Gré Braaksma blijft zoeken naar ruimte Opticien reikt hoofdprijs uit Zomeropvang Bommelstein blijkt succes Sportieve jeugdweek 'Leren van je af te bijten UITKIJKPOST - 26 AUGUSTUS PAGINA 6 H Ypsalon Sportinstuif senioren Biljartclub 't Treffertje Zingen houdt jong Accordeana zoekt leden Middenstandsopleiding van start Nieuw seizoen Gevonden voorwerpen Dojo 't Loo Workshop panfluit Jeugdclubkampioen schappen HSV Inschrijving zeskamp Ypestein nieuws Cursus Frans Hatha-yoga Schildercursus Tweedehands boeken-markt ALKMAAR - Haar naam duikt gere geld op in de kolommen met kleine advertenties die wekelijks verschijnen in de Uitkijkpost. Cursussen en works hops van Gré Braaksma, die je zou kunnen samenbrengen onder de noe mer 'lichaamsexpressie, effectieve weerbaarheid en persoonlijke ontwik keling'. Sinds 1985 houdt ze er een eigen bedrijfje op na, omdat ze eenvou digweg geen baan kon vinden binnen haar vakgebied. Wie is eigenlijk Gré Braaksma? „Ik ben in 1985 in Utrecht afgestudeerd als dramadocente aan de Academie voor expressie in woord en gebaar, wat nu de Hogeschool voor de Kunsten is. Daarna ben ik de Zelfverdediging en Weerbaarheidsopleiding gaan doen bij vrouwencentrum Kenau in Amster dam, een opleiding die nog eens tweeëneenhalf jaar in beslag nam. Daar ontdekte ik veel verwantschap met mijn beroep als dramadocente. Want zowel op het toneel als bij zelfverdedi ging gaat het erom hoe je jezelf presen teert: hoe druk je, met je lichaam en met je stem, datgene uit wat je wil doen overkomen bij een ander?" Een betaalde baan leek niet voor haar in het verschiet te liggen, en op enig moment besloot Gré om zelf een cursus zelfverdediging en weerbaarheid te gaan geven. Een cursus die onder meis jes en vrouwen onmiddellijk bleek aan te slaan. Want mede door de toenemen de criminaliteit heersen er steeds meer gevoelens van angst en onzekerheid. In de cursussen die zij sindsdien met grote regelmaat geeft, leert Gré Braaksma meisjes en vrouwen voor zich zelf op te komen. Ze leert hen hoe zich te verde digen, in geval van nood, ze laat hen hun eigen kracht ontdekken, zowel fysiek als mentaal en ze laat zien hoe je uit bepaalde, bedreigende situaties weg kunt komen. Slaan op kussens „Ongeveer de helft van de cursisten die hier komen, heeft in het verleden nare ervaringen opgedaan. Heeft te maken gehad met bedreiging, (sexueel) geweld, een beroving, een inbraak, noem maar op. Een van de onderdelen van de cursus die ik geef is het oefenen, het slaan op kussens. Vrouwen ontdek ken dan vaak pas hun eigen kracht, een kracht die zij in noodsituaties kunnen aanwenden. Ze ontdekken dan pas hun eigen 'agressie'." Een gezonde portie agressie heeft eigenlijk ieder mens nodig, beweert Gré Braaksma, om zich te verweren tegen datgene wat zij niet willen dat hen aangedaan wordt. Braaksma's werkterrein beperkt zich daarom niet langer alleen tot meisjes en vrouwen. Zo geeft ze ook beroepsgerichte trai ningen mentale en soms ook fysieke weerbaarheid. Ze gaf een cursus op een deurwaarderskantoor ('desnoods gaan we ter plekke aan de balie oefenen') en oefende met mensen uit de thuiszorg in het omgaan met 'moeilijke gezinnen^ Maatwerk, noemt ze dat zelf. In Heiloo werd! ze ingehuurd door onder meer de Stichting Ouderenwerk en de Federatieve Vrouwenraad, ook hier Gré Braaksma. (foto Starfield) voor cursussen zelfverdediging. Grenzen aangeven „Ik werk nu ook met kinderen