I I Behandeling Voorjaarsnota en Meerjarenbeleidsplan in de raad CDA PvdA HEILOO PAGINA 8 UITKIJKPOST - 1 JULI G> ttNTf Algemene beschouwingen in de raad van 9 juli Eerste termijn schriftelijk: korte samenvatting standpunten fracties Inleiding In de voorjaarsnota en het meerjarenbeleids plan Heiloo 1999-2002 geeft het college een beeld van de financiële positie van de gemeente voor 1998 en volgende jaren. De gemeenteraad zal zich daarover uitspreken in de raadsvergadering van 9 juli a.s. Bij de behandeling van de voorjaarsnota worden ook de algemene beschouwingen gehouden. De eerste ronde vindt schriftelijk plaatsdat wil zeggen, dat fracties hun standpunt en vra gen aan het college schriftelijk indienen en schriftelijk antwoord krijgen van het college. De tweede ronde -ook wel tweede termijn genoemd- vindt mondeling plaats tijdens de gemeenteraadsvergadering van 9 juli a.s. De fracties krijgen dan de gelegenheid om nog vragen te stellen, verduidelijking te vragen en/of hun standpunten duidelijk te maken. Het college zal dan de laatste vragen beantwoor den en het collegestandpunt verduidelijken. Vervolgens wordt overgegaan tot het vaststel len van het meerjarenbeleidsplan en de voor jaarsnota. Deze vergadering is openbaar en begint om 16.00 uur. Collegevoorstel Twee weken geleden heeft u in het kort de voorstellen van het college van burgemeester en wethouders kunnen lezen op deze Informatiepagina. In het kort kwamen deze voorstellen op het volgende neer. De begroting van 1998 laat een gering over schot zien. Voor de jaren vanaf 1999 rekent het college van B&W ruimte in voor intensive ring van bestaand beleid, een stukje nieuw beleid èn een vermindering van eerder vast gestelde bezuinigingen in de Kerntaken nota. Het gaat onder meer om het inhuren van extra uren voor politiesurveillance, het gefaseerd verhogen van de vergoeding gemeentelijke heffingen en belastingen voor minima en het verminderen van de bij de Kerntakennota vastgestelde bezuinigingen voor het Open Huis, De Beun en de muziekschool. Verder wil het college de afvalstoffenheffing gefaseerd verhogen tot 100% van de kosten in het jaar 2002. Het dekkingspercentage ligt nu op 90%. Ook stelt het college voor om, in het kader van het Project Versterking Brandweer, 80.000,-- uit te trekken voor het verbeteren van het kwaliteits- en zorgniveau van de brandweerzorg in Heiloo, bezien in regionaal verband. In 1998 nog wil het colle ge de functie van een ambulante jongeren werker realiseren om het contact met jonge ren te versterken. Verder doet het college voorstellen om onkruidbestrijding langs stra ten en bermen met chemische bestrijdings middelen uiteindelijk tot nul terug te brengen en blijft het vergroten van de bouwmogelijk heden in Heiloo een voortdurend aandachts punt. Een samenvatting van de Algemene Beschouwingen van de fracties van WD, CDA, Heiloo 2000, PvdA, GroenLinks en D66 Hieronder leest u een korte samenvatting van de algemene beschouwingen, zoals die schriftelijk worden uitgewisseld op 6 juli a.s. In de vergadering van 9 juli wordt de voor jaarsnota en het meerjarenbeleidsplan vastge steld. U bent van harte welkom deze vergade ring bij te wonen. De vergadering vindt plaats in de raadzaal en begint om 20.00 uur. WD In haar algemene beschouwin gen vraagt de fractie van de WD aandacht voor het volgende. Algemene Beschouwingen 1998 "Heiloo, dat zijn we samen" betekent nogal wat. Betrokkenheid bij de dagelijkse leefom geving. Verantwoordelijkheid voor wat er speelt. Dat niemand buiten de boot valt. Maar ook een eigen plekje, een (t)huis voor elke Heilooër. Dit was ons doel bij de Coalitievorming: een breed geaccepteerd Beleidsprogramma waardoor effectief bestuurd kan worden. Want de