D Vrijwilligers Vacaturebank bemiddelt voor jong en oud 'Er zijn tegenwoordig nog maar weinig van die echte full time vrijwilligers.' 5) Uitkijkpost Kerstbijlage - 18 december 1996 - pagina 15 twijfelden of dat niet gewoon een betaalde baan zou moeten zijn. Maar dan kijk je naar de organisatie en zie je dat de brandweer in Heiloo een puur vrijwillige opzet heeft." Hermien Beek vindt dat de kwaliteiten die er aan vrijwilli gers gesteld worden, steeds hoger worden. „Dat is eigenlijk een ontwikkeling die overal in de maatschappij te zien is. Het komt ook doordat de mensen zelf meer ontwikkeld zijn. Van iemand die koffie schenkt in zorgcentrum Overkerck wordt aanmelden bij de WH. Ook zij krijgen een inschrijfformulier. Daarop kunnen ze aangeven wat voor soort werk ze graag willen doen en hoeveel tijd ze daarvoor beschikbaar hebben. Bovendien krijgt iedere vrijwilli ger die zich aanmeldt een per soonlijk gesprek met één van de bestuursleden. Naast lla Claessens en Hermien Beek zijn dat Clara Reimert en Joke Pronk. Bestuurslid An van Tuijl stopt per 1 januari met haar functie. Motivatie In het gesprek met de vrijwilliger wordt onder andere uitvoerig ingegaan op de vraag waarom iemand vrijwilligerswerk wil gaan doen. „Dat kunnen heel veel redenen zijn," zegt lla Claessens. „Bijvoorbeeld om andere mensen te ontmoeten, de sociale contacten. Het is een e willen zo graag een eigen identiteit krijgen, niet meer onder het kopje 'ouderenwerk'. Daar hoort bij dat we permanent bereikbaar zijn voor aanvragen van organi saties en aanmelding van vrijwilligers. Zo verwoordt bestuurslid lla Claessens het streven van de Vrijwilligers Vacaturebank Heiloo (WH). Met 'ouderenwerk' doelt ze op de geschiedenis van de WH. Het was de Stichting Ouderenwerk Heiloo die enige jaren geleden als eerste ideeën had om een senioren vacaturebank op te richten voor vrijwilligerswerk. Dat kwam echter niet goed van de grond. Eind 1994 staken vijf nieuwe bestuursleden de koppen bij elkaar en maakten een nieuwe start. Dat was in het begin nog onder leiding van de directeur van het ouderenwerk. Maar verder wilde de organisatie wer ken voor oud én jong. Op de internationale vrijwilligersdag, die elk jaar op 7 december wordt gehouden, presenteerde in 1994 de nieuwe vacature bank zich onder de naam van Vrijwilligers Vacaturebank Heiloo. De WH wil bemiddelen tussen organisaties en instellingen die vrijwilligers nodig hebben en mensen die vrijwilligerswerk zoeken. „Organisaties, vereni gingen en werkgroepen kunnen zich bij ons inschrijven," zegt lla Claessens. „Ze moeten op een formulier invullen om wat voor soort werk het gaat, en welke kwaliteiten er van de vrijwilliger gevraagd worden." Uiteenlopende organisaties Zeer uiteenlopende organisaties melden zich bij de WH aan. Ook de beschikbare vacatures zijn heel divers. De WH rang schikt ze in een aantal rubrieken. Voorbeelden van rubrieken zijn milieu, verkoop, collectes, kan toorwerkzaamheden en publici teit. In de rubriek vervoer zit bijvoorbeeld de Stichting Rolstoelbus. Een instelling als de Wereldwinkel, die bijna geheel op vrijwilligers draait, valt onder belangenbehartiging. „Veel mensen denken nog steeds dat er alleen vrijwilligers werk in de zorgsector is," zegt lla Claessens. „Dat is er natuur lijk ook, maar ook buiten de zorg worden vrijwilligers gevraagd voor hele andere din gen, zoals werken met kinderen of kantine- of receptiewerk zaamheden. Voorzitter van de WH, Hermien Beek, benadrukt dat er door de organisatie goed wordt gekeken naar de soort vacature die wordt aangeboden. „Het moet niet zo zijn dat het een vacature is, die eigenlijk een betaalde baan zou moeten zijn. We kregen hier bijvoorbeeld een keer een aanvraag van de brandweer, die iemand zocht voor voorlichting over brandpre ventie. Daar werden nogal hoge eisen aan gesteld, zodat wij maatschappelijk leven terug te kunnen keren." Hermien