die gepest worden. In een rollenspel laat ik hen zien wat ze kunnen. Zo probeer je hun houding te veranderen. Want kin deren die gepest worden, moeten zélf veranderen. Heel vaak blijkt dat ze hun eigen grenzen niet kunnen aangeven. Als iemand je een zet geeft, is dat eigenlijk vragen om een reactie. Geef je die dan niet, dan krijg je nóg een zet. Ik laat ze situaties naspelen en leer hen hoe ze die kunnen veranderen. En hoe ze bijvoorbeeld hun stem kunnen gebruiken, dürven geluid te maken." Behalve in weerbaarheid heeft Braaksma zich ook verdiept in 'stern- werk'. Iemands stem verraadt wat er in hem omgaat. Stem is expressie. Wie zich bewust is van zijn stem, kan zijn lijf ervaren van binnen en van buiten. „Het klinkt misschien gek, maar ik zeg wel eens dat je moet durven geluid te maken. Hoewel spreken in onze cul tuur essentieel is, gebruiken we slechts een deel van onze vocale capaciteiten, de persoonlijke klanken worden vaak vergeten. Deze klanken zijn sterker verbonden met je lichaam en je inner lijk dan je gewone stemgeluid. Je lichaam wordt wakker geschud, gesti muleerd, om de eigen vocale expressies naar buiten 4e brengen." Gré Braaksma geeft haar cursussen in de Ruimte, een gebouwtje aan de Verdoesstraat 2a in Alkmaar. Een naam die niet toevallig gekozen is. „Het erom, dat je meer ruimte kunt maken in jezelf. Bewust worden van je gedrag. Dat kan ook door naar je eigen lichaamstaal te kijken. Als je degene met wie je praat niet aankijkt, dan maakt dat geen bijster geïnteresseerde indruk. Datzelfde geldt wanneer je je schuin van iemand afdraait. Word je je hier eenmaal bewust van, dan kan dat heel verrassend zijn." Zelf aan de slag In al haar cursussen wil Braaksma zo praktisch mogelijk werken, zodat haar cursisten er zelf mee aan de slag kun nen. „Zonder meteen over problemen te gaan praten. Dat deksel hoeft heus niet van de beerput, zeg ik wel eens. Vaak willen mensen juist helemaal niet praten. Prima, zou ik zeggen. Het gaat erom praktische vaardigheden aan te leren." Tot nu toe werkte Braaksma in haar 'eentje', maar daar komt binnenkort verandering in. Samen met beeldend kunstenares Anneke Mul gaat zij de cursus 'Expressie verbeeld' geven, waarin de kunst van het beeldend vormgeven aan materiaal en lijfelijk verbeelden in personage, stem en beweging worden gecombineerd. Weer een nieuwe uitdaging voor een vrouw die altijd op zoek is naar meer 'ruimte'. "Wte-meer- wil weien overltetettrsrtspro* grammci voor het komend seizoenkan contact opnemen met Gré Braaksma, tel. 072-5124014. HEILOO - Sportieve 55-plussers die iets aan hun conditie willen doen zijn op donderdag tussen 14.00 en 15.30 uur welkom in sporthal Het Vennewater. De wekelijkse sportinstuif begint met een goede warming-up. Daarna is het tijd voor één van de zaalsporten. Elke week wordt er wat anders gedaan en eigen inbreng is welkom. Er wordt bij voorbeeld gehockeyd, gevoetbald, gebasketbald en gelijnbald. Badminton en volleybal staan ook op het program ma. Door oefening onder deskundige leiding van Jouke Boerhaven komt het spelpeil op een hoger niveau. Ook voor degenen die gerevalideerd zijn, is deze sportinstuif een goede gelegenheid om verder te sporten. Wie eens mee wil doen is welkom, neem wel makkelijk zittende kleding en sportschoenen mee. Omdat de heren in de meerderheid zijn, zijn dames extra welkom. De kosten zijn f 6,- per keer. Voor meer informatie