OQa Uitkijkpost kerstbij lage 23 december 1998 Nieuwe locatie voor openbaar Basisonderwijs in Heiloo-West Kippen in de patio De Nieuwe Hoeve-cultuur kenmerkte zich volgens Piersma door een bij zonder open manier van met elkaar omgaan en veel aandacht voor sport, dieren en de natuur. „We hebben bijvoorbeeld jarenlang schaakcompetities voor scholen georganiseerd en gaven schaakin structies op school. En over natuur gesproken: in de patio's, typerend voor het gebouw in Boekenstein zoals het er nu nog staat, liepen kip pen en konijnen rond. Om het voer te kunnen betalen is er vaak een flinke aanslag gepleegd op het oud- papierpotje. Menig kind is ooit thuis gekomen met een eitje van een echte Nieuwe Hoeve-kip." Ook De Zeskant had volgens Bert Westrus, hoofd van de school tussen '88 en '94, een eigen cultuur. ,,Met veel activiteiten op creatief gebied, waar leerkracht Netty van der Laan eigenlijk een beetje mee begonnen is. Zo hebben we bijvoorbeeld het Kinderkunstmuseum in het leven geroepen en exposeerden leerlingen werkstukken op verschillende plaat sen in Heiloo. Ook maakten de leerlingen speciale kunstkalenders/' De oorsprong van De Zeskant, school voor kleuter- en basisonder wijs, ligt in een noodgebouw aan Het Veld. „We hadden toen twee klassen," vertelt Westrus. „Eén klas heeft zelfs nog een jaar in de Hofdijkschool gezeten." In 1976 werd het gebouw aan Het Malevoort geopend, overigens gebouwd als semi-permanent-gebouw met als hoofd 'juf' Dogterom, die het eerste vrouwelijke schoolhoofd in Heiloo was. Bert Westrus was er vanaf het begin bij als leerkracht. Ook hij herinnert zich de tijd in de jaren tachtig dat De Zeskant meer dan tweehonderd leerlingen telde. „En bij ons ging de groei langer door dan bij De Nieuwe Hoeve omdat wij later ook nog effect hadden van de bouw van Boswijk. Pas begin jaren negentig viel dat effect weg en daalde ook hier het leerlingenaantal." De Nieuwe Hoeve bevond zich toen met 133 leerlingen volgens de regels van het ministerie op de grens van het bestaansrecht. Vooruitlopend op verplichte fusies besloten De Nieuwe Hoeve en De Zeskant vrijwillig om samen te gaan. Bert Westrus werd directeur van De Zuidwester, Gerrit Piersma bleef als onderwijzer. „Het is allemaal in goed overleg gegaan," geven bei den aan. „Na vier jaar kunnen we zeggen dat die fusie geslaagd is. De Zuidwester is een hele nieuwe orga nisatie geworden, met een eigen cultuur waarin de goede dingen van oude Zeskant en Nieuwe Hoeve nog steeds aanwezig zijn." Oude herinneringen ophalen Voor de nieuwbouw van De Zuidwester, het gemeentelijke HOED-project (Huisvesting Onder Een Dak), wordt de voormalige Nieuwe Hoeve vanaf maart ingrij pend verbouwd. De patio's gaan weg, de indeling wordt heel anders en er komen een ander dak en een nieuwe gevel. Ambitieuze plannen zijn er voor het speelplein, dat vol gens De Zuidwester en Freinetschool meer moet worden dan een kale, Straattekenen op het schoolplein van De Zeskant in juli 1976. Op de plaats van de bouwkeet staat tegenwoordig de Freinetschool. De Zeskant aan Het Malevoort in januari 1976, nog maar net gebouwd. HLaatfe -4©&te a In de jaren zeventig werden beide scholen gebouwd vanwege de grote uitbreiding van de gemeente Heiloo aan de westkant. De Nieuwe Hoeve in Boekenstein en De Zeskant aan Het Malevoort waren in het openbaar onderwijs de scholen die destijds, samen met de W.J. Hofdijkschool in Mariënstein, de groei van het aantal kinderen in Heiloo-west opvingen. Na de bloeitijd in de jaren tachtig nam het aantal leerlingen af, wat in 1994 leidde tot samenvoeging van de twee scholen tot De Zuidwester. Opnieuw staan er nu grote veranderingen voor de deur: samen met de Freinetschool aan Het Malevoort zijn de scholen vanaf volgend schooljaar gehuis vest in één gebouw in Boekenstein. De oude Nieuwe Hoeve wordt ingrijpend verbouwd, het Zeskant-gebouw gaat tegen de vlakte. Reden om oud-leerlingen en hun meesters en juffen gelegenheid te geven nog eenmaal rond te kijken in hun school zoals die vroeger was, tijdens een reünie op vrijdag 29 januari. e Zeskant en De Nieuwe Hoeve illustreren de grote veranderingen die zich in ruim honderd jaar onderwijs in Heiloo hebben voltrokken. In de vorige eeuw begon het allemaal met één school, terwijl er in 1983 een recordaantal stond van liefst 28 scholen. Ruim tien jaar later, in 1994, waren er nog maar tien basisscholen over. In het openbaar onderwijs zal er in de volgende eeuw helemaal niets meer over zijn van vroeger: schoolgebouwen zijn afgebroken (bijvoorbeeld de Nicolaas Beetsschool) of hebben een andere bestemming gekregen (Hofdijkschool). Er zijn nu nog drie openbare basisscholen over. De Zuidwester en De Springschans zijn het resultaat van fusies, de Meander werd nieuw gebouwd bij de aanleg van Ypestein. De Nieuwe Hoeve, met zowel kleu ter- als basisonderwijs, werd in 1973 in gebruik genomen, onder leiding van schoolhoofd Maarten Langereis. Leerkracht Gerrit Piersma volgde hem in '77 op. „Boekenstein, Baetenburg en Vredenoord waren toen nieuwbouw wijken," herinnert Piersma zich. „De Ronge was nog niet gebouwd, we keken vanuit school uit het raam zo over de weilanden richting Egmond." Piersma weet nog dat de school bij opening snel volstroomde, met op een gegeven moment maar liefst 260 leerlingen. „In 1974 werden zelfs schoolgrenzen ingesteld. Er werden lijnen getrokken: afhankelijk van de plek waar je woonde móest je per se naar een bepaalde school. Het leverde weieens vreemde situ aties op, van gezinnen waar oudere broers of zusjes al op een andere school zaten." Het voormalig schoolhoofd geeft aan dat ook de regelgeving met betrekking tot het aantal onderwij zers op een school, heel anders was dan tegenwoordig. „Toen kon in feite één leerling meer beslissen over een nieuwe leerkracht. Op De Nieuwe Hoeve deed zich de vreem de situatie voor dat kleuterlerares Rie Holtes er op een gegeven moment een derde, extra leerkracht bij kreeg omdat er in het jaar ervoor net iets meer kinderen zaten dan het vastgestelde maximum aantal voor twee klassen. Het jaar erna waren er minder kinderen én een extra leerkracht. Toen was er dus ineens tijd over om allerlei leuke, extra dingen met de kleuters te ondernemen."

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 29