Uitstekend begin van zomeravondconcerten De Duif viert spetterend slotfeest We drukken alles behalve de Wist u dat nog niet? PAGINA 6 UITKIJKPOST - 8 JULI Duinentocht Ziek van een tekenbeet Poppentheather in de muziektent Planten waar vlinders dol op zijn Expositie museumgemaal Wilhelmina Gewassen van de streek bij Broeker Veiling De Uitkijkpost wordt wei in zijn geheel bij drukkerij Uitkijkpost gemaakt, maar elders gedrukt. Als u die vraag met een néé beantwoordt dan is de volgende vraag natuurlijk, wat heeft Drukkerij Uitkijkpost mij dan te bieden? In dit moderne grafische bedrijf wordt kwaiiteits-, handels-, reclame- en privé drukwerk vervaardigd. Er is een professionele 0 DTP afdeling voor ontwerp, uitdraai en zetwerk en aan onze balie wordt u deskundig geadviseerd. Redenen genoeg om eens vrijblijvend langs te komen... aan de Hoefsmid 5 Heiloo t.o Karwei. HEILOO - Dolle pret bij basisschool De Duif waar de leerlingen en onderwijzers afgelopen vrijdag het inmiddels traditionele slotfeest vierdenEr vonden diverse optredens van leerlingen plaats op het schoolplein en tussendoor verzorgde ook de Streetband van Heilooër Harmonieorkest Caecilia muzikale intermezzo's, 's Avonds was het hoogtepunt een optreden van een compleet in oranje gehuld onderwijzersteam. HEILOO - Afgelopen vrijdagavond is de serie zomeravondconcerten in de Witte Kerk van start gegaan met het oratorium 'Die Auferstehung und Himmelfahrt Jesu' van C.H.E. Bach, uitgevoerd door het vocaal ensemble Camerata met Margot Endel (so praan), Diederik Rooker (tenor), Ge rard Rooker (bas) en Alexander Pavloff (orgel). Dirigent was Gerard Leegwater. Camerata bestaat uit een kleine groep van geschoolde stemmen. Gerard Leegwater wist met dit ensem ble een mooie, evenwichtige klank te bereiken, waardoor de koordelen goed tot hun recht kwamen. Dat gold voor het enkele malen terugkerende 'Triumph' en zeker voor het slotkoor. Dit laatste vraagt veel vaardigheid van de koorleden. Die vaardigheid was aan wezig en zorgde tezamen met het nodi ge enthousiasme voor een prima vertol king. Maar ook de solisten hebben bijgedra gen tot het welslagen van de avond. Margot Endel heeft een hoge heldere sopraanstem, waardoor de aria 'Wie bang hat Dich mein Lied beweint' uit stekend uit de verf kwam. Ook het duet met de tenor kwam zeer goed over. De tenor Diederik Rooker had overigens een belangrijk aandeel in de soli. Zijn heldere stem is zeer geschikt voor ruimten als de Witte Kerk. Bas-partijen zijn vaak dankbare partij en, vooral als die vertolkt worden door Gerard Rooker. Speciale hulde komt toe aan Alexander Pavloff, die de gehe- EGMOND - Op zaterdag 11 juli houdt Le Champion vanuit café-restaurant De Speeltuin, Sportlaan 1 te Egmond aan Zee fietstochten van 25, 50 en 100 km. Deze tochten gaan door de duinen van Noord-Holland tussen Beverwijk en Schoorl, door het gebied van de waterleidingduinen. Het duingebied is voorzien van goed bewegwijzerde fiets paden, waar geen brommers mogen komen. De inschrijfprijs is f 2,- voor de afstand van 25 km en f 3,- voor de andere afstanden. Daarbij komen nog de kos ten voor een duinkaart (f 2,-). Bezitters van een jaarkaart voor de duinen die nen deze mee te nemen, zodat zij geen dagkaart hoeven te kopen. Start is tussen 9.00 en 12.00 uur. Fietsers van de 100 km worden ver zocht zo vroeg mogelijk te komen om de tocht op tijd te kunnen volbrengen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Henk van Bijsteren, tel. 0229-219590. REGIO - In de vakantietijd trekken veel mensen de natuur in. Bossen en