kunt u bel len met H. Kreuger, 072-5332687. HEILOO - Biljartclub 't Treffertje, een gezamenlijk initiatief van ANBO en KBO, gaat maandag 31 augustus weer van start met het nieuwe seizoen. Er wordt gespeeld in de biljartzaal van het Trefpunt. De leden van 't Treffertje hebben onlangs een persoonlijke uitno diging gehad met een agenda voor de jaarvergadering. De wedstrijdcommis sie verwacht een maximale opkomst. ALKMAAR - Accordeonvereniging Accordeana heeft de repetities hervat. Er is nog plaats voor nieuwe leden, ook voor de begeleiding op bas en key board. De repetities vinden plaats op dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur in de Riet schoot, Saskerstraat 22 te Koedijk. Voor inlichtingen kunt u tijdens de repetitieavond terecht of bellen met H. Kossen, 072-5619560. HEILOO - 'Bij de RVO opticien gaat het lezen bij mij goed af want zonder een RVO opticien is een straf De beste opticien die ik ken en mag\ Met deze slagzin heeft Henk Putter uit Heiloo een oranje kleurentv gewonnen bij Zonneveld Optiek. De actie werd gehouden in het kader van de Zomersportweken, waarbij sport en zonnebril centraal stonden. Ook moesten de deelnemers het juiste aantal brilmonturen in de etalage raden. De goede oplossing was 36. Op de foto reikt Rob Zonneveld (r) de tv uit aan de familie Putter. HEILOO - De Middenstandsavond school Heiloo start in september met de AOV (Algemene Ondernemers Vaardigheden) opleiding. Deze AOV- cursus duurt één jaar en maar één avond per week. Iedereen, ongeacht leeftijd op vooropleiding, kan aan deze cursus deelnemen. De Middenstandsavondschool, al meer dan dertig jaar actief met ondernemers opleidingen, start op maandag 7 sep tember met de cursus. De lesstof is ver deeld in vier lesblokken. In januari wordt examen gedaan in twee lesblok ken, in juni vindt dan het tweede exa men plaats. Het examen vindt plaats in het leslokaal. Zou een cursist voor een vak opnieuw examen moeten doen, dan kan dat binnen acht weken. Wie voor beide examendagen slaagt, bezit het AOV-diploma en kan daarmee een winkel of bedrijf beginnen. De lessen worden gegeven in het PCC aan de Dors 2, op maandag van 19.00 uur tot 21.45 uur. Op maandag 31 augustus en donderdag 3 september kan iedereen informatie krijgen in bovengenoemde school tussen 19.00 en 20.00 uur. Bent u geïnteresseerd en wilt u meer weten, bel dan 072-5332768 of 0251-314756. HEILOO - Het ouderenkoor 'Zingen houdt jong' hervat op 1 september de repetities. Deze zijn wekelijks op de dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur in het Trefpunt. Dit gemengde koor telt inmiddels ruim vijfentwintig leden en staat onder leiding van dirigente M. Paques. Elk jaar neemt het koor nieuw werk in studie, waaronder kerstliederen en meezingers. Nieuwe leden zijn welkom, tegen betaling van vier gulden per keer. Voor opgeven of informatie kunt u bel len met 072-5335936. HEILOO - De volgende voorwerpen zijn bij het bureau als gevonden aange meld: een groene parkiet, enkele dia's, een rood/wit sleuteltasje, een dames horloge met zwart bandje, dubbele blauwe fietstassen, een herenhorloge met een zwart bandje en een klein bruin tasje met inhoud. HEILOO - Afgelopen maandag zijn bij sv Dojo 't Loo de lessen weer van start gegaan. De mogelijkheden tot sporten bij Dojo 't Loo zijn onuitputtelijk dit jaar. Oude vertrouwde sporten zoals judo, jiu jitsu, karate, tae kwon do, nun chaku