Nico Akkerman 40 jaar kindervriend X BRAND SCHOON BoevW\« Medisciwé diensten KROM bibliol R Itheek the nutcracker m Valera Ger9iev lifl De Notenkraker, 29,95 POLITIE 49,90 DEUTEKOM PAGINA 2 UITKIJKPOST-11 NOVEMBER Federatieve Vrouwenraad Plattelandsvrouwen Foto-expositie Trefpunt De redactie van de Uitkijkpost is op de volgende uren bereikbaar: maandag en dinsdag van 9.00 tot 17.00 uur, woensdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel. 072-5330175, fax 072-5335644. I Aangeleverde kopij wordt éénmaal geplaatst, afhankelijk van nieuwswaarde en exclusiviteit. De redac tie behoudt zich het recht voor om stukken te bewerken, in te korten, te verplaatsen naar een volgende editie of niet te plaatsen, een en ander mede afhankelijk van het advertentie-aanbod. ■I Foto's en kopij, getypt en voorzien van naam en tel.nr. van de afzender, kunnen tot uiterlijk maandag 16.30 uur aangeleverd worden bij het kantoor van de Uitkijkpost, De Hoefsmid 5 in Heiloo. In Limmen kan de kopij maandag uiterlijk tot 12.00 uur bij N. Admiraal, Bloemenhof 5, bezorgd worden. Het algemene postadres van de redactie is Postbus 68, 1850 AB Heiloo. De redactie stuurt geen foto's en floppy's retour. Deze kunt u aan de balie van de Uitkijkpost weer ophalen. U kunt eventueel een aan uzelf geadresseeerde en voldoende gefrankeerde envelop meesturen voor terugzending. LLÏysUe'nfs 1 n JÉ» Waakt terwijl u slaapt uw stomerij Heeft u een klacht... Cursus Beurs en Beleggen Dansen in het Trefpunt Teken- en schildercursus Damclub Heiloo De Notenkraker van Tchaikovsky CD van de week: Meer dan 2000 jaar geschiedenis van de lage landen Winkelhof 't Loo 53 Tel. 5335535 Boek van de week: Meer dan 2000 jaar geschiedenis van de Lage Landen Doktersdiensten (uitsluitend voor spoedgevallen) Huisartsen te Heiloo (A.L. Duijvestijn, H.H. den Engelsen, H.D. Gransbergen. W. Hartong, H. Schwagermann en C.W. Willeboordse): voor spoedgevallen 's avonds en in het weekend is de dienst doende huisarts bereikbaar onder tel. 5339669. F.A. Poelakker, huisarts te Ypestein: voor spoedgevallen 's avonds, 's nachts en in het weekend is de dienstdoende huisarts bereikbaar onder tel. 5330077. Nacht- en weekenddienst apotheek 13 - 20 november: Apotheek De Bever, Emmastraat 36, Alkmaar, tel. 5112956. Apotheek Ypestein De Krommert 14, tel. 072-5340200. Open maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. Daarbuiten voor spoed gevallen geopend, echter gesloten wan neer apotheek Sibilo dienst heeft. Verloskundige J.F.M. Bugter, Haesackerlaan 41, Hei loo, tel. 5337531. (Volgens afspraak). Tandartsen Doorkiesnummer van de tandarts- dienst bij spoedgevallen: tel. 5123889. Diëtiste Mw. I. Nijdam-Visser, De Wildtlaan 52. Heiloo, tel. 5332287, tussen 17.00-19.00 uur: Ria Penders, Hoefcamplaan 13. Heiloo, tel. 5336673. Fysiotherapie Spreekuur volgens afspraak (ma. t/m vi\): Praktijk Fysiotherapie Ewisweg. Ewisweg 34, tel. 5331100: J. de Moor, Kerkelaan 69, tel. 5333398; M. A. van Riel, De Wildtlaan 28, tel. 5333271: Maatschap voor fysiotherapie Waal, Kennemerstraatweg 452, tel. 5331266: PA. Slinger, De Loet 6, tel. 5333746: fysiotherapeute C.W. Meulenberg, De Krommert 16a, tel. 5340500: Fysio Heiloo, Slimpad 16a, fel. 5339355: Fysiotherapie Stromend, Mariënstein 178a, tel. 5336446. Sportfysiotherapie Sportinstituut Het Vennewater, tel. 072-5330344. Chiropractie M. Roosenberg, Kennemerstraatweg 69, tel. 5339963, behandeling volgens afspraak. Homeopathie N. van Amstel, arts, consultatieve prak tijk