Programma Le Champion '98 itÉÉl 'J sfTWm Geregistreerd partnerschap per 1 januari 1998 Kerstboominzameling Tijdelijke bedrijfshal (art. 17 Wet R.O.) W Opruimen van vuurwerk Woon-Zorgloket in Heiloo PAGINA 10 UITKIJKPOST - 31 DECEMBER Vervolg informatierubriek Met ingang van 1 januari 1998 wordt in Nederland het geregistreerd partnerschap ingevoerd. Dit is, net als huwelijk dat is, een wettelijk geregelde en erkende samenlevings vorm. Geregistreerd partnerschap is bedoeld voor paren die niet kunnen trouwen, bijvoor beeld omdat zij van gelijk geslacht zijn, en voor paren die niet willen trouwen. Zij kunnen zo hun verbintenis formeel maken op een manier die vrijwel overeenkomt met het huwelijk. Wie zijn relatie met een levenspartner formeel wil regelen heeft hiervoor vanaf 1 januari 1998 tenminste twee mogelijkheden: 1. geregistreerd partnerschap en 2. een samenlevingscontract. Partners van verschillend geslacht kunnen ook trouwen. Geregistreerd partnerschap en huwelijk zijn gelijkwaardig. De gevolgen zijn vrijwel gelijk. Alleen als er kinderen bij betrokken zijn is er een belangrijk verschil. Een samenlevingscontract is iets heel anders. Zo'n contract regelt notarieel wat de twee mensen zelf afspreken. Bij geregistreerd partnerschap en huwelijk liggen de rechten en plichten voor een groot deel vast in de wet. De onderhoudsplicht is hiervan een goed voorbeeld: onderhouds plicht geldt automatisch bij zowel het geregis treerd partnerschap en als bij het huwelijk. Bij een samenlevingscontract beslissen de twee partijen zelf of zij hierover iets willen afspreken. Een ander belangrijk verschil heeft te maken met de gevolgen. Het geregistreerd partner schap en het huwelijk hebben juridische gevolgen voor de partners onderling en in de verhouding met anderen. Een geregistreerd partner kan, net als een echtgeno(o)t(e) niet worden verplicht te getuigen in een rechts zaak tegen de andere partner. Een samenlevingscontract heeft alleen juridi sche gevolgen voor de twee partijen, die de overeenkomst sluiten en heeft geen gevolgen in de verhouding tot anderen. Het contract kan wel door anderen als bewijs van samenleving worden geaccepteerd, bij voorbeeld door een pensioenfonds. Ook dit jaar is er weer een kerstboominzame ling in Heiloo. Op woensdagmiddag 7 januari 1998 kunnen tussen 12.00 en 16.00 uur op de volgende plaatsen kerstbomen worden ingeleverd: - de parkeerplaats aan De Loet; - de parkeerplaats bij Zwembad Het Baafje; - de parkeerplaats van de Kring in Ypestein (scholen en wijkvereniging). Het is dit jaar alweer de negende keer dat de kerstbomen niet worden verbrand, maar ver snipperd. Dit met het oog op voorkoming van luchtverontreiniging. De ervaring uit voorgaande jaren heeft geleerd, dat ondanks de kerstboominzame ling vele kerstbomen later toch nog via het huisvuil worden aangeboden. Wij vragen u dan ook dringend om uw boom op bovenge noemde datum op één van de drie plaatsen aan te bieden. Voor iedere ingeleverde kerstboom wordt een bon verstrekt. Eén bon geeft recht op een ver snapering, tien bonnen kunnen worden inge wisseld tegen een boeken- of CD-bon ter waarde van 5,--. Meer informatie Heeft u vragen, dan kunt u telefonisch contact opnemen met de afdeling Beheer Openbare Ruimte, tel. 072 - 535 68 68. Waar gaat het om? Bij geregistreerd partnerschap gaat het om: - een vorm van samenleven; - deze vorm van samenleven is wettelijk geregeld; - geregistreerd partnerschap geldt voor twee mensen van gelijk of verschillend geslacht; - het is een samenlevingsvorm die formeel wordt geregistreerd; - deze vorm van samenleven heeft vrijwel dezelfde gevolgen als een huwelijk, met uitgezondering van de betrekkingen met kinderen. Aan welke voorwaarden moet u voldoen voor geregistreerd partnerschap? 1. Als u een geregistreerd partnerschap wilt aangaan, dan kan dit maar met één persoon tegelijkertijd. 