I I Brandweer gaat verhuizen Natuurvriendelijk maaien Wekelijkse avondopenstelling gemeentehuis Bevolkingsonderzoek Borstkanker in Heiloo Legitimatie Afvalbrengplaats J- AM PAGINA 4 UITKIJKPOST - 22 OKTOBER G G Tf HEILOO Nieuwe brandweerkazerne bijna klaar Begin november gaat de brandweer verhui zen naar het Rosendaal 2a. Vanaf 8 november a.s. zit de brandweer in het nieuwe gebouw. De bouw van de nieuwe brandweerkazerne is uitgevoerd door Van Wijnen b.v. uit Den Helder in opdracht van de gemeente Heiloo. Het ontwerp van de kazerne komt van de hand van architectenbureau Mühren en Bode uit Heiloo. Door de verkoop van het oude gebouw aan de VSB-bank kan de gemeente Heiloo de centrumfunctie in de directe omge ving van het Winkelcentrum 't Loo versterken. Een bank past beter in dit gebied dan een brandweerkazerne. Nieuwbouw noodzaak De bouw van de nieuwe brandweerkazerne was nodig omdat de huidige brandweerkazer ne te klein is geworden. Dit is het gevolg van de uitbreiding van het brandweerpersoneel, uitbreiding van werkzaamheden in het kader van de rampenbestrijding en de komst van vrouwelijke brandweerlieden, waardoor extra voorzieningen nodig zijn. Verder voldoet het gebouw niet meer aan de eisen van de Arbo- en milieuwetgeving. De nieuwe locatie van de brandweerkazerne aan het Rosendaal komt verder de bereik baarheid ten goede. De huidige locatie in het centrum wordt steeds minder gemakkelijk en snel bereikbaar, met name als er markt of festiviteiten zijn in het centrum. De uitruktijden worden hierdoor negatief beïnvloed. De nieuwe brandweerkazerne bestaat gedeel telijk uit de verbouw van de westelijke loods van het onderkomen van de buitendienst van de gemeente aan het Rosendaal. Ook heeft aansluitend nieuwbouw plaatsgevonden van kantoorruimte en kantine. De nieuwe brandweerkazerne aan het Rosendaal is bijna gereed. Begin november gaat de brandweer verhuizen. Tweede maaibeurt: natuur krijgt meer de kans In het voorjaar is de gemeente gestart met natuurvriendelijk maaien van gras. Het gaat j om de grasstrook gelegen langs de Oostkanter in plan Oost en het stuk gras tus- "1 sen De Achtkant en de Ringweg rondom de vijver (wijk oud west en het Baafje). Dit houdt in dat deze grasstroken in plaats van de gebruikelijke 26 keer per jaar maar twee tot drie keer per jaar worden gemaaid. Bovendien blijft het maaisel niet meer liggen, maar wordt het afgevoerd. De bovengenoem de stukken gras zijn de afgelopen weken voor de tweede keer gemaaid, op dit moment wordt het maaisel afgevoerd. Op termijn krij gen omwonenden een gevarieerd en kleurrijk gazon terug waar ook dagvlinders te zien zul len zijn. Met andere woorden: de natuur wordt naar binnen gehaald. Niet al het gras in Heiloo zal natuurlijk beheerd gaan worden en ook begint de gemeente niet overal tegelijk met natuun/rien- delijk maaien. Ook leent niet al het gras zich voor natuurvriendelijk maaien. Groen, en dus ook gras, kan immers verschillende functies hebben. Zo is er bijvoorbeeld recreatief groen. Gras in recreatieve gebieden, bijvoor beeld bedoeld als speelterrein, zal zoals gebruikelijk 26 keer per jaar worden gemaaid. Wat verandert er? De eerste veranderingen zijn in april al zicht baar geweest. Omwonenden van de Oostkanter, De Achtkant en de Ringweg zagen toen niet het vertrouwde beeld van De gemeente Heiloo heeft