Caecilia ziet terug op grandioos nieuwjaarsconcert Kortebaan en priksleeën op vijver in Ypestein BêÊ m Dierenbescherming start met wintervoedering Jazzklanken in Open Huis ELFSTEDEN ■KOORTS! PAGINA 6 UITKIJKPOST-8 JANUARI Radio 80 verslaat halve marathon Dynadata en Dynasell verhuizen naar nieuw pand Opera onder de loep Spreekuur YVD Karate voor beginners UYY viert kerst en zoekt vrijwilligers Activiteiten Nivon Boeken en muziek op schoot Activiteiten Heiloo Gratis b(r)oodschappen- tas bij de Echte Bakker Cursus verhalen schrijven De BEZORGING van de UITKIJKPOST is overgedragen aan Argus Reclamediensten en Distributie centrum b.v. in Castricum. Voor opmerkingen en/of vragen kunt u bellen met 0251 657350 of faxen naar 0251 650998. Wanneer u geen krant heeft ont vangen, kunt u dit op donderdag via dezelfde nummers melden. Tarieven gewijzigd Priksleeën op de vijver in Ypestein. HEILOO - Je hoef geen Angenent te heten om je uit te kunnen leven met ijs- pret. Ook Ypesteiners krijgen de kan sen volop aangedragen. De echte enthousiastelingen leven zich al een tijdje uit op de Eilandspoldertocht en andere provinciale evenementen, waar er genoeg van zijn. Voor diegenen die het dichter bij huis zoeken bieden de wateren in Ypestein weer voldoende mogelijkheden. De verlichte vijver in de avonduren en de op gezette tijden verkrijgbare koek en zopie is zuiver voor de gezelligheid. Maar de wedstrijden van komend weekeinde zijn voor de lol én de sport. IJs en weder dienende staan er wedstrijden priksleeën en kortebaan op het programma. Afhankelijk van het weer zal op zondag maar mogelijk ook op zaterdag het een en ander plaats vinden. Priksleeën: oerhollandser kun je het bijna niet verzinnen. Met echte wed strijdsleeën zal een handicap-parcours afgewerkt worden. Categorieën in diverse leeftijden krijgen hun kans op deze fraaie handgemaakte sledes. Omdat niet iedereen een Elfsteden tocht in de benen heeft zitten, (of mis schien nog steeds) organiseert wijkver eniging Ypestein ook kortebaan wed strijden. In diverse categorieën zal er gestreden worden over een afstand waarbij je beslist geen ravitaillering nodig hebt. Bij de start is de finish al in zicht, dus uitrijden lukt altijd! Bij Grosmarkt Ypestein kan in de publicatiekast naast de geldautomaat alle informatie over tijd en plaats gevonden worden. Ook de inschrijving kan in de kiosk van de Grosmarkt geschieden. Voorinschrijving is tot en met vrijdag gratis voor leden van de wijkvereniging, daarna voor f 1,50. Niet-leden kunnen alleen voorinschrij- ven, dit tegen betaling van f 2,50. EGMOND - Ook dit jaar zal Radio 80, de lokale omroep uit Egmond, de halve marathon weer live verslaan. Op zater dag 11 januari is er tussen 20.00 uur en 23.00 uur een voorbeschouwing. In de ze uitzending komen de favoriete lo pers van dit jaar aan het woord. De dag van de marathon begint Radio 80 vanaf 11.00 uur met een rechtstreeks verslag. Dit zal tot en met 14.00 duren. Daarna wordt de uitzending overgeno men door het programma zondagsport 80. Tijdens deze uitzending zal een aan tal lopers in de studio komen, maar er zal ook rechtstreeks verslag worden gedaan vanuit het sportcentrum Eg- mond. Ook worden bezoekers op de hoogte gehouden omtrent de verkeers situatie in en om de Egmonden. Talrijk waren de telefoontjes afge lopen maandag op de redactie van de Uitkijkpost. Wisten wij wel dat die en die had meegedaan aan de Tocht der tochten? En uitgereden, jazeker mevrouw! Uw uitermate onsportieve redactrice van de Uit kijkpost, die absoluut niets van de winter moet hebben en zich het liefst tot mei met een boek in haar warme holletje zou willen ver schansen, hoorde het allemaal ge laten aan. 