2. Wilt u een geregistreerd partnerschap aangaan, dan mag u niet tegelijkertijd gehuwd of al geregistreerd partner zijn. 3. U moet 18 jaar of ouder zijn. Op grond van gewichtige redenen kan de Minister van Justitie uitzonderingen van deze leeftijd mogelijk maken. Een minderjarige heeft ook toestemming nodig van ouders of voogd. Als deze toestemming niet gegeven wordt kan de minderjarige de kantonrechter om toestemming vragen. 4. Bij curatele is toestemming vereist van de curator. Eventueel kan de Kantonrechter ook om toestemming worden gevraagd bij weigering door de curator. Afhankelijk van de reden van onder-curatele-stelling kan ook rechtstreeks toestemming van de Kantonrechter nodig zijn. 5. Ouders en kinderen, grootouders en kleinkinderen, broers en zusters mogen geen geregistreerd partnerschap met elkaar aangaan. Als broer en zus bloedvenwant zijn door adoptie kan de Minister van Justitie voor hen het verbod opheffen. 6. Buitenlanders moeten een rechtsgeldige verblijfstitel hebben. Dat wil zeggen: een verblijfsvergunning of een vestigingsvergunning. Deze voorwaarde is gesteld om te voorkomen, dat mensen juist een geregistreerd partnerschap aangaan om zo'n verblijfstitel te krijgen. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat zij voornemens zijn om op grond van arti kel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van de voorschriften van het ter plaatse geldende bestemmings plan "De Oude Werf" voor het plaatsen van een demontabele varianthal op het perceel De Oude Werf 4 met een instandhoudings termijn van maximaal vijf jaar. Ter inzage Het bouwplan van Hemic Interieurbouw b.v. ligt met de daarbij behorende stukken vanaf vrijdag 2 januari 1998 gedurende twee weken voor een ieder ter inzage in het gemeentehuis bij de afdeling VROM. Openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 12.30 uur en iedere maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur (op andere tijden alleen na telefonische afspraak, nr. 072 - 535 6 7 47). Indienen van bedenkingen Gedurende de termijn dat de stukken ter inzage liggen, kan een ieder tegen dit voornemen om tijdelijk vrijstelling te verlenen schriftelijk bedenkingen naar voren brengen bij het college van burgemeester en wethou ders van Heiloo, Postbus 1, 1850 AA Heiloo. Hoe werkt het geregistreerd partnerschap en wat kost het? De procedure voor geregistreerd partner schap is in grote lijnen hetzelfde als bij huwe lijk. Er moet aangifte worden gedaan bij de ambtenaar van de burgerlijke stand in de woonplaats van één van beide partners. De stukken (documenten), die moeten wor den ingeleverd zijn afhankelijk van de per soonlijke situatie. In ieder geval is een afschrift van de geboorte-akte nodig en indien aan de orde een bewijs van beëindiging van een vorig huwelijk of geregistreerd partner schap, een akte van toestemming en lof een verblijfsvergunning. De partnerregistratie zelf kan net als bij een huwelijk plaatsvinden in een andere gemeente. Van de aangifte wordt een akte opgemaakt. De partnerregistratie kan op zijn vroegst 15 dagen na de datum van de akte van aangifte plaatsvinden. Bij de registratie is de aanwezigheid van mini maal twee getuigen verplicht. Net als bij een huwelijk is het maximum aantal getuigen vier. Namen en adressen plus een kopie identi teitsbewijs van de getuigen moeten worden ingeleverd bij de aangifte. Van de partnerregistratie wordt een akte opgemaakt. De partners brengen hun instem ming met de registratie tot uitdrukking en ondertekenen de akte, net als de getuigen en de ambtenaar van de burgerlijke stand dit doen. De kosten voor de registratie van een partner schap zijn meestal hetzelfde als bij een huv/e- lijk, omdat de handelingen -bijna- overeen komstig zijn. Wat zijn uw rechten en plichten als geregi streerd partner? Het geregistreerd partnerschap heeft zo veel mogelijk dezelfde gevolgen als een huwelijk dat heeft. De betrokken partners hebben een onder houdsplicht jegens elkaar. In beginsel zijn alle bezittingen en schulden