een wekelijkse avondopenstelling. Het gemeentehuis is iedere maandag avond van 18.00 tot en met 20.00 uur geopend. voor het publiek: Burgerzaken Maatschappelijke voorzieningen Bouw- en Woningtoezicht - inzien van bouwplannen - indienen van bouwaanvragen - informatie over bouwplannen etc Voorlichting Van 4 november a.s. tot en met begin januari 1998 wordt in de gemeente Heiloo onder vrouwen tussen de 50 en 69 jaar het tweejaar lijkse bevolkingsonderzoek naar borstkanker gehouden. De unit komt naast het cultureel centrum "De Beun" te staan, Willibrordusweg 2, 1851 HB te Heiloo. Alle vrouwen, die voor het onderzoek in aan merking komen, ontvangen ongeveer twee weken van tevoren persoonlijk een schriftelij ke uitnodiging thuis om in een speciale ver plaatsbare onderzoekswagen röntgenfoto's van de borsten te laten maken. Deelname aan het bevolkingsonderzoek is gratis. Waarom dit borstonderzoek? Borstkanker is in Nederland de meest voorko mende vorm van kanker bij vrouwen. Landelijk wordt deze ziekte bij ongeveer één op de 10 vrouwen in haar leven vastgesteld. Door borstkanker met behulp van röntgenfo to's in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen, wordt de kans op genezing aanzien lijk groter. Bij vroege opsporing is ook vaker een borstbesparende behandeling mogelijk in plaats van een borstamputatie. Een goed georganiseerd bevolkingsonderzoek is op dit moment de enige manier om de sterfte door borstkanker terug te dringen. Uitnodiging per post Iedere vrouw ontvangt twee weken voordat zij aan de beurt is een persoonlijke uitnodiging. Deze komt per post. In de uitnodigingsbrief staan datum, tijdstip en de plaats vermeld waar het onderzoek plaatsvindt. Ook wordt in deze brief verwezen naar het informatienum mer dat u kunt bellen voor vragen, afmelden en/of verzetten van afspraken. Dit nummer is voor Heiloo: 072 - 566 26 52, te bereiken tussen 09.00 en 12.00 uur. grasmaaimachines. Het gras werd pas in juni voor het eerst gemaaid. En deze maand werd het gras voor de tweede keer gemaaid. Verder zal het traditionele beeld van het strakke gazon netje gaan verdwijnen. Op termijn krijgen omwonenden een gevarieerd en kleurrijk gazon terug waar ook dagvlinders te zien zullen zijn. Waarom natuurvriendelijk maaien? In 1996 heeft de gemeenteraad Heiloo het Groenstructuurplan Heiloo vastgesteld. In dit plan zijn voorstellen gedaan om het beheren van groen in onze gemeente op een meer natuurvriendelijke wijze uit te voeren. Natuurvriendelijk maaien op bepaalde plek ken in Heiloo was één van de voorstellen die zijn opgenomen in het Groenstructuurplan. Met meer natuurvriendelijk beheren van het groen wil de gemeente rekening houden met de wensen van de natuur op plaatsen die daarvoor geschikt zijn. Planten en dieren (zoals vlinders) krijgen op die manier moge lijkheden om zich ook buiten de traditionele natuurgebieden te vestigen. Bovendien levert het een gevarieerder en kleurrijker beeld op en worden de seizoenen in de natuur zicht baarder. De natuur wordt van buiten naar binnen gehaald. De gemeente is begonnen met natuurvriendelijk maaien aan de randen van Heiloo (de zogenaamde groene zoom) en breidt dit langzaam uit naar diverse plekken in het dorp. Op deze wijze wordt de natuur van buiten naar binnen gehaald. Natuur krijgt meer de kans Kleine zoogdieren en insecten