'Het zal wel', dacht ze. Maar zo kwam ze er natuurlijk niet mee weg. Ook haar collega's waren in de ban van het schaats- gebeuren. Sterke verhalen over ijs- transplantaties, vechtijs, klunen, gebroken sleutelbeenderen, kapot te schaatsen en gevoelstemperatu ren van maar liefst min dertig (ja hoor!) gonsden door de wandel gangen van de Uitkijkpost. Van de maar liefst zestienduizend deelnemers leken er wel vijftien duizend uit Heiloo en Limmen te komen. De telefoon bleef rinkelen en rinkelen. Daarbij bleken het meestal vrienden of familieleden te zijn, die hoog wilden opgeven van de prestaties van hun teerbe minden. De schaatshelden zelf meldden zich niet, zij hullen zich tot nu toe in stilzwijgen over hun sportieve prestaties. Bescheiden heid, of nog steeds tweehonderd kilometer in de benen en dus niet meer in staat om naar de telefoon te klunen? Hoe het ook zij, uw redactrice buigt nederig haar bijna bevroren hoofd (met oorwarmers) en pakt met haar gehandschoende hand toch weer de pen om te verhalen over bijvoorbeeld de pechvogel van het jaar, Hans Mannes. Hij knalde tijdens een training met zijn hoofd tegen de onderkant van een brug in Graft en moest met vijftien hechtingen noodgedwongen toe schouwer blijven. Zijn vader, Nic Mannes, 76 jaar, overwoog nog even om op de kaart van zijn zoon mee te doen, maar zag hier vanwe ge een onwillige spier en de verve lende harde wind toch maar vanaf. Maar de eer van de familie werd gered door Michel Mannes, die in twaalf uur de tocht wist te volbrengen. Dat de befaamde tocht meer fami lies wist te bekoren, bleek ook bij de De Haantjes. De gebroeders Mart, John, Cees en Dick bedwongen Friesland. Dick zelfs bij de wedstrijdrijders. Maar hij moest wel zijn meerdere erken nen in Henk Angenent, naar het schijnt spruitjeskweker en toe komstig onderdaan van onze eigen burgemeester Nico Schoof, die in februari de wijk neemt naar Alp hen aan den Rijn. Eén groot feest was het daar, in Friesland. Juichende en joelende mensenmassa's die iedereen aan moedigden, dweilorkestjes die soms letterlijk het ijs dweilden, politieagenten die compleet uit hun strenge rol vielen en achter blijvers voortduwden, schaatser die van dankbaarheid op de knieën zegen om de eindstreep te kussen, mobiele telefoontjes van doorzetters en niet te vergeten de allesomvattende hartelijkheid van Erica, die op geheel eigen wijze de elfsteden bejubelde. Kijk, en dat heeft uw kleumerige, dwarse en niet-schaatsende redac trice nu allemaal gemist! Zij weet dus niet wat afzien is, van lange uren trainen, van alles over heb ben voor dat ene, felbegeerde kruisje. Zij kent niet het euforische gevoel van triomfen overwinning, waarover ze later als ze oud is haar kleinkinderen nog kan vertellen. Maar ondanks dat neemt zij haar oorwarmers af om 'Chapeau' te zeggen tegen al die sportieve plaatsgenoten die deze verschrik kelijke Tocht der tochten toch maar mooi hebben weten te vol brengen! M.L. HEILOO - Op zondag 5 januari vond in de Moeder Godskerk aan de Holleweg een uniek concert plaats. Voor een zeer. goed gevulde zaal pre senteerde het Heilooër Harmonie orkest Caecilia zich op een bijzondere wijze. Maanden van voorbereiding kwamen