G-voetballei trainen bij HSV SP Oe Kerstman is ontvoerd et was een gure avond, de wind waaide en het regende hard. Het was 0 15 december 1980 en de Kerstman was druk bezig met het inpakken van alle cadeautjes. Maar niet alleen met de cadeautjes, nee, ook met zijn rendieren. Die moesten elke dag flink getraind worden. Ze moesten fit en geoznd zijn tijdens de kerstweek. De Kerstman had honderd rendieren waarvan er telkens tien voor de slee werden gespannen als hij ging rijden. Twee dagen voor Kerstmis kwam hij er plotseling achter dat hij was vergeten om zijn gouden koets op te poetsen. Daarvoor had hij nu nog maar weinig tijd. De Kerstman pakte zijn spullen en begon als een razende te poetsen. Hij werkte dag en nacht door. Om vier uur 's nachts blinkte de koets in het schuurlicht. Het leek wel een spiegel, zo mooi. Ook de rendieren waren heel tevreden. Nu moest hij zijn koets nog uitproberen. Hij spande tien rendieren voor de koets en die trokken hem naar buiten. „-Even wachten jongens," zei de Kerstman, „dan trek ik meteen mijn pak aan," en hij ging snel naar buiten. De rendieren waren wel onrustig maar daar lette de Kerstman niet op. Hij had natuurlijk haast. Hoppah, hortsjik, olé en ja hoor, daar trokken de rendie ren de slee de lucht in. Plotseling ging hij niet hoger. Hij ging zelfs naaar beneden! De Kerstman keek naar beneden en hij zag dat er grote touwen om de slee zaten. Daar stonden twee sterke mannen aan die touwen te trekken. „Laat dat," riep de Kerstman, „ik moet aan het werk," maar de mannen luisterden niet en trokken door. Na twee minuten plofte de slee op de grond. De Kerstman werd met zijn slee en de rendieren in een hele grote vrachtwagen geladen. Die reed de hele dag en de nacht door tot ze in Spanje aankwamen. Daar werd alles in een schuur gestopt en de deur ging op slot. Daar zat de Kerstman, in een vreemd land en helemaal alleen. Hij was hulpeloos. Die ochtend was er een extra journaal. 'Dames en herener is iets ergs gebeurd. De Kerstman is sinds gisteren verdwenen. Waarschijnlijk is hij ontvoerd. Als iemand hem na 15 december nog heeft gezienbel ons dan snel op. Dit was het einde van het journaal.' De ontvoerders stuurden een brief naar de Nederlandse politie. Daarin stond geschreven dat ze de Kerstman lieten gaan als ze de andere negentig rendieren zouden krijgen. De politie wist niet wat ze moest doen en ging vergaderen. Ondertussen in Spanje... De Kerstman had een opening in de schuur ontdekt. Zijn slee kon er precies doorheen. De rendieren ook. Vlug spande hij ze weer voor zijn koets en ze vlogen weg. De ontvoerders kwamen een paar uur later en zagen dat de Kerstman weg was. Dat vonden ze verschrikkelijk en ze begonnen pveral in de buurt te zoeken. Zoals jullie weten woont Sinterklaas in Spanje. Hij had net een drukke tijd achter de rug en was lekker aan het wandelen. Toevallig vlak bij de schuur waar de Kerstman in had gezeten. De ontvoerders zagen hem lopen en dachten 'ah, daar loopt de Kerstman' en ze fenden op hem af. Sinterklaas wist natuurlijk niet wat er gebeurde. Ze namen hem mee en stopten hem in de schuur. De koets en de rendieren waren ze kwijt, maar de Kerstman hadden ze weer, dachten ze. Maar toen ze goed naar zijn kleren keken, zagen ze dat het niet de Kerstman was die ze ontvoerd hadden, maar Sinterklaas. Ze maakten een nieuwe brief en vroegen nu vijftien miljoen pepernoten om tegen Sinterklaas te ruilen. Die ochtend kwam op het extra journaal: 'Dames en heren de Kerstman is weer terecht maar