do, tai chi en yoga. Medio september starten de volgende sporten: aerobics, bodyshape en B,B,B en B, wat staat voor Buik, Billen, Benen en Borst. Voor informatie en opgave kunt u bellen met 072-5310288. HEILOO - Half september starten er weer panfluitworkshops voor volwasse nen. In tien lessen van één uur op tien achtereenvolgende woensdagavonden in Heiloo of tien dinsdagavonden in Castricum leer je onder ervaren leiding van de (conservatorium-)gediplomeer- de panfluitdocente Hélène Kolkmeijer zo veel mogelijk over dit instrument. Een panfluit is gedurende die periode te huur. Houding en ademtechniek zijn als basis voor het spel belangrijk en verder wordt er veel gespeeld. Geëindigd wordt met een huis-concer tje. Opgave zo spoedig mogelijk. Indien vol, dan start er weer een nieuwe cursus begin januari. Voor inlichtingen kunt u bellen met Hélène Kolkmeijer, 072- 5338215. Vorige week dinsdag werden de kinderen van Bommelstein omgetoverd tot heuse sprookjesfiguren, (foto Starfield) HEILOO - De bezoekende kinderen noemen het al geroutineerd 'de naschoolse', en ook de naam 'Bommelstein' raakt al aardig ingebur gerd. Het zijn benamingen voor de naschoolse opvang in gebouw de Ypsalon aan De Hucht in Ypestein, die in november vorig jaar van start is gegaan. Deze naschoolse opvang, samen met kindercentrum Ollie B. Bommel en de Gastoudercentrale aan de Kanaalweg 1 deel uitmakend van de landelijke Stichting Kinderopvang Humanitas, introduceerde deze zomer de vakantie-opvang voor vier tot twaalfjarigen. „We zijn, op een paar dagen na, zes weken lang open geweest, elke dag van 8.00 tot 18.00 uur," vertelt hoofd kin deropvang Else Oostendorp. Gemiddeld bezochten zo'n vijf kinde ren per dag de Ypsalon, waar de naschoolse opvang gevestigd is. Redenen voor ouders om hun kinderen een of meerdere dagen (of dagdelen) naar de naschoolse opvang te brengen, zijn meestal dat zij zelf moeten werken, maar ook om de kinderen de gelegen heid te geven om met andere kinderen te spelen. Waarbij de zomeropvang vanzelfspre kend in het teken van 'de vakantie' stond. Dat benadrukt ook nog eens Fatima Achmed, die samen met Anoukh Stins de professionele begelei ding van de naschoolse en zomerop vang voor haar rekening neemt. „We zijn natuurlijk geen school, en het is hier dan ook echt vakantie. We willen de kinderen die hier komen gewoon lekker bezig houden, puur plezier maken." Rennen op het plein Daarom was er voor de afgelopen zomer een heel programma in elkaar gedraaid met tal van leuke activiteiten, zoals een dagje naar het strand, een uitje naar Sprookjeswonderland in Enkhuizen, voorafgegaan door een ver- kleedmiddag, en daarnaast een hele boel andere leuke dingen om te doen in Bommelstein zelf. „Waarbij we altijd uitgaan van de individuele behoeften van het kind zelf. De een wil lekker rennen op het plein hiervoor, een ander heeft zin om te gaan knutselen of om een spelletje te doen," aldus Fatima. Daarbij wordt er goed op gelet dat ook de nodige rustpunten worden inge bouwd. „Want de dagen zijn soms lang. Dan is het belangrijk dat er ook gerust wordt. Bijvoorbeeld samen naar een video kijken, of een boekje gaan zitten lezen. We proberen zoveel mogelijk aan te sluiten bij wat de kinderen wil len. Niets moet, een heleboel mag," besluit Fatima. Voor meer informatie over kindercen trum Ollie B. Bommelde Gastouder- centrale en de naschoolse opvang van de Stichting Kinderopvang