deze middag tot uiting, en het moet gezegd worden dat alles uit de kast was gehaald om dit bijzondere concert te laten slagen. De vereniging had niemand minder dan de beroemde solofluitist Jacques Zoon naar zijn geboorteplaats weten te halen om het nieuwjaarsconcert van Caecilia een bijzonder tintje te geven. Dat zij daarin geslaagd bleek al uit vele reacties voorafgaande aan het concert zelf, niet alleen vanaf Heilooër bodem, maar vanuit diverse hoeken van Nederland. Met de nieuwe dirigent Wim Klaver, is de afgelopen maanden hard gewerkt om een redelijk tot goed niveau te bereiken. Alle leden zaten dan ook op het puntje van hun stoel, (behalve de paukenist) om het publiek te laten horen waar toe het orkest in staat is. Al direct bij aanvang van het eerste nummer, Caravan van Duke Ellington, bleek dat het orkest er een fantastische muziekmiddag van wilde maken. In het daaropvolgende repertoire werd, met medewerking van enkele gasten (Nico- line Mensch, Cas Himmelreich,Thomas Sengers en Marco Verhoogt) alles uit de kast gehaald in de nummers Somewhere, West Side Story en Ant hem. Zelfs het kerkorgel kwam eraan te pas. Ook het muziekstuk Dances with Wolves kwam als geheel zeer goed uit de verf, evenals het laatste nummer Strike Up The Band. Vóór het laatste nummer had Caecilia een serieus muziekstuk op de lesse naar, het Concerto voor fluit en blaas- orkest van Cécile Chaminade, waarin Jacques Zoon liet horen wat hij zoal in huis had. Het Heilooër Harmonie orkest liet hierin vooral haar kwalitei ten horen (en dan te weten dat er slechts twee repetities met Jacques Zoon waren geweest). Aan Wim Klaver is dit resultaat vooral te danken. Na de pauze liet Jacques Zoon, met fantastische begeleiding van pianist Bernd Brackman, horen op welk niveau hun muzikale kwaliteiten kwali teiten liggen. Het was natuurlijk een stuk serieuzer, maar voor de echte luis teraar en liefhebber was dit toch wel de échte muziek. Of het nu het Allegro Malimconico (Poulenc), Passacaille (Baton), de Sonatine (Dutilleux) of het Cantabile and Presto (Enescu) was, de virtuositeit van Jacques Zoon én van Bernd Brackman was een lust voor het oor. Het applaus en de staande ovaties na de Sonate in A-groot (Franck) en na afloop waren dan ook terecht. HEILOO - Dynadata en Dynasell be trokken op 16 december als eerste bewoners kantorencomplex Het Hoef ijzer op De Hoefsmid 15a te Heiloo. Op 10 januari is de officiële opening. Enkele jaren geleden is de heer van Westerop, eigenaar van Dynadata, van af huis gestart met het opzetten van een bedrijf in de automatisering. Dit hield in het verkopen van computers, het schrijven van software en het geven van curussen voor bijvoorbeeld Word Perfect. Door de toenemende werk druk binnen het bedrijf werd besloten om zich te gaan specialiseren op de markt. Het bedrijf is momenteel gespe cialiseerd in het schrijven van maatsoft- ware voor DOS en Windows omgevin gen. Tevens hebben ze een standaard pakket geschreven voor personeels-, verzuim- en verlofregistratie, alsmede een pakket voor de fysiotherapie. Vorig jaar startte de heer Mouw, eige naar van Dynasell, eveneens vanaf huis met het verkopen van software. Daarnaast wordt op aanvraag van bedrijven en verenigingen homepages voor Internet ontwikkeld. Door de toe nemende groei van beide bedrijven werd besloten naar een andere locatie uit te wijken. Na het zoeken van een passende locatie werd de stap gezet om te verhuizen