Gezellig zitten op het terras TIP Makkelijk maaien Creatieve ornamenten m 12 MM m I m m Vlin ders in de tuin, prachtig! TIP mers langs de pergola TIP Nooit meer moei zaam sproeien Planten en potten TIP mm Een echt tuinbeeld 1 I PAGINA 18 UITKIJKPOST-10 JUNI U zit pas echt lekker in de tuin-als de zitplek beschut is. Zorg altijd voor rugdekking in de vorm van een muur, een schutting, een haag of hoge planten. Dat geeft een gevoel van geborgenheid en veiligheid. Een terras zo maar in de open ruimte is niet comfortabel. Je voelt je dan altijd bespied. Maak ook nooit een terras bij de hoek van een huis. Daar tocht het altijd, zelfs bij windstil weer. Een goede bestrating waar stoelen en tafel stevig op staan is ook belangrijk. En dan in een kleur die bij felle zon geen pijn doet aan uw ogen. Voor een tuinstel met een tafel en vier stoelen is minimaal een oppervlakte met een doorsnee van 3 m nodig. Hoe meer mensen er moeten zitten, des te groter moet de ruim te zijn. Een rond terras is economischer dan een rechthoekig model waarbij de hoeken minder worden benut. Maar dat verandert natuurlijk als u juist daar leuke potten met bloeiende planten neerzet. Een zitje temid den van geurende planten is helemaal te gek. En dan nog een barbecue. Maak als het kan een tweede zitje op een beschutte plek in de tuin waar u heerlijk even alleen kunt zijn temidden van uw lievelingsplanten. Tuinmeubilair Pas het tuinmeubilair aan bij de maten van terras of balkon. Forse stoelen pas sen niet bij een kleine ruimte. Kies dan liever modellen die lichter en meer open ogen. Let bij aanschaf ook op het onderhoud dat de meubels vragenof ze zorgeloos buiten kunnen blijven en hoe en waar u ze 's winters op kunt slaan. Heeft u ook zo'n hekel aan gras dat steeds weer de border ingroeit en al dat kantenste ken? Dat hoeft niet meer als u het gazon omzoomt met een randje stenen, bijv. tegen elkaar gemetselde grijze kinderkopjes of cob blestones. Met de bovenkant op gazonhoog te. Dat staat leuk en is erg praktisch. U rijdt er met één wiel van de maai er gemakkelijk overheen. Graskanten bijwerken is er dan nooit meer bij. Maai siergras niet korter dan 2 cm, voor speelgras is 4 cm het best. Stel uw maaier dus goed af. Overigens zijn er verschil lende soorten maaiers. Laat u advise ren over wel ke het best bij u past. Mooie ornamenten maken de tuin extra gezellig. Koop ze of maak ze zelf. Er is veel dat u zo in de tuin kunt zetten. Oude potten, emmers, bakken, gereedschappen, met een beetje fantasie kan alles een mooi ornament opleveren. Wel met gevoel voor verhoudin gen natuurlijk. Vormen en kleuren moeten kloppen met de rest van de tuin. Eenvoud en een beperkte keuze werken beter dan over daad. Het hangt natuurlijk ook van het for maat af. Van kleine ornamenten kunt u er meer gebruiken dan van grote. Zorg altijd dat er een samenhang is. Een zonnewijzer is hier bij wellicht ook een idee. Vooral kinderen vinden het prachtig om te ontdekken wat de zon met tijd heeft te maken. Zo'n heerlijke zwoele zomeravondEen drankje op het terras wind ritselt door het bladje geniet van bloemen en geuren, het geluid van zacht ruisend water... Een tuin is- een fantastisch bezit. Daar zit je graag, kom je tot rust. In je eigen tuin voel je je veilig en op je gemak. Net als binnen. Zo'n tuin kun je (laten) maken. Helemaal naar je eigen smaak. Met volop privacy, een weelde aan planten, mooie, speelse vormen, ruimte en rust. Een tuin om in te leven, een groene buitenkamer. Het is nu een goede tijd om te zien waar nog open plekken zijn en die op te vullen. Vraag het eens aan een hovenier. m Al aan gedacht wat er van uw tuin moet wor den als u een paar weken weg bent? Wie geeft er water als het lang droog is? Wie maait het gazon? Zorg in ieder geval dat u uw tuin goed onderhouden achterlaat. Het gras gemaaid, rommel opgeruimd en nog even flink gesproeid. Vraag buren, vrienden of kennis sen om een oogje in het zeil te houden en in te grijpen als dat nodig is. Doe dat op uw beurt ook voor hun tuin. U kunt ook een Vlinders, maar ook andere interessante insec ten horen bij een tuin. De meeste zijn alleen maar mooi, maar andere zijn ook belangrijk voor de bestuiving van uw planten. En druk dat ze het hebben. Voorbeeldje: voor één kilo nectar maakt een bij minstens 12.000 vluch ten. Voor al die interessante bloemenbezoe- kers, hoeft u alleen maar wat speciale planten in de tuin te zetten, een prachtig bloeiende vlinderstruik (Buddleja) bijvoorbeeld of vaste planten als Aster, Doronicum, Helenium, Lupinus, Monarda, Phlox, Salvia, Sedum 'Herbstfreude' en tijm. Vraag naar bijenplan- ten, uw plantenleverancier weet het precies. hovenier vragen uw tuin in uw afwezigheid bij te houden. Dan weet u zeker dat die er bij thuiskomst perfect bijligt en hoeft u niet meteen volop aan het tuinwerk. Eventueel snoei- en ander werk (hagqn knippen bijv.) wordt ook meteen professioneel meegeno men. Daar