweg, op de plek waar voorheen de Maria Lidwina- en de Agnesschool stonden, legt Woningstichting Heiloo de laatste hand aan een woningbouwproject met 14 koop- en 69 huurwoningen. Daarvan zijn er 16 bestemd voor mensen met een handicap. De overige woningen zijn voor verschillende doelgroepen waaronder senioren en jongeren, het geen door het team van De Stolp als belangrijk voordeel wordt gezien, met het oog op integratie. Ook de komst van een ontmoetingscentrum op de begane grond van één van de apparte mentengebouwen zal dat alleen maar ten goede komen. Voor de huisvesting van de cliënten van De Stolp hebben zeven appartementen een uitbouw gekregen aan de achterzij de, waarna ze zijn opgesplitst tot veer tien appartementen voor eenpersoons huishoudens met ieder een eigen voor deur. Naast deze veertien gehalveerde appartementen worden ook twee grote appartementen gehuurd. Eén daarvan is voor een cliënt met een meervoudige^ handicap, Het andere appartemënt zal het kantoor huisvesten van de begelei ders van De Stolp. Het is de bedoeling dat dit in de toe komst het hoofdsteunpunt wordt. Nummer 2 zal dan-alleen nog dienen als woonruimte voor een afnemend aantal cliënten. Peter Kaandorp, hoofd: „Tien huidige en vijf nieuwe cliënten krijgen een eigen appartement en dat betekent dat er dertien mensen in het huidige hoofdgebouw zullen blijven wonen. Hoe hun toekomstige woonsituatie wordt, is nog onduidelijk. Daar zal nog uitgebreid over gepraat moeten worden". Kleinschalig wonen Nu al begeleidt De Stolp zes mensen die met zijn tweeën of alleen in Heiloo en omgeving wonen. De dependance, waar tot nu toe steeds vier mensen min of meer gedwongen samenwoonden, zal binnenkort bestemd worden voor twee cliënten die voor elkaar hebben gekozen. Een deel van de cliënten die een huurappartement in het nieuw bouwproject zullen gaan betrekken, Deze nieuwe clië^ïej^ krijgen de waarmee de overheid mensen met een Kmm m,m handicap de mogelijkheid geeft met een eigen budget zelf de dienstverle ning in te kopen die zij wenselijk ach ten. De huidige cliënten van De Stolp ontvangen dienstverlening in natura. Dat betekent dat zij woonruimte plus het hele standaardpakket aan begelei ding krijgen aangeboden. Behalve de eigen bijdrage, die de cliënt zelf moet opbrengen, wordt dit hele pakket ver goed dóór de zorgverzekeraars. Het voordeel van een persoonsgebonden budget is dat de cliënt zelf zijn woning kan huren - dus ook de rechten heeft die iedere huurder toekomt - en dat hij daarnaast die begeleiding kan inkopen die hij wenselijk en noodzakelijk acht. De volgende vier appartementen zul len in de loop van augustus worden opgeleverd. In de maand oktober zul len alle vijftien cliënten hun intrek heb ben ingenomen en zal ook het nieuwe steunpunt van De Stolp verhuisd zijn naar de nieuwbouw. Het dubbelkwintet Enigma Wind Ensemble. HEILOO - Het tweede concert in de serie zomeravondconcerten in de Witte Kerk van Heiloo wordt verzorgd door het Enigma Wind Ensemble. Het Enigma Wind Ensemble is een jonge en enthousiaste formatie, die een bezet ting heeft van een dubbelkwintet (fluit, hobo, hoorn, klarinet en fagot). Alle leden hebben hun opleiding aan het conservatorium afgerond en spelen bij diverse beroepsorkesten, waaronder het Nationaal Balletorkest en de Koninklijke Militaire Kapel. Velen zijn daarnaast ook werkzaam als docent. Het §ucces van dit ensemble is vooral te danken aan de kwaliteit van de indivi duele musici en aan het enthousiasme waarmee de leden de muziek uitvoe ren. Speelvreugde is voor deze formatie de belangrijkste pijler. Ook dit concert is weer een echt zomeravondconcert, dat wil zeggen met zeer toegankelijke muziek. Zo wordt het concert geopend met de ouverture 'II barbiere di Siviglia' van Rossini en gaat via Mozart, Caplet en Debussy naar het slot, dat bestaat uit een potpourri van oude Engelse melodieën. Het concert vindt plaats in de Witte Kerk van Heiloo op vrijdag 19 juli, aan vang 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt f 10,- (65+, CJPers en kinde ren tot 12 jaar f 7,50). Kaarten zijn vooraf telefonisch te reserveren (072- 5334804 en 5335852) en in de voorver koop verkrijgbaar bij het VVV Heiloo (hoek Stationsweg/Heerenweg). HEILOO - Na Callantsoog (21 juli), Egmond (28 juli) en Hargen (4 augus tus) is het op zondag 11 augustus de beurt aan