voor homeopathie en acupunctuur. behandeling op afspraak, de Loet 6, 5335315 en Julianaweg 72 in Egmond a/d Hoef, tel. 5069838. F. van der Kroon, homeopathie en natuurgeneeskunde, De Rietvink 16, tel. 5332605. I. van der Lubbe, klassiek homoeopaat, Stationsweg 41, tel. 5338985. Mondhygiëniste Simone Hackenitz-Hoogendoorn, tel. 5331165. Tandprothetische praktijk Jan Jansen, Heerenweg 72, tel. 5337119. Dierenartsen Dr. Schaap en dr. De Jong zijn te berei ken op tel. 5331606 (Commandeurslaan 1). Spreekuur werkdagen 10.30-11.30 en 18.00-19.00 uur, zaterdag van 11.00- 12.00 uur. Dierenkliniek De Kapel, J.A. de Rid der, Runxputteweg 24, Heiloo. Behan deling uitsluitend volgens afspraak. Dierenkliniek De Kattenberg, Wester weg 125, Heiloo, tel. 5340550. Spreek uur werkdagen 13.30-14.30 uur, zater dag 10.00-11.00 uur en volgens af spraak. Oefentherapie Mensendieck W. Zonjee-Tol en A.H. te Morsche, Westerweg 128a, tel. 5338114. Stichting Regionale Thuiszorg Ampèrestraat 21, 1817 DE Alkmaar, tel. 072-5127127 (24 uur per dag, 7 dagen in de week). Thuiszorgwinkel: Geert Groteplein 8,1813 BM Alkmaar, tel. 5199265, geopend ma t/m vr van 10.00 tot 17.30 uur en za van 14.00 tot 17.00 uur. Gezondheidswijzer: Hertog Aalbrechtweg 5,1800 GH Alkmaar, tel. 5199214. Oefentherapie Cesar Ingrid Hoefmans, Stationsweg 15, tel. 5330592. Artsenlaboratoriuni Trombosedienst (Starlet) De prikpunten van Starlet in Heiloo zijn: Overkerck, Stationsweg 92c, werk dagen van 8.00 tot 8.30 uur. De Loet, De Loet 1. werkdagen van 9.00 tot 9.15 uur. Logopedie Tineke Hensen, De Sonneveld 124, tel. 5335352: Nita te Nuijl.Termijen 101, tel. 5335148: Jolanda de Wit, Vredenoord 30. tel. 5338073. Uitvaartverzorging Capella Uitvaartverzorging Heiloo eo, Henny van der Veer- Stoop, tel. 5320345. Nico Akkerman(foto Starfield) HEILOO - De gezamenlijke avond van de bij de Federatieve Vrouwenraad aangesloten verenigngen wordt gehou den op donderdag 12 november. J. Kuiper-Wetsteen uit Nieuwe Niedorp zal een diapresentatie van haar werk geven. Zij houdt zich bezig met naïeve schilderkunst. Het zijn vooral Noord- Hollandse dorpstaferelen die zij schil dert. In Hoorn is een permanente expositie van haar werk* in het Westfries Mu seum. Ook in het Holland Village in Japan is haar werk te zien. De avond wordt gehouden in de Gereformeerde kerk, Noordergeeststraat 9. De aan vang is om 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt f 6,-, daarbij is koffie of thee inbegrepen. Ook introducés zijn wel kom. HEILOO - Op 19 november brengen de Plattelandsvrouwen een bezoek aan het Museum van de Twintigste Eeuw in Hoorn. De dames zien daar Hoorn in Madurodamformaat. Een geluid- en lichtspel zorgt voor tekst en uitleg, met verhalen over Jan Pietersz. Coen en de scheepsjongens van Bontekoe. De entree is f 5,-, museumjaarkaart gra tis. Vertrek per trein is om 9.14 uur. Opgeven kan tot 17 november op tel. 072-5340691. HEILOO - In het Trefpunt aan het Abraham du Bois-hof 2 exposeert in november en december de Heilooër amateurfotograaf Cris Bakker. Cris Bakker (32) is sinds 1988 lid van de Heilooër Amateur Fotoclub. Dit is de eerste keer dat hij exposeert. Zijn interesse is breed en hij heeft zich dan ook nog niet gespecialiseerd in be paalde thema's. Het grootste deel van het fotowerk dat in het Trefpunt is te bewonderen, is gemaakt tijdens zijn vakantiereizen naar Groot-Brittannië. Te zien zijn landschapsfoto's en andere foto's van het Lakedistrict, Wales, York shire Dales en vooral