Humanitas kunt u contact opnemen met Else Oostendorp, Kanaalweg 1, 072-5338950 of 5333838. HEILOO - Vorige week zijn bij tennis vereniging HSV de jaarlijkse jeugd-, clubkampioenschappen gespeeld. De uitslagen: Jongens Enkel Cat.A: 1. Bert Bakker 2. Bart Bakker. Jongens Enkel Cat.B: 1. Martien Houtenbos 2. Ron Pekelharing. Jongens Enkel Cat.C: 1. Erik Toepoel 2. Tim v.d. Weide. Jongens Enkel Cat.D: 1. Björn Kraakman 2. Keskin Arikan. Meisjes Enkel Cat.A: 1. Vanessa de Boer 2. Tineke Peeh. Meisjes Enkel Cat.B: 1. Nicole Bakker 2. Marloes v.d. Ham. Meisjes Enkel Aspiranten: 1. Irma Bakker 2. Eveline v. Nass. Jongens Dubbel Cat.A: 1. Bas Walraven/Niels Kraakman 2. Bert Bakker/Bart Bakker. Jongens Dubbel Cat.B: 1. Ron Pekelharing/Tim v.d. Weide 2. Erik Toepoel/Lennaert Becker. Meisjes Dubbel Cat.A: 1. Mischa v. Raam/Vanessa de Boer 2. Tineke Peeh/Nicole Bakker. Meisjes Dubbel Cat.B: 1. Marjolein Out/Annemiek Out 2. Ingrid Pekelharing/Marloes v.d. Ham. Gemengd Dubbel Cat. A: 1. Niels Kraakman/Mischa v. Raam 2. Bert Bakker/Marjolein Out. Gemengd Dubbel Cat.B: 1. Sietze Mosse- laar/Marloes v.d. Ham 2. Lennaert Becker/Annemiek Out. De sumo-worstelaars zullen ook dit jaar weer proberen een goed figuur te HEILOO - Onder het motto Run Fun gaat zondag 13 september weer een actieve dag worden in Ypestein. Atletiekvereniging Trias zal 's morgens de Grosrun houden, met onder andere de tien kilometer van Heiloo. Direct in aansluiting daarop zal de wijkvereni- ging het startschot geven voor de Zeskamp van Heiloo. Dit jaarlijks terugkerend spektakel zal weer veel inzet eisen van de deelne mers, maar minstens zoveel lol bieden. Ook het publiek zal dik aan zijn trek ken komen. Wijkvereniging Ypestein heeft dit jaar een schitterende line up van spelonderdelen waarmee ze de edi tie van vorig jaar hoopt te overtreffen. De teams dienen te bestaan uit zes deelnemers, van wie minstens twee heren en twee dames. Inschrijfgeld bedraagt f 40,- per team, met f 5,- kor- slaan. ting voor iedereen die lid is van de wijkvereniging. Teams kunnen zich aanmelden bij Allard de Graaf, tel. 072- 5336376. Aanmeldingen worden geac cepteerd in volgorde van binnenkomst. HEILOO - Op vrijdag 2 oktober start de conversatiecursus Frans voor enig zins gevorderden in het Trefpunt. De lestijden zijn van 9.00 tot 10.00 uur. Docente is Jenny Cornelissen. De cur sus is geschikt voor mensen die mini maal twee jaar les in de Franse taal hebben gevolgd en hun kennis van vroeger wat willen ophalen. Gedurende de lessen wordt in een rus tig tempo de kennis van de Franse taal opgebouwd, waarbij de nadruk komt te liggen op de uitspraak en het converse ren in het Frans. De kosten voor de cur sus bedragen f 165,- voor het gehele cursusjaar. Voor informatie en opgave: Aktief 55+, tel 072-5331297. HEILOO - Bij de Stichting Wao, Aaw en Ug Belangen start op donderdag 10 september een cursus hatha-yoga. Er wordt les gegeven door een bevoegd docente van 10.00 tot 11.30 uur. De kosten bedragen f 140,- voor veertien lessen. In overleg met de stichting is reductie mogelijk voor minder draag- krachtigen. Voor opgave en inlichtingen kunt u bel len met 072-5331840 na 18.00 uur. De lessen worden gegeven aan de Berge- onstraat 22. HEILOO - Bij de Stichting Wao, Aaw en Ug Belangen start op dinsdag 8 sep tember een cursus tekenen en schilde ren met olieverf, pastel en aquarel. De docent, een kunstenaar met ruim dertig jaar ervaring, heeft persoonlijke aan dacht voor uw eigen 'schilderproble men'. De lessen kosten f 10,- per keer. Materialen zijn voorradig en beschik baar voor cursisten. Opgeven kan bij de stichting aan de Bergeonstraat 22. HEILOO - Op zaterdag 29 augustus begint er om 10.00 uur weer een twee dehands boeken-markt in het Trefpunt aan de Abraham du Bois-hof 2. De markt duurt tot 13.