Kerstmis 1996 Stichting Heiloo Houden zo! heeft eerste lustrum erop zitten en gaat strijdlustig verder Aangewakkerd door herfststor men jagen regen- en hagelbuien over het land. Alles wat in de natuur zwak is omverwerpend of met zich mee voerendzoals de bladeren van boom en struik. En dan komt heel plot seling het natuurgeweld tot stilstand. Even onverwachts als het kwam. Uitgeraasd voorlopig althans. Het kleine^wild op de akkers schijnbaar altijd van hot naar her rennendv/eet dat het nu tijd wordt het landschap vaarwel te zeggen en zich nog eens extra te goed te doen aan de achtergebleven vruchten van de zomer. De lichaamsthermo- staat, daar hoeven de dieren' zich niet om te bekommeren. Die wordt automatisch aangepast aan de komende winter. En zo verdwijnt het kleine wild, voordat de vorst verschijnt, ondergronds. Lekker knus, totdat het terugkerende zonlicht met haar koestering de ingekeerde natuur doet herleven. Waarom zou dit natuurlijk ingebakken ritme van de dieren ook niet zijn ingebakken bij de mens? Ingesponnen door zijn ervaringen uit een ver verle den, zit de hedendaagse mens misschien nog steeds gevangen in het web van datzelfde verle den. Vandaar wellicht de drang om ons met karrenvrachten aan voedsel in huis terug te trekken, huis en haard te versieren en ons te omringen met dierbaren. Misschien worden we in deze tijd van het jaar nog steeds geleid door een niet te plaat sen onbehaaglijkheid, die als een dirigent het orkest van onze emoties bespeelt. Soms in mineur, hoe komen we die lange winter nu weer door Soms crescendo, juichend blij, met straks weer het groeiende dag- en zonlicht. In veel culturen zien we tegen het jaareinde de behoefte aan meer intimiteit ontstaan. Het geven en ontvangen van warmte, dikwijls in de vorm van een kleine attentie, een uitnodi ging, een kaartje, een geschenkje. Even laten weten Ik denk aan jou'. In de bibliotheek is een grote presentatie van lectuur over het vieren en beleven van Kerstmis door de eeuwen heen. Ik noem enkele titels: En nu is het Kerstmis, oorsprong, tradi tie en symboliek, door Desmond MorrisDe Kerstdoos door R.P. EvansKerstfeest, ver langen naar licht en vrede door Miep van Rooijen; Beroemde oude en nieuwe kerstverhalen rond het thema Kerstmis en nog heel veel andere boeken. Carla van de bibliotheek f Uitkijkpost Kerstbijlage - 18 december 1996 - pagina 3 omgeving alleen maar groter geworden. Nog steeds zijn niet alle toezeggingen ook daadwer kelijk nagekomen. De gemeente zal toch een keer met adequate oplossingen moeten komen Van der Meulen vindt het uniek dat het voltallige bestuur van het eerste uur nog steeds aan is. „We hebben nooit mot, om het zo maar eens te zeggen. Er zijn geen afsplitsingen geweest. Zijn mede-bestuursleden omschrijft hij dan ook als 'met beide benen op de grond', het geen wellicht te danken is aan hun leeftijd. „Alleen mevrouw van Oversteeg is een stuk jon ger," lacht hij. „Inmiddels zijn we meer dan kennissen van elkaar geworden. En wat er odk gebeurt, we komen altijd weer bij elkaar terug. Je' hebt elkaar toch weer nodig." Dat is ook de reden dat hij het goed kan vinden met burge meester N. Schoof, volgens Van;' der Meulen. „Je moet mekaar If en toe eens flink de waarheid zeggen, maar dan ook niet schromen om eens een compli- ment uit te delen. Zoals bijvoor beeld de invulling v!h de nieuwbouw aan de Plstpor van Muijenweg. Het nieuwe Trefpunt en de woningen. De gemeente heeft daar heel goed overlegd met de bewoners en ook geluisterd naar hun ideeën. Pluim voor de burgemeester." Klauwen met geld De annexatieplannen van Alkmaar en de plannen tot samenvoeging hebben de Stichting Heiloo Houden zo! doen besluiten de ontwikkelin- vlnr dhr. f. Bakkum, mw. A. van Oversteeg, dhr. L. Klamer en dhr. A. van der Meulen. gen te blijven volgen en waar nodig in te spreken of bezwaren neer te leggen. De gevreesde grenscorrecties aan de noord westkant van Heiloo raakten gelukkig van de baan, maar begin december stemde de gemeenteraad in met het afstaan van grond in de Boekelermeer ten gunste van onze noorder buur. ^Tweehonderd hectare grond weggeven, dat vind ik nogal wat," briest Van der Meulen. „Als een gewone burger hier in Heiloo