Beek wijst op de vut ters, die een zinvolle invulling aan hun dag willen geven. „Er zijn bijvoorbeeld steeds meer vrouwen die altijd buitenshuis gewerkt hebben. Met vrijwilli gerswerk hebben ze het idee nuttig bezig te blijven." En lla Claessens voegt toe: „Ouder worden wil niet zeggen dat je achter de geraniums moet gaan zitten." Bij de Heilooër vacaturebank staan overigens meer jongeren dan ouderen ingeschreven. Van de ongeveer veertig personen die ingeschreven staan, is veer tig procent ouder dan 55 jaar. Met de diverse vacatures en de gegevens van organisaties en vrijwilligers gaan de medewer kers van de WH aan de slag om het juiste werk bij de juiste persoon te zoeken. „De vrijwil liger krijgt van ons meestal een aantal vacatures, waarvan wij denken dat die geschikt zijn," legt lla Claessens uit. De vrijwil liger neemt dan zelf contact op met de betreffende organisaties. Dat contact loopt niet via ons. We willen wel graag achteraf horen hoe het contact verlopen is. En als het geleid heeft tot samenwerking, horen we graag hoe het vrijwilliger en organisatie bevalt." Betere bereikbaarheid De WH wil graag nog profes- Het timmerdorp kan alleen maar gereali seerd worden dankzij de inzet van veel vrijwilligers. sioneler gaan werken. De verhuizing naar het nieuwe Trefpunt aan het Abraham du Bois-hof maakt daar ook deel van uit. „Het nieuwe dak dat we boven ons hoofd hebben, is zeer welkom," zegt Claessens. Een betere bereikbaarheid moet ook bijdragen aan een grotere professionaliteit. „We zijn bezig om hier permanent iemand op kantoor te krijgen die bijvoor beeld de telefoon opneemt en wat administratie doet," vertelt Hermien Beek. „Dat wordt waarschijnlijk een werkerva- ringsplaats voor iemand die al langdurig werkloos is. Diegene gaat voor een deel voor ons en voor een deel voor de Stichting Ouderenwerk werken. Verder timmert de WH behoor lijk aan de weg om duidelijk te maken wie ze is en wat ze doet. lla Claessens noemt in dat kader de folders die overal in de gemeente verspreid worden in wachtkamers en openbare gele genheden. En Hermien Beek besluit: „Mensen moeten weten hoe léuk vrijwilligerswerk is." Mireille Spits Het bestuur van de Vrijwilligers Vacaturebank, vlnr: mevr. Claessens mevr. Beek, mevr Prónk, mevr Reimert, mevr. v. Tuyl niet alleen verwacht dat 'ie het kopje vult. Nee, die moet ook een zinnig gesprek kunnen voeren met de bewoner." Full-time vrijwilligers Op dit moment staan er 65 organisaties bij de vacature bank ingeschreven die gebruik willen maken van de diensten van de WH. Op dit moment hebben ze niet allemaal een vacature beschikbaar. Daar staat tegenover dat er instellin gen zijn die meerdere vacatu res hebben. In totaal heeft de WH op dit moment een bestand van ruim honderd vacatures voor vrijwilligers werk. Volgens voorzitter Beek valt op, dat zich steeds vaker verenigin gen aanmelden, zoals sport clubs. „Er zijn tegenwoordig nog maar weinig van die echte full-time vrijwilligers. Mensen die dag en nacht met zo'n club bezig zijn, die er alles voor doen. Dat komt waarschijnlijk doordat er steeds meer ver schillende activiteiten te doen zijn, er moet een keuze wor den gemaakt." Dat laatste is volgens Beek ook de reden waarom de vraag naar vrijwilli gers op dit moment groter is dan het aanbod. Mensen die vrijwilligerswerk willen doen, kunnen zich Tijdens de internationale vrijwilligersdag op 7 december presenteerden diverse vrijwilligersorganisaties zich in het Open Huis. goede manier om mensen te leren kennen als je net in Heiloo bent komen wonen. Er zijn er ook die het vrijwilligers werk zien als opstap naar een betaalde baan. Ze hopen dat ze daardoor hun kans op betaald werk vergroten. Je ziet verder dat mensen met een psychiatrisch verleden hopen door vrijwilligerswerk en de vaste regelmaat die dat met zich meebrengt, weer in het

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 33