Heiloo. Dan komen de beachvolleyballers uit geheel Neder land, maar vooral uit Heiloo, op bezoek in zwembad Het Baafje aan De Omloop tegenover camping Klein Varnebroek. Waar de andere toernooien plaatsvin den op een echt strand vindt de strijd in Heiloo plaats op de zonneweide van het zwembad. Nadat hier ruim 150 kubieke meter zand zal zijn gestort, kan het de vergelijking met een echt strand best doorstaan. De organisatie hoopt dat, net als vorig jaar, volleybalinternational Ron Zwerver weer acte de présence zal geven. Hij zal dan samen met enkele collega-internationals, hopelijk dan in het bezit van een gouden Olympische medaille, een demonstratiepartij spe len. Op dit moment is het nog niet zeker of de agenda's van deze topspe- lers een week na de Spelen nog een gaatje voor Heiloo hebben. Een beachvolleybalteam bestaat bij de geoefenden uit drie spelers of speel sters, bij de jeugd en de recreanten zijn vier spelers of speelsters toegestaan. Bij voldoende aanmelding zal er ook weer een beachvoetbaltoernooi wor den georganiseerd. Onder andere de selectiespelers van' HSV en Foresters zullen de sportieve strijd met elkaar aanbinden. Bij dit voetbaltoernooi staan per ploeg maximaal twee spelers tegelijk op het zand. Aanmelden kan vanaf heden bij zwem bad Het Baafje (tel. 072-5333909). Op vertoon van het inschrijfformulier heb ben de deelnemers gratis toegang tot het zwembad. Het inschrijfgeld bedraagt f 25,- per ploeg. Er kan wor den ingeschreven in de volgende cate gorieën. Beachvolleybal: jeugd tot en met 15 jaar (maximaal vier spelers of speel sters per ploeg); recreanten (maximaal vier spelers of speelsters per ploeg); geoefenden (maximaal drie spelers of speelsters per ploeg). Beachvoetbal: vanaf 16 jaar (maximaal drie spelers of speelsters per ploeg). HEILOO - De volgende voorwerpen werden gevonden: diverse sleutels, een leesbril met een goudkleurig montuur, een draagbare telefoon, een schop, een dameshorloge en een fototoestel. HEILOO - Onze plaatsgenoot Chantal Schouten is afgestudeerd aan de oplei ding Sociaal Pedagogische Hulpver lening aan de Hogeschool van Amsterdam. ^JRO£ Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. HEILOO - Na het VWO koos ze voor een rechtenstudie. Een paar jaar later maakte ze een radicale ommezwaai naar de koksopleiding. Maar sinds twee jaar is ze fulltime bezig met wat ze het liefste doet: beeldhouwen. Inmiddels is haar naam in Heiloo en tot ver daar buiten niet onbekend: Marjolijn de Bruin. „Op de middelbarcschool, ik zat op de Berger Scholengemeenschap, had ik handvaardigheid in mijn pakket. Daar maakte ik voor het eerst kennis met beeldhouwen, wat ik meteen heel erg leuk vond om te doen. Ik heb op een gegeven moment deelgenomen aan een beeldhouwweek in Orvelte, onder lei ding van Karei Gomes, van wie ik nu nog steeds les heb." Daarna raakte de kunstzinnige ontwik keling een beetje op de achtergrond. „Toen ik mijn VWO-diploma eenmaal op zak had, besloot ik rechten te gaan studeren. Dat heb ik een paar jaar gedaan, maar dat was het uiteindelijk toch ook niet voor mij. Toen ben ik de koksopleiding gaan doen." Wel heel wat anders, maar het werd een succes. Jarenlang werkte Marjolijn als kok in 't Woud. „Maar als je carrière wilt maken als kok, dan moet je echt kei- en kei hard werken. Fulltime, avond aan avond. En dat wilde ik ook weer niet." Zo'n vier jaar geleden pakte ze het beeldhouwen weer op. In menige tuin in Heiloo staat inmiddels een van haar prachtige vrouwenfiguren. „Eén keer in de week ga ik naar Badhoevedorp, waar ik les krijg van Karei Gomes. Dat zijn traditionele lessen, vaak met een naaktmodel. Meestal vrouwen. Daar werk ik ook eigenlijk het liefste mee. Met de rondingen van een vrouwenli chaam kun je zoveel meer uitbeelden en verbeelden," vindt Marjolijn. Steun aan elkaar Pas geleden stond ze op de kunstmarkt in 't Loo, waar ze goede zaken deed. En daar is ze best trots op. „Poezen, hon den, duifjes, allemaal ornamenten voor binnen en buiten. Die maak ik meestal van gietsteen. Dat heeft twee grote voordelen. Je kunt het elke gewenste kleur geven én h^t is betaalbaar." Op les in Badhoevedorp ontmoette ze een aantal gelijkgestemden, waarmee het zo goed klikte dat besloten werd samen een atelier te beginnen. „Met zijn zessen hebben we nu Atelier 'de Schermer' in Schermerhorn aan de Oosternotweg