gemeenschappelijk. Net als bij een huwelijk kan hiervan worden afgeweken door voorafgaand aan de registra tie een andere regeling te treffen, die kan worden vastgelegd bij een notaris. Verder geldt bij het ouderdomspensioen, dat de rechten die zijn opgebouwd tijdens het geregistreerd partnerschap bij een uiteen gaan moeten worden verdeeld. Partners kun nen hiervoor overigens ook een eigen rege ling treffen. Het nabestaandenpensioen komt toe aan de langstlevende partner. De hoogte van dit pen sioen hangt af van de pensioenregeling van de overleden partner. De partners hebben voor het aangaan van verplichtingen of het nemen van beslissingen in een aantal gevallen eikaars toestemming nodig. Bij verkoop van de gemeenschappelijk bewoonde woning en hei sluiten van een koop of afbetaling is dit bijvoorbeeld aan de orde. Bij overlijden van één van de partners geldt dat de gehele nalatenschap kan toekomen aan de andere partner. Hiervoor moet vaak nog wel een testament opgemaakt worden bij een notaris. De regeling voor successierecht is hetzelfde als bij gehuwden. Het gaat hier om de belas ting, die iemand betaalt over het geërfde ver mogen. Tenslotte ontstaat door partnerregistratie aan verwantschap. De familieleden van de ene partner worden aanverwante familie" van de andere partner. Aanverwanten hebben bepaalde rechten. In een rechtszaak hoeven zij in bepaalde gevallen niet tegen de "aanverwant" te getuigen. De hierboven genoemde rechten en plichten zijn niet volledig. Er zijn bijvoorbeeld meer gebieden, waar de gevolgen van de partner registratie gelijk zijn aan die van het huwelijk. Voorbeelden zijn de belastingen en de socia le zekerheid. Kinderen en geregistreerd partnerschap Het is belangrijk te vermelden, dat er geen gevolgen zijn voor de betrekkingen met kinderen bij geregistreerd partnerschap. Bij een huwelijk is dit wel het geval. In het huwelijk bestaan tussen de echtgeno ten en het kind dat wordt geboren automa tisch alle familierechtelijke betrekkingen. Tussen moeder en kind bestaan deze betrek kingen altijd door geboorte. De echtgenoot van de moeder is volgens de wet de vader van het kind. Beide echtgenoten zijn dus ouder in de zin van de wet. Tussen een kind en een niet-ouder die het kind verzorgt en opvoedt bestaan in beginsel geen betrekkingen. Die kunnen er wel komen. Maar ze ontstaan niet door het aangaan van eeh partnerregistratie. Wel kunnen de ouder en de niet-ouder gezamenlijk gezag krijgen. Hierdoor ontstaan niet alle, maar wel een aan tal betrekkingen tussen de niet-ouder en het kind. Bijvoorbeeld: de niet-ouder heeft een onder houdsplicht ten opzichte van het kind en successierechtelijk wordt het kind beschouwd als eigen kind. Wanneer eindigt het geregistreerd partner schap? Het geregistreerd partnerschap eindigt bij overlijden. Daarnaast kan geregistreerd part nerschap beëindigd worden doordat één van de partners of beide partners de registratie ongedaan willen maken. Dit kan met onderling goedvinden buiten de rechter om of door beëindiging via een uitspraak van de rechter. Bij het beëindigen met wederzijds goedvin den moet dit wel aantoonbaar en goed gere geld zijn. Partners zijn verplicht een overeen komst op te stellen. Hierin moet in ieder geval staan, dat het geregistreerd partnerschap duurzaam is ontwricht en dat de partners om die reden de registratie ongedaan willen maken. Verder moeten er in de overeenkomst afspraken over belangrijke zaken als verde ling van bezittingen (en schulden), alimenta tie, woonruimte en de verrekening of vereve ning van pensioenrechten komen te staan. Op Oudejaarsavond wordt er weer volop vuurwerk afgestoken. Vuurpijlen, honderddui zendklappers, rotjes enz. En voor het aanste ken van de vuurpijlen worden lege flessen gebruikt. De volgende dag vergeet men vaak de lege flessen en restanten van afgestoken vuurwerk op te ruimen. Gevolg hiervan is, dat er dagen lang rommel op straat ligt. Als het in die