toekomst staat niet stil. Volgens KPMG is Heiloo een financieel gezond. Daar blijft de WD hard aan werken. Want alleen een strak financieel beleid is écht sociaal beleid. Lage lasten voor inwoners en bedrijven betekent dat minder vaak een beroep op een sociaal vangnet gedaan hoeft te worden. En als mensen toch in de proble men komen, dan moet er geld zijn om te kun nen helpen. Lastenverhogingen -buiten even tuele trendmatige verzwaringen- zijn voor de WD moeilijk te verkroppen. De Bibliotheek en De Beun stellen zonder extra geld in financiële problemen te komen. Er komen grote investeringen (Bibliotheek, HOED, aanpassing Gemeentehuis). Hoe wordt dit gedekt? Hoe zullen eventuele tegen vallers opgevangen kunnen worden zonder direct de lasten voor de inwoners te verho gen? We hebben al eerder aangegeven, nu teveel geld uitgeven is asociaal. Want de financiële positie en de kwaliteit van bestuur zijn ook bepalend of Heiloo inderdaad zijn zelfstandigheid in de Regio kan behouden en versterken. Veel mensen zeggen zich niet veilig te voelen. Daar is reden toe: woninginbraken zijn nog steeds aan de orde van de dag. Intimidatie bij geldautomaten eveneens. Of diefstal aan of van auto's. En vandalisme. En handel in verboden middelen. En in het verkeer: gevaarlijke kruispunten of school-routes. Wat gaat de Gemeente concreet doen om dit aan te pakken? De WD wil méér speelterreintjes als in Ypestein (Ypesteinerlaan), dat voortdurend in gebruik is door kinderen en jongeren in alle leeftijden. Gaat de Gemeente zorgen voor meer van dit soort terreinen? Vandalismebestendig en kindvriendelijk, met een uitstekende ligging zodat ook hier sociale controle door ouders mogelijk blijft. De gemeente streeft naar kostendekkendheid van de afvalstoffenheffing, mede onder druk van de zorgwekkende groei van het afvalaan- bod in Heiloo. Diftar (meer afval, meer beta len) is naar onze mening hét middel om het afvalaanbod terug te dringen. De WD vraagt om een gezond financieel beleid, met plaats voor jong en oud, ruim en groen, kortom, Heiloo, dat zijn we samen! CDA In haar algemene christen democratisch appel beschouwingen vraagt de fractie van het CDA aandacht voor het volgende. Het CDA had bij de verkiezingen een aantal speerpunten die extra aandacht nodig heb ben. Na de verkiezingen zijn daarover met de andere partijen afspraken gemaakt. Hoe wor den die afspraken in de voorjaarsnota ver werkt? We lopen de speerpunten eens langs. Jeugd- en jongerenbeleid: dit krijgt extra aandacht, namelijk een extra 'jongerenwerker'; een goede start voor de komende jaren. Wij stellen daarnaast voor een 'jeugdbrandweer' op te richten om de jeugd meer te betrekken bij één van de belangrijkste overheidstaken. Er is extra geld uitgetrokken voor politie-surveillance. Dit jaar is er één man extra inzet; voor volgende jaren moet dat uitgebreid worden. De onveiligheid is in Heiloo nog te hoog. Wij pleiten voor financiële steun voor jonge starters met een laag inkomen die een woning willen kopen. In de voorjaarsnota komt dat nog niet voor. Wij zullen daar vragen over stellen en zonodig voorstellen doen. Eén van onze wensen, namelijk een maximale kwijtschelding van gemeentelijke belastingen voor mensen met een te klein inkomen, wordt in 1999 voor de helft en in 2000 voor de andere helft vervuld. Wij zijn van mening dat de kosten van het riool en de afvalstoffen eerlijker kunnen worden verdeeld. Dat is in deze voorjaars nota nog niet aan de orde gesteld. Wij zul len er op aandringen hier voorstellen voor te doen. Ons pleidooi om te stoppen met het gebruik van chemische bestrijdingsmidde len komt in de 2e helft van deze college periode aan de beurt. Wij vragen ons af of het niet eerder kan. Overigens