een stukje grond wil kopers dan betaalt-ie klauwen met geldL En dan geven ze een deel van de Boekelermeer zó weg. Rechtsongelijkheid, dat is het Hier. zal Alkmaar zich wel tè pletter om lachen." Van der Meulen heeft met de bewoners van de Boekelermeer te doen. „Het feit dat deze mensen pas géhoord worden nadat dé gemeenteraad ermee heeft ingestemd, zegt natuurlijk al genoeg. De raad heeft 'ja' gezegd, maar tegen de wil van de bevolking in. Hier bestaat absoluut geen draagvlak voor, alleen op de Raadhuisweg." Heiloo Houden zo! is nog immer strijdvaardig, zo blijkt verder. „Wij züllen alle proce dures die er komen, bestrijden. Alles wat we kunnen doen, zul len we ook doen," besluit Van der Meulen gedecideerd. Marian Lutgerink Inmiddels zijn er vijf woelige jaren verstreken. Het bestuur van het eerste ogenblik, dat wil zeggen voorzitter A. van der Mèulen, secretaris J. Bakkum en de heren J. Bolten en L. Klamer en mevrouw A. van Oversteeg, viert in gepaste bescheidenheid het eerste lustrum. „Toen ik ermee begon, dacht ik dat het maar voor een jaartje zou zijn," lacht Van der Meulen. „Maar je ziet het. We zijn er nog steeds." Begin dit jaar besloot het bestuur het wat kalmer aan te gaan doen, in ieder geval wat op de achter grond te blijven. Maar toen bracht Alkmaar de gevreesde notitie naar buiten, waarin ruim te op Heiloos grondgebied geclaimd werd voor woning bouw en industrie. Heiloo Houden zo! bedacht zich geen moment en pakte onmiddellijk de draad weer op. Vuurwerk „In het begin waren we niet of nauwelijks op de hoogte van de werkwijze van het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad. Om daarmee vertrouwd te raken, en om te begrijpen hoe besluiten tot stand komen, was het noodzakelijk de vergaderingen van commissies en raad op de voet te volgen," blikt Van der Meulen terug. Dé eerste jaren sloeg het bestuur geen vergadering over. Tegenwoordig wordt aan de hand van agenda's bekeken welke vergadering punten heeft die voor Heiloo Houden zo! belangrijk kunnen zijn. Het bestuur heeft inmiddels veel geleerd. „In commissievergade ringen wordt de basis gelegd voor de definitieve besluitvor ming in de raadsvergadering. Ook al levert een vergadering van de gemeenteraad wel eens vuurwerk op in de vorm van moties of amendementen, de principe-besluiten die in de commissies genomen worden blijven praktisch gesproken gehandhaafd. Réden dus om vóór een commissievergadering al bezwaren in te brengen bij de politiek." Heiloo Houden zo! heeft zich de afgelopen vijf jaar ingezet voor iedere bewoner van Heiloo, die terecht of onterecht meende in zijn belangen geschaad te worden. „Als wij dachten dat een bezwaar onte recht was, dan zeiden we dat. Als een bezwaar wel terecht was, maar gezien het meerder heidsbesluit van de raad geen kans van slagen zou hebben, zeiden we dat ook. Of we adviseerden om het als een soort van waarschuwing aan de- politiek te zien." Vragen, adviezen en protesten, het zijn er vele geweest volgens de voorzitter. „Om maar eens wat te noemen: de bewoners van de Holleweg, de Heerenweg, de Pastoor van Muijenweg, het Vierkant, Jiet Malevoort, de Bergeonstraat, de Kanaalweg, de Whizzl-winkel." Ook de commotie rond de ver bouwing van 't Loo staat hem nog helder voor de geest. „De bezwaren tegen de uitbreiding van winkelcentrum 't Loo had den voornamelijk betrekking op onjuiste aannames van het ver keer en de overlast die dat voor de wijde omgeving zou geven- Ondanks de toezeggingen voor betere parkeerfaciliteiten is de overlast voor bewoners in de 4/TrTVN P 6 december 1991 vond in Motel Heiloo ^jjTdé oprichtingsverga- 7^* dering plaats van de actiegroep Heiloo. Ongeruste burgers verenigden zich om actie te gaan voeren tegen de plannen van de gemeente Heiloo, zoals die neergelegd waren in de Structuurvisie. Kort na de oprichtingsvergade ring werd de eerste bijeenkomst gehouden, bijgewoond door ruim tweehonderd belangstel lenden. Onder de ondertekenaars tegen de Structuurvisie werd een donateursactie gehouden. Een respons van 1200 donateurs gaf het bestuur voldoende vertrou wen om de actiegroep om te zetten in de Stichting Heiloo Houden zo!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 21