wordt de tuin alleen maar fraaier van. De kosten vallen geweldig mee en zo'n regelmatig oogje op uw tuin is nog veiliger ook. Vaste plant van het jaar 1998: Origanum 'Rosenkuppel' Een heel mooie vlinderlokker is de vaste plant van het jaar 1998: Origanum 'Rosenkuppel', een prachtige, geurende majoraan of marjolein met purperrode bloemen in grote aantallen aan de tot 50 cm hoge stengels. Volop verkrijgbaar en ideaal voor borders, potten en bakken. Wel op een zonnige plek zetten! Een pergola of rozenboog kan een juweel worden als er mooie planten tegenop en overheen groeien. Vooral bij het terras vormen die langs de balken geleide blauweregen of druiven een prachtig gezicht. Blauweregen (Wisteria) geeft een zee aan bloemtrossen in het late voorjaar en wie een maal druiventrossen boven zijn of haar hoofd heeft geplukt, wil nooit meer anders. Druivenblad verkleurt boven dien prachtig in de herfst. Een weelde aan bloemen geven ook doorbloeiende klimro zen, Clematissen, zacht geurende kamperfoe lie (Lonicera) en de wild rankende bruidslui ers (Fallopia). Laat er als contrast groenblij- vende klimop doorheen groeien. Andere ideeën? Kiwi geeft heerlijke vruchten (koop dan wel een eenhuizige, met manlijke en vrouwelijke bloemen aan dezelfde plant, anders heeft u twee planten nodig!). De boomwurger (Celastrus) draagt in de herfst massa's oranje bessen. Leuk voor kinderen: een heuvel tje in het gazon Kinderen vinden het prachtig om lekker van een heuveltje af te rollen, eromheen te ren nen, krijgertje te spelen en er een heleboel andere dingen mee te doen. Een heuvel prikkelt hun fan tasie geweldig. Het hoeft helemaal niet hoog te zijn. Een glooiend heuveltje in het gras van 50 cm hoog en 2 m in doorsnee is al genoeg. Zorg voor sterk gras, een speelgazonmengsel is prima. Een beeld is niet alleen maar mooi. Zo'n orna ment heeft een belangrijke functie in de tuin. De klassieke heelden werden in Griekse en Romeinse tijd ooit fel en realistisch beschil derd. Dat komt weer terug in de huidige series beelden die vaak bijna natuurge trouw zijn uitgevoerd in verfijnde vormen en tinten. De top is natuurlijk de echte kunst voor de tuin, unica's die kunstenaars speciaal voor tuintoepassingen maken. Het aanbod is buitengewoon geva rieerd. Voor iedere stijl en smaak zijn er perfect passende stukken te vin den. Laat een beeld speels uit de beplanting te voor schijn komen of geef het een opvallende, centrale plek in uw tuin die meteen de aandacht trekt. Daar moeten de i *3 «inen *n tu*n dan wel op zijn afgestemd. Zet een beeld bijvoor beeld aah het eind van een lange smalle vkijk- gang', zoals die in klassieke tuinen heel gewoon was. Ook in een moderne tuin geeft dat een heel bijzonder effect. Waarom zou u nog tijdrovend met de hand sproeien als het veel makkelijker kan? Voor iedere tuin, hoe groot of klein ook zijn auto matische sproeisystemen. Ze worden vast in de tuin aangelegd en zo ingesteld dat het water terechtkomt waar het nodig is: bij de planten en niet op uw terras. Met allerlei soorten sproeikoppen, vernevelaars en een tijdklok wordt het water exact gedoseerd. Met een eenvoudig sproeicomputertje en een vochtvoeler in de grond verloopt alles zelfs totaal automatisch, ook als u er niet bent. Nog een voordeel: zo'n automatisch water- geefsysteem kan zelfstandig 's nachts werken, als u er geen last van heeft, als de waterdruk het hoogst is en de verdamping het laagst. Dat kost veel minder water dan overdag. Zo werkt zo'n systeem goedkoper en milieuvriendelijker. Een eenmalige investe ring die absoluut loont. Vraag uw hovenier om advies. Die maakt het hele systeem op maat voor u klaar, zodat u het zonder zorgen kunt gebruiken. Bijna iedere plant kan in een pot groeien. Bloeiend en vol in het blad, het maakt niet uit! Koop dus wat u mooi vindt en zet de planten in mooie potten in de tuin. Gebruik liefst zware potgrond, dan staan de potten stabieler. Dat is zeker bij grote planten heel belangrijk. Nog belangrijker is een goede drai nage in de pot. Een teveel aan water moet via een gat in de bodem wegkunnen lopen. Moderne kunststof potten hebben vaak een waterreservoir op de bodem. Dat is helemaal handig. Ongeglazuurde gebakken terracotta potten verdampen meer water dan geglazuur de of kunststof potten. Houd daar bij het water geven rekening mee. Als meststof zijn langwerkende 'pillen' ideaal. Die geven het voedsel alleen aan de planten af als die er echt behoefte aan hebbén. Stop ze bij de wor? tels in de potgrond. Ze geven een heel groei seizoen voedsel. Dat is nog eens gemakkelijk! Een terraspot extra mooi beplanten Zet een hoge plant, bijvoorbeeld een roosje op stam, in het midden van de pot en plant er andere, lagere planten met mooie bloem- en bladkleuren omheen. Maak een mix van opgaan de en hangende vormen. Het tuincentrum heeft keus genoeg! Zomer Tuin iDe Zonttiae WRVA

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 18