naar bedrijventerrein De Oude Werf. HEILOO - De bibliotheek en de muziek- en dansschool organiseren deze maand weer een introductie avond rond een bepaalde opera. Op 22 januari zal Parsifal van Richard Wagner onder de loep worden genomen. Deze avond vormt een voorbereiding op de uitvoering in het muziektheater in Amsterdam in de maand februari, maar is ook heel geschikt voor personen, die de opera niet live gaan bezoeken. Wagner schrikt heel veel mensen af. Hij wordt vaak geassocieerd met antisemi tisme en lange en saaie opera's. Het is heel jammer dat dergelijke vooroorde len zich in de jaren hebben gevormd, mede gezien zijn meestal zeer boeiende en interessante muziek. Parsifal, met als thema het verhaal van de Heilige Graal, valt hierbij extra positiéf op. De avond wordt gegeven door Kees de Bruijn, onder andere freelance mede werker bij de Nederlandse Opera stichting. Hij behandelt de geschiedenis van de romantische opera tot Wagner, licht de opera Parsifal toe en laat frag menten horen en zien, onder andere uit een opname van de uitvoering tijdens de Bayreuther Festspiele, onder leiding van Wolfgang Wagner. Ook gaat hij in op de vraag waarom het middeleeuws karakter van de opera zo populair was in die tijd (en nu trouwens ook weer). De avond rond de opera Parsifal wordt gehouden op woensdag 22 januari, 20.00 tot 21.30 uur in de muziek- en dansschool Heiloo, Het Veld 1. Toegangskaarten zijn vanaf heden a f 15,- verkrijgbaar bij de bibliotheek en de muziek- en dansschool. HEILOO - De VVD-gemeenteraads- fractie houdt donderdag 9 januari om 19.30 uur spreekuur in het gemeente huis, ingang Raadhuisweg. Vragen en opmerkingen zijn uiteraard vrij, maar opgave vooraf aan de fractiesecretaris G. J. Stokreef, Ronde Laan 24,1851 ZL Heiloo (tel. 5338445) of de fractievoor zitter mevrouw J. M. Cahn-Vogel (tel. 5332520) werkt een snelle en complete beantwoording in de hand. HEILOO - De karatevereniging Funa- koshi start vrijdag 10 januari weer een beginnerscursus in de gymzaal aan de Burenweg. Jeugd vanaf 10 jaar en seni oren kunnen op ontspannen maar seri euze wijze kennismaken met de begin selen van het karate. Bij de beginnnerscursussen ligt de na druk vooral op het aanleren van tech nieken als Verdedigingen, slagen, stoten en trappen. Daarnaast wordt aandacht besteed aan mentale aspecten als zelf vertrouwen en zelfbeheersing. Belangstellenden zijn van harte wel kom voor een gratis proefles. Een kara tepak is niet nodig, kom gerust in ruim zittende sportkleding. Inlichtingen: 072-5616979. HEILOO - Op maandag 23 december werd door de Unie Van Vrijwilligers, in samenwerking met het Rode Kruis en de Zonnebloem, het traditionele kerst diner gegeven. De vele gasten werden onder de klanken van het ensemble Simple Aven ontvangen in restaurant Klein Varnebroek. Tijdens en na de voortreffelijke maal tijd werden vele kerstliederen gè^on- gen. Sommige gasten droegen verschil lende stukjes voor. Al met al een geslaagde viering en weer voor herha ling vatbaar wat betreft de organisatie. De pricommissie van de UVV zoekt nog steeds versterking. Momenteel bestaat deze commissie uit vijf leden. Het doel van deze commissie is het stel selmatig bevorderen van een goede communicatie tussen de medewerkers van de UVV, cliënten en de buitenwe reld. De middelen om dit doel te berei ken zijn het kwartaaljournaal (een blad voor alle vrijwilligers). Contacten met de pers, verspreiding van