duinen, geliefd voor wandelen en kam peren, zijn ook natuurlijke verblijf plaatsen van teken. Wandelaars en kampeerders lopen daardoor het risico door een teek gebeten te worden. Door een tekenbeet kan de Lyme-ziekte wor den overgedragen. Zonder behandeling kan de ziekte klachten veroorzaken van gewrichten, het hart, het zenuwstel sel en de huid. De GGD gaat daarom onder meer bezoekers van natuurge bieden en kampeerders informeren over mogelijkheden om tekenbeten en de Lyme-ziekte te voorkomen. Bezoekers van natuurgebieden kunnen gebeten worden door teken die in het struikgewas en het hoge gras zitten. Dat overkomt meer dan 33.000 mensen per jaar, zo bleek uit een onderzoek in 1995. Dat waren alleen nog maar de mensen die na een tekenbeet naar een huisarts waren gegaan. Naar schatting wordt bij 6.500 mensen per jaar de Lyme-ziekte vastgesteld. Teken zien er uit als spinnetjes van één tot drie millimeter en voeden zich met bloed. Daarvoor zuigen ze zich vast in de huid van een dier of mens. Van de teken in Nederland draagt een kwart de verwekker van de Lyme-ziekte bij zich, de bacterie Borrelia Burgdorferi. Teken die langer dan 24 uur in de huid vastgezogen zitten, kunnen deze bacte rie overdragen op hun gastheer. Toch is de kans dat iemand ziek wordt na een tekenbeet klein. Minder dan een pro cent van de mensen krijgt na een teken beet de Lyme-ziekte. Door op de paden te blijven en de huid te bedekken is de kans op tekenbeten te verkleinen. Het is verstandig om na een dag in de natuur de huid en kleding goed te controleren op teken. Teken bijten zich bij voorkeur vast in de knie holte, lies of oksel. Bij kleine kinderen kunnen de teken ook in de hals of op het hoofd zitten. Wanneer een teek in de huid vastzit, moet die er snel uitgehaald worden. Als dat gebeurt binnen 24 uur is de kans dat de teek de ziekteverwekker van Lyme overdraagt zo goed als nul. Verdoven van de teek met alcohol of olie, of de teek verbranden wordt afge raden. Om de teek er uit te halen kan een gewoon of een speciaal tekenpincet gebruikt worden, maar met de vingers kan het ook. Let er wel op dat de teek niet leeggeknepen wordt bij het verwij deren. Na het verwijderen van de teek moet de beetplaats ontsmet worden. Dat kan met jodiumtinctuur of alcohol 70 procent. Een rode vlek na een tekenbeet is een gewone reactie op een insectensteek en geen signaal van Lyme-ziekte. Een ken merkend verschijnsel van Lyme-ziekte is een rode ring die steeds groter wordt rondom de beetplaats. Die kan na drie dagen tot drie maanden ontstaan. Aanhoudende koorts na een beet kan ook wijzen op de ziekte. Dan wordt een bezoek aan een huisarts aangeraden. De ziekte van Lyme is goed te behan delen met antibiotica. Nadere informa tie is te verkrijgen bij de GGD. De fol der Over teken en de ziekte van Lyme is te verkrijgen bij postbus 51, tel. 0800- 8051. EGMOND - Het afgestofte poppen theater presenteert vrijdag 17 juli om 20.00 uur in de muziektent op het kerk plein in Egmond-Binnen de voorstel ling De kat in de zak, voor peuters, kleuters en andere kinderen tot 8 jaar. In De kat in de zak ziet Wappa tijdens een wandeling een zak liggen. Daarin zit een poes, die na een dutje in de zak verstrikt is geraakt. Het gaat regenen en samen zoeken ze een schuilplaats. Die vinden ze bij Louise heks, een mis lukte tovervrouwe. Ze laat geen gele genheid voorbij gaan zonder haar toverkunsten te proberen. Prins, de poes, doet een dutje. Als er fraaie muziek klinkt en Wappa gaat kijken, ziet zij een danseres een ballet opvoeren. Onder de indruk wordt Wappa