Schotland. HEILOO - Hoewel hij inmiddels vie rentachtig jaar is, moet Nico Akkerman zich nog steeds inhouden om niet te hard te lopen en niet te snel te praten. Want dat past niet bij een goede Sint- Nicolaas. Die moet statig en waardig overkomen, met een flink postuur, een donkere stem en deftig in het rood gekleed. Op zaterdag 21 november zal Akkerman zich opnieuw hullen in wit hemd en rode mantel en tooien met bisschoppelijke mijter en staf: voor de veertigste keer wordt hij als Sinterklaas onthaald op het Heilooër gemeente huis. Te paard, zoals het hoort bij een echte goedheiligman. Dat was anders bij zijn allereerste op treden als Sinterklaas, dat hem overi gens nog vers in het geheugen ligt. „We kwamen aan met de trein vanuit Alkmaar. Met een open landauer wer den we vanaf het station naar het ge meentehuis gebracht." Op verzoek van Akkerman werd er in de jaren erna altijd een paard geregeld. „Ik kan ei genlijk helemaal niet paardrijden, maar bang voor paarden ben ik in elk géval niet. Ook niet nadat het paard een keer op hol sloeg. Ik ben er trouwens ook een keer vanaf gevallen. En in de loop 112 072- 5122222 «Noord-Holland Noord HEILOO - Op 2 november werd op het sportcomplex aan Het Zevenhui zen brand gesticht in twee papiercon tainers. De containers stonden buiten en waren niet afgesloten. De schade wordt geschat op ongeveer f 800,-. In Baetenburg werd een personenauto vernield. De kofferbak van de auto werd bekrast. Tussen 30 oktober en 1 november werd een ruit van een school aan De Dors vernield. De schade werd vermoedelijk veroorzaakt door een stalen knikker die met een katapult was afgeschoten. De wegketsende knikker veroorzaakte ook schade aan een deur. Tussen 11.40 en 12.20 uur werd er een controle gehouden bij de verkeersover- steekplaats bij de kruising Stationsweg en Breedelaan.Twee maal werd proces verbaal opgemaakt. Van 10.00 tot 10.30 uur werd een rood licht controle gehouden op de kruising van de Stationsweg met de Kennemer straatweg. Hier werden geen overtre dingen geconstateerd. Op 3 november werd uit een winkel aan de Stationsweg een crèmekleurig damesvest van het merk Jackpot gesto len. Diefstal en vernieling Tussen 16.00 en 18.00 uur werd een reclamebord van een winkel aan de Raadhuisweg gestolen. Dit stoepbord stond op vier zwarte, verende poten en had een waarde van f 700,-. Op 4 november verleende de bestuur der van een personenauto, komende uit de Laan van Zeeman, geen voorrang aan een fietser die op het fietspad van de Kennemerstraatweg reed. Er was al leen lichte schade. Net nadat de bestuurster van een per sonenauto op de A9 omstreeks 22.30 uur een medeweggebruiker had inge haald, raakte zij de macht over het stuur kwijt. De auto begon te tollen en raakte daardoor de zojuist gepasseerde personenauto. Vervolgens kwam de auto tegen de vangrail in de berm tot stilstand. De schade aan beide auto's en aan de vangrail was aanzienlijk. In een woning in Mariënstein werd ingebro ken. Toegang tot de woning werd ver schaft door het forceren van de voor deur. Enkele vertrekken werden door zocht. Er zijn sieraden en een geldbe drag gestolen. HEILOO Op 5 november werd bij een winkel in 't Hoekstuk door twee jongens op een scooter een speelautomaat gestolen. De speelautomaat, een auto, stond op wieltjes voor de winkel. Het apparaat werd door de twee jongens meegetrok ken en werd later in Mariënstein terug gevonden. In Trompwkirg werd een personen auto verniWd. De motorkap en een spiegel waren bekrast. Bij een winkel