folders, infor matiemarkten en voorlichtingsbijeen komsten. De pr-commissie komt maan delijks bijeen, hiervan wordt een ver slag gemaakt voor de leden en het bestuur. Tevens maakt de commissie een jaarverslag van haar eigen werk zaamheden. Als .u dit aanspreekt, dan kunt u zich aanrpelden bij mevrouw A. J. de Groot, tel. 072-5332626 of L. Bakker, tel. 5336Ö36. HEILOO - Op zaterdag 11 januari houdt de heer F. Koning voor het Nivon Heiloo een lezing, geïllustreerd met dia's, over zijn verblijf in de Indusvallei. Een verhaal over de mensen, hun levenswijze en de natuur in dit weinig bekende deel van Pakistan, waar hij tij dens zijn werk als vogelwaarnemer leefde tussen vissers, stropers en vogel vangers. tf De bibliotheek zorgt zoals gebruikelijk voor een kleine collectie boeken over het betreffende land. De lezing vindt plaats in het Open Huis, zaal 6, om 20.00 uur. Kosten zijn voor leden f 2,50, anderen betalen f 4,- en jeugd f 1,-. De cursus Boekbinden voor beginners is niet geheel volgeboekt en belangstel lenden kunnen zich nog aanmelden. De cursus omvat negen lessen op dinsdag avond en staat onder leiding van Cees Mul. Behandeld worden de voornaam ste technieken, zoals het maken van boekkaften en -ruggen en het inbinden van tijdschriften. De cursus begint op 21 januari en wordt gegeven in het Open Huis. De kosten bedragen f 66,50 voor Nivon- leden en f 89,- voor anderen, plus f 50,- materiaalkosten. Aanmelding en inlich tingen bij Reina Mulder, tel. 072- 5333127 of Lineke Muller, tel. 072-5334576. HEILOO - 'Boeken en muziek op schoot' is de titel van een cursus voor ouders en peuters, die woensdag 8 janu ari van start gaat. Om 20.00 uur is in de bibliotheek Heiloo een voorlichtings- en tevens eerste cursusavond voor ouders. Het thema van deze avond is 'Waarom brengen wij peuters in aanraking met boeken en muziek?'. De werkwijze is als volgt. Rond een thema uit de peu terwereld worden liedjes gezongen, muziekspelletjes met instrumenten gedaan en er wordt samen naar boeken gekeken. De cursus, die opgezet is en uitgevoerd wordt door een medewerkster van de Openbare Bibliotheek en een docente van de Muziek Dansschool Heiloo gaat voor het derde jaar van start. Na de voorlichtingsbijeenkomst van van avond komen nog zes cursusdagen. De cursusdagen voor ouders en peuters zijn op maandag 13,20 en 27 januari in de bibliotheek en op 3,10 en 17 febru ari in de muziekschool, steeds 's mor gens van -10.00 tot 11.00 uur. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. U kunt vananvond naar de bibliotheek komen en zich dan inschrijven. De kosten zijn f 100,- voor de gehele cursus. De mini mum-leeftijd van de peuters is 2,5 jaar. Theater De Beun Zaterdag 11 januari winterconcert door Muziekvereniging Eensgezindheid en Volksdansvereniging Pridini om 20.00 uur. Kaarten a f 7,50 verkrijgbaar bij Beemster Kadoshop, tel. 5331970, K. Beets-Boot, tel. 5333039, J. Coolegem, tel. 5335427 en N. Blom, tel. 5331892. Openbare Bibliotheek Tot 20 januari tentoonstelling in de vol wassenenafdeling 'Peter de Grote en het ontstaan van Rusland' en in de jeugdafdeling 'Winter'. Tot 31 januari in de kleuterafdeling 'Winter, sneeuw en ijspret.' De Oude Pastorij Tot en met 22 maart expositie van kin derspeelgoed van vóór 1940. Geopend op dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Wijkvereniging Plan Oost Donderdag 20.00 tot 21.30 uur Franse les. Vrijdag 19.45 uur klaverjasdrive, leden