gestoord in haar overpei- zingen door een vogel die geholpen wil worden met het leggen van een ei. Hoe dat allemaal verloopt kan ieder een zien in de muziektent. De Stichting muziektent houdt deze voorstelling in samenwerking met JOEB voor de klei ne Egmondertjés, rfiaar de jeugd tót 88 jaar mag in dit theater natuurlijk ook meegenieten. Bij slecht weer zal het programma verplaatst worden naar het JOEB-gebouw. De kosten van deze voorstelling wor den gedekt door de contributie van de vrienden van de muziektent. Tijdens de voorstelling kunt u zich op het kerk plein bij de organisatie aanmelden als vriend, de kosten zijn f 5,- per jaar. Hoeve Overslot Tot 31 juli schilderijen schelpententoonstelling Snabelier, Hilde Henk van Dijl en beelden en van Marjan Belleman, Piet Pel, Aafje met als titel Een dagje naar het strand, te zien van donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Museum van Egmond Vaste tentoonstelling over de ont staansgeschiedenis van het gebied en het verleden van de drie Egmonden. Open zondag tot en met vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur, Zuiderstraat 7, Egmond aan Zee. Abdij kaarsen Tot én met 29 augustus expositie van schilderijen van Kees Verdonk. Abdij aan de Vennewatersweg 27 in Egmond- Binnen open van maandag tot en met zaterdag tussen 10.30 en 16.30 uur. Rabobank Egmond Tot 4 augustus kunstwerken met thema 'De mens en de zee' van Geert Jan van Meurs te zien in het gebouw aan de REGIO - In het midden van de zomer beginnen de meeste origanum-soorten te bloeien. De naam doet denken aan oregano, en dit is inderdaad de naam waaronder we origanum majorana ken nen. Dit is een éénjarig, witbloeiend plantje dat gemakkelijk te kweken is op een zonnig plekje. Origanum vulgare is de roze bloeiende, in Nederland in heemse marjolein of majoraan, die eveneens in de keuken wordt gebruikt. Origanum rosenkuppel, een langdurig bloeiende, zeer gezonde soort, is door de Vereniging van Vasteplanten Kwe kers uitgeroepen tot 'Vaste plant van het jaar 1998'. Het is een kruising van de inheemse wilde marjolein, een vaste plant die op droge kalkhoudende grond in de volle zon groeit. Ook hier van zijn de verse of gedroogde toppen, geplukt van (nog) niet bloeiende sten gels, heerlijk om in allerlei gerechten te gebruiken. Als snijbloemen, op zichzelf of in zomerboeketten, is rosenkuppel heel fraai. Rosenkuppel is een rijk bloeiende plant die tot 50 cm hoog wordt. De bloemschermen zijn donker rozerood, terwijl ook de bloeistengels donker gekleurd zijn. Net als wilde marjolein trekt rosenkuppel enorm veel vlinders aan. Vaak is de bloeiende plant hele maal bedekt met kleine vossen of ata lanta's. De bloei houdt aan tot in sep tember. De planten vormen brede pollen, waar van de stengels aan de buitenkant gaan liggen en zich aan het eind weer oprich ten. De bloemstengels staan meestal goed omhoog. Mocht de plant na een regenperiode eens te slap zijn uitge groeid, dan is hij te fatsoeneren door hem radicaal tot 10 cm af te knippen. Het nieuwe blad maakt er snel weer een mooie plant van. Andere vlinderlokkers In de zomertijd zijn er nog tal van andere prachtige vaste planten en hees ters te koop die met hun bloesems idea le vlinderlokkers zijn. Zoals de grijsbla- dige perovskia abrotanoides blue spire, bloeiend met dunne bloeiaren in violet blauw en prima te combineren met ori ganum rosenkuppel, of de vlinderstruik met zijn prachtige paarsroze bloema ren. Herenweg 73 in Egmond-Binnen. Galerie De Kapberg Tot en met 23 augustus expositie van grafiek van Thea