in 't Loo werd een GSM telefoon gestolen. Dit gebeurde waar schijnlijk op het moment dat de verko per een telefoon wilde demonstreren die laag in de vitrine stond. Op dat zelf de moment werd waarschijnlijk de dure telefoon gestolen die boven in de vitri ne stond. In een personenauto die geparkeerd stond op het Rosendaal werd ingebro ken. Nadat een portier werd geforceerd werd de auto doorzocht. De daders werden echter gestoord door wakker geworden omwonenden die de politie belden. De twee daders verdwenen daarop. der jaren heb ik toch ook aardig wat bijgeleerd." Hij herinnert zich dat hij veertig jaar geleden in Heiloo de eerste 'oecumeni sche' Sinterklaas v/as. „Daarvoor waren er drie Sinterklazen, één voor de katho lieke, één voor de christelijke en één voor de openbare scholen. Het ge meentebestuur besloot om een algeme ne Sint in te stellen, met de zwarte Pie ten eerlijk verdeeld over de verschil lende signaturen." Gespannen, zoals bij zijn eerste optre den als goedheiligman, is hij al lang niet meer. „Het is een soort routine gewor den, die ik ook heb opgedaan door mijn toneelachtergrond en theaterervaring. Van tevoren filosofeer ik wat over mijn speech en de rest verzin ik er ter plek ke gewoon bij. En omdat je niet zenuw achtig bent, kun je ook geconcentreer der zijn." Op het bordes Belangrijkste voorwaarde om een goede Sinterklaas te zijn was, is en blijft volgens Akkerman vooral een grote liefde voor kinderen. „Een Sint die niet van kinderen houdt, is geen echte Sinterklaas." In de loop der jaren is de sinterklaas viering in de gemeente wel veranderd, weet Akkerman te vertellen. „Lange tijd zijn we ook op het gemeentehuis ontvangen door de raadsleden, die ik dan uitgebreid toesprak. Dat vergde enorm veel voorbereiding. In oktober begon ik al met kranten lezen om maar alles te weten te komen over hun func tioneren en het reilen en zeilen van de gemeente." Inmiddels spreekt Sint in Heiloo op het bordes van het gemeentehuis alleen nog de jonge Heilooërs en hun familie leden toe en vertrekt daarna naar de wijkverenigingen. Toch probeert hij de kinderen in elk geval een kleine bood schap mee te geven. „Vorig jaar bij voorbeeld, toen ik op het politiebureau hoorde dat er veel door het rode licht gereden wordt. Daar waarschuw ik dan voor in mijn speech. En het is nu een maal zo, van Sint nemen kinderen alles aan." Niet alleen kinderen overigens, ook volwassenen blijken anders te reageren als de Sint verschijnt en tot hen spreekt. „Je hebt eigenlijk een soort machtspositie, je kunt alles maken. Ik ben eens met de zwarte Piefen onver wachts buiten de bezoekuren het zie kenhuis in Alkmaar binnengegaan. Er was niemand die ons vroeg wat we daar deden. Chirurgen en verpleging speel den gewoon met ons mee." Hekwerk ingetrapt In de nacht van zaterdag 7 op zondag 8 november werden verschillende ver nielingen gepleegd. Van een telefooncel op de hoek van de Slootenslaan en de Westerweg werden alle vier de ruiten ingeslagen. Een hekwerk van een per ceel op de hoek van de Hogeweg met de Vennewatersweg werd ingetrapt. Ook werd hier een verkeersbord ver wijderd. Verderop op de Hogeweg wer den diverse autospiegels vernield. Op 8 november werd er in een woning aan de Bestevaerslaan ingebroken. Toegang tot de woning werd verschaft door het forceren van een achterdeur. Gestolen zijn sieraden en een geldbe drag. Op de Slootenslaan is van een perso nenauto een kentekenplaat gestolen. Met behulp van vermoedelijk een schroevendraaier werd aan