f 3,- en niet-leden f 4,-, opgeven via tel. 5335179 of 5339249 tussen 18.00 en 20.00 uur. Maandag 13.30 uur ver volgcursus astrologie, info tel. 5332322; vanaf 20.00 uur darten, gratis entree. Dinsdag 20.30 uur vervolgcursus astro logie, info tel. 5332322. Woensdag 10.00 uur naailes, kosten f 6,50, niet-leden f 7,50; competitiebridge bridgeclub Oosterpark van 19.45 tot 23.00 uur. Alle activiteiten in 't Oosthonk, Oostkanter 14. Hema 't Loo Expositie van aquarellen van Nely de Ruiter-van 't Veer. Silhouet Expositie van Ariën van Waterland, te bezichtigen tijdens openingstijden. Motel Heiloo Zaterdag 11 januari van 15.00 tot 16.30 uur receptie ter ere van 25-jarig bestaan van Gemini-loge van de Independent Order of Odd Fellows. Het Wapen van Egmond-Binnen Permanente expositie van Egmondse kunstgenootschappen Hallem en Hafre van schilderijen en objecten. Dagelijks geopend, behalve op dinsdag, vanaf 10.00 uur. Adres is Herenweg 59. Stedelijk Museum Alkmaar Tot 10 februari overzicht van het werk van beeldend kunstenares Carla Kraayeveld. Geopend dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 en zater dag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Het museum bevindt zich aan de Doelenstraat 5. HEILOO - Onder het motto 'Waar spaar je voor een gratis b(r)oodschap- pentas?' starten de Echte Bakkers een landelijke spaaractie. De klant laat bij de dagelijkse brood- en banketaanko pen een spaarkaart afstempelen. Bij een volle kaart ontvangt men een stevi ge b(r)oodschappentas zonder bijbet aling. Deze spaaractie eindigt op 8 maart 1997. Tijdens de spaaractie ontvangt iedere klant die een Echte Bakkerswinkel be zoekt een spaarkaart. Voor elke bestem Jing van f 2,50 ontvangt men één stem pel. Een volle spaarkaart met 20 stem pels is bij inlevering goed voor de han dige, royale, b(r)oodschappentas. Die heeft men dus zo bij elkaar gespaard. De Echte Bakker verwacht veel van deze spaaractie, want vooral voor de weekend-aankopen wordt veel ge bruikt gemaakt van diverse draagtas sen. Een reden temeer vindt de Echte Bakker om als service naar de klant en uit oogpunt van het milieu een royale tas aan te reiken die veel duurzamer in het gebruik is. In de b(r)oodschappen- tas kunnen makkelijk drie a vier bro den worden verpakt. Bovendien is de tas waterafstotend en dat is wel prak tisch met het Nederlandse klimaat. Echte Bakker Jan Hemmer is gevestigd aan Heerenweg en de Kennemer- straatweg en is herkenbaar aan het gele kwaliteitsembleem, het bewijs dat deze bakker is toegelaten tot het Echte Bakkersgilde. HEILOO - Eind januari start er weer een cursus verhalen schrijven. Een ver haal schrijft zichzelf. Maar de schrijver zoekt de woorden. Dat betekent inspi ratie en transpiratie. In de cursus (levens)-verhalen schrijven wordt de inspiratie voor een deel gezocht in eigen ervaringen, in het eigen levens verhaal. In de cursus verhalen vertellen komt het trainen van de fantasie, het oefenen met stijlen, genres en perspectieven, het werken met een plot en synopsis en het schrijven van verhaalfiguren en karak ters aan de orde. Het resultaat is altijd verrassend. De ene keer drie regels, de andere keer een imitatie van een ge liefd schrijver of een kort verhaal. De cursus is bedoeld voor een ieder die van taal, vertellen en woorden houdt, maar vooral voor mensen die graag schrijven en het leuk vinden delen van hun levensverhaal te gebruiken voor teksten en verhalen. De cursus