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de door de Stichting Ouderenwerk georganiseerde sociaal-culturele activiteiten en goede doelen. Als u nog boeken en platen heeft, die u in de weg staan en die u eigenlijk wel kwijt wilt, dan is daar een goede bestemming voor. Bel 072-5331297, dan worden ze opgehaald. Brengen naar 't Trefpunt kan ook. EGMOND - Honderddertien jeugdle den van TC Hogedijk namen vorige week deel aan de jaarlijkse jeugdclub kampioenschappen. Door het oplo pend aantal leden moesten er vierhon derdvijftig wedstrijden gespeeld wor den in redelijke weersomstandigheden, voordat de winnaars bekend waren. Bij het mini-tennis vielen Eefje Swart en Huub de Boer iets meer op dat de andere beginners. Op de finaledag wer den Renee Schmit bij de dames en Michel Liefting bij de heren de club kampioenen. Naast het tennis werd een leuk activi teitenprogramma afgewerkt, met woensdagmiddag een verrassingstocht door Egmond aan Zee. Dit bestond uit klimmen op de uitkijk- en vuurtoren. Ook was er een bezoek aan de speel tuin, het museum en de reddingsbri gade. Verder werd er trampoline gesprongen en gemidgetgolfd, op woensdagavond was er een 'hak en house-disco' en op vrijdagavond werd er gebarbecued. De finalisten uit de diverse leeftijdsca tegorieën zullen eind september uitko men tegen de finalisten van de tennis club uit Egmond aan Zee. De uitslagen: Mini tennis Eefje Swart en Huub de Boer. T/m 10 jaar: meisjes enkel 1. Annemarie Waal 2. Rianne Liefting, jongens enkel 1. Emile Gronsfelt 2. Jorrit Groot, meisjes dub bel 1. Annemarie Waal/Wieuwertje Slop 2. Rosan Zomerdijk/Marit Dekker, jongens dubbel 1. Emile Gronsfelt/Nick Minneboo 2. Valentijn Jansen/Simon de Waard, gemengd dub bel 1. Annemarie Waal/Emile Gronsfelt 2. Marit Dekker/Simon de Waard. T/m 12 jaar: meisjes enkel 1. Helen Liefting 2. Nicole Muileboom, jongens enkel 1. Carlo Smit 2. Jaap Visser, meisjes dub bel 2. Annemarie de Waard/Fleur Zeegers 2. Helen Liefting/Sabrina Muileboom, jongens dubbel 1. Carlo Smit/Nick Kleverlaan 2. Robert Jong/Kenny Minneboo, gemengd dub bel 1. Annemarie de Waard/Robert Jong 2. Nicole Muileboom/Jaap Visser. T/m 14 jaar: meisjes enkel 1. Isabella Slot 2. Linsey de Boer, jongens enkel 1. Vincent Bos 2. Ramon Freriks, meisjes dubbel 1. Linsey de Boer 2. Karin de Ridder, jongens dubbel 1. Dennis Jong/Rick van Diepen 2. Vincent Bos/Brian Tromp, gemengd dubbel 1. Linsey de Boer/Carlo Smit 2. Isabella Slot/Dennis Jong. Boven 14 jaar: meis jes enkel 1. Renee Schuit (jeugdclub kampioen) 2. Louise van Went, jongens enkel 1. Michel Liefting (jeugdclub kampioen) 2.Rob Belleman, meisjes dubbel 1. Anne Castelijns/Meie van de Pol 2. Carla Heilig/Louise van Went, jongens dubbel 1. Arnoud Dorenbos/Michel Liefting 2. Rob Belleman/Pieter Horstman, gemengd dubbel 1. Renee Schuit/Ramon Freriks 2. Louise van Went/Michel Liefting. De sportiviteitsprijs ging naar Renee Schuit en de Pechprijs was voor Marit Dekker.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 6