er is weer iets heel ergs gebeurd. Sinterklaas in ontvoerd. De ontvoerders vragen vijftien miljoen pepernoten om hem te ruilen. Is er iemand die zoveel heeft, bel ons dan vlug. Dit was het einde van het journaal.' De Kerstman zag die uitzending en belde onmiddellijk op. Hij had nog een hele bérg pepernoten achter zijn huis opgestapeld. De politie stopte ze allemaal in een vracht wagen en bracht ze naar Spanje. De ontvoerders waren tevreden en gaven Sinterklaas weer terug. Zo was alles toch weer goed gekomen. Ramon Tromp Uitkijkpost Kerstbijlage - 18 december 1996 - pagina 13 1/^rèiP en gewone woens- dagmiddag bij HSV. Hoewel, gewoon... 'LJ Het is de middag van 4 december en in de kantine heeft de voetbaljeugd zich verzameld voor een spannende poppenkast, in afwachting van de komst van de goedheiligman en zijn trouwe pieten. Maar buiten, op het E-veld, wordt nog gewoon getraind. Hoewel, gewoon... Voetbaltrainer Bonnie Bult werkt aan de basistechniek van het edele voetbalspel met een groep verstandelijk gehandicapte kinderen. Langs de kant moedi gen blauwbekkende moeders hun kroost aan. Onder hen zijn ook Trees Evertse en Nel Stoop, twee jaar geleden de initiatiefneemsters van dit G-team. „Het zijn allemaal kinderen uit de regio, die in Alkmaar op school zitten op de Alk." Ze zochten een voetbalclub in de buurt, waar de kinderen op hun eigen niveau een uurtje in de week kunnen trainen. Ze vonden onderdak bij HSV. De kinderen komen woensdagmiddag uit school met een busje, hun ouders halen ze weer op. Bonnie Bult wordt bijgestaan door Wim Harkmans, Piet Apeldoorn en Cor Keeman. Want de kinderen kunnen een beetje extra aandacht af en toe goed gebruiken. Van november tot mei heeft het G-team van de gemeente de beschikking gekregen over de gymzaal aan de Kerkakkers. „Daar zijn we hardstikke blij mee. Het is heel fijn dat de trai ning elke week doorgaat. Continuïteit is goed voor de kin deren," vertelt Trees Evertse. Het is deze middag eigenlijk een beetje te koud om buiten te trai nen. Maar de leiding heeft hier toe besloten omdat de Sinterklaas-spanning in de kanti ne de voetballers misschien wat te veel wordt. Eerst nog maar even uitwaaien, en dan straks met zijn allen naar binnen. Lars heeft vandaag in ieder geval geen zin in voetbal. Hij gaat er eens even bij zitten. Maar de trainers hebben hem snel in de gaten en halen Lars er weer met een grapje bij. Ze komen overal vandaan. Alkmaar, Heiloo, Koedijk, Schoorl, Waarland en zelfs Schagen. Bonnie Bult vindt het heerlijk om te doen. „Het gaat niet om winnen, maar om de ontspan ning die het ze geeft. Ik probeer ze het een en ander bij te bren gen, maar dat heeft natuurlijk wat meer tijd nodig dan bij 'gewone' kinderen." Maar wie toekijkt, ziet al gauw dat het G- team al heel wat geleerd heeft. De groep is geconcentreerd en gedisciplineerd bezig met de oefeningen. Spelenderwijs wor den hen heel wat technieken aangeleerd. En tot besluit wordt er natuurlijk even 'een potje' gespeeld. „Het sociaal gevoel is groot in deze groep. Veel jongens en meisjes zitten ook bij elkaar in de klas. Ze hebben dus al een hele goede band. Krijgt er eentje per ongeluk een bal in zijn buik, dan voelen de anderen met hem mee. Dat vinden ze dan heel erg." De 5 december-zenuwen doen zich nu toch een beetje gelden en na een half uurtje besluit Bonnie dat het mooi is geweest. Spullen opruimen, naar de kleedkamer en dan hup, naar de kantine... Marian Lutgerink

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 31