constateren wij dat het dorp er niet schoner op wordt. De omgeving van winkels en het Loo-plein maken vaak een onverzorgde indruk. Wij zullen B&W om ideeën vragen. De subsidies voor Bibliotheek, Open Huis, De Beun en Muziekschool zijn de laatste jaren stelselmatig verlaagd. Het CDA heeft zich daar steeds tegen verzet. Met ingang van het komende jaar worden die verlagin gen gedeeltelijk teruggedraaid. Wij missen de concrete invulling voor de bibliotheek. De komende jaren staan een groot aantal kostbare plannen op stapel. Verbouwing van het gemeentehuis, nieuwbouw biblio theek, herinrichting scholencomplex Boekenstein. De beschikbare reserve laat dergelijke grote uitgaven momenteel niet toe. Wij vragen het college eerst om dui delijkheid voordat over die plannen wordt beslist. De verplaatsing van de bibliotheek mag beslist niet in gevaar komen. Kortom, aan een groot deel van onze speerpunten wordt gewerkt. Het college, met daarin twee CD A-wethouders, is op de goede weg. Wij zullen de vinger aan de pols houden. Heiloo 2000 In haar algemene beschou wingen vraagt de fractie van Heiloo 2000 aandacht voor het volgende. Heiloo op weg naar rode cijfers? In de door B&W gepresenteerde meerjaren begroting wordt-pijnlijk zichtbaar, dat, indien he f bestaande beleid en de wensen zoals neergelegd in het nieuwe beleidsprogramma worden uitgevoerd, al in het jaar 2000 een begrotingstekort van 500.000,-- is te ver wachten. Hoewel het moeilijk is om ontwikke lingen over een periode van 4 jaar in zicht te brengen, moet het te denken geven dat in 2002 dit tekort oploopt naar 1.500.000,-. Het is voor Heiloo 2000 dan ook onbegrijpe lijk dat B&W niet meer doen dan deze cijfers te presenteren en nalaten aan te geven welke stappen gezet zouden moeten worden om op termijn naar een betere begrotingspositie te streven. B&W schieten hier tekort en moeten naar het oordeel van Heiloo 2000 alsnog aan geven welke beleidsvoornemens bijgesteld dan wel uitgesteld moeten worden. Die onbezorgde houding van het college is ook af te lezen uit het gebruik van de reserve nader te bepalen bestemmingen. Niet alleen wordt in 1998 al in meer uitgaven voorzien dan de reserve groot is maar het ziet er- naar uit dat over 4 jaar die reserve op is. Heiloo 2000 acht dit volstrekt onverantwoord vooral als daarbij wordt bedacht dat deze reserve dan niet meer gebruikt kan worden voor de bouw van de nieuwe bibliotheek. Een nieu we/verbouwde accommodatie zal de nodige miljoenen kosten en daarvoor is de komende jaren geen financiële ruimte beschikbaar.Een nieuwe centraal gelegen bibliotheek vinden wij van zeer groot belang. Zonder structurele ombuigingen is het risico aanwezig dat eerder moet worden gegrepen naar het inzetten van de algemene reserve en mogelijk extra verhoging van de o.z.b. als dekking voor de vele politieke wensen. Heiloo 2000 meent dat de burger mag verwachten dat alleen in uiterste noodzaak daartoe beslo ten wordt. Wij menen dat onder meer door het ambitieniveau bij te stellen en niet altijd het meest optimale resultaat na te streven er ruimte komt voor beleidsbijstellingen. In dat licht is ook terughoudendheid op zijn plaats bij de voornemens om ter ondervanging van de gevolgen van de ADV de personeelsforma tie voor f.280.000 uit te breiden. Kortom het nodige werk aan de winkel om de vele en vaak dure wensen die de politiek graag wil realiseren meer in overeenstem ming te brengen met de beperktere financiële mogelijkheden. PvdA In haar algemene beschouwingen vraagt de fractie van de PvdA aandacht voor het volgende. Het financieel meerjarenperspectief voor Heiloo ziet er minder goed uit dan we gewend zijn. Niet alleen is er een tekort in het meerjarenbeleidsplan, fors hoger dan voor