la. We, dat zijn Judith van Westreenen, Romee Kanis, Marinus Klap, Daphne Klap, Wilma Hoebee en mijn persoontje. We hebben in augustus de ruimte gehuurd, maar zijn er pas in februari ingetrokken." Het atelier heeft drie grote ruimtes: een vuile ruimte, een' ruimte voor opslag en een schone ruimte. „Iedereen werkt er wanneer het hem of haar uitkomt..Dat betekent in de prak tijk dat er altijd wel iemand aan het werk is. Op deze manier heb je toch L Marjolijn de Bruin (l) en Magda Bakker. foto EWD) steun aan elkaar. We zijn niet alleen bezig met ons eigen werk, we doen ook werk voor derden, zoals mallen maken en bronsgieten. In 'het weekend van 20 en 21 juli houden we Open Huis, van 14.00 tot 17.00 uur. Dan kan iedereen onze beelden en keramiek komen bekijken." Maar daar blijft het niet bij. Een week later opent in Graft-de Rijp in het oude kerkje De Vermaning aan het Noordeinde een dubbelexpositie van het werk van Marjolijn de Bruin en plaatsgenote Magda Bakker. Al jaren lang met elkaar bevriend, vonden deze twee kunstenaressen, die in leeftijd ruim twintig jaar schelen, dat het nu tijd was voor een gezamenlijke expositie. Het belooft in ieder geval een bijzon dere combinatie te worden, de sierlijke beelden van Marjolijn met de sfeervol le aquarellen en fraaie arrangementen van Magda Bakker. Magda vertelt: „Ik was meteen enthou siast over het werk van Marjolijn. We hebben elkaar ontmoet en konden het meteen heel goed samen vinden. Omdat ik vond dat Marjolijn een beet je te bescheiden was heb ik haar toen een beetje gepusht en hier en daar geïntroduceerd." Bron van inspiratie Een cursus bloemschikken bij Groei en Bloei was het begin van Magda's car rière. „Met het aquarelleren ben ik pas veel later begonnen. Dat kwam eigen lijk door Tiny Spaans, die bij mij op curusus zat. Ze liet wat foto's zien van haar werk en nodigde me uit om met wat boeketten te komen. Toen (ik praat nu over zo'n tien jaar geleden) ben ik met aquarelles begonnen." De resultaten zijn er. Prachtige stille vens en dorpsgezichten sieren de wan den van haar sfeervolle woonkamer. Wie haar tuin ziet, begrijpt in één oog opslag waar Magda haar inspiratie van daan haalt. Een overweldigende bloe menzee, waaruit ze - letterlijk en figuurlijk - kan plukken. „Voor de arrangementen droog ik alles zelf. Dat gaat in schalen met speciaal zand, dat het vocht aan de bloemen onttrekt." In het atelier achter haar woning hangt die typische, warme geur van gedroog de bloemen. Een veelheid aan manden, potten en schalen liggen en hangen klaar om gevuld te worden met nieuwe decoraties. Langs de wanden staan grote en kleine lijsten geduldig te wach ten op nieuwe aquarellen. Een ruimte die uitnodigt om stilletjes een beetje voor je uit te gaan zitten mijmeren. Maar voor dromen heeft Magda niet veel tijd. Zij werkt er aan haar (droog)bloemstukken. „Als ik een stuk pas klaar heb, dan is het nog fris en kleurig. Maar na verloop van tijd verflauwen de kleuren wat. En eigenlijk vind ik dat ook heel erg mooi. Dat geldt ook voor de tuin, als de bloei Qver zijn hoogtepunt heen is en de eer ste tekenen van verval zich voordoen. Dat kan zo verschrikkelijk mooi zijn. En eigenlijk vind ik dat ook bij mensen. Ouder worden is fascinerend." Ze ziet eigenlijk aan alles een positieve kant. „Ik kan me voorstellen dat het voor anderen misschien wel eens irritant is, maar ik ben heel optimistisch inge steld." Voorlopig heeft Magda nog inspiratie te over. Ze vertelt zo enthousiast over een tuinenreis die ze onlangs met een vriending maakte door Frankrijk, dat je bijna direct af zou willen reizen om al dat moois zelf te gaan bekijken. „Gewoon overweldigend, zoveel indrukken als ik daar opgedaan heb. Ik vond het af en toe jammer dat we weer verder moesten. Ik had hier en daar graag wat langer willen blijven." Voor de komende expositie moet ze nog werk uitzoeken. „Ik probeer me meestal een beetje aan te passen aan het seizoen. Dus geen narcissen midden in de zomer, om maar eens wat te noe men. Ik ben van plan dit keer ook eens wat kleine werkjes in te gaan lijsten, voor de afwisseling." De feestelijke opening van de dubbel expositie van Marjolijn de Bruin en Magda Bakker in Graft-de Rijp is op zondag 28 juli om 12.00 uur. Het geheel zal op zeer bijzondere wijze muzikaal omlijst worden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 1