wordt gegeven op twaalf vrijdagochtenden van 9.30 tot 11.30 uur (start 24 januari) én op acht donderdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur. De begeleiding is in handen van Margreet Schouwenaar, docente en schrijfster. Voor opgave en inlichtingen kunnen belangstellenden bellen na 19.30 uur op tel. 072-5332418. Bibberende eenden troepen bijeen. Zij kunnen hun kostje voorlopig nog wel even bij elkaar scharrelen, in tegenstelling tot veel andere dieren. (foto Parakalo) HEILOO/LIMMEN - Het winterland schap met de bevroren sloten en plas sen mag dan voor velen een hoop ijs pret opleveren, voor de dieren (en met name voor vogels en vissen) is dit een bijzonder moeilijke periode. Deze win ter viel er al relatief vroeg een strenge vorst in. De vogels hebben onder de winterse omstandigheden hun vetreser- ves al voor een groot deel verbruikt en daarom wordt bijvoederen nodig. Daarom startte de dierenbescherming afgelopen vrijdag met wintervoedering voor watervogels en reigerachtigen. Vijftien vrijwilligers van de dierenbe scherming in Heiloo zorgen ervoor dat de vogels een keer per dag van voedsel worden ^voorzien. Dat gebeurt meestal vlak voor de avondschemering invalt omdat de dieren dan met een goedge vulde maag de winternacht ingaan. Het voedsel bestaat uit granen, brood en groenteafval (zoals fijngesneden kool blad). Aan reigers, fuuten en aalschol vers worden zo mogelijk vis en een- dagskuikens gevoerd. Toch zijn er ook vogels die de winter goed kunnen doorkomen en geen bij- voedering nodig hebben. Roofvogels en aaseters zoals meeuwen, eksters, en kraaien. Omdat veel kleinere vogels door honger en kou versuft zijn, vor men ze een makkelijke prooi voor de grotere vogels. De vogels die in eigen voor- of achter tuin te zien zijn, zijn vooral de zangvo gels. Ze trekken naar dorp of stad als het echt koud wordt. Ook u kunt voor deze vogels iets doen. Vogels met een kegelvormige snavel eten zaden, vogels met een puntige snavel houden van havermout en rotte appels en de lijster- acht igen eten appels, krenten en rozij nen. Het is belangrijk er aan te denken dat" het voer geen zout mag bevatten. Resten van maaltijden of zoüte pinda's zijn daarom niet goed. Wie vetbollen ophangt, moet niet vergeten die weer weg te halen in het voorjaar. De vogels gaan die dan aan hun jongen voeren, die daar niet goed tegen kunnen. Hak een wak Ook drinken is voor de vogels van belang. Lauw water met een beetje sui ker (tegen het bevriezen) in een bakje is goed, als er tenminste een omgekeer de pot in het bakje wordt gezet. Anders bestaat de kans dat de vogels het water gaan gebruiken om een bad te nemen, wat bij deze lage temperaturen natuur lijk niet de bedoeling is. De dierenbescherming verzoekt kat tenbezitters de dieren zoveel mogelijk binnen te houden omdat versufte vogels op dit moment een gemakkelij ke prooi vormen. Wie de kat buiten laat, kan hem een belletje aanbinden om de vogels te waarschuwen. Behalve de vogels hebben ook de vis sen het 'moeilijk, die zuurstofgebrek krijgen onder het ijs. Voor hen is het belangrijk dat er wakken zijn en dat die open worden gehouden. De gemeente en de visclub helpen een handje. Er is een lijst van officiële wakken, die iede re dag worden geïnspecteerd. Ze wor den open gehouden door stro langs de kanten van het wak. Het gaat vooral om de zogenaamde standvogels, die in eigen land de winter doorbrengen, zoals meerkoeten, water