iiJiii %geloo Nederlandse in Harare, iabwe kneUe^i of; t|||!!(!||ili!i!Bli|::r tahtjis myW" Uitkijkpost Kerstbijlage - 18 december 1996 - pagina 9 Harare ligt hoog. Dat betekent in Afrika veel zon, maar wel met een frisse bries. 's Avonds en 's nachts kan het er behoor lijk koud zijn, zeker in de win ter. Zo kwam ik op het idee een energieloze klimaatregeling toe te passen/' Het resulteerde in een gebouw met ver uitstekende dakranden, waardoor de felle zonneschijn van de ramen wordt weggehou den. In het dak werden zonne panelen geplaatst om de energie voor de (warm water) verwar ming te leveren. Het systeem daarvoor bedacht Argeloo zelf. Voor de ramen werd gebruik gemaakt van isolatieglas. „Voor Zimbabwe, een land dat toch wel westers geörienteerd is, was dit een totaal nieuwe manier van bouwen. We hoorden dat het veel opzien baarde in de stad. ledereen sprak erover/-' Argeloo is er eigenlijk best trots op, maar is er de man niet naar om zichzelf op de borst te kloppen. „Het was een heel proces. Er moest zo ontzettend veel overlegd worden. Vaak hadden we verhitte discussies, tot 's avonds laat. Ik heb er veel van geleerd. Het blijft toch een kwestie van geven en nemen." Gescheurde enkelbanden Gelukkig werd er in de periode dat hij in Afrika verbleef, niet alleen maar gewerkt. Er was ook tijd om te reizen, om vrienden te maken en vooral om veel te gaan zien. „Afrika is gruwelijk mooi. Ik heb in die acht jaar heel veel gereist en ik hoop er later nog eens met Marjolijn, mijn vrouw, naar toe te kunnen gaan." En passant lepelt hij op wat hij allemaal gedaan heeft. „Ik ben meermalen het oerwoud in getrokken, te paard op olifan- tenjacht geweest, zonder gewe ren uiteraard, ik heb gelogeerd bij de Pygmeeën in Kameroen. Met gescheurde enkelbanden, want ik was vlak daarvoor van een ladder gedonderd bij het demonteren van een kraan." Ook bezocht hij de Victoria watervallen, de langste water vallen ter wereld. „Ik was daar in een periode van grote droogte, dus ik heb niet dat enorme gebulder van het vallende water gehoord. Maar daardoor kon ik wel zien hoe ongelooflijk breed die watervallen zijn. Dat was een bijzonder indrukwekkende ervaring." Ook in Afrika kun je spannende dingen doen, zo verhaalt hij zeker niet bagatelli seren. Natuurlijk heb ik gezien dat er armoede heerst, maar je kunt daar, op dat moment en in die omstandighe den, gewoonweg niets aan doefi." hem even op. „Kun je het je voorstellen?" Over de patrouilles, de veelvul dige overvallen en de groeiende onveiligheid in de grote steden ('In Dar-es-Salaam kun je zelfs overdag niet alleen de straat op') vertelde hij thuis maar mondjesmaat. Zijaanzicht van de kanselarij. mensen, maar de lange weg van beslissingen nemen. Je moest soms langs vier handteke ningen om een simpel contract af te sluiten. Ik vond dat er daar door lang niet altijd slagvaardig gehandeld werd. Dat had vaak financiële consequenties." Om zijn kennis van de bouw markt weer wat op te vijzelen ging hij een poosje bij een bedrijf in de regio werken. Sinds 1 september runt hij zijn eigen bouwbureau. „Naast mijn werk voor Buitenlandse Zaken was ik al een jaar of drie bezig met privé-opdrachten. Ik heb de ver bouwing voor Gasterij 't Woud gedaan, de buitenexpositieruim te voor tuinarchitect Van Haneghem is van mijn hand en een flink aantal kleine verbou wingen. Mijn volgende project is boekhandel Deutekom." De tekeningen liggen voor hem op tafel. Het interieur van de winkel in 't Loo krijgt een gigan tische face-lift. Doordat de eta lages verdwijnen komt er veel meer daglicht in de zaak. De toonbank wordt verplaatst naar een strategischer punt en loze ruimtes worden bij de winkel getrokken. „We zijn nog in het stadium van voorbereidingen. De deuren van de winkel gaan maar heel kort dicht, want de verbouwing zal slechts een paar dagen in beslag nemen. Daarna ziet de zaak er compleet anders uit." Koert Argeloo is dan allang weer bezig met de volgende opdracht. Op zijn tekentafel liggen voldoende plannen op hem te wachten. Van Bouwburo Koert Argeloo zullen we in en om Heiloo vast nog veel horen en vooral veel zien. Marian Lutgerink bouw, het op en neer reizen naar Den Haag brak hem op en er kwam gezinsuitbreiding. „Maar waar ik me het meest aan stoorde was de ambtenarij. Dat hele instituut begon ik steeds meer als een ergernis te ervaren. En dan bedoel ik niet de De entree van de kanselarij voor de verbouwung en erna. verder. Duiken, met ware doodsverachting 's werelds hoogste bungee-jump maken van honderdelf meter hoogte. Je kunt het je bijna niet voorstel len. Want hoe zit het dan met de honger, de armoede en de oorlogen die in dat zelfde werelddeel gevoerd worden? Zit-ie daar niet mee? „Natuurlijk is dat moeilijk. De mensen zijn arm. Maar of ze daarom zoveel ongelukkiger zijn? Ik heb fantas tische mensen ontmoet, vrien den gemaakt. Die mensen hebben de kracht om plezier te maken, om te genieten. Begrijp me niet verkeerd, ik wil het De haven van Zanzibar, die je bereikt met dezelfde boot als waarmee je vroeger naar Vlieland ging. Brahms en mitrail- leurvuur Eén gebeur tenis echter heeft een onuitwisbare indruk op hem achtergelaten. „Ik moest in Mozambique zijn in de tijd dat daar oorlog werd gevoerd. Ik was in Maputo op bezoek bij een architect met een prachtig huis, zo'n gebouw in oud-kolo niale stijl, niet gerestaureerd, deels met planten overwoekerd en nog in een prima conditie. Buiten klonk mitrailleurvuur. Om dat te overstemmen zette de architect keihard klassieke muziek aan. Het was 'Ein deut- sches Requiem'van Brahms. Het was net of ik in een film zat." Thuis gekomen kocht hij meteen de cd. Ook nu zet hij „Waarom zou ik mijn vrouw ongerust maken, dat heeft toch geen zin? Dat maakt elk volgend vertrek weer wat moeilijker. Als ik over bepaalde gebeurtenissen wat vertel, ben ik meestal alweer een paar keer weggeweest. Dat neemt de druk toch wat van de ketel." Uiteindelijk bleef het werk voor Buitenlandse Zaken Koert toch niet boeien. Hij zag in dat er binnen zijn bureau weinig mogelijkheden waren om door te groeien, hij had het gevoel achterop te raken bij de ontwik kelingen in de Nederlandse - - Vv

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 27