Figee, schilderijen van Lieuwe Kingma en keramiek van Henk Wolvers, geopend op donderdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.00 uur en na op afspraak (tijdens openingsuren op tel. 072-5062645). SCHERMERHORN - Het Museum- gemaal Wilhelmina in Schermerhorn toont deze zomer met een compleet nieuwe tentoonstelling de boeiende geschiedenis van de gemalen in de Schermerpolder. Met de bouw van de twee hypermoderne gemalen Beatrix (Schermerhorn) en Willem-Alexander (Driehuizen) is definitief een einde gekomen aan het tijdperk van de oude gemalen Emma, Wilhelmina en Juliana. De bemalingsgeschiedenis van dit koninklijke drietal is het kernthema van de nieuwe expositie, die in tien kleurige panelen uit de doeken wordt gedaan. Een elfde paneel legt de wer king van het gemaal uit. De nieuwe expositie is gebaseerd op gegevens van de afdeling Schermer horn van de oudheidkundige vereni ging Graft-de Rijp, met Pieter Schots man als voorman. Aanvullingen kwa men van het Regionaal Archief te Alkmaar en historica Frederiek Okx uit Rijswijk. Zij completteerden de ten toonstelling met ontbrekende gegevens over de ontwerpers en de bouwstijl van de gemalen. Zo bleek dat de gebroe ders De Wit van het befaamde ingeni eursbureau geboren zijn in Alkmaar, wat tot nu toe onbekend was. Vormgevers Poelmeijer en Schoen uit Wormer ontwierpen de panelen op basis van de geel-zwarte betegeling van le begeleiding op het monumentale koororgel voor zijn rekening nam. Met veel gevoel voor sfeer en uitstekend spel in de vele moeilijke passages zorg de Pavloff ervoor dat een orkestrale begeleiding niet echt werd gemist. Dirigent Gerard Leegwater gaf blijk veel gevoel te hebben voor de wisselen de stemmingen en kon dit overbrengen op koor en solisten. Mede dankzij zijn leiding konden toehoorders genieten van voortreffelijke muziek. Het langdu rige applaus aan het eind van het con cert was dan ook welverdiend. Het volgende concert in de zomer avondserie staat alweer voor de deur, met nu een geheel ander genre. Zoals de minstrelen, troubadours en minne zangers in de Middeleeuwen rondreis den om hun muziek en verhalen aan de mensen te laten horen, zo gaan Paul Joe Fish en Gamma met de toehoor ders op reis door wonderen, stilte en herinneringen. Geheel eigen muziek, die enigszins te vergelijken is met Ierse volksmuziek. Een bijzondere muziek avond, waarvoor nu al kaarten a f 12.50 (CJP en 65+ f 10,-) zijn te bestellen op tel. 072-5334804 of 5332598. In de voor verkoop zijn kaarten verkrijgbaar bij de VVV Heiloo (Stationsweg Heeren- weg). Ook kunt u weer reserveren voor het concertdiner (drie-gangenmenu in restaurant de Loocatie tegenover de Witte kerk, inclusief toegangskaart), waarvan de kosten f 42,50 bedragen (reserveren kan uitsluitend op tel. 072- 5334804). activiteiten Heiloo/Alkmaar Beeldentuin Ditta Engel Westerweg 182, elke zondag open van 13.00 tot 17.00 uur. Hema Heiloo Expositie van foto's van Henk Honhof. Oude Pastorij Tot en met 14 augustus tentoonstelling over de Boekelermeer in de oudheids kamer van de Oude Pastorij, Nicolaas Beetsweg 94, geopend op dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Regionale Thuiszorg Tot half december expositie van schil derijen van Wim Twaalfhoven en Tilly van Tongeren, collages van Sylvia Hoogland en foto's van Sjoekie Tip in het kantoor aan de Nijverheidsweg 33. Boekhandel Deutekom Expositie van werkstukken van leerlin gen van basisschool De Zuidwester in de etalage. Bibliotheek Heiloo Tentoonstelling tot 27 juli in de jeugd afdeling 'Zeeën en oceanen' en vanaf 10 