hoentjes en wilde eenden. De dierenbescherming zoekt nog men sen die, als er vissen in zuurstofnood worden gesignaleerd, een wak willen slaan. Daarvoor heeft de dierenbe scherming speciaal gereedschap be schikbaar. Wie zich hiervoor aan wil melden kan bellen met Els Swart, tel. 072-5330342. Wie denkt concentraties reigers of eenden gezien te hebben die in nood verkeren, kan dit op hetzelfde nummer melden. Wie op een andere manier een steentje bij wil dragen om de dieren de winter door te helpen, kan een bedrag storten ten behoeve van de wintervoedering op giro 2692510, ten name van de Dierenbescherming afdeling Heiloo. HEILOO - De tarieven voor internet, cd-rom en jeugd-videofilms zijn met ingang van 1 januari verlaagd. Het raadplegen van internet in de biblio theek wordt 33 procent goedkoper (van f 3,- naar f 2,- per 15 minuten). Voor cd-roms en jeugd-videofilms komen gedifferentieerde tarieven. Cd-roms lenen (voor drie weken) gaat, afhankelijk van dè aankoopprijs, f 7,50 of f 5,- (was altijd f 7,50) kosten. Voor het lenen van jeugdvideofilms moet, afhankelijk van de lengte, f 5,- of f 2,50 betaald worden. Daarnaast wordt er ook een nieuwe multimediale strippen kaart in gebruik genomen. Met deze kaart (in de prijsklassen f 10,- en f 25,-) kunnen cd's, cd-roms en jeugdvideo films met 20 procent korting worden geleend. Alle leden van de bibliotheek van 65 jaar of ouder lenen hun boeken vanaf 1 januari automatisch voor zes weken (normaal is drie weken). Het gaat hierr bij om romans, informatieve boeken en buitenlandstalige boeken. Voor deze wijziging is gekozen omdat met name onder de oudere leden van de biblio theek een grote behoefte bestond om de boeken wat langer te mogen lenen. De mobiliteit in combinatie met de afstand tot de bibliotheek spelen hier bij een belangrijke rol. Het Hoogovens Dansorkest in het Open Huis. HEILOO - Wie van dansen en swingen houdt of van luisteren naar bekende muziek met jazz-improvisaties, wie funk muziek echt het einde vindt en graag luistert naar jazzy volksmuziek, kan op zondag 12 januari zijn hart op halen. Dan verzorgen vanaf 14.30 uur vier bands uit de kop van Noord-Hol land een sidderende jazzmiddag in twee zalen van het Open Huis. Het Hoogovens Dansorkest is één van de vier formaties van de Hoogovens Harmonie. De achttien leden van het orkest spelen in de traditionele Big Band bezetting, aangevuld met zange res Rina Bredie. Nummers van Duke Ellington, Elvis Presley, Gloria Estefan en Stevie Wonder nemen u ongetwij feld mee richting dansvloer. Big Band Triple E bestaat al tien jaar en speelt jazz in een eigentijds jasje, met uitstapjes naar blues en funk. Muzikaal leider René Breetveld laat geen kans onbenut óm u kennis te laten maken met de solisten van de band. De Castricumse viermansformatie Commercial Presentation brengt frisse jazz en funk muzi'ek. De band durft ook met minder bekende en met zelfgecom poneerde nummers zichzelf te presen teren. En dat improviseren alle kanten op kan gaan bewijst de groep Jadenk. Ze pro duceren een heerlijk akoestisch geluid, waarbij de bandleden laten merken dat muziek spelen leuk is. De entree voor dit jazz-spektakel bedraagt f 15,-. In de voorverkoop kos ten de kaarten f 12,50. Kaarten zijn ver krijgbaar in Heiloo bij Theater De Beun, tel. 072-5333156, Het Open Huis, tel. 072-5333368 en Boekhandel Avis, tel. 072-5332834.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1997 | | pagina 6