de achter kant de kentekenplaat weggenomen. Op 9 november werd in een winkel aan de Stationsweg ingebroken. De voor deur van het pand werd met grof geweld opengebroken. Dit deed het alarm van het pand overgaan en zorgde ervoor dat de daders werden afge schrikt. ADIiMCO INSTALLATEUR Haesackerlaan 47 1851 ML Heiloo telefoon 072 5321390 fax 072 5321389 Alkmaar Laat 201 Bergen Stationsstraat 15 Beverwijk Zeestraat 50 Plantage 120 Castricum Kortecieweg 47 Heiloo 't Loo 44 Medemblik Van Houweningenpark 7 NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Bent u tevreden... vertel het anderen. Heeft u een klacht, suggestie of opmer king... vertel het ons. De bibliotheek is al enige jaren actief bezig de dienstver lening op een steeds hoger plan te brengen. Sinds mensenheugenis wordt u een kwalitatief goede collectie gepre senteerd, want elk boek en elke cd wordt na inname gecontroleerd op ver ontreinigingen en beschadigingen. Daarnaast staat alles netjes in de kast op de plek waar u het mag verwachten. Maar ook het beleid proberen we - waar mogelijk - steeds weer aan te pas sen aan de wensen van de bibliotheek gebruiker. Zo kunnen 65-plussers auto matisch voor zes weken lenen en beta len jong volwassenen (16 tot 26 jar) een opstap-contributietarief, dat lager is dan het standaard tarief voor volwasse nen. Uit onderzoek blijkt dat dit niet voor niets is. Het aantal tevreden klanten van de bibliotheek Heiloo is hoog. En dat willen we graag zo houden, en als het even kan overtreffen. Het is voor elke organisatie belangrijk te weten wat de klant van de dienstverlening vindt. En dan met name de ontevreden klant. Elke klacht, suggestie of opmer king die de bibliotheek krijgt is goud waard. Dus als u een klacht, suggestie of opmerking heeft, geef deze dan aan de medewerkers van de bilbiotheek door. U kunt ook gebruik maken van de speciale klachtenbus bij de uitleen balie. U krijgt binnen tien dagen een reactie van de directie van de biblio theek. Robert van de bibliotheek Hoewel het gezag van de Sint nog steeds door jong en oud wordt gere specteerd, vindt Akkerman dat er wel iets is veranderd. „Vroeger waren kin deren bang voor Sint-Nicolaas, ze durf den nauwelijks op schoot te komen. Nu zijn kinderen veel vrijer. Ze rennen om het hardst als ik vraag wie er bij de Sint wil komen." Rode gymschoenen Ondanks dat blijken er nog steeds twee vragen te zijn die de kinderen, net als vroeger, het meest stellen. „Ze willen weten hoe oud Sinterklaas is en hoe het paard heet. Ik kijk daarom ook altijd naar de aankomst van mijn 'collega' op televisie, want mijn paard moet natuur lijk wel dezelfde naam hebben. Daar letten kinderen precies op, hoor." Voor het eerst in zijn lange carrière kreeg Nico Akkerman vorig jaar kri tiek op zijn kleding: Sint hoorde niet op rode gymschoenen te lopen. „De kri tiek heeft me,eigenlijk nogal verbaasd. Ik heb voordat ik die schoenen kocht diverse mensen geraadpleegd en ge probeerd om mijn schoeisel in de bis schoppelijke kleur rood van mijn man tel te houden. Maar als iemand het er niet mee eens is, moet hij dat gewoon zeggen. Ik ben niet voor mezelf in de weer, ik probeer het gewoon zo goed mogelijk te doen. En als ik andere schoenen aan moet, dan vind ik dat best." Het idee dat het sinterklaasfeest op zijn retour zou zijn en langzaam opgeslokt wordt door de Kerstman, bestrijdt Nico Akkerman met klem. „Als ik die mas sa's mensen zie die elk jaar nog steeds naar het gemeentehuis komen bij de intocht, ben ik niet bang