periode dan ook nog vriest is het voor onze veegmachine niet mogelijk om het afval van het vuurwerk goed op te ruimen. Wat kunt u zelf doen om te helpen? Als een iedereen zelf de restanten van het afgestoken vuurwerk bij zijn/haar woning opruimt en ook de lege flessen weghaalt, zodat deze niet stuk kunnen vallen, dan ziet Heiloo er bij de start van 1998 weer netjes uit. Zo 'n overeenkomst komt tot stand met hulp van een advocaat of notaris. Deze geeft aan de burgerlijke stand de verklaring af, dat de overeenkomst tot beëindiging is gesloten. De verklaring is ondertekend door advocaat/notaris en door de partners. Inschrijving bij de burgerlijke stand moet plaatsvinden binnen drie maanden na het sluiten van de overeenkomst. Pas door deze inschrijving bij de burgerlijke stand eindigt het geregistreerd partnerschap. De beëindiging via de rechter is gelijk aan een echtscheidingsprocedure bij het huwe lijk. Naamgebruik Het is verboden zomaar de naam van een ander te gebruiken. Een uitzondering op deze regel is het gebruik van de naam van de part ner. Geregistreerde partners mogen net als gehuwden eikaars achternaam gebruiken. Voor het naamgebruik zijn na 1 januari 1998 vier mogelijkheden: - alleen de eigen naam; - de eigen naam, gevolgd door de naam van de partner; - eerst de naam van de partner, gevolgd door de eigen naam; en: - de naam van de partner. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Burgerzaken op het gemeen tehuis. Deze afdeling is van maandag tot en met vrijdag geopend tussen 08.00 en 12.30 uur en iedere maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur. Telefonisch is de afdeling bereikbaar onder nummer 072 - 535 67 23. Inwoners van Heiloo kunnen bij het Woonzorgloket terecht voor informa tie, advies en vragen over de Wet Voorzieningen Gehandicapten, Woon- en Zorgvoorzieningen zoals: *Wonen bijv. traplift, douchezitje, verhoogd toilet, aangepaste woning, senioren woning, koppelwoning; *Welzijn bijv. vervoersvoorzieningen, warme maaltijdvoorziening, dagverzorging; *Zorg bijv. thuiszorg (verpleegkundige zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp), zorgcentrum Overkerck of De Loet, verpleeghuis. Meer weten? Het Woonzorgloket is geopend van maandag- tot en met vrijdagochtend van 08.00 tot 12.30 uur. Het Woonzorgloket is telefonisch bereik baar van 08.00 tot 16.30 uur onder nummer 072 - 535 67 03. Buiten deze tijden kunt u een boodschap inspre ken op het antwoordapparaat. U wordt de volgende werkdag terugge beld. Noodgevallen Heeft u direct thuiszorg nodig en is het Woonzorgloket telefonisch niet meer bereikbaar dan kunt u contact opnemen met de zorgcentrale. De zorgcentrale is bereikbaar onder telefoonnummer 0 72 - 512 71 27. Bijeenkomst over rugklachten Zwemdiploma's r HEILOO - Recreatief fietsen en trim men heeft de belangstelling van vele Nederlanders. Le Champion, de groot ste vereniging in Nederland voor recre atieve fietsers en trimmers, heeft voor deze groep voor 1998 weer een uitge breid programma samengesteld. Het programma is zeer gevarieerd en bestaat uit fietstochten vanaf 30 kilo-^ meter tot ritten van 100 kilometer én meer. Bekende Le Champion-evene- menten zijn bijvoorbeeld de Ronde van Noord-Holland voor toerfietsers (5.500 deelnemers) en de Noordhollandse Dagfietsvierdaagse die jaarlijks in juni vanuit Schoorl gehouden wordt. Niet alleen in Nederland is Le Cham pion actief, jaarlijks worden er fietsva kanties in het buitenland georgani seerd. Komend jaar staan er vakanties in Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk, Spanje en Engeland op het program ma. Buiten Europa worden er reizen naar Indonesië, Thailand en Vietnam georganiseerd. Verder organiseert Le Champion, naast de Dam tot Damloop (22.500 deelne mers) en de Halve Marathon van Eg- mond (8.000 deelnemers) in 1998 een aantal kleinere loopevenementen. Tevens wordt voor de trimmers ko mend jaar weer het bekende Trimloop- boekje