gaande jaren (tot 1,5 miljoen in 2002), ook is er een tekort in de reserve 'Nader te bepalen bestemmingen'. Vooral dit laatste baart ons zorgen. Met de uitvoering van de jaarschijf 1998 van het meerjarenbeleidsplan leidt dit mogelijk al aan het einde van dit jaar tot een negatief saldo in deze reserve. Aan het einde van de 'rit' van vier jaar blijkt het tekort zelfs op te lopen tot 4 miljoen. Een unicum in Heiloo. Het lijkt erop dat het college uit alle macht probeert het beleidsprogramma uit te voeren zonder de daarvoor noodzakelijke, voor som migen misschien pijnlijke, beslissingen te nemen. Wel de leuke dingen voor de mensen uitvoeren (kijk eens hoe goed wij bezig zijn, zie eens hoe goed deze twee partijen in staat zijn een vooruitstrevend programma uit te voeren), echter, de prijs voor dit alles wordt in de toekomst betaald. Verder: waarom niet de gehele bezuinigingstaak stelling voor muziekschool, Beun en Open Huis geschrapt nu deze instellingen ondanks tariefsverhogingen onvoldoende verbetering in hun exploitatie hebben bereikt? waarom geen enkele tegemoetkoming voor de professionele voorstellingen in de Beun? waarom is van de afgesproken jaarlijkse 'gemeenteraadsdag' voor scholieren van basisscholen in deze voorjaarsnota niets terug te vinden? Waarom heeft ons dorp nog steeds geen skateboardbaan? wij zijn tevreden met het uittrekken van geld voor een op te richten cliëntenraad voor mensen met een minimuminkomen het vormen van een nieuwe gemeente wordt naar de argumenten van burgers. Een voorbeeld hiervan is de recente beslissing om met behulp van een onnodige verkeers geleider in de Kennemerstraatweg het linksaf- verkeer naar de Aostastraat onmogelijk te maken. De gevolgen voor de bewoners van de Stationsweg (meer verkeer) zijn volkomen genegeerd. Een ander voorbeeld: nog steeds worden brieven niet tijdig of helemaal niet beantwoord! GroenLinks Heiloo heeft zich altijd positief opgesteld en wil dat blijven doen. Daarom gunnen wij het college de tijd echt vorm te geven aan datgeen wat in het gezamenlijke collegeprogram naar voren is gebracht. Wij willen graag weten hoe beleidsvoornemens in actiepunten worden omgeze, met welke prio riteit dit wordt voorgestaan en welke offers dit zonodig van ons allen vraagt. De voorjaarsno ta is momenteel nietszeggend. GroenLinks heeft het college een groot aantal vragen gesteld. Vragen aangaande veiligheid, gemeenschapsvoorzieningen, ondenwijs, ruimtelijke ordening, sociale zekerheid, ver keer/vervoer, jongerenwerk, woonruimteza ken, milieu en financiën. Van die antwoorden zal afhangen of wij het college zullen steunen. Vooral zaken op milieu-gebied en sociale zekerheid liggen ons na aan het hart. Onze complete algemene beschouwingen kunt u op het gemeentehuis gratis afhalen (voor thuisbezorging: tel. 072 - 533 67 66 of 533 48 04). D66 In haar algemene beschou wingen vraagt de fractie van D66 aandacht voor het vol gende. DEMOCRATEN D66 wil aansluiting bij de lokale agenda 21 Bij de eerste algemene beschouwingen na de gemeenteraadsverkiezingen van maart jongst leden zal D66 opnieuw pleiten voor aanslui ting bij de lokale agenda 21. Een lokale agenda 21 bevat een visie over hoe een duurzame gemeente er uit ziet. Zij beschrijft de samenhang tussen verschillende samen met Limmen, Akersloot, Castrlcum beleidsterreinen en hoe die ieder op hun en Uitgeest is wat ons betreft meer cMi'eiVen manier kunnen bijdragen aan een duur één dorp te ver. De grootte van een gemeente is niet alleen zaligmakend. Het gaat eerst en vooral om de kwaliteit wij zijn geen voorstander van een aansluiting op de A9 ter hoogte van de Lagelaan. Kustverkeer zal dan door ons dorp gaan 'sluipen'. De financiering is niet geregeld, en kan niet op