dat het feest verdwijnt. Mensen blijven zich altijd het feest uit hun kinderjaren herinne ren en nemen hun kinderen dan ook weer mee. Nee hoor, Sinterklaas blijft zeker bestaan." HEILOO - Op woensdag 6 januari start in het Trefpunt de cursus Beurs en Beleggen. De cursus, bestaande uit acht lessen, wordt gegeven door P. de Jong. Cursustijden zijn van 14.00 tot 16.00 uur. In de cursus Beurs en Beleggen wordt, tegen de achtergrond van de actuele ontwikkelingen op de beurs en op de geld- en kapitaalmarkt, het scala van beleggingsmogelijkheden behandeld. Zowel de te verwachten opbrengsten als de risico's van de verschillende be leggingsmogelijkheden komen aan de orde. Daarnaast worden tal van begrip pen die het lezen van beursberichten en koersoverzichten moeilijk kunnen maken, verduidelijkt. De kosten voor de cursus bedragen f 57,50 exclusief f 10,- materiaalkosten. Info en opgave: Aktief 55+, tel. 072- 5331297. HEILOO - Op 15 november is er weer een dansmiddag voor 50-plussers, met muzikale begeleiding van Sjef Haaze- lager op keyboard. Sjef Haazelager staat garant voor sfeervolle muziek die de stemming er in weet te brengen. Mensen die niet willen dansen maar wel willen komen luisteren naar de mu ziek, zijn eveneens van harte welkom. Het Trefpunt is open van 14.00 tot 17.00 uur. De entree is f 3,50. HEILOO - Er zijn nog plaatsen vrij bij de cursus tekenen en schilderen die op dinsdagmiddag in het Trefpunt wordt gegeven van 14.00 tot 16.00 uur. Docente is Saskia Sengers. Zij behandelt verschillende technieken zoals potlood, houtskool, pastel en pen en inkt. Ook andere technieken zijn mogelijk. In de cursus wordt vooral aandacht besteed aan beeldaspecten zoals licht en donker, compositie, per spectief en kleurgebruik. De cursuskosten bedragen tot en met 20 april f 130,-. Informatie en opgave bij Aktief 55+, tel. 072-5331297. Hervormde Gemeente Heiloo Witte Kerk Zondag 10.00 uur: ds. H. van het Maal- pad. Gereformeerde Kerk Heiloo Zondag 10.00 uur: ds. A. Boezewinkel, met medewerking van het Alkmaars Christelijk Mannenkoor. Hervormde Gemeente Limmen Zondag 10.00 uur: ds. R. Timmers. Rooms Katholieke Kerkdiensten Willibrorduskerk Zaterdag 19.00 uur: eucharistieviering met Die Schaeckelsinghers, voorganger pastor H. Helsloot. Moeder Godskerk Zondag 10.00 uur: gezinsviering met kinderkoor, voorganger pastor H. Hel sloot. Kapel PC Willibrord Zondag 10.00 uur in de grote kapel woord- en communiedienst, voorgan ger pastor F. Kortekaas. Woensdag 16.45 uur kleine kapel, voorganger ds. M. Braamse. OL Vrouw ter Nood Zondag 10.30 uur hoogmis. Elke zon dag om 15.00 uur lof met rozenkrans gebed in de kleine kapel. Dinsdag en donderdag 9.30 uur eucharistieviering bij de Julianazusters. Woensdag en vrij dag 8x30 uur: eucharistieviering kleine kapel. H. Corneliuskerk Limmen Diensten: zaterdag 19.00 uur; zondag 10.00 uur; dinsdag en donderdag 19.00 uur. English Church Heiloo Kruiskerk, Maas Geesteranusweg. English speaking service every Sunday at 5 p.m. (17.00 uur). Families welcome. Sunday schoól-creche facilities. Information: tel. 5333396. Pinkstergemeente Heiloo Zondag 10.00 uur dienst. Zondags school 10.30-11.30 uur. Bijbelstudie: woensdag 20.00 uur. Kerkgebouw: Maas Geesteranusweg, Heiloo. Infor matie op tel. 5337282. Evangelische Gemeente Egmond Dinsdag 19.30 uur: bijbelstudie in het Dorpshuis, Hanswijk 1, Egmond aan den Hoef. Geest en Kracht Volle Evangelie Centrum Zondag dienst om 10.00 uur. Woensdag bijbelstudie om 20.00 uur. Om de week