samengesteld. Op het gebied van ATB evenementen is Le Champion ook actief. Het belang rijkste evenement wordt in 1998 de ATB Strandrace van Egmond naar de Pier van IJmuiden. Dit evenement wordt komend jaar voor de eerste keer georganiseerd en belooft nu reeds uit te groeien tot een klassieker. Het programma van Le Champion is samengevat in een brochure, belang stellenden kunnen voor deze brochure of informatie over de evenementen terecht op tel. 072-5338136 of fax 072- 5339398. ALKMAAR - De Gezondheidswijzer besteedt in de maand januari extra aan dacht aan het onderwerp 'Omgaan met rugklachten'. Daarnaast organiseren patiëntenvereniging De Wervelkolom en de Gezondheidswijzer op 24 januari een contactbijeenkomst voor mensen met rugklachten. De bijeenkomst vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur in buurthuis Anton Bak ker te Heerhugowaard. Op deze bijeen komst zal psychologe Martijn Raimond spreken over het omgaan met chroni sche pijn. U kunt zich voor deze bijeen komst aanmelden bij de Gezondheids wijzer, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, tel. 072-5199214. Regionale Instelling Maatschappelijke Dienstverlening (RIMA) Slimpad 16, tel. 5330984. Spreekuren maandag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. Terminale Thuiszorg Vrijwilligersorganisatie, die belange loos de helpende hand wil bieden. In lichtingen: tel. 5334383, 5334828 of 5338850. Telefonische Hulpdienst Voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar: tel. 5613614. Unie van Vrijwilligers Heiloo Informatie: mw. I.G. Niessink, de Spanring 33 in Heiloo, tel. 5333332. Rode Kruis Heiloo Rode Kruisgebouw: Slimpad 16c, 1851 LB Heiloo, tel. 5333399. Secretariaat: dr. J. Snel, Frederica's Hof 1,1851 BM Heiloo, tel. 5340223. De Zonnebloem Vereniging tot bevordering van het welzijn der zieken, van alle gezindten, voor bezoek thuis, ziekenhuis of ver pleeghuis. Secr. De Kistemaker 3, Heiloo, tel. 5330748. Rolstoelbus Heiloo Dagelijks beschikbaar, inlichtingen en afspraken: tel. 5333695. Servicetaxi Noord-Kennemerland Elke dag beschikbaar van 9.00 tot 24.00 uur. Rijdt in alle gemeenten van Noord-Kennemerland. Iedereen kan van de taxi gebruik maken, in het bij zonder ouderen en gehandicapten. Minimaal een uur van tevoren bestel len, tel. 06-8.686. Stichting Ouderenwerk Heiloo Abraham du Bois-hof 2, 1852 EZ Heiloo, tel. 5331297: Tafeltje Dekje, Aktief trefpunt voor 55+ en Senioren Info Centrum. Stichting Welzijn Ouderen Hanswijk lb, 1934 CP Egmond aan den Hoef, tel. 5065204. Alg. Ned. Bond voor Ouderen Belangenbehartiging, ontspanningsac tiviteiten en culturele bijeenkomsten voor 50+ in het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2. Inlichtingen: secretariaat A.H. Leken, Termijen 11, 1852 TA Heiloo, tel. 5333154. Kath. Bond voor Ouderen Belangenbehartiging, ontspanningsac tiviteiten, educatieve en culturele bij eenkomsten in het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2. Inlichtingen: mw. A. Schaap-Kamper (secr.), De Driestal 40, 1852 RC Heiloo, tel. 5331134 of op het kantoor, tel. 5331458 toestel 13. Woningstichting Heiloo Kennemerstraatweg 380, 1851 BK Heiloo, tel. 5338536. Technische dienst: tel. 5330430. Bereik baar op werkdagen van 9.00 tot 11.00 uur. Politiebureau Heiloo Tel. 5337676, dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur, vrijdag tevens van 18.00 tot 22.00 uur. HEILOO - Onlangs werd er afge zwommen door leerlingen van Zwem bad Loos. Voor het A-diploma slaagden Marjolein Bruijns, Stephan Driesten, Britt de Groen, Melanie Haak, Lennaert v.d. Kroon, Xaviere Kuiper, Jeffrey Laan, Mike de Lange, Lonneke Levering, Michelle Meyer, Bibianne Schouten, Davey Wijdenes, Jim Zent- veld en Kim Limmen. Het B-diploma werd behaald door Edwin Admiraal, Stephanie Ebgerts, Maud de Haan, Jeffrey Klijbroek, Petra Klaver, Joris Kok, Hidde Mencke en Sierd de Vries.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1997 | | pagina 12