juli in de kleuterafdeling 'Op een mooie zomerdag: vakantie uit en thuis'. Grote Sint Laurenskerk Tot en met 26 juli dubbeltentoonstel ling 'Op weg naar Vari' met schilderijen van Henk van Delft en potloodtekenin gen van Ruud Inderfurth. Geopend van dinsdag tot en met zondag tussen 10.00 en 17.00 uur, toegang f 5,-. Kerk geslo ten tijdens besloten bijeenkomsten. Stedelijk Museum Alkmaar Tot en met 13 september schilderijen van Dirk Oudes. Museum aan de Doelenstraat 5 in Alkmaar open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Orgelzaal Booy Op vrijdag 10 juli orgelconcert in de zaal aan het Daalmeerpad 13 in Alkmaar door Jan Bonefaas, aanvang 20.00 uur, toegang f 7,50. Plant van de maand juli, Origanum Rosenkuppel. BROEK OP LANGEDIJK - Van maandag 13 tot en met zondag 19 juli presenteert Museum Broeker Veiling de tentoonstelling Gewassen van de streek. Het; is een tentoonstelling die een week duurt en waar de bezoeker kan zien welke groenten er werden en worden verbouwd in West-Friesland. De bezoeker kan veel van deze groen ten ook zelf veilen. Met een snelle druk op de knop koopt de 'handelaar' de groenten voor de prijs die hij ervoor wil betalen. De presentaties van groentes zijn on derverdeeld in verschillende thema's. Zo is er bijvoorbeeld de Gezond en Fris-hoek, waarin de sla en komkom mer centraal staan. In De Keuken vindt u diverse tuinkruiden. De Zomer groenten vindt u in een warme presen tatie van rode, gele en oranje groenten. De Bewaargroenten worden zoveel mogelijk op authentieke wijze gesta peld. Goede bewaargroenenten zijn bij voorbeeld diverse koolsoorten, peen, kroten en uien. Ook het museum, met onder meer een permanente groenteteeltexpositie, een kinderboerderij, een smederij en een Langedijker huiskamer, is te bezichti gen, eventueel met een rondleiding van drie kwartier door één van de vrijwilli ge rondleiders. Museum Broeker Vei ling, Museumweg 2 te Broek op Lan- gedijk is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Een brochure en een uitgebreide folder met een programmaoverzicht kan aangevraagd worden op tel. 0226- 313807. het gemaalinterieur. Via titels als Stoom of Stroom, Vooruitstrevende architectuur, De Bouw, Techniek en De Machinisten wordt de bezoeker geïn formeerd over de boeiende geschiede nis van de Wilhelmina en de andere gemalen in de Schermerpolder. Binnen is verder de videofilm 'De machinist wordt bedankt' te zien, een ode aan het verdwijnend ambacht van gemaalmachinist. Buiten wachten drie oriëntatietafels die de verten van de Schermer dichterbij brengen en de pol deruitzichten verklaren. Speciaal voor de jeugd wordt dit sei zoen het 'brassrubben' geïntroduceerd: een eenvoudige manier om gegoten vignetten of stukjes informatie van de enorme pompen toch mee naar huis te kunnen nemen. Het enige wat er voor nodig is, is een blanco velletje papier en wasco, die in het museumgemaal ver krijgbaar zijn. Het museumgemaal aan de Molendijk 9 bij Schermerhorn is in juli en augus tus op zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op de Schermer Maaldag op zondag 6 september en op de Open Monumentendag op zaterdag 12 sep tember is het museumgemaal ook open, maar voor groepen en scholen alleen op aanvraag. Als toegang wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd en voor wie het initiatief van het museum gemaal mede wil financieren zijn steun- certificaten van f 10,- en f 25,- te koop. Meer informatie is verkrijgbaar via het secretariaat, R Schoenmaker, tel. 072- 5039841.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 6