Heiloo worden afgewenteld. De gedachte aan een ring weg om Heiloo, door het groene buitenge bied ten westen van het dorp, spreekt ons niet aan zeer tevreden zijn wij met de recente stellingname van de zijde van de provincie dat het open buitengebied tussen de bestaande woonkernen en de duinstreek niet verder mag worden aangetast. GroenLinks In haar algemene beschouwin gen vraagt de fractie van GroenLinks aandacht voor het volgende. Een nieuw college maar nog weinig nieuws De verkiezingen liggen nog maar enkele maanden achter ons. We hebben thans een college, dat op een zeer kleine meerderheid in de raad kan steunen. Althans naar partij achterban. Mogelijk en hopelijk zal vanuit politiek oogpunt een bredere basis voor besluitvorming kunnen worden gevonden. Tenslotte is het collegeprogramma voor de komende vier jaar wijds omarmd. Maar wat in het collegeprogramma is genoemd, moet nog wel worden uitgevoerd. Komt dat in het nu gepresenteerde meerjarenbeleidsplan ook tot uiting? Vanuit een positieve stellingname kun je zeggen dat er toch minstens een voorzich tig begin wordt gemaakt. Een aantal zaken waar ook GroenLinks zich sterk voor heeft gemaakt zijn geheel of gedeeltelijk terug te vinden. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de uitbreiding van het minimabeleid. Vanuit een minder positieve gezichtshoek zou je kunnen stellen dat er nog maar weinig verandert. Vooral in de verhouding "bestuur - burger". De burger heeft nog niet direct het idee dat er voortvarend wordt gewerkt aan een verande ring in "het luisteren naar". Nog steeds wor den er beslissingen genomen, zonder dat vol doende overleg met burgers heeft plaatsge vonden. Zonder dat voldoende geluisterd zame gemeente. Kenmerk van een lokale agenda 21 is dat die tot stand komt in nauwe samenspraak tussen gemeente, burgers en bedrijven. Volgens het college voldoet Heiloo al bijna geheel aan de lokale agenda 21. Wat weerhoudt Heiloo er dan van om zich bij de lokale agenda 21 aan te sluiten? D66 heeft zich van begin af aan kritisch opge steld ten opzicht van de bezuinigingen op de welzijnsvoorzieningen. Tijdens de verkiezingscampagne heeft D66 aangetoond dat de financiële positie van Heiloo het toelaat verdere bezuinigen op de welzijnsvoorzieningen zoals bibliotheek, Open Huis, de Beun en de muziekschool ongedaan te maken. Ook vorig jaar bedroeg het overschot op de rekening van de gemeente ruim een miljoen. Het college wil de bezuinigingen nu inder daad verminderen door deze te halveren. Een eerste begin is er dus. Minder fraai is het college om gegaan met de speciale jeugdgemeenteraadsvergadering twee jaar geleden, toen de jeugd een plaats voor een skatebaan mocht uitzoeken. Resultaat: de baan is er nog niet! Een belangrijk onderwerp blijft de samenwer king in de regio. Wat betreft de samenwerking in het samenwerkingsverband Noord- Kennemerland zal kritisch gekeken moeten worden naar nut en noodzaak en efficiency verhoging. Ook blijft intensivering van samenwerking met ons de ons omringende kleinere gemeenten een belangrijk onderwerp. Voor een eventuele fusie is een draagvlak bij de inwoners bevolking van de betrokken gemeenten voor D66 een noodzaak. In de algemene beschouwingen gaat D66 ook in op de voorgenomen grote investerin gen, zoals verbouwingen van het gemeente huis en de herschikking van onderwijsaccom- modaties die bij elkaar 5,7 miljoen kosten. D66 wil duidelijke informatie over de financie ring, want de door het college voorgestelde dekking uit de reserves nader te bepalen bestemmingen is ten zeerste onvoldoende gebleken. En over de verhuiskosten van de bibliotheek wordt al helemaal gezwegen. Informatierubriek H5 DU

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 8