bijbelstudie voor vrouwen op woens dagmorgen. Inlichtingen: tel. 5332649. HEILOO - De uitslagen onderlinge comptitie van Damclub Heiloo van 28 oktober en 5 november zijn: F. Schouten-M. Houtenbos 0-2, R. de Boer-A. Valkering 1-1, P. Heyne-C. v. Lieshout 0-2, M. Out-N. Ligthart 1-1, A. Valkering-M. Houtenbos 1-1, N. Ligthart-C. v. Lieshout 1-1, M. Out-P. Heyne 2-0, F. Schouten-J. Kraakman 1- 1. De damwedstrijd DOS-DCH is vastge legd op maandag 16 november. JAAP TER HAAR 5tr ">5»- -ifekap* Smite. $m m i E ,9 De posters die in december 1892 in Sint-Petersburg de wereldpremière van Tchaikovsky's nieuwe ballet De Noten kraker aankondigden, lieten weten dat de beroemde componist nu een sprookjesballet geschreven had. En het lijdt geen twijfel dat de onverkorte uit voering op deze cd, vol is van hemelse muziek met ronduit magische en kleur rijke orkestrale klanken. De opdracht was om een ballet te com poneren dat gebaseerd was op een ver sie van een kerstsprookje van E. Hoff mann door Alexandre Dumas sr. Het is kerstavond in huize Silberhaus en een reusachtige, glitterende kerstboom is het middelpunt van alle activiteiten die gadegeslagen worden door de kleine Clara en haar broer Fritz. Van haar peetvader krijgt Clara een bijzonder cadeau, een houten pop die noten kan kraken in zijn houten mond. Andere kinderen pakken de pop van haar af en maken hem stuk. Maar 's nachts komt de pop en al het andere speelgoed tot leven en uiteindelijk wordt de noten kraker een knappe prins, die Clara kroont en met haar wegvliegt naar zijn sprookjeskoninkrijk. De tweede acte is een gala in de tradi tie van koninklijke balletten. Beroemd is de pas de deux van de suikerfee en haar ridder, waarbij Tchaikovsky een celeste als instrument heeft gebruikt. De prachtige, wereldberoemde compo sitie wordt op deze cd uitgevoerd door het Kirov Orchestra onder leiding van Valery Gergiev en het koor van Sint- Petersburg. Jaap ter Haar, schrijver van het boek 'Meer dan 2000 jaar geschiedenis van de lage landen', is in eerste instantie vooral bekend geworden als schrijver van kinderboeken. Zijn grootste be langstelling was echter geschiedenis, en eën hele generatie scholieren is opge groeid met zijn 'Geschiedenis en cul- tuur'-boeken, die in vele talen werden vertaald. Toch is 'De geschiedenis van de lage landen' zonder twijfel zijn meesterwerk gebleven. In 1971 verscheen de allereerste uitgave van het monumen tale werk. Sindsdien hebben ruim twee honderdduizend exemplaren hun weg naar de lezer gevonden. Nu het jaar tweeduizend nadert is het boek, geheel ter ere van het millenni um, weer helemaal up-to-date gebracht en zelfs uitgebreid. Twaalfhonderd prachtige kleurenillustraties op in to taal zeshonderdveertig pagina's maken deze uitgave tot een waar collector's item. Waarschijnlijk ligt het geheim van het succes van Jaap ter Haar in zijn vermo gen om verhalen te vertellen. Hij schrijft zoals de meester op school vroeger vertelde. Prehistorie en Ro meinse tijd, de Middeleeuwen en de Bourgondische tijd, de tijd van de beel-* denstorm en opstanden, de republiek van de zeventiende en achttiende eeuw, revoluties, liberalisme en de twintigste eeuw zijn onderwerpen die aan de orde komen in dit boek en samen een boei ende samenvatting geven van onze eigen geschiedenis. ballet van Tchaikovsky voor O O door Jaap ter Haar VOO Heerenweg «7*69,1851 KL HeBoo naast Wintelhof 't Loo, 072 5331483 LIBRIS. Uw Complete Boekhandel

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 2