als dagvlinders zijn afhankelijk van een afwisselende begroei ing. Zo 'n gevarieerde plantenwereld kan een voudig worden ontwikkeld door het gras op een andere manier te maaien. Twee tot drie keer per jaar maaien is hiervoor voldoende. Hierdoor wordt de grond voedselarmer en de variatie aan plantensoorten groter, waardoor ook insecten een plek krijgen om te verblij ven. Gras is dus niet alleen mooi, maar kan ook waardevol zijn als het niet steeds wordt gemaaid. Bovendien ontstaan verschillende groenbeelden, omdat op de strandwal andere kruiden gaan groeien dan op de kleiige strandvlakten. Natuurvriendelijk maaien niet nieuw Natuun/riendelijk maaien is niet nieuw. De meeste gemeenten geven natuur in de bebouwde omgeving weer een kans en behe ren hun groen op een natuurvriendelijke wijze. Ook in Heiloo wordt al op enkele plek ken natuurvriendelijk gemaaid, bijvoorbeeld in Onderzoekswagen in Heiloo De onderzoekswagen is ingericht met een wachtkamer, drie kleedkamers en een onder zoeksruimte. Het onderzoek duurt ongeveer twintig minuten en vindt plaats tussen 09.00 en 16.15 uur. Vrouwelijke laboranten De vrouwen, die aan het onderzoek deelne men, worden uitsluitend geholpen door vrou welijke laboranten. Zij hebben hiervoor een speciale opleiding gevolgd. Met een foto apparaat (de mammograaf) worden van beide borsten röntgenfoto's gemaakt. Bij vrouwen die voor de eerste keer deelnemen worden vier foto's gemaakt, twee per borst. Tijdens de vervolg-rondes worden meestal twee foto's gemaakt, één foto per borst. De labo rante bekijkt of de foto's goed gelukt zijn. Het kan gebeuren dat een foto om technische redenen opnieuw gemaakt moet worden. Sommige vrouwen en/aren het onderzoek als gevoelig of pijnlijk. Dit is vooral afhankelijk van de mate van druk die wordt uitgeoefend en van de gevoeligheid van de borsten. Het is belangrijk dat u zelf tegen de laborante zegt waneer het te gevoelig wordt. Röntgenstraling zeer gering Om de borstfoto's te maken is maar heel wei nig röntgenstraling nodig. De straling die bij dit onderzoek gebruikt wordt is zeer gering. De mogelijkheid om met röntgenfoto's heel kleine afwijkingen te ontdekken weegt ruim schoots op tegen het risico van de straling. Binnen 14 dagen uitslag Natuurlijk willen de deelnemers zo snel moge lijk de uitslag weten. De laborante kan hier over nog niets zeggen. De foto's moeten eerst beoordeeld worden door twee radiolo gen. Dit zijn artsen die gespecialiseerd zijn in röntgenonderzoek. Binnen 14 dagen krijgt u een brief met de uitslag thuis gestuurd. De meeste vrouwen krijgen bericht dat alles in orde is. Vrouwen bij wie aan afwijking is gevonden, krijgen het verzoek contact op te nemen met hun huisarts. De huisarts is dan al ingelicht over de uitslag en kan deze met u bespreken. Bij een afwijking is meestal verder onderzoek in het ziekenhuis nodig om na te gaan wat de afwijking precies inhoudt. Leeftijd Het onderzoek richt zich speciaal op vrouwen tussen de 50 en 69 jaar en vindt elke twee jaar plaats. Er is voor deze leeftijdsgroep gekozen, omdat bij deze groep borstkanker het meeste voorkomt. Vrouwen die jonger dan 50 jaar zijn komen niet in aanmerking voor het onderzoek. Met röntgenfoto's is borstkanker bij jongere vrouwen nog niet zo goed op te sporen als bij oudere vrouwen. Bovendien komt borstkanker bij jongere vrouwen minder vaak voor dan bij vrouwen van vijftig jaar en ouder. Herhalingsonderzoek en vervolgrondes In de praktijk is gebleken dat een borstonder zoek elke twee jaar voldoende is om de meeste afwijkingen vroegtijdig op te sporen. Het is belangrijk dat u iedere twee jaar deel neemt aan het onderzoek. Ook als u tijdens de eerste ronde niet heeft deelgenomen aan het onderzoek of als de vorige keer bij u geen afwijking is gevonden. Het onderzoek geeft wel meer zekerheid. Echter éénmalige deel name geeft geen garantie voor jaren. Juist de herhaling van het borstonderzoek geeft meer zekerheid. Informatie Heeft u vragen of wilt u nadere informatie, dan kunt u van maandag tot en met vrijdag tussen 09.00 en 17.00 uur telefonisch terecht op nummer 020 - 346 25 00. de Noorderneg. Hierover is overleg gevoerd met de Vlinderstichting. Uit onderzoek bleek, dat het twee tot drie keer per jaar maaien samen dient te gaan met het opruimen van afgesneden gras. Dit komt eigenlijk neer op het oorspronkelijke hooi- landbeheer. Door deze maatregelen jaren achter elkaar te herhalen neemt de voedsel voorraad in de bodem af. De grasmat wordt hierdoor ijler zodat natuurlijke kruiden meer kans krijgen om zich er te vestigen. Dit pro ces verloopt uiterst traag. De eerste resultaten zullen dan ook pas over vijf tot zeven jaar zichtbaar worden. De eerste tijd zult u wat minder mooie kruiden zien dan op termijn. Hiervoor vragen wij uw begrip. Vragen? Heeft u vragen over natuurvriendelijk maaien van gras, dan kunt u contact opnemen met de afdeling Beheer Openbare Ruimte, tel. 072 - 535 68 00. De Afvalbrengplaats aan het Rosendaal is iedere zaterdag geopend tussen 09.00 en 12.00 uur. Op de Afvalbrengplaats staan bakken voor ijzer, schoon hout, schoon puin, plat glas, grof snoeiafval, grof afval, klein chemisch afval (KCA), groente-, fruii- en tuinafval (gtf) en restafval. U kunt géén bouw- en sloopafval brengen bij de Afvalbrengplaats. Hiervoor kunt u iedere eerste zaterdag van de maand tussen 09.00 en 11.30 uur terecht bij de stortplaats van GP Groot, Kanaaldijk 13 te Heiloo. Van de zaterdagopenstelling wordt veelvuldig gebruik gemaakt. Zoveel zelfs, dat het vermoeden is gerezen, dat ook niet- Heilooënaren met afval komen. Omdat de hoeveelheid afval die wordt gebracht van invloed is op de hoogte van de tarieven, wil de gemeente er zeker van zijn dat alleen de inwoners van Heiloo hun afval komen brengen. Daarom kunnen medewer kers van de Afvalbrengplaats u om geldige legitimatie vragen. Onder legitimatie wordt verstaan uw paspoort, rijbewijs of identiteitskaart. Bent u niet in staat om aannemelijk te maken dat u daadwerkelijk een inwoner van Heiloo bent, dan kan de medewerker van de Afvalbrengplaats u mededelen dat u geen afval kunt inleveren. Als duidelijk is dat u in Heiloo woont, dan kunt u gewoon bij de Afvalbrengplaats terecht. Heeft u vragen of wilt u meer informatie, dan kunt u contact opnemen met tel. nr. 072 - 535 68 68. A i V v 3 3 4 /y'A "A**- - ^3 GvA-t G- v Raadhuisplein I Pb, 1850 AA Tel. Afd. Voorlichting 5356641. Gemeentehuis is open van 8.00 totl2.30 uur Maandagavond van 18.00 tot 20.00 uur, tel. 5356666 Informatierubriek x. - Sftï: 'v ie vT v V ■;s\ xXx :v s v.. -V xA A AaMA